Met St. Nicolaas winkels kijken. BONENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Bij verzending van postpakketten ge durende het aanst. St. Mcolaasfeest noodigt de Administratie der Poste ryen het publiek uit: lo. de pakketten stevig in te pakken 2o. de pakketten en adreskaarten van duidelijke adressen te voor zien; 3o. de adressen, voor zooverre deze niet op den omslag der pakketten kunnen worden geschreven, door mid del van lijm, gom of stijfsel op de pakketten te bevestigen. Men gebruike hiervoor geen lak. daar de adressen alsdan zeer licht loslaten. TLAABDINGEN. Staten-Generaal. Regentes. De lieer Sagasta deelde mede, dat de operaties in Pinar del Rio het bewijs leveren van het bestaan aldaar van een belangrijke stookplaats voor de opstandelingen, niettegen staande generaal Weylor heeft verklaard, dat de/e streek tot kalmte was gebracht. Gnieiaiü llaelml heeft bevel ontvangen den vijand met alle kracht te vervolgen. Op de Philippijnen is de rust nog niet ge heel hersteld. De gouverneur zet evenwel de onderhandelingen omtrent de onderwerping der opstandelingen voort. De lieer Sagasta is van oordeel, dat de Car- listen zich niet in avonturen zullen storten. Verder gat hij de verzekering, dat de Veree- nigde Staten zich zeer welwillend tegenover Spanje gedragen. In de Italiaansche Kamer heeft de oud-pre mier C'rispie zich gisteren trachten te recht vaardigen wegens de hem aangewreven knoeie rijen. De socialisten vielen hem daarbij in de rede. De Kamer heeft een orde van den dag aan genomen, waarbij de president wordt belast met het benoemen eener commissie van kamer leden, welke aan de Kamer de noodige voor stellen dienaangaande zal doen. Op 31 December a.s. zal het zestig jaar ge leden zijn dat Paus Leo XIII voor het eerst de mis opdroeg. Het voornemen bestond om dit heugelijk feit met groot vertoon te vieren. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Rome verneemt nu echter, dat de viering in alle stilte zal plaats hebben om den hoog be jaarden kerkvorst te sparen. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de gezanten twee door Rusland voorgestelde Turk.-che candidaten voor het gouverneurschap van Kreta hebben afgekeurd. Zij bevalen daaren tegen den Montenegrin Petrovieh aan. Het handelsverkeer tusschen Griekenland en Kreta is weer toegelaten, mits de Grieksche kooplieden zich onderwerpen aan de douane. Te Yolo is de Russische gedelegeerde voor den terugkeer der Thessaiiërs naar hun land door Turksche onder-officieren beleedigd. De onder-officieren zijn door den gouverneur van Yolo reeds gestraft. Naar uit Simla wordt bericht drongen de Britsche troepen Maandag door in het land der Chamkani's; 30 dorpen werden verbrand; de vijand hield een sterke positie in het dal bezet en opende het vuur van uit ravijnen, hetwelk tot Harrass werd voortgezet, waar (Ie Britten op hun terugtocht gingen kampeeren. De Britten hebben aan dooden één officier en twee manschappen en aan gewonden twee officieren en '1-1 manschappen. Beulcr's bureau spreekt tegen, dat Engeland onderhandelt met China over den afstand van een strook land hij Hongkong. Een ontslagen politie-agent heeft een poging gedaan om den president van Uruguay te doorstekende man werd gegrepen. Te Montevideo is het rustig. Wandelt ge nog een oindje met ons mede? 01 zijt ge reeds moe? Sinterklaas nog lang mot. Ho is flink ter been en al wanrielemio stijgt zijn lusi om te zien, waar hij zooveel goeds ziot. 't Is Intusschen knapjes koud geworden. Laai ons dus even aanloopen bij den heer C. PLOOIJ. Lange Kerkstraat 40. Een bonien muts of een mooie mof zal ze.ker niet onwelkom zijn. Voor uw kiemen jongen, die al zoo flink ine< vader meestapt, kunt ge hiernaast goed terecht. J. PLOOIJ heeft aardige kindei jasjes, en misschien neemt ge zelf nog wel een mooie das mee. Nu eens onze oogen te gast laten gaan bij den heer IJ. DUBBELÜ, den banketbakker op de Markt. A! wat het vak betreft, is er ruimschoots te vinden, en flinke boterletters niet het minst Een goed glas wijn of een lekker grocje smaakt daar wel bij. Waar ge die zult halen? Van P. RITMAN, B'oersveldpad 3, gaat ge vast niet teleurgesteld heen. De firma J. DE GOEDEREN, Lange Kerkstraat 82, zorgt vooral voor de dames. Maar waarom het niet te zeggen, wij heeren houden ook wel van een goed stuk chocoiaad. Toch zien wij liever in deze dagen onze dames naar den heer j. ZOETMULDER, Hoogstraat 471 gaaneen kistje geurige sigaren is ons meer wel kom dan het mooiste brok speculaas. Die is anders dichtbij best te krijgen. De heer H. A. VAN DER MEER, Boterstraat 89, heeft niet alleen beschuit, zeer fijn van sruaak; ook bij hem mocht St. Nicolaas gerust eens kijken. Een beschuit met een lekker stukje rookvleesch is anders ook nog zoo slecht niet, en ik wed dat de heer N. VAN ZON, Broersveld 83, u naar uw zin bedient, ook als ge meer van Noack's worst houdt. Weet ge niet wat ge voor speelgoed zult koopen "Wat denkt ge van een steetien bouwdoos of een stoommachine? Kijk dan eens bij D BALGABEL, Hoogstraat 44, die ruim gesorteerd is. Voor uw vrouw vindt ge er zeker meteen iets moois. Zoo, houdt uw oudste meer van lezen Dan moet ge bij WENK en B1RKH0FF, Dam 18, wezen, waar ge een uitgebreide sorteering lees boeken vindt. Een mooie doos luxe-post is voor uw dochtertje niet onaardig. E«n flinke gebreide handschoen of een mooie zijden cache-nez komt thans best te pas. Gelukkig, dat de heer J. G. JACOBS, Hoogstraat 106, die in ruime keus heeftwij zuuden 't anders beusch koud krijgen. Willen we nog eens snoepen Daar is 't toch Sint-Nicnlaas voor. Laat ons dan even naar ALB. VAN DEN BRINK, Hoogstraat 178, gaan. Wat zal 't wezen, de keus is moeilijk i k neem een lekkere borstplaat. Bij J. M. VAN LEEUWEN, Korte Dam 2, mogen wij niet voorbijgaan. Misschien lacht de fortuin ons toe, en trekken we in de tombola zonder nieten een mooie speculaas-vrijster of een visch van chocoiaad. Voor heusche visch zijn wij hier niet tea^Jit. Daarvoor moeten we bij W. VERVOORT, Nieuwe Haven 35, wezen. Per telefoon kunt ge hem uw bestelling doen. zoo ge wilt. Maar laten we liever wandelen, dan kunnen we metoen even aangaan bij J. KEMP. Hoofdstraat 28. Een solido badkuip is een onontbeeilijk siuk in het hui-hou den, en als de goede Sint tl daarmede wit verrassen, dan rooogt ge tevreden wezen. 't Is weer een heal eindMaar toch moeten we nog even naar Broersveld, bij do Wed. J, VAN ZOMEREN en ZOON. Na al die zoetigheid zal een Si tvch druifje of een fijne apjiei best smaken, denk tk. Ten minste voor wie niet liever een hartig hapje wenscht Bij de CONFEDERATIE, Groote Markt over het Stadhuis, vindt ge heerlijke rolhammetjes, die geschikt zijn voor c.ideau's. Een begeerlijke en nuttige feestgave is zeker wel een horloge of een klok. De heer W H. IIISSINK, Hoogstraat 34, heeft daarvan een ruimen voorraad. Eu is uw portemonnaie niet boordevol, ook met bescheiden middelen kunt ge er goed terecht. IVordt vervolgd.) De Koninginnen. De Koninginnen zijn gisteren, kort na terug keer in de residentie, uitgereden naar de omstreken der stad. Muntbiljetten. De nieuwe op rameh-papior gedrukte munt biljetten zullen, naar gelang zij gereed komen, spoedig in omloop worden gebracht. Eene bestelling van dat papier is, zoo deelt de minister van financiën mede, eerst gedaan, nadat daarvan proefvellen waren onderzocht aan de Königliche Mechanisch-Technische Versuchs- anstatt te Charlottenburg (Berlijn) en nadat het papier door de met het drukken der munt biljetten belaste Nederlandsche firma geschikt was bevonden voor den plaatdruk. Het onder zoek te Charlottenburg leverde gunstige resul taten opde Widerstand gegen Zerknittern bleekausserordentlich gross en hieraan valt voor muntbiljetten veel waarde te hechten. Ook overigens voldeed het papier aan de eischen, welke het proefstation stelt voor de hoogste klasse van schrijfpapier en overtrof het ver die voor drukpapier gesteld. HeL feit, dat de Fransche Bank reeds sedert jaren hare biljetten drukt op rameh-papier, bewijst, naar het den Minister voorkomt, dui delijk, dat dit papier zeer goed bestand is tegen het Europeesch klimaat. A. C. Wertheim. De redevoering die de voorzitter der Eerste Kamer gisteren in de gewone zitting hield naar aanleiding van het afsterven van den heer Wert- heim luidde nis volgt Mijne Heeren! De treurmaie van het overlijden van ons hooggeacht medelid, den heer A. C. Wertheim, neeft ongetwijfeld u evenals mij diep cetroflvn. Uitmuntende door groote gaven van geest en nart, door onverdroten ijver, door voortdurende toewijding aan de vele en velerlei zaken hem opgedragen en toevertrouwd, is zijn heengaan een bijzonder groot verlies. Ook wij vvaardeeren steeds zijn veelzijdige kennis, zijne belangstel ling in alles, ztjn welspiekeridheid en zijnaan- cenamen omgang, waardoor hij bij ons voort durend in goede herinnering zal blijven. Moge de Almachtige i'yn eclugetioote en kinderen de kiacht schenken, om het onherstelbaar verlies met onderwerping te dragen. De Minister van Buiteulandsche Zaken sprak de volgende woorden Mijne Heeren 1 Zeer zeker zal het de Kamer niet verwon deren, indien ik zeg, dat de regeering zich ten volle aansluit, zoowel aan de woorden van deelneming door dea voorzitter gesproken over het verlies, dat deze vergadering getroffen heeft, als bij de lu.spraak door U op den betreurden overledene uitgesproken. Ook buiten de Staatkundige kringen en buiten deze Kamer heeft de heer A. C. Wertheim door altijd zich ten allen tjjde ten bate van alles wat schoon en goed was zoowel in de stad zijner inwoning ais in Nederland beschikbaar te stellen, aanspraak verworven om in de dank bare herinnering van het Nederlandsche volk te bljjven voortleven. Ik acht mij gerechtigd te verklaren, dat het land in A. O, Wertheim een zijner verdienste lijkste burgers en edelste zonen heeft verloren. Weduwen-pensioenen. Volgens een op 2 Nov. ji. aan den minister van financiën gerichte nota heeft het bestuur van het Pensioenfonds voor weduwen en wee zen van burgerlijke ambtenaren, nadat de eerste wetenschappelijke balans van dat fonds was gereed gekomen, overwogen op welke wijze van het belangrijk voordeelig saldo van bijna 9 millioen gulden, hetwelk die balans aanwijst, zoowel in het belang der weduwen en weezen als in dat der deelgerechtigde ambtenaren zou kunnen worden gebruik gemaakt. Bij die overweging is nis vaststaand aan genomen, dat het sahio, voor een groot deel ontstaan door de hooge bijdragen, welke de ambtenaren voorheen voor eigen pensioen betaalden, uitsluitend bestemd behoort te wor den voor maatregelen in het belang dier amb tenaren of in dat van hunne weduwen en weezen. In de eerste plaats is onderzocht welk kapitaal aanwezig zou moeten zijn om de pensioenen van op 'ls van den pensioens grondslag te btengen. Tot uitvoering van dit denkbeeld bleek een kapitaal vereischt van ruim f 20,000,000; het is deihalve, tot groot Dedwezen van het bestuur, niet voor uitvoe ring vatbaar. Daarna is nageeaan, met welk percentage de tegenwoordige en toekomstige pensioenen verhoogd konden worden door het gelieele saldo der balans tot verhooging der weduwen- en weezenpensioenen aan te wenden. De becijferin gen, gaven tot resultaat, dat dte pensioenen met ruim 10 pCt. vei hooEd zouden kunnen worden. Deze verhooging kwam het bestuur te gering voor, om het geheele saldo der balans te bestemmen. Behalve deze beide denkbeelden zijn nog een 19 tal voorstellen nagegaaD. Dit gecombineerde voorstel hieruit omvat het volgende u. Voor de inhouding der kortiug aftrek van de helft van den pensioengrondslag tot een maximum van f400, of met andere woorden de pensioengrondslagen meer bedragende dan f800 met f400 en pensioengrondslagen van f800 en minder met de helft te verminderen. - b. Uitbreiding van het maximum bedrag dat bij de regeling der pensioenen in aanmerking komt van f'2400 tot f4000. c. Heffing van eene korting van G pCt. instede van 5 pCt. van pensioengrondslag tot een maximum van f4000, d. Gelijkstelling der weduwen en weezen gepensionneerd en nog te pen=ionneeren krach tens art. 28 met de weduwen en weezen ge pensionneerd krachtens artt. 27 en 5. e. Opheffing van de bepaling dat een in dienst zijnde ambtenaar, die na het GOe levensjaar ingetreden te zijn huwt, geen pensioen aan zijne weduwe en de bjj haar verwekte kinderen kan nalaten en daarmede gepaard gaande voortzet ting van kortingheffing. Behoud van het halve onver hoogde pen sioen bij het aangaan van een huwelijk door een gepensionneerde weduwe. Volkshuisvesting. Voor de volgende algemeene vergadering der Vereewiging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek is aan de orde gesteldde werkzaamheid van Gemeente tot verbetering der volkshuisvesting. De uitnoodiging om als praeadviseur over dit onderwerp op te treden, is aanvaard door de heeren mr, S. van Houten, mr. H. Krabbe en mr. F, S. van Nierop. De gewone audentiën van de Ministers van Marine, Koloniën en Buitenlandsche Zaken zullen op 3 December niet plaats hebben. Naar wordt verzekerd zal binnenkort de be werking van een nieuwe wet op het verleenen van militaire pensioenen ter hand worden ge nomen. Door een deputatie uitliet Delftsche studenten corps zal Zateidag het adres in zake den slechten toestand van de gebouwen der Polytechnische school peroonlijk den minister van binnen- landsche zaken worden toegelicht. De gemeenteraad van Rotterdam benoemde uisteren met 34 stemmen en 3 in blanco tot wethouder den heer G. II. Hintzen. Nu de heer Hintzen deze benoeming heeft aangenomen zal hij vermoedelijk als lid der Tweede Kamer bedanken, zoodat er weldra in Rotterdam IV eene verkiezing te wachten staat. De luit.-kol. J. E. H. Hanekar, directeur der normaal-schietschool te 's-Gravenhage zal bin nenkort den dienst met pensioen verlaten. De inwjjding van het R. K. Idioten-Gesticht te Osch, opgericht door de Vereaniging van den H. Vincentius a Paulo, heeft deze week plaats gehad. Bij Kon. Besluit is de tweede-luitenant D. P. Brond- geest, van het 5de rcg., inf. ,op non-activiteit gesteld. St. Nicolaas. Schrobben. De vorige week hebben wij een paar malen, op verzoek der Politie, een verbod opgenomen, waarbij het straatuchrobben bij vorst werd verboden. Wij wijzen er op, dat dit verbod niet alleen voor de vorst der vorige week geldig was, al schijnt een deel van het publiek dat te meenen. Van daag werd er weer hier en daar ge schrobd, ondanks het feit, dat bet vroor. [let is zeer te wenschen, dat egoïsten die bij vors: laten schrobben on bun eigen be langen hooger stellen dan die hunner mede burgers, maar eens met den strafrechter konnis maken. Op de Broersvest maakte van morgen een schrobster niet alleen haar stoep maar het gansche trottoir en de openbare straat onveilig. Daaraan dient een einde te komen. De heer M. Boer alhier staat als No. 4 op eene voordracht voor een onderwijzer aan de school voor gewoon L. .0 3de klasse no. 29 te Rotterdam. In de vergadering voor Slaatspensioneering, welke hier ter stede zal gehouden worden op Woensdag 8 December a.s., en waarran wij bereids melding maakten, zal het woord gevoerd worden door den heer F. van der Goes uit 's-Gravenhage en W. P. Helsdingen uit Rotter dam (niet de heer Troelstra, zooals eerst het plan was). De bier lor stede bestaande arbeidersorga- ni«alies zijn ter bijwoning dezer vergadering in »Musis Sacrum" opgeroepen. De volgende brieven geadresseerd aan onbe kenden zijn over de 4e helft der maand Nov. aan het postkantoor altiier ontvangen C. Fabriek, Amsterdam. A. Albregs, Dirksland, Directeur Beeetw.-suikerfabr. Dordrecht. Mej. A. Snabilié, 's-Gravenhage. H. Keijzer, Rotterdam. J. v. Rijn, Briefkaarten. J. T. Kiuining, 's-Gravenhage. Brieven (buitenland), A. de Roo en Co., Chicago. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 3 December, NotarisFJ. W. M. Roelants. Een woonhuis met overdekte plaats en erve, op den hoek van de Korte Haven en de Elze- steeg, met een uitgang in die steeg, no. 9, groot 67 cent., voor f1925. Een winkel- en woonhuis met bovenwoning, hebbende eeri afzonderlijken opgang, open grond, loods en erve, aan den Raam no. 48, groot 436 cent., voor f2025. BURGERLIJKE STAND, Ondertrouwd 2 Dec. J. H. van Schijndel, 21 jaar, en C. Amoureus, 23 jaar, Ceborcn 1 Dec. Antje, dochter van K. den Breejen en A. de Boer, Broersvest. Cornelia Engelina, dochter van W. C. Schaap en C. B. Vrauw- deunt, Kinderbuurt. Jan Willem, zoon van S. Stolk en J. M. Kooijman, Singel. 2 Dec. Arie, zoon vau W. Poot en A. Zeeuw, Overschiesche straat. Overleden: 2 Dec. Anna Maria van der Toorn, oud 11 jaar 4 maanden, Lange Achterweg. Het bomschip Scheveningen 200, dat eergiste renavond alhier de Haven uit zee binnenkwam, had 4 geblesseerde matrozen aaa boord, waar van één, met een gebroken been, in liet zieken huis werd opgenomen. Door stormweer en een stuk water, zijn die ongelukken veroorzaakt. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 2 Dec. Sander van Driel en Wilheimina Schruijer. Tulps Poot en Helena van Hale wijn. Johannes Kalisvaart en Anna Maria van Bodegom. Gerrit Broek en Petronella Akkerman. Jan Klein en Margaretha Nieuw- straten. Jan Koster en Jacoba Roest. Geboren 3 Dec. Arie Jan, zoon van P.' J. van Assen en A. Hartensveid, Afrol. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 December. Staatsbegrooting, (Vervolg.) De heer V e e g e n s wil dit ministerie zooveel mogelijk steunen, doch blijft aandringen op scheiding van kiesrecht en belasting. De heer K e r d ij k verdedigt de houding der liberalen bij de herstemmingen. Voorts ziet hij op den duur evenmin als de heer Kuyper vruchtbare samenwerking tusschen UtrechtEnschedé Ten slotte dringt spr. aan op het invoeren van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur in rijksbestckken. De heer Troelstra zegt in antwoord aan do heeren van Dedem en Harte zich te beschouwen als

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2