Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kebk. Landhonw en Yeeteelt. Provinciale Sfatcn -van Zuid-Holland. lu de gisteren gehouden zitting werd liet nieuw gekozen lid voor Gouda, de heer Hoogen- dijk, toegelaten. Ingekomen zijn eenige mededeelingen aan gaande een bommenhaven te Soheveriingen. Aan de orde komt allereerst: '10. Voorstel van Ged. Staten tot verhooging van het subsidie aan de Commissie van Toe zicht \an de Rijkslandbouw-proefvelden met 200. Aangenomen. 2°. Missive van Ged. Staten naar aanleiding der nota van den heer Renkes Borger, houdende bezwaren tegen de wijze, waarop de door de provincie gesubsidieerde zuivelconsuletit der Hoi!. Mij van Landbouw zijn taak opvat. Door hem was voot gesteld de subsidie slechts te verleenen, indien de werkzaamheden van den consulent in den door de voorstelling aange geven zin worden gewijzigd. God. Staten gaven in overweging de subsi die op den gewonen voet te bestendigen. Na uitvoerige discussie met 59 tegen 16 stem men aangenomen. 3o. Ontwei p-besluit tot wijziging der provin ciale begrooting voor '1897 en 1898 tot voorzie ning in de mindere opbrengst der opcenten op het nieuwe personeel en verhooging van den post renten. Aangenomen. 4o. Presentieregister van het college van Ged. Staten. Aangenomen. 5o. Voorstel van Ged. Staten om aan P. J. Dubbelman te Dordrecht, aannemer van liet ondeihoud der brug over de Oude Maas te Barendrecht, een tegemoetkoming van f 401) te veileenen in geleden schade tengevolge van hoogen stormvloed. Aangenomen. f[£\Go. Interpellatie van den heer Van der Hoog omtrent den toestand van de Gouwe. Hierbij worden eenige ter zake ingekomen adressen behandeld. Ged. Staten deelen thans ter beantwoording van in de vorige vergadering gedane vragen mede, hoe in den toestand laugzamerhaud ver betering gebracht wordt. Na een dankbetuiging van den inlerpellarit werden de gedane mededeelingen voor kennis geving aangenomen. 7o. Gewijzigde verordening op de Gouwe kaden tot vaststelling der regelen waaronder de provincie, dezer vereisclit, zal overgaan tot vernieuwing of versterking der oeverbekieeding, als eene verbetering aan bet vaarwater en de polders te verplichten jaarlijks aan de provincie een bedrag uit te krei en, overeen kamende met hetgeen gemiddeld per jaar door de pnldei 1 de kaden was ten laste gelegd De commissie ad hoe vereenigt zich in hoofd zaak met het voorstel behoudens enkele wijzi gingen. Art. i der verordening wordt aangenomen met 02 tegen 10 stemmen, waarna de wijzigings voorstellen van financierden aard der commissie door den heer Crena de Jongh namens Gedep, Staten worden bestreden en door den heer Visser toegelicht. De niet-hoofslachtige landen moeten niet worden belast met een rot dusver ongekende uitgave. Met 44 tegen 26 stemmen wordt Ie eerste der financieele wijzigingen, door de commissie voorgesteld, verworpen. Die betreflende Laag-/ Boskoop wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen, zoo ook de geheele verordening. 8o. Voorstel van Ged. Staten om aan de gemeente Maassluis een verhoogde subsidie van f 1890 in plaats van f '1500 toe te kennen voort het op diepte houden der haven. De Commi-sie ad hoe vereenigt zich met dit voorste!. Aangenomen. 2o Subsidieaanvraag der gemeente Spijkenisse ten behoeve eener nieuwe waterkeerlng. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken. Na verwerping van een voorstel Loeff om f6000 uit te keeren, aangenomen. lOo. Wijziging van het reglement voor het Hoogheemraadschap van Delfland betreffende de vergoeding voor uitgestoken grond. Goedgekeurd. Ho. Wijziging van verschillende polderregle menten. Goedgekeurd. 12o. Walerschapsregelingen op het eiland IJseimonde en op het eiland de Hoeksche Waard. Id den boezem der commissie ad hoe bestond verschil of Provinciale Staten bepalingen als deze moge maken, omdat ten deze geen water schap aanwezig is. Eene uitvoerige discussie ontstond hierover; ten slotte stelde de heer Bichort van IJsselmonde een motie voor om de voorstellen van Ged. Staten aan dit college te? renvoieeron lot nadere overweging. De motie-Biehon wordt verworpen met 51 tegen 12 stemmen. Vervolgens werden na discussie en met enkele wijzigingen de reglementen eu regelingen vast gesteld. Over de afmetingen der kruinsbreedte van dijken in onderscheidene vakken van den Iloek- schen Waard werd naar aanleiding van amen dementen des heeren Bichon van gedachten ge wisseld. Bij stemming over "een dezer amendementen blijken slechts 39 leden tegenwooidig te zijn dus een getal onvoldoende tot het nemen eener beslissing. De vergadeiing gaat uiteen tot hedenochtend 11 uur. Loodsschocners. De minister van marine heeft naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer bericht dat de twee loodsschoeners, voor den bouw waarvan de gelden worden aangevraagd, be stemd zijn om dienst te doen in hetEngelsch kanaal en in het district te Vlissingen. Zij zuilen voor die diensten noodig zijn, ook al wordt besloten om den loodsdienst voor de zeegaten te doen uitoefenen met Rijksvaartuigen. De St.-Cl. bevat heden den tekst van de ver dragen lot wederkeerige uitlevering van mis dadigers, welke te Berlijn op 31 December 1896 en 21 September 1897 tu^sclien Nederland eu het Duitsche Rijk zijn gesloten, en waarvan de uitwisseling der akten van bekrachtiging mede te Berlijn den 23 October 1897 heeft plaats gehad. De St.-Ct. hervat heden een koninklijk be sluit van 21 October 1897 betrekkelijk de lichting der nationale militie van het jaai"1898. De lichting voor 1S98 bedraagt 11.000 man, waarvan 510 man voor den dienst ter zee be stemd worden. De kolonels jhr. II. Laman Trip, van het reg. gren, en jagers, W. G. F. Snijders, van het Ie reg., en G. L, Langguth, van het 4e reg. inf., worden met Januari e. k. bevorderd tot generaai-rnajoor en belast met het bevel over eene divisie. Uit Solo schrijft men aan het Bat. NU., dat het nu reeds uitgemaakt is, dat Soesochoenan den luitenant-kolonel van den generalen staf Pangeran Ario Mataram in het volgende jaar naar Nederlanp zal afvaardigen, ten einde Z. II. te vertegenwoordigen bij de plechtigheid der kroning van H. M. de Koningin. I)e Nederiandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank zal Vrijdag haar reeks open- baie wijkvergaderingen openen met een bijeen komst in het lokaal nSamuël", Anjerstraat *15, op Feyenoord te Rotterdam. Als sprekers zullen optreden de heeren Alb. Flothuis en A. Don. Er zullen lichtbeelden vertoond worden en liet onthouders-zangkoor sSluit Schiedam'' zal zich laten hooren. De gemeenteraad van Sliedieclit heeft be sloten de z.g. giften van hand tot hand in den hoofdelijken omslag te betrekken en te belasten. Volkomen billijk Inkomen tot f 700 zullen voortaan vrij zijn. Bij Kon. Bcsl. is benoemd, tot kantonrechter tc Almelo, mr. II. J. Ladenius, thans kantonrechter tc Vianeu. Bij Kou. Besl. is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissenients-rechtbank te Alkmaar, mr. II. J. H. Modderman, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-recktbank te Botterdam. Bij Kou. Besl. is aan Th. D. Dethier, geboren te Seraing, in België, cn J. Krémer, geboren te Bieding, in Elzas-Lotbaringen. vergunning verleend tot bet geven van boogcr ondersvijs te Wernhout, gemeente Zundert. Bakkerij-tentoonstelling. Naar wij vernemen, is het thans zeker, dat de internationale bakkerij-tentoonstelling in 1898 niet te dezer stede zal worden gehouden. 7 Gisterenavond had in vMusis Sacrum" de vergadering plaats van bewoners van de Lange Haven, welke vergadering bijeengeroepen was met het oog op de a.s. kroningsfeesten. De heer H. A. M. Roelants leidde de ver gadering. Verschillende plannen van versiering en vei lichting werden besproken. Men zal nader hieromtrent beslissen, als er bekend is op hoeveel bijdragen men ongeveer z.al kunnen rekenen. In de vergadering werd eene commissie van 9 leden benoemd, die van een en ander de leiding op zich zullen nemen. De heer Roelants had verzocht niet in aan merking te komen voor lid dier commissie. Benoemd werden de heeren W. A. Hoek, J. W. J, van Harwegen den Breems, 11. B. Ileggelman, N. Verdoes en J. B. M. Coebergh, die ter vergadering aanwezig de benoeming aannamen, benevens een viertal andere heeren, aan wie van hunne benoeming zal kennis gegeven worden. Gisterenavond gaf de zangvereeniging Maarten Luther hare vijfde uitvoering in het kerkgebouw aan de Oranjestraat, die in alle opzichten wel geslaagd mag heeten. Het programma bevatte een groot aantal nummers, die allen met de grootste nauwkeu righeid gezongen werden. In 't bijzonder noe men wij »Das Gebet des Ilerrn" en sLargo", waarin de sopraan door haar heldere en wel luidende stem den anndachtigen toehoorders voor eenige oogenblikken een waar kunstgenot deed smaken. In details te treden over de uitvoering van de overige nummers wenschen wij niet. Zeker is het dat de talrijke aanwezigen hoogst vol daan huiswaarts keerden, terwijl door velenvan hen den wensch geuit werd, dat zjj spoedig nogmaals in de gelegenheid gesteld zouden worden, om eene zesde uitvoering bij te wonen. Een woord van dank willen we echter niet onthouden iri de eerste plaats aan den directeur, die steeds met lust en ijver werkt tot bloei der vereeniging; vervolgens aan'den violisten den organist, die met opoffering van tyd en moeite zooveel meegewerkt hebben tot het uitstekend slagen dezer laatste uitvoering. Gisterennamiddag viel schipper L. v. Klaveren door het breken van zijn vaarboom, in de Schie nabij de Spoelingbrug. Hij wist zich zelf te redden door weder tegen zijn schuit op te klimmen. BÜRGERLI.IKESTASD Cehand 17 Nov. A. van Maauert, 21 jaar, en C. Eijgen- danl, 22 jaar. J. van Gelderen, 21 jaar, en A. M. Landsbergen, 24 jaar. A. Kreuger, 38 jaar, en M. van Gent, 42 jaar. - H. A. Daniëls, 35 jaar. en G. M. P. Hodes, 26 jaar. («eboren 17 Nov. Arie, zoon van I. S. van der Ster en M. Koudstaal, Qasstraat. B. en YV. bipden aan den Gemeenteraad ter vaststelling aan om 1 Januari 1898 in werking te treden lo ontvverp-besluit tot heffing van 50 op centen op de hoofdsom der personeele belasting; 2o. een ontwerp-verordening op de invorde ring dier opcenten; 3o. een ontwerp-verordaning, regelende de heffing van den hoofdelijken omslag; 4o. eene ontwerp-verordening. regelende de invordering dezer belasting. De opbrengst van het sub 1° genoemde zal vermoedelijk 19000 zijn, terwijl de 62 opcenten in 1896 opbrachten f 14807.84'k. Omtrent het sub 3° genoemde wordt opgemerkt dat geen maximum in de heffingsverordening wordt ge noemd. Elk jaar kan men, gelijk elders, het maximum vaststellen. Het stelsel van verplichte eigen aangifte is aangenamer. Bij eene heffing van 3'A "/o wordt eene op brengst verkregen van f375,000, waai mede gedekt kan worden de mindere opbreDgsl wegens opcenten op de personeele belasting. In ons nummer van gisleien maakten wij melding van een begin van brand, in het con fectie-magazijn Het Anker". Van den eigenaar, den heer Hofstee, ont vingen wij over dit nonheil" het volgende schrijven, waarvan ons de iohoud niet geiieel duidelijk is: sZooeven werd mij door Uwe courant bericht, dat in een mijner magazijnen brand is geweest. d Wees zoo goed dit bericht in te trekken, en te schrijven dat de kachel in den winkel rookte en die rook door een opening omhoog steeg, en er op die manier rook in het boven huis stond en wel zoo erg of dat er iemand een sigaar opgestoken had. slndien U nog eens berichten opneemt van Uwen Ylaardingschen correspondent, verwittig U dan eerst of de man dood is of dat de mensehen liet veronderstellen, dan ben ik ten minste gevrijwaard van bezoeken der nieuws gierigen, die Uw Courant mij dezen morgen reeds bezorgde." Gisterenavond waren een aantal opgeschoten jongens, zoogenaamde land- en zeejongens, voort durend met eikaar handgemeen. De politie wist evenwel de orde te herstellen. Toen het echter te erg dreigde te worden, werd de ergste belhamel naar het politie-bureau gebracht, bij welke overbrenging zich eenigen aan verzet tegen de politie schuldig maakten waaronder ook een huzaar. Zij zijn bij de politie bekend en zullen derhalve worden vervolgd. BURGERLIJKE STAND. Gchuird 17 Nov. Jacobus Smit en Zwaantje Tas. Geboren 44 Nov. Jan, zoori van G. den Breems en P. Brouwer, Westnieuioland. Pietertje Katha- rina, dochter van S Dijkshoorn en A. J. Foezert, Westnieuwlar.d. Tiieodorus Adrianus, zoon van A. Romeyn en A. van Berkel, Westnieuw land. 15 Nov. Margaretha, dochter van K. Kramer en C. J van Gemeren, Maasstraat. 16 Nov. Ilenderina, dochter van K. van der Lugt en T. de Bruin, Achterstraat. Christiaan Arie, zoon van B. C. van Leeuwen en B. van Kerssen, Oranjestraat. Overleden i 15 Nov. Pietertje van Heere, oud 73 jaar, eclitgen. van Frans Snoek, Ged Waal. In den ouderdom van 63 jaar overlted te 's Grn- venhage de heer .J. H. Hingman, Rijkschartermeester, in welk ambt en in vorige betrekkingen aan het Rijksarchief hij den lande en het archiefwezen groote diensten heeft bewezen. In zijn 42-jarige loopbaan voor een paar jaar vierde hij onder algemeene deelneming, vooral uit wetenschappelijke kringen, zijn 40-jarig ambtsfeest heeft do heer Hingman door groote werkkracht uitgeblonken. 't Begint weer met den heer de Groot te Amsterdam Het bestuur der Noord- en Zuid-NederlandBche Opera-vereeniging deelt mede, dat do voorstellingen voorloopig zijn gestaakt, aangezien de leden van het orkest en het koor bij overgroote meerderheid ge- geweigerd hebbeD genoegen te nemen met het voor stel van het bestuur om met de betaling der laatste halve maand tot 22 November te wachten. In ver band met deze omstandigheid is de voorstelling van gisteravond niet doorgegaan. Prettig voor den heer Henri Albers, die eenige gastvoorsteUingen bij den heer de Groot gaf, om hem voort te helpen. De heer de Groot moet nu maar voor goed café houder blijven en de kunst aan anderen latent Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 17 November 1897. Wegens straatschenderij A. B. te Schiedam, tot f I boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens openbare dronkenschap H. K. te Vlaardingen, tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. A. M. te Schiedam, tot f 7.50 boete, subs! 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschao (2e herhaling): J. B. te Schiedam, tot tien dagen hechtenis.0 Wegens opeubare dronkenschap (5e herhaling): A. G. te Maassluis, tot 21 dagen hechtenis en plaatsing in eene rijksinrichting voor den tijd van drie maanden. Wegens openbare dronkenschap (18e herhaling). B. M. te Vlaardingen, tot 9.1 dagen hechtenis! Wegens jachtovertreding: A. B. tc Vlaardingen, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis, bevel tot uitlevering van de baas of be taling van f 1.50 subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der spoorwegwet: M. D. en A. A. B., beiden te Vlaardingen, elk tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. M., W. L. en S. K., allen te Vlaardingen, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der vogel wet: A. H. en J. V., beiden te Vlaardingen, elk tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der drankwet: P. G. te Vlaardingen, tot f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. B. tc Vlaardingen, tot f9 boete subs. 3 dagen hechtenis. A. J. v. G. te Vlaardingen, tot f5 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet G. D. te Vlaardingen, tot 3 maal f15 boete subs. 3 maal 5 dagen hechtenis. J. v, d. K. te Vlaardingen, tot 3 maal f 10 boete subs. 3 maal 3 dagen hech tenis. L. D. tc Vlaardingen, tot 2 maal f4 boete subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. G. V. te Schiedam, tot f2 boete, subs. 1 dag hechtenis. J. v. G. te Schiedam, tot 3 maal f2 boete, subs. 3 maal 1 dag hechtenis. Wegens overtreding van het Prov. Reglement; A. D., P. M., D. v. d. E. en A. B., allen te Vlaardingen, en G. K. te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs 1 dag hechtenis. Wegens politic-overtreding: H. S., te Schiedam tot fö.50 boete, subs. 1 dag hechtenis. J. r. d. Z. en G. J., beiden te Vlaardingen ieder tot f0.50, subs. 1 dag hechtenis. J. B. te Vlaardingen, tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis. M. S. te Vlaardingen, tot 2 maal f 3 boete, subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. S. A. v. Z., te Vlaardingen, tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Men vtrncemt uit Arnhem, dat de zaak van J. van Hattum zich ook noemende v. Hattum de GraafT, verdacht van moedwillig brandstichting in het hoofd gebouw der tentoonstelling op Sonsbeek, verwezen is naar de openbare zitting der rechtbank. Mr. W. E. J. baron van Balveren is ambshalve met de verdedi ging belast, maar vermoedelijk zal mr. L. J. van Geleiu Veitringa als gekozen verdediger optreden. Benoemd: te Tznmraarum (cl. Praneker. H. Wagenaar, te Leeuwarden; te Goaderak, C.Eekhof, te Werkhoven; te Capelle a/d IJsel, J. Doornbos, te Barneveld; te Kootwijk, A. van Veldhuizen, cand. te Rotterdam. B e d a n k tVoor Blokzijl, door J. Visser Kz., te Woudenberg; voor Dedemsvaart, door H. ten Kate, te Amerongen. Geref. Kerken. B e r o e p en Te Middelburg B. J. Breukelaar, te Bodegraven! te Staphorst, E. Vonk. tc Ambt-Vollcn- hove A. Bedankt: Voor Taummarm (cl. Franeker), door 0. de Roos, te Oud#ga c. a. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van het district Wervershoef den heer J. T. G. Rutten, pastoor te Wognuintot pastoor te Zwaagdijk den heer H. J. Kriek, kapelaan te Nes en Zwaluwenbuurt tot pastoor te Alkmaar den heer H. A. Horningtot pastoor te Medemblik den heer W. C. Boers en tot pastoor te De Cocksdorp den heer C. H. H. J. do Bruyn, kapelaan aan het Begijnhof te Amsterdam tot kapelaan te Gouda den heer A. P. Danielstot kapelaan te Leiden den heer M. Cornelisse, en tot kapelaan te Rotterdam den heer J. H. P. Berkel. Hoogek Onderwijs. Groningen. Kerkelijk voorbereidend esamen, R. de Boer. Heeft Duitschland Hollandsch vee noodig In de landbouwkundige vereeniging te Teltow is dezer dagen de vi aag besprokenIs de vee teelt in Duitschland zoo ontwikkeld dat zij kan voorzien in de behoefte aan melkkoeien? En kunnen de rassen van de Noordduitsehe laag vlakte ook veredeld worden zonder kruising met het Hollandsche fokvee. Volgens de Kreuzztg. gaf de inleider de vol gende opmerkingen ten beste: Sedert door de sluiting der Hollandsche grens de invoer van melke en drachtige koeien van daar afgesneden is, is de opbrengst van ons melkvee inderdaad met lVs liter per koe en per dag verminderd, daar ons Duitseh melkvee niet zoo veel geeft als het Hollandsche. Bovendien is melkvee zoo schaars geworden, dat tegenwoordig 500 mark wordt betaald voor een dier dat vroeger 380 tot 400 mark deed. Het kwaad wordt nog verergerd doordat men thans de koeien meermalen moet verwisselen. Dientengevolge is aan den anderen kant het aanbod van mestvee gestegen en de prijs voor vette dieren gedrukt. Verbetering is slechts te wachten door de vrijstelling van den invoer van Hollandsche kalveren en jonge Hollandsche koeien en stieren. Het is voldoende om den invoer te beperken tot dieren beneden vier jaar." Een voorstel om in dezen geest bij den minister een verzoek in te dienen, werd met 31 tegen 27 stemmen aangenomen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2