51"* jaargang. Zaterdag 27 November 1897. N°: 9486. DE JONGE WEDUWE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving, BUITENLAND. FEUILLETON. ry.UHÜT^.^Ily.tn Hr Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers0 02 BUREAU: BOTERSTRAAT Tclephoon lïo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbo- grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meero,10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Burgemeester en wethouders van Schiedam doen te weten, dat door den Raad dier gemeente m zijne vergadering van den 12den November jl. is. vast gesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der leiordemng op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijk heden, optochten, bet houden van verlotingen en den handel in ge bruikte roerende goederen te Schiedam. Eenig artikel. In de verordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijkheden, optochten, bet houden van verlotingen en den handel in gebruikte loeiende goe deren te Sell edam, vastgesteld den 30sten Augustus 1892, wordt voor het woord self" vooikomende in al. 1 van ait 4, gelezen 'twaalf". Aldus vastj.e^tell ter opeubaie veigadering van den gemeentel aad var Schiedam, den 12den November 1807 De Burgemeester, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Zijnde deze veioidening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens bun bericht van den id/2i November jl. B no. 844 (2e afd.) G S no G"', in afschiift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Sasten November 1897. De Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VERNEDE, Aljeraecn overdekt. Schiedam, 26 November '97. Een hoogst belangrijk besluit is in de zaak- Dreyfus genomen. De minister van oorlog heeft de enquête, die naar aanleiding van Mathieu Dreyfus' beschul diging is begonnen, veranderd in een gerechte lijke instructie. Generaal Pellieux is met deze instructie be last en daardoor bevoegd te doen wat eens rechters van instructie is. De generaal beeft er geen gras over laten groeien. Uit hooide van zijn bevoegdheid heeft hij een huiszoeking gelast bij Esterhazy, niet waar? pardon, bij den getuige Picquart. Waarom een getuige, en niet de beschuldigde, in de eerste plaats voor zulk een maatregel in aan merking komt, is niet zeer duidelijk. De Agence JUavas bericht hierover: ïPicquart zal als getuige gehoord worden en den eed afleggen. Op aanwijzing van Ester hazy zou op bevel van Pellieux de huiszoeking hij Picquart plaats hebben gevonden; generaal Pellieux bezat reeds een door generaal Saussier, ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 4) Hij bood haar zijn arm, en Maximinia nam dien lachend, bijna vertrouwelijk, aan, terwijl haar moeder zenuwachtig met haar waaier speelde. Blijkbaar was deze ommoeting baar alles behalve welk om; toch zette zij een vriendelijk gezicht. Waar was u in dien tijd, graaf.,.?" vroeg zij gerekt. sin Duitschland, op een zending naar Berlijn," antwoordde hij beleefd glimlachend, sliet was op verlangen van Rusland, dat men ook Pruisen aan de onderteekening van het vredesverdrag liet deel nemen. Zijne Excellentie von Manteuffel, de bevol machtigde, ontmoette ik zooeven. Hij is zeer ver heugd over zijn opdracht." De gravin haaide glimlachend de schouders op. Zij, de weduwe van een hooggeplaatst Russisch ambtenaar, had nog geen vrede met Frankrijk ge sloten. Zij had in haar jeugd te Parijs alleen met den egitimen adel verkeerd, nKomidiantenvertoon van een gekroond avon turier," spotte zij. Graaf Egon Alban wendde zich tot Maximinia en vertelde haar van zijn reis; hij dweepte over hun gelijktijdig verblijf in den vorigeti herfst te Biarritz, over hun uitstapjes langs de Spaansche den opperbevelhebber van het leger, geteekende volmacht. iMen neemt als vaststaand aan, dat de be wijzen, die men meende dat Scheurer-Kestner's dossier bevatte, in Picquart's bezit zijn geweest en thans Pellieux' in handen zijn gekomen. »Men vertelt dat Picquart voor zijn vertrek de thans doorzochte woning in de ruo Yvon Villarccau had gehuurd, om daar de belang rijk» documenten te vei bergen". "Wat er verder bij wordt gefantaseerd van een zware eikenhouten deur en mannen om den koffer met papieren te bewaken, is te on zinnig om er verder op in te gaan. De huiszoeking is geschied, naar het schijnt, onder voorwendsel, dat men naar een geheime lucifersfabriek zocht. (Men weet. dat in Frank rijk de fabricatie van lucifers staatsmonopolie is). Onder dit voorwendsel dan heeft men eerst quasi verschillende andere kamers, toen een gesloten zolderkamertje, en daarna Picquart's vertrekken op de vierde étage doorzocht. Yan het zolderkamertje werden eonige koffers en valiezen, en uit Picquart's woning alle papieren, die er te v.nden waren, meegenomen. Deze huiszoeking is zeker al heel zonderling. De Libre Parole heeft ditmaal gelijk, wanneer zij wijst op de onzinnigheid der veronderstelling, dat Picquart papieren van zooveel belang zou opbergen in een meidenkamertje. Maar nog gegronder is de bevreemding, die de Figaro uitspreekt, niet alleen over het feit, dat men een huiszoeking doet bij een getuige, maar meer nog, dat men dit doet terwijl de man afwezig is, terwijl het 24 uur later in zijn bijzijn had kunnen geschieden. Want Picquart is gistermorgen om 10 uur te Marseille aangekomen, en terstond doorge reisd naar Parijs. Een oogenblik heeft hij zich aan den trein onderhouden met een kapitein van het garnizoen, die blijkbaar naar hem toe was gezonden. Een journalist, die hem trachtte te naderen, weigerde Picquart kortaf te woord te staan. Picquart was in politiek, zonder eenig orde- teeken zelfs. Krachtens zijn mandaat als rechter-commis- saris heeft generaal Pellieux gisteren ook reeds Mathieu Dreyfus onder eede gehoord. Esterhazy van zijn kant is 's ochtends bij zijn advocaat geweest. In den namiddag heeft hij zich daarop naar generaal Pellieux begeven om het proces-verbaal van zijn verhooren te onder teekenen. In zijn omgeving meent men, dat de in beslagname van Picquart's papieren aan het verloop der zaak een geheel ander karakter zullen geven. Esterhazy's vrienden zijn vol moed, Emile Zola laat in de Figaro zijn stem hooren over de zaak-Dreyfus, en voor den geheimzinnigen senator Scheurer-Kestner neemt hij liet even geheimzinnig op. Veel zeggen doet hij niet, en ook aan een courantier wei- kust, en ondanks de scheipe oplettendliei 1 van haar moeder, die Maximinia's neiging voor graaf Alban kende, wisten zijn blikken de haie te ontmoeten. Plotseling werden zij gestoord door het binnen treden van keizerin Eugenie, «lie in gezelschap van generaal Fleury en eenige hofdames in de bijzalen vei koeling zocht. Alle di ie stonden eerbiedig op. Engonie, wier schoonheid toen in vollen bloei i-, wendde zich tot hen en groette vooral de jonge gravin op de haar eigen, waarlijk innemende wijze, want Spaansche vertrouwelijkheid paarde zich daarbij aan Fransche gratie. Zij droeg het goudblond haar als gewoonlijk langs de smalle slapen naar achter gestreken. De kiuin van het hoofd droeg een diadeemde fraaie nek en de tamelijk lange hals was met juweelen bedekt. Haar profiel was zuiver ais een camee, borst en armen waren klassiek gevormd. En ook nu zij de jonge gravin aansprak, was zij be koorlijk. Zij verzocht haar te vergeven, dat zij den graaf, die verscheiden jaren aan een gezantschap verbonden en daardoor in de Tuilerieén bekend en om zijn gezellige talenten bemind was, voor eenige oogen- blikken medenam. sU heeft een uitstekenden smaak, waarde graaf", sprak zij tot hem. sik bewonder de gravin, die ik eerst vandaag leerde kennen, oprecht. Men ver telde mij zooeven, dat u reeds in mijn lief Biarritz zoo gelukkig is geweest, maar dat de moeder u niet gunstig gestemd is." sDat vrees ik ook, Majesteit 1" antwoordde graaf Alban roet een droevig lachje. sKan ik eenigen invloed te uwen gunste oefenen?" genie hij iets los te laten. Maar het schijnt, dat Scheurer-Kestner's dossier hem bekend is. Overigens spreekt hij zijn bewondering uit voor den onder-voorzitter van den Senaat, en spoort hij ei' toe aan, zonder reserve naar waarheid te zoeken, terwijl hij er op wijst dat men de mogelijkheid van een rechterlijke dwa ling dient te erkennen en tevens de vrees oor diplomatieke verwikkkelingen hersenschimmig noemt. Uit de andere bladen ten slotte nog eenige der vermelding waardigp opmerkingen. De Prcssc wil van een officier vernomen hebben, dat men in Tunesië Picquart als volko men buiten de zaak staande beschouwt. De Petit Temps vertelt, dat in het huis, waai de huiszoeking is geschied, ook een zeer mooie jonge vrouw woont, die in relatie heeft ge staan met Picquart. Die trouw bediende z.ich van een type-writer om rendez-vous te geven op veraf gelegen plaatsen, vooral bij de Sacré- Coeur en de Gobelins. Men wil in deze jonge vrouw de sgesluierde dame" van Esterhazy zien. Om wraak te nemen op Picquart, die haar verlaten had, zou zij dan Esterhazy de bewuste bewijzen tegen Picquart hebben verschaft. De Parijsche Soir zegt onder reserve, dat volgens in de couloirs der Kamer loopende ge- i'uchten de uiterste linkerzijde generaal de Boisdeffre in de zaak zou betrekken. Verschillende bladen meiden, dat de vrienden van Dreyfus zeer tevreden zijn over het verloop der zaak. De Figaro verzekert zelfs, dat generaal Pel lieux den persoon kent, die het beruchte borderel aan het ministerie van oorlog heeft verschaft, alsmede de som, die hij er voor heeft gekregen. De Indópendance beweert dat Picquart te Parijs terstond in afzondering zal worden gebrachtde Echo de Paris dat na Picquart de tigesluierde dame" zal worden gehoord. De Patrio wil weten, dat uit de ten huize van Picquart gevonden papieren blijkt, dat er relaties bestonden tusschen Picquart, Leblois, Scheurer-Kestner en Mathieu Dreyfus. La France heeft vernomen, dat heden een huiszoeking zou plaats vinden bij twee der voornaamste personen, die in de zaak-Esterhazy zijn gemoeid. Eindelijk protesteeren tal van bladen tegen de huiszoeking in Picquarts woning. De toestand in AVeenen is op het oogenblik allertreurigst. De gistermorgen verschenen nummers van de Neue Freie Presse, het Deutsche Volksblatt, de Altdeulsclic Rundschau en de Arbeiter- Zeüung zijn in beslag genomen wegens heftige artikels tegen de regeering en de kamermeer derheid. Naar men zegt, zal een vervolging worden ingesteld tegen Wolf, die door de Tsechen en de Polen vreesöiljk mishandeld is, Schönerer nUwer Majesteits genade overstelpt mij »Laat mij dan maar de rest over en ga nu naar uw dames terug." Met een bekooilijken glimlach zond zij hem heen. De keizerin schepte er steeds groot behagen in in haar omgeving alle hinderpalen, die de liefde van haar gunstelingen in den weg stonden, op zijde te ruimen, en dat beproefde zij ook dezen avond reeds, toen zij oen uur later, tegen middernacht, in een der zalen cercle hield. Men zag haar toen in een ernstig gesprek met gravin Lubien»ff, en den volgenden dag reeds waagde graaf Alban foimeel en met succes aan zoek te doen om de hand der jonge giavin. Acht dagen later ontving de keizerin het ver loofde paar in haar vertrekken, omgeven van haar hofdames, de oppei hofmeesteres prinses ven Ess- lingen, de eeredame hertogin van Bassano, vicomtesse Aguado, markiezin van Montebeilo en anderen. Maximinia werd in dezen kring aller lieveling, en haar moeder, in haar hart liet tweede keizer rijk vijandig gezind, overwon haar afkeer in den hofkring, waar toentertijd onbetwistbaar een rroo- hjke, aangename toon heerschte, die eerst later zou ontaaiden. Rusland had immers weer zijn aristocratie van den Newa naar Parijs gezonden, en hun roebeis had men gedurende den Krirn oorlog met smart gemist. Frankrijk baadde in glorie de weelde kende len laatste geen grenzen meer, en het nieuwe Napo leontische hof droeg niet het minst bij tot bederf der zeden. III. Gravin Lubienoff verliet reeds spoedig na het huwelijk van het jonge paar Parijs. Pfersche van Praag. De laatste de man te /.iju geweest, die een en professor blijkt thans nies trok. Gisteren was het intusschen al weer even erg als den vorigen dag. Na de Kamerzitting geopend te hebben, ver klaarde de voorzitter, dat hij het eerst in stemming zou brengen het voorstel-Falkenheirn, omdat het een wettige verdediging bevatte tegen de pogingen om het parlementaire stelsel te vernietigen. Daarop ontstond een onbeschrijfe lijk tumult. De tribune van den president wordt beklommen, de ministers, de heer Falkenhehn en de president worden zwaar beleedigd. Wolf fluit graaf Badeni in het oor. Men wordt hand gemeen. De heer Falkenheim verklaart, dat het nood zakelijk is, den terugkeer van schandelijke gebeurtenissen te voorkomen. Daarom stelt hij voor, den president het recht te verleenen om een lid, dat tweemaal tol de orde geroepen is, voor den duur van hoogstens drie zittingen van het bijwonen der vergadering uit te sluiten. De afgevaardigde, die ergerlijk de regelen der parlementaire beleefdheid schendt, of de dis cussie belet door het verwekken van tumult, kan voor 30 zittingen geschorst worden; indien hij weigert de zaal te verlaten, kan hij daar worden uitgezet door de agenten, die ter be schikking van het parlement worden gesteld. Na hernieuwde heftige tooneelen wordt het voo'stel aangenomen. De president was genoodzaakt de zitting te schorsen. Na een uur verscheen de president weer en hief de zitting op. Gemengde MededeelIngen. De keizecin van Oostenrijk, die zich naar Biarritz begeeft, is Donderdagmorgen te Parijs gearriveerd. Zij werd aan het station begroet door president Faure, die zich eenigen tijd met haar onderhield en haar begeleidde naar den waggon. De Spaansche ministerraad heeft de con stitutie voor de Antillen aangenomen. De regeering weigert dienaangaande eenige mededeeling te doen. Aan generaal Weyler wordt te Palma, zijn geboorteplaats, een feestelijke ontvangst bereid. Door een banket en het geven van zijn naam aan het Stadhuisplein wil men zijn verdiensten huldigen. Maarschalk Campos heeft een deputatie van Catalaansche industrieelen aangemaand, de regeering bij de invoering der autonomie op Cuba geen hinderpalen in den weg te leggen. De bladen publiceeren een telegram uit Havanna, zeggende dat de aankondiging van het nieuwe régime een voortreffelijker! indruk maakt. Volgens een telegram uit Belgrado zijn 500 Albaneezen in de districten Ipek en Diakova in opstand gekomen. Er is een gevecht gele- Met een bezwaard hart zag Maximina haar ver trekken. Maar de maalstroom van het gezellig vor keer, waarin zij zich bewoog, troostte haar spoedig. Graaf Alban, die, naar men zeide, een groot vermogen bezat, zag zijn huis de verzamelplaats worden van de hoogste kringen. Zijn schoone, blonde vrouw werd door iedereen gehuldigd, en in haar logo in den schouwburg was zij het voorwerp der algemeene aandacht. Zij miste al spoedig haar moeder niet meer, die harerzijds geen behoefte scheen te gevoelen, in het hart harcr dochter te blijven wonen. Gravin Lubienoff scheen zich volkomen gewend te hebben aan de gedachte, dat Maximinia voor haar verloren was. Een korten tijd was zij zwak genoeg geweest, zich door den nieuwen glans van het hof van Napoleon te laten verblinden, maar de opnieuw ont staande afkeer, en misschien ook minder aangename ontmoetingen, deden haar opzettelijk Parijs mijden. Zij schikte zich in de noodzakelijkheid haar onrustige levenswijze voort te zetten, ook nu zij haar dochter niet meer aan haar zijde had. Een geheelen winter bracht zij te Berlijn door in haar lieve villa in een der voorsteden, die zij in een opwelling van behoefte aan mst had ge kocht; toen echter begon haar reizend leven weer. Men zag haar gedurende de drie jaren, dat zij aldus alleen leefde, dikwijls op de badplaatsen aan den Rijn, waar toen de jonge wereld uit alle landen nog placht bijeen te komen, maar waar ook de élite der Parijsche demi-monde nooit ont brak. Hot hazard-spel lokte iedereen er heen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1