I 51"e jaargang. N°. 9497. Tweede Blcid Vrijdag 10 December 1897. binnenland" t 4 A Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh. j. c. roelants. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SPORT- Gemengd Nieuws. 1 f 'f ff si5 Hp ai ifl Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTERSTKAAT ro. Tclepl.ooa Ko. 123. URA1T. ADvr.nTENTrerRt.is: van 1—5 gewone regels met inbe- grip v.tu cenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Do Koninginnen. Hare Majesteiten de Koninginnen versche nen gisteravond te 8'A uur onverwachts bij het 2e Diligentia-concert in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage. Mej. Marcelena de Vries (zang) en de heer Eduard Zeldenrust (piano) genoten de eer voor Hare Majesteiten als solisten op te treden. De Almanack de Qotha voor liet janr 1898 bevat een goed gelijkend portret van H. M. koningin Wilhelmina. De Kroningsfeesten. Aangezien thans officieel bekend is, dat de beëediging en inhuldiging van H. M. de Koningin in Amsterdam op Dinsdag 6 September 1898 zal plaats hebben, kan hieruit worden opge maakt dat II. M. vermoedelijk Maandag 5 Sep tember in de hoofdstad zal aankomea en, ver mits het voornemen bestaat het verblijf van liet Hof te Amsterdam 4 dagen te doen duren, ligt het voor de hand, dat de binnenkomst van de Koningin in de residentie tegen Vrijdag 9 September d. a. v. verwacht kan worden. De heer W. F. D. Enklaar, te Deventer, stelt zich voor, in een «Gedenkboek" te ver eenigen de levensbeschrijving van de Koningin, verslagen van alle feestvieringen, de namen van feestcommissies, deelnemers aan optochteD, enz. Uitgever van het boek zal wezen de heer A. Tjaden, mede te Deventer. De Vrede van Munster. Op het request van mr, G. Blom, waarbij officieele viering van den 250-jarigen herin neringsdag van den Vrede van Munster ver zocht werd, is van den minister van binnen- landsehe zaken een antwoord ingekomen waarin wordt te kennen gegeven dat met belangstelling van zijn wensch is kennis genomen, doch dat geen toezegging kan worden gedaan, dat door de regeering in den geest van het adres zal worden opgetreden. Handels- en Kantoorbedienden. In eene op 25 en 26 November des vorigen jaars te Utrecht gehouden vergadering van vereenigingen van kantoor- en handelsbedienden in Nederland, werd de grondslag gelegd van een Nationalen Bond dezer vereenigingen. Thans is verschenen het eerste nummer van het orgaan van den Bond, dat onder redactie van zijn secretaiis, den heer W. C. de Giaafif te Amsterdam, vooi taan tweemaal 's maands zal verschijnen. De Bond telt reeds 28 afdee- lingen met 1185 leden op de statuten is de koninklijke goedkeuring veikregen, terwijl het bestuur bestaat uit de heerenJ. IJ. Odink te Amsterdam, vooizitter; J. C, van der Karn te Leiden, penningmeesterW. C. de Graafi' te Amsterdam, secretarisen de ledenF. W. van den Beikhof te Utrecht; C. Kühlmann te Leiden thans te Breda; H. Swart te Leeuwar den J. F. Ulmer te Rotterdam; G. M. V V, Vernimmen te Zwolle en A. M. M. de Witte te Rozendaal. De Prins-Hendrlk-Stichling. De damesvereeniging «Neerlands Weldadig heid", gevestigd te Utrecht, heeft het plan opgeval om in de maand Janunii e.k,, gedurende een tweetal dagen in de giooie zaal van Tivoli te Utrecht een bazaar te houden ten bate van de «Prins-Hendrik-stichting". Het plan is in dien bazaar aan elke provincie van ons land in een afzonderlijke afdeeüng plaats te geven en de voorwerpen al naar gelang van de plaats vanwaar zij afkomstig zijn, m. a. w. provinciesgevvijze, te rangschikken. Het denkbeeld wordt overwogen, om de ingezonden voorwerpen te laten veikoopen door jonge dames in de verschillende provinciale kleederdrachien. De vereeniging heeft een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid en in liet bijzonder op den steun van fabrikanten en leveranciers in de verschillende provinciën, om voortbreng selen der njjverheid in verschillende gewesten van ons land voor haren bazaar te verkrijgen. Te dien einde heeft zij prijsopgaven en condi ties van de bedoelde voorwerpen, liefst vóór 15 December, gevraagd. By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau G. A. N. T. Jansen van Aderden, hoofdcommies by het Departement van Justitie, gewezen secretaris der ontbonden Staatscommissie ter voorbereiding van eene wettelijke regeling van het onderwerp der vicariestichtingen. Bij Kon. besluit is ontbonden de Staatscom missie ter voorbereiding van eene wettelijke regeling van hetondervverpder vicariestichtingen. Aan de leden dier commissie, bestaande uit de bh. mr, B. J. Linteio baron de Geer v. Jut- I haas, oud-hoogleeraar te Utrechtmr. W. B. S. Boeles, president van het gerechtshof te Leeuwarden, en W. van Beuningen, emeritus predikant te Utrecht; zoomede aan den secre taris G. A. N. T. Jansen van Affevden, hoofd commies bij het Departement van Justitie, is de byzondete dank en de hooge tevredenheid van de Regeering betuigd, voor den door hen volbrachten arbeid. De gewone audiëntie van den minister van BinnenlaudscheZaken za! op Zaterdag li Decem ber e. k. niet plaats hebben. De leden van de katholieke partij in de Tweede Kamer hielden gisterenavond een club-bijeen komst in het gebouw dier Kamer. De heer J. M. Pijnacker Hordijk, lid dei- Tweede Kamer, denkt 27 December eene reis naar Indiè te ondernemen en daar korten tijd te vertoeven. Naar wij vernemen zal de Pruisische minis ter van openbare werken eerstdaags het depar tement van buitenlaodsche zaken verzoeken de onderhandelingen met de Nederlandsche regee ring te openen over het verdrag, den aanleg en de exploitatie der lijn Enschede Aliaus betreffend. Naar men verneemt, is er sprake van ook le Deventer de post- en telegraafdiensten te ver eenigen onder het beheer van één directeur. Benoemd tot commies aan liet Bureau voor Statistiek, met ingang van 1 Jan., mr. J. II. van Zanten. DELFT, 7 December. De afdecling Delft van don Algemeenen Nederlnndschen Typografenbond heeft den gemeenteraad verzocht, voortaan in de voorwaar den van aanbesteding van drukwerken dezer gemeente zoodanige bepalingen op te nemen, welke strekken kunnen, om den loonstandaard voor dc gezellen te verbeteren. Ter ondersteuning van dat verzoek zijn adressen ingediend door verschillende vereenigingen. Burg. en Weth. hebben, op grond dat dc raad zich nooit dc vaststelling dor bestekken heeft voorbe houden, voorgesteld het adres ter afdoening aan het college van dagelijksch bestuur te renvoyeeren. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier vaujusti- tie bij de arrondissements-rechtbank te Groningen, mr. N. de Bidder, thans officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Tiel. Bij Kon, besluit is benoemd tot snbstitunt-oftlcier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, mr. A. Maclaine Pont, thans substi tuut officier van justitie bij de arrondissements recht bank te Alkmaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut-officier van justitie by de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, mr. P- de Jossclin de Jong, thans kan tonrechter te Dokkum. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot burgemeester van Sijbecarspel, mr. C. P. Donker, tot burgem. van 's-Hccrenhoek, J. G. P. Timans, secretaris dier gemeentetot burgem. van Zuidwoldc, L. Engelen burg, secretaris dier gemeente; tot burgem. van Andel, J. H. van Ouwerkerk; tot burgem. van Texel, jhr. J. C. W. Strick van Linschotentot burgem. van 's Heer-Arcnskcrke, jhr. U. E. Lewc van Neijenstein en tot burgem. van Bcrlicmn, II. C. Godscbalx. Bij Kon. Besiuit is aan John Alexander Gordon, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wet telijke bepalingen omtrent de uitoefening der ge neeskunst in Nederiaud stiptclijk nakotne. Bij Kon. Besluit is aan James Trevor Williams vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, mot uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij Je wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptclijk nnkome. Bij Kon. Besluit is J. W. J. baron Tacts van Amcrongen benoemd tot burgemeester der gemeente Monster, met toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Alblasserdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot heemraad van den polder Oosterwolde, W Veldkamp Gzn.; tot gecommiteerdea uit de besturen van dc polders Oldebro ;k en Oosterwolde voor het behser der be dijking langs Dronthcn, W. de ITcer en N. S. Rara- bonnet tot dijkgraaf van den polder Heerhngowaard, S. Akkerman tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha, Kleine Iluissens- en Een- dragtpolders, A. de Kraker K.zn. tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den Suzanna- polder, G. Born; tot dijksgedepntoerdc van het waterschap bet Oude Bildt, T. R. S-hmling Jr. tot volmacht voor d«i .Fngwiennnpolder, A. J. Helder. De heer Bronsveld is thans 30 jaar achtereen redacteur geweest van de Stemmen voor Waarheid en Ti ede. Als feestgave heeft hij aan allen, van wie gedurende dat tijdsverloop artikelei, in liet tijd schrift werden geplaatst, een albumblad gevraagd en in het nommer van December afgedrukt. In gebonden en ongebonden vorm door velen aan die roepstem gehoor gegeven. Mede is opgenomen een lijst van overleden medewerkers. Een cn ander beslaat niet minder dan 63 pagina's. Beroepen: te Rozenburg, F. W. C. L. Schulte, te Utrecht; tc Muntendam, H. II. IJnzonides, cand, te Stedum (Gros.)te Wognum, J Bnscii Keizer, te Dwiugeloo; te Foudgum, D, van Lonkhuizen, cand. Aangenomennaar Baarland (Z.-Bev,), door J. E. 15. Meloen, te Gecsteren. Bedankt: voor Daarle, door G. B. Hospers, cand. Gcref. Keuren. Beroepen: te Znamslag, A. II. Buitenhuis, te Znlt-Bommelte Doesburg (Geld.), W. A. Vrolijk, to Zaaraslag B. Bedankt: voor 's-Gravcuhage B. door J. E Vonkenbcrg, te Voorthuizen. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Doctoranl-exmnen in rechtswetenschap J. N. van der Ley. Utrecht. Cand. ex. theol. 2: W. Pothoven en J. U, Coops. Groningen. Theoretisch geneeskundig examen B. F. ten Catc. Leiden. Doctoraal rechtswetenschap J. W. Bclin- fante en J. Pb. Bosman. Cordang is uit Londen teruggekomen en zal den winter doorbrengen in Vlissiugen. Het doel van zijn reis moet geweest zijn een contract te sluiten met een der groote Engelsche fabrieken, waarvoor hij bet volgend jaar zal rijden. Men spreekt nu reeds over een match tnsscheu hem en Huret van 24 uur en met Armstrong voor 6 uur, beide in bet voorjaar op de Crystal Palace-baan te Londen te verrijden. Schevcningsche Visscherij. Alle loggers en bomschuiten van de Sche- veningsehe vloot lijn thans binnen en hiermede is de haringvisscherij voor dit jaar geëindigd. De hoogste besommingen in drie reizen ge maakt door di ie bomschuiten van den reeder A. C. Roeleveld bedroegen gezamenlijk f 21,000. Genoemde ieeder leed geen schade aan net ten enz. Twee kuisen omgewaaid. Omstreeks half vijf zijn gisterennacht te Rotterdam door een wervelwind twee in aan bouw zijnde huizen op een open terrein aan de Schietbaanstraat omgewaaid en nagenoeg met den groud gelijk gemaakt. Van beide huizen, twee verdiepingen hoog, was de achtergevel opgetrokken tot de nok toe, lieden hoopten de werklui met de kap klaar te komen. De binnenmuren waren ook reeds geheel gereed en van den voorgevel was het hardsteen gesteld. Aan de geheel verdraaide stukken bin nenmuur die bleven staan, is te zien dat de wind, door de open raamkozijnen heen met geweld daartegen heeft gebeukt, totdat de muur zich begeven heeft. Van beide huizen is enkel een brok van den achtergevel blij ven staan. De kap, de binteniagen, en zijmuren liggen ver pletterd en versplinterd over en door elkander op den grond verspreid. Dikke balken zijn mid den doorgeknapt. Beiden huizen waren geschoord. De schade wordt door deskundigen op ongeveer f1500 begroot. Men is begonnen met het opruimen van den puinhoop. Een witte raaf. Men leest in het Deventer Dagblad van 7 December het volgende zeldzame bericht «In de gisteren gehouden vergadering van den Raad had geene discussie plaats. Dien tengevolge blijft de rubriek Uit onzen Ge meenteraad thans achterwege". üe tlorm en de Oesterteelt. Door het stormweder is veel zand op de Oester- banken te Ierseke gekomen, doch gelukkig is overigens geen buitengewone of belangrijke schade aangericht. Wanr de moordaanslagen al toe dienen. Men meldt ons uit Amsterdam Reeds is mede gedeeld, dat de politie, evenals verled 3D jaar, ook nu, na de aanranding op de Heerengracht, lastig gevallen wordt met verbalen van avonturen, welke dan met die aanranding in verband zouden staan. Meer dan eenmaal wordt de politie daarbij feitelijk om den tuin geleid. Zoo kwam hedenochtend weder een lijarig meisje mededeelen, dat zij op de Keizersgracht door een man was lastig gevallen, die haar onder meer toevoegde: sik zal je steken"dat die man op het aankomen van een voorbijganger was weggeloopen, en dat de apotheker op den hoek van de Keizersgracht en de Leidsche straat haar bruispoeier had gegegen om van den schrik te herstellen. De apotheker wist echter niets af van dien liefdedienst, en later bekende het kind te hebben gelogen, en het gansche avontuur te hebben bedacht als voorwendsel om dien dag niet naar haar sdienst" te caan, waarin zij geen zin had. NB. Ot.) Een hond met plichtsbesef. Als bijzonderheid mag wel medegedeeld wor den, dat een der herdershonden, welke bij den hoogen vloed te St, Phiüpsland de kudden met schapen bewaakte op de schorren, bij zijne poging om de schapen te redden zelf omkwam. Het dier had gedurende zeer geruimen tyd om de kudde geloopen, ten einde haar naar den zeedijk te drijven, dat, toen het dier zeif moest gaan zwemmen om den dijk te bereiken, zoo ver moeid was, dat het den strijd tegen de golven niet kon volhouden, ondanks den betrekkelijk kleinen afstand. Als voorbeeld van plichtsbe trachting alzoo bezweken. Een wonderdier. Dij den veehandelaar van Hoff te Nykerk o/d Veluwe heeft een koe een kalf ter wereld ge bracht, dat met recht den naam van een wonder- kalf kan dragen. De kop van 't beest heeft veel weg van die van een papegaai en 't heeft tanden zoo groot als die van een paard. Voorpooten zjjn niet aanwezig van de achterpooten is slechts iets zichtbaar, waaraan echter geen klauwen zitten, doch groote nagels. Het overige is gelijk aan dat van een gewoon kalf. De eigenaar heeft 't verkocht aan een paar Amersfoorters, die 't tegen betaling 't «belang stellend publiek" laten zien. Blijft 't kalf in het leven, dan zal 't misschien nog een winstgevend zaakje voor de koopers worden. Ongelukken. Een verschrikkelijk ongeluk had Maandag middag te Amersfoort plaats. De loodgieters- knecht Corn. v. M. stortte onder het verrichten zijner werkzaamheden, waarschijnlijk dooi dat hij misstapte, van een gootlijst, met het onge lukkig gevolg dat hij op de straat terecht kwam, zoo zwaar gekneusd, dat 't bloed hem uit ooren, neus en oogen kwam. In den avond van denzelfden dag is de man aan zijn verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en kind onverzorgd achter. Dinsdag kwam te Coevorden een ongeluk voor, dat ernstige gevolgen na zich had kunnen slepen. De zoon van de wed. Pat te Pathuis, gem. Coevorden, laadde eenige zakken kunst mest op een wagen. Vooreen wapperend zeil schrikte het paard, zoodat het achteruitdrong: de wagen liep van den gemetselden steiger, en een oogenblik later lag het paard op den rug in 't water. Slechts door spoedige hulp en 't doorsnijden der strengen werd het paard gered. Zwemmende kwam het dier aan den anderen kant ,der haven weer op 't droge. De wagen werd later weer opgehaald enkele zakken kunstmest gingen verloren. i 4 e *0 Ijtf. 'if if I j Beleedigiug. In Pruisen is het zeldzaam geval voorgeko- At. iNL

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1