STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaten. liadden zeven dooden, een officier en zes man een officier en twaalf man worden vermist, en drie officieren en twee en veertig man werden gewond. De 36 Sikhs, die Zondag vermist werden, blijken inderdaad door den vijand gedood te zijn. Volgens de Sta»dard wordt tusschen Duitsch- land en Frankrijk onderhandeld om gemeen schappelijk in China te demonstreeren, wegens den moord op eenige Duitsche en Franselie zendelingen en het beleedigen der Duitsche vlag. Het blijkt, dat de berichten, die de Times uit Johannesburg heeft ontvangen, als zouden Portugal en Transvaal een overeenkomst ge sloten hebben betreffende den aanvoer van inlandsche -mijnwerkers, voorbarig zijn geweest. Portugal, wil -niets - doen alvorens de Transvaal- sche regeering het desbetreffende reglement openbaar maakt, terwijl elke nieuwe overeen komst de bekrachtiging vereischt van de regee ring te Lissabon. Volgens een verklaring van president Kruger is de staatsprocureur bezig met het onderzoek van alle stukken, die het dynamiet-monopolie raken. De Amerikaansche regeering heeft het ant woord van Spanje op de nota van generaal Woodford Woensdag ontvangen. Zij bereidt een antwoord voor, waarin zij zegt dat zij al het mogelijke heeft gedaan om de vrijbuiters- tochten te verhinderen. De Cubaansche autonomisten en reformisten hebben besloten zich tot één partij te ver eenigen. Galvez zal hun leider, de Diaro Marina hun orgaan worden. Maximo Gomez is volgens een officieel be richt door kolonel Gonzales verslagen. Te Rio de Janeiro zijn gevangenisboeven in opstand gekomen. De troepen werden gerequi- reerd. Het Congres heeft langs wettelij ken weg den staat van beleg afgekondigd. De autoriteiten zien in den aanslag op pre sident Morraes het bewijs eener uitgebreide samenzwering der jacobijnen. Melasse-Spiritus. De Vereeniging tot verbetering van den toe- stand in den Movtwijnhandel heeft zich in de quaeslie der concurrentie, die de uit melasse gestookte spiritus den graanspiritus aandoet, gewend tot den Minister van Fsnantiën. In een door hen aangevraagde particuliere audiëntie hebben twee afgevaardigden der Vereeniging, de heeren W. A. J. Witikampf en S. A. Maas, Dinsdag 1.1. gelegenheid ge vonden den Minister een request ter hand te stellen en de zaak mondeling toe te lichten. De minister ontving de beide heeren zeer welwillend en volgde hun uiteenzetting der quaestie met aandacht. Het onderhoud duurde ongeveer drie kwartier. Bakkerij-tentoonstelling. Er bestaan plannen om de internationale bakkerij-tentoonstelling, waarvoor aanvankelijk Rotterdam was aangewezen, nu het Rotter- damsch gemeentebestuur definitief het noodige terrein heeft geweigerd, het volgend jaar hier ter stede te doen plaats vinden. Uit een onderzoek, door ons ter bevoegder plaatse ingesteld, is ons gebleken, dat onmid dellijk nadat het comité voorde tentoonstelling te Rotterdam ontbonden was, eenige leden van dat comité de mogelijkheid hebben overwogen om de tentoonstelling te doen plaats vinden te Schiedam, Op dit oogenblik verkeert het plan nog in embryonalen toestand. Er zijn voorloopige be sprekingen en onderhandelingen geopend, die nog niet tot resultaten hebben geleid. Medegedeeld kan slechts woi den dat men het oog heeft laten vallen op het exeicitieveld als terrein voor de tentoonstelling die men zich voorstelt in Juli van het volgend jaar te houden. De heer Borgerhof van Sassen zou waarschijnlijk als commissaris-generaal der tentoonstelling optreden. Dat er tal van bezwaren te overwinnen zullen zijn, spreekt vanzelf. De tijd voor voorbereiding is kort, en de vraag is of Schiedam genoeg bekendheid bezit in het buitenland om deelneming uit den vreemde te mogen verwachten. Ook de quaestie van een geschikt terrein levert moeilijkheden op. Men heeft, behalve met het stedelijk bestuur als beheerder van de eigendommen der gemeente, rekening te houden met de d.d. schutterij, die het gebruik van haar exercitie-veld korten tijd zou moeten missen. Toch heeft men goede hoop, dat al deze bezwaren door samenwerking van alle betrok ken personen en autoriteiten overwonnen zullen worden. 'tZijn trouwens bezwaren, die zich bij elke tentoonstelling, in welke stad ook, in meerdere of mindere mate doen gevopten. Wij hopen op deze tentoonstelling uitvoeriger terug te komen, zoodra de plannen meer tot rypheid zijn gekomen. Vergadering van BakJkers. De afdeeiing Schiedam van den Ned. Brood-, Koek-en Bauketbakkersbond hield gisterenavond een vergadering in het hotel sDe Visscherij" alhier. Bij besluit der algemeene vergadering van den Bond, 5 Augustus 11. te Beverwijk gehouden, was n!. Schiedam aangewezen als een der vier plaatsen waar, met steun van den Bond, een spreker zou optreden. Daartoe was uitgenooiligd de heer A. F. Marlet, van Delft. Behalve het bestuur en vele leden der afdee iing waren ter vergadering aanwezig de heeren II. C. F u n k e, voorzitter, J. v a n M u ij de n Jr., vice-voorz., B. E. D i e p e r i n k, penn., en C. J. N, v a n E 11 e n, secr. van het hoofd bestuur, alsmede der redactie van de Bakkers- Bondscourant en van de Ned. Bakkerscourant. Ook uit Viaardingen waren eenige bestuurs leden en leden der zusterafdeeling opgekomen. Te S uur opent de Voorzitter, de heer B. van Z w i e n e n, de vergadering; heet de aanwezigen welkom en spreekt zijn vreugde uit over het optreden van den heer Marlet in deze afdeeiing. Spr. wijdt eenige woorden aan den toestand der afd, en betreurt het, dat nog slechts de kleinste helft der patroons te Schiedam als lid zijn toegetreden. Hij spoort hen, die nog geen lid zijn geweest, aan toe te treden, hen die om welke reden ook als lid bedankt hebben, weder lid te worden. Met een woord van dank aan het Centrale Bestuur en de leden der jeugdige afd. Viaardin gen voor hun tegenwoordigheid en een hartelijke dankbetuiging aan den heer Marlet voor diens bereidwilligheid om hier het woord te voeren, geeft de Voorzitter daarop het woord aan den spreker van dezen avond. De heer Marlet dankt het bestuur, dat het de lezing, die aanvankelijk op den lOden was vastgesteld, tot heden heeft uitgesteld. Spr. gaat vervolgens over tot de onderwerpen van dezen avond: Handelsbelangen en Va7c- lelangen in het bakkersbedrijf. Die onderwerpen nu omvatten het geheele bakkersbedrijf, hetgeen spr, nader uiteenzet, Spr. zal daarom slechts eenige hoofdzaken behandelen en hoopt bij een latere gelegenheid, vooral op het gebied van vakbelangen, nader in bijzonderheden te kunnen treden. Wanneer wij met een algemeenen blik onze maatschappij beschouwen, dan is ons bestaan een strijd van belangen, van tegenstrijdige belangen zelfs. Om nu tot eenigen regel te kunnen komen, moet ieder iets van zrjn eigen belaDg laten vallen. Dit noemt spr. de grond wet van elke vereeniging. Daaruit volgt niet, dat er geen belang be staat voor de leden om toe te treden tot een vereeniging. Spr. vergelijkt den strijd in onze dagen met dien in de 16de eeuw in ons vaderland, toen de spreuk Eendracht maakt macht" ingang begon te vinden. Toen was't evenwel krijg, nu is het een broodstryd. Vereeniging beoogt niet strijd voeren; maar aaneensluiting is noodig om op te komen voor geschade belangen. Zoo opgevat kan ook de vereeniging voor de bakkerij groot voordeel opleveren, om betere prijzen te bedingen bij den inkoop en zich te vrijwaren tegen bedrog. Daardoor komt men niet in strijd met de belangen van anderenwant ieder heeft het recht op redelijke wijze zijn belang voor te staan. Maar het vereenigingsleven raakt op een dwaalspoor, wanneer men buiten het vak gaat en misbruik maakt van macht, waar juist 't doel van vereeniging is liet misbruik maken van macht van anderen te keeren. Spr. bestrijdt, de meeniag, die, naar hem wel gezegd is, bij vele meer gegoede bakkers be staat, dat zij er geen belang bij hebben toe te treden tot de vereeniging. De grootere bakkers meenen b.v. zich zelf wel te kunnen vrijwaren voor bedrog, maar daarin vergissen ze zich. Maar al ware het zoo, dat is toch geen stand punt van zaken, zegt spr., want het komt er op aan, den goedkoopsten weg te volgen. Bovendien, jonge vereenigingen hebben juist den steun der meest gegoeden noodig. Het sEendracht maakt macht" is waarvoor allen. Allen, die een gelijk vak beoefenen, heb ben er belang bij, dat het vak bloeit. Daarom drukt spr. zijn hoorders op 't hart bij het vereenigingsleven eendrachtig samen te werken. Spr. vraagt of niet ook bij den eerkoop samenwerking in het belang der bakkers is Wanneer er een gaat knoeien om goedkoop le verkoopen, dan moeten ook anderen den prijs verlagen, en wordt het publiek gedwongen zich van de vakmannen af te keeren en zich te wenden tot broodfabrieken. Spr. wijst er op dat in vroegere tijden, zoo als thans nog in Italië geschiedt, de Staat de broodprijzen vaststelde. Dit lijkt heel mooi; maar in onzen tijd van politieken en socialen strijd kan nipmand zq'n belang gewaarborgd achten, wanneer de Staat zich gaat bemoeien met prijsregeling. De concurrentie bederft de prijzen, en nu zijn de prijzen niet te redden door de bedervers aan den kaak te stellen. Alleen door samen werking wordt de kans gering, dat die enkele personen den prijs kunnen bederven. Ook daarvoor is dus aaneensluiting noodig, Hiermede eindigt spr. het eerste gedeelte van zijn onderwerp. De heer F u n k e, algemeen voorzitter van den Bond, neemt nu het woord en zegt, dat het Ceotraal Bestuur de lezingen gaat bywonen uit belangstelling, maar ook om hen te ont moeten, die nog geen lid zqn van den Ned. Bakkersbond. Spr. spoort hen, die lid zijn aan tot propa ganda, die liet niet zijn, tot aansluiting bij den Bond, wiens doel spr. als bekend mag veron derstellen. De leden van het Hoofdbestuur verlaten hierop de zaal, om naar Amsterdam terug te keeren. Daarop geeft de voorzitter gelegenheid tot debat. De heer Schot meent, dat hetgeen de inleider wil is coöperatie, die hij juist be strijdt. Hij zou liever streng toezicht willen op eetbare artikelen, zooals in Duitschlarid. Daaienboven acht hij strijd tegen het groole kapitaal onmogelijk, en het publiek w i 1 be drogen worden. De heer Marlet zegt geen vijand van coöperatie te zijn. Er kan coöperatie zijn, die strijdig is met het bakkersbelangdie kan alleen bestreden worden door coöperatie in het bak kersbedrijf. Ook hij acht staatstoezicht goed; maar hij twij felt of er wel spoedig een goede wet zou komen tegen bedrog. Bovendien ziet hij in zoo'n wet niet het middel om alle bedrog te keeren. Hij is ook zich bewust dat het publiek vaak alleen let op goedkoope prijzen. Maar het bedrog zal zichzelf doodenhet gaat zoover tot liet publiek be merkt de dupe van bedrog te zijn. Spr. meent, dat coöperatie is een kind van de tijdsomstandigheden. Er is door alle eeuwen coöperatie geweest, maar in iedere eeuw naar de behoefte van die eeuw. Spr. bestrijdt de coöperatie, waarin de winst wordt uitgekeerd aan aandeelhouders; maar de eerlijke coöperatie, die aaneensluiting wil van allen die gelijke belangen hebben, is een vrucht van onzen tijd en als zoodanig te aanvaarden. Van die eerlijke coöperatie is hij een volbloed voorstander en daarom beveelt hij ook aan coöperatie onder de bakkers. De heer Schot ziet geen heil in het oprich ten van coöperatieve fabrieken, waartegen de inleider opmerkt, dat dit niet noodig is. Men kan ook coöpereeren door gemoenschappelijken aankoop van groote partijen, gemeenschappelijke contrö'e enz. Opeen opmeiking van den heerSchot, dat hier ter stede pogingen totgemeenschappelijken inkoop steeds zijn mislukt, antwoordt spr. dat dan Schiedam nog niet rijp is voor coöperatie. Spr. komt dan tot het tweede gedeelte van zijn onderwerp: Vakbelangen. Er is een tijd geweest, zegt spr., dat men meende dat de spractijk" van het vak voldoende was. Daartegenover is opgekomen de meening, dat er skennis", »theorie", noodig is voor het voeren van het bedrijf. Ook voor het bakkersvak is meer wetenschap pelijke kennis geweoscht. Daarvoor behoeft men niet te worden een wetenschappelijk man maar men mag niet als onkundige staan tegen over de grondstoffen, de verschijnselen in het bedrijf enz. Vroeger maakte men scheiding tusschen we tenschap en practijk. Er bestaat geen strijd tus schen wetenschap en practijk, zegt spr., en in onzen tijd komen die twee meer tot elkaar. Zoo is er in de bakkerswereld sprake van vakscho len; er zal ook spoedig een boek verschijnen, dat eenige wetenschappelijke kennis over het vak wil verspreiden. In het bakkersbedrijf is eenige wetenschap pelijke kennis evenzeer noodig als in andere bedrijven, hetgeen spr. met verschillende voor beelden aantoont. Spr. betwijfelt of velen uit het bakkersbedrijf, ook al kennen zij de praetisehe verschijn selen, met juistheid tal van vragen betreffende het bedrijf zouden kunnen antwoorden. Daarvan mag evenwel geen verwijt worden gemaakt; maar er blijkt uit, dat wetenschappe lijke kennis noodig is, ook voor het bakkersvak. Wil die er komen, dan moeten er ook krachtige stemmeu opgaan uit het bedrijf. Dan eerst mag men ook den noodzakelijken steun der regeeringen van stad, provincie en land verwachten. Daarom juicht spr. het toe, dat men rangen wil invoeren in het bakkersb»drijf, die aangeven welke trap men inneemt in liet vak. Spr. zou niet de gilden terugwenschen, maar hij buigt zich eerbiedig voor het beginsel der gilden, dat niemand meester kon zijn die niet alle lagere rangen had doorioopen. Ook een ander vakbelang is er, dat op sociaal terrein ligt. De quaesties van nachtarbeid, van loon euz., dringen zich op aan de bakkers. Men moge er onaangenaam over gestemd zijn, men kan het recht niet loochenen der minderen. En dan acht spr. het verstandiger, eerlijker en zedelijker die minderen tegemoet te komen, dan als man tegen man een onvruchtbaren strijd te beginnen. Die quaesties zijn niet eenvoudig van de baan te schuiven; het zijn uitingen van rechtsgevoel en kracht, waarmede, rekening moet worden gehouden, die erkend dienen te worden en die in het goede spoor moeten worden geleid, Spr. achtte daartoe een geleidelijken vreed zamen weg mogelijk, wanneer men zich plaatst op een ruim, kalm, eerlijk standpunt. Maar daarvoor is weer noodig ernstige samenwerking. Laat ons hopen, zegt spr., dat het besef meer ingang vindt, dat uit bloed geen verbetering kan voortkomen Daarom geen strijd, maar geleidelijke vreedzame oplossing der bestaande quaestie door samenwerking. Spr. stelt zich voor in zijn tweede lezing meer de puntjes op de i's te zetten, vooral ook wat betreft het noodige van wetenschappelijke kennis. Met een woord van dank voor de hem be toonde aandacht en voor de bestrijding, die hy heeft gevonden, eindigt spr. zijn Loeiende en warm toegejuichte improvisatie. De Voorzitter der afdeeiing dankt den spreker en sluit de vergadering met den wenrch, dat de afdeeiing Schiedam sieeds krachtiger moge worden. Door den Raad van State werd gisteren be handeld de pensioen-reclame van den gepaspor- teerden sergeant-majoor J. II. Paulsen, alhier. De koninklijke beslissing volgt later. Door liet provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot het predikambt toegelaten de heerG. A. Slagmolen alhier. Op de gebruikelijke wijze door muziek van jongens die blazen op kruiken zonder bodem wordt hedenavond weder de jaarljjksche varkenmarkt ingeluid. Dit en het bakken van speculaasvarkens zijn de beide nog steeds in gebruik zijnde zaken die aan de rarkensmarkt hier ter stede herinneren. Van werkelijke varkens is op deze markt helaas geen sprake meer. Ook deze markt behoort tot de geschiedenis. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd twee partijen schol; de prijzen waren van f 0.20 tot f 0.90 per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd twee par tijen tong, schol, tarbot, griet en rog; de prijzen waren voor tong f L92'/r, tarbot (kleine) f2.00, griet fl.87'v, schol f0.30 tot f 1.20, rog f 0.35 tot f 0.80 alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Cehnivd 11 Nov. W. F. de Jager, 26 jaar en .1. Spel, 24 jaar. G. Steens, 26 jaar en P. C. van Litsenburg, 24 -jaar. P. Sluiters, 25 jaar en F. G. Suiters 19 jaar. Geboren i '10 Nov. Johannes Franciscus zoon van J. F. M. den Brinker en C. M. Steens, Laurensstraat. Gisteren arriveerde alhier de bom Ebett Haeser. die voor een week te Lowestoft was binnengeloopen met drie man lijdende aan typhus, en waarvan een was overleden, terwijl de anderen daar nog in het ziekenhuis verpleegd worden. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een kuipersschaafje een zwarte kinderkous; een sleuteleen portemonnaie met geldeen kinderkousje en een zwarten das. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politie-bureau. BURGERLIJKE STAND. Geboren 10 Nov. Leendert, zoon van F. van der Zvvan en A. Mastenbroek. Achterstraat. Naar de Tijd verneemt zal binnenkort een nieuwe editie verschijnen van de Imitatio Ohristi, bewerkt door pater J. Alberdingk Thijm S.J. In afwachting van de nadere benoeming van een redacteur door de algemeene vergadering van het Nederlandsch Tooneelverbond is de beer F, Lapidoth te 's-Gravenhagc door het hoofdbestuur tijdelijk be last met de redactie van hot Noord-Nederlansch ge deelte van Het Tocnicel, orgaan van het verbond. Van het Kookboek „Recepten van de Haagsche Kookschool", door rnej. Manden (uitg. Gebr. Van Cleef) is reeds de zesde druk verschenen. Bij deze uitgave zijn thans gevoegd een aantal recepten voor zieken en hars .ellenden en vooral ook voor lijders aan suikerziekten. Dr. H. Steijn Parvé heeft een woord van aanbe veling gevoegd bij deze laatste recepten en zegt zich te verheugen, dat door deze uitgave bet velen mogelijk is gemaakt meer afwisseling te brengen in spijs cn drank voor zieken en herstellenden en in 't bijzonder voor diabetici, die slechts vaa een beperkt aantal voedingsmiddelen gebruik mogen maken. Do Archaeologischc Vereeniging te Athene heeft besloten de werken tot herstel cn versterking van de ruïnen van het Parthenon te hervatten. Do En- gelsehe maatschappij die de Pentelische marmer groeven exploiteert, heeft groote mooie marmerblokken voor het doel aangeboden. De correspondent van dc Standard die dit bericht zendt, voegt er bij dat er op het oogenblik ten onrechte vrees gekoesterd wordt voor de stevigheid van het Olympisch Museum waar de beroemde Hermes van Praxiteles staat. Zware mishandeling. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond heden terecht A. Schillemans 37 jaar oud, slagersknecht te Rotterdam. Hem werd ten laste gelegd den 16 Aug. 1.1. P. H.B. Kloppenburg in wiens dienst hij was, in diens woning moedwillig met een mes een snede in den rechter onderarm even onder de elleoog te hebben toege bracht. De snede was tot dicht op het been door gedrongen, waardoor de spieren, zenuwen en bloed vaten zijn doorgesneden. Dientengevolge is een toestand van machteloos heid ontstaan van do rechterhand, zoolang de „nervns rachalis" die mede doorgesneden werd, niet genezen zal zijn. Uitzicht op volkomen genezing is niet aanwezig en althans voortdurende ongeschiktheid tot uitoefe ning der beroepsbezigheden voor den verwonde ten gevolge zal hebben. Op den vraag van den president mr. Bouvin aan bekl. of hij de teu laste legging erkende, zeide bij

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2