BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. verd met de troepen, waarbij aan beide zijden zware verliezen werden geleden. Een te Rome ontvangen telegram zegt dat de Sultan aan Kreta autonomie zou willen verleenen op de volgende voorwaardende gouverneur zal door den Sultan benoemd wordende Turk- sche troepen zullen het eiland voortdurend blijven bezetten; Kreta zal de Turksche vlag voeren. Ofschoon de Duitsche en Oostenrijksche militaire attache's door een misverstand reeds uit Thessalië zijn vertrokken, zal de commissie voor de grensregeling haar arbeid voortzetten. De Sultan heelt aan verscheiden Duitsche officieren hooge orden verleend. In zijn boodschap aan het Congres zal presi dent Mc. Kinley zeggen, dat gedurende de uitvoering der henormingen op Cuba elke daad dient vermeden te worden, die den toestand op liet eiland zou kunnen compliceeren. "Volgens de laatste berichten uit Zanzibar is O m het in Ouganda rustig. Hel garnizoen heeft zijn wapens uitgeleverd. Het Tsung-li-Yamen te Peking heeft de be noeming van een nieuwen gezant te Berlijn uitgesteld. Tevens is bevel gegeven tot versterking van verscheiden kustplaatsen. Men vreest, dut andere mogendheden het voorbeeld van Duitsch- land in de Kiautschau-baai zullen volgen. Christ.-Ilist. Kiezersbond. Gisteren had in het Nutsgebouw onder voor zitterschap van prof. dr. E. H. van Leeuwen de algemeene vergadering plaats van den Christelijk-Historischen Kiezersbond. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en zette in een uitvoerige rede uiteen de resultaten, die de Bond bij zyn eerste optreden in het politieke leven verkregen heeft en be toogde hoe naar zijn meening de organisatie moet zijn ingericht. Verschillende punten werden besproken waarna men de aftredende 3 bestuursleden opnieuw benoemde en den heer mr. H. Ver kouteren te Amsterdam als nieuw lid koos. Vereen, roor rsychiatrlc. Gisteren en eergisteren vergaderde te Utrecht de Ned. Vereen, voor de Psychiatrie, onder voorzitterschap van prof. dr. C. Winkler. Toe gelaten werden als eereleden de heeien: dr. A. van Gehuchten, te Leuvendr. P. Niicke, te Hubertusburg; dr. J. Crocq, Gis, te Brussel dr. A. A. Marie te Dun-Sur-Auroii (Cher.) en als gewone leden de heeren E, A. Keuchenius te Loosduinen; L. A. Demmer te Buitenweg; dr. J. H. Simon Thomas, te Sandpoort; W. Warmoks te Meerenberg; W. Vos te Meden- blik dr. Stolp te Arnhemdr. J. C. Th. Schefler Utrecht; dr. C. O. Delpart te Amsterdam eu dr. Jelgersma te Amsterdam. De tweede dag was gewijd aan de behan deling van wetenschappelijke onderwerpen, ter wijl prof. dr. Van der Lith interessante mede- deelingen deed over het Oud-Archief van het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen te Utrecht, met vertooning van de belangrijkste archiefstukken. Dr. J. van Deventer van het gesticht te Meerenberg hield een voordracht over de saetio- logie van dementia paralytica"en kwam hierbij tot de conclusie dat misbruik van sterken drank in de eerste plaats als oorzakelijk moment in aanmerking komt, en syphilis eerst in de tweede plaats, daarna overmatige herseninspanning. Dr. J. Th. Noordyk sprak over j>de moto rische voorstellingen en gevoelens van het be wustzijn", dr. W. Cox over »Granula en fabrillen der spinaalgangliencellen na doorsnij ding der perifere zenuw", terwjjl dr. Winkler zelve spiak over jEen voorslag om tot unifor miteit der liersensecties te geraken, op den grondslag van de door Retzius (das Menschen- hern) gegeven beschouwingen". De barbiers en het volksonderwijs. Door de Ned. Barbiers- en Kappersvereeni- ging iEendracht maakt Macht", gevestigd te Utrecht, i<, in hare vergadering van 22 dezer, de volgende motie aangenomen ®Ue Ned. Barbiers- en Kappersvereeniging te Utrecht, gelet hebbende op de circulaire van de afdeeling Utrecht van de Vereeniging tot bevordering Tan het Volksonderwijs in Neder land, besluit zooveel mogelijk mede te zullen wei ken tot bevordering van het schoolonderwijs, door geen jongens in dienst te nemen, zonder een bewijs van goed genot en onderwijs. De Haagsdie bakkers. De tegen gisterenmiddag belegde vergadering van bakkersgezellen te 's-Gravenlmge naar aan leiding van de uitsluiting aan de brood- en meelfabriek in verband met de werkstaking bij de firma Lensvelt Nicola, heeft geen voort gang gehad. De voorgenomen openbare vergadering, Zon dagmiddag of Maandagavond aanstaande, zal evenmin plaats hebben. Koffieprijzen. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. bespreekt de daling der koffieprijzen en acht dit te grooter ramp, omdat er weinig kans is dat het in den eersten tijd beter zal worden. Onverwacht kwam trouwens die daling niet. Mannen van het vak hadden reeds gezegd Als de daling in de Santos-koffie doorgaat, dan zal ook de Javakoffie daarvan den terugslag moeten ondervinden, want zoo groot is het ver schil in qualiteit niet, dat de handel bij voort during voor Javakoffie 120 pet. meer zou willen betalen. En dat is uitgekomen. Het vorige jaar was de verhouding 46 en 24, Thans is deBrazi- liaansche koffie tot beneden 18 gedaald. In de laatste veiling kon zelfs geen 17' t bedongen worden. Onder die omstandigheid werd de verleiding groot om ook hier te lande kotfie uit Brazilië te iaten komen en ze ais Javakoffie te verkoopen wat in den laatsten tijd op groote schaal schijnt te zijn geschied. Het natuurlijke gevolg moest zijn, dat ook ons aitike! uit de Oost gedeprecieerd werd. Zeker, dat zal weer anders worden als de prijs van het concurreerende product weer omhoog gaat, maar daarvoor is de kans voorloopig zeer gering. De oogst in Brazilië is zoo overvloedig, dai men daar nog lagere prjjzen verwacht. In de eerste plaats is üc daling natuurlijk een ramp voor de Indische financiën, die nog altijd voor een deel op de kurk van de koffie drijven, maar de ramp is te grooter, omdat de koffiecultuurmaatschappyen, die zich in den laatsten tijd zoo goed ontwikkelden, gevoelig zullen worden getroffen. Met de suikercultuur ging het reeds jarer: ■slecht, maar de koffiecultuur was nog een lichtpunt. Is het niet te vreezen dat er een debacle komt als straks ook de koffieplanters met verlies zullen moeten werken En zullen niet ook de kredietgevende Indische bank instellingen, die toch in de laatste jaren geen beste zaken maakten, van dit alles den terugslag ondervinden. Postverzendingen met St. Nicolaas. Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nico- Iaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd vau 2 tot en met 7 December aanstaande inge trokken, en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak Gr verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren gevoegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van eene goede overkomst der pakketten 1o. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking ran de te verzenden voor werpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslaz der pakketten te schrijven en waar de opplak king of aanhechting van een los adres onver mijdelijk is, dit zoo te doen plaats hebben, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. Bij Kon. Besluit is de zilv. eere-medaiSle van de oide van Oranje-Nassau toegekend aan den werkmeester bij de Maatschappij van scheeps- en werktuigbouw sFeijenoord", Hendrik Bijde- beeke. Dr. A. Kuyper, voorzitter van de commissie van ontvangst van buitenlandsche journalisten bij gelegenheid van het plechtige huldigings- feest van H. M. de Koningin, heeft in deze hoedanigheid op verzoek zitting genomen in de hoofdcommissie van ingezetenen voor de feeste-j lijke ontvangst van H. M. de Koningin binnen/ Amsterdam in 1898. Te Combo by Biarritz is de oud vice-president van den Raad van Ned.-Indië overleden. Neder land zoowel als Ned.-Indië verliezen in hem een uitstekend ambtenaar, die in alle hooge betrekkingen die hij successievelijk in Indië heeft bekleed ook bewezen heeft dat hij buiten gewone bestuursgaven bezat. Hij was achter eenvolgens president van Sumatra's Oostkust, gouverneur te Padang, lid en daarna vice-presi dent van den Raad van Indië. Zijn eerste ridderorde, de Ned. Leeuw, werd hem in 1877 verleend, voor in Atjeh bewezen, waar hij in 1874 reeds bij keuze tot ads.-resident werd bevorderd. Op 14 Juli 1898 zal het 25 jaar zijn, dat de heer Van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. Maan die maatschappij is verbonden. Eene commissie samengesteld uit de heeren Beels, Nierstrasz, Frober en Van Wiekevoort Crommeün, is bezig met de voorbereiding der feestelijke viering van dien gedenkdag. Door 12 te Rotterdam wonende weduwen van rijksambtenaren, wier echtgenooten vóór 10 December 1888 zyn overleden of gepen- sionneerd, is aan den minister van financiën en aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij, met het oog op den gunstigen toestand van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, Ter- zoeken, dat haar bij de wet het geheele pen sioen zal verzekerd worden, zoodat zij met de andere weduwen gelijk worden gesteld. Tot nog toe ontvangen zij !/j van het geheele pensioen. In den Haag is overleden de gepens. kolonel, dirigeerend officier van gezondheid le kl. bij de Kon. Ned. marine P. J. Feitkamp, ridder 4e kl, van de Militaire Willemsorde, gerechtigd tot het dragen van het Eereleeken vnor krijgsver richtingen in Atjeh. Door de directie der te Groningen op te richten Naamlooze Vennootschap sde Groninger Kook- an Huishoudschool" is een huis aangekocht in de Jacobijoerstraat. De tegen heden voorgenomen plechtige opening van het krankzinnigengesticht Ende-f geest bij Leiden zal geen voortgang hebbenJ maar is tot nader order uitgesteld, daar Ged, Staten, tot die opening uitgenoodigd, vei hinderd zijn aan de tot hen gerichte uitnoodiging gevolg te geven. OVERSCHIE, 26 November. Hielden tot nog toe de slagers in deze gemeente het vleescb, niettegen staande de lage veeprijzen op 45 en 50 cent de halve KG, zoodat vele burgers hun vleesch uit Schiedam haalden, nn heeft een spekslager alhier hekend ge- gemaakt, dat bij hem 1ste kwaliteit rundvleesch it 30 ets. en 2de kwaliteit 25 ets. de halve KG. te verkrijgen is. Bij Kon. besluit is aan mr. J. L. II. A. baron Ge- ricke van Herwijnen, Minister van Staat, voorzitter van de commissie belast met het afnemen der diplo matieke examens, op zijn verzoek, op de meest eer volle wijze ontslag verleend uit laatstgenoemde betrekking, onder dankbetuiging voor zijne als lid en later als voorzitter dier commissie bewezen langdu rige zeer goede diensten en is benoemd tot voor zitter van meergenoemde commissie, het lid daarvan inr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State; terwijl zijn benoemd tot leden dier commissie jhr.mr. A. F. de Savomin Lobman, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, voormalig lid der commissie, mr. A. L. E. ridder do Stuers, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Parijs en mr. J. A. Sillem, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Bij Kon. besluit is aan de na te melden officieren hij de rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend: in Noordbrabant, 4e bat., nan J. Tirion, als kapt.; in Friesland, 7e bat. aan S. Bijlsma, als kapt. met ingang van 11 Dec. 1897; in Overijscl, 5e bat., aan mr. J. K. H. Turk, als kapt.in Limburg, 3e bat., aan H. H. A. M. Beelen, als Je-luit.; en zijn bij de rustende schutterijen benoemd; in Noord brabant, 5e bat., tot kapt. J. F. Pfaff, thans le-luit., tot 2e-luit. A. P. J. M. Smitz, thans schutter; in Gelderland, 15e bat., tot 2e-luit. P. A. van de Pol. thans schutter; in Friesland. 4e bat., tot 2e-luit, G. Zijlstra, thans serg.-majoor. Bij Kon. Besluit is aan A. F. van Dijk ontslag verleend als burgemeester der gem. Dioden c. a. Bij Kon. Besluit is benoemd bij den plaatselijken staf tot tweede luit., plaatselijke adj, te Wiericker- schans, de sergeant-majoor-titulair P. J. Menningh van het 4de reg. inf. Bij Kon. Besluit zijn benoemd bij het wapen der inf tot tweede luit. respectievelijk bij het bij het 2e en bij het 4e reg. de serg. H. A. Jochim van Noot dorp, van het reg. gren. en jagers, en P. J. Zaal berg, van het korps. Verbod om te schrobben. De politie herinnert aan de volgende bepaling der verordening ter handhaving van de-open bare orde en veiligheid enz. te Schiedam Wanneer het vriest is het verboden de straten of stoepen te schrobben, te dweilen of te boenen, daarover water te doen uit- loopen of te gieten, en aan straat glazen te wasschen. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste fl. Symphonie- V ereeniging. f In sMusis" gaf onze Symphouie-Vereeniging gisteravond eene uitvoering, die in het algemeen welgeslaagd mag heeten. Met de Symphonie no. 29 van Mozart werd de avond geopend. Het lste deel voldeed ons het bestmet goede voor dracht, met in acht neming van forto's en pia no's en goede phraseeiing werd het gespeeld. Het bleek uit de vertolking dat de heer Ver hallen zyn plicht als directeur nauwgezet opneemt en hij zich tot taak stelt geen enkele der ge stelde eischen voor een goed ten gehoore brengen te Terwaarloozen. Dat de heer Verhallen de tempo's niet te snel nam, scheen ons in het belang der duidelijkheid goed, al kreeg liet geheel, vooral het lste en 3de deel, daardoor iets mats. Het zou misschien overweging verdienen om slechts een of twee deelen eener symphonie te geven, indien men ten minste daardoor niet ai te zeer met de traditie of de waardigheid der Vereeniging vreest te breken. Door den hoorder, gelooven wij in 't algemeen, zou der gelijke wijziging gewaardeerd worden. Van hetgeen na de pauze werd gegeven, memoreeren wij het geestige stukje van Faubert. Zeer bracht tot het welslagen van den avond bij de medewerking van mej. Mina Verhage uit 's-Gravenhage en van den heer Voerman, even eens vandaar. Mej. Verhage beschikt over een zuiver, goed geschoold alt-geluid en is in het bezit eener goede voordracht. Haar optreden was den hoor ders zeer sympatiek. Te bejammeren valt het, dat de orkestbegeleiding in het aria uit Samson et Dalila van Saint-Saëns zoo onvoldoende was; de nummers met pianobegeleiding vol deden het publiek beter; ook mej. Verhage zal hierover beter gesticht z'yn geweest. De heer Voerman is een goed violist. In de beide nummers van Verhailen (een zeer dank baar nummer) en Pierné kon men de fraaie, gevoelvolle vertolking bewonderen, terwijl de Introduction en Adagio van Vieuxtemps den virtuoos gelegenheid gaven zijn technische vaardigheid te toonen. Beide sofisten hadden beslist succes, en elk hunner kwam er niet at zonder Hoegiftje". Ware de zaal beter verwarmd geweest, en ware er niet ruim een kwartier nadenaange- kondigden tijd begonnen, er zou weinig aan dezen avond ontbroken hebben. „Musïs". f jMusis" zal een groote uitbreiding ondergaan. Door den eigenaar is het pand daarachter aangekocht, dat door hem zal worden ingericht tot een foyer. De verbouwing zal zoodanig worden uitgevoerd dat die zaal tevens geschikt zal zijn voor het houden van repetitiën, terwijl het terrein achter de zaal zal gevoegd worden bij het tuintje dat reed3 nu bestaat. De zaal, betimmerd wat vloer en muur be treft met Amerikaansch grenen delen, zal een oppervlakte hebben van 20 bij 9 meter, terwijl de tuin ruim 20 M2 zal beslaan. De tegenwoordige zaal zal door twee toe gangen in verbinding worden gesteld met de nieuwe, terwyl een uitgang zal worden gemaakt in de steeg. Stellig zal de voorgenomen uit breiding voor de bezoekers zeer welkom zijn. De behoefte aan een goed ingerichte restau ratiezaal werd algemeen erkend; het publiek moge waardeeren dat de eigenaar geen kosten ontziet om aan billijke vvenschen te voldoen. Met genoegen vernemen wy dat de heer J. C. Norenburg, inspecteur van politie le klasse, die tengevolge van pleuris en longontsteking in zeer bedenkelyken toestand heeft verkeerd, thans langzaam vooruitgaat. Sedeit een dag of drie mag het gevaar als geweken beschouwd worden. De patiënt is evenwel nog zeer zwak. De liper L. A. C. Ingeniioes alhier is be noemd tot bestuuislid van den Alg. Nederl. Kegelbond. De heer Ingenhoes heeft deze be noeming, naar men ons mededeelde, aange nomen. Hedenmorgen omstreeks 11 uur werd een enorme ophooping van wagens en menschen op de Koemarkthrug veroorzaakt door het vailen van een der paarden van den sleepers wagen des heeren Tak. Aangezien even te voren de brug geopend was geweest, werd de sleeperswagen, die van de Genit-Verboonstraat komende de Koemarkt op moest, gevolgd door een reeks andere wagens, terwijl de Koemarkt bedekt stond met wachtende wagens. Het gestorte paard trapte geweldig en trof elkeri keer liet andere, waardoor dit aan de aehterpooten kwetsuren beliep en alle kalmte verloor. Betrekkelijk spoedig was liet paard weder overeind, maar toen men weg zou rijden stortte het opnieuw en besloot men de beide paarden af te spannen om een ander meer bedaard stel te gaan halen, Een aantal mannen duwden nu de sleepers wagen van de brug en terzijde van den rij weg, waarna de verschillende wachtende wagens hunnen weg konden vervolgen. Men is thans bezig den Singel met hoornen te beplanten van de Villastraat tot de Ooster straat. De doode boomen in de Kerkstraat worden door nieuwe vervangen. Gisteren waren aan de vischmarkt aange voerd 6 partijen schol en een partij voornde prijzen waren voor schol van f0.35 tol f 1.15, voorn van f 0.10 tot f0.47'/.alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 10 partijen schol, rog, spiering, bot en schelvisxhde prij zen waren voor schol van f0.35 tot f 1.02Vs, rog van f 0.25 tot f 0 55, bot van f 0.20 tot f0.77l/s, spiering van f 0.15 tot f 0.37 Vs, schel- visch van 10.30 tot f0.90, alles per koop. Grveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 26 November. Notaris: W. J. A. Roldanus. Een goed ingerichte en onderhouden en in werking zynde stoombranderij (vertegenwoor digende 10 branderyen) met koelbak, gistzolder, ketelhuis, afzonderlijk gisthuis met zolder en gistpakkerij, kolenplaats, open grond en erven, aan den Buitenhavenweg no. 90, en uitkomende aan de Bakkerstraat no. 9, kadaster sectie L no. 1054 gedeeitelyk, ter grootte van ongeveer 12 aren 30 centiaren, voor f 15000. Een hecht en sterk gebouwd pakhuis met kantoor, laboratorium, open gang, open grond en erve, aan den Bui ten haven weg no. 94, kadaster sectie L no. 1654 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 4 aren 77 centiaren, voor f 5000. Een pand met overbouwde gang, open plaats of grond en erve, aan de Schie no. 68, kadaster sectie A no. 1324, groot 207 centiaren, voor f3350. Een mouterij, bevattende eest, denning en twee zolders, met kantoor open grond en erven, uitkomende aan de Lange Haven no. 105, ka daster sectie C no, 1065, groot 2 aren 90 centi aren, voor f 1375. Notaris: mr. H. M. C. Poortman. Een zeer goed onderhouden en in volle werking zijnde branderij met koelbak, erve, open geng en open grond, aan de Noordvestsingel No. 131, kad. H 112, groot 520 vierk. ellen, f5600. Een woning en eive met open grond aan de Laan »Ons Genoegen" No. 20, kad. H 410, groot 56 vierk. ellen, met onrerdeeld aandeel in een erf, kad. H 415, f960.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2