SI*'" jaargang. Zondag 28 en Maandag 29 November 1897. N°. 9487. Tweede Blad „Door Liefde Saamgebraclit", FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever"h. j. c. roelants. De zaak Dreyfus, uit persoonlijk, politiek en psychologisch oogpunt. Abonkbmbotsfrijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommera0.02 BUREAU s ««TEKSTRAAT f», Telepltoon TSo. 123. ADvrirrKKTiEPRus: ■"an 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij auonnement wordt korting verleend. Bijna twee weken is het nu reeds geleden, dat de brief van Mathieu Dreyfus aan den minister van oorlog den storm deed losbar sten, die nog over Frankrijk woedt, zonder dat nog te voorzien is wanneer en hoe het einde zal zijn. Slaat men een blik op hetgeen tot nu toe is geschied, dan vallen den kalmen waarnemer, die buiten de zaak staat, drie punten in het oog: de zuiver menschclijk-persoonlijke, de psychologische en de politieke zijde van deze beweging. Op elk dier drie punten zijn de waarnemingen, waartoe thans de gelegenheid is geboden, reeds zeer belangwekkend en van groote beteekenis, ofschoon zij nog bij lange geen afgesloten ge heel vormen. De juridisch-persoonlijke zijde Jigt vervat in deze vragenWie is de schuldige, Dreyfus of Esterhazy? Of zijn beiden schuldig? Of wel bei den onschuldig? Vier hypothesen dus, en ieder daarvan heeft, afgezien van dezulken, die alleen door harts tocht en fanatisme worden gedreven, haar voor vechters gevonden. En al treedt men nu ook met heel mooi klinkende redenen voor een dezer opvattingen in het strijdperk, het zou een vruchteloos, doodgeboren pogen zijn, ze tot den graad van vaststaande meening of' onwankel bare overtuiging te willen ontwikkelen. Want wat is der publieke opinie tot nog toe voor gelegd, dat zij er toe in staat is de zaak door en door te kennen en te beoordeelen Een chaos van niet te controleeren berichten, waar in waarheid en verdichtsel, dwaling en onzin, haat en fanatisme, list en sluwheid dooreen woelen. De man moet nog komen, die in zijn persoon zooveel geduld, wijsheid en scherpzin nigheid vereenigt, dat hij dit weefsel van tegen strijdigheden kan ontwarren en" het begin en het einde van den draad kan vinden. Alleen de rechter, die iederen afzondelijken knoop kan losmaken, is daartoe in s'aat. Hierin komt inlusschen de publieke opinie in Frankrijk overeen, dat ook zij de zaak wil doorgronden. En zij is tot zulk een mate van opgewondenheid gebracht, men heeft haar zoo grooten twijfel doen koesteren aan de recht matigheid van het eerste vonnis, dat dit ver langen ten volle gerechtvaardigd is. Geen ver klaring, hoe officieel die ook zij, die nog één DE D00FST03DIEN-YEREENIGING in haar nieuw Gebouw aan (le Westerinarkt, door J. A. TOURS. Voor eenige maanden werd in dit blad, eveneens van de hand van den heer Tours, eene beschouwing aan bovengenoerudb vereeniging gewijd. Op verzoek van den schrijver nemen wit ook het volgende in onze kolommen op, om de nuttige instelling nader bekend te maken. Eenige weken geleden ontdekte een inwoner van Deventer, die om zijn menschiievendheid bekend is, een beklagenswaardig meisje, dat in een treurige omgeving meer wegkwijnde dan leefde. Hot acht jarige kind was zoo goed als doof en kon niet dan een hoogst gebrekkig geluid vooitbrengen. Haar moeder was overledenhaar vader gaf zich aan dronkenschap overhaar broerswaarvan één krankzinnig is, werden niet voor eenig beroep opgeleid. Als gij u eene verwaarloosde kamer in eene achlerbuurt der genoemde stad voorstelt, kunt gij u, lezer, eenig denkbeeld vormen van de som berheid, waarin dit in zooveel opzichten misdeelde kind zijn leven moest slijten. Door bemiddeling van den menschenvriend werd de kleine opgenomen in het Stedelijk Ziekenhuis, waar het genas van een hoofdziekte, die door gebrek aan verzorging ontslaan was. Toen zij, als hersteld, moest ont slagen worden, bracht dezelfde viiendeüjke hand haar in een goed kosthuis, met goedvinden van den vader, die zijn kind gaarne aan den belang stellenden vriend toevertrouwde en afstond. Door bemiddeling der heeren correspondenten van het Instituut voor Doofstommen te Groningen en van dat te Rotterdam werd gevraagd of het donker puntje overlaat, zal dan ook dien twijfel vermogen op te hellen In Duitschland heeft men zich aangesloten bij dit verlangen, en men is daar, evenals een deei der openbare meening in Frankrijk, nog verder gegaan. Men ei«cht een revisie van het proces tegen Dreyfus en verklaart hem voor onschuldig. Toch is dit voor de Duitschers een verkeerd standpunt. Zeker, de zaak-Dreyfus raakt Duitsch land nog op bijzondere wijze. Immers men heeft de Duitsche regeering aangewezen als den auctor intellectualis van het verraad." Dit vaderschap is nochtans door de Duitsche regeering beslist ontkend. Zelfs heeft de Duit sche gezant officieel ter bevoegder plaatse ver klaard dat hij en het personeel zijner ambassade niets met de zaak-Dreyfus hebben uit te staan. Niettemin gaat de Fransehe pers voort den vertegenwoordiger der Duitsche regeering in het schandaal te betrekken. De chauvinistische bladen schelden en liegen er op ongelooflijke wijze op los, en de overige pers, van het kleinste provinciale blad tot de officieuse Tcmps toe, stelt zonder onderscheid haar deuren open voor deze fabeltjes. De regeering zwijgt. Zou het nu voor de Duitschers niet van beter inzicht getuigend en waardiger zijn, wanneer zij zich bepaalden tot de rol van toeschouwers, in plaats van zelf zich in den strijd te mengen De Duitsche idealisten meenen de zaak der abstracte rechtvaardigheid te moeten dienenmaar wanneer zij bedenken, hoe men in Frankrijk die inmenging opvat, dan moeten zij de overtuiging verkrijgen, dat zij meer kwaad dan goed doen. Laten zij dus aan de Franschen zelf de be- beslissing overlaten, wat met hun rechtsbe wustzijn, hun geweten en hun algemeen welzijn overeenkomt. Voor het Fransehe volk staat in den strijd veel, zeer veel op het spel. Het heeft den strijd overgebracht op het gebied van gods dienst- en rassenhaathet voert dien in een verouderden, weifelenden procesgang; moge lijkheid bestaat daardoor dat de beslissing van den strijd aan het Fransehe rechtsgevoel een zwaren schok zal toebrengen, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn. Wij hebben 2-eeds gedeeltelijk de politieke zijde der quaestie aangeroerd. Zij ligt vervat in de vraag, welken invloed zij zal oefenen op de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land. Volgens de bewering van sommige Fran schen is ook Italië nog bij de zaak betrokken. Voor hen hebben de Duitsche en de Italiaan- sche militaire attache's Dreyfus tot verx*aad aangezet. Kenschetsend is het evenwel, dat alleen de meisje in een dezer twee inrichtingen geplaatst zou kunnen worden. Uit Groningen werd geant woord, dat plaatsing niet wei mogelijk was, daar de lessen der nieuwelingen reeds geruimen tijd geleden waren aangevangen, zoodat hot meisje die niet zou kunnen volgen. Bovendien was daar het getal der pas opgenomen leerlingen zóó groot, dot de onderwijzers onmogelijk zich in het bij zonder met een achteraankomende leerling zouden kunnen bezighouden. Met de opneming zou dus moeten worden gewacht tot September 1898. Uit Rotterdam kwam een antwoord, waarin andere bezwaren werden geopperd. Hier zou het meisje kunnen worden opgenomen, al was het leerjaar reeds begonnen. Maar werd gevraagd en alleszins roet recht nwie zal zich verarit- swoordelijk voor het kind stellen en hoe zal men »de noodige geiden bijéénkrijgen Wie zal het skind na volbi achten leeitijd naasten en in de vacanties huisvesten?" Op die vragen moest een voldoend antwoord gegeven worden, voordat het meisje kon worden opgenomen. Ondertusschen moest voor het kind gezorgd worden. Van Deventer uit werd geschreven aan het Bestuur der Vereeniging, welker naam boven dit opstel geplaatst is en gevraagd kunt gij niet helpen »Ja", was het antwoord, azend ons het kind en wij zuilen zien, wat we kunnen doen." Thans is ae kleine opgenomen in het gezin van den heer J. Stuhr, die bij het gebouw der Ver eeniging een woning vond, en zal daar blijven totdat ze naar een der beide Instituten kun worden gebracht. In veilige haven is het meisje aangeland. Zij voelt zich thuis en op haar gemak in den nieuwen kling, on later, als zij de herinnering aan die som bere jeugd behoudt, zal zij bet oogenblik zegenen, waarop ze in dit gezin werd binnengeleid. Ziedaar één der bemoeiingen medegedeeld, waar mede sDoor Liefde Sj km gebracht" zich bezig houdt; één der vele, die telkens vooikomen en de aandacht vragen. Deze Veieeniging, die in Januari a.s. haar 12j.rig bestaan zal herdenken, zag hare werk- Duitschers haat on scheldwoorden van de zijde der chauvinisten treilen. 'Wanneer kolonel von Schwartzkoppen, de thans teruggeroepen mili taire attaché van het Duitsche gezantschap, over de boulevards liep en herkend werd, zou het kunnen gebeuren, dat men hem helee- digde; kolonel Panizzardi, den Italiaanschen attaché, zou men nog de hand drukken. De Prussian is weer eens de bêle noire. De verdichtsels, de alle kenteekenen van onzin dragende leugens, waarmede de scheid- bladen den haat tegen Duitschland warm houden, zouden onder andere omstandigheden en in een gezonde maatschappij tot een reactie leiden. Maar het gezond verstand schijnt in Frankrijk verloren te zijn gegaan. sin een land, waar gezond verstand heerscht, in een maatschappij, die met een koel hoofd oordeelt, zou de zaak-Dreyfus nooit zulke af metingen hebben kunnen aannemen," verklaart de Temps zelf. Dit verstandig inzicht heeft niettemin liet blad niet weerhouden de onzinnigste verzinsels over te nemen. Daardoor heeft het ook zijn aandeel te dragen van de verantwoordelijkheid voor de algemeeno verwarring. Het is in Frankrijk van oudsher zoo geweest. Het Gallische bloed bruist spoedig opde schreeuwers sleepen de massa met zich mede in den roes van eigen verblinding; en eerst later, dikwijls te laat, herneemt het kalm over leg zijn rechten. Wel prediken nu reeds bezadigde menschen tegen den rassen- en klassenhaat, die in de zaak Dreyfus nieuw voedsel vindt, en tegen de hypnose der groote menigte, maar tegen het denkbeeld van een absolute hostiliteit van uuit- sche zijde verheft zich geen stem. Aldus wordt het kalme werk van vele jaren weer vernield, de oude wonden weder open gereten. Voor Frankrijk heeft de medaille nog een keerzijde, n 1. de middelen waarvan men zich in deze zaak bedient. Daar is geen officier zoo hoog geplaatst, geen naam steeds zoo onbezoedeld geweest, dat men dien niet met het slijk der laagste ver dachtmaking zou durven treffen. Reeds heeft men de uitdrukking: seen militair Panama", kunnen lezen, 't Is niet te gelooven, dat die uitdrukking waarheid spreekt. Maar terwijl toch reeds de republikeinsche staatsinstellingen neiging vertoonen den geest van discipline en sterke organisatie te ver zwakken, kan zulk een beweging niet anders dan vernielend werken. Het weerzinwekkendste evenwel zijn nog het verdacht maken van en het toeschrijven van lage drijfveeren aan hen, die niet onmiddellijk voor Dreyfus en zijn vrien- zaamheden zich gedurig uitbreiden en had behoefte aan een eigen gebouw, waarvan reeds vroeger door dan schrijver dezer regelen in het openbaar melding is gemaakt. Thans, nu het gebouw bijna gereed is en weldra voor het publiek ter bezichtiging zal worden gesteld, zal een beschrijving van de ver schillende locaiiteiten den lezer niet onaangenaam zijn. Welnu, hera stel ik voor, eene wandeling te doen op de drie verdiepingen en hier en daar eens stil te staan. Aan den gevei prijkt een bord, waarop de naam der Vereening in sierlijke letters geschilderd is door een doofstomme, die dit werk met liefde deed, gtichiiderd, evenals het bord boven de poort, die tot de werkverschaffing leidt. We gaan de stoep op, de voordeur binnen en staan in de marmeren gang. die een aangenamen indruk maakt. iiier is de vooikamer, die gebruikt wordt als magazijn van werk der doofstommen, dat besteld is of gemaakt werd, in de hoop dat het een kooper vinden zal. Tafels, kasten, rekken, stoelen, bakken, allerlei kastenmakerswerk net afgewerkte speel- en schrijftafels; damborden en nog zooveel meer, dat timmerman en kastenmaker u kunnen leveien dit alles vindt ge hier langs de muren geschikt Ook een partij schoenen ligt ten vei koop gereed, en, hoe meer ai beid kan worden aangenomen, hoe voller het in deze voorkamer worden zal. De suite van dit vertrek is de ontvang-, tevens bestuurskamer, die eenvoudig -vordt ingericht. Daar achter ligt een kamertje, bestemd om de gemaakte goederen te bewaren, die de doofstomme naaisters o zoo gaarne zullen leveren, en de Commissie met genoegen als werksters zal aannemen, als zij genoeg middelen bezit, om het naaiwerk te betalen. De keuken is tot huiskamer veranderd en wordt bewoond door den heer J. Beelen, die sinds jaren de Vereeniging als tolk ter zijde staat, en thans onder leiding van den heer Stuhr als concierge is aangesteld. Willen wij den kelder even ingaan? Die is ruim en hoog, en zal dat verblijf strekken voor hen, die den het scheldwoord «canaille" gereed hebben. Hieruit spreekt een ontaarding van het poli tieke leven in den geest van een schrikbewind, die uiet alleen liet publieke rechtsgevoel van het volk ondermijnt, maar ook zijn zedelijk karakter verlaagt. Wij hebben hier niet maar alleen met een politiek, maar ook met een pathologisch ver schijnsel te doen. Het is oen stuk psychologie van een volk dat zich in de zaak-Dreyfus af speelt. Het lid der Académie Anatole France heeft in de Aurora beproeft deze pathologische op winding der menigte te verklaren uit de tegen spraak van den democatischen zin van het Fransehe volk en de historische overerving der geheime behandeling, die de zaak-Dreyfus is ten deel gevallen. Maar deze democratische neiging van het Fransehe volk toont groote verwantschap met den «geest, die alles loochent." Zij loochent alle privileges en eischt gelijkheid op den grondslag van het recht des staatsburgers. Daarentegen is zij des te gevoeliger voor maat schappelijke voorrechten en onderscheidingen. De jacobijnen-muts en het ordelintje zijn de door een en dezelfde menschen begeerde en hooggeschatte bewijzen van deze merkwaardige neiging. Indien Anatole France gelijk bad, dan moest de pressie der openbare meening de revisie van het proces in het volle licht der openbaarheid eischen niet alleen, maar ook weten door te zetten. De stemmen, die daarvoor opgaan, heb ben intusschen niets vermogen te volbrengen tegenover het terrorisme van hen, die door twee groote, beide ten volle ontwikkelde sociaal pol itische motieven worden geleid: nationale haat jegens Duitschland en door samentreffing mei vijandigheid van geloof nog aangevuurde rassenhaat tegen het Jodendom. Het is geen toevallig verschijnsel, dat de onvervalscht-clericale pers in Frankrijk even sterk tegen Dreyfus is als de anti-semietenen de chauvinisten. In hartstochtelijkheid overtreft de eerste nog de laatsten. Hun gemeenschap pelijk schrikbewind is bet, dat in het opge wonden volk de edele instincten onderdrukt, die door verstand, humaniteit en een vrij, onbaatzuchtig rechtsgevoel worden opgewekt, en die tot een kalme beschouwing der zaak, los van vooroordeelen, moest leiden. Zoo voor den uitvvendigen als voor den invvendigen vrede van Frankrijk ligt hierin een dreigend gevaar; voor den eerste omdat het denkbeeld der absolute vijandschap jegens Duitschland weer de overhand krijgt; voor den laatste, omdat de basis der maatschap pelijke orde en welvaart, recht en gerech- balletjes maken om ze aan de huizen onzer stad- genooten te verkoopen. "tWas niet gemakkelijk, een werk te bedenken, dat productief kon worden gemaakt. Het vogelvoeder, in pakjes afgeleverd, had, evenmin als het gehakte brandhout, het ge- wenschte resultaat. De bloemen door een enkele gemaakt, vonden geen koopers, maar de suikerballetjes gingen van de hand en worden gezocht meer dan al het andere een vingerwijzing om met dit fabrikaat voort te gaan. Nu bestijgen we een trap en nemen een kijkje op de eerste verdieping die heel wat veranderd is, dank zij de hulp van timmerman en schilder. Aan de straat ligt de vergaderzaal, die 120 zitplaatsen bevat, waarachter een bufletkamertje van zeer kleine afmeting, maar groot genoeg, om eenige ververscbingen te bewaren. Die vergaderzaal zal op den Zondagmorgen dienst doen als keik en de Protestanten vereenigen tot eene godsdienst oefening, die de genoemde heer Stuhr smds jaren in een kleiner lokaal, tot aller voldoening, heeft geleid. Mochten de Katholieken of de Israëlieten onder de leden dezer Vereeniging hier evuneens willen samenkomen om eene godsdienstoefening, onder leiding van een geestelijke of daartoe geschikten leek te houden, het Bestuur zal zeker aan dien wensch trachten te voldoen. In die vergaderzaal zullen onderwerpen van algemeen belang bespro ken ik wil zeggen behandeld kunnen worden en alle leden opgeroepen, als aller tegen woordigheid gewenscht is Hier kunnen ook gezellige bijeenkomsten worden gehoudenhier gemeen schappelijk feest gevierd; we denken b. v. aan het Sint Nicolaasfeest, waarop de vrienden samenkomen en hun een piettige avond wordt geboden. Da muziek moge bij elke feestviering, helaas! uitge- Behandeld is hier het juiste woord, daar met hand en vingers de woorden worden aangeduid, die de gedachten der sprekers weergeven.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5