IN0. 9474. RAMUNTOH 0. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVErTh. J. C. ROELA.NTS. S BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Abootehbntspbub voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTBKITKAAX ÏO, Telepltoon Ufo. 133. Advertentieprijs: van 15 gewone regels mot inbe grip van ceno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overtlehl. Schiedam, 12 November '97. De Franselie bladen hebben de redevoering van lord Salisbury kalm opgenomen, en toch met zekere spijtigheid. Zoo ontveinst het Journal des Débats zich niet, dat er eenige bedreiging ligt in de woor den van lord Salisbury, dat Engelands toe gevendheid zekere grenzen heeft. En die bedreiging acht de Débats weinig van pas, nu er Fransche en Engelsche ge delegeerden te Parijs bijeen zijn om de grond slagen te vinden, waarop men over het achter land van Lagos en Dahomey tot een overeenkomst kan komen. Het blad ziet ook in den uitleg, dipri de Engelsche bladen aan de woorden in quaestie van lord Salisbury hebben gegeven, de be vestiging van zijn vermoeden, dat een dreigement was bedoeld. Waarop het blad dan in besliste termen antwoordt, dat Frankrijk er nooit aan heeft gedacht vaststaande" rechten van Engeland te betwisten, maar dat juist wijl de rechten der Engelschen in West-Afrika niet vaststaan, hun regeering in overeenstemming met Frank rijk toegestemd jheeft in de conferentie te Parijs, die (het zij in 't voorbijgaan opgemerkt) volgens den Parijzer correspondent der Times heel wat meer tijd voor haar arbeid zal be hoeven dan men wel dacht. De 2emps ziet in lord Salisbury's verklaring een verzachte echo van de polemiek, in den laatsten tijd in de Fransche en de Engelsche pers gevoerd en zegt dan met ernstige ironie »Men beweert in allen ernst, dat het kabinet van St. James de toegevendheid jegens Frank rijk tot de uiterste grens en zelfs verder nog heeft uitgestrekt, dat het tijd is een eind te maken aan die slecht begrepen edel moedigheid; dat na aan Frankrijk Tonkin, Annam, Madagascar, nog onlangs Tunis, g e- geven te hebben, lord Salisbury goed zou doen voor al die opofferingen een quid pro quo te vragen, ïDit waarlijk belachelijke idee, dat een land, al wat het aan zijn bezittingen toevopgt, te danken heeft aan de dikwijls kwistige vrijgevig heid van Engeland, dat het Britsehe rijk een soort van algemeene eerste hypotheek bezit op de vijf werelddeelen, krachtens welken titel het afstaat al wat het niet zelf neemt en geeft al wat het anderen laat nemen, dit idee ligt onbewust ten grondslag aan de aanspraken van het imperialisme." Het blad constateert ten slotte met leed wezen, dat lord Salisbury woorden heeft uitge sproken, Dwaarin men zekere bedekte bedreiging zou kunnen lezen", die het natuurlijk weigert goed te keuren. De Figaro eindelijk schijnt zijn best te willen doen om te beletten, dat het geschil scherper wordt. Intusschen beeft de Engelsch-Fransche com missie, die in twee weken tijds zegge drie vergaderingen hield, thans plotseling haar arbeid gestaakt, wegens een ongesteldheid van kolonel Everett, een der Britsehe gedelegeerden. Roman door PlERHE LOTI, lid der »Académie F ra n 5a i se". 39) Vooraf echter houden zij eeri oogenblik halt om weder op kracht te komen eerst wordt er telling gehouden allen zijn aanwezig. De kisten en balen worden in het gras nedergezetzij schijnen daar heldere plekken, voor minder geoefende oogen dan de hunne, minder zichtbaarde mannen, in de schaduw op den achtergrond, teekenen zich af als lange, rechte merkteekenen, nog donkerder dan de ledige vlakte. Langs Ramuntcho gaande, fluistert Itchoua hem in het oor: Wanneer vertel je mij wat voor slag je van plan bent te staan, mijn beste? Direct, zoodra wij terug zijn Wees maar niet bang, Itchoua, ik zal het je stellig vertellen. Op dit oogenblik, nu zijn borst hijgend op en neer gaat, zijn spieren in beweging zijn, en al zijn zenuwen zijn geprikkeld door het werk, waar aan hij bezig is, aarzelt Ramuntcho nietin de tegenwoordige overprikkeling van zijn kracht en Men ziet daarin te Parijs een krijgslist van Engeland om tijd te winnen, teneinde verster kingen naar Afrika te kunnen zenden met de geheime bedoeling de onderhandelingen af te breken, evenals reeds bij vroegere gelegen heden is geschied. Volgens de Liberie is er sprake van een scheidsrechterlijke uitspraak, waartoe men den Keizer van Oostenrijk als arbiter zou uitnoodigen. In Griekenland is nog steeds de quaestie der onbruikbare torpedo's het onderwerp van den dag. Groote emotie heerscht thans te Athene ten gevolge van het gerucht, dat kapitein Gasto- poulo verklaard zou hebben, dat de ingenieur Anastasia, het ontbreken van slaghoedjes der torpedo's bemerkende, daarvan mecledeeling zou hebben gedaan aan prins George, maar van dezen bevel zou hebben gekregen de zaak te verzwijgen. De Heslia verlangt nu niet minder dan dat prins George voor een krijgsraad zal worden gebracht. Bovendien zou een der ministers tegenover een verslaggever verklaard hebben, dat de kommandant van het oostelijk eskader (prins George de hem gegeven bevelen niet had opgevolgd. Ook zou dezelfde minister gezegd hebben, dat Larissa zonder voorkennis van den minister van oorlog was prijsgegeven. Dit laatste zou natuurlijk voor rekening van den Kroonprins komen, Intusschen heeft de Grieksche regeering de hulp der mogendheden ingeroepen bij de rege ling der consulaire conventies en de vaststel ling der aan particulieren te betalen schade loosstelling. De Nowoje Wreinja komt weer eens aan dragen met een oud plannetje omtrent Kreta. Het blad raadt Turkije het eiland af te staan aan Rusland, dat dan het eiland zou overgeven aan Griekenland. Dit »particuliere gebazel," zooals de Kóln. Ztg. zich minachtend uitdrukt, zal wel niet de meening der Russische regeering weergeven. Men mag veilig aannemen, dat de Grieksehe kansen op annexatie van Kreta voorloopig tot nihil zijn gereduceerd. Graaf Goluchowski heeft aan de mogend heden voorgesteld de regeling der Kretenzische quaestie over te laten aan de gezanten te Konstantinopel. De Porte blijft nog steeds weigeren de be noeming van kolonel Schilfer tot gouverneur van Kreta goed te vinden. De berichten van het eiland blijven nog steeds zeer ongunstig. Nu weer bericht men uit Kanea, dat Dinsdagavond een vrouw dood gestoken is door twee Turksclie soldaten, die beiden gearresteerd werden. Te Konstantinopel verkeert men intusschen weer in vrees voor nieuwe woelingen der Armeniërs. Zondag en Maandag had de politie te Stam- boul bijzondere veiligheidsmaatregelen getroffen. Met Oostenrijk bestaat op dit oogenblik zekere spanning wegens de uitzetting van een Oosten zijn strijdlust, l<ent hij geen zedelijke beweegredenen of gewetensbezwaren, liet plan, dat bij zijn mede plichtige is opgekomen om zich van de medewer king van den verschrikkelijken Itchoua te verzekeren, heeft niets terugstootends meer voor hem. Zooveel te erger! Hij zal zich door de raadgevingen van dezen man van list en geweld laten leiden, zelfs al moest men gaan tot eene ontvoering. Hij is in dezen nacht de bandelooze opstandeling, wien men zijne levensgezellin beeft ontrukt, de aangebedene, die niet vervangen kan wordenhet kost wat het wil, hij zal haar terug hebben. En aan haar den kende in de verveling van dit oogenblik vaniust, verlangt hij haar eensklaps met al zijn zinnen terug, >n een aandrift van woeste kracht, op eene onverwachte en machtige wijze. Hun rust duurt voort en hun ademhaling wordt kalmer; en terwijl de mannen hunne druipnatte baretten uitslaan en met de hand langs het voor hoofd strijken om de regendroppels, die hun over de oogen heenvallen, weg te doen, rillen zij voor het eerste oogenblik door de vochtige koude die uit den grond opkomthun natte kleeren doen hen huiveren, hunne gedachten verflauwen, en langzamerhand na de vermoeienissen van dezen tocht en de vorige nachten, maakt zich een soort van verstijving van hen meester, daar onder het nedervallen van den kouden regen. Overigens zijn zij daaraan gewend, gehard als deze zwervers zijn tegen koude en vocht, wanneer rijksch burger uit Messina, alleen op verden king tan deel te nemen aan politieke woelingen. Er is nu een Oostenrijksch oorlogsschip naar Messina gezonden, allereerst om het consulaat en de Christenen aldaar te beschermen. V/VVV Gemengde Mcdcdeellngcn. De Financial Post zegt uit geloofwaardige bron te weten, dat lord Salisbury binnenkort de portefeuille van buitenlandsche zaken zal afstaan, om alleen eerste-minister te blijven. De Spaansche ministerraad heeft den minister van marine gemachtigd twee nieuwe oorlogs schepen te laten bouwen. Uit Gibara wordt naar Madrid gemeld, dat onderwijl de Montserrat hare averij herstelde, generaal Weyler aan wal ging en zich met de gebruikelijke eerbewijzen, voor een gouverneur vastgesteld, liet ontvangen. Generaal Blanco ontsloeg de autoriteiten van Gibara. Het bericht der Neiv-York Herald omtrent muiterij te Puerto Principe wordt te Madrid onjuist geacht. Volksonderwijs. Het eerste nummer is verschen van het Volksbladdat op onbepaalde tijden verschijnt en als correspondentieblad het nieuw orgaan zal wezen van de Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs en bet Schoolbezoek in Nederland. Dit nummer bevat mededeelingen van het hoofdbestuur, het verslag der laatste algemeene vergadering, eenige opstellen over onderwijs zaken en een bericht over de laatste vergadering van het hoofdbestuur. In die vergadering is 0. a. in afwachting van de eeistvolgende vergadering tijdelijk voorzien in de vacaturen in het hoofdbestuur ontstaan door het bedan ken van den voorzitter mr. Goeman Borgesius, die als miuister van binnenlandsche zaken is opgetreden, en van den algemeenen secretaris den heer D. André de la Porte, die wegens voortdurende ongesteldheid genoopt is geweest zijn ontslag te nemen. De heer mr. W. Dolk te 's Gravenhage heeft zich bereid verklaard tijdelijk het secretariaat waar te nemen, en de oud-bestuurder de heer W, Middelveld Viersen weder tijdelijk in het hoofdbestuur zitting te nemen. De vice-president jhr. mr. L. Michiels van Kessenich is als voor zitter opgetreden. Bij kon. besluit is de heer T„ M. Looman, voorzitter van de »Vereeniging tot verbreiding der Waarheid" te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. Besluit is aan N. G. II. Kleyn van Wil- igen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Delft. Bij Kon. Besluit is P. G. J. Joosten, civial-ingeneur te Venlo, benoemd tot plaatsvervangf d lid van den geneeskundigen raad voor Limburg en Oostelijk-Noord- zij rondgaan op plaatsen en in uren, waarop de andere menschen niet voor den dag komen onaan doenlijk ook zooals zij zijn voor den angst voor de duisternis, en in staat te slapen zonder eenige schuilplaats in het holste van regenachtige nachten in een of ander afgelegen ravijn. Vooruit 1 op marsch, de rust heeft nu lang ge noeg geduurd. Thans kom» het oogenblik, waarop men de gevaarlijke gren moet overschrijden. Hun zenuwen en spieren komen in beweging; hunne ooren spitsen zich en hunne oogen worden wijder. Voorop gaan de verspiedersvervolgpns, de een na den ander, de dragers van de balen en de kisten, ieder met een last van veertig kilogram op de schouders of op het hoofd. Over de verspreide steenen voortsluipend, nu en dan in het water misstappende, raken zij alien zonder ongeval op den tegenovergelegen oever. Thans zijn zij op Spaansch grondgebied. Thans komt het er op aan om zonder in gevecht ge wikkeld te worden of tegenspoed te ontmoeten, de twee honderd meter af te leggen, die hen scheidt van eene alleen liggende boerenhoeve, waar de opslagplaats is van den hoofdman van de Spaan sche smokkelaars, en eenmaal daar, dan is de slag geslagen. Natuurlijk ligt de hoeve daar in het duister, somber zonder eenig licht. Steeds zonder geruisch te maken en op hun teenen gaat men een voor een binnen; vervolgens als de laatste is binnen- brabant en is hem vergund dat lidmaatschap gelijk tijdig waar te nemen met de betichting van distrmt- inspecteui der spoorwegdiensten in Limbutg. Bij Kon. besluit is aan na te melden officieren bij dienstdoende schutterijen, op hup. verzoek, eervol ont slag verleend te Maassluis, aan N M. Diikzwager, als kapitein commandant; to llaailem, aan P. Piepenbiink, als 1e luit.-adjudant, met den personeelen rang van kapitein, met vergunning om de uniform der schutterij, rnet de onderseheidings- teekenen aan zyn rang verbonden, te blijven dragen; te Alkmaar, aan J. van Leeuwen, als majoor-com mandant, met vergunning om de umfoim der schutterij, met de onderscheidingsteekenen aan dien rang ver bonden, te blijven diagen; te Roermond, aan I van At del Kz als 1ste luitenant b. wegens verandering van woonplaats: te Amsterdam, aan li. Brugman J.Ezn., als 1ste luitenant te llariingen, aan O. J. Faber ais 2de luitenant; c onder gehoudenheid, dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge te Groningen, aan C. de Rheden van Svvinderen Cleveringa als 2de luitenant en zijn bij de dienstdoende schutterijen benoemd; te Maassluis, tot kapitein-commandant, P. J. Aec- keilm, thans 1ste-!uitenant te Haarlem, tot 1ste-!uitenant-adjud,int H. A. Ba- labréga, thans adjudant-onderofficier te Ilootn, tot 2de-!uitenant, dr. I). Knu.tel, thans schutter te Middelburg, tot 2de-luiteuant, T. Hoolsema, thans schutter. Bij Kon besluit is H. Visser, benoemd tot burge meester der gemeenten IJsselmuiden, AVilsuin en Graf horst, met toekenning van eervol ontslag als idem van Oldeinarkt. Bij Kon. besluit is C. J. van Riemsdijk benoemd tot burgemeester der gemeente Grainsbergen. Bij Kon besluit is de diiigeerende officier van ge zondheid 2e kl. bij de zeemacht dr. A. F. Verschuur, bevorderd tot dirig, offic. v, gez. Ie kl. Bij Kon. besluit is de offic er van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht H. v. d. Voo, bevorderd tot offic. v. gez. Ie kl. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan A. D, de Haas, als heemraad van het polderdistrict de Marsch, Lede en Oudewaard, pro vincie Geldei land. Bij Kon. besluit is de heer M. H. C. baron de Tou- op zijn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking van technisch ambtenaar de kl bij het aan het Depar tement van Koloniën verbonden Technisch Bureau. Ïïelasse-Spiritus. Het request, door de »Vereeniging ter ver betering in den toestand van den Moutwijn- handel" bij den Minister van Financiën ingediend, luidt als volgt Aan Zijne Excellentie den Minister van Finantiën 's-Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur der Vereeniging ter verbetering in den toestand van den Moutwijnhandel te Schie dam, waarvan de statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den lOden December 1896 Stil, no, 2, Dat adressant ten volle instemt met het ver zoek tot Uwe Excellentie gericht door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, voor zoo veel betreft den Spiritus, gestookt uit Melasse, het bijproduct der Beetwortelsuiker Fabrieken. gekomen, schuift men reusachtige grendels voor de deur. Het is afgeloopent Allen zijn geied I En de schat van de Koningin-Begentes wordt dien eigen nacht nog voor duizend francs van de hand gezet. Dan steekt men het vuirr in den schoorsteen aan en zet een blaker op de tafelmen ziet elkaar aan en wenscht elkaar glimlachend met den goeden afloop geluk. De veiligheid, het niet meer vallen van den regen op hunne hoofden, het dansende vuur, dat hen verwarmt, de wijn en de brandewijn, waarmede hunne glazen gevuld zijnbrengen een opgewonden vroolrjkheid na een zoolang ver plicht stilzwijgen. Blijde spreekt men samen en do oude hoofdman van de smokkelaars met zijn grijze haren, die hen in dit uur allen herbergt, deelt mede dat hij aan zijn dorp een mooie kaatsbaan zai geven, die tien duizend francs moet kosten. 1 Vertel me thans wat je van plan bent te doen, mijn waarde," zegt Itchoua dringend in Ra- muntcho's oor, sik heb er zoo'n beetje idee van waarover je denktGracieuse, hè? Dat is het, niet waar? Dat is een lastig zaakje, versta je? Ik houd er in het algemeen niet van met de kerk in strijd te komen, weet je Daarbij heb ik een betrekking ais koorzanger, die ik niet graag zou verliezen Maar laat eens en - zien, hoeveel zul je mij in geld uitbetalen, als dat zaakje tot een goed einde breng. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1