51 jaargang. Woensdag 1 December 1897. IN0: 9489. DE JONGE WEDUWE. \/erschi|nt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Gemeente-Gasfabriek te Schiedam. "buitenland. FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BINNENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke notnmersq 02 BUREAU i BOTERiTRAAT ÏO, Tcleplioon JVo. 123. AnvnnTEifTrEPRijsvan 1—5 gewono regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. Met ingang van 1 December a.s. is de prijs der COKES bepaald op 5» cent per H.L. Algemeen OT«rzi«iit, Schiedam, 30 November '97. Dreyfus. De voornaamste vraag in de quaestie-Dreyfus is thans zeer zeker: »Is Esterhazy werkelijk de schrijver van den brief, waarvan de Figaro eerst brokstukken, later het facsimile publi ceerde Die brieven zijn eenvoudig verpletterend. Men kan zich niet voorstellen dat een Fransch- man, een Fransch officier nog wel, met zooveel haat en minachting spreekt over het Fransehe volk en het Fransehe leger. Nog minder kan men zich voorstellen, wie de persoon zou zijn, met wien Esterhazy zóo bevriend was, dat hij zich in alle opzichten totaal bloot zou hebben gegeven. Dat Esterhazy dan ook onmiddellijk ontkend heeft, dezen brief ooit te hebben geschreven, spreekt vanzelf. Het Dreyfus-syndicaat heeft die vervalscht, beweerde hij. En gaarne wilden velen dit gelooven om den verregaanden haat jegens Frankrijk, die uit dezen brieven spreekt. Evenwel, de Figaro gaf het tegenover die simpele ontkenning geenszins op. Integendeel! Het blad publiceert nu het facsimile van den brief, welks inhoud het in zijn vorig nummer had gepubliceerd, en teekent daarbij aan, dat deze brieven dateeren uit het jaar 1882, toen Esterhazy kapitein was. In dien tijd, elf jaar vóór de veroordeeling van Dreyfus, kende niemand Esterhazy, noch had iemand er belang bij hem in het verderf te storten, merkt het blad zeer juist op, en het vervolgt, dat de echtheid dezer brieven, geschreven aan iemand, die op geen enkele wijze in de tegenwoordige gebeurtenissen be trokken is, gestaafd wordt niet alleen door photografieén maar ook door de origineelen, die zich sedert Zaterdag in het bezit van generaal de Pelüeux bevinden. Tegenover Esterhazy's verdediging volstaat de Figaro met de opmerking, dat geschreven brieven toch moeilijk lithogralische vervalschin- gen kunnen zijn. Volgens jBavas bezit generaal de Pelüeux inderdaad die brieven. In een officieuse nota aan de bladen deelt het agentschap n.l. mede, dat het onderzoek zoo goed als afgeloopen was, toen zich het incident met de brieven voordeed. uoman noon HANS WACHENHUSEN. 7) Leo Kurovski zag hem met zijn diepliggende oogen verwonderd aan. Hij scheen zich beleedigd te gevoelen door Alban's toon. sMijn familie stond in nauwe betrekking met die van uw vrouw", antwoordde hij. »En van welken aard was uw verhouding tot Maximinia." nEven vertrouwelijk." Het scheen, dat Leo de uitdaging wilde aan nemen. uEnik vraag u dit op uw eerewoordis U van plan, die voort te zetten?" »Ik heb zooeven alleen uiting gegeven aan mijn blijdschap over ons weerzien." Er trilde toorn in Leo's stem. sik zal zoo vrij zijn u daarvoor morgen vroeg mijn getuige te zenden." ïHij zal mij welkom zijn, indien u de voorwaarden aanneemt, die ik genoodzaakt ben te stellen, sik neem elke voorwaarde aan." Alban keerde ham den rug toe en haastte zich naar de restauratie, waar bij wist dat hij zijn vriend zou treffen. Hier zag hij gravin Lubienoff met eenigo bejaarde heeren en dames aan een der tafeltjes zitten. Met De generaal is nu bezig te onderzoeken of de brieven echt zijn. Wanneer dit onderzoek is afgeloopen, zal hij onafhankelijk en onpartijdig zulke maatregelen nemen of aan den gouverneur van Parijs advi- seeren, als de omstandigheden gebieden. Aan de eer van het leger, de rechtvaardigheid en de waarheid zal ten volle bevrediging worden geschonken. In een nota van generaal de Pelüeux wordt dit vrijwel bevestigd. Volgens de Aurore zijn deze brieven eerst op krachtig aandringen van Schenrer-Kestner in beslaggenomen. Volgens de Echo de Paris is Esterhazy het slachtoffer van een vreeseüjke wraakneming van de zijde eener vrouw en een oud-hoofd officier, die voor 17000 francs de bewuste brie ven zouden hebben verkocht. De echtheid der brieven spreekt liet blad hiermede niet tegen. Het oordeel over deze brieven is anders nog al uiteenloopeud. Zoo verklaren verscheiden bladen, die steeds Esterhazy's partij hebben gekozen, dat in geval de echtheid dezer brieven blijkt, Esterhazy onwaardig is nog langer tot het Fransehe leger te behooren. Hetgeen vanzelf spreekt I - De Intransigeanl en de Libre Parole daaren tegen, die anders zooveel van opzienbarende onthullingen houden, schijnen, nu het Ester hazy geldt, een doofpot een uiterst handig politiek meubelstuk te vinden. Zij spreken hun verontwaardiging uit over de publiceering dezer brieven, die wel Ester hazy in een slecht daglicht stellen, maar vol strekt niet Dreyfus' onschuld bewijzen. Een hooggeplaatst persoon, wiens meening de Gaulois mededeelt,ziet de zaak nuchterder in. Hij wijst op de tallooze onthullingen, die dagelijks in deze zaak plaats vinden, en acht het 't best, zich niet te laten impressioneeren Ilij acht deze brieven, indien ze echt zijn, kwetsend voor het nationaal gevoel, maar meent dat ze direct noch indirect een der bewijzen opleveren! waarnaar men reikhalzend uitziet. Intusschen beweren sommigen, dat de Figaro nog meer papieren wapens bezit. Zoo spreekt men van een brief, door generaal Gonse aan kolonel Picquart geschreven, toen deze den generaal zijn overtuiging aangaande Dreyfus' onschuld had medegedeeld. De inhoud van dien brief zou, volgens de dienaangaande in de couloirs der Kamer lonpende geruchten, hierop neerkomen, dat de genei aal Picquart in dezer voege terechtwijst»Ook al is Dreyfus onschuldig, bemoei u daarmee niet ge hebt belangrijker dingen te doen." Aan een medewerker van de Matin moet Forzinetti met beslistheid hebben verzekerd, dat iemand van het ministerie van oorlog, ge holpen door twee burger-medeplichtigen, de stukken heeft gefabriceerd waarop Dreyfus is een ernstigen, vluchtigen groet liep hij haar voorbij. Toen hij na een kort ondeihoud met zijn vriend da zaal veiliet, zag hij Leo aan hetzelfde tafel ij e met de gravin in druk gesprek, en hij zag hoe zij met een spottenden blik naar hem opzag. Hij twijfelde er niet meer aan, dat die beiden het met elkaar eens waren, dat zij wellicht den garde-officier reeds voor zijn aankomst van Maxi- minia's bezoek in kennis had gesteld, dat zij de bedoeling had gehad hem te tergen, en dat de gravin aldus op gewetenlooze wijze voldoening had geschonken aan haar antipathia jegens hem. Maar dat Maximinia, met wie hij tut nu toe, ten minste tot voor korten tijd, niet ongelukkig had geleefd, zoo onverstandig was, terwijl zijn jaloezie iceds 's middags was gaande gemaakt Zijn vrouw had alle goede eigenschappen. Blijk baar had zij hem ook liefgehad; maar haar liefde was te weinig standvastig, dank zij de dwaze opvoeding, die haar moeder haar gegeven had Al was zij hem ook trouw gebleven on Ier al de bewondering, die aan haar schoonheid, haar be koorlijkheid was gebracht, toch wist zij de uiterlijke grenzen, die haar plicht als vrouw haar voorschreef, niet strikt in acht te nemen, en Alban, ofschoon hij opgegroeid was in de groote wereld, eischfe dit, vooral in dit geval, nu er reeds voedsel was ge geven aan zijn achterdocht. Toen hij in de groote zaal terugkeerde, was hij koel beleefd jegens zijn vrouw, en tegen midder nacht vergezelde bij haar schijnbaar kalm naar hun hotel. Hij zelf schreef alleen op zijn kamer eenige brieven en verliet om één uur *s nachts het hotel weder. veroordeeld. Een dier medeplichtigen zou nog in leven zijn. Clemenceau vraagt in een vlijmend artikel in de Aurora, getiteld »Wie?" door welke personen en invloeden Esterhazy toch beschermd wordt. Een der ochtendbladen weet nog te vertollen, dat de minister van oorlog een langdurige con ferentie heeft gehad met den prefect van politie over de in zake de quaestie-Dreyfus te nemen maatregelen. De prefect van politie ontkent niet een con ferentie met generaal Billot te hebben gehad, maar wel dat die de zaak Dreyfus betrof. Dat kolonel Picquart vestingstraf zou hebben gekregen, b niet bevestigd. 't Wordt tijd, dat nu eens door stellige mede- deeüngen van bevoegde zijde een einde worde gemaakt aan al die gissingen en verdachtma kingen. Waarlijk de qualificatie smilitair Panama" was nog niet zoo onjuist gekozen I Gemengde Kledcdccllngcn. Te Londen zijn eenige kisten kruit in beslag genomen, die voor de opstandelingen in Voor- lndië schijnen bestemd te zijn geweest. Te Saint-Qucntin zijn Fransehe en Belgische arbeiders met elkaar in botsing gekomen, ten gevolge waarvan een Belg gedood en een ander zwaar gewond werd. Twee Franschen werden in hechtenis genomen. De Russische gezant te Parijs, baron Mohren- heim, die tot lid van den Raad van State is benoemd met behoud van zijn post, zal niette min, naar verwacht wordt, spoedig vervangen wordendoor Nelidoff wellicht. Zondagavond cn gisteren is het te Weenen vrij rustig gebleven, en ook te Gratz zijn wan ordelijkheden voorkomen. De meeste bladen denken, dat een nieuw ministerie zal worden samengesteld uit ambte naren. Yon Gautseh heeft de opdracht om het samen te stellen, aangenomen. De houding van Lueger. den burgemeester van Weenen, die nu geheel overgegaan is tot de oppositie, wordt druk besproken. De afgevaardigde Wolf is Zondagavond op vrije voeten gesteld. Hij werd onderweg her haaldelijk door de menigte toegejuicht. De Keizer ontving gistermorgen het bureau der Kamer in audiëntie met het oog op de ver daging der zittingen. De president der Spaansche Kamer heeft in een interview als zijn meening te kennen ge geven, dat de autonomie niemand zou bevredigen. Als^zij wordt verleend, moet de regeering zeker zijn, dat de vrede binnen korteu tijd zal worden hersteld. Geschiedt zulks niet, dan zal Spanje IV. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen Maximinia ontwaakte en om haar kamenier belde. Mijnheer de graaf had den nachtportier opgedra gen, antwoordde het meisje op een haar gedane vraag, mevrouw te zeggen, dat hij voor korton tijd op reis had gemoeten en met den nachttrein was vertrokken. De jonge vrouw stond in gedrukte stemming op. Hij was zoo vreemd tegen haar geweest! Die dwaze jaloerschheid, die hij nooit zoo had laten blijken I 'l Was waar, haar moeder had hem gesard; die twee konden niet met elkander overweg. Zij herinnerde zich dat zij met eenige dames een wandeling voor 's middags had afgesproken. Als Leo nu maar niet zoo onvoorzichtig was, haar weer te ontmoeten Zij was op tijd bij de muziektent, waar men afgesproken badhaar moeder had zij dien morgen nog niet gezien. Wei voelde zij zekere zenuwachtige gejaagdheid, maar haar van nature opgei uimde aard wist die spoedig te overwinnen. Teruggekeerd van de wandeling dineerde zij alleen op haar kamer, en er waren oogenblikken, dat zij bij dit alleen zijn somber te moede was. Voor het eerst verlangde zij naar haar kind, dat zij te Parijs aan de zorg van vreemden had over gelaten, en zij telegrafeerde, hoe het kind het maakte. Eetlust had zij niet; telkens liep zij naar het venster en keek op straat naar Alban uit. Te laat dacht zij er aan, dat zij met haar moeder had kunnen dineeren. Om vijf uur zocht zij deze in haar hotel op. Gravin Lubienoff ontving haar in slechte stem- zijn kolonies verliezen, hetgeen dan de schuld is de'- liberale partij. Daarentegen begroet de Imparcial de auto nomie voor de Antillen ais de eenige feitelijke oplossing der Cubaansche quaestie. Hoe ook de resultaten zullen zijn. zegt het blad, noch Spanje noch zijn regeering zullen thans meer daarvoor verantwoordelijk staan tegenover de beschaafde wereld, want zij hebben gedaan wat zij konden. De constitutioneele partij op Cuba is ook gunstig gestemd voor de autonomie en wil de invoering daarvan steunen. Men denkt, dat ook zij, die zich van deze partij hebben afgescheiden, zich voor dit doel weer zullen aansluiten. De Carlisten eischen voor zich autonomie, gelijk aan het zelfbestuur, dat aan de Antillen is toegestaan. Generaal Weyler is Zondag op zijn geboorte plaats Palma aangekomen. Djevad-pacha heeft van den Czaar 1500 frs. gekregen voor behoeftige Muzelmannen op Kreta. Van de Afghaansche grens wordt bericht, dat de Britsch-Indische troepen den Lozaka-pas zijn doorgetrokken. Men verwacht een gevecht in deBara-vallei, waar de opstandelingen zich verzamelen. Doctoraat in de medicijnen. De minister van binnen), zaken is voornemens eene gedeeltelijke herziening der wet op het hooger onderwijs voor te bereiden, waaibjj de toelating tot de universitaire examens zal wor den gewijzigd. Hij heeft sympathie voor het denkbeeld, om hen, die het eind-examen der Hoogere Burgerschool met vyfjerigen cursus met goed gevolg hebben afgelegd, in de ge legenheid te stellen het doctoraat in de genees kunde te verkrijgen. De billijkheid zal echter medebrengen, zegt hij, dat dan ook voor de bezitters van het eind-diploma Hoogere Burger school, liet doctoraat in de wis- en natuurkunde wordt toegankelijk en bereikbaar gesteld. Hollimdsclie Spoor. Naar wij vernemen, zal bij de Holïandsche Spoorweg-maatschappij met aanvang van 1 Januari 1893 een wijziging gebracht worden in den geldigheidsduur der retourbiljetten voor haar locaal verkeer en wel in dier voege, dat zonder prijsverhooging de tegenwoordige twee- daagsche retourbiljetten geldig zullen zijn voor den dag van uitgifte en drie volgende dagen, en behoudeus zeer enkele uitzonderingen de tegenwooidige vieidaagscheop den dag van uitgifte en dertien volgende dagen. De Maatschappij blijft bovendien voortgaan met de uitgifte van driedaagsche retourbiljetten van Amsterdam naar Rotterdam en verdere ming. Zij vroeg haar dochter met gean enkel woord naar haar man; zij scheen zelfs aan te nemen, dat zij sedert den vorigen avond ongenoegen met elkaar hadden, wat haar niet het minst kon schelen, want dit huwelijk was haar altijd onsympathiek geweest. Zij nam haar dochter mee naar den Kurgarten, waar concert was. Maximinia werd eindelijk ongerust. Waar was haar man toch? Zij wilde bij haar moeder blijven, tot hij kwam. Maar de zon was reeds onderge gaan, toen niet hij, maar Leo, in een tot aan den hals dichtgeknoopte overjas, een slappe hoed op het hoofd, zich op de promenade bij hen voegde. Hij verkeerde in opgewonden stemming, die hij nauwelijks wist te verbergen, en vertelde dat hij een telegram had gekregen dat hem naar Berlijn riep. De gravin zag hem tei sluiks aan, als raadde zij de reden van zijn opgewondenheid, Leo scheen van zijn kant gehaast te zijn en was in het oog loopend verstrooid hij had geen vrien delijk woord voor Maximinia en zag haar zelfs met zekere verwarring aan, toen hij huar hand vatte om haar vaarwel te zeggen. Toen verwijderde hij zich haastig. sWat scheelde hem toch vroeg zij hem na ziende, »Hij was zoo ernstig, heelemaal tegen zijn gewoonte." nMisschien onaangename tijding," antwoordde de gravin droog, terwijl zij den kraag van haar mantel opzette om zich tegen de avondkoelte te beschutten en oen eigenaardigen blik op haar dochter •wierp. Toen knikte zij zwijgend, als stemde zij in met een gedachte, die bij baar opkwam. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1