BINNENLAND. Uit de Staatscourant. YL AARDINGEN. STADSNIEUWS. te verantwoorden hebben, daar deze volgens de grondwet oordetlt over misdrijven door mi nisters gedurende hun ambtstijd begaan. De fractie der conservatieve partij in Spanje, wier leider Romero Robledo is, heeft een bijeenkomst gehouden, om te beraadslagen over de reorganisatie der partij. Zes en dertig per sonen betuigden bun instemming mei dit plan. Een aantal senatoren en afgevaardigden heb ben besloten een standbeeld voor Canovas op te richten. De conservatieven rekenen, dat er door een verbond met generaal Weyler groote kracht van hun partij zal uitgaan. Romero Robledo zal generaal Weyler bij diens ontscheping gaan begroeten. ♦Naar men verzekert, zal generaal Lee, de Amerikaansche consul te Havana, die in den loop dezer week naar zijn standplaats terug keert, den Cubaanschen opstandelingen den raad geven de wapenen neer te leggen en de voor waarden aan te nemen welke de Spaansche regeering hun aanbiedt. Uit Manila komt bericht dat de opstand thans beperkt is tot het gebergte van Sibul. De Grieksche vredesonderhandelaavs verlan gen, dat hun het voornemen der Porte betref fende de consulaire overeenkomst zal worden medegedeeld, voordat zij art. 3 van het defini tieve vredesverdrag aannemen. Mocht de Porte dit weigeren, dan zal de zaak aan het oordeel der gezanten worden onderworpen. Het nieuwsbureau Dalziel bericht, dat Chi- neesch gepeupel te Wulschang de woning van den Duitschen gezant, baron von Heyking, die van den kommandant der Cormoran en de Duitsche vlag met steenen beeft gegooid. Het bericht is nog niet bevestigd. De Times verneemt uit Rio de Janeiro, dat daar Zondag drie redactie-bureau's door het volk zijn vernield. Men meende, dat de bladen, die in deze bureau's worden uitgegeven, door hun taal aanleiding hadden gegeven tot den aanslag op den president. Staatsbegrootlng. Memorie van Antwoord. De minister van finantiën heeft in de memorie van antwoord omtrent Hoofdstuk I de politieke en financieele opmerkingen beantwoord. Op zijn weg ligt 't niet te beoordeelen of eene wedergeboorte van het vorige kabinet had be- hooren plaats te grijpen. Wat de bezwaren betreft tegen zijn optreden als Kabinetsformeerder, verwijst hij naar de bestrijding daarvan in het voorloopig verslag zelf. Dat het hem thans minder zou te doen zijn om krachtige sociale hervormingen, ont kent hij. Hij verzekert dat de Regeering zich volkomen vergewist heeft dat hare leden homogeen zijn ten aanzien der maatregelen die noodig, maar ook uitvoerbaar zijn. Wat de aangekondigde wetsvoordrachten op den ar beid en de volkshuisvesting betreft, ver klaart de Minister dat bij die, welke den arbeid betreffen, regeling van liet arbeidscontract, be- slryding van overmatigen arbeidsduur van vol wassen mannelijke arbeiders en b-paalde be drijven en verzekering van een zooveel moge lij ken wekelijkschen rustdag, bij voorkeur op den Zondag, in de fabrieken en werkplaatsen op den voorgrond zal slaan; Bij die rakende de volks huisvesting is o.a. betere omschrijving aan de bevoegdheden en verplichtingen der gemeente besturen, als ook verbetering van de onteige ningswet, dringend noodig. Tot nadere toelichting is het oogen'ülik nog niet gekomen. Zoodra het verslag der Staatscommissie ver schijnt, zal de Reg. volgaarne aan het onder werp der pensionneering van werklieden, al hare aandacht geven. Ook de Regeering is overtuigd dat verschil van godsdienstige inzichten, aan vruchtbare samenwerking op staatkundig gebied niet in den weg bt' -ft te staan. De Troonrede gaf de inrichting aan, waarin de R'*g. denkt te arbeiden. Welke ontwerpen in d''n loop van dit zittingjaar nog gereed zullen komen, laat zich moeilijk voorspellen. Aan de afschaffing van de dienstvervanging en de invoering van den leerplicht is de voor rang gegeven, omdat zekerheid bestond, dat zij het eerst gei eed zouden komen. Het ontwerp betreffende de dienstvervanging is thans in onderzoek by den Raad van State. Met leedwezen werd vernomen, dat het laatst genoemde ontwerp bij sommigen geeu steun za! vinden, omdat, naar hunne meening, de afschaf fing der dienstvervanging een onderdeel moet uitmaken van een voorstel tot hervorming der levende strijdkrachten. Op de gronden, op bladz. 5 van het Yoorloopig Verslag vermeld, kan de regeering hiermede niet instemmen. Ook is zij van oordeel, dat vaslkoppeling van een voorstel omtrent deze aangelegenheid aan de nadere regeling van het defensie-wezen de kans op welslagen in sterke mate zou vermin deren. En over die regeling zelve zal men hel spoediger eens wordenwanneer vooraf de quaestie van den persoonlijken dienstplicht is opgelost. De vraag of er hier te lande personen zijn, die louter wegens gemoedsbezwaren tegen de vaccine en de openbare 3chool hunne kinderen van alle onderwijs verstoken laten, en zoo ja, in hoever het mogelijk is om bij de invoering van den leerplicht met deze bezwaren rekening te houden, is thans een voorwerp van ernstig onderzoek. De wettelijke bevoegdheid der gemeentebe sturen om, ten einde <ie uitkomsten van het onderwijs te verbeteren, schoolvoeding aan kinderen van onvermogenden te verschaffen, wordt in het algemeen door de regeering niet betwist. De Reg. handhaaft hare meening datpiinci- pieele herziening der kieswet sociale hervor mingen zou tegenhouden teclmische verbete ring der kieswet is toelaatbaar. De herziening van het tarief wordt niet met protectionistische gezindheden ondernomen. De Minister handhaaft de verklaring dat tot versterking der inkomsten verhooging der directe belasting niet in aanmerking komt. Nieuwe statistische onderzoekingen zijn inge steld betreffende de mogelijkheid van vermeer dering der opbrengst van de successierechten. Een wetsontwerp tot afschaffing der tollen wordt in gereedheid gebracht. De voorstelling van den fiuar.cieelen toestand gegeven, wordt door den Minister gehandhaafd. Nieuwe wetsvoorstellen zullen gedaan worden tot regularisatie van de 14 ton tekort van oorlog, en tot regeling van het beheer over den voorraad nieuwe goedereu. Het oogenblik voor eene leening tot dekking van openstaande tekorten acht de Minister minder gunstig. Het ontwerp der rijwielbelasting is niet weder ingediend wegens de daartegen bestaande bezwaren. Binnenkort zal een wetsvoorstel ge reed zijn om aan art. 31 van het personeel op eenvoudig- wijze uitvoering te geven. Daarvan zijn eenige inkomsten, schoon niet vele, te ver wachten. De aanneming van het ontwerp betreffende het ove-gangsrecht voor niet-ingezetenen zal een vrij belangrijke som in de schatkist bren gen. Een wetsontwerp is in behandeling om verbetering te brengen in de wet op liet gedistilleerd ter vooi koming van onregelmatig heden, die jaarlijks aan de schatkist veel inkomsten onttrekken. Wat verder tot vermeerdering der inkomsten wordt beraamd, zal eerlang worden medegedeeld. De aanvaarding door twee ministers van liet Kamerlidmaatschap wordt door de Reg. ver dedigd als een volkomen wettelijk maar overigens geheel persoonlijke quaestie van de betrokken ministers. Een algeheel herziening der drankwet is vooreerst van deze Regeering niet te verwachten. De Regeering zal de pogingen van particu liere vereenigingen tot bestrijding van drank misbruik zooveel mogelijk steunen, en daar voor een krediet aanvragen. Betreffende de afstuiting en droogmaking der Zuiderzee zal een overleg plaats hebben tussehen de daarbij betrokken departementen. De Reg. ontkent dat onze muntpoiitiek sinds 1873 ongunstig heeft gewerktde kansen op het tot standkomen van een bimetallieke unie zijn uitermate gering. Gemeenteraadsverkiezing te Rotterdam. De uitslag van de gisteren gehouden her stemming in district V der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, werd gisteravond met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien, daar aan de eene zijde stond de heer G. H. Hiiitzen, gesteund door de liberalen en aan de andere zijde de heer dl'. W. B. Slaveren, gesteund door de anti-liberalen (anti-rev,, r.-katli. en Chr. Iiist.) De uitslag was dat van de 2681 kiezers in district V 1603 hun stem hadden uitgebracht, waaronder 10 van onwaarde, alzoo 1593 geldige stemmen. Hiervan vei kreeg de heer G. H. Hintzen 876 en dr. W. B. van Staveren 717 stemmen. De candidaat der liberale partij triomfeerde alzoo. Het nieuw gekozen raadslid zal nar. J. van Heukelom, president der arrond.-rechtbank, ver vangen, die om redenen van gezondheid als raadslid bedankt heeft. Reeds geruimen tijd voor de definitieve can- didaatsteiliug van den heer Hintzen ging het gerucht, dat de heer Hintzen na zijne verkiezing tot raadslid benoemd zal worden tot wethouder van financiën, ter vervanging van mr. E. E van Raalte, die wegens zijne benoeming tot Kamer lid ats wethouder en raadslid bedankte. De heer Hintzen zal nu naar men van welin gelichte zijde verzekert zijn ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer, zooiiat deze gemeente verkiezing een Kamerverkiezing in Rotterdam IV zal tengevolge hebben. Als cendidaat van de zijde der liberale partij wordt bij voorbaat reeds genoemd dr. R. P. Mees RAzn., die reeds een eervolle 23-jarige parlementaire loopbaan achter zich heeft. Ingenieurs. Het Kon. Instituut van Ingenieurs vergaderde gisteren te 's-Gravenhage onde: leiding van den heer J. F. W. Conrad, die den overledenen herdacht n.l. mr. J. Heemskerk Az., honorair lid, en K. H. van Brederode, hoofdingenieur- directeur der K. N. L. Spoor te Apeldoorn, die het Instituut een belangrijk legaat had gemaakt, n.l. f5000 als bijdrage voor een eigen gebouw. Enkele mededeeïingen waren ingekomen. De heer N. C. Kist hield eene lezing over span ningen in spoorbruggen, waarna de beer H. Raucke verslag uitbracht van het in Augustus te Stockholm gehouden congres van den Inter nationalen Verbond für die Materialprüfing der Technik. Haven te ScheTeningen. De zeehaven-commissie uit den Haagschen gemeenteraad, die wederom een vergadering hield, heeft naar wij vernemen, benoemd tot deskundigen voor de beantwoording der door den Minister van Waterstaat gedane vragen betreffende de wenscbelykheid van een haven te Seheveningen, de heereu; 11. E. de Bruïjn, hoofdingenieur van den waterstaat te's-Graven- hage A. A. Bekaar, hoofdingenieur te Middel burg, err J. A. Lindo, ingeuieur-directeur der gemeentewei ken te 's-Gravenhage. In eene vergadering der Christelijke Werk lieden vereeniging «De hulp des Heeren is ons Schild" te Seheveningen, werd na eenige inlei ding van den secretaris, den heer M. van Duivenvoorde, de havenquaestie behandeld, naar aanleiding van artikelen daaiomtrent in de II'nagscha Ct. Na levendige discussie werd de volgende motie aangenomen: «De vergadering der Christelijke werkliedenvereeniging j>De hulp des Heeren is ons Schild" spreekt als hare overtuiging uit, dat een bommenhaven te Seheveningen zoowel voor den werkman als voor de reederij van Del grootste belang is en zij zich ten zeerste zou verblijden als de betrokken collegies mochten slagen om zulk een haven te Seheveningen ten spoedigste te bezorgen. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau de gepensioneerde Oost-Indische hoofdambtenaar J. Faes lid der- commissie voor de herziening van bet reglement op de particuliere lauderijen bewesten de Tjitnanoek. Door den minister van oorlog is thans be paald, dat de miliciens der lichting 1897, die niet tot het blijvend gedeelte behoorerr, op 31 Dec. a. s. in het genot van groot ver lof' zullen worden gesteld, voor zoover zij niet tot de be reden wapens behooren en tussehen 1 en 15 Maart zijn ingedeeld. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden liet overzicht vau de dislocatie der troepen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, met verzoek om dat stuk ter griffie van de Kamer neder te leggen, uitsluitend ter kennisneming van de leden, en voorts twee exemplaren van de kaart van Atjeh. De gewone audiëntie van den minister van Koloniëu zal op 12 dezer niet plaats hebben. De Fransche Kamer heeft het uitleverings verdrag met Nederland aangenomen. Vanwege het hoofdbestuur van den Nationa- len Zuiderzeebond zal eerlang ir. heel Nederland op groote schaal propaganda worden gemaakt ter spoedige bereiking van het doel, waarnaar die bond streeft. liet hoofdbestuur aelit thans den tijd gekomen om het Nederlandsche volk ernstig te wijzen op het groote belang, dat het heeft bij een eventueele drooglegging der Zuiderzee. Daarom zullen vanwege het hoofdbestuur lezingen en populaire voordrachten worden gehouden in alle gemeenten van ons land. Het nieuwe station te Haarlem, waarvan de plannen zijn ingediend bij den minister van waterstaat, komt op dezelfde plaats als het oude. Het wordt zoodanig verhoogd, dat de spooibrug over het Spaarrre geen beletsel meer zal wezen voor de scheepvaart. Bij die brug komt een spoorweghaven; de overwegen bij de Jans- en Kruisweg vervallen als publieke verkeerswegen. In de plaats daarvan komt in het midden van het nieuwe station een 20 meter breede ver keersweg van het stationsplein naar het Slooter- kwartier. Te Gouda is door de afdeeling Gouda van het «Algem. Ned. Werkliedenverbond" een adresbeweging op touw gezet, om te trachten de stedelijke belasting, die nu van eeu in komen' van f 500 geheven wordt, te brengen op f 600. In eene vergadering, Maandag 8 November gehouden, waren 11 vereenigingen vertegen woordigd van de 15 vereenigingen, die daartoe waren u.'tgenoodigd om door een algemeene vergadering elkanders belangen te bespreken. Geliuwd 10 Ncv. A. Kok, 23 jaar, en C. van Kapel, 20 jaar. J. H. van de Water, 24 jaar, en C. K. van der Lubbe, 18 jaar. Geboren 7 Nov. Cornelia, dochter van J. van der Meer en M. de Koning, Noorderstraat. Leonardus Hendriltus, zoon van J. Dries en J. H. Eikmans, Groenweegjc. 9 Nov. Henricus Johannes, zoon van H. Feelders en N. de Haan, Broersveld. Jan, zoon van J. Baks en H. de Hoog, Broersveld. Overleden t 8 Nov. Nicolaas Bfjlo, oud 86 jaar en 10 maanden, Hoogstraat. Bij het examen in het boekhouden der han dels- en kantoorbediendenvereeniging »Vooruit" te Amsterdam gehouden, is geslaagd de heer H. Borst Azn., alhier. Gisterenavond te 9 uur kwam alhier terug de stoomboot Zhiiderzee van de heeren L. Smit en Co. met de reeders en enkele genoodigden, welke Maandag waren vertrokken om de vis- schersschepen een bezoek te gaan brengen. Over het algemeen had men prachtig weer gehad en de reizigers waren zeer voldaan over het reisje. Circa dertig loggers of bommen had men gepraaidde visscherij was over het algemeen schraal. De lfaagsche bakkers Gelijk reeds gemeld, is liet voornemer der ontslagen bakkersgezellen van de Brood- en Meelfabriek om zelf biood te gaan bereiden, eec feit geworden 42 hunner hebben gister avond den arbeid aangevangen, voorloopig nog in de bakkerij «De Volharding" om later in een eigen bakkerij de broodproductie voort te zetten. De nieuwe combinatie werkt onderden naam »De Toekomst". liet comité uit de uitgesleten werklieden heeft een circulaire verspreid, waarin, na eene uiteenzetting van de feiten der laatste dagen, liet publiek er mede wordt in kennis gesteld dat door de hulp van verschillende invloedrijke personen aan de gezellen de gelegenheid is gegeven zelf brood te bereiden. Gisteravond vergaderde de bond van 's-Gra- venhaagsche depothouders der verschillende broodfabrieken en bakkerijen, ter nadere be spreking van de houding der depothouders met het oog op de geproclameerde staking van den nachtarbeid op 17 Januari 1808. De hoofden van fabrieken en bakkerijen waren tot bijwoning uitgenoodigd, maar slechts zeer enkelen verschenen, hetgeen met leedwezen geconstateerd werd. Betreurd werd in de tweede plaats het op treden van het dames-comité ten gunste van afschaffing van den nachtarbeid, welk comité, dat beschouwd werd te eenzijdig te zijn voor gelicht, zooal niet om den tuin geleid, geheel de belangen voorbijziet van de depothouders, wier bestaan, toch al niet rooskleurig, ten zeerste bedreigd wordt door het aangekondigde besluit tot afschaffing van den nachtarbeid. De breedvoerige gedachtenwisseling leidde tot aanneming van het tweeledige voorstel van den voorzitter, om een commissie te benoe men die: lo. zich in verbinding zal stellen met ge noemd dnrneseomité om de belangen van de depothouders in het licht te stellen en te be spreken; 2° voeling te houden met de patroons be treffende hunne houding, met het oog op de belangen dier depothouders, tegenover de voor genomen staking. Volgens de Ilaagsehe Ct. heeft de heer Kerdijk gisteren een bemiddelingsvoorstel in zake de bakkersquaestie verzonden, aan de patroons en aan het gezellencomité. Bij Kon. besluit is Mr. W. A. van Hoek met in gang van 15 November eervol ontslagen uit zijne betrekking van waarnemend rijksadvocaat in Zeeland, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Bij Kon. besluit is aan den reserve-officier van gezondheid der 2de klasse P. K. van Lissa een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Blijkens de Memorie van Antwoord over de Staatsbegrooling voor '1898 is een wetsontwerp in behandeling strekkende om verbeteringen aan te br engen in de wet op het gedistilleerd, ter voorkoming van onregelmatigheden, die jaarlijks aan de schatkist vee! inkomsten ont trekken. Onze oud-stadgenoot, de heer J. C. H. Kra mers, die aau de rijks-universiteit te Leiden tot doctor in de scheikunde promoveerde, be hoort tot de Jezuïetenorde en is leeraar aan het gymnasium te Katwijk a.'d Rijn. Zijn proef schrift »De electrische geleidbaarheid van ka- liam-nitraat" is een bekroond antwoord op een der prijsvragen, door de Hoiiandsche Maat schappij van Wetenschappen uitgeschreven. De jaarrekening der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond sluit met een voor- deelig saldo van f 1214,01'/s en de rekening van het Gildenhuis met een voordeelig saldo van f 18.99. Wij maken onze lezers er nogmaals op attent, dat morgenavond fe 8 ure in «Musis Sacrum" door prof', mr. M. W. F. Treub eene lezing zal gehouden worden over »Minimum-loon en maximum-arbeidsduur", een onderwerp waar omtrent de heer Treub indertijd in de verga dering van de Vereeniging voor Staathuishoud kunde en Statistiek een belangrijk praeadvies uitbraciit. Hedenmiddag viel Jan Feelders, terwijl hij wilde kopje duikelen op een rijdend voer hooi, van den wagen op de straat. Oogenschynlijk is de jongen van deze tuime ling vrij goed afgekomen daar hij slechts een bloedende neus, een blauwe plek bij de slaap en een gesehaafden arm bekwam. Hij viel kort na zijn thuiskomst in een vasten slaap. BURGERLIJKE STAND.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2