518te jaargang. Donderdag 2 December 1897. N°. 9490. DE JONGE WEDUWE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh. j. c. roelants. 3 Klerk. FETJILLET03ST. Met St. Nicolaas winkels kijken. BUITENLAND. Abosnekentspkijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.C5 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOXERSTRA AT ÏO, Tclcplioon lïo. 123. Advertentieprijsvan 1—5 gewone regel» met inbo- grip van ccne Conrantƒ0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Ter Gemeente-Secretarie van Schiedam, afd. Alg. Z., wordt gevraagd een Jaarwedde i'200. Sollicitatiestultken in te zanden vóór 12 December a.s. Tot persoonlijke aanmelding bestaat gelegen heid op 8 December tusschen 11 en 12 uur v.m. ten Raadhuize. Eenige kennis van gem.-admin. strekt tot aanbeveling. Algemeen everxleht. Schiedam, 1 December '97. De Duitsche Rijksdag is gisteren door den Keizer geopend met een troonrede, waarin zooals te verwachten was, een belangrijke plaats was ingeruimd aan de quaestie der vlootuit- breiding. Al in het begin der troonrede luidde het aldus «De ontwerpen, welke beslag zullen leggen op uw werkzaamheid, staan vrel-is-waar wat de omvangrijkheid betreft achter bij het program der laatste langdurige zitting, maar zijn toch ten deele van verstrekkende beteekenis. «De ontwikkeling onzer oorlogsvloot beant woordt niet aan de eischen, die Duitschland gedwongen is te stellen aan zijn verdedigings- macht ter zee. Zij is r.iet voldoende om bij een oorlog de vaderlandsche havens en kusten tegen een blokkade en verdere ondernemingen des vijands te beschermen. »Zij heeft ook niet gelijken tred gehouden met den krachtigen groei onzer overzeesche belangen terwijl de Duitsche handel in steeds toenemende mate deelneemt aan het goederen verkeer der wereld, is het getal onzer oorlogs schepen niet toereikend om onze in het buiten land arbeidende landgenooten die mate van bescherming, die met Duitschlands positie overeenkomt, en daardoor den steun te ver- leenen, die alleen 'machtsontwikkeling vermag te geven. »Schoon het niet noodig is, dat wij de zee machten van den eersten rang evenaren, moet Duitschland toch in staat gesteld worden, ook door zijn macht ter zee zijn aanzien bij de volken der aarde te handhaven. ï'Daaroin is een versterking der slagschepen in het vaderland en een vermeerdering der voor den buitenlandschen dienst in vredestijd bestemde schepen noodig. sOm voor deze dringende maatregelen, die ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 8) Door een treurig voorgevoel gekweld bracht Maximinia den avond in haar hotel door, steeds wachtend op haar man. Het stond haar tegen, haar moeder op te zoekendie zou haar nog maar zenuwachtiger maken. Zij besloot eindelijk naar bed te gaanmaar zij kon niet slapen, en Alban kwam nog steeds niet. Eerst tegen den morgen overmande haar de vermoeienis en sliep zij een paar uur. Toen zij haar moigenwandeling maakte, voegde de gravin zicli bij haar. Zij wa3 zeer opgewonden en verborg iets, dat zij op het hart had. Naar Alban vroeg zij niet. De gravin had reeds een kop thee gedronken op het terras en gehoord, wat een lieer, een com missaris van politie, aan het aangrenzend tafeltje vertelde, nl. dat in den vroegen morgen uit een naburig dorp bericht was ontvangen van het vinden van een nog jongen man, vvians beschrijving er bij was gevoegd, die op een open plek in het bosch badend in zijn bloed lag, met een pistool naast rich, waarmede hij zich blijkbaar om het leven bad gebracht. Toch scheen het laatste nog twijfelachtig, want een boschwachter had gistermorgen twee rijtuigen, in elk waarvan twee heeren zalen, op den weg door het bosch gezien. Een van die heeren was niet langer kunnen worden uitgesteld, een vasten grondslag te verkrijgen, achten de ver honden regeeringen het geraden, de sterkte der marine en liet tijdsverloop, binnen hetwelk deze sterkte moet bereikt zijn, wettelijk vast te stellen. Tot dit doel zal u een voorstel bereiken om een grondwettig besluit te kunnen nemen." D.,n worden in de troonrede besproken de verbe.ering der verbinding met Oost-Azië door postschepen en ontwerpen aangekondigd tot hervorming van de militaire strafvordering, op de keuze van jurisdictie tot wijziging der bur gerlijke rechtsvordering, van de faiUi-sements- wet en tot schadeloosstelling van onschuldig veroordeelden. De ünancieele toestand wordt gunstig ge noemd de ontwikkeling der protectoraten in het algemeen bevredigend. De troonrede eindigt aldus »De moord op Duitsche zendelingen en de aanvallen op de missie-huizen die ouder mijne bescherming staan en wier belangen mij ter harte gaan, hebben het smaldeel in Oost-Azië genoodzaakt, te Kiautsjau troepen aan land te zetten, ten einde volledige genoegdoening en een waarborg tegen een herhaling van deze betreurenswaardige gebeuitenissen te ver krijgen. »De politieke betrekkingen met het buiten land zijn overigens volmaakt vreedzaam. De schitterende en hartelijke ontvangst te Peter hof en te Buda-Pest hebben hiervoor opnieuw kostbare waai borgen geleverd. »Alle voorteekenen wettigen de verwachting van verdere vreedzame ontwik keling van Europa en het Duitsche vaderland." Toen de Keizer deze troonrede had voorge lezen en aan den Rijkskanselier teruggegeven, wendde hij zich nogmaals tot de vergadering met deze woorden Mijne Heeren Ik voeg er nog dit bij 8 Voor twee jaren heb ik op deze plaats voor u op het geheiligde veldteeken van mijn legarde- regirnent den eed afgelegd, het Rijk, dat ik van mijn grootvader heb geërfd, te bewaren, zijn eer in het buitenland te beschermen en te hand haven. »Gij zijt allen daardoor mijn eedgenooten geworden en ik vraag u in naam van het Rijk en voor het aangezicht van den Ahnachtigen God moge Ilij u bijstaan in uw arbeid! mij te helpen de eer des Rijks, die ik niet te gering heb geacht, om mijn eenigen broeder daarvoor op liet spel te zetten, ook voortaan naar buiten te handhaven." De vergadering luisterde met stille aandacht naar deze woorden van den Keizer. De lezing der troonrede en 's Keizers bij voe ging werd door de Keizerin in de loge van den Rijksdag bijgewoond. Prins Heinrich rde eenige broeder" stond aan 't hoofd der koninklijke prinsen rechts van den Troon. waarschijnlijk de ongelukkige geweest. Demogelijk heid was dus niet buitengesloten, dat hij gevallen was in een duel, waaraan men geen ruchtbaarheid had willen geven. De politie had trouwens onmid dellijk haar onderzoek begonnen, waarvoor zij echter niet het minste gegevens bezat. De commissaris had er nog bijgevoegd, dat de eigenaar van hotel X., zoodra hij van de zaak had gehooid, bij de politie had kennis gegeven, dat gravin Alban in zijn hotel tovergeefs wachtte op de terugkomst van haar man. Wat de politie trachtte uit te vorschen, dat kon zij, de gravin, wel raden; zij was ook terstond naar haar dochter gesneld maar het haar te zeggen, daarvoor deinsde zij terug. Thans meende zij de stemming te begrijpen, waarin Leo, voor wbn haar volle raoedeilyke toe genegenheid weer ontwaakte, zoo gehaast afscheid had genomen. Ook Leo's kwalijk verborgen opge wondenheid, toen hij 's avonds bij haar was komen zitten in do testauratie van hot Kurhaus, kon zij nu eerst vatten. Hij was weg, en dat was maar goed ook. Koel en onbewogen, veilig voor elke sentimen- teele opwelling, had zij op het terras, eerst met een heimelijk voorgevoel, ten laatste zelfs met zekere genoegdoening, naar het vei haal van den ambtenaar geluisterd, en zonder eenig medelijden zag zij hoe haar dochter in angst vei keerde over haar man. Een nieuw toekomstbeeld rees voor haar op en hield haar gedachten bezig. »Kom ro=e! Vuzet je een beetje 1" zeide zij, toen zij zag, hoe haar dochter steeds ongeruster werd. «Misschien is hem een ongeluk overkomen, maar daar kun je immers toch niets meer aan doen." De vraag is nu, of de pathetische verklaring van keizer Wilhelm de vlootplannen er door zullen helpen. Voorloopig is te oordeelen naar hetgeen de verschillende bladen schrijven de stem ming in Duitschland niet tegen het ontwerp der regeeting, zoodat er wel kans bestaat op aanneming. Intusschcn loopen er geruchten van een klein kinkje in den kabel der uitstekende buiten- lamKche betrekkingen. Rusland zou n.l. te Berlijn geprotesteerd hebben tegen de inbezitneming van Kiautsj au. Het gerucht komt uit Londen en is derhalve niet zeer betrouwbaar. De Figaro ageert thans onvermoeid tegen Esterhnzy. Voortgaande met zijn publicatie's heeft het blad opgenomen liet facsimile van verschillende brieven van Esterhazy mèt dat van het bor derel, waardoor de inderdaad frappante over eenkomst van schrift onder de oogen komt van het publiek. Deze brieven moeten in beslag genomen zijn bij mevrouw de Beaugeney, een nicht van Ester hazy, vroeger intiem met hein bevriend, maar die hem later wegens familieaangelegenheden bitter is gaan haten. Deze dame weigerde aan een bedekten wenk (nl. te zeggen dat zij de brieven van Esterhazy verbrand had), dien de agent van politie haar gaf, toen hij haar kwam bezoeken, gevolg te geven en stelde den agent de brieven ter hand. Het boulevard-blad vraagt thans ook, evenals Clemenceau reeds in de Aurora deed«Wie houdt Esterhazy de hand boven liet hoofd Het blad verklaart zich nu maar tot die vraag te willen bepalen maar wanneer het moet, zal liet die vraag beantwoorden. Tot de Jour, »Esterhazy's orgaan", richt de Figaro het verwijt, een jaar geleden beproefd te hebben liet orgaan van Dreyfus te worden. Het schijnt, dat alle stukken, die de Figaro publiceert, afkomstig zijn uit het dossier van Scheurer-Kestner, en dat de vrienden van Drey fus stuksgewijze tot publiceering overgaan, daar de regeering weigert Scheurer-Kestner de be wijzen van Dreyfus' schuld voor te leggen en van de tegenbewijzen kennis te nemen. De Rappel deelt mede, dat de ministerraad zich zal bezig houden met de zaalc-Dreyfus om de verklaring vast te stellen, die in de Kamer zal worden gedaan. Gemengde Redcdccllngen. liet Oostenrijksche ministerie is samengesteld als volgtbaron Gautsch, voorzitter van den ministerraad en minister van binnenlandsche zakengraaf Welsersheimb, minister van lands verdediging ridder dr. von Wittek, van spoor- Bevend van ontroering volgde Maximinia haar. Zij zag niet de medelijdende blikken der bedienden, toen zij hen vootbijging; maar wel stond het reeds bij haar vast, dat er een ongeluk gebeurd was, en dat zij zich wellicht op het ergste moest voorbe reiden. Zij bracht den geheeien verleren dag in den grootsten angst door, voortdurend van haar hotel naar haar moeder gaande om telkens weer naar huis teiug te keeren. Niemand durfde haar nog iets zeggen, toen men reeds alom wist dat het lijk, dat door den hotelier als dat van graaf Alban was herkend, naar de stad was overgebracht. En zoo kon liet dan ook gebeuren, dat haar moeder in den namiddag bij haar kwam en haar mededeelde, dat buiten een ambtenaar stond, die En nu bracht zij haar zoo omzichtig moge lijk in kennis mot wat de gehecle stad al lang wist. Nog had zij niet uitgesproken, loen Maximinia met een kreet van smart in onmacht viel. Toen zij weder tot bewustzijn kwam, zag zij haar moeder peinzend, met liet hoofd in de hand, aan iiet venster zitien. Doodsbleek staarde zij voor zich uit, toldaVeindehjk het bewustzijn van het geen er gebeurd was, haar deed opspringen, »Hot is onmogelijk! Het kan niet!" riep zij uit, haar gelaat met de handen bedekkend. «Waar is hij Ik moet naar hem toe, hem om vergiffenis vragen, ofschoon ik mij toch geen schuld bewust ben." Afkeurend schudde haar moeder het hoofd, zonder evenwel iets te zeggen. «Wat kan hem tot dit vreeselijk besluit hebben gedreven? Zonder een vriendelijk wooid is hij laat in den nacht van mij weggegaan 1" jammerde de ongelukkige. «Er was niets tusschen ons voorge vallen 1 Leo had mij 's avonds in het Kurhaus wegen; von Bühm-Bawerk, financiën; Latour, eeredienst en onderwijs; Koerher, handeldr. von Ruber, justitie, Bylandt-Rheidt, landbouw. Officieus wordt gemeld, dat baron Banfly in de zitting der Hongaarsehe Kamer van G Decem ber de aanneming van het voorloopig vergelijk in Oostenrijk pet zekerheid zal aankondigen. Don Carlos heeft een zijner getrouwen, mar kies Ceralbo. naar Venetië geroepen. De markies moet vruchteloos getracht hebben een leening te sluiten, want do Carlistische afgevaardigden verlangen dat de pretendent een besluit neemt. Maar Don Carlos heeft geen geld, en dat weet de Spaansehe regeering ook wel. Generaal AVeyler moet te Palma weer vreemd gedaan hebben. Op bevel van den kapitein-generaal der Ba learen kwam Weyler dezen bezoeken. Het bezoek duurde één minuut. y>Ik heb de eer mij hij Uwe Evellentie aan te melden," zei Weyler en vertrok weer. Toen de kapitein-generaal onmiddellijk het bezoek wilde beantwoorden, weigerde Weyler hem te ontvangen. Volgens de Asty is aan de Grieksche regee- ring het ontwerp voor een controle op Je Grieksche financiën aangeboden. De regeering zou eenige wijzigingen hebben voorgesteld. Volgens Soudaneesche overloopers, die uit Khartoum komen, heeft de K hal if aldaar onlangs tal van christenen laten dooden. De staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche Republiek heeft met den koninklijken commis saris van Mozambique een overeenkomst ge sloten regelende de emigratie van Kaffers uit het Portugeesche gebied naai de Transvaalsche mijnen. De Volksraad heeft de overeenkomst reeds bekrachtigd. Op de Philippijnen hebben de Spaansehe troepen volgens een offieieei bericht eene niet onbelangrijke versterking der insurgenten ge nomen. Naar uit Havanna wordt gemeld, trekt gene raal Pando in de buurt van Spiritu vijf troepen- afdeelingen samen, om Maximo Gomez te ver volgen. Uit Montevideo wordt bericht, dat een ver- banningsbesluit is uitgevaardigd tegen Ilerrero, candidaat voor het presidentschap, generaal Tajes en dr. Aquirre. Dat was roe een opschudding! «Mijnheer, daar is St. Nicolaas, en die wou u even spieken?" gezegd, dat het hem genoegen zou doen, hem nader te leeren kennenwel moest hij hem als den roover van zijn geluk beschouwen maar gedane zaken namen toch geen keer, en ten slotte kon hij alleen m ij beschuldigen. Maar ik wil naar hem toe ik wil hem nog eenmaal zien Ik heb wel dikwijls aanleiding gegaven, dat hij niet tevreden over mij was. Maar komt dut niet in ieder jong huwelijk Misschien lees ik nog op zijn gelaat. Met uitgestrekte armen hep zij naar de deur, want tiet was of er een wolk voor haar oogon hing. «Je blijk hier 1" Gebiedend trad de gravin haar in den weg. «De menschen hier aanleiding te geven om Draag het, zooals je positie in de wereld het je oplegt Hoe weet jo, wat hem tot zulk een daad heeft gebracht, zonder om jou te denken Hij was een dwaas, die terstond beleedigd was, een egoïst in hart en nieren. Je hebt ook, zooals ik dikwijls vreesde, te groot geleefd, misschien s Dat is onmogelijk Ik heb hem nooit in geld- veitegenheid gezien! Laat mij gaan; ik moet naar hem toe 1" «Een gravin Alban in 't gasthuis I Een weinig alledaagsch bezoek 1" spotte haar moeder wrevelig. Daar trad de commissionnair van het hotel bin nen en overhandigde haar een kaartje. «Baron von Hehrmann", las zij. «Mijnheer vraagt ais bloedverwant van mijnheer de graaf. «Juist, ik herinner mij. Dezellde waarschijnlijk, die ter gelegenheid van het huwelijk te Parijs was I" mompelde de gravin. «Wij hadden zijn familie ook reeds in kennis moeten stellen Laat mijn heer binnenkomen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1