ITport. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS."" YL AARDIK GEJï. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hbrv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. Staten-Generaal. stations gelogen langs de lijn Rotterdam Rosendaal en omgekeerd. Congres -van tien Socialistenbond. Op den beschrijvingsbrief voor het congres van den Sociulislenbond, te houden te Rotterdam op 25 en 20 December a.s., >n de Veilingzaal van het Algemeen Vetkooplokaai, komen o.a. de volgende punten voor: Voorstel van de afd. Alkmaar tot stichting van een weeshuis voor de nagelaten kinderen van leden. Voorstel van de aid. Gorredijk om voortaan alleen bij volstrekte noodzakelijkheid van vvege den bond een congres uit te schrijven, zoodat het jaarlijkse!) congres komt te vervallen. Voorstel van de afd. Hoogezand— Sappemeer om telken jare per referendum te doen beslissen over de noodzakelijkheid tot het houden van een Congres. De afd. 's-Gravenhage stelt voor: Het Congres besluit, om ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten in 1898, de propaganda tegen het koningschap krachtig ter hand te nemen door het houden van protestmeetings tegen het koningschap, het verspreiden van een brochure op hei koningschap betrekking heb bende, uit te geven door den Centralen Raad. Met betrekking tot de pers stelt Groningen voor om voorlaan Hecht voor Alten te doen ver schijnen zonder datum en alleen het nummer te vermelden. Betrekkelijk taktiek worden verschillende voorstellen gedaan, zoo o. a. door 's-Graven hage het volgende: Het Congres wijzigt de redactie van den aanhef der motie in zake taktiek op het vorige Congres aangenomen in dier voege, dat er- in plaats van de woorden»Het Congres, zich stellende op het anti-parlementair standpunt", gelezen wordt: ?Het Congres, zich stellende op het niet-parlementair standpunt" enz. enz. De afd. Haarlem stelt voor den naam van den bot.d te veranderen in Communistenbond. De at'J. Katendrecht om den leden te ver bieden aan verkiezingen deel te nemen. Zondagsrust. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeeue vergadering gehouden der sNeder- landsche Vereeniging ter bevordering van Zon dagsrust." De heer G. de Wtj% die de vergadering leidde, zeide, dat hij onder het tegenwoordige minis terie, waarvan de premier, de heer Pierson, vroeger voorzitter der vereeniging was, goeden moeden had op vervanging van de oude Zondags wet van 1815. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Van Aken, bleek, dat het aantal leden bedraagt in de afdeelirtgen Amsterdam 131, Brielle 33, Delft G9, Deventer 58, Groningen 31, Gorinchem 1G, Haatlem 30, Leiden 85, Meppel 87. Van de overige afdeelingen vverd geen ledental vermeld. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H. Meyboom, bleek dat bet saldo over 1895 bedroeg f847 96; in 1896 werd ontvan gen fllIO.SO'/s, uitgegeven 11144,28, zoo lat er thans een saldo is van f 814.15'/;. De voorzitter bracht hierna verslag uit over het door hem te Brussel bijgewoonde interna tionale congres voor Zondagsrust. Hierna werden een aantal voorstellen der afdeelingen behandeld In de plaats der aftredende en niet herkies bare bestuursleden, dn heeren A. P. Ober- meijer te Amsterdam en K. W. Tuiuzing wer den als leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren W. C. van der Haak te Rotterdam en prof. dr. S. D. van Veen te Utrecht. Aan de aftredende leden werd door den voor zitter een woord van lof gebracht voor hun werkzaamheid. Na enkele huishoudelijke besprekingen werd de vergadering met de gebruikelijke plicht plegingen gesloten. Des avonds werd eene openbare vergadering gehouden in »Maison Stroucken waar als spi ekers optraden de heeren G. de Wijs en dr. P. H. Ritter. Een zangkoor bracht enkele liedereu ten gehoore. A. C. TYcrtlieim. f Een groot verlies, heeft Nederland getroffen. Hedenochtend is de heer A. C. Werlheim, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, plotseling overleden. Reeds eertige jaren was hij lijdende, maar niets deed een zoo onverwacht heengaan ver moeden. Hij was hedenochtend, reeds vroeg, nog werkzaam op zijn kantoor en was voor nemens naar Den Haag te rvizen om de ver gadering der Eerste Kamer bij te wonen. Hij had ziclt naar zijn achter het kantoor gelegen woonhuis begeven en werd daar door een zijner familieleden bewusteloos gevonden. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp baatte niet meer. Op 12 December zou hij 65 jaar zijn ge worden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg by de Nederiandsclte Bank f 8,865.685 01 bij de betaalmeesters - 3.070,875.25 Te zamen 11,936,560.26 Men deelt aan 1Jet Centrum mede, dat in den toestand van dr. Schaepman heuglijke beterschap valt waar te nemen. De toestand van prof. van Hamels te Amster dam is zeer bevredigend. Eiken dag neemt hij in beterschap toe. Het gevaar kan nu wel als geweken beschouwd worden. Tot aanvulling en gedeeltelijke verbetering van een eerder door ons geplaatst bericht, kunnen wij rnededeelen, dat er geen sprake is van een gelegenlieidspostzegel voor de a s. Kroningsfeesten; wel wordt er dan of kort daarna een nieuwe reeks postzegels uitgegeven. D. v. Z. Door Mr. G. Blom te Utrecht is een adres gezonden aan den Minister van Binnenlandsehe Zaken, waarin hij verzoekt, dat de Minister het daarheen wille leiden, dat de 250e gedenkdag der onderteekening van den vrede van Munster (30 Januari 1898) in Nederland worde her dacht door vlagvertoon op alle openbare ge bouwen en door bespreking der genoemde gebeurtenis op school, alsook door alle andere middelen, welke den Minister daartoe geschikt mochten voorkomen. De heer De Groot, sedert tal van jaren directeur der rijkspostspaarbank te 's-Gravenhage, is naar Batavia vertrokken, alwaar hij g»dureude twee jaar zal verblijven, ten einde eene dergelijke rijksinstelling te organiseeren. OVERSCHIE, 30 November. De storm, die gisteren tvoeddc, heeft bctrekkelijkweinig onheil hier aangericht. Behalve dat bier en daar een boom is ontworteld en pannen van de daken zijn gernkt, zijn op de Zestienhovensche Kade ook stukken lood van de daken gewaaid, een van welke de ruit in de winkel deur van mej. Van der Sman verbrijzelde. Het water in de Sehie bereikte een verbazende hoogte. Ten gevolge hiervan konden de stoombootjes, zoowel van do reedcrij „de Sehie" als van den 's-Gravenhangschen stoombootdienst moeielijk de Lage Brug passeeren, en hadden daardoor aanhoudend vertraging, ja, bleven een enkele keer zelfs de reis schuldig. KETHEL EN SPALAND, 30 November. De dijkjes lang» de poldervaart hebben het gisteren vrij goed uitgehouden. Slechts op een plaats hebben zij be geven, zoodat de polder genaamd „Polderenburg" is onder geloopen. Bij Kon. besluit is aan inr. P. W. A. Gort van der Linden, Minister van Justitie, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter be vordering der codificatie van het internationale privaatrecht. Bij Kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den Staat, aan K. Pollin'<-n bedrage van f355 'sjaars. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Arnhem, N. J. A. C. Swellengrebel, thans in gelijke betrekking te Deventer. Bij Kon. besluit is benoemd tot commies der pos terijen en telegrafie van de 4e klase J. C. C. D. Pronk, thans surnumerair der posterijen en telegra phic, met bepaling dat hij rang zal nemen, onmid dellijk na den commies der posterijen en telegrnphie van de 4e klasse TV", de Vries. „Spïjskokerij voor Protestanten." Vanmorgen heeft de ïSpijskokerij voor Protes tanten" haar gewone winter-werkzaamheid weer begonnen. Van 11 tot 12 uur stond het niet stil in haar gaarkeuken Achter de Teerstoof; een groot aantal poriiën werd op de gewone soepkaartjes uitgereikt, maar ook gingen er heel wat voor een dubbeltje weg. 'tls jammer dat deze spijskokerij niet over een meer geriefelijke localiteit beschikt. Maar tn ieder geval, het is er zindelijkde ketels zijn flink en practisch, en de beide koks zijn berekend voor hun werk. En de soep Laat maar eens een portie halenik wed dat ge het weer doet. Hoogwater. Als een bijzonderheid kan worden medege deeld dat het water gisteren binnen het etmaal driemaal is opgeloopen. Na den vloed van des morgens 7 uur liep het water tot lOVs uur af en kwam daarby op 1.40 M. -f- A. P, Toen liep het weer op tot dat het om '12 uur een hoogte had bereikt van 2 M -l- A. P. Daarna liep het weer af tot 2 Va uur om ten slotte weer te stijgen tot 734 uur 's avonds toen het een hoogte had bereikt van 2.88 M. A. P. De wind vras gisterenmiddag N. N. W, en liep in den vooravond terug tot vlakwest, terwyl hij in kracht minderde. Beide veranderingen hebben er zeer zeker toe bij gedragen om het water niet hooger te doen opioopen. Hedenmorgen bereikte bet water met den vloed weder de normale hoogte van 1.10 M. AP. Een groot aantal belangstellenden is gister avond eens gaan kijken naar het hooge water, dat fantastisch verlicht werd door Y-licht. Gisteren was het 25 jaren dat mevrouw de Wed. H C.JansenHoppe regentesse was van het St. Jacobs-Gasthuis. Met de meeste toe wijding en de hartelijkste belangstelling in de verpleegden heeft zij steeds haren plicht als regentes vervuld en daarmede niet alleen de waardeerende hoogachting van de andere be- stuurderen verworven maar 'evens de liefde der verpleegden. Dezen feestdag van dit jubilé heeft mevrouw Jansen tevens gemaakt tot een feestdag voor de verpleegden. Zij heeft hen onthaald op zulk een wijze dat de verpleegden blijkbaar behoefte hebben gevoeld om aan hunne dankbaarheid uiting te geven. Heden 30 November herdenkt de afdeeling Schiedam van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar honderdjarig bestaan. Feestelijkheden hebben er op dezen dag niet plaats. Eindelijk zal weder een der beide panden aan de Hoogstraat vroeger in gebruik bij de firma Gebr. Beausar, zijn doodsclt uiterlijk verliezen, In het pand op den hoek van het pad naar het R.-K. Weeshuis zal een rtjwieleii-maga- zijn worden ingericht van de nieuwe firma Brinkman en van Dijk. Behalve de fietsen uit verschillende fabrieken van elders, zullen daar ook fietsen worden te koop aangeboden vervaardigd in de fabriek van een der beide firmanten, den heet' F. M. A. van Dijk. Voorts zullen daar verkrijgbaar worden ge steld de verschillende benoodigdheden en onder- deelen van rijwielen, terwijl tevens gelegen heid zal worden gegeven om onderricht te ontvangen in het fietsrijder). In het begin van het a. s. voorjaar zal het magazijn worden geopend. Blijkens de rekening en verantwoording der Algetn. Schiedamsche Wetklieden-Vereeniging nDoor Eendracht grooter", sloot het boekjaar 1896/97 in ontvangst en uilgaaf met een bedrag \an f 4199.30Va. Aan ziekengeld werd uitgekeerd f 2168. wegens overlijden f 120. De bezittingen der Vereeniging op 31 Oc tober 1897 vertegenwoordigden een bedrag van f 3767.08. De rekening der afdeeling ^Pensioenfonds" sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 6095.77',;. BURGERLIJKESTAND. Geboren 27 November. Jan, zoon van T. Zaal en W. F. Ninaber, Nieumticht. Petronella, dochter van L Oosterman en G. M. van dei- Windt, Lange Achterweg. 28 November. Hendrik, zoon van J. C. Meijer en R. J. Ritmeester, Oosterstraat. 29 November. Simon Jacobus Johannes, zoon van S. G. Trouwborst en J. J. Emens, Grof- laan. Lodewicus Petrus, zoon van L. P. Roeiers en L. A. van Grootveld, Lange Achterweg. Overleden: 28 November. Petrus Hubertus Cornells Fred riks, oud 24 dagen, Lange Achterleeg. I.evenl. zoon van L. Visser en L. van Mastricht, Houtstraat. 29 November. Lerenl. zoon van S. B. Trouw borst en J. J. Emens, Orofbaan. Magdalena Luitwieler, oud 5 maanden, Viüastraat. Door hoogen waterstand had gisterenmorgen om 6 uur de brievenbesteller Naastepad, die de postcorrespondentie op de postboot moest brengen, het ongeluk te water te vallen, doch hij werd daaruit spoedig gered, zoodat hij met den schrik en een nat pak er af kwam. De postboot heeft den dienst gisterenavond 7.23 niet durven ondernemen, waardoor de passagiers genoodzaakt waren, gedurende den nacht in Vlaardingen te overblijven. Op het werk van de heeren de Lange en Maarleveld, bezig met het leggen van een brug over de Nieuwe Haven, beeft een doorbraak plaats gehad, die hun groote schade veroorzaakt. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 30 November. Bernardus Heudrikus van der Linden en Hendrika van Tienen. Geboren 28 November. Cornelia, dochter van P. van der Velden en J. Aalders, Ged. Biersloot. Voor zoover noodig wijzen wij onze lezers op het concert van wege de afd. Delft van de Mij. van Toonkunst, dat Vrijdagavond aldaar plaats heeft. In ons nummer van 16 November j.I. hebben wij de solisten en de uit te voeren werken opgenoemd. Men deelt ons mede, dat de ontbinding van het Aiosterdrunseh vocaal quartet niet te wijten is aan de tijdelijke ongesteldheid van den beer Messchaert. Er bestaat dan ook alle kans, dat een dergelijk quartet te zijner tijd door Messchaert opnieuw zal worden samengesteld. (N. II. Ct) De arrondissements-reebtbank te Rotterdam ver oordeelde beden 0. Janse wegens bedelarij te Ketbeï en Spaland tot 12 dagen hechtenis. Wegens ontduiking der hondenbelasting te Schie dam veroordeelde de rechtbank A. N., A. M M. v. K., N. v. d. B., ÏI. J. B., J. Z„ J. v. W. en A. A. T. ieder tot f 12 boete subs. 2 dagen hechtenis, terwijl J. v. d. K. tot f 10 boete subs. 2 dagen hechtenis veroordeeld werd. Voor de rechtbank te Rotterdam had zich heden te verantwoorden W. F. P., 34 jaar oud, metselaar te Schiedam, die op een brug aldaar wilde springen, die nog niet gesloten was, waarop hij door den brug wachter gegrepen werd, doch ongelukkiger wijze to water viel. Hij werd evenwel spoedig gered en keerde huiswaarts. Een uur later was hij teruggekeerd en had toen den brugwachter een stomp in den rug gegeven. Eisch 14 dagen gevangenisstraf wegen» mishan deling van een ambtenaar in de rechtmatige uit oefening van zijn functie. Tegen twee jongens van 13 en 14 jaar uit Vlaai- dingen, die met behulp van een roeiboot viseb ge. stolen hadden uit een vischbun toebehoorende aan een boer, eischte bet O. M. opzending naar een Rijksopvoedings-gestieht tot hun 19e jaar. Op den 21n October j.I. vertrokken per trein van 7 u. 42 van de Hollandscbe IJzeren Spoorwegmaat schappij van Delft naar Rotterdam twee studenten. Beide jongelui hadden plaats genomen in een coupé le klasse en keerden 's avonds terug. Bij aankomst te Rotterdam bemerkte de begelei- donde hoofdconducteur dat eenige geëmailleerde bordjes met het opschrift „niet rooken" en de bordjes vermeldende het opschrift en het nummer van de coupé verdwenen waren terwijl de schroeven van de rngkussens mede waren losgedraaid. Hij gaf hiervan kennis aan den chef te Delft en 's avonds bij terug keer met den laatsten trein werden de jongelui aan gehouden en in bezit van de bewuste bordjes bevonden. Deswege hadden beide studenten zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Zij bekenden de bordjes te hebben losgedraaid en mede genomen, om op hunne kamer op te hangen. Aan het losschroeven der rugkussens beweerden zij geen schuld te hebben. De president gaf den jongelui een ernstige be risping wegens hunne „flauwe aardigheid". Snbst. officier mr. Van den Brandeler nam het feit zeer zwaar op, vooral voor deze jongelieden van den beschaafden stand en vorderde voor ieder hunner 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Voor het kantongerecht te Maastricht stond Zater dag terecht de burgemeester der gemeente Mesch ter zake van jaehtdeliet. Tegen hem werd 6 dagen hech tenis geëischt. B e r o e p e n Te Sa9 van Gent (Zeenwsch Vlaand.) (toezegging 2e maal), J. D. Domela Nieuwenhuis te Ostende (Belgie), Te Terborg (Geld.), J. C. Benit, te Zieriksee, Te Krimpen a/d Lek, A. ten Have, te Polsbroek, Te Nieuw-Beierland, H. H. IJnzonidus. cand. Te Odijk, G. B. Haspcrs, cand. Aangenomen: Naar Budel, door F. EL Éliing, te Limmen. Naar Ruinen, door J. TV. Visseher, cand. te Uithuizermeeden. Bedankt: Voor Apeldoorn c. a., door E. J. W. Posthumes Meijes Jz. te Heinoord c. a. Voor Gel- seiaar c. a., door D. den Breems, cand. Ge re f. Kerken. Beroepen: Te Wïnsum en Baard (Fr.), E. Prinseen, te Oostwold (Oldambt). To Hoogeveon B. J. E. Vonkonberg, te Voortbuizen. Aangenomen: Naar Kalamazoo (cl.Michigan) N, Amerika, door F. Fortuin, te Hilversum B. Evano. Lothbrschk Kerk. Bedankt voor het beroep te "Winschoten door ds. J. H. Grottendieck te Mansstricht. Oüd-Kath. Kerk. Zondag jl. is door de Oud-Kath. gemeente te Amersfoort kerkelijk herdacht het gouden priester schap van den Zeereerwaarden Wijdluften heer Theodorus van Vlooten, die kort na zijn wijding aangesteld werd tot pastoor van de Oud-Kath. ge meente op Nordstrand van 1848 tot 1860 op dat eiland werkzaam was en bij zijn verplaatsing den lOen Febr. 1860 het pastoraat in de gemeente Amersfoort aanvaardde. Tot ecu voortdurende herinnering aan dit zeld zame jubilé is, uit de bijdragen van al de gemeente leden, de restauratie van de communie-bank en van den preekstoel der kerk tot stand gekomen. Hooger Onderwijs. Leiden: Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer L. Kievit, geb. te Deventer met Stellingen. Leiden: Oandidaatsexamen godgeleerdheid tweede gedeelte H. Van Lonkhuysen; candidaatsexamen eerste gedeelte H. R. Meeuwenberg; doctoraalexamen rechten J. D. Melink. De heer Boom te Delrlen, die onlangs op de vergadering der Oveiijselsche iandbouwmaat- schappij verklaarde, dat hg in 3 dagen tijds mond- en klauwzeer kon genezen, heeft zich met eene dergeljjke verklaring tot den minister van binnenlandsehe zaken gewend. Thans deelt B. mede, dat Z. E. hem heeft bericht, dat hij onder teezicht van een rijksveearts de genezing van een koe, die aangetast is door mond- en klauwzeer, mag beproeven. IX) Jaap Eden is plotseling uit Parijs verdwenen zon der iotnand van zijn vertrek kennis te geven en zon der men wist waar hij was. Hij is op 'toogenblik in Kopenhagen bij zijn vriend Ingemann Petersen, met wien hij een onderlingen match hield, die met 2 lengten door Petersen gewonnen werd. In de revanche over I Eng. mijl won Jaap met een lengte en nu volgt er een beslissingswedstrijd over 2000 meter. EERSTE KAMER. Gisteren-avond half negen vergaderde de Eerste Kamer om kennis te nemen van de ingekomen stuk ken, waaronder de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Deze wetsontwerpen worden naar de afdeeliDgen verzonden. Heden afdee- lingsonderzoek, ook van de Indische begrooting. Donderdag-voormiddag 11 uur openbare vergadering. De afdeelingen der-Eerste Kamer benoemden heden tot rapporteurs over de Indische begrooting de heeren Schimmelpenninck Van der Oye, Van Alphen, Pijn- acker Hordijk, SasBen en Alberda van Ekenstein. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag SO November. Staatsbegrooting. In de heden gehouden zitting werd aangevangen met de algemeeue beschouwingen over de Staatsbe grooting voor 1898. De heer De Boer bespreekt den jongsten verkie zingsstrijd en erkent, dat dia is gevoerd op den grondslag van meer concrete beginselen dan vroeger. Zwak is echter de band, die de meerderheid bindt en spr. wuarschnwt tegen te groot zelfvertrouwen by het ministerie. Door de leuze elericaal of anti-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2