Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VL A AilDIN (SEX. Gemeenteraad. G e m e li g d Nieuws. doen vervaardigen in plsotochromo-lithographie. Deze zal worden uittgegeven in betiekkelijk groot foimaat. Met voorkennis van H. M. is de uitvoering opgedragen aan de firma L. van Leer Co. De bedoeling is niet alleen, de wensche» te bevredigen der velen, die een ar tistieke en blijvende herinnering aan de kro- ning.-feesten zullen verlangen, maar tevens te zorgen, dat rijks- en geineenteinstellingen in het bezit kunnen komen eener goede afbeelding onzer geliefde Koningin, Wetsontwerp Spoorwegen. De raad van administratie der llollandscbe IJzeren Spoorweg-Maatschappij, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin hij verklaart kennis genomen te heb ben van het wetsontwerp, ingediend ter goed keuring van de tusschen Nederland en België op den 23 April 1897 gesloten overeenkomst betreffende overneming van de Nederlandsche gedeelten van eenige in Nederland en België gelegen spoorwegen eri van de mede lot die spoorweggedcelten betrekkelijke met de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspooiwegen gpsloten overeenkomst, en waaruit z. i. be zwaren voortspruiten, welke den Raad zóó overwegend voorkomen, dat, bijaldien daaraan niet wordt te gemoet gekomen, aanneming van het wetsontwerp in strijd met het alge meen belang zoude mogen worden geacht. Spoorweg van Amsterdam naar Haarlem. Door den minister van waterstaat is aan den heer T. Sanders concessie verleend voor den aanleg van eenen electrisclten spoorweg, die het zuidelijk deel van Amsterdam zal ver binden met het zuidelijk deel van Hatriem. De concessie bevat tevens de voorwaarden, waaronder de heer Sanders verplicht is, aan sluitende stoom- of electrische tramlijnen in de Haarlemmermeer enz. aan te leggen. De voorbereidende werkzaamheden voor de hoofdlijn zijn reeds met kracht aangevangen. Eene combinatie van Nederlandsche en Duit- sche financiers, waartoe te Amsterdam behooren de heeren H. Oyens Sr. Zonen en Labouchère, Oyens Co. en te Berlijn de Berliner Llandels- Gesellscliaft, heeft den heer Sanders de be- noodigde gelden voor den bouw en de uitrusting toegezegd, terwijl de Ailgemeine Electricitiits- Gesellschaft te Berlijn de installatie op zich zal nemen. Kuyper contra Bossevatn. Ten derde male heelt dr. A. Kuyper zich naar aanleiding van de Nieuwe Kerk-herinnering tot den hoofdredacteur van het Handelsblad, den heer Bossevain, gericht met een schrijven, dat aldus begint: Uw vertrek naar het Zuiden, om herstel van gezondheid te zoeken, verschoof mijn antwoord. Nu uw teiugkornst naderende is, mag ik weer spreken. Met heide handen grijp ik mijnerzijds uw voorslag aan, om onze briefwisseling, doo'' uit gave in vlugschrift formaat, voor broeder puuliek te brengen. Over de voorwaarden van uitgaven zullen we het wel eens worden. Wie een rechtvaardige zaak heeft, slaat nooit den voorslag af, om haar voor welken rechter ook, te brengen. Gij dorst het blijkbaar niet aan, om ons ge ding voor den landrechter te doen komen. En ook bestonden er voor u kennelijk redenen, om liefst niet met mij ten deze voor een eereraad te verschijnen. Gij sloegt beide malen de indaging voor het gerecht af. Doch zelfs dit tot tweemalen toe afsnijden va* mijn billijk aanzoek kan mij niet verleiden, om u met gelijke munt te betalen. Ik durf zonder zweem van aarzeling met mijn zaak voor eiken rechter treden. Dus ook voor dien der publieke opinie. Het consulair agentschap le Djetba (Tunis) is opgeheven. (Stct.) In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is de motie-Van Kol (benoeming eener Staatscommissie in zake Aijeh) verworpen met 72 tegen 3 stemmen. Voor bijzondei heden omtrent de eenigszins rumoerige zitting zie men ons Kamerverslag op bl. 3 dezer courant. Het lid van den AmsterJ-amschen gemeente raad Mijussen, hoewel persoonlijk tegen ge meente-exploitatie van industrieele ondernemin gen, heeft naar aanleiding van de naasting der gasfabrieken te Amsterdam door de gemeente, thans aan den Raad voorgesteld om ook de fabrieken ter fabriceering van electiisch licht te naasten. Be voorsteller is hiertoe gekomen dooi de concurrentie van het electrisch licht, da* de gasconsumptie gestadig doet afnemen. Te 's-Gravenhage is overleden de kapt. van het Oost-Indische leger J. H. M. ït Kohier, een zoon van een commandant der eeiste ex peditie naar Aljeh, die aldaar den 14n April 1873 sneuvelde. Woensdag zal te Amsterdam de 33e verga dering van de Nederlandsche Vereeniging van "Werktuig- en Scheepsbouwkundigen gehouden worden. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd bij bet ministerie van buitenlandsche zaken tot kamerbewaarder W. F. Rreuns; tot concierge H. J. Wonting, beiden thans bode; tot bode de vaste knechts 31. J. Kasander en J. A. van Dijck. d Bakkerij-tentoonstelling, Wij deelden voor eenige dagen reeds mede, dat Van het plan, om in 1898 liiot ter stede een internationale bakkerij-tentoonstelling te houden, is afgezien. H iet omtrent vernemen wij nog, dat de tijd te kort is gebleken om een goede tentoonstelling tot stand te brengen. Om die reden alleen heeft men liet plan moeten opgeven. Voor velen zal dit besluit zeker een teleur stelling 7;jn. De lieer G. A. Slagmolen, candidaat alhier, is beroepen te Cillaarsboek op Oud-Beijerland. De beer M. Boer alhier is benoemd tot onderwijzer te Hazerswoude. Te Leiden is beden bevorderd tot arls onze stadgenoot de heer J. Loopuijt. Heden is het 10 jaar, dat de heer Chr. Krijger als directeur aan het hoofd heeft ge staan der Gymnastiek en Scherm vereeniging «Palaestra" Gisterenavond waren aan de viscltmarkt aan gevoerd twee partijen scholde prijzen waren van f0.45 tot fl.171/?, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 7 partijen tong, schol, rog en bot; de prijzen wareu voor tnng van f2.25 tot f 4.22K, schol van f0 40 tot fl.65, rog van f 0.62)4 tot fl. 10, bot van f0.30 tot H.20, alles per koop. BURG E RL IJ lK E STAN D. Ondertrouwd 18 Nov. P. de Bruin, 25 jaar, en A. M F. Dolleman, 23 jaar. P. de Regt, 21 jaar, en A. van der Velden, 23 jaar. Cieborcn 18 Nov. Petrus Apolonius Gerardus, zoon van P. van der Stap en A. C. in 't Veen, Polderstraat. 19 Nov. Maria Isabella, dochter van W. J M. Walbeek en S. M. Hendriks, Maasstraat. Johanna Maria, dochter van T. de Vlaming en J. M. Scheurkogel, Eagastraat. Overleden 18 Nov. Pieter Tettelaar, oud 41 jaren, Oude Sluis Johanna Maria Tettelaar, oud 2 maan den, 11eerenpad. Onze correspondent meldt ons nader over de brand bij den heer Hofstee, Zoodra den heer Hofstee het ongeval bekend was, werd met spoed door hem zelf naar den timmerman van Santen geioopen om een onder zoek in te stellet), waarop hij met een dei- knechts terug kwam, In de tweede plaats diene dat de brandmeester van Rossen zich ongeveer een uur op de plaats des onheils heeft opgehouden. In de derde plaats werden zooveel mogelijk de deuren en rameu geopend tot het uitlaten der rook, en In de vierde plaats werd de kachel niet aan gemaakt, doch stond reeds te branden. En nu is de vraag: is al die drukte geweest voor de rook als van een sigaar? Procesverbaal is opgemaakt tegen een tweetal personen, die alhier eene loterij hielden boven de f 100, waartoe zij geen vergunning hadden van de bevoegde autoriteit. BURG E R L IJ K E STAND. Ondertrouwd 19 November. Pieter van Vliet en Trijntje Snijders. Overleden 18 November. Gerardus Boutnao, oud 3 weken, Westnieuwland. Occontimieerde Zitting op Donderdag IS Novembe 'snam. VA uur- Afwezig zijn de heeren van Linden van den Heuvel, Ilummelinck, Pot en W. J. van Dusseldorp. De behandeling der begrooting „Uitgaven" wordt voortgezet. Bij volgn. 148, Uitbreiding van het Hof, memorie, verklaart de heer Dusseldorp dat met het opbrengen van dezen post niet wordt uitgemaakt dat dit werk zal verricht worden in 1897. Volgn. 149, Brug van do keersluis, memorie. In do 3e sectie was de meening uitgesproken, dat deze brug zoo noodzakelijk was dat een bedrag van f 10.000, zooals door B. en"\V. als noodig was voorgesteld, moest worden op de begrooting gebracht. Echter had men gemeend dat ook voor een lager bedrag dit werk, zij het ook op kleinere schaal, had kunnen worden uitgevoerd. Op grond hiervan was door B. en W. voorgesteld de memoriepost te veranderen in een post van f 10,000. De heer F i g e e bestreed dit bedrag als veel te hoog. Het is, zegt spr., nimmer de bedoeling geweest zoo'n kostbare brug te leggen. Daar is slechts noodig een rolbrug van ongeveer f3000. Wel is door den directeur ran gemeentewerken verklaard, dat de sluis bouw dit niet zou kunnen dragen zonder krachtige voorziening, maar spr. deelt die meening niet. Door den directeur is bovendien nog een nieuw systeem rolbrug in do commissie in zake gemeentewerken besproken waarvan de kosten slechts £5000 zouden bedragen en daarbij had spr. zich kunnen neerleggen. De heer IJzerraans aeht eveneens het bedrag veel te hoog. Ook hier weder zal de aanleg moeten gedekt worden door eene leening, maar het onderhoud moet toch daarbij in aanmerking worden genomen. Met het oog op den toestand der financiën stelt spr. daarom voor do uitvoering van dit werk voor éen jaar tit te stellen. Dan ook zal misschien door het ia gebruik nemen van de nieuwe haven het verkeer van dien aard zijn geworden dat het de uitgave van 110,000 rechtvaardigt, wat zijns inziens nu nog niet het geval is. Ook de heer Dusseldorp schaart zich f t hunne zijde. Rente en aflossing, onderhoud cn be oing te samen vorderen een uitgaaf van ongeveer t 9000. per jaar en de behoefte rechtvaardigt deze jaar- lijksche uitgaaf niet. Daartegenover is de heer Schippers van mee ning, dat de behoefte zeer dringend is. Ook hem zijn de kosten tegengevallen en spr. deelt de meening dat het goedkooper kan geschieden. Baar wanneer, zooals in het rapport van den directeur wordt gezegd, daardoor de sluis te veel wordt be zwaard, dan durft spr. daartoe niet mede te werken. Spr. stolt daarom voor, dat in beginsel worde uit gemaakt dat de brug in 1899 zal worden gelegd de wijze hoe, echter vooraf nader zal worden onderzocht. De beer v. d. Brugge acht de noodzakelijkheid zoo groot, dat hij niettegenstaande het zeer groote bedrag toeb tot uitvoering van het werk wil over gaan. Bovendien de sluis wordt door dit werk, zooals in het rapport wordt gezegd, nog versterkt en dus koint de uitgaaf nog ten goede aan het werk dat voor de veiligheid van de gemeente van onschatbare waarde is. De beer II oogend ij k had ook gemeend dat de brug niet meer dau f3000 A 15000 zou vorderen, maar tegen het advies van autoriteiten in durft hij daartoe niet besluiten. De heer F i g e e blijft beweren dat zijn plan niet tot nadeel zal strekkeu van de sluis, en daarom stelt spr. voor een samenkomst uit te lokken tusschen de geraadpleegde autoriteiten en zoo noodig nog ande ren, met den heer Figee, om zoodoende de raadsleden de overtuiging tc bezorgen, wat kan worden uitge voerd en wat niet; zoo noodig kan daarbij eeu commissie uit den Raad worden gevoegd om den Raad verslag te geven van die bijeenkomst. Na nog uitvoerige discussie wordt hiertoe ten slotte besloten cn worden tot leden der commissie uit den raad benoemd do heeren Schippers, IJzer- mans en Iloogendijk. De post wordt uitgetrokken pro memorie. Volgn. 152, stichting eener school voor lager onderwijs, memorie. De heer Hoogendijk heeft hot plan ltooreu bespreken om do kostelooze school uit te breiden met 3 cn te brengen op 10 lokalen evenals de tus- schcnschool. De kinderen van betalenden zullen dau gemeenschappelijk op dezelfde scholen gaanhet standsverschil acht spr geen bezwaar daarvoor; do bouw van de nieuwe school zou in dat geval kun. neu worden uitgesteld. Spr. vraagt of dit plan uit voerbaar is zonder aan het onderwijs en het leerplan te schaden. De Voorzitter beantwoordt deze vraag perti nent ontkennend. De heer Kikkert kan zich niet vereenigen met het denkbeeld dat kinderen van allo standen maar door elkander op dezelfde banken zouden zitting nemen. Ten slotte wordt de post goedgekeurd, zooals die was voorgesteld, terwijl zoo noodig een onderzoek kan worden ingesteld naar de uitvoerbaarheid van het denkbeeld door den heer noogendijk medege deeld. INKOMSTEN. Bij volgn. 4 wordt besloten tot heffing van 50 opcenten op dc hoofdsom der belasting op het per soneel en uitgetrokken tot een bedrag van f8875. Volgn. 5. Hoofdelijke omslag f37000. Volgn. 7. Opbrengst van brug-, haven-, kraan- en veergelden, f24,400. Onder dit volgn. heeft de 3e sectie de wensche- ïijkheid eener belasting der kaaigeïden uitgesproken, wat door den heer v. d. Brugge met vreugde is begroet. De heer Kikkert daarentegen zon een dergelijke belasting betreuren, omdat hij niets weuscht op to leggen wat den handel in haring en visch kan be lemmeren of verdrijven. De heer Schippers wijst er op dot de haven kaden gebruikt of liever misbruikt worden als pak huizen. Het is hier niet het tijdelijk neerleggen van goederen, totdat zij in de pakhuizen zijn gebracht, maar het is de bergplaats van aangevoerde artikelen {haring en visch) die daar blijven liggen, totdat zij weer verkocht zijn en weer worden verscheept. Op die wijze pakhuizen kosteloos af te staan, gaat toch niet aan. De heer Van Buuron van Heijst herinnert er aan, hoe vroeger reeds getracht is een dergelijke belasting in het loven te roepen en hoe die pogingen zijn afgestuit op practische bezwaren. De heer Van der Brugge wijst op de kaaigeld- heffing in Maassluis waar alleen vrijdom is toegekend aan de lossende vischschepen In Schoveningen moet reeds kort na ontscheping betaald worden. De vraag hoe de heffing geregeld moet worden, is trouwens van latere zorg. De Voorzitter meent dat de moeilijkheden eener heffing wel tc overwinnen zullen zijn. De heer Dusseldorp aeht het stelsel van kaaigeld wel billijk, omdat wie van een gemeente werk gebruik maakt, daarvoor ook naar verhouding dient te betalen. Do heer Hoogendijk kan zich wel vereenigen met hot denkbeeld om te probeeren een ontwerp verordening samen te stellen, maar acht het heffen van zulk een belasting niet billijk. De recdcrs moeten met hnnne schepen de haven gebrniken en door die schepen wordt aan Vlanrdingen welvaart gebracht. Om nu nog extra te betalen voor het aanbrengen van welvaart gaat, denkt spr., te ver. Overeenkomstig den wcnsch der 3e sectio zal een ontwerp-verordening eener belasting onder den naam van kaaigeld worden ontworpen, zöó tijdig dat die met 1 Juli in werking kan treden. Volgn. 13, opbrengst schoolgeld (lager onderwijs) f6700. Hierbij worden B. en W. uitgenoodigd een onderzoek in te stellen cn rapport nit te brengen aan den raad over de mogelijkheid cd wenschelijk- heiö van het invoeren van evenredige schoolgeld heffing. Volgn. 14. Opbrengst schoolgeld (bewaarschool) f110». Hierbij wordt een zelfde besluit genomen. Volgn. 23. Gebruik van het buizengat in de haven der oplegplaats, f 1250. Hierbij is voorgesteld wijziging te brengen in de berekening van het opleggeld, n.l. de berekening daarvoor te doen per maand in plaats van per 2 maanden en de prijs per ton te brengen van 2J/t op 2 ets. Dit plan, dat door de heeren Schippers en Van Dusseldorp wordt verdedigd, wordt bestreden door de heeren Kikkert en IJzermans. Na een korte discussie wordt op voorstel van den voorzitter bealoten B. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen, of en in hoeverre de prijs berekening per ton kon verhoogd worden, zonder dat daardoor dc lasten te drukkend worden. Volgn. 26. Tienden, cijnzen en erfpachten f23027.61. In de 2e sectie is de wenschclijkheid betoogd om den erfpachtscanon te verhoogen wat door den heer Iloogendijk wordt toegelicht. O. a. wijst spr. er op dat de straten zijn verbreed, de verlichting beter is enz. Dat voorts dc bouwers zeiven die canon laag vin den, blijkt hieruit dat zij bijna uitsluitend woningen bouwen zonder bovenhuis, wat natuurlijk wel aan- genaaam is voor de bewoners, maar tevens het be wijs levert dat de grond te goedkoop wordt uit gegeven. Eenmaal uitgegeven grond is men bovendien voor goed kwijt en de verhooging zal misschien tengevolge hebben, dat wat zuiniger met de aan vragen wordt omgesprongen. De heer IJzermans acht oen straatbelasting niet ongeschikt omdat daardoor in de eerste plaats wordt tegemoet gekomen aan de te lagen erfpachts- prijzen; in de tweede plaats dat iD het vervolg minder breedte voor de huizen zal worden genomen en in de derde plaats omdat het een welkome ver sterking is voor gemeentelijke inkomsten. Aangezien geen voorstel hierbij wordt gedaan, wordt deze post ongewijzigd gelaten. De gchecle begrooting wordt daarna zooals zij nu gewijzigd is, goedgekeurd in ontvangst cn uitgaaf tot een bedrag van f 207369,931/2- De oorspronkelijk voorgedragen begrooting beliep in ontvang en uitgaaf f 233423,681/2. Hierna wordt nog goedgekeurd de regeling van het aantal onderwijzers aan do tusschenschool. Idem van de traktementen der onderwijzers. Daarna wordt aan de orde gesteld de ontwerp verordening regelende de heffing van den hoofdelijkcn omslag. Dit ontwerp wijkt af van de vroegere verordening: lo. wordt een commissie van voorlichting benoemd door B. cn W.2o. wordt de opbrengst niet gelimi teerd 3o. het beginsel van eigen aangifte wordt hierin gebracht. Tegen het laatste wordt door enkele leden be zwaar gemaakt wegens de publiciteit die aan het kohier gegeven wordt. Ilieraan wordt echter tegemoet gekomen door te besluiten dat de kohieren niet meer zullen gedrukt worden, doch slechts ter visie zullen worden gelegd, terwijl aan de raadsleden afschriften zullen worden gegeven. Bij de artikelsgowijze behandeling wordt do wenschclijkheid geuit om in art. 4 aan de vermin deringen vooraf te doen gaan, den aftrek voor kin deren en dan die voor het noodzakelijk levens onderhoud, enz. Voor kinderen wordt 2 uj0 korting toegestaan. Een.gezin met 5 kinderen en een inkomen van f400 heeft dus een belastbaar bedrag van: 400 10 f 60.terwijl het in het ontwerp stond aldus 400 300 10 "lo f90.— Op groote inkomens maakt het natuurlijk slechts een onbeteekenend verschil, maar bij kleine inko mens is het van het grootste belaug. Vooral bij de heeren IJzermans, Dusseldorp en Iloogendijk vond dit denkbeeld warme verdedig.ng en ten slotte werd het ook in de verordening be lichaamd. Als equivalent daartegenover werd besloten de aftrek slechts toe te staan tot aan het 16e jaar in plaats van tot het 18e jaar. Do beide verordeningen, tot heffing en tot invor dering, werden daarna goedgekeurd. De agend» was hiermede afgehandeld. De Voorzitter deelde nog mede, dat was ont vangen het bericht van Jne. Vogel, dat hij de erf- paebtsvoonvaarden had aanvaard. Thans werd nog het woord gevraagd door den heer v. d. Brugge. In de langdurige zitting dezer vergadering was zeer veel gesproken over het gevaar dat Vlaardiugen bedreigt, wanneer de sluis eens een malheur kreeg. Niets ware daartegen te doen en Viaardingcn beliep onberekenbare schade, waarbij misschien menschenlevens. De heer v. d. Brugge had daarover thans ernstig nagedacht cn had een plan gevonden, waarvan hij het onderzoek naar dc uitvoerbaarheid aan het D. B. overliet. Hij wilde nl. maken een ijzeren bak, dien men tegen den buitenkant der sluismuren kon brengen, en zulk een hoogte en breedte had dat hij, op den bodem staande, hoog genoeg was 0111 als waterkcering dienst te doen. Die bak moet zoodanig gemaakt worden, dat hij tot op een zekere diepte drijvende kan gehouden worden om hem dan door volloopen te kunnen laten zinken voor de sluis. Wordt de bak niet gebruikt dan krijgt die een ligplaats tegen de sluismuur bij de Oosthavenkade. Na eenige vragon te hebben gedaan tot den ont werper, geeft de Voorzitter hun in overweging over dit plan van gedachten te wisselen met den directeur van gemeentewerken, waarmede de heer van der Brugge zich vereenigde. De vergadering wordt hierna gesloten. Tentoonstelling te Dordrecht. Te Dordrecht vergaderde Woensdagavoud de «Vereeniging voor Vak en Kunst." Het hoofd bestuur deelde mede, dat het nadeelig saldo der tentoonstelling van dezen zomer vermoedelijk zal bedragen f 37,652.92)4, Mogelijk dat het tekort wat minder worde door aankoop van ter rein-aanleg door het Gemeentebestuur. In elk ge val bedraagt het ten minste f 31.000. Het tekort is niet te wijten aan het bedrag der enliées; dit was geraamd op ongeveer f55,000 en er is f34,899.62 meer ontvangen. Ook de bouw en de terreinaanleg is aanzienlijk goedkooper geweest dan men geraamd had, maar daarentegen hebben huur en monopolie f52,400.85 s minder opgebracht, dan men gehoopt had, terwijl de exploitatie-kosten f35,930.06 meer hebben gevorderd. Vermist. De heer L. J. van Erp Taaiman Kip, direc teur der gasfabriek te Harlingen, die verleden Maandag 's avonds 9 uur zij tie woning verliet om inspectie over de verlichting te houden, is sedert niet teruggekeerd. Door de politie is opsporing en bericht om trent den vermiste verzocht. Diefstal. Aan het station D. P. te Rotterdam is

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2