51"'" jaargang. Dinsdag 16 November 1897. N°. 9476. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTIï j, a iïöelants. FEÜILLETO ISr. RAMUNTCHO. BUITENLAND. BINNENLAND. lsosKZirEOTsriuja voor Schiedam, per kwartaal f o.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - i.go Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTliKSTKl if TO, Tclephoon Ma. 123. Advebtkotiepiiijs van 15 gewono regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 15 November '97. De Fransche Kamer heeft een besluit ge nomen, wel geschikt om tal van daden, die een minder gunstig licht hebben geworpen op de volksvertegenwoordiging te Par ijs, in de schaduw te stellen. »De geheime instructie is dood", was de uitdrukking waarmede de socialist Jaurès den uitslag der stemming begroette. En inderdaad, de geheime instructie in strafzaken, bij oris te lande nog in vollen bloei, is Vrijdag 1.1. in Frankrijk naar de rommelkamer van het \er- ledene verwezen. Is dit feit op zich zelf reeds alleszins der vermelding waardig, de omstandigheden, waar onder deze hervorming tot stand is gekomen, vormen bijna een unicum in de geschiedenis der Derde Republiek. Reeds jarenlang is men in Frankrijk doende met de zoo hoognoodige hervorming van het strafproces. In 1879 reeds is een daartoe strekkend ont werp ingediend, maar het is voortdurend tus- schen Kamer en Senaat heen en weer blijven trekken, zonder het tot »wet" te kunnen brengen. Dezen legislatieven slakkengang moede, is daarop mirabile diciu uit den boezem van den Senaat een beknopt ontwerp, slechts 9 artikelen tellende, voortgekomen en in deze Eerste Kamer aangenomen na een krachtige verdediging o. a. van den oud-minister Constans en na niet minder krachtige bestrijding van den minister van justitie Darlan. Dit ontwerp, waarop zeer veel, ook uit juridisch oogpunt is aan te merken, maar dat althans duidelijk het beginsel bevat, dat een beklaagde het recht heeft zich reeds gedurende de instructie door een rechtsgeleerden raadsman te doen bijstaan, is vervolgens bij de Kamer ingekomen. En in één dag heeft de Kamer, op advies der commissie van rapporteurs, deze zaak tot een goed einde gebracht. Aan tegenstand ontbrak het anders niet. De minister van justitie verzette zich tegen de urgentie, maar moest den strijd opgeven. Verscheiden tegenontwerpen, amendementen, voorstellen van renvoyement naar de commissie van rapporteurs e. t. q. werden ingediend, maar zelfs een ontwerp yan Pourquery de Boissevin, die een veel verbeterde lezing van het senaats-ontwerp voorstelde, vond geen ge nade in de oogen der commissie, die het blijk baar goed achtte het ijzer te doen smeden, terwijl het heet was. De vader van het ver beterde ontwerp was daarop zoo verstandig het in te trekken. Na elkander werden alle tegenvoorstellen afgestemdde laatste stemming gaf 465 stem men tegen en slechts 32 vóór. ''onder hoofdelijke stemming werd daarop het ontwerp aangenomen. F.oman door Pierre Lori, lid der sAcadémïe Franjaise". 41) De winter, gezellig als altijd in deze streek, volgde zijn ongelijkmatigen weg, afwisselend nu en dan met buitengewone warmte. Dan weer kwamen stortbuien van uit de golf van Biskaye aanstormen en zij stortten zich neer in de valleien, terwijl de bergen rondom dreigend stonden in hun waas van nevels. Sommige ochtenden waren de toppen gehuld in een wit gewaad van blanke sneeuw. Van tijd tot tijd kwam de begeerte tn hem op om alles te trotseeren, maar dan werd hij weer bevangen door vreeselijken angst om niet te slagen en als. nu eenzaam door het leven te gaan, zonder esniga hoop. Overigens ontbrak het niet aan gereede aanlei dingen om nog te wachten. De onderhandelingen over den veikoop van het huis moesten nfgeloopen zijn, voor hij wegging, en zooveel mogelijk geld moest hij in handen zien te krijgen. Ook moest hij het antwoord van zijn oom Ignacio, aan wien hij zijn overkomst binnenkort had medegedeeld en Dit besluit, en niet minder de vooi varend- heid door de Kamer betoond, beteekent een pev'ocl;ge nederlaag voor den minister van justitie Parian. In de i' ransche zoowel als in de buitenlandsche pers is de zaak-Dreyfus nog altijd aan de orde. en wellicht zuilen wij spoedig meer on be langrijk nieuws over deze aangelegenheid hooren. De onder-voorzitter van den Senaat, de heer Scheurer-Kestner, geeft den strijd nog niet op. Hij heeft thans aan een advocaat opgedragen de memorie samen te stellen, die hij bij den minister van justitie wil indienen. Volgens de Figaro beschikt Scheurer-Kestner wel degelijk over gegevens, die niet bekend waren tijdens het proces tegen Dreyfus. Ilij doet dan ook geenszins een aanval op den krijgsraad, die het vonnis velde. Maar hij wil bewijzen, dat ook na het proces tegen Dreyfus, de praktijken, die men meende gestraft te hebben, niet zijn opgehouden. Het ministerie was altijd volgens onzen senator na de verbanning gedwongen tot een voortdurende en actieve waakzaamheid. Verschillende verdachte personen werden uit hun ambt ontzet, waaronder een officier, tegen wien men evenwel geen stellige bewijzen kon vinden. De heer Scheurer-Kestner meent nu de bewij zen in handen te hebben, dat deze officier, iemand van adel, gehuwd en nog zeer in aan zien, die destijds dicht bij Parijs in garnizoen was, de eigenlijke dader is van de aan Dreyfus te laste gelegde feiten, O, a, zou een deskun dige beslist verklaard hebben, dat het beruchte borderel van de hand van dezen otficier was. De heer Scheurer-Kestner maakt zich sterk een revisie van het vonnis te zullen verkrijgen. Tal van andere beweringen vindt men nog in de Fransche bladen. Terwijl b.v. eener/ijds de brief van den Duitschen militairen attaché aan zijn Italiaan- schen- confrère, welk stuk als een belangrijk bewijs tegen Dreyfus heeft gegolden, een onder geschoven, valsch document wordt genoemd, wil men andeizijds weten, dat een nieuw be wijsstuk van greoter belang tegen den onge lukkige op het Duivelseiland is gevonden. Of de heer Scheurer-Kcstne. succes zal hebben, is in ieder geval nog zeer problematiek Men vergete niet, dat ook hier de politiek een zeer groote rol speelt. Dreyfus is veroordeeld onder het ministerie- Dupuy, waarin naast generaal Mercier voor oorlog ook zitting hadden Ilanotaux en Barthou, in het tegenwoordige kabinet belast met bui tenlandsche en binnenlandsche zaken, alsmede Poincaré en Dupuv zelf, de leiders der minis- terieele republikeinen. Nu staan de algemeene verkiezingen voor de deur, en het is gemakkelijk te begrijpen, dat het de regeering al zeer ongelegen zou komen, wanneer het gelukte aan te toonen, dat onder het minister-Dupuy een onschuldige veroordeeld was op zoo gebrekkige bewijzen van schuld. bij wien hij aan de overzijde van den Oceaan zijn intrek hoopte te nemen, afwachten Zoo iiepen de dagen voorbij en weldra zou de lente weer aanbreken. Reeds begonnen de primula en de gentiaan te bloeien, in dit oord eenige weken vooruit, hoewel het pas achter in Januari was. IIoorcsTUK XI. Ditmaal is men in de herberg van Gastelugain, bij de grenzen, liet oogenblik afwachtend om met kisten kleinoodiên en wapenen over de grenzen te gaan. Itchoua voert het woord: Ais ze aarzelt, zie je, maar ze zal niet aarzelen, wees daar zeker van maar toch, mocht zij aarzelen, dan zullen wij haar ontvoe ren Laat dat maar aan mij over; ik heb mijn plan gemaakt. Wij zullen haar meenemen, waarheen doet er niet toe en haar bij je onder dak brengen. Als het eens veikeerd afliep.. .Stel dat ik uit het land zou moeten vluchten, na voor jou plezier dat alles gewaagd te hebben; dan zal je ma nog meer geld moeten geven, dan ja hebt afgesprokendan kan ik ten minste mijn brood in Spanje gaan verdienen. In Spanje? Wat denk je daar te doen, Itchoua Je hebt toch geen gevaarlijke plannen in bet hoofd? Wees daar maar niet bang voor, ik denk nie mand van kant te maken. Maar je spreekt er toch van misschien te moeten vluchten. Ja, maar ik zei dat maar zoo, zonder beteekenis, In In het verzet der regeering tegen een revisie van het over Dreyfus gevelde vonnis, speelt deze overweging ongetwijfeld een niet onbe langrijke rol. Eindelijk heeft graaf BaJeni er dan toch toe besloten amende honorable te doen, want een andere uitlegging kan aan zijn jongste rede voering irt de Oostenrijksche Kamer moeilijk worden gegeven. Een beroep op de noodzakelijkheid van een verzoening der partijen en een verzekering, dat de rechten der verschillende nationaliteiten door de regeering bij de talenregeling in het oog zou worden gehouden, scheen den minister-pre sident nu toch noodig. Deze terugtocht over de gansche linie want zóo kan de speech des ministers gerust worden genoemd is blijkbaar alleen geschied onder pressie tan bovenaf. Graaf Badeni is geen politicus. Hij is een ambtenaar, en als zoodanig ook steeds zeer bruikbaar geweest. Waarschijnlijk is ook nu deze volte-face ge schied op een wenk van den Keizer, en ligt de aanleiding in de onvoorzichtige woorden van den minister van financiën Bilinski in de budget commissie. Diens verzekering, met het doel de Duit- schers bang te maken, dat de regeering desnoods het vergelijk met Hongarije door keizerlijk besluit zou goedkeuren, heeft te Pest een zeer slechten indruk gemaakt. Immers, nog onlangs heeft het orgaan van baron Banffy verklaard, dat de Hongaarsche regeering geen genoegen zou nemen met een voorloopig vergelijk, dat niet langs parlementairen weg was aangenomen. En de regeering én de Kamer te Buda-Pest hebben nu duidelijk uiteengezet, dat zij niet van plan zijn hun standpunt te laten varen. Voor graaf Badeni zat er toen niet anders op dan zoete broodjes te bakken en zelfs de oppositie te vragen om eenige medewerking. 't Heeft hem niets gebaat. De oppositie ver klaart zich niet tevreden gesteld en zal haar obstructionisme voortzetten. Ue Kamer wees bovendien slechts met zes stemmen de aanklacht tegen de ministers af, hetgeen te funester beteekenis voor het kabinet heeft, wanneer men bedenkt, dat den 8en Mei de Kamer nog met 40 stemmen meerderheid ten opzichte eener aanklacht tegen het minis terie overging tot de orde van den dag. De budget-commissie zet intusschen, voor zoover de langdurige kamerzittingen het moge lijk maken, haren arbeid voort, waarmede zij morgen hoopt gereed te komen. (Gemengde Aledcdcellngcn. Rusland zal voortaan te Karlsruhe door een specialen zaakgelastigde worden vertegenwoor digd. Op die wijze wordt genoegdoening gegeven voor het veelbesproken incident, gedurende het verblijf van Czaar Nicolaas te Darmstadt. de eerste plaats gaat het met de zaken in den laalstea tijd niet te best, en stel eens, dat het slecht afloopt en de justitie een onderzoek instelt. Dan is het toch betor, dat ik uitwijk, want met de heeren van het gerecht is het slecht praten als ze eens hun neus in je zaken steken, dan halen ze alles van vroeger op, en er komt geen eind aan In zijn doordringende oogen lag op dit oogenblik vrees. En Ramuntcho beschouwde met ongerust heid dien man, die men meende, dat het zoo goed had in zijn land, en die zich zoo gemakkelijk ge meenzaam maakte met het denkbeeld om te moeten vluchten. Wat voor schurk was hij dan wel om zoo bang te zijn van de justitie En wat was er dan vroeger wel met hem voorgevallen. Na een oogenblik van stilte, hernam hij op wantrouwenden toon Dan haar eigens opsluiten. Meen je dat werkelijk, Itchoua En waar zal ik haar doen opsluiten. Ik heb geen kasteel of kerkers om haar te verbergen. Toen hernam Itchoua root een duivelschen lach, dien hij anders niet had, hem op den schouder kloppende O, het is maar ona een nacht begonnen, mijn waarde, dat zal voldoende zijn, geloof mij. Zij zijn alien hetzelfde, zie je; de eerste stap kost hun veel, maar dan gaat het vanzelf. Denk je, dat we naderhand bij de zusters zouden willen teiugkomen Ramuntcho kreeg lust om dien onbeschaamde een slag in het gelaat te geven. Hij weerhield zich evenwel uit eerbied voor den ouden kerkzanger en met gloeiend gelaat bieef hij zwijgen. Het stuitte hem tegen de borst zoo over haar te hooren spre- Te Buda-Pest vergadert op fit oogenblik het katholiek congres ter bespreking der kerkelijke autonomie voor Hongarije. Tot civiel voorzitter werd gekozen graaf Julius Szapary, De Spaansche minister van koloniën heeft een onderhoud met den Amerikaanschen gezaut gehad, dat beide partijen zeer moet bevredigd hebben. De aanhangers van generaal WeyIer hebben afgezien van een betooging te zijner eere. Te Barcelona zijn aan boord van een schip honderdtwintig geweren in beslag genomen, die voor de Carlisten schijnen bertemd te zijn geweest. De zaak heeft groote sensatie gewekt. Generaal Blanco seinde naar Madrid, dat de overeenstemming met de partij van de consti tutioneel unie niet heeft opgehouden. De partij is bereid zich te onderwerpen aan de bevelen van de regeering, maar pro te; teert tegen auto nomie. De opstandelingen hebben weer eens een trein in de lucht laten vliegen. Twaalf reizigers werden gedood en 27 gewond. Het Russische gezantschap heeft de Porte verklaard, dat, indien de Porte er op rekent een deel van de Grieksehe oorlogsschatting voor nieuwe bewapening te gebruiken, Rusland zal aandringen op de betaling der achterstallen die Turkije nog schuldig is van de schadeloos stelling na den Russisch-Turkschen oorlog vast gesteld, en die nu reeds 4,300,000 p. st. be dragen. De gezant van Oostenrijk-Hongarije te Kon- stantinopel heeft gisteren aan de Porte een nota overhandigd, waarin binnen een bepaalden tijd genoegdoening wordt geëischt voor het gebeurde te Mersina. Paul Kruger, Joubert en Schalk Burger hebben zich thans definitief candidaat gec ld voor liet presidentschap der Zuid-Afi i a - che Republiek. Generaal Lookhort heeft een deputatie van Orakzai's in gehoor ontvangen, aan wie hij zijn voorwaarden voor een onderwerping heeft mede gedeeld. Koningin Victoria heeft aan de Onderkoning telegrafisch haar smart doen blijken over het verlies, dat de Britsch-Indische troepen hebben geleden. President Mc. ICinley rekent op 64 stemmen in den Senaat vóór de annexatie van Hawaii. Dit is meer dan de wet voorde inlijving vereischt. De berichten omtrent onlusten in Venezuela blijken ongegrond te zijn geweest. Prov. Slaton van Z.-Holland. Aan de rapporten der verschillende commis- siën over de onderwerpen in de eerstvolgende ken en het verbaasde hem daarbij dat het deze man was, die hem voor liefde onvatbaar scheen, deze Itchoua, dien hij ai den tijd gekend had als de kalme echtgenoot van een oude en leolijke vrouw. Maar de slag, die hem door de onbeschaamde woorden van dezen man was toegebracht, vervolgde toch in zijne verbeelding een gevaarlijken en onvoor- zienen weg Gracieuse, opgesloten in een kamer met hem. Da mogelijkheid daarvan, hem door een ruw woord gewezen, deed het bloed naar zijn hoofd stijgen. Hij beminde zijne verloofde met te hooge tee- derheid om haar met brutale verwachtingen te kunnen beschouwen. Gewoonlijk vaagde tij uit zijne verbeelding deze beelden weg; maar thans had deze man ze hem vlak onder de oogen ge drukt, met een duivelsche wieeiheid, en hij voelde, dat rillingen hem door de leden liepen; hij beefde alsof hij het zeer koud had. Of al de justitie zich met de zaak zou inlaten hij had niets te verliezen, het was hem onver schillig. En van af dien avond, in de koortsachtige opwinding van een nieuw vet langen, voelde hij zich driester om wetten van welken aard ook te trotseeren. Maar zijn godsdienstige bezwaren, die weerhielden hem nog. Die bleven bestaan, onaf wijsbaar in het diepst van zijn ziel; het was een instinctmatige afschuw van heiligschennis; het geloof aan het bovennatuuihjke, dat hem gevangen hield, om kerken en kloosteis te verdedigen. Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1