Kunst cn Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SPORT. Gemengd Nieuws. Koloniën, straat 430, is ook wel een en ander te vinden. Al wat zijn vak ketreft, van 't eenvoudigste tot het fijnste, heeft hij ruim voorhanden. Voor een ieder, van welken leeftijd of stand, heeft HENRI REISERS, Hoogstraat 446. iets deug- delijks en aangenaams. Een portret-album om de beeltenis-en uwer viiendon in te bewaren, een mooie fotografie, een pa-sei- of verfdoos voor de jongens, hier is het nelr.k wat wils" ten volle toe passelijk. En wil» voor een gulden koopt, krijgt nog een lot in do tombola voor niets. Een degelijk geschenk is zeker voor mama of de meisjes oen mooie japon of oen flinke mantel. Bij GEBR. BERTELS, U.irn 9 en 24, kunt ge heel goed te recht, en iedere beurs vindt er zijn keus. Sintei klaas moet ook om de traditie denken, en bovendien is een goed stuk speculaas zeker niet te versmaden Dat darhten de Erven J. IJ. PERSOON, in de Vlaaidmgerstraat, vast ook, en daarom hebben zij vooi heerlijke boierspeculaas gezoigd. De heer B. DE GOEDEREN, Raam 52, houdi het meer bij banketletter»; ze zijn dan ook sma kelijk en lekker beieid. Zoo'n letter smaakt naar meer 1 Dan nog oen geurig glas punch er bij. en we kunnen prettig feest vieren. Gebr. SCHOLTE, Boierstraat 03, welen daaraan wel te helpen. Pas maar op, dat ge or niet te vee! van drinkt! Wurdl vervolgd Naar men aan het Vaderland uit Arnhem meldt, zal mr. Van Gilse optreden als hoofdredacteur der Arnh. Ct., in de plaats van den heer G. Keiler, die om redenen van gezondheid als zoodanig zal aftreden. De commissie van toezicht op de koninklijke mu ziekschool te 's-Gravenhagc heeft den heer Georg Bijken, toonkunstenaar te Rotterdam, uitgenoodigd tegenwoordig te willen zijn bij het examen der hoogere zang- cn iustrumeutanlklassen en bij het eind examen. De Bond van Gemengde Zangvereeniging in Zuid- Holland had een prijsvraag uitgeschreven voor een eenvoudig gemengd koor, geschikt voor plattelands zangverecnigingen. Ingekomen waren 22 stukken. De heeren Dauiol de Lange cn Bernard Sweers hadden zich bereid verklaard als jury op te treden. Zondag j.I. kwamen genoemde heeren en het bestuur van den boud bij elkaar. Dc uitslag was als volgt: le prijs (f 100), mej. Catbarina van Hennes, mot „blauw, blauw bloeme- liju"; 2c prijs f 50), de heer Georgo Beierle, met „Matiierslied"; 3o prijs (f25), W. F. Kcrper, die vergeten had zijn adres op te geven, met „Voor- jaarsbezieling"; -le prijs (f20), mej. Catbarina van Benues, met „Levenslied". De heeren inoesteu erkennen, dat van de 22 liede ren niet een slecht was. Vaa twee der niet bekroonde liedereu vond men het jammer, dat er niet meer prijzen gegeven konden worden. Deze twee: Van komen en gaan, mottopsalm 1333 en Cita mors ruit, motto: Na lijden verblijden, zouden niet enkele wijzigingen bepaald goed zijn. Wanneer deze heeren zich bij hot bestuur van don Boud bekend willen, maken, kunnen zij dc aan merkingen hooreu, daar de heeren De Lange en Zwocrs zich bereid verklaard hebben, de liederen met die heeren te bespreken. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afd. Utrecht van ile Ntderlandsche Verecniging van Post- zegekverzainctaars zal eene internationale tentoon stelling van postzegels gehouden worden in de groote zaal ven ïivoli. van 20— 3! Mei a. s. De gemeente Stratford-on-Avon vraagt van Shake speare's bewonderaars geld om de kerk waarin het graf van. den dichter staat, to kunnen restaureeren. Die kerk ziet er van binnen een beetje vervallen uit. 60 000 gulden is voor het doel noodig. Wij vernemen uit Arnhem, dat de zaak van J. van Hattum verdacht van moedwillige brandstichting in het gebouw der tentoonstelling op Sonsbeek op 21 Dec voor de rechtbank aldaar zal worden be handeld. Mr. L. J. van Gelein Vitringa zal als zijn verdediger optreden. Er zijn 41 getuigen it charge gedagvaard. Ter terechtzitting van het Hof te Den Bosch van gisteren heeft de procureur-generaal jhr. mr. Serraris conclusies genomen in zake de procedure over het testament: van jhr. Van den Bogaerde betrekkelijk den verkoop van de verzameling van oudbeden op het kasteel te Heeswijk bewaard worden en voor het publiek toegankelijk gesteld. Bij haar vonnis vnn 14 April 11. verklaarde de rechtbank aldaar voor recht, dat bij de bepalingen van het testament van jhr. Van den Bogaerde de men het lijk dadelijk herkend," zeide de beambte. ïMaar we hebben zooeven in den binnenzak van den jas eon brief gevonden, geadresseerd aan mr. Roman. Hier is hij." sik ga zoo dadelijk naar die dame toe", zeide Holmes. »Geef hem mij maar mee." Hij onderzocht nauwkeurig de kleuren. Vreerad," mompelde Holmes, de zwart laken- sche jas betastend, »er moet hier een riem of een touw omgesnoerd zijn geweest. De indeuking is nog te zien." Hij bekeek de plaats nauwkeurig met een mikros- koop. »Ik zie hier nog vezels van een touw," mompelde hij. Het linnengoed werd ook nauwkeurig aan een onderzoek onderworpen; 't was gemerkt met een R, die gedeeltelijk door het water was uitgewischt." Ziet ge wel, Watson," zeide Holmes, «alle R's zijd precies op dezelfde manier /gesleten, de on derste haal ontbieekt." En hij teekende op een stuk papier het merk, dat er aldus uitzagR Holmes bedankte den beambte en we gingen naar mrs. Roman. Toen we bij haar binnentraden, zat ze stil te schreien. Ze gaf ons een wenk plaats te nemen. ®Mrs. Roman," begon Holmes, sdeze brief is nog op het lijk van uw man gevonden. Als u hem verkoop van de gehecle verzameling oudheden in het kasteel Heeswijk aanwezig niet is verboden, met uitzondering alleen van eenige voorwerpen waarop het geslachtswapen of naamcijfer van de familie Van den Bogaerde aanwezig was. De procureur-generaal voornoemd concludeerde het behagc den Hove het vonnis a quo te vernietigen in zooverre daarbij de primaire vordering is toege wezen, te verklaren dat de bepalingen van het tes tament van jhr. Alberie van den Bogaerde-Moerge- stel, waarbij verboden is de verkoop der voorwerpen bchoorende tot de verzameling der kostbaarheden onder wat naam ook aanwezig op het kasteel Hees wijk en op de Nemelaar, met uitzondering van de voorwerpen het wapen of naamcijfer van het geslacht Van den Bogaerde dragende, voor niet geschreven moet worden behouden en voor het overige dat vonnis te bevestigen, kosten als rechtens. (Nb Beroepen te Oostwolde e.a. (Fr), A. H. Scholte, cand. te Oostburg. Te Hindeloopen A. Daran, cand. te Rotterdam Te Jutfaas, W. de Lang te Beenen, Te Schcrmerborr., C. G. Bach, te Helder, Tc 's Hcerenhoek (Z.-Ilev.), H. J. F. Koers, cand. te Ilazerwoude te Cortgene (N.-Bev.), A. Timmerman, te Terneuzente Oosternieland c. a. W. Huisbergen, te Slochteren c. a.te Heumen (toez.) W. de Vries, to Assendelft. Aangenomen: Naar Brakel, door P. C. IJssling. cand. Naar Capelle a/d IJsel (toez.), door J. Doorenbos, te Ba.tneveld. Naar Nijenaske c. a. (Fr.) door H. G. Roozeboom, te Eikerzee (Zeel.) Bedankt; Voor Huizen (cl. Amsterdam), door J. W. H. Kalkman, to Woerden. Voor Meteren (Betuwe), door D. den Breems, cand. te Utrecht. Voor Marum, door F. Tammens, te Midwolda; voor Tzum (cl. Fran,), Wagenaar, te Leeuwarden. Do Algemoene Synodale Commissie is voornemens de aandacht der kerkeraden te vestigen op het feit dat 30 Januari 1648 do vrede te Munster gesloten is en hen uit te noodigen, de aandacht der gemeen ten te vestigen op de groote beteekenis van deze gebeurtenis, waarvan op dien datum in het volgend jaar de 250-jarige herdenking zal plaats hebben. Geref. Kerken. Beroepen: Te Gaastmeer, E. Prinsen, teOost- wold (Oldambt). Te Winsum (cl. Franeker), E Prinsen, Oostwold (Oldambt). Bedankt: Voor Montfoort en Kinschoten (Utr.) door A. de Vlieg, te Renkum. Voors-Gravenhage door E. J. Vonkenberg. te Voorthuizen. Voor Stnp- borst, E. Vonk, te Ambt-Vollehove A. R.-K. Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rijswijk den heer C. J. B. Olifiors, tot kap. te Amsterdam (H, Willibrordua buiten d, v.) den heer A. D. O. Schellart, tot kap. van het Beggijnhof te Amsterdam den heer C. Ploor, en tot kap. te Volen- datn den heer J. B. van Rooij, die kapelaan was te Uitgeest. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Doctoraal examen in de staatsweten schap, Simon Zadoks. GroningenBevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap de heer W. Doornbos, geboren te .Assen, na verdediging van Stellingen; voorbereidend examen iu de godgeleerdheid Tj. Tak en tweede natuurkun dig examen F. A. F. Groneman. Groningen: Bevorderd (met lof) tot doctor in de klassieke letterkunde de heer W. Bierma, geboren te Waaxens, na verdediging van een proefschrift, getiteld „Quacstiones de plautina pseudolo". net bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond hoeft besloten 3 nationale wedstrijden te orgnnisceren in het Zaal- of Figuurrijden. De eerste zal hoogst waarschijnlijk gehouden worden in de maand Januari te Groningen, de tweede in de maand Februari in eeu der voornaamste steden van Noord-Brabant, terwijl de derde wedstrijd waaraan verbonden is de titel van Kampioen in Noord- of Zuid-Holland verredon zal worden. Tijdig zullen de_ steden waar de wedstrijden zullen worden gehouden in De Kampioen worden vermeld. Voor de beiden eerste wijdstrijden worden beschik baar gesteld als eerste, tweede cn derde prijs een verguld zilveren, zilveren en bronzen clubmedaille, terwijl om de clubs eenigszins te gemoet te komen iu de te maken onkosten, den winnenden vereenigin- gen respectievelijk zullen worden uitgekeerd sommen van f75, f45 en f30. Voor het kampioenschap worden een gouden, zilveren en bronzen clubmedaillo uitgeloofd, benevens f100, f60 en f40. In elk der wedstrijden ontvangen de rijders der ploeg die den eersten prijs wint, ieder een zilveren medaille. Bij de inschrijvingen moet gevoegd worden een bedrag van f25, dat teruggegeven wordt wanneer gelezen hebt, zou ik hem zeer gaarne ook eens zien." Wij bleven zwijgend zitten terwijl de weduwe den brief las. Ik was met mijn figuur verlegen. Tegenover de smart van anderen is men meestal hulpeleos als een kind. Holmes nam alles in 'c ver trek op. Ziedaar, meneer Holmes," zeide mrs. Roman met trillende stem. De brief was met onuitwischbare inkt geschreven en bevatte maar weinige regels ïGeliefde vrouw! Wanneer ge dezen ontvangt, zal ik niet meer zijn. Vergeef mij, ik heb zwaar gezondigd en mij blijft niets anders over dan de dood. Vaarwel. Uw Henri. Londen, 11 Sept. 1897. ïGe herkent dit als 't schrift van uw man, mavrouw vroeg Holmes. Zeker, het is zijn gewoon handschrift." sMag ik dezen brief een paar uur hebben?" sAls het moet, ja." sliet is van belang." En Holmes sprak nog eenige onverschillige woorden. Hij raadde de onge- ukkige vrouw aan, te werken om eenige afleiding te vinden.' de vereeniging is uitgekomen, doch dat onherroepelijke vervalt wanneer de club niet uitkomst. De wedstrijden gaan slechts door wanneer resp. op 15 Dec. 15 Jan. en 15 Febr. drie inschrijvingen voor den wedstrijd in de daaropvolgende maand bij den len secretaris van den Bond zijn ingekomen. De eers te prijs der twee eerste wedstrijden -wordt niet uitgekeerd dan nadat de club in het kampioen schap is uitgekomen. Het bestuur vertrouwt dat groote deelneming ge vonden zal worden en daardoor zijn pogingen om het f.gunrrijdcn meer en meer te beoefenen met goed gevolg bekroond zullen worden. Het bestnnr van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond heeft aan alle dames-leden van den Bond een patroon voor een fietsrok toegezonden, met verzoek het niet aan dames-nietleden uit te leenen. Op zee. Men seinde ons gisteren uit 's-Gravenhage: Hedenochtend ankerde voor Scheventngen de Deensehe vrachtboot Sjaelland. Wegens ver ondersteld gevaar voor stranden werd de red dingsboot in gereedheid gebracht. Uit de gewisselde seinen bleek echter, dat het schip sieepbooten wensehte en niet verder kon we gens gebrek aan kolen. De Scheveningsche bomschuit Vrouw Adriana verkeerde Zondagavond in volle zee in nood. Een Engelsch stoomschip draaide bij en redde vier man der bemanning; de overigen sloegen over boord. Gisterochtend te 9 uur landde te Noordwijk a/zee 6 mijl benoorden het dorp, de bom sch. G7, Eetronella en Johanna, schipper M. de Ruiter, eigenaar mej. de Wed. C. van der Toorn, met 1 persoon aan boord, den 16-jarigen Arend de Duik genaamd. Genoemde bom, die Maandagmorgen aan de vleet lag, werd onge veer 8 uur door een fregat aangevaren, waarop de equipage direct oversprong, behalve ge noemde jongen die de laatste was en den sprong niet meer kon doen. De bom die na de aanvaring gelukkig boven bleef, heeft dus 2 dagen gedreven, zonder zei! op daar de mast nog in de mik lag, en had nog 430 kantjes haring aan boord. Aanvaring. Tegenover de Westerkade te Rotterdam heeft Dinsdagavond een aanvaring plaats gehad tus- schen de ertsboot Orconera en de Durango. De Orconera bij boei 41 willende vastmeren, werd midscheeps aangevaren en zonk bijna dadelijk. De bemanning werd onmiddellijk gered door roei- en stoombooten. De schoorsteen van de Orconera slaat gedeeltelijk boven water. De Durango is opgestoomd naar de Spoorhaven met beschadigden boeg. O O Tusschen de stoombooten Johan de Witt II der reederij Fop Smit en Eendracht, te Dordt thuis behoorende, heeft gisterenavond ongeveer 5 u. eene aanvaring in de nabijheid van het Groothoofd plaats gehad. De Johan de Witt II werd geducht aan den voorsteven beschadigd. Daar het echter boven de waterlijn was, kon zij de reis voortzetten. De Eendracht bekwam eenige schade aan de berghouten. (D. O.) Een diplomaat. In het laatste nummer van Truth zijn om trent dr. Evans, de onlangs overleden diplomaat tandarts, eenige niet onbelangrijke mededee- lingen opgenomen van iemand, die hem blijkbaar zeer goed en vertrouwelijk heeft gekend. Men weet, dat hij zeer dikwyIs door wijlen Napo leon III naar andere hoven gezouden werd, voor mededeelingen, die aan de geaccrediteerde diplo maten niet konden worden opgedragen. Ook, dat hij van vele andere vorstelijke per sonen het volste vertrouwen had en dit ook verdiende. Aangaande de betrekkingen tot ons land schrijft de berichtgever: Dr. Evans bracht voortdurend mondelinge boodschappen van het hof der Tuileriën naar de hoven van Peters burg, Betlijn en Den Haag. De koningin bezocht hem somtijds isans ceremonie" eh dejeuneerde in zijn huis. sik zag er haar kort voor haar overlijden, erg wa terzuchtig en" in haar eeuwige roode Japon". Zjj gaf den dokter en zjjne vrouw een portret in »Uw wei kt veel met de naald, nietwaar me vrouw?" ilk naai alles zelve, wat ik noodig heb." Dat zie ik. Er licht daar nog linnengoed, waar u zeker aan bezig bent. Keurig genaaid. Dat merk is er ook netjes opgezel, voor zoover ik er over oordeeleu kan. O merkt altijd rood, nietwaar?" sHoe weet u dat?" »0, ii hebt een goede smaak, rood is 't mooist. Op dien zaterdag verwachttet gij uw man zeker met het eten thuis, mevrouw, als ik u nog een vraag mag doen?" sJa, hij zou alleen wat later thuiskomen, omdat hij bij Barnes een borrel wou gaan drinken." Zoo, ik ga even naar mr. Barnes toe. Hij zal me misschien inlichtingen kunnen geven." i)Ho!me«," zeide ik toen we buiten kwamen, sik zie aan je heeie gezicht dat je een spoor hebt." sJa, maar 't is zoo vaag, dat ik er me niet over uitlaat, We gaan even naar mijn katner." Zoodra Holmes thuis was, begon hij den brief nauwkeurig te bekijken. sZiet ge wel, Watson, de schrijver van dezen brief was iinksch." sik moet bekennen dat ik het niet zie." sAan het schrift kunt ge 't ook niet zien. Maar hier is een flauwe afdruk van de hand die't I papier bij het schrijven vasthield. En die is aan olieverf. Daarop heeft ze de bekende kurken trekkers en een rond, zeer intelligent en prettig gelaat. Achter het portret werd een brief van haar bewaard; een brief in het Eagelsch, ge- teekend Sophie, heel aardig gesteld en fijn complimenteus. De koningin begreep zeer goed, welk nut dr. Evans doen kon bij eenige toen hangende onderhandelingen. Daaronder was die over den afstand van Luxemburg. Dr. Evans werd ook in het vertrouwen genomen om een tegenmijn te leggen tegen het geopperde plan van eeu huwelijk tusschen den prins van Oranje en prinses Anna Murat. Maar niets van dit alles werd ooit schriftelijk behandeld. Moord te Ma lang. In den avond van 27 October is te Malang een moordaanslag uit minnenijd gepleegd op het leven van kapitein jhr. J. A. C. von Schtnidt auf Alten- stad t, van het 3de depot-bat. aldaar, door den bibitkoopman Wilken. De kapitein is twee dagen later in het militair hospitaal aan zijne wonden be zweken. Uit Malang wordt omtrent deze zaak aan de Soer. Ct. geschreven De heer Wilken, bibitplanter, wonende met zijne eehtgenoote in de straat Orodowo hier ter plaatse en hoewel men wist dat het in de zaken niet meeliep, was verder omtrent dat huisgezin niets bekend. Kapitein jhr. von Schmidt auf Altenstadt was zeer bevriend roet hen en kwam dikwijls bij de familie aan huis, reed ook wel paard met mevrouw of fietste met haar. Dat ging goed tot de laaiste racefeestcn, toen op het bal masqué oen masker den heer Wilken, die een partijtje maakte, in het oor fluisterde dat zijn vrouw niet meer in de balzaal was. Toen hij zich daarvan wilde over tuigen en ook naar buiten ging om zijn rijtuig te zoeken, reed dit juist het etf op en stegen mevr. Wilken en kapitein Schmidt daaruit. Dat deze ontdekking den heer Wilken onaan genaam stemde, is begrijpelijk. Daarop zijn hooge wooiden gevolgd en moet genoemde kapitein, die zich beleedigd achtte, hem uitgedaagd hebben. Die uitdaging is echter niet aangenomen. Integendeel, de heer Wilken heeft op zich genomen zijn apologie te maken. De huiselijke vrede was echter gestoord en de echtgenooten besloten te scheiden, waai bij de heer Wilken bereid was de voor de wet noodige schuld op zich te nemen en aan zijne eehtgenoote f150 's maands uit te betalen. Den 21 sten October werd vendutie gehouden. De opbrengst van den inboedel, circa f 2000, werd gedeeld gti mevrouw maakte een kort ui'stapje naar Soerabaja. Bij haar terug keer op Malang nam zij haar intrek in het Hotel Bellevue. De heer Wilken daarentegen bleef in het ledige huis, totdat hij een hem passenden werk kring zou hebben gevonden. Woensdagmorgen maakte mevrouw Wilken in gezelschap van kapitein Von Schmidt auf Altenstadt in fietscostuum en Bouman een uitstapje naar de fabriek Sempal Wadak bij haar zuster, mevrouw Strube. Zij biach- ten daar genoeglijk den dag door en keerden des avonds huiswaarts. Dienzelfden dag werd hier door den raad van justitie de echtscheiding uitgesproken. De heer Wilken, die een grooto genegenheid voor zijn vrouw behouden had, leed zichtbaar onder de omstandigheden, te meer daar zijn zaken zeer achteruit gingen en hij tal van moeilijk na te komen verplichtingen op zich had genomen. Hij was in abnormale gemoedsstemming en liep met een geladen revolver bij zich. Waartoe Toen hij Woensdag avond zich in het logement Bellevue aanmeldde om van zijne eehtgenoote afscheid te nemen, daar hij den volgenden dag op reis dacht te gaan om in een der Moluksche goudvelden zijn geluk te gaan beproeven, vond hij haar daar niet. Juist was de lieer Wilken op het punt terug te rijden, toen een tweede dogcart stilhield en hij zijn vrouw daaruit zag komen, die haastig naar het hotel schreed. Spoedig was hij naast haar. Op zijn vraag waar zij geweest was, kreeg hij het bitse antwoord »dat raakt je niet," terwijl zij de deur voor zijn neus dichtwierp. Daarop schijnt de heer W. zich tot de andere dogcart gewend te hebben, waaruit hij op dat oogenblik een stem hoorde zeggen «madjoe", een stem die op die van kapitein -Von Schmid ge'eek. Wilken tilde het zeil op, zag zijn vermoeden bewaarheid en schoot twee schoten a bout portant af, waardoor zijn tegenstander in het recliterdeel van den buik even onder de lever gewond werd. den rechterkant. Als men links is, houdt men 't papter met de rechterhand vast, natuurlijk. Hier, roet 't microscoop kunt ge 't duidelijk zien. De schrijver had vochtige handen. Nu, 'tisgeen won der, dat men wat zenuwachtig is bij 't schrijven van zoo'n brief." sEigenaardig", vervolgde Holmes. »De brief is met onuitwischbaren inkt geschreven. Ge zult zeggen, dat 't heel natuurlijk is, omdat de brief anders door 't water onleesbaar zou worden. Maar iemand die zelfmoord wil plegen zal daaraan niet denken, evenmin als om er een datum onder te zetten." »Maar wat wilt ge daarmee zeggen nO, voorloopig niets", zei Holmes op een eigen- aardigen toon. iHa, daar is een briefje van mr. Barnes. Hij schrijft, dat hij ons vandaag niet ont vangen kan. Ik stel me toch voor er heen te gaanwet hij kan meedeelen is misschien van te veel belang. "Watson, ik moet nog even uit om een en ander te informeer, Om een uur of twee kom ik je halen. Blijf hier koffiehuizen, de juffrouw zat als een moeder voor je te zorgen. Tot straks." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6