SGHWT5IZER Ca., Lüfiêrn, (Süliweiz.) Zwitsersche Zijde BINNENLAND. STADSNIEUWS.™"™ Ingezonden Mededeelingen is de Beste! YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. presidentszetel getrokken, geoorvijgd en buiten de deur gegooid." Wil rnen een overzicht van hetgeen in dezen »Pool»chen" rijksraad, zooals hij met het volste recht kan worden genoemd, gisteren is voor gevallen Ziehier het beknopte verhaal, dat uit Wee- nen. tot schande van de Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie, naar alle vier de wind streken wenl overgeseind. De president werd bij zijn binnentreden be groet met de kreet: Ruk uit!" De geheele linkerzijde stond schreeuwend op; de sociaal democraat Berner wilde zich op den president werpen. De boden kwamen tusschenbeide en werden handgemeen met den afgevaardigde. De socialist Bosel beklom de ministerbank en verscheurde de papieren op de bank van den president. De socialisten bezetten de tribune van den president, voorgevende dat Besel geslagen was door de boden. De president ging op de vlucht terwijl de socialisten met de andere afgevaar digden aan het vechten raakten. De afgevaar digden Berner en zijn vrienden werden buiten de zaai gezet. Zeventig politie-agenten traden de vergaderzaal binnen en de commissaris som meerde de socialisten, die de presidenteele tribune bezet hadden, deze te verlaten. Hieraan werd geen gevolg gegeven, waarop zij door de agenten met geweld werden verwijderd. Dit alles viel voor voordat de zitting nog geopend was. De afgevaardigden van de linkerzijde ont vingen de politie met den kreet»Pfui 1" die door het publiek op de tribunes werd her haald. Enkele toehoorders spraken de afge vaardigden toe en wuifden met de zakdoeken. De publieke tribunes werden daarop ontruimd. Om 1 uur was de zitting nog steeds niet ge opend en de politie nog altijd in de zaal. Tijdens de zitting moest de president ach tereenvolgens dertien afgevaardigden voor drie zittingen uitsluiten en laten wegvoeren door de wacht. Tot de afgevaardigden, die met geweld wer den verwijderd, behooren o.a. Wolf en Schó- nerer. De socialisten vormden voor het gebouw van den Rijksraad een oploop, maar alles bleef kalm. Men verzekert te Weenen, dat de Duitschers de socialisten hadden opgehitst om in de Kamer den boe! aan den gang te brengen, in de hoop dat de verwijdering van socialistische afge vaardigden uit de Kamer, een volksbeweging zou uitlokken. 's Avonds kwam de politie in botsing niet Duitsche studenten. Verscheiden van ben en. naar beweerd wordt, ook vijf afgevaardigden (socialisten in Ruthenon) zijn gearresteerd. Onmiddellijk hebben de leiders der oppositie beraadslaagd over de verder te volgen ge dragslijn. Zij besloten de zittingen te blijven bijwonen en de oppositie tot het uiterste vol te houden. Men mag dus nog even woelige of nog woeliger vergaderingen tegemoet zien. De ver bittering der partijen toch neemt met den dag toe. De dagbladen keuren voor een groot deel de uitzetting der Duitschers af; verscheiden bladen zijn in beslag genomen. De Spaansche Staatscourant heeft eindelijk de besluiten gepubliceerd, betreffende de auto nomie voor Cuba. In drie artikelen zijn die besluiten bijeengebracht. De inhoud is als volgt. Op Cuba en Porto Rico zullen aauvullings- wetten worden toegepast, in het bijzonder be trekking hebbende op vergrijpen teg»n de openbare orde, onteigening, openbaar onderwijs en militaire rechtspraak. In oorlogstijd zal de wet op de openbare orde worden toegepast in denzelfden geest als artikel 17 van de grondwet aangeeft. De besluiten in de Staatscourant worden voorafgegaan door een toelichting, waarin de constitutioneele eenheid wordt aangegeven als grondslag van de integriteit van het grondge bied. In de toelichting tracht de regeering aan te toonen dc opportuniteit van de besluiten en ze voor te stellen als een daad van strenge rechtvaardig!) eid Met de verzekering dat de regeering al het mogelijke zal doen, opdat de grondwet in haar geheelen omvang in de Antillen zal worden toegepast, eindigt de toelichting. Uit de Oostelijke provinciën van Cuba wordt inmiddels bericht, dat verscheiden groepen der insurgent' n slechts op de invoering der auto nomie wachten om zich te onderwerpen, zooals in de provincie Havanna reeds velen zich onder worpen hebben. Ciemengde Mededeelingen. Het Engelsche Parlement is tegen B Fe bruari 1898 bijeengeroepen. De conferentie te Londen tusschen de pa troons en de werklieden in het machinevak moet nog tot geen resultaat hebben geleid veeleer is de oneenigheid nog sterker aan het licht gekomen. Morgen, Zondag, wordt te Brussel een ver gadering gehouden ter definitieve oprichting eener j>Liberale Unie" in België. De buitenlandsche gedelegeerden hebben een parig een ontwerp-contróle op de Grieksche financiën aangenomen en aan de Grieksche regeering voorgelegd. De Grieksche bladen keuren de samenstel ling der commissie van enquête naar de ge beurtenissen in den laatsten oorlog af, omdat de meerderheid er van bestaat uit invloedrijke aanhanger» van Delyannis. liet plan bestaat het Grieksche leger door Europeesehe officieren te laten reorganiseeren. Er schijnt weer sterk over gedacht te wor den, om prins Frans Jozef van Battenberg tot gouverneur van Kreta !c benoemen. Rusland wil thans, dat een belijder van bet Grieksch-orthodox geloof wordt gekozen. Aan de Turksche troepen te Saloniki, die reeds waren ingescheept om naar de Alba- neesche grens te trekken, is tegenbevel ge geven. De heer Martini, die irt het begin van September als burgerlijk gouverneur over de Italiaansche bezittingen in Oost-Afrika naar Erythrea vertrekt, is voornemens een eigen koloniale troepenmacht te vormen, die voor twee derde deel zal bestaan uit inboorlingen, voor een derde deel uit Italianen, die zich voor vijf jaar willen verbinden. Uit Kassala moeten Woensdag j .1. de laatste Italiaansche troepen zijn vertrokken. Peuter's agentschap te Londen heeft ver nomen, dat aan het departement van koloniën aldaar, het gerucht is ontvangen dat te Nikki (West-Afrika), dat door de Franschen ingeno men zou zijn, tusschen hen en de Engelschen een botsing zou hebben plaats gehad. Aan het departement acht men het bericht onwaarschijnlijk, daar de Engelsche troepen, die zeer gering in aantal zijn, in het hinter land, strenge bevelen zouden hebben ontvangen om een botsing met de Franschen te vermijden. Deze hebben dergelijke orders ontvangen. Er zijn aanzienlijke versterkingen voor de Britsche strijdmacht in het hinterland van Lagos onderweg. Het sensatie-bericht blijkt reeds van inlan ders afkomstig te zijn. Men gelooft dan ook dat het geval zal blijken te zijn geweest een botsing tusschen de Franschen en de inlanders. Bovendien weet men zeer goed dat de Franschen Nikki reeds eenige maanden geleden hebben bezet. Aan president Mc. Kinley wordt het voor nemen toegeschreven om in een Boodschap nauwkeurig de quaestie der handelsbetrekkin gen en die der wederkeerigheid te behandelen. Provinciale belastingen. Tot dusver mag geen provinciale belasting worden geheven, welke niet door de wet is bekrachtigd. Dit geldt niet alleen voor speciale heffingen, zooals tollen, paardengeld, enz., maar ook van de gewone provinciale belastingen die in opcenten op de rijks directe belastingen be staan. Ieder jaar moeten ook daarvoor wets ontwerpen worden ingediend en behandeld. De grondwet van 1887 heeft hieraan een einde willen maken, door de bepaling dat bij een algemeene wet regels worden gesteld ten aanzien van provinciale belastingen. Dit voor schrift is thans reeds 10 jaar oud en nog altijd is er geen uitvoering aan gegeven, zoodat dit jaar wederom de gewone wetsvoorstellen zijn aangeboden. Te recht is in de afcleelingen der Tweede Kamer er bij vernieuwing op aangedrongen dat eindelijk uitvoering worde gegeven aan het voorschrift der Grondwet. Dit is te meer noodig waar, zooals uit den bij deze wetsontwerpen overgelegden staat blijkt, in de verschillende provinciën de druk dier belastingen zeer ongelijk is. Mag men, zoo betoogden eenige leden, de gegoedheid der bevolking van elke provincie afmeten naar het percentage, dat in de vermogensbelasting is aangeslagen en naar het gemiddeld bedrag van den aanslag per hoofd, dan springt het in het oog, dat de provinciën Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland de meest welvarende zjjn. In die provinciën toch is bedoeld percentage respectievelijk 1.6, 1.8, 2.1 en 1.66 en bedraagt de gemiddelde aanslag per hoofd, respectieve lijk f101, f107, f127 en f:94. Terwijl nu in 1896 in deze provinciën per inwoner respec tievelijk f 0.31, f 0.45, f 0,33 en f 0.25 aan provinciale belasting werd geheven, waren in dat jaar die bedragen in de veel minder rirjke provinciën Friesland, Groningen, Noord-Brabant en Zeeland, respectievelijk fl.47, f 1.44, f 0.95 en fl.3Q. Ofschoon erkend werd dat uit het hier medegedeelde een afdoende conclusie kan worden getrokken, achtte men het toch wen- schelijk, dat er de aandacht op gevestigd werd. Tegen het bovenstaande werd van andere zijde aangevoerd dat de aanslagen in de ver mogensbelasting geen zuiveren maatstaf ople veren ter beoordeeling van de meerdere of min dere welvaart eener provincie. Zoo wees men er op, dat in eenige zandstreken van ons land een vrij welvarende kleine boerenstand wordt aangetroffen. Aanslagen in de vermogensbelas ting zullen daar echter niet talrijk zijn en toch zal men niet aarzelen zulke streken onder de welvarende te rangschikken. Hoe dit zij, het grondwettig voorschrift be hoort toch eindelijk te worden uitgevoerd. Als middel ter bevordering van meer ge lijken druk der provinciale belastingen, zou, volgens eenige leden onder meer wellicht aan beveling verdienen, sommige werken, die thans door de provincie bekostigd worden, aan liet Rijk te trekken. Zij hadden hierbij inzonder heid het oog op aanleg en onderhoud van dijken en andere zeeweringen, waarvan de kosten de uitgaven vooral van de Noordelijke provinciën zwaar drukken. Anderen zouden dien maatregel niet wen- schelijk achten. Iedere provincie, zoo merkten zij op, heeft op het gebied van openbare wer ken andere behoeften, die zij zelve het best kan beoordeelen en waarin zij zelve behoort te kunnen voorzien zonder te dien aanzien in hare vrijheid van handelen beperkt te worden. Ook blijve als regel geiden dat elke provin cie hare eigene werken bekostige. We! kwam het dezen leden wenschelijk voor, dat in bij zondere gevallen door het Rijk in de kosten van uitvoering worde bijgedragenwaartegen echter werd opgemerkt, dat in sommige pro vinciën dit thans reeds herhaaldelijk geschiedt, Yerbod om te schrobben. De politie herinnert aan de volgende bepaling der verordening ter handhaving van de open bare orde en veiligheid enz. te Schiedam Wanneer het vriest is het verboden de straten of stoepen te schrobben, te dweilen of te boenen, daarover water te doen uit- loopen of re gieten, en aan straat glazen te wasschen. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste fl. Door den heer G. Visser Bzn., majoor-com mandant der d.d. schutterij alhier is het eere voorzitterschap aanvaard van de afd. Schiedam der Vereeniging »Het Vaderland Getrouw." Heden slaagde aan de universiteit te Leiden vcor het candidaats-examen theologie 2e ge deelte, de heer II. Dubbeld, alhier. De heer A. A. Beekman, directeur der H. B. S. alhier, zal 8 Dec. a.s. in de afd. Am sterdam van den Nationaien Zuiderzee-bond spreken over de bekende plannen tot droog making der Zuiderzee. Door de politie alhier is aangehouden J. de B. wegens openbare bedelarij. De man zal naar het huis van bewaring te Rotterdam worden overgebracht om ter be schikking te worden gesteld van de Justitie. Hedenmiddag omstreeks 1 uur geraakte het 12-jarig dochtertje van van Vliet aan den St.- Ar.na Zusterstraat bij het scheppen van een emrner water te water. Door de groenteboeren Koorengevel en Og- trop, die daar juist passeerden werd het kind met eenige moeite gered waarna het naai de ouderlijke woning werd gebracht. Hedenmorgen viel Freek Wessel van de gording van het havenhoofd in de Haven. Ge lukkig werd dit opgemerkt door een paar knechts uit de brandei ij van den heer P. C. van der Pant aan de Hoofdstraat, die den drenkeling weder spoedig op het droge brachten. BURGERLIJKESTAND. Overleden 25 Nov. Hendrika Krassenberg, oud 69 jaar en 3 maanden, wed. A. de Jong, Lange Ach terleeg. 26 Nov. Johaunes Bernardus Koole, oud 56 jaar en 2 maanden, Schie. a 30 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot ƒ12.50 per Meter. Specialiteit: Nieuwste Zijdenstoffen voor Oamestolletjcs. Directe verkoop aan Particulieren Wij zenden de gekozen Zgdenstofien franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. SEIDENSTUFF-EXPÜRT. Het gerucht dat hier de ronde doet, als zou het loggerschip Johanna Neelt je, schipper D. Roodenburg, overzeild zijn, is ongegrond. Waar is alleen, dat dit loggerschip bijna ia aanvrring is geweest; het is echter na dien dag nog ver schillende maieD gezien en gepaaaid. De lotelingen der lichting van 1898 uit de gemeente Vlaardingen, die nog geen aanvraag hebben gedaan om de getuigschriften ter beko ming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon, worden hiermede her innerd zich daartoe ten spoedigste ten Raad- huize alhier (ingang Waalstraat) aan te melden. BURGERLIJKE STAND. ISeborcn 26 Nov. Adrianus, zoon van D. de Bruijn en C. J. Schenk, Oed. Waal. Wilheltnina Jacoba Cornelia, dochter van J. H. de Boeren W. A. G. Verwagen, Kortesteeg. 27 Nov. Jaapje, dochter van P. Meuldijk en C. van Eekelen, Afrol. Orpheon. De volgende nabetrachting van Orphenn's wedstrijd vindt men in de Telegraaf: „Wo man singt, da lass dieh ruhig Bieder, Böse Menschen babo keine Lieder." Als dit rijmpje waarheid bevat, heeft het Paleis voor Volksvlijt Zaterdag »n Zondag heel wal menschen met een zuiver geweten binnen z'n muren geteld. Immers, de wedstrijd, uit geschreven door de liedertafel sOrpheon" ter eere van haar vijfjarig bestaan, bad van heinde en ver tal van zangers gelokt, om elkander den eerepalm (beter gezegd: medaille met contanten) te betwisten. Is de concours-manie in ons land voorbij? Het lijkt wel. Want er is een tijd geweest, dat er concoursen waren öf dat 2e werden voorbereid, en tegenwoordig is een groote wed strijd inderdaad een witte raaf. Toch is er ai meer dan eens gebleken en ook thans heeft men die ondervinding weer kunnen opdoen, dat voor vele onzer zanggezelschappen een zich-in-den-strgd-begeven een bijzondere aan trekkelijkheid blijft behouden, al is dikwijls de berekening vooraf te maken dat de kans om triomfantelijk uit den krijg te keeren, uiterst gering is. Over de al-of-niet-wenschelijkheid van con coursen, over de vraag of ze strijdig zijn met de kunst, over de meening als zoude een zeer geschikte vertaling voor concours wezen: bron van haat-en-nijd, over al deze dingen is reeds zooveel gezegd geworden, dat niemand het me kwalijk nemen zal, als ik er geen oogenblik aan denk, de lectuur hierover te vermeerderen. Vrijwel is gebleken dat zooals meer ge beurt voor- en tegenstanders met Friesche stijfhootdighoid bij hun inzichten blijven vol harden, en dat een redeneeren over een zaak, die voor verschillende zangverenigingen zulk een teer punt schijnt te wezen, hoegenaamd geen kans heeft voor beide partgen tot een gunstig resultaat te leiden, en re- en dupliek hier alzoo monnikenwerk is. De talrijke opkomst van Neerland's zangers op den wedstrijd van Orpheon heeft echter opnieuw bewezen dat de zang niet alleen in de groote steden van ons vaderland, maar ook in kleine plaatsen met groote liefde wordt beoefend. Met groote liefde maar ook met den meesten ernst. Daar is een schitterend bewijs van afgelegd (men ga slechts de uitspraak der jury na) en dat heeft ons het meest verheugd. Het doet zoo goed te zien, hoe door een steeds grooter wordende schare de macht van het lied wordt erkend, het is zulk een weldadige aandoening te zien hoe de toonkunst met haar eeuwig lavende kracht zooveel mensehenkinderen weet te ontrukken aan de sleur van het alledaagsche en, hoe ze aan zoovelen doet gevoelen, dat een leven zonder kunst dat is een leven zonder al wat schoon en rein is, geen leven is, het is een goddelijk idee bij de moederlijke bekoring van het geweldig aangrijpende of liefiijk-streelende lied dat het hart doet ont roeren de idee van te kunnen zeggen sDat heeft Muziek gedaan; Muziek, die goddelijke Kunst." ZangersGe hebt, vóór U aan den strijd te wagen, een iaDgen en zeker moeilijken tijd van voorbereiding gehad. Ge hebt u veei opof fering en inspanning getroost om de door u uit te voeren werken onder de leiding van uw directeur zoo goed mogelijk te vertolken. Ge hebt gedacht: »We zullen toonen, wat we kun nen." Zangers! Blijft aan die leuze getrouw! Bljjft indachtig dat zonder inspanning niets wordt gekregen, ook niet in de kunst. Laat nw ijver, uw belangstelling dan cok niet ver flauwen nu het concours van ïOrpheon" tot het verleden behoort. Wijdt uw beste krachten ook thans, nu ge niet meer voor een wedstrijd oefent, aan uwe vereeniging, zoodat ook aan het programma dat ge op uw eigen concert zult ten gehoore bren gen, groote zorg wordt besteed. Zij, die de repetities bezoeken alleen bij extra gelegenheden, zij zgn de rechte broeders niet. Moge dit concours bij allen, die daaraan heb ben deelgenomen, weer meer liefde voor de Toonkunst hebben opgewekt. Moge Orpheon's wedstrijd eeu prikkel zijn geweest voor de zangers van Nederland, om den mannenzang te blijven koesteren als een schooue uiting der kunst, zoodat »de zonen van het lied" met geestdrift steeds zullen instemmen met het eerste gedeelte van Albert Reiger's gedicht door onzen goeden vader Heinze eens op muziek gezet sKlink, ruischend lied, vol kracht en staal, Een lied in 't eelste klankmetaal, Dat tot den hoogsten lofzang zweit, Bezield aan 't manlijk hart ontweid; Dat, vol begeestering geboren, Uit liefde voor het hoogste schoon, Het sheil u, toonkunst" fier doet hooren, Herhaald op luiden jubeltoon Hoorn. Hermann Kernkamp»

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2