51stó jaargang. Vrijdag 3 December 1897. N°. 9491. Ticeede Blad FEUILLETON. YÏgs Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H.Tc. ROELANTS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. [Vlet St. Nicolaas winkels kijken. Auonxehentspïiijs voor Schiedam, per kwartaal i f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: ROTERSTimT «O. Tclcplinon Xo. 153. ADvmiTRNTrErmjs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courant/"0.53 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Do Polytechnische School. Onderteekend door 490 studeerenden aan de Polytechnische School is onderstaand adies aan de Tweede Kamer gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekende, allen studeerenden aan de Polytechnische School te Delft: dat de gebouwen en hulpmiddelen voor het onderwijs aan die inrichting, op weinig uitzon deringen na, zoo ten eenenmale onvoldoende zijn, dat zij aan de meest bescheiden eischen niet beantwoorden dat de beschikbare ruimte in verband met het aantal ingeschrevenen sedert jaren vee! te wen- schen overlaat dat het aantal ingeschrevenen jaarlijks zeer belang!ijk toeneemt; dat met 't oog op de eischen der hygiëne de toestand in 't algemeen onvoldoende en op vele plaatsen onhoudbaar moet worden ge noemd dat de veranderingen die in den loop des tijds zijn aangebracht geen afdoende verbetering ten gevolge hebben gehad. Redeneu waarom zij zicli vol vertrouwen tot Uwe Hoogmogenden wenden met het verzoek afdoende maatregelen te willen nemen, tot het tot stand brengen van eene geheel nieuwe inrichting tot vorming vau Technologen en Ingenieurs. Pensioenfomls-Begrooting 189S. In eene nota naar aanleiding van het verslag zegt de minister van financiën tot zijn leed wezen vooralsnog niet te kunnen voldoen aan het verlangen tot overlegging van een staat, vermeldende het getal pensioengeiechtigden, ge rangschikt naar de verschillende takken van dienst. De voorstellen van het bestuur van het fonds nopens de maatregelen, te nemen in verband met bet door de eerste wetenschappelijke balans geconstateerde excedenl, zijn bij brief van 2 November 1897 aan het departement van financiën ingezonden. Een afschrift van dien brief wordt als bij laag hij deze nota overgelegd. Ook de minister acht het wenschelijk, dat de beslissing omtrent de aan liet saldo te geven bestemming zoo min mogelijk vertraging ondergaeen daartoe strek kend voorstel zal met bekwamen spoed in ge reedheid worden gebracht. Steenkolen. Als eene bijzonderheid deelt de BJieinisch Westph, Zeitung mede dat Maandag voor de eerste maal in het Ruhrkolenbekken de wageDS het getal 15,000 bereikt hebben. Er werden 15,129 dubb. wagens groot 10 tons met kolen en cokes beladen en verzonden. Dat waren dus 151,290 tons. De vraag naar kolen en gietcokes blijft zeer groot; ook voor 1898 voorzien zich de groote afnemers tegen verhoogde prijzen. De Duitsche spoorwegen vragen om zeer verhoogde hoeveel heden wegens vermeerderd verkeer. Ook de groote stoombootmaatschappijen te Hamburg, «Zoo waarachtig als God mij hoort, mijnheer Holmes, mijn man heeft niet gestolen. De schijn is tegen hem; waarom hij zelfmoord gepleegd heeft, ik weet het niet. Ik heb den heelen dag over niets anders gedacht, maar ik kan geen reden vinden. Maar tot een diefstal was hij niet in staat. D bent de eenige die zijn eer nog kunt redden. Ik smeek u, help mij die schandvlek uit te wisschen, het is het eenige, wat ik nog voor hem doen kan. Ik was op het portaal blijven staan, maar die woorden, eerst op een toon van krachtige over tuiging, toen met een stem, trillende van ontroering uitgesproken, kon ik duidelijk verstaan. Besluiteloos bleef ik wachten. Sinds dat geval van de ontvoering nit Bricklane had ik Holmes niet gezien, en nu trof ik hem blijkbaar in een nieuw agevai". Ik aarzelde nog of ik weer heen zou gaan, toen de deur openging en eene dame mij voorbijtrad. Ik zag niets anders dan een slanke figuur in diepen rouw. Bremen, Antwerpen en Rotterdam hebben reeds afgesloten. St. Nicolaas. Evenals vorige jaren, zullen ook dit jaar, op aanvrage, onderofficieren en minderen worden aangewezen om op de postkantoren te wot den werkzaam gesteld bij de St. Nicolaasdiukte. Hoe IFerlIiefm weldeed. Raadsman en toevlucht van duizenden- inzonderheid van behoeftigen en misdeelden" was A. C. Wei theim, zoo schreven wij eer gisteren. Als een voorbeeld van de wijze waarop A. C. Wertheirn weldeed, wordt ons de vol gende geschiedenis medegedeeld. Een werkman in Friesland was gestorven, eene behoeftige weduwe met zeven kinderen nalatende. Het huisgezin vestigde zich te Gro ningen, waar de moeder met wa^schen wat verdienen kon en de oudste zoon ais klerkje den kost won. Om zijne moeder beter te kunnen helpen, gebruikte de jongen zijne weinige viije uren met dictaten over te schrijven voorstudenten. Eeriigen vau dezen begonnen gaandeweg be lang te stellen in den energieker), oppassenden zoon, en wilden hein steunen in zijne pogingen om wat verder te komen in de wereld. De den gaf hem les in het Fianscb, een ander in het Duitscli, een derde in boekhouden Maar niemand vergt ongestiaft te veel van zichzelvcn. De protégé der studenten begon er slechter uit te zien. Een deel der nachtrust werd, als de gelegenheid zich aanbood, opge offerd om de moeder het zorgvolle bestaan wat te verlichten, en de jonge man voedde zich ouvoidoende opdat ook zijne broertjes eu zusjes geen honger zouden lijden. Het clubje studenten, dat zich iiem nu een maal aangetrokken had, wilde hein niet in den steek laten cn bracht, met medewerking der hoogleeraren, eenige honderden gulden bijeen, hoofdzakelijk met het doei om voor betere, ver sterkende voeding te zorgen. En zij namen de vrijheid, ook Wertheirns hulp in te roepen. Deze won onverwijld de noodtge inlichtingen in, en zond daarna eene bijdrage van driehonderd gulden. Zoodra hij wist dat liet geld goed be steed zou ztjn, was lig tot krachtig medewei king bereid. Menig ander zou gemeend hebben, hiermede ruimschoots den plicht der liefdadigheid te hebben betracht. Maar Wertheirn vatte dien plicht anders op, hij liet het niet bij de eerste hulp Hij Heef helpen. Toen de jongen sukkelend bleef en zich meer en meer aanleg tot teringlijden openbaarde, werd hij naar Da vos gezonden en kon hij daar zoolang blijven als noodig wa=. Wie bekostigde dal Wertheirn, Wie beloofde en zorgde dat het huisgezin door de tijdelijke afwezigheid van den voornaamsten kostwinner geen schade lijden zou Wertheirn Ziedaar een staaltje van zijn onbegrensde menschenliefde, betoond aan iemand die hem persoonlijk geheel onbekend was. Werd nooit tevergeefs een beroep gedaan op zijne mede werking voor een goed doel, men ziet uit bovenstaand verhaal hoe hij dat beroep be antwoordde. {IB) ïZoo Watson," zei ie Holmes, »je vindt me weer in mijn element. Ofschoon 't hier eigenlijk een gevoelsquaestie is; want ik heb niet de minste aanwijzing, niet de minste reden om aan 't werk te gian, dan het gunstig voorkomen van die dame, die daar juist wegging. Ooi deel zelf, do feiten zijn gauw opgenoemd. Mr. Roman was eerste biek- houder aan de Spaarbank, volgens zijn vrouw, die zooeven hier was, in alle opzichten een betrouw baar, kalm, regelmatig man. Sinds acht dagen werd hij vermist on te gelijk een tekort van f 10.000 aan goud in de kas ontdekt. Vanmorgen is zijn lijk in de Theems opgevischt. Een vriend van hem, Barnes, student in de medi cijnen, die toevallig in de Morgue kwam, heeft het aan de kleederen herkend, 't Was al in verregaanden staat van ontbinding. Hij heeft mevrouw Roman voorzichtig voorbereid en haar toen zelf bij het Iijlt gebracht. Er waren geen teekenen van geweld pleging te vinden, aües wijst op zelfmoord, uit berouw over den diefstal. Zijn vrouw alleen heeft geen oogenblik aan zijn onschuld getwijfeld.' ïWat wil je doen?" vroeg ik. Ik zag wet aan 't verdrietige gezicht van Holmes dat hij het geval hopeloos vond. sik kan heel weinig doen. We zullen beginnen met bij den directeur der bank inlichtingen te vragen. Wachtintussclien zal ik dien Barnes ook De minister van justitie heeft de lusschen- komst van de pi oenreu i's-generaal bij de gerechts hoven ingeroepen om de aandacht van de notarissen erop te vestigen, dat belanghebbenden bij de oprichting van naamlooze vennootschappen vertraging in de toezending van het Koninklijk Besluit ter bewilliging kunnen voorkomen wanneer zij, nevens het request ter bekoming van de Koninklijke bewilliging, overleggen (wee exemplaren van de ontwerp-akte van op richting. Naar aan het Z7. D. uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, is voor eenigen lijd prof. mr. J. de Louter aangezocht geworden lid te worden van den Raad van State, welk aanzoek echter, hoe eervol ook, door hem van de hand gewezen i«. Door het Comité tot verbetering van den maatschappelijke!! en den rechtstoestand der vrouw in Nederland is aan den minister van wafeistaat een adres gericht, waarin verzocht wordt de aanstelling van één of meer inspectrices of adjunct-irispectrices van den arbeid te be vorderen, in de eerste plaats door aari U. M, de Koningin-Regentes eene wijziging voor te dragen van liet kon. besluit van 23 December 1896 (Stbl. ii°, 228), welke het mogelijk zal maken de te benoemen vrouwelijke ambtenaren te be lasten met iiet toezicht op den arbeid van vrouwen in meer dan één arbeidsinspectie. Bij' Kon. bcsuit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de ge meente Rotterdam, mr. P. J. van Wijngaarden, can. didaat-notaris aldaar. Bij Kon. besluit is aan den off. van gez. Ie kl. J, Kwast, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Bij Kon. besluit is belast met de waarneming van de betrekking van Rijksadvocaat in Zeeland mr. 51. J. do Witt Hamer, advocaat cn procureur te Mid delburg Bij Kon. besluit is in z.ijncn rang overgeplaatst bij bet wapen der infanterie van het leger in Ned.- Indie de tweede-lnitenaut A. E. H. Constant, van het 6de regiment infanterie. Bij besch van don Min. van Binnenl. Zaken is aan dr. R. U. Reinders, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent aan het rijkslandbouwproefsta- tion te Goes. Goede wijn behoeft geon krans! En zoo behoeft de firma GEBR. BEAUSAR, Hoogstraat 39, eigen lijk niet eens vermeld te worden. Dat er een uit stekende kous te doen i=, tegen concurreerende pi ijzen, in al wat het bedden-en meubelvak raakt, is bekend. En wilt ge op uw tafel een mooi tafelkleed of een aai dig kleedje voor deur of haard, dan vindt ge zeker wat uw hartje begeert bij RIJNBENDE en VAN HOEK, Hoogstraat 32. De firma E. C. PAPENHUIJZEN, Hoogstraat 2224, zorgt voor den inwendigen mensch. Al wat eens goeden brood- en banketbakkers is, heelt zij in voorraad, en een iekker stuk marsepein van haar fabrikaat, is zeker niet te versmaden. Maar we mogen intussclien de kinderen op dit kinderfeest niet vergeten. De heer A. VAN VLIET, Broersveld 20, heeft gemaakt, dat hij een ruime sorteering van lees- en prentenboeken invooriaad heeft. een briefje schrijven en om een onderhoud vragen. Studenten zijn weinig thuis." sGaat ge mee?" zeide Holmes terwijl hij een briefje schreef. ïik kan 't je niet aanraden, want ik vrees dat ik weinig resultaten zal vorkiijgen." Als ik dien toon van innige overtuiging niet gehoord had waarmee de ongelukkfge weduwe de onschuld van den zelfmoordenaar bepleitte, zou ik er niet over gedacht hebben mee te gaan. Nu echter besloot ik er too. Het is waar dat er niets zoo vaak gebeuit als het onverwachte. Ons onderhoud met den directeur der bank bracht geen nieuws. Roman was een bekwaam en ijverig amtenaar, sinds een jaar gelukkig getrouwd. Niemand had hem tot diefstal in staat geacht, jsHij is zoo verstandig geweest geen bankpapier te stelen. We honden altijd aanteekeningen van de nummers. Er was juist bijzonder veel goud in kas. De dief heeft zijn dag goed gekozen. Maar hij heeft er niet lang pleizier van gehad, 't berouw is hom te sterk geworden." »Ga naar de vrouw van den concierge, meneer Holmes," vervolgde de directeur, »ik denk dat haar verklaring uw laatsten twijfel wel zal wegnemen." De vrouw van den concierge ontving ons met evenveel welwillendheid als de directeur, maar met meer spraakzaamheid. z> Jawel, meneer, niemand anders als Romau kan Zijn naamgenoot, de heer A. VAN VLIET, Broersveld 118, voert een gehool ander, nochtans hoogst nuttig aitikel. Een flinke jas of broek is immers ten allen tijde welkom, zoo goed met St. Nicolaas als op andoie tijden. Voor den winkel van don heerJ. II. KREUGEU, Broei sveld 112, verdringt zich een groote menigte kijkers. Wat of er aan de hand is? Een aller aardigste tempel van chocolade trekt de aandacht van den vooi bijgang er, en wan lijk 'tis de moeite waanl om eens een kijkjo to nemen. Ook in den winkel, waar een uitgebreide sorteoring suikerwerk is te vinden. Met do tombola zonder nieten kunt go misschien eeri mooi prijsje winnen. Even een kijkjo genomen genomen bij den lieer W. VAN DER MOST Pnz Broersveld 132. Voor een goede flescli wijn kan men hier best terecht; maar zijl ge bang, dat uw beenen te zwaar worden om weder met ons mede te wandelen, neem dan de siropen van Crans Co. Zonder alcohol krijgt ge toch een smakelijk grocje. Maar we moeten ook anderen donken. Een stevig maal van dan grutter, och 't is misschien voor menigen behoeftige een welkome verrassing. G. VAN KATWIJK, Broersveld 157, is voor grutters waren een goed adres. Nu naar de IJroersvest 85, naar den heer A. WIJSBROEK, dio zulke lekkere banketletters heeft, 't Ziet er daar aardig uit in de St. Nicolaas étalage. Groen en bloemen zouden u doen denken, dat 't in hartje van den zomer is. Mazr de sneeuw vertelt het wel ander! Daar dicht bij moeten we eens binnenstappen. Juffrouw VOOGD, Broersvest 93, heelt een mooie sorteering van chocolaad, en de goede Sint heeft zooveel liefhebbers duurvan onder zijn gunstelingen, dat hij me meteen den winkel intrekt. Het nuttige met liet aangename vereenigen, is niet altijd gemakkelijk. Maar in ons land van regen overschoenen te dragen, is de oplossing dier schijn bare moeilijkheid. Is het niet aangenaam bij nat weer droge voeten te houden, en is het niet nuttig tevens? Waar ge dan wezen moet? Och, kijk eens bij J, F. SCHEFFER, Singel 103 daar zult ge vvp! slagon. Nu gaan we weer zdo stad" in, nog eens even de Hoogstraat door. Maar eerst nog naar roej. MELC11ERS, Lange Nieuwstraat 141. Hier is een filiaal van Luilekkei land gevestigd. Maisepein, mozaïek vruchten-borstplaat, in keurige verpakking, een lust voor de oogon en een verleiding voor de tong. Kijk uw pa maar eens vriendelijk aan, juf fertje Hij komt er toch zoo dikwijls langs. Houden de dames meer van een lekker koekje, schotsch brood of een theekoekje, dan raoofen ze bij A. VELLEKOOP, Buitonhavenvveg 80, wezen. Schotsch brood naar 't aloud recept, dat zegt genoeg. Onze vriend is meer J. LANDHEER, Hoogstraat 50, nietwaar, heeron? Een geurige sigaar, netjes verpakt, 25 of 50 of liefst nog meer, dat is zoo kwaad niet. En ze zijn bier goed te krijgen. Of hebt ge liever een flinke paiapluie van St. Nicolaas? Dan moeten we Hoogstraat 38, bij den heer L. GUBBI wezen. Keus genoog, hoor, en goed fabrikaat. Voor een fijnen schoen hebben wij ook een goed adres gevonden. Vraag maar eens bij J. HOEFMAN, Hoogstraat 61, naar chroom-glacé leder. Dat het zacht en sterk is, kunt ge gelooven. Voor de dames hebben we nog iets extra's. Wat dunkt u van een mooi schrijfbureau of een werk tafeltje? De firma Wed. C. W. TÏNGELER, Hoog straat 113, is goed voorzien van zulke meubeltjes. Bij P. VAN DER KAAIJ, manufacturier, Hoog- het geld gestolen hebben. Hij ging anders om vijf uur weg, maar Zaterdagavond kwam hij om acht uur terug, hij had een sleutel en daarom hoorde ik hem niet binnenkomen, maar ik stond toevallig in den gang toen hij terugkwam tnet een hand koffertje. »U bent laat, roeneer Roman," zeide ik. Hij gaf me geen antwoord, 't was altijd zoo'n stille Die stille lui kun je nooit vertrouwen. Hij stopte me een goudstuk in de hand, maar als hij dacht me daarmee om te koopen, had hij 't mis." uWeet ge wel zeker dat het mr. Roman was vroeg Holmes. X Zeker, ik herkende hem direct aan zijn stap, al kon ik zijn gezicht niet zien, want het was donker in den gang en hij had de kraag van zijn jas opgeslagen." i Dank u wel, juffrouw," zeide Holmes, nik kom misschien nog wel eens terug.', tWe zijn er niet veel wijzer op geworden, Holmes," zeide ik. »Neen, we zullen maar eens naar de Morgue gaan. Vind je 't niet een stommo streek om die vrouw een goudstuk te geven? Juist geschikt om argwaan te wekken." Een beambte van de Morgue toonde ons het lijk. Het was volkomen onherkenbaar, niets dan een walgelijke massa. De kleederen hingen er boven. »Aan de kleeren ea aan den trouwring heeft

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5