Koloniën. F i n a n t i e 1. Yisscherjj. S c li e e p t a a r t. Iï a n tl e 1. men dat de burgemeester en de wethouders van Unna (Weslïalen) door de rechtbank te Dortmuud elk tot 50 mark boete zijn veroor deeld, omdat zij een inwoner beleedigd hebben. Een droevig voorral. Een dramatisch voorval met zeer treurigen afloop is eergistei en-nacht voorgevallen in de correctioneele gevangenis van Poissy. Maandagavond 0111 elf uur deed de korpo raal Creton van liet 119e regiment infanterie in gezelschap van een ander soldaat zijn ge wone ronde. Na verscheidene pusten bezocht te hebben, richtte hij zij» schreden naar de post no. G. Thans werd hij opgemerkt door den op schildwacht staanden soldaat üepronier, die de bij reglement voorgeschreven sommee ringen deed. Driemaal achter elkaar riep hij $Halte-ld Qui rive." Daar hij geen antwoord kreeg en ook den dienst doe tiden korporaal niet hei kende, legde hij zijn geweer aan en vuurde. De korporaal Cretan uitte een kreet van pijn en sloeg tegen den gron 1. De andeie soldaat, die hern vergezelde, maakte tei stond alarm, waarop verscheiden militairen kwamen toesnellen. Men riep een dokter en Depronier werd in voorloopige be waring genomen. De toestand van den gewonden soldaat is hopeloos; de ongelukkige Depronier is bijna krankzinnig van smart; hij weent onophoudelijk. Voor en tegen Tabak. De vereeniging tegen het gebruik van tabak in Frankrijk is bezig bij gelegenheid der in 1900 te Parijs te houden tentoonstelling een congres te organiseeren van vereenigingen, die liet gebruik van tabak bestrijden. De president der Fransche vereeniging, de beer Decroix, beschouwt het gebruik van tabak als steeds nutteloos, dikwijls schadelijk en som tijds moorddadig. Deze uispraak is naar de meening van veien overdreven. Tabak is voor zeker een vergift, maar dat is in zekeren zin ook het geval met thee en koffie, pioducten, welke algemeen gebruikt worden. Van alle drie artikelen kan misbruik gemaakt worden, maar daarom is het matig gebruik nog uiet te veroordeelen. Integendeel kan tabak na inge spannen arbeid een kalmeerenden invloed op het gestel oefenen. In Frankrijk is de tabak niet van goede qualiteit, en in Engeland is het zeer moeie- lijk, zich zuivere tabak aan te schaffen, daar het product aldaar zeer sterk gesaust wordt. Sigaren zijn er alleen in het bereik van de gegoede klasse, en voor vullins: van cigaretten gebruikt men allerlei afval «el zoude daarom reeds gewonnen zijn, inde i een vereeniging voor de levering van zuive e tabak tot stand kwam. Het bedeelen van di tabak met reuk stoffen, resp. sausen, dient tot niets anders dan de geringe qualiteit van het product te bedekken. Met een artikel van goede qualiteit behoeft niet geknoeid te worden. Hoe schadelijk o.a. het rooken van cigaretten is, vooral wanneer deze niet zuivere tabak be vatten, toont het volgende geval. Bij de gerech telijke schouwing van hetIjk van een te Felling, bij Gateshead (Engeland) overleden jongmensch van IG jaar werd geconstateerd, dat de dood bet gevolg was van nicotine vergiftiging, ver oorzaakt door het bovenmatig rooken van ciga retten. Herhaaldelijk worden zulke gevallen waargenomen, verklaarde de met de lijkschou wing belaste deskundige. De ouders doen dus wel, er voor te waken, dat hunne kinderen niet op te jeugdigen leeftijd met rooken beginnen. Hel zou van belang zijn, de samenstelling na te gaan van de tabak, gebezigd voor het maken van goedkoope cigaretten, waarvan de hierboven vermelde knaap een ruim gebruik maakte. {M. t. d. F.) Boter en Margarine. De Chemiker Zeitung deelt het volgende mede over een nieuw eenvoudig onderschei dingsmiddel tusschen boter en margarine: Bij een onderzoek van boter viel de aandacht van Hoffmann op een eigenaardigheid eener op lossing van margarine in aether, welke voor controle werd gebezigd. Een druppel van deze oplossing was op een glazen plaat, gevallen en de na verdamping der aether achterblijvende vlek had een gekarteiden rand, gelijk een tand rad. Onmiddellijk werd op dezelfde wjjze boter onderzocht; de vlek daarvan had echter een gladden, cirkelvormige» of iets gegolfden rand, In het geheel werden zes monsters marga rine onderzocht en steeds zag men den tand- radachtigen rand. Bij dit onderzoek loste men twee deelen van het vet op in tien deelen aether; daarna filtreerde men door een trechter welke met een glazen plaat bedekt was. Een druppel van deze oplossing liet men ter hoogte van Vs meter op een reine glazen plaat vallen. De verdere experimenten leerden, dat zwak ker oplossingen, bijv. van 10 pet. den tandrad- vorm nog duidelijker deden uitkomen. Natuurlijk kan deze reactie slechts als vóór- of hulpproef worden gebruikt, te meer wijl mengels tan margarine en boter dan tandrad- vorm niet of slechts zeer onduidelijk doen ont staan, alleen dan, waaneer bet gehalte aan margarine zeer groot is. Het experiment heeft echter in zoover beteekenis, dat het spoedig en met kleine boeveelheden kan geschieden. Tegen zeeziekte. Ifoevele middelen zijn er reeds aanbevolen tegen zeeziekte en hoevele duizenden blijken nog altijd niet bestand tegen het schudden op de golven! Nieuwe raad blijft dus nog altijd gewenscht. Een Britsch geneesheer, dr. Lauder Brunton, geeft er zelfs twee. Hij merkt op, dat personen, die lang uit gaan liggen, het hoofd laag, ge woonlijk weinig van de ziekte hebben te lijden, en dat men hieruit kan opmaken, dat de oorzaak is gelegen in de werking der hersenen. In ver band biermede gelooft bij, dat kalrneerende middelen groot nut kunnen bewijzen. Persoonlijk beeft hij dat van broomkali ondervonden. »lk neem steeds in een papiertje Vs of 1 drachme broomkali mee, doe dit in een groot glas spuit water, en drink het mengsel op. Dit houdt mij rustig en vrij van de ziekte, althans gedurende het oversteken van het Kanaal". Volgens dr. L. kan men zonder gevaar dit middel ook gedurende een langere zeereis toe passen men wordt dan wel wat slaperig rnaar het schaadt niet. (Ind. Mercuur). Onzindelijk en schadelijk vleesch. Het Mil. tegen de Vcrv. wijst er met vol doening op, dat in de zindelijke verpakking onzer levensmiddelen veel verbetering is ge komen. Voor de volksgezondheid is dat van hooge waarde. Dit hebben in de eerste plaats de melk-inrichtingen ingezien, toen zij de zinde lijke en doelmatige beugeillesschen begonnen te gebruiken, de beschuitfabrikanten zijn daarop met de bussen gevolgd, en de fabrikanten van verduurzaamde levgpsmiddelen hobberi zich aan de eischen der hygiëne onderworpen, door de artikelen, die daartoe aanleiding geven, in goed verniste bussen in te leggen. Ook ons hoofd- voedsel, het brood, wordt nagenoeg steeds in goed gesloten karren bezorgd. Daarom te meer vraagt het Maandblad, om welke reden nog steeds het vleesch open en bloot aan de huizen moet rondgebracht worden. Wij zijn dus laat het blad hierop volgen vast overtuigd niet de eenigen le zijn, die meer malen met weerzin opgemerkt hebben, boe met het vleesch somtijds in de hoofdstad, bij het rondbrengen, omgegaan wordt. De open mand wordt dikwijls op een stoep of op straat gezet om den bezorger gelegenheid te geven, op zjjn gemak een praatje te maken. Behalve dat in dien tijd liet vuil van de straten onzer zoo rijk met stof bedeelde stad gelegen heid beeft om in de mand te waaien, behoeven wij niet te zeggen, dat ook het viervoetig of gevleugeld gedierte de verontreiniging menig maal nog sterk vermeerdert. Wij zouden het derhalve hoogst wenschelijk vinden, en zijn overtuigd dat bet publiek belang er ten zeerste mede gediend wordt, indien onze slagers zich b. v. giftvrije, wit, geëmailleerde, natuurlijk niet al te zware ijzeren bussen met gemakkelijke sluiting (en eenigszins geventileerd) aanschaften, waarin bij ieder klant zijn vleesch thuis bezorgd wordt. Indien het publiek wil medewerken en een dergelijke hygiënische verpakking van bet vleesch eischt, gelooven wij dat evenals bij zoovele levensmiddelen de praktijk reeds bewezen heeft, geen wettelijke dwangmaatregelen noodig zullen zijn, daar de machtige hefboom der concurren tie zeer spoedig zijn werking zal uitoefeoen. Afschaffing van het ontbijt. Een hygiënisch Ameiikaansch blad bevat een artikel, waarin aangetoond wordt, dat afschaf fing van bet ontbijt heilzame gevolgen voorde gezondheid kan hebben, met name bij zwaar- lijvigen, lijders aan gebrekkige spijsvertering, bij personen die zich te sterk gevoed hebben en hen die een zittend leven leiden. Zjj, die zich met twee maaltijden daags tevre den stellen, nemen daarbij in aaumerking, dat er geen arbeid meer verricht wordt na den laatsten hartigen maaltijd, en dat er gedurende de uren van den slaap slechts een geringe stof wisseling plaats vindt, waardoor bet lichaam voldoende kracht behoudt voor den tot het middaguur te volbrengen arbeid. Door een stevig ontbjjt, beweren zij, voert men aan bet lichaam een overmaat van spijs toe, die het organisme bezwaart. Zij zeggen dat na verloop van een of twee weken het geene opoffering rneer is, den dag te beginnen zonder voedsel. Jaren geleden had een andere dergelijke levenswijze vele voorstanders; daarbij verviel de avondmaaltijd in plaats van het ontbijt, en ook de volgelingen van deze regeling beweerden, zich er wel bij te bevinden. Uit een hygiënisch oogpunt schijnt het weglaten van het ontbijt een gunstigen invloed te hebben. Te dezer zake moet evenwel de ondervinding beslissen. Voor de huishouding zoude het een besparing in arbeid zijri. Zij, die er een proef mede willen nemen, moeten zich niet tevreden stellen, dit areola dagen te doen, maar behooren een maand of zelfs langer vo! L. houden. Kwade gevolgen behoeven zij niet te vreezen, Een groot voordeel is de zekerheid een Hinken eetlust te hebben, terwijl zij die hersenarbeid, verrichten, zullen bevinden, dat hun arbeid beter vlot gedurende den voormiddag, wanneer geen werkkracht verloren gant door het spijs- verterings proces. Het is duidelijk dat de schrij ver bij deze raadgevingen niet zoozeer ons een voudig Hollandse!) dan wel het zware Engel- sehe ontbijt bedoelt. De moord to SI al an g. Uit Indië schrijft men omtrent deze dramatische geschiedenis nog het volgende De heer Wilken was bib'ttplanter en sinds een paar jaar in het Malangsche. Hij was gehuwd met een aardig vrouwtje, doch het huwelijk was niet gelukkig en sinds eenige jaren leefde de familie in volslagen disharmonie. Reeds vóór 2 jaren moet mevrouw op eene echtscheiding aangedrongen heb ben, doch W. weigerde. Te Malang, waar zij nogal veel menschen zagen, was het slechts aan enkele kennissen bekend, dat de familie niet gelukkig leefde. Wel trok het de aandacht dat W. meer in de soos achter de speeltafel zat, dan thuis. Onder de heereri die Wilken's huis fiéquenteer- den behoorde ook de kapt. der inf. jhr. Schmidt uuf Altenstadt, die, evenais mevrouw Wilken lid was van een fietsclub, zoodat beiden elkaar meer ontmoetten, dan wellicht goed was. Was het wonder, dat de knappe vrouw, die door haren echtgenoot verwaarloosd werd men beweert zelfs dat hij hardhandig was verge lijkingen ging maken en zich meer en meer aan getrokken gevoelde tot den kranigen, aristocratischen en beminnelijken oificier En daar sympathie meestal wederkeerig is, ontstond er weldra een vertrouwelijkheid, die vooral dames aanleiding gaf tot fluisteren. Zooals in den regel gaat, vernemen de betrokken personen steeds te laat. dat zij over de tong gaan on argeloos bezocht kapt. Schmidt de familie Wil ken, meermalen ook, om mevrouw af te halen zoo de fietsclub een tourneetje had afgesproken. Ge durende de racefeesten in de maand September, op een bal-masque, moest mevrouw W. uoodza- kelijk van schoenen verwisselen, en ging naar huis, dat nabij de stad lag. Het was op aandringen der datnes, dat zij besloot naar huis te gaan, wijl anders de lanciers en quadrilles van 't clubje niet konden doorgaan, zoo mevrouw, om de knellende schoentjes, niet mee kon doen. Daar kapt. Von Schmidt op verzoek van Wilken gedurende de race-feesten mevrouw's cavelier was, Wilken zelf occupeerde zich liever met andere dingen, begeleidde de officier zijn dame naar huis. Nauwelijks hadden zij de zaal verlaten, of een masque drong tusschen de speeltafeltjes door en fluisterde W. iets in 't oor. Gelijk een veer sprong deze van zijn stoel en snelde het paar achterna. Het masker had W. echter noodeloos verontrust, want toen hij thuis kwam, waren meviouw en de heer Von Schmidt weer op weg naar de soos. Zij was, na gemakkelijker schoenen aangetrokken te hebben, in de wagen gestegen. Voor de sociëteit haalde Wilken de wagen in, en reeds opgewonden doet' al die feestdagen begon hij heftig te worden en liet zich eenige woorden ontvallen, welke eene uitdaging tengevolge had. Een duel werd voorkomen, doordat W. zijne ver ontschuldiging aanbood en daar de beleediging niet van dien aard was, dat een tweegevecht moest plaats hebben, liep de quaestie kalui af. De verhouding tusschen man en vrouw werd er echter niet beter op, te meer daar Wilken's heftig karakter eene samenleving onmogelijk maakte. Zijne zaken waren zeer achteruitgegaan en dit had ook grooten invloed op zijn gemoedsstemming, waarvan mevrouw natuurlijk den meesten last ondervond. Mevrouw drong andermaal op eene echtschei ding aan en Wilken, die eindelijk inzag, dat het zóó toch niet ging, stemde toe en nam de schuld op zich. Den 21 October, na de vendutie, nam mevrouw haren intrek in 't hötel vBellevue" in afwachting van de scheiding, welke den 27n Octo ber werd uitgesproken. Den volgenden dag zoude zij naar Soekaboemi vertrekken en Wilken had besloten in de Molukken zijn geluk te beproeven. In den avond van den 27n was Wilken in het hötel geweest en had mevr. Wilken, thans mevr. Veldhoed, verzekerd, dat zij nimmer mevrouw Von Schmidt zoude worden daar hij besloten had dien officier neer le schieten. In het voorbij gaan zij gezegd, dat Von Schmidt het voorneman werd toe geschreven, me«roaw Veldhoed te huwen zoodra de bepaalde tijd, door de wet voorgeschreven, zou verstreken rijn. Nauwelijks had Wilken het hotel verlaten of mevrouw haastte zich naar de woning des heeren Von Schmidt, om hem te waarschuwen, le meer, daar W., die zeer opgewonden scheen, reeds vroe ger die bedreiging had uitgesproken. Kapt. Von Schmidt hechtte echter niet veel waarde aan des heeren Wilken dreigement en liet een dogcar ont bieden, om mevrouw naar het hötel te begeleiden. Intusschen was Wilken wederom in 't hötel ge weest en mevrouw niet aantreffend, had hij zich achter één der Waringius geposteerd op't vóórerf, om hare terugkomst af te wachten. Terecht vraagt men zich afWat had W. nog met die dame te maken? Het was toch ook met zijn wil, dat het huwelijk ontbonden is geworden Voor den ingang van bet hotel, terwijl mevrouw uit den wagen stapte, sloop op eens een donkere gedaante naar voren. Het was de heer W. Na zich overtuigd te hebben wie de dame was, lichtte hij het zeil van 't voer tuig op, en lostte a bout portant twee schoten op den heer Von Schmidt; 'twas toen 10% uur. De koetsier, doodelijk geschrokken, legde de zweep over de paarden en holde in dollen ren voort in de richting van de hoofdwacht, waar hij den comman dant waarschuwde. Het bleek, dat kapitein Von Schmidt gevaarlijk in den onderbuik getroffen was en hij werd, onder geleide van den sergeant der wacht, naar het' hospitaal getransporteerd. Blijkbaar zag de gewonde zijn toestand ernstig in, want hij verzocht zijn vriend, den kapitein Schoenmaker, te doen waarschuwen, die zich on middellijk naar het hospitaal begaf. Inmiddels bad W. de kamer van mevrouw Veld hoed geforceerd, en eisebte van zijn gewezen echt- genoote dingen, welke de kieschheid ons verbiedt te omschrijven. Op haar hulpgeroep kwamen van alle kanten bedienden aanloopen, zoodat W. het raadzaam achtte te vluchten, doch hij keerde kort daarna terug, maar werd andermaal genoodzaakt onver richter zake heen te gaan. Men kan zich voor stellen, welk een consternatie er in het hötel heerschie 1 Reeds den volgenden dag waren de heeren van 't! gerecht van Soerabaja overgekomen, om een onderzoek in te stellen. W. had zich 's morgens om 10 uur bij den assistent-resident aangegeven. De algemeene opinie omtrent 't gebeurde is nog a! verdeeld. Zij, die niet weten hoe ongelukkig de familie W. leefden, beklagen W. en noemen 'teen daad, gepleegd uit blinde jalousie, anderen hebben medelijden met de vrouw en veroordeelen den dader, doch meer en meer keert zich de openbare meening ten gunste van mevrouw Veldhoed. De kap. Von Sinidt auf Altenstadt bezweek den 30 October aan de bekomen wond, diep betreurd door zijne vrienden en kennissan. Moe het met W. zal afloopen is moeielijk te zeggen, liet gerecht zal ongetwijfeld vele verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen, Men wil weten, dat W., in den laatsten tijd, voornamelijk door achteruitgang van zaken, erg prikkelbaar was, ja, tot wanhoop gebracht werd, zoodat zijn gemoedstoestand hem tot een daad geleid heeft, waarvoor hij, Iaat ons hopen, niet al te zwaar zal moeten boeten. Faillissementen. Uitgesproken: Leeuwaiden. 4 December. D. van der Horst, schoen maker. liechter-commissaris inr. L. D. Losecaat Ver meer, curator tnr, C. Beekhuis. Rotterdam 8 December. Cernelis Mattheus Gerardus Klaare, schilder, handelende onder de firma Klaare Co., Boezemsingel, aldaar, werkplaats hebbende Oosteinde 32. Rechter-commissaris inr. S. Giatama, emator mr A. C van Blommestein Rotteidam. Casper Johannes Ziekman, kapper en winkelier, Noordbiaak 3, aldaar. Rechter-commissaris mr. .1. F. van der Lek de Clercq, curator J. C. Astro. Kottel dam Leonardus Josephus Wijiacker, kantoor bediende aldaar. Rechter-commissaris mr. J. H, van Meurs, ouiator inr. Th. Reepmaker. SCHEVENINGEN, 8 December. Alle loggers en bom schuiten van de Scheveningsche vloot zijn thans binnen eu hiermede is de haringvisscherij voor dit jaar ge ëindigd. De hoogste besommingen in drie reizen, gemaakt door drie bomschuiten van den reeder A. C. Roeleveld, bedioegen gezamenlijk f 21,001). 1JMUIDEN, 8 December. Heden waren hier aan de miikt een sloep niet 1100 groote, 1500 kleine schel- visschen, 7 kabeljauwen. Stoomtrawler Betsy met 70 mandjes schelvisch, 50 mandjes schol, wat kabeljauw, tong en tarbot. De volgende prijzen werden besteed groote schelvisch doode £14 a f 18, kleine idem f 5.60 a f7 per mandje van 40 stuks, groote levende f29 a f31, kleine idem f 14 a fi6, per mandje van 30 stuks. Levende kabeljauw f7, groote tong flaf1.20, kleine en middel idem 40 a 70 c., groote tarbot f9 a f 12.50, kleine en middel idem f2 75 a f 5, doode kabeljauw f2,50 a f 4. per stuk. SCHEVENINGEN, 8 December. Gisterenavond en hedenochtend werd alhier aangevoerd 500 stuks levende schelvisch en 15 inand garnalen. Voor de schelvisch werd 38 tot 75 c. per stuk en voor de garnalen f2.25 tot 2.50 per mand gemaakt. Hoogwater te Schiedam. Dec. 10 v.in. 4.41 ri.m. 4.54 *11 5.1 U 9 5.27 Hoogte i.i m. T N. A.P. van het Hoogw. te Hoek-van-Holland. Dec. 10 v.in. 0.86 NL; n.in. 0.84 il. 8 11 9 0.87 9 9 0.88 9 Zoa en Haan. /.onvopga'ig Dec. 10: 8.01 vin ondergang 3.45 n in. 9 9 11 8.02 9 9 3.45 9 Laatste kvvattier 17 Dec Nieuwe Maan 23 Dec. BERLIJN, 8 December. Spiritus. Loco 38.20. LONDEN, 8 December Aanvoer van Eng. Tarwe 100qrs., vreemde 20,300 qrs., Eng. Gerst 1800 qrs., vreemde - qrs Gianen kalm, Tarwe meer prijshoudend. PARIJS, 8 December. Tarwe. Loopende maand fr 30.50, Jan. fr. 30.05, 2 eerste mild. fr 29.80, 4 eerste mnd. fr, 29.45, 4 mnd. van Maart fr. 28.75, kalm. Rogge. Loopende maand fr 18.50, Jan. fr. 18,75, 2 eerste mnd. fr. 18.75, 4 eerste maanden fr 18.75, 4 mnd. van Maait fr. 19,—, kalm. HAMBURG, 8 December. Petroleum loco 4.75, brief, dito -.geld. Spiritus per Dec./Jan. 21%, Febr./Mrt 20%. Stemming: va«t. BRUSSEL, 8 December. Tarwe kalm, Mais piijsh. Anierikaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 8 December. Tarwe. Dec. Jan. Febr. Maart. Mei. Juni. 8 Dec. 97% 97%93% 7 9 90% 96)%92% G 95% 95%917% M a s. Dec. Jan. Febr. Maart. Mei. Juni. 8 Dec. 313/833% 7 31 31%33% 0 9 30 33% Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijver heid werd gisteren aanbesteed lo. het opruimen van een grondneerzetting aan den linkeroever der doorgraving boven liet worteleinde van het Zuiderhoofd, hehoorende tot de werken van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Begrooting f 300,000 Minst was ingeschreven door A Volker Lzn. en P. A. Bos te Sliedrecht en Gorinchem, voor f 264,500. 2o, het uitvoeren van bezinking en bestorting ten behoeve van de overbrugging van liet Holt Diep. Minste inschrijver W. Volker te Sliedrecht, voor f3790.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2