51"te jaargang. rijdag 19 November 1897. N°. 9479. De Glasfabriek „De Schie". Eerste Blacl. FTOILLETON. RAMUNTCHO. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. f l mAlitHtJ Li Tri h I M rt JarJTMEVm Anos-XEMESïsriirjs voor Schiedam, per kwartaal omliggende plaatsen, p. kwart. franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers f 0.90 1.05 - 1.30 - 0 02 j Op het terrein, begrensd door den RotW- /damschen dijk en de Buitenhaven, even voorbij de gemeentelijke aschtaal, ligt de glasfabriek iDe Schie", die Maandagavond 1.1. werd geopend. »Zes maanden geleden liepen hier de ossen nog rond," aldus drukte de directeur, de heer C. A. van Deventer, zich uit, toen wij by ons bezoek aan de fabriek vroeger, hoe lang het werk had geduurd. Wij begrijpen ten volle wat dit zeggen wil. De heer Van Deventer, die zelf de leiding van den bouw op zich had genomen, had zijn mede aandeelhouders beloofd half November de fabriek te zullen in wei king stellen. In 6 maanden moest dus de fabriek woiden voltooid, zeker een zeer beknopt tijdsverloop. En toch, juist den 15den dezer begon de fabriek te werken, en nu is het als ware de arbeid reeds maanden en jaren aan den gang. Bovendien, de fabriek mag gezien worden. Ingericht volgens de nieuwste methoden, zijn aan de hoogste eischen, die gesteld kunnen worden, voldaan. Niet alleen toch dat het hier gevolgde sys teem een voordeelige exploitatie zeer ten goede komt, maar ook voor de aibeiders verdient het de voorkeur boven andere methoden. 't Is waar, heet is het in de blazerij; boe kan het ook anders? Maar liet totaal ontbreken van rook en damp, gepaard aan een voortdu rende toestrooming van frissche lucht, neemt veel van het onaangename weg, dat anders aan den arbeid van den glasblazer is verbonden. In de fabriek komt n.I. geen steenkool. Gas is de warmtebron, en dat gas wordt gestookt buiten de eigenlijke fabriek. Vóór de fabriek bevinden zich n.I. een drietal generatoren, waarin het gas wordt gestookt. Het gas stroomt dan naar een hoofdgang, die zich vertakt in diie zijgangen, welke leiden naai den warmoveu, de wan en den afkoeloven. Het gas dat naar de wan stroomt, vei bindt zich onderweg met heete lucht, die van onderen toestioomt tusschen de vlamkamers door, waarop wij nog nader zullen terugkomen. De gasvlam wordt nu door twee aftrekschoor- steenen heengetrokken over de wan. In dezen smeltoven wordt het gemeng ge stort, mergel, zand, tras enz. in de juiste hoeveelheden bijeengevoegd, en door de ont zaglijke hitte van de gasvlammen ontstaat hier het vloeibare glas. Dit vloeibare glas een hoeveelheid van 60.000 a 65.000 Ko. is moet altijd op hetzelfde niveau blijven. Daalt de vloeistof, dan zou de inwerking dei- warmte geringer worden en een mindere qualiteit glas ontstaan. De hoogte waarop dit niveau ligt, hier pl. m. steeds aanwezig Roman door Pierre Loti, lid der ïAcadémie F ran 5a i se". 44) Een japon en een mantel voor Gracieuse liggen gereed achter in het rijtuig om het zwarte costuum te vervangen dingen, die zij vroeger gedragen had voor zij den sluier aannam, en welke Arrochkoa in een kast bij zijne moeder had gevonden. En Ramuntcho denkt er over dat thans de ontknooping nadert en dat zij misschien straks vlak naast hem zal zitten op het nauwe bankje, met hem in den duisteren nacht vluchtend om hem dan toe te be- tsooren voor altijd en daaiaan denkende wordt hij met schroom vervuld. Ik zpg je, dat ze je zal volgen, hei baalt zijn vriend terwijl hij hem op de schouders klopt, als om hem aan te moedigen zoodra hij hem in sombere gedachten verzonken ziet. Ik zeg je, dat zij je zal volgen, daar ben ik zeker van. En als zij aarzelt, welnu, laat mij dan maar begaan. Als zij aarzelt, dan zullen zij een weinig geweld gebruiken, daartoe zijn zij besloten maar niet meer dan noodig ,zal zijn, strikt r odig En dan zal men haai-" naar het rijtuig brengen, waar de teederheid van haren trouwen vriend haar wei spoedig zal meeslepen. Hoe of dit alles in zijn weik zal gaan? Zij zouden het niet met juistheid kunnen zeggen, daar BUREAU: BOTERSTRAAT ÏO, Tclcphoon Ko. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 03 cM., is evenwel niet identiek me' de diepte van liet vloeibare glas; op don bodem tocli bevindt zich een dikke laag van pl m. 40 cM. ge&tolt glas, die door den luchtstroom onder den bak ontstaat en dezen volkomen gesloten houdt. riet vloeibare glas is echter niet overal ge schikt voor het gebruik. Dat aan de oppervlakte is verontreinigd door bet bovendrijvend gemeng en bevat ook meer lucht. Nu bevinden zich de werkgaten, waar de glasblazer liet vloeibare glas uit den bak baalt, natuuilijk boven het niveau. Toch vsoidt moge lijk gemaakt, dat bet beter voor gebruik ge schikte glas ook in gebiuik komt door de in de vloeistof drijvende scheepjes van vuurvasten steen, die door een opening aan de achterzijde, ongeveer 20 c.M. beneden de oppervlakte, vol- stroomen met vloeibaar glas. Bovendien wordt daardoor voor bet gebruik verkregen bet glas, dat zich op eenigen afstand, ongeveer 1 Meter, van bet werkgat bevindt en b'ter is dan liet glas in den buitenciikel. De «clieepjes worden iri den warmoven ge leidelijk verhit, vóór zij in de wan worden ge bracht. Over dit gloeiende giasmeer heen nu wordt de vlam door de aftiekschoorsieenen naar bene den getrokken in eea vuurgang, waar zij zich door gaten weder vertakt in 96 vlamkamers, om vervolgens door een rookgang naar den schoorsteen te worden geleid. Tusschen die vlamkamers door wordt van onder af de lucht opgezogendeze verzamelt zich in twee gewelven boven de vlamkamers en wordt dau naar het fornuis geleid, waar het de gelegenheid vindt zich met het uit de generatoren komende gas te verbinden. Zijn nu de flesschen geblazen vooiloopig maakt jDe Schie" alleen kebleiflesschen dan worden zij afgekoeld in den afkoeloven, waar de behooilijke temperatuur eveneens woidt ver kregen door gas. Ook bier wordt de vlam door gaten naar een in liet metselwerk liggende boofdgang getrokken, die aldus de gefnuikte waimte naar den voorwarmer voeit, waar de bakken, waarin de flesschen in den afkoeloven vvoiden opgestapeld, op de behoorlijke tempe ratuur worden gebracht, Bijzonder mooi is in deze fabriek deze afkoel oven ingericht. Door middel van een lier worden de bakken over rails naar achteren getrokken en geledigd, waarna de bakken naar den voor- warmer worden gebracht. Daardoor behoeft de afkoeloven niet te worden afgekoeld, en heeft men er niet, zooals in andere blazerijen, talrijke noodig. Het werk kan voortdurend onafgebroken dooigaan, met gebruikmaking van minder ovens. Hetzelfde geldt trouwens van het blazen. Van de 24 uren, die de dag telt, kunnen er 24 uren lang flesschen worden geblazen. Hierin en in de goedkoopere stookmethode ligt kan ook de voornaamste oorzaak van het exploitatief voordeelige dezer inrichting. veel van de omstandigheden van bet oogenblik zal afhangenmaar zij hebben goeden moed, want reeds door veel moeiohjkheden hebben zij zich heengeslagen. Maar wat zij wel weten, dat is dat zij den moed niet zullen laten zakken en steeds gaan zij voorwaarts elkaar aansporendemen zou zeggen, dat zij op dit oogenblik tot in den dood aan elkander verbonden waren, vast besloten als twee bandieten, op het uur v/anneer heteropaan komt den gevaarlijken slag te slaan, die hun het hoofd kan kosten. De streek, die zij doortrekken, is ieder oogenblik doorsneden door diepe ravijnen, waar de beig- stroomen met klaterend govveld voortruischen. De eikeboomen, de beuken, de kastanjes worden hoe langer hoe reusachtiger; een dikke laag bladeren heeft zich daar honderden jaren opgestapeld en dekt de aaide met een onbewegelijk kleed. De nevel achtige hemel doet een eigenaardige duisternis overal neerdalen, waarin de boomen van dePyre- necen zich hullen. En te midden van dezen ongesloorden vrede en groenen nacht, gaan Ramumclio en Arrochkoa voorbij als twee verstoorders van de kalmte dezer wouden. Op de kruiswegen staan oude granieten kruisen, als waarscliuwingstPekenen om hen tot achtzaam- heid aan te sporen; ouJe kruisen reet dit een voudige inschrift, dat het devies is van een geheel ras: O ciux, ave, opes unica! Weldra valt de avond Thans worden zij sul omdat de tijd voort spoedt, en het oogenblik nadert, omdat al die kruisen en de weg zelf hen bijna angst beginnen in te boezemen. En de dag neigt ten einde, onder dien triestigen liet interessantste gedeelte onzer We hpbben nu een xlucbtigen blik geslagen op de fabriek, wandeling is gedaan Maar er is toch nog meer te zien. Bezijden de fabriek liggen de verschillende wei kplaatsen. Daar worden pijpaarde, biuinsleen en vioeispath gemalen, daar wordt gesmeed al wat aan ge reedschappen enz. noodig is, daar wordt ge- liinmeid. Ook de stal is hier, waarin een vijftal flinke, goed doorvoede trekpaarden staan, of liever laat ons voor de fabriek hopen, overdag weinig staan. Vei der zijn er een flesschenloods, bergplaat sen voor kolen, zand enz. Bij den ingang eindelijk vinden wij een net gebouwtje, voor het kantoor bestemd. Met groot genoegen hebben wij deze nieuwe fabriek bezichtigd, waar de directeur ons wel willend rondleidde. Zij heeft op ons een flinken indruk gemaaktzij sprak van een kundige hand, die ook gedurende de exploitatie zeker even vooi tvarend en energiek het bestuur zal voeren als gedurende den bouw. Onze beste wenschen gaan met deze onder neming. Moge de fabriek spoedig te klein blijken en op het thans nog braak liggende terrein achter de nieuwe fabriek weldra een tweede, een dei de vei rijzen. Algemeen «verricht. Schiedam, 18 November '97. Lord Salisbury heeft gisteren op dejaarlijk- sclie vergadering der conservatieve partij nog maals een verdediging van zijn buitenlandsche politiek ten beste gegeven, na vooraf met een woord van hulde gewezen te hebben op den moed en de vaderlandsliefde der troepen in Indië. Komende op de buitenlandsche politiek be streed de minister de afkeuring, die naar aan leiding van het met Tunis gesloten verdrag is uitgesproken. Hij zette de voordeelen uiteen, die dit verdrag aan de Engelsche katoen-industrie waarborgt. Belangrijk is ook, dat Frankrijk, niet Tunis dit verdrag heeft geteekend. Vervolgens bestreed spr. de beschuldigingen \an het liberale parlementslid Asquith, dat aan Frankrijk op Madagascar en in Siam de vrije band was gelaten. De minister kon slechts constateeren, dat die gebieden aan Frankrijk zijn vgegeven" onder het ministerie-Gladstone en diens opvolger Roseberry. In Siam betrof het trouwens slechts grondgeb'ed van geringe uit gestrektheid. De Koning van Siam heeft wijselijk, om onaangename verwikkelingen te voorkomen, aan Engeland en Frankrijk grondgebied afge staan. Over het Oosten vertelde de heer Salisbury alleen oud nieuws. Ten slotte besprak de minister den toestand nevel, welke den hemel omhult. De dalen worden woester en het geheele land is verlatenen op de hoeken van de wegen staan steeds dezelfde kruis beelden met de inschriftenO crux, ave, opes unica I Als zij te Amezqueta zijn, is de duisternis ge vallen. Zij doen het rijtuigstiiliouden op een twee sprong van den weg voor de herberg. Arrochkoa is ongeduldig en wil direct naar het klooster, boos omdat hij zoo laat is hij vreest, dat men hem niet meer zal binnenlaten, daar de avond reeds gevallen is, Ramuntcho, zwijgend, geeft zich geheel en al aan hem over. Het is daar ginds bovendat alleen liggende huis, dat met zijn witte muren en zijn verguld kruis nog even tegen da bergen afsteekt. Zij verzoeken om zoo dra het paard een weinig is uitgerust, het rijtuig dicht bij het klooster Ie brengen en hen op den hoek van den weg af te wachten. Dan begeven zij zich op weg naar de laan die naar het klooster leidt, en waar men door het dichte loover geen hand voor oogen kan zien. Zonder een woord te spreken of oenig geruisch te maken, gaan zij met lichten tred voort te midden van de droefgeestige duis ternis van denjnacht. Met zijn vuist klopt Arrochkoa op de deur van het vreedzame huis. Ik wilde mijne zuster gaarne zien, zeida hij tot de verbaasde oude non, welke de deur op een kier voor hem opende. Nog voor hij geëindigd heeft te spreken, klinkt er een vreugdekreet door de duistere gang en eene religieuse, van wie men ondanks hare kleeling kon gissen, dat zij nog zeer jongis, werpt zich in zijne armen. Zij heeft hem aan zijn stem herkend, maar heeft zij ook de aanwezigheid ver der conservatieve partij, dien hij sterker dan ooit noemde. De nederlaag der unionisten, die 111 den laatste® tijd bij tusscbentijdsche verkiezingen eenige zetels in het Parlement verloren, schreef de minister toe aan onverschilligheid onder de unionistenhij bezwoer hen hun waakzaamheid niet te laten verslappen. Eindelijk kondigde lord Salisbury nog voor de eerstvolgende parlementszitting een wetsont werp aan, waarbij aan Londen een eigenlijk gemeentebestuur zou worden gegeven. In de zaak Dreyfus spelen thans drie personen een voorname rolde senator Kestner, Mathieu Dreyfus en de infanlerie-officier Esterhazy. Om die drie zijn de andere dramalis personae ge groepeerd: de minister van oorlog en zijn collega van justitie, de afgevaardigde Basile, de procureur der republiek en om dezen allen heen voeren de bladen een wilde jacht uit naar nieuws, liefst sensationeel nieuws. 't Hoogste woord voert de Libre Parole, en als altijd "stelt dit scbetterblad zich dezen cisch Cherchez le juif l Zoek den Jood dat is de leus van Edouard Drumont's orgaan, en ook nu weer meende het blad er in te zijn geslaagd een jood aan le wijzen als den hoofdaaniegger van het complot tegen Esterhazy. Het blad wees als zoodanig aan kolonel Picard, die evenwel noch zelf een jood noch van joodsche afkomst is. De Libre Parole gaf zich nochthans niet ge wonnen. Picard had de stukken tegen Ester hazy vi n twee joden, zekeren SoufTrain en Isail, gekregen. De zaak zou nu zóó in elkaar zitten, dat Esteihazy in 1893 een verzoek had gekregen om f enige aanteekeningen over de rol, door de cavalerie in den Krim-oorlog gespeeld. EstC'hazy zond die aanteekeningeu in, hoorde niets meer er van, maar was ten hoogste ver baasd later in het schrift van het befaamde borderel gelijkenis met zijn eigen hand te con stateeren. Toen eischte hij zijn aanteekeningen terug, in aar kreeg geen antwoord. Aan het slot van dit verhaal vraagt de Libre Parolewaarom de regeering, die feiten kennende, Mathieu Dreyfus niet vervolgt. Volgens een andere lezing zou Esterhazy ver klaard hebben dikwijls met joodsche woekeraars te doen gehad te hebben, zoqdat men zich ge makkelijk zijn schrift kon verschaffen. De Patrio heeft Henri Rochefort laten inter viewen, en ook deze gelooft, dat Esterhazy het slachtoffer is van een complot ter redding van Dreyfus, en dat men Esterhazy als slacht offer heeft gekozen, omdat diens schrift veel op dat van Dreyfus gelijkt. Een andere lezing weer is, dat juist Dreyfus, ook om het gelijken van zijn schrift op dat van de a werkelijken dader, het slachtoffer van een intrige is. moed van dien ander, die zich op den achter grond houdt en niet spreekt. De overste is ook komen aanloopen en doet ben langs de donkere trap naar hel spreekkamertj'e gaan zij schuift stoelen bij met zittingen van stroo en men gaat zitten, Arrochkoa naast zijne zuster, Ramuntcho tegenover haar en eindelijk zijn zij dan bij elkaar, de minnaar en de verloofde; een stilte, waarbij men de harten kan hooren kloppen, ontstaat. Men zou bijna niet kunnen zeggen welk een vreedzame stilte er in dit ontroerende weerzien ontstaat snel stroomt het bloed van hartstocht door de aderen, maar de woorden komen niet over de lippen En deze vredigheid doelt zich tneer en meer aan allen medeals een blanke wolk spreidt zij zich uit over de omgeving, als tot be daring en kalmeering. Toch is er niets merkwaardigs in dit nederige spreekkameitjevier naakte muren, een houten zoldering, een vloer waarop men bijna uitglijdt, zoo glad is zij geboendop een console het beeld der Moedermaagd, bijna niet afstekend tegen de witte muren in dit vei trek, waar het bijna geheel donker isverder een venster zonder gordijnen, uitzicht gevend op het ruime verschiet van de Pyreneéen, die in nachtelijken nevel gehuld zijn Maar uit deze gewilde soberheid, uit deze blanke eenvoud, spreekt eene zoo besliste zelfverloochening en ontzegging van de wereld, dat er in de zie! van Ramuntcho ondanks hem zelve een soort van verteedering ontstaat, een plotselinge en onwille keurige berusting. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1