STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Intusschen bewaart Sclieurer-Kestner nog zijn kalm stilzwijgen. Men weet evenwel te ver tellen, dat de advocaat, aan wien hij de samen stelling van zijn memorie heeft opgedragen, zelf te kennen heeft gegeven van Dreyfus' onschuld overtuigd te zijn. De regeering heeft tegenover dit alles zich niet onbetuigd kunnen laten. Esterhazy heeft van den minister van oorlog gisteren twee missives ontvangen. In den eenen brief wordt kennis gegeven van de ontvangst van het geheimzinnige document, waarvan Esterhazy zelf' nog een photographic zou bezit ten. In het tweede schrijven wordt hem gelast zich ter beschikking te stellen van den militai ren gouverneur van Parijs. Generaal Périlleux, commandant van het Seine-departernent, is aangewezen om een enquête in te stellen ten opzichte van Esterhazy. Deze heeft den afgevaardigde Basile met zijn verdediging belast. Basile, die van E3terhazy's onschuld overtuigd schijnt, heeft zich gister morgen aangemeld hij den minister van oorlog, maar generaal Billot weigerde hem te ont vangen. Niet onvermeld mag blijven, dat Esterhazy een veelbewogen leven achter zich heeft, grof speelde en sterk speculeert. Van Dreyfus kon niets dergelijks worden aangetoond. Keizer Frans Jozef heeft de Oostenrijksche en Hongaarsche delegation tezamen ontvangen en toegesproken. Allereerst wees de Keizer op den arbeid van het Europeesch concert in het Oosten, die bijge dragen had tot vereffening der moeilijkheden. Thans rust nog op het concert de taak, den toestand op Kreta in orde te brengen. Vervolgens besprak Frans Jozef de buiten- landsche betrekkingen. »IJet bondgenootschap met Duitschland en Italië", zei de Keizer, s vormt steeds den onwrik- haren grondslag van onze staatkunde. Dien grondslag te bewaren en hechter te maken, is het streven van mijn regeering. Tot de waar borgen voor de handhaving van den vrede moet voortaan nog gerekend worden het vriend schappelijk karakter van onze betrekkingen met Rusland. De herhaalde ontmoetingen met den Keizer van Rusland hebben mij overtuigd dat er overeenstemming bestaat tusschen mijn bedoelingen en de zijue. Die ontmoetingen waren de grondslag van een wederzijdsch vertrouwen tusschen de beide regeeringen, en de bevestiging van dien toestand belooft gelukkige resultaten voor de toekomst. Met voldoening herinner ik mij de bezoeken van den Duitschen Keizer, mijn getrouwen vriend en bondgenoot. De be scherming van de belangen van den Europeeschen vrede blijft de voorname taak van mijn regee ring. Ik hoop dat wij de toekomst met ver trouwen tegemoet kunnen zien." Eindelijk beloofde de Keizer nog, dat de aan te vragen kredieten voor het leger rekening zullen houden met den oeconomischen en finan- cieelen toestand van het rijk. Over liet conflict met Turkye schijnt de Keizer niet te hebben gesproken. De Porte heeft nog geen voldoening gegeven. Wellicht rekent zij er op, dat Oostenrijk- Ilongarije zijn bedreiging niet zal uitvoeren. Maar dan zal zij zich vergissen. Wanneer heden om 12 uur de geëischte satisfactie niet is gegeven, zullen twee Oostenrijksche oorlogs-j schepen Mersinn bornbardeeren. Officieus word hieraan de beteekenis gegeven, niet van een vijandelijke daad jegens Turkije, maar van een bestraffing der autoriteiten te Mersina, waarover de Porte haar gezag blik baar niet vermag te handhaven. Gisteren zou te Madrid een ministerraad worden gehouden, die evenwel wegens ziekte van den minister van koloniën is uitgesteld. Gehandeld zou worden over de autonomie op Cuba op deze grondslagen het genot van alle rechten, welke onbegrensd de Grondwet toestaatgelijkstelling der politieke en bur gerlijke rechten voor bewoners van Spanje en van Cuba, zonder onderscheid van ras en kleur vorming eener Cubaansche Kamer. Te Madrid zou een Senaat kunnen worden gevestigd, belast met bet uitsluitend beheer van buitenlandsche zaken, oorlog en marine. De rechtspraak zal aan de Cubanen werden overgelaten, evenals de bevoegdheid tot het vormen van rechtbanken voor politieke en civiele overtredingen en het vaststellen der uitgaven. De uitvoerende macht zal worden uitgeoefend door den gouverneur-generaal en door verant woordelijke afgevaardigden uit de Cubaansche Kamer. Gemengde Mededeellngen. In een voorloopige bijeenkomst van patroons en arbeiders in het machine-vak is nu bepaald, dat den 24sten te Londen een formeele con ferentie zal plaats vinden tusschen 14 afge vaardigden van beide partijen. Tot dan zal men zich van vijandelijke daden onthouden. Czaar Nicolaas heeft door den Russischen consul te Kanea aan den Griekschen bisschop aldaar doen weten, dat op zijn kosten de christen-wijk zal worden opgebouwd, waarbij de kerk zal worden vergroot. Ook zal de Czaar den bisschop belangrijke sommen geven voor de armen van Kanea, Rethymo en Kandia. Dinsdag is het in de Grieksche Kamer tot handtastelijkheden gekomen naar aanleiding van een critiek van kolonel Mastrapa over het terugtrekken van Domokos. De Egyptische regeering heeft aan de ver tegenwoordigers van vreemde mogendheden medegedeeld, dat zij genegen is de instelling van gemengde rechtbanken, die in 1899 ver loopt, met een wijziging in art. 9 en art. 11 voort te zetten. Den loden zijn Britsch-Indische troepen, die terugtrokken, dicht bij bet kamp van Mirdan door de opstandelingen aangevallen. Een detachement werd in het donker afge sneden; vier officieren en negen man sneu velden. Van de Sikhs, die zeer dapper streden, sneu velden er twaalf. Een vierde ridderorde van den Congo is voor de liefhebbers ingesteld. Zjj zal heeten de orde van den Kroon. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Dinsdag 23 November a.s. des n. m. te 2 ure. De agenda luidt als volgt: 1Vaststelling der notulen van de zittingen van 12 en 13 dezer. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een curator van het Gymnasium. Aanbevolen zjjn de heeren: I. Jhr. M. Tj. A. M. A. Humalda van Eysinga. II. Mr. A. J. Blok. 4. Benoeming van een lid der Comm. van toezicht op het L. onderwijs. Op de aanbeveling zrjn geplaatst de heeren I. Dr. B. de Brujjn. II. D. Ris. 5. Bezwaarschriften van J. Hoefman e.a. tegen hun aanslag in de pi. dir. bel. n/h. inkomen, dienst 1897/8, 6. Verzoek van J. G. Siindker om vrijstelling der betaling van bovengenoemde belasting, dienst 1897/8. 7. Verzoeken van H. A. Steenmeijer en J. S. van Oosten om ontheffing op hun aanslag in diezelfde belasting, dienst 1897/8, wegens het verlaten der gemeente. 8.Voortzetting der behandeling van het be waarschrift van J. A. M. Jansen tegen zyn aanslag in de pi. dir. belast, dienst 1897, naar grondslag D. met het daarop door B. en W. uitgebrachte praeadvies. 9. De rekening voor 1896 en begrooting voor 1898 der dd. Schutterij, met rapport daarop der Financieele Commissie. 10. Voorstel van het raadslid, den heer van Westendorp, om B. en W. uit te noodigen tot het indienen van voorstellen tot wjjziging van de helling der schoolgelden in verband met de draagkracht van de ouders der leerlingen. 11. Voorstel van het raadslid, den heer Loo- puyt, met betrekking tot de waterverversehing dezer gemeente. 12. Ontwerp-verordening regelende de bouw- politie eri de verplichtingen van eigenaars van naburige erven. J Tweede Nutslezing. f Een groole schare van belangstellenden was gisteren bijeengekomen in >Musis Sacrum" om kennis te nemen van hetgeen dr. L. Bleekrode, uit 's-Gravenhage, te hooren en te zien zou geven over sLuchtscheepvaart". Een ruim gebruik was ook gemaakt van de voor niet-Ieden beschikbaar gestelde kaarten; de geheide voorraad was uitgegeven. Of de naam van dezen nutslezer dan wel het onderwerp de groote attractie was, doet weinig ter zake. Zeker is het, dat geen der aanwezigen onvol daan huiswaarts zal zjjn gekeerd. Het belangwekkende van het onderwerp, de duidelijke, vaak door een humoristische opmer king gekruide voord, acht van den spreker, de enkele proeven en de talrijke lichtbeelden, waarmede het gesprokene werd toegelicht, boeiden voortdurend de aandacht en maakten dezen Nutsavond in alle opzichten tot een wel geslaagden. Spr. begon met te wjjzen op het actueele van het onderwerp, vooral ook door de pogingen van Andree om met een door gas gevulden luchtballon de Noordpool te bereiken, In de eerste plaats behandelde spr. daarop de pogingen, in den loop der tijden door den mensch beproefd om zich in de lucht te ver heffen. Dit kan op twee manieren geschieden: door te vliegen, hetgeen wel zeer vreemd zou zijn, maar toch niet geheel onmogelyk moet worden geacht, óf door zich te verbinden met iets, dat lichter is dan lucht. De eerste wyze tracht men uit te voeren door vliegmachines, waarbij spr. herinnert aan de fabel van Daedalus en Icarus, en ten slotte wijst op de pogingen nog verleden jaar beproefd door den Duitschen ingenieur Liliënthal, waarby echter de uitvinder om het leven is gekomen. De oudste poging om aan de tweede manier uitvoering te geven, valt in de 16de eeuw. Een Portugeesche monnik wenschte te gebruiken luchtdichte koperen ballen, daarby uit het oog verliezende de zwaarte van het koper. Toch heeft men nog dit jaar te Berljjn een proef met een metalen ballon gedaan, van alumi nium nl., welke proef is mislukt. Daarna bespreekt spr. de bekende uitvinding van de gebroeders Montgolfier, die een papieren, t met verhitte lucht gevulden ballon werkelijk in Juni 1783 deden opstijgen, hoe in September van tietzelfde jaar de proef voor den Fianschen Koning werd herhaald, en hoe in November van 1783 twee edellieden, na lang verzet van den Koning, voor het eerst met zulk een Montgolfière opstegen, die het voordeel ople verde dat men slechts gewone lucht noodig had, maar tegelijk het nadeel met zich bracht, dat men vuur mede moest nemen. In dienzelfden tijd nu vond de professor der Sorbonne, Charles, het waterstofgas uit, welks gioote lichtheid en vermogen om door de fijnste poriën heen te dringen door spr. in eenige belangwekkende proeven werd aange toond. Met deze vbrandbare lucht", zooals de uit vinder het gas noemde, ging men nu ook ballons vullen. Om een ballon ran 12 M.' te vullen had men toen evenwel 4 dagen noodig, denzelfden tjjd dien Andree noodig had voor zijn ballon van 5200 M Ook Charles liet te Versailles zyn vCharlière" voor den Koning op en zyn proefneming wekte even groote geestdrift als die van Montgolfier. Er kwamen nu aanhangers van beide metho den. Blanchard, die in 1785 den eersten tocht over het Engelsche kanaal maaktewilde beide systemen vereenigen. Hij maakte een Mont golfière en daarop een Charlière; maar het waterstofgas ontplofte en Blanchard kwam bij zijn roekelooze poging om het leven. Later werd alleen de met waterstofgas of lichtgas gevulde ballon gebruikt. Na uiteengezet te hebben hoe de ballon is samengesteld en hoe grooten last hij kan mee voeren, beantwoordt spr. de vraag of de ver wachtingen, die men in 1783 van den ballon koesterde, nl. van een nieuw vervoermiddel te hebben gevonden, zijn bevredigd. Dit is niet zoo, want men kan den ballon niet besturen. Spr. geeft een overzicht van de belangwek kendste tochten, die gedaan zijn, en van het bereikte resultaat. Gay-Lussac kwam in 1803 tot 7000 M., Tissandier tot 8800 M., waarbij even wel zijn twee metgezellen stikten, Berson eindelijk bereikte in 1895 de hoogte van 9150 M., stij gende met een snelheid van "16 M. per seconde. Hij had zuurstof meegenomen en die ingeademd. Ook herinnert spr, aan den grootsten ballon, dien van Givant op de tentoonstelling van 1878 te Parijs, die 25.000 Ms inhield en 10.000 ko. woog en waarmede 40 personen konden op stijgen. Daarna gaat spr. over tot het nog niet opge loste vraagstuk der bestuurbaarheid, waarbij het er op aankomt den ballon een eigen kracht te geven van minstens 5 M. per sec. om de kracht van den wind te kunnen overwinnen. De ballon moet daarvoor een schroefblad heb ben, dat in beweging kan worden gesteld. Bij zeer fraaie en duidelijke lichtbeelden be sprak spr. de verschillende pogingen, beproefd om den ballon te besturen, die van Givart, die 30 M. onder den ballon een stoommachine hing met den schoorsteen naar benedenvan Dupuy de Lóme, die het scheprad door meoschen liet draaienvan de gebroeders Tissandier in 1878, die met een electrischen motor wel zekere, maar niet genoegzame snelheid ver kregen; eindelyk van Renavd en Krebs, die een snelheid van 5 M. wisten te bereiken en wer- keljjk een tocht aflegden langs een rondloopende gesloten lijn. Daarna besprak spr., steeds aan de hand van lichtbeelden, de observatie-ballons voor oorlogs- gebruik, daarbij aanstippende dat in Atjeh het terrein voor dit hulpmiddel niet geschikt schynt te zyn. Vervolgens noemde spr. nog de vrije, onbe mande ballons, waarmede men automatische instrumenten voor waarnemingen de lucht in zendt. Het tweede, zeker niet het minst belang- "wekkende gedeelte van den avond, na de pauze, was gewijd aan den tocht van Andree van uit Spitsbergen naar de Noordpool. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis van Spitsbergen, ontdekt door Hollanders en voor een deel langen tyd in het bezit der Hollanders gebleven, gaf spr. een be schrijving uit eigen aanschouwen van dit eiland, van de pracht der middernachtzon en der blauwe ijszee. Vervolgens exposeerde spr, Andree's weldoor dacht plan. Hg wilde met een ballon steeds 300 M. boven de zee blyven zweven, door middel van drie sleeptouwen, ongelyk van lengte om in de war raken te voorkomen. Twee 80 M1 groote zeilen zouden hem helpen om den ballon op den wind te brengen. Andree, een Zweedsch ingenieur en leeraar aan de Technische Hoogesehool van Stockholm, verkreeg het voor zyn tocht benoodigde geld van Koning Oscar van Zweden, den dynamiet- fabrikant Nobel en den Engelschen consul Dickson, Met hem zou gaan Eckholm, hoogleeraar te Upsala, die na de mislukte poging van verleden jaar, toen de noodige zuidenwind niet wilde komen, zich terugtrok. Nu wordt Andreé vergezeld door Strindberg, een jong natuurkundige en photograaf, en Friinkel, schoonzoon van Nordenskjöld, zelf een bekend poolreiziger. In het buitenland vond Andreé weinig steun voor zyn plan. Het doel is vooral photografïsehe opnamen te doen, ten minste als dat mogelijk is. Aan de hand van tal van lichtbeelden liet spr. daarop zyn publiek de reis maken, die spr. zelf verleden jaar met een toeristenboot naar Spitsbergen deed, en de toebereidselen voor Andree's opstijging bijwonen. De portretten van Nansen en Andreé, de twee groote concurreerende poolondcrzoekers sloten deze reeks van lichtbeelden. In 't kort wees spr. nog op de moeilijkheden, die Andreé te doorstaan zou hebben. Een oordeel uit te spreken over zijn al of niet slagen, achtte spr. niet mogelijk. Er zijn er evenwel' meer, die slechte verwachtingen van den uitsla» hebben, dan optimistischer gezinden. Met een herinnering aan de woorden van Andreé, dat waar er zooveel geschil beslaat tusschen de volken, alleen de wetenschap ze tot elkaar kan brengen, eindigde spr. zijne hoogst belangwekkende voordracht. Sedert gisternaraiddag 5 uur wordt vermist de 7-jarige Martinus Weber, wonende in de Groenelaan. De knaap was gekleed in pilo-broek, blauwe blouse en klompen, en had waarschijnlijk een pet op het hoofd. Men vermoedt dat het arme ventje te water geraakt is en verdronken. In de brandery van den heer G. P. Schcffers aan den Buitenhavenweg, viel zekere Meyer, wonende in de Ploegstraal, van den ketel naar beneden, met het ongelukkig gevolg dat hij een been brak. Correspondentie. C. A. v. L. alhier. Zooais wij persoonlijk reeds aan u mededeelden, hebben wij besloten slechts die ingezonden stukken op te nemen, welke uitsluitend aan de Schiedamsche Courant worden gegeven ter opneming. Wat de zaak zelve betreft, willen wij U mededeelen, dat de ontvanger der directe be lastingen verplicht is, overmacht natuurlijk uitgesloten, elke gangbare Nederlandsche specie in betaling aan te nemen, behoudens de be paling van art. 20 der wet op het Muntwezen van 26 November 1847 (Staatsblad 69), ge wijzigd bij de wet van 28 Maart 1877 (Staats blad 43) en wel art. 5 dezer laatste wet. Gij behoeft dus niet met gepast geld te be talen, al zal de beleefdheid en het belang om zoodra mogelijk gereed te zijn, dit wensciielijk maken. Op de eerste woorden dezer correspondentie maken wij ook onze andere lezers attent. Na- tuuihjk vallen onder de rubriek Ingezonden" niet mededeelingen als b.v. van de Vereeniging tegen Bedelarij, alhier. C..ze lezers zullen ge makkelijk de grenzen zelf bepalen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 18 November. F. Halswilder, 21 jaar, en N. Ouweneel, 18 jaar. D. van der Laao, 24 jaar, en H. Lous, 27 jaar. F, A. Deierkauf, 41 jaar, en J. J. Wessendorf, 34 jaar. Geboren 16 November. Petronella Fiorina, dochter van E. Westerveld en A. van Hoek, Grof baan. Aletta Ryntje, dochter van G. Mulder en W. Ooykaas, Hendrik Qabelstraat. 18 November. Leonardus Coenradus, zoon van L. Ham en J. J. van der Drift, 's-Gravel. Folder. Overleden t 16 November. Maria Yerhozen, oud 78 jaar en 3 maanden, wed. van J. Gudde, Buitenhaven- weg. Johann Heinrich Hennekens, oud 41 jaar en 2 maanden, Stationstraat. 17 November. Johanna van Giezen, oud 65 jaar en 5 maanden, wed. van W. Bokhorst, Broersveld, Willem van der Graaf, oud 47 jaar en 7 maanden, Hagastraat. Joachim van Ameide, oud 77 jaar, Visschersstraat. Het verslag van de zitting van den gemeente raad vindt men in ons tweede blad van hedea. De heer J. J. Visser van Rozenburg, tijdelijk werkzaam te Vlaardingen, heeft zijn benoeming tot onderwijzer te Vrijenban niet aangenomen. De eerste volkslezing in het departement Vlaardingen der maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen", zal gehouden worden op Vrijdag 19 November 1897, des avonds te 8 uren, in de zaal vHarmonie". Als spreekster zal dan optreden mej. E. Knappert van Leiden. De volgende volksvoordrachten zullen worden gehouden door de heeren op 17 Dec. '97, S. Ripp, van Rotterdam. 14 Jan. '98, Ds. M. van Kleeff, van Leiden. 4 Febr. '98, Prof. Mr. B. H. Pekelharing, van Delft. en 18 Febr. '98, P, H. van Abshoven, van Vlaardingen. De symphonie-vereeniging zal Dinsdag 30 November 's avonds eene uitvoering geven in de zaal Harmonie". BURGERLIJKESTAND, Gehuwd 18 Nov. Johannes van den Berg en Cornelia Ziere. Geboren 16 Nov. Pieter, zoon van A. W. M. van der Tas en J. den Rooijen, Ged. Waal. Overleden 17 Nov. Jacoba Dijkshoorn, oud 23 jaar, echtgen. van Pieter Leonardus Kornaat, Ged. Biersloot. Arendina Wildeboer, oud 78 jaar, echtgen. van Cornells de Lange, Weeshuisplein.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2