Vrijdag 19 November 1897, N°. 9479. 5!"e jaargang. Tweede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. TL AARDINGEN. Gemeentel* a a d. GOÜRANT. Abojwemkstspbijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 7> omliggende plaatsen, p. kwart. 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers.o.02 BUREAUBOTERSTBAAT 70, Tclephoon üio. 123. Advertentieprijs: van 15 gewono regels met inbe grip van cene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meet - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de gisteren gehouden zitting was aan de orde de voortzetting van de beraadslaging over de waterschapsregeling op het eiland de Hoeksche Waard en wel omtrent de kruin- breedte der dijken. Voorgesteld werd die op 3 M. te bepalen, terwijl de heer Bichöu van IJselmonde voo>stelde 2 M. Ten slotte werd het amendement-Bichon verworpen met 45 tegen 13 stemmen. Verder werd besloten dat de hoogte van den dijk zal zijn 4 meter. De kruinsbreedte in de dijkvakken IX en X worden ook bepaald op 3 meter. Door den heer Bichon van IJselmonde wordt voorgesteld weg te laten de slotalinea van het artikel betreffende het XVIIIe dijkvak, nl.: «Wanneer de voorliggende dijken ophouden voldoende hoogte te hebben als watet keering, moeten de voorgeschreven afmetingen van dit dijkvak worden herzien." Dit amendement wordt verworpen met 31 tegen 26 stemmen. Voor het XlXe dijkvak stelt de heer Bichon van IJsselmonde voor de voorgedragen kruins breedte van 4 M. terug te brengen tot 2 M. Dit amend, strekt tot herstel van de breedte, door Ged. Staten, in overeenstemming met den hooldingenieur, voldoende geacht. Het amendement wordt verworpen met 47 tegen 9 stemmen. Voor het XXIlIe dijkvak had de heer Bichon oorspronkelijk voorgesteld de kruinsbreedte van 4 tot 3 meter te verminderen. Dit amendement werd door hem ingetrokken, över welke intrekking de heer Overwater zijn leedwezen betuigde, omdat voor de XXIIIe en XXIVe dijkvakken een breedte van 3 meter voldoende is. Dit toelichtende, wijst spreker er op, dat hem bij persoonlijk onderzoek gebleken is, dat een breedte van 3 meter ruim voldoende is, terwijl een breedte van 4 M. vele bezwaren onnoodig heeft. Hij stelt nu voor voor beide dijkvakken hier de breedte terug te brengen tot 3 meter. De heer Bichon van IJsselmonde ondersteunt krachtig het amend, van den heer Overvrater, dat aangenomen wordt met 35 tegen 19stemmen. Het gebeele reglement op het gemeen water- staatsbelang van het eiland »de Hoeksche waard" wordt aangenomen evenals het reglement voor het waterschap de Oost-Hoeksche dijken. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Commissaris der Koningin, in naam der Koningin, gesloten. Na 45 jaren. In de Staatscourant van gisteren komt onder de statuten van Naamlooze Vennootschappen een akte voor, waarvan de koninklijke goed keuring de onderteekening draagt »W i 11 e m" en de mede-onderteekening van den minister van justitie Strens, Dit is niet een vergis sing, want de bewilliging is in 1853 verleend en de statuten zijn van December 1852. Zij betreffen een naamlooze vennootschap, in dat jaar opgericht om een straatweg aan te leggen van IJzendijke naar de Belgische grens, waarvoor koninklijke vergunning, met recht van tolheffing, was verleend. Waarom die stuk ken thans bijna 45 jaar later in de Staats courant zijn opgenomen, wordt niet gemeld. Wij' vermoeden dat dit destijds verzuimd is en dit verzuim nu eerst is ontdekt. Wellicht in verband met het voornemen om de tollen af te schaffen, waarover een onderzoek door de Regeering is ingesteld. De zaak Hoogerhuh. Het landelijk comitó in zake de invrijheid stelling der drie gebroeders Hoogerhuis is thans geconstitueerd. Voorzitter is J. A. van Zutphen van den iA. N. D. B", penningmeester C. van Schouten van den ïSoc. Bond," Bioemstraat 116, en secretaris Jos. Loopuit van de »S, D. A. P.", 2de Jan Steenstraat 94 (huis), beiden te Am sterdam. De meeting van Zondag 28 November zal 's middags om 1 uur in de groote concertzaal van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden worden. Vermoedelijk zullen de heeren Domela Nieuwenhuis, ds. Klein van Beetgum en Nauta het woord voeren. Te Haarlem, Zaandam, Koog a/J Zaan, Utrecht, Den Haag, Rotterdam en Hilversum zal een ijverige propaganda gemaakt worden voor een zoo talrijk mogelijk bezoek der Amsterdamsche meeting, terwijl bestuurders van vereenigingen in andere plaatsen worden uilgenoodigd, indien het hun mogelijk schijnt, eveneens het bezoeken der meeting te bevorderen. Gecstelgke belangen der visschers. De deputaten ter behartiging van de geeste lijke belangen onzer visschers zijn er nog niet in geslaagd, een kerkschip uit te rusten en in de vaart te brengen. Nog is er geen geld ge noeg, Inmiddels zijn zij er op bedacht geweest langs een anderen weg onze haiingvhsehers te bereiken. In de maand Juni kan men er altijd vele in de haven van Lerwick, de hoofdplaats van de Shetlaud-Eilanden vinden. Reeds voor drie eeuwen deden onze visschers, die omtrent het Noorden van Schotland ter haringvangst kwamen, de baai van Lerwick aan. Het is ge beurd, dat meer dan tweeduizend llollandsche baringschepen op eenmaal het anker inde baai lieten vallen. In het midden der vorige eeuw werden er nog wel acht- of negenhonderd vaar tuigen in éen zomer geteld. Het getal is nu kleiner, maar toch is er nog een druk bezoek van Hollandsche visschers in de baai. In het nieuwe stadhuis van Lerwick, in 1882 gebouwd, prijken twee geschilderde ramen, het eene een geschenk van Hamburg, het andere van den burgemeester en den gemeenteraad van Am sterdam, »ter herinnering aan de diensten den Hollandschen schippers en visschers betoond." De deputaten voor bet kerkschip vaardigden dit jaar nu ds L. van der Valck, van de Gereformeerde kerk A. te Scbeveningen, naar Lerwick af. Os. van der Valk is er geweest en beeft voor zijn herderlijk werk een groote belangstelling gevonden, en niet van de Holland sche visschers alleen. Hij heeft daarvan verslag gedaan in de vergadering van deputaten op 19 Augustus, en dat verslag is nu in druk ver schenen. Het geschrift draagt den titel: «Ver slag van de Reis naar Lerwics, in het belang onzer Hollandsche Visschers," door L. van der Valk, predikant te Scbeveningen. Alcohol en het leger. Onder het opschrift «Een voorbeeld voor onze leger-adminislratie", schrijft het maand blad De Wegwijzer «Bij de oefer:ngen van de Zwitsersche armee in het vorige jaar werd al het mogelijke be proefd om de manschappen van het gebruik van alcoholica terug te houden. De overste- koipscommandant Bieuler had bevolen, dat de wagens der marketentsters behalve alcohol houdende dianken ook alcoholvrije zouden mee voeren. Voorts had de vereeniging «het Blauwe Kruis" een twintigtal lees- en schrijfkamers op verschillende plaatsen van het oefenenings ge bied ingericht, terwijl ze levens verlof had be komen, wagens met alcohoholvrije drauken den troepen te doen vergezellen. De dirigeerende officier van gezondheid had den overigen officieren van gezondheid bevolen, de manschappen in te lichten over de weikeltjke waarde van den alkoliol. De bevelvoerende commandant bad ten strengste toi boden de veldües=c'ien voor een marseh met starken drank of wijn te vullenenkele afdeelings- chefs lieten 's morgens de soldaten thee of koffie aanbieden, ter vulling der veldflesschen. Menige geestelijke stelde 's avonds zijn huis open om den manschappen een gezellig ver blijf aan te bieden vóór dezen zich ter rust begaven. Wanneer zal iets dergelijks uit ons land te berichten zijn?" Ilaagsclie Bakkers. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van de »Bioodbakketsvereeniging"' aldaar, stelde een der leden eene motie voor, waarbij hulde weid gebracht aan den heer Eussen, directeur der Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage, naar aanleiding van de jongste bakkersbeweging te 's-Hage. Verschillende leden verklaarden zich hiertegen waarop de voorsteller zijn motie introk. Uit Delft meldt men dat thans door eenige landbouwers een adres is gericht aan wijkgraat en hoogheemraden van Delfland, waarin beklag wordt gedaan' over bet vuile water en wordt aangedrongen op het nemen van die maatregelen, welke dienen kunnen om eene herhaling van den toestand in volgende jaren te voorkomen. Ten dienste van afzenders, die zich willen vei binden om een geregeld vervoer van aan spoedig bedeif onderhevig zijnde goederen over haar lijnen te onderhouden, stelt de Saats- spoorwegmaatschappij zich voor, in het aan staande voorjaar een viertal koelwagens in dienst te stellen voor het -Vervoer op groote afstanden van dergelijke goederen, zooals boter, vleescli, visch, enz. Deze wagens zullen voor zien zijn van ijsbakken, welke op het station van vertrek moeten worden gevuld. Te Dieren is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer E. Visser, gep. luitenant-kolonel der cavalerie. ROTTERDAM, 17 November. In het kerkgebouw „Irene" vergaderden hedenavond de verschillende comité's dezer stad. ltuiin 100 oranje vereenigingen waren aanwezig. De voorzitter deelde mede dat volgens madedcciing van den burgemeester het eerste bezoek der Koningin na do kroning geldt Rotterdam. Er werd besloten buurtcommissies te benoemen cn binnen 4 weken de vraag te beantwoorden wanneer de versiering der stad zal plaats hebben, op den kroningsdag of bij het bezoek der Koningin. Bij Kon. besluit is de heer D. II. P Mackay erkend cn toegelaten als consul van Siam te Amsterdam. Bij Kon besluit is aan J. J, Westenburger, laatste lijk 1 raarder 2e kl. in de Rijkswerkinrichting tc Hoorn, verleend een pensioen ten laste van den Staat van 1381 's jaars. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats Roosendaal. W. de Rijk, candidaat-notaris te Zundcrt. Bij Kon. besluit is aan den officier van admini stratie 2e kl. A. A. Rcereboom Voller, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit don zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is aan den lo-luit. W. van Son, van bet 2c reg. inf. op het daartoe door h:m ge daan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij Kon, besluit is benoemd tot ingenieur der mijnen, C. Blankevoort, thans tijdelijk adjunct-inge nieur. Zitting van Woensdag 10 Novcmmber, 's av. 7 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden. Afwezig dc heeren llumtnclinck met kennisgeving cn v. Linden van dun Heuvel. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn Van Ged. Slaton goedkeuring van het raadsbesluit tot uitgifte van gemeentegrond in erfpacht. Idem missive met uittrekt el uit het Kon. besluit tot goedkeuring der verordening op de heffing van keurloon op vleescli. Van B. en W. proces-verbaal der kasopname bij den gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn en ia kas aanwezig was f 33539.G8. Worden alle voor kennisgeving aangenomen Van Gebr. Kijne nader adres tot staving van hun verzoek om een jaar ontheffing van betaling der erfpacht van grond waarop zij hebben gebouwd. Uit dat adres blijkt dat zij een belangrijk renteverlies hebben geleden door do onbereikbaarheid der huizen die zij bouwden, en dit tengevolge van den staat waarin de straat aldaar verkeert. Zal zoo straks bij bet betreffend adres worden behandeld. Verzoeken van C. H. Hummelinck om grond in erfpacht tot inrichting van een speeltuin. Van 31. E. van Dusscldorp—Vnrkevisser verzoek om vergunning tut het bouwen op grond dien zij iu erfpacht van de gemeente beeft. Van J. van Dusscldorp A.Mz. verzoek om ge meentegrond in erfpacht. Worden alle gesteld in handen van de commissie voor de gemeentewerken om advies. Van P. van Geldercn, I. S. Tijl, C. 31. Hoogen- boom, A. van Dusscldorp, H. B. van Buuren van Heyst, .1. Schravcndijk cn J. van Leeuwen bericht dat zij de benoeming tot lid van de schoolcommissie niet aannemen. De Voorzitter stelt daarop voor over te gaan tot benoeming van 7 andere personen. De heer IJzermans verzet zich daartegen. Wel is bet, zegt spr., ontwijfelbaar een onverkwikkelijke zaak, zoowel voor u, mijnbeer de Voorzitter, als voor ons. En ik begrijp zeer goed, dat u deze be noeming zóó hebt op de agenda gezet, maar u zult mij toestemmen dat ik, op bet eenmaal ingenomen standpunt, ook deze benoeming onwettig blijf be schouwen, U weet dat eeuige raadsleden met mij zich gewend hebben tot H. M. de Koningin, om de onwettig verklaring te verkrijgen van de 2e benoe ming en dc wettig verklaring der le. Het geval doet zich nu echter voor, dat de 2e benoeming is uit de wereld geholpen door de benoemden zeiven, terwijl van de eerste benoeming nog 1 lid, de beer Van der Brugge, resteert. Op grond biervan stel ik voor, thans slechts over te gaan tot de benoeming van 6 leden in afwachting van de KK. beslissing. Blijkt het dat daarbij de le benoeming onwettig moet geacht worden, dan kan daarna nog een 7e lid wor den benoemd, terwijl in het andere geval dc heer v. d. Brugge als 7o lid kan deel uitmaken der schoolcommissie. De Voorzitter zegt hierop dat hij, van het standpunt des heeren TJzermans uit, deze zienswijze kan begrijpen, maar meent dat door in te gaan op diens voorstel, de zaak nog erger zal worden dan zo reeds is. Spr. betwijfelt ook zeer of de her IJzer- mans c. s. wel het door hen gewenschte antwoord zal ontvangen. Ik heb, zegt spr., do volle verant woordelijkheid voor mijne voorstellen op mij genomen, en dat zal ik toch wel niet gedaan hebben zonder goede gronden. De heer Schippers acht het voorstel -I.Jzer- mans zeer coneiliaut en steunt het. De Voorzitter wijst er nog op dat mocht het 2e besluit gecasseerd worden dc gevolgen daarvan, dus ook deze benoeming, nietig zouden worden. Een benoeming van (i leden heeft dus dezelfde gevolgen als een van 7 leden. Do heer Hoogoudijk kan met het voorstel IJzermans niet medegann omdat daardoor de leden die aan de 2c benoeming hebben deelgenomen,daar mede zouden toouon tc gaan twijfelen aan de juist heid van hun gedrag. De heer Kikkert stelt voor het besluit der booge regeering af te wachten alvorens tot een nieuwe benoeming over te gaan. In de uitvoerige discussie waaraan het meeren- deel der leden deelneemt, verklaart dc heer Kikkert (demissionair lid van de schoolcommissie) dat de oude schoolcommissie wel zoolang de zaken zal waarnemen. Ten slotte wordt het voorstel-Kikkert aangenomen met algemeene stemmen. Tot ouderwijzer (met hoofdakte, jaarwedde f700) wordt benoemd de heer E. F. Hendriks te Hoek van Holland, met algemeene stemmen. Aan de vereeniging voor ziekenverpleging wordt in bruikleen afgestaan een aantal voorwerpen voor de verpleging van zieken en verwonden, Het voorstel tot verbooging der snbsidie aan de Teekenscbool van f 400 op f 500 vindt geen onver deelde instemming. De lieer IJzermans acht den toestand der gc- meente-financien niet ran dien aard dat er zelfs met flOO verhooging losjes mag worden rondgesprongen. De heer Sch ipper meent dat de subsidie zoo hoog wordt, dat voor dezelfde kosten bijna de teeken scbool door de gemeente kan worden overgenomen. Uitvoerig wordt ook over dit punt gediscussieerd, maar ten slotte wordt zij het ook slechts één jaar de subsidie toegekend tot een bedrag van f 500. Overeenkomstig de desbetreffende adviezen wordt afwijzend beschikt op het verzoek van W. Hooger- boud om vermindering der pachtsom van de haven pont; aan J. C. Maassen in erfpacht uitgegeven een perceel gemeentegrond; aan Jb. v. d. Berg Cz. idem; aan wed. B Roodenburg in onderhandsche pacht opnieuw uitgegeven de bouwmanswoning aan de Boerenlaan. Op het verzoek van Gebr. Kijne om voor één jaar ontheffing te vcrlecnen van de betaling van erfpacht was door de commissie in zake gemeentewerken ge adviseerd afwijzend te beschikken. Naar aanleiding van het heden ingekomen nader adres wordt echter besloten dit adres te stellen in handen dier com missie met verzoek om na een nieuw onderzoek op nieuw van advies te dienen. Daarna wordt de behandeling der begrooting aan de orde gesteld. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt in de eerste plaats gebruik gemaakt door den heer IJ z c r m a n s. Deze ver klaart, dat de indruk dien deze begrooting bij hem gemaakt heeft is dat de huishouding der gemeente te duur wordt. En naar spr.'s mecning komt dit daardoor, dat maar steeds uitgaven gevoteerd zijn zonder rekening tc houden met de inkomsten. Uitdrukkelijk verklaart spr. dat hij hiermede geen beschuldiging uitspreekt tegen bepaalde personen, want elk lid van den Raad is daar evenzeer aan sprakelijk voor. Dit jaar nog zullen de uitgaven wel gedekt kun. en worden, vooral daar door de nieuwe regeling der financiecle verhouding tussehen rijk en gemeente deze laatste een voordeel verkreeg van f9000, doch dit had moeten zijn een vooruitgang. De begrooting behoort een getrouw beeld te zijn van wat de rekening zal worden en dit is bier niet zoo. De posten voorde vernieuwing zijn tc laag uitge- troKkcn, de bestrating enz. pro memorie, cventueele uitgaven te regelen door een suppletoire bcgrooting. Reeds ca moet worden gezocht naar middelen om de inkomsten der gemeente te versterken. De Voorzitter stemt toe, dat het evenwicht niet is zooals men het zou wenschen. De feiten echter door den heer IJzermans genoemd, zijn wel wat kras door hem besproken. Voor de schoeiing is uitgetrokken f3000.en nergens blijkt nog dat die post zal worden overschreden. Zeer zeker is het maken van goede straten duur, maar immers, wan neer er geen gold is, worden ze niet vernieuwd en zal men zich moeten bepaleu tot de straten die be paald verbetering onvermijdelijk noodig hebben. In dc sectién ook is er gesproken dat niet overal zuinig- beid was betracht, maar geen feiten zijn genoemd van het tegendeel; spr. vraagt die, en. heeft die gevraagd in de memorie van antwoord. Het antwoord van B. en W, kon hierop niet anders zijn dan dat zij de huishouding zoo karig mogelijk besturen. De heer IJzermans repliceert, dat hij niet ge sproken heeft over zuinigheid, maar alleen heeft gezegd, dat er uitgaven zijn gevoteerd zonder ver houding tot de inkomsten te bewaren. Deze begroo ting evenmin draagt de kenteekenen van roekeloosheid. Er zijn werken verricht die wel goed, maar niet on vermijdelijk waren. De heer Dusseliorp ook zegt dat de finan- cieele toestand niet gunstig is, terwijl nog verschil lende groote werken voor de deur staan. Spr. noemt

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5