51'" jaargang. m Zaterdag 11 December 1897. N°. 9498. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. JACHT. FEUILLETON. DE JONGE WEDUWE. aIj ■If" UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. STADSNIEUWS. ifcfy *\f <1 3 J '"li - al Abossemkstsjkijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers. - 0.02 BUK EAU: BOTERSTRAAT ïO, Telepfioon üo. 123. Anvnr.TKN-TrErr.usvan 1—5 gewono regels met inbe grip van ccne Conrantƒ0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Commissaris dur Komngin in de provincie Zuid-Holland, Genen het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 29sten November 1897, no. 10; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad ri" 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie woidt gesloten op Zaterdag den 1 bden Januari 1898 met zonsondergang terwijl bet schieten van houtsnippen geoorloofd blijft tot 1 Mei 1898, doch alleen door houders van groote jachtacten, bij jachten op schadelijk gedierte, waartoe, ingevolge de artt. 16 of 26 der Jachtwet, consent of buitengewone machtiging is verleend, blijvende het in ait. 15, sub lett. g dier wel bedoeld jachtbedujf, van liet vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen toegelaten tot en met den I8den Maart 1898. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge- biuikelijk is, alsmede in het Provinciaal hlad en in de iïeierlanische Staatscourant worden geplaatst. 's-GRA.VENHA.GE, den 2den December 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd FOCK. Algemeen overdekt, Schiedam, 10 December '97. In het verre Oosten zijn gebeurtenissen op" handen, die \an ver strekkende beteekenis kun nen zijn. Ten spijt van de protesten der regeering van het Hemelsche Rijk tegen de bezetting, in vol len vrede en zonder eenigerlei -waarschuwing, van een belangrijk punt op Chineesch grond gebied, in weerwil van de te Peking gedane belofte zelfs om de geëischte voldoening te geven voor den moord op de Duitsche missio narissen, schijnt Duitschland van plan Kiautschau bezet te blijven houden en er zich steeds rneer te versterken. Duitschland maakt zich gereed niet minder dan 1400 man marine-soldaten en artilleristen uit te zenden, die zich binnen weinige dagen te Wilhelmshafen zullen inschepen op booten der Bremer Lloyd, daartoe door de regeering afgehuurd. Van het vertrek van dit eskader met be stemming naar China wil men een beteekenis- volle politieke manifestatie maken. De Keizer zal zelf het vertrek bijwonen en zal het eskader uitgeleide doen tot aan de grens der Duitsche territoriale wateren. Prins Heinrich, 's Keizers broeder, die het smaldeel commandeert, heeft Woensdagmiddag op Friedrichsruhe afscheid genomen van prins Bismarck, die door zijn oude kwaal, aderont- ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 15) Zij leunde achterover in den tuinstoel. ïJa, verdroomd 1" riep zij uit, toen het kind was heengegaan. Zij sloot de oogen. Zoo kan bet niet langer met mij! Ik voel, dat ik op mijn vijfen twintigste jaar nog den vollen levenslust bezit, die den ganschen dag verzinkt in mismoedigheid en ontevredenheid en mij 's nachts dikwijls opjaagt van mijn bed, wanneer de beelden uit het verleden voor mij oprijzen. Ik bedrieg mij zelf, wanneer ik ween, dat ik behagen schep in deze verlatenheid. Ik mag het niet om mij zelfs wil, om der wille van mijn kind... Ik moet weder in aaniaking komen met de wei eld, die ik veronachtzaamd heb." Zij zag om zich heen in den salon, als wilde zij er reeds afscheid van nemen, en daarbij viel haar blik in den grooten spiegel. Zij glimlachte dioevig; maar dan schrikte zij zenuwachtig terug voor haar eigen beeld. z Waarom hen je zoo lang hier alleen gebleven 7" Die vraag drong zich aan haar op. »Wat dreef je bit de wereld Het tvas haar zooeven, toen zij aan Leo, en steking aan het been, aan zijn stoel was ge kluisterd. Het afscheid moet zeer aandoenlijk zijn ge weest. Bismarck wenschte den prins goede reis, goed succes en goede thuiskomst. Daarna is prins Heinrich naar Berlijn terug gekeerd en heeft een bezoek gebracht aan graaf Waldersee. Aan het station, waar de prins van tal van officieren afscheid nam, sprak graaf Waldersee hem toe. Hierop antwoordde de prins»Ik dank u voor uw beminnelijke woorden. Wil mij ge- iooven dat terwijl ik mij daarheen begeef waar heen mij de genade des Keizers zendt, ik den souverein dank, dat hij zooveel vertrouwen in mij heeft gesteld. Ik zal mijn plicht vervullen in naam des Keizers, hern en het vaderland Ier eere. Leve de Keizer 1" De prins is toen naar Kiel vertrokken. Een hoogst belangwekkende beschouwing wordt aan dit conflict met China gewijd in de Ind. Beige. Het liberale orgaan ziet in dit krachtige op treden van Duitschland in het verre Oosten een actie jegens Engeland en Frankrijk beide. »Die expeditie," zegt het blad, ris de eerste akte van een langen en hardnekkigen strijd tusschen Engeland en Duitschland om de supre matie te land en te zee. Wij zien er het begin vanhet einde zullen wij vermoedelijk niet zien." »De vervoering, die steeds in 's Keizers woor den doorstraalt, zoodra hij aan dit onderwerp raakt, geeft er blijk van, hoe veel omvattend zijn plannen zijn. Dat ook Frankrijk Duitschland in het oog moet houden daarvoor ziet de Ind. een bewijs in een van de laatste uitingen des Keizers. In zijn narede bij de opening van den Rijks dag zeide de Keizer nl. dat hij zelfs zijn eenigen broeder op het spel zette ster bescherming der Christelijke zending. En nu weet men, dat Frankrijk van ouds her tot op heden de rol van beschermer van het Christendom heeft vervuld. Interessant zijn nog .de inlichtingen, die de Parijsche Soleil heeft gekregen. Duitschland zou nl. sinds lang bij Rusland stappen hebben gedaan voor een eventueele verdeeling van het Hemelsche Rijk, dien »zieken man" van het verre Oosten, En daarmede in verband brengt men de sym bolische teekening van den Keizer, waarin het gevaar van het opdringen van het gele ras werd in beeld gebracht. Rusland zou intusschen het balletje, dat Duitschland toegooide, niet hebben opgevangen. Wat er van dit alles waar is, zal de tijd moeten leeren. Voorloopig heeft het conflict met China ook dienst moeten doen als sterke troef tegen die leden van den Rijksdag, die niet van het sep- tennaat voor de vloot gediend zijn. De Rijksdag besloot gisteren het marine- ook aan dat wat haar moeder haar over hem had geschreven, dacht, als sloop een donkere gestalte om haar heen, dezelfde die haar reeds dikwijls sedert den dood van haar echtgenoot had ver schrikt, wanneer zij alleen was. Zij snelde uit den salon, naar haar kleedkamer, riep haar kamenier en maakte toiletzij wilde naar de stad. Sascba moest meegaan zij wilde eenige bezoeken afleggen, wat zij reeds lang bad moeten doen. En ook nu weer werd zij door angst overvallen, toen zij daar voor den spiegel stond. Haar moeder kon komen Leo 1Weer dio gestalte 1 Zij sloot de oogen zonder in do n spiegel te zien knoopte zij de banden van haar hoed vast, snelde naar buiten, greep het kind, dat haar wachtte bij de hand, en liep haastig den tuin door. Het was vandaag ook te veel! Rudorf, haar moeder, Leo En heden was het ook de sterf dag van haar man 1 Een uur later was zij bij een vriendin, met wie zij op de kostschool te Petersburg intiem was ge worden, thans gehuwd met een Russisch officier, die voor militaiie aangelegenheden voor geruimen tijd naar Bei lijn was gezonden. rEen zeldzaam bezoek!" riep deze verwonderd uit. nik dacht al dat je boos op mij was. Je was geheel verdwenen en toch hoorden wij van tijd tot tijd iets van ja door mijnheer Von Rudorf, een geestdriftig bewonderaar van je." Maximinia voelde zich door dezen naam onaan genaam aangedaan, maar zij bedwong die gewaar wording. Zij vertelde dat familie-aangelegenheden ontwerp naar de begrootingscommissie te ver zenden. In den loop van het debat spraken de natio- naal-liberalen beslist ten gunste van het ontwerp, de Zuid-Duitsche Volkspartij daarentegen even beslist tegen. De anti-semieten verklaarden zich tot een welwillende overweging bereid, terwijl de leden van de Beijersche boerenbond-partij zich de bepaling van hunne gedragslijn voorbehielden, De eerste indruk, door de Boodschap ter opening van het Amerikaansche congres in Spanje teweeggebracht, was beslist gunstig. Nu evenwel de letterlijke tekst van het staatsstuk in Spanje is aangekomen, verklaart de officieuse Correspondencia minder gunstig gestemd te zijn. Van internationale moraal spreken, zegt het blad, en van de liooge bedoeling der hervor mingen voor Cuba, wanneer men feitelijk den brutalen wensch koestert ze door geweld te vernietigen, is huichelarij, die terstond blijkt, waar men aan niet-interventie vasthoudt wan neer zij niet kan worden toegepast. Op dezelfde heftige wijze bespreekt het blad de geheele Boodschap om ten slotte er op te wijzen, dat Mc, Kinley zich voor het eerst richt tot de vertegenwoordigers van het land. Na de laster-campagne tegen Spanje voert hij, sprekende over oorlog en niet-interventie, een taal die ons niet kan behagen, maar die ook de jingo's zal hinderen. Wat zal het blad, dat zulk een aanval op de presidentieele Boodschap doet, wel zeggen van Gage's rapport op die Boodschap. In dat rapport wordt geconstateerd, dat er van de 00 vrijbuitersexpedities, door Spanje besproken, slechts vier door Spanje zijn afge weerd. Indien de Spanjaarden de kust van Cuba hadden bewaakt en de helft der expedities hadden afgeweerd die de Vereenigde Staten hebben kunnen tegenhouden, dan zou geen enkele man, geen patroon, op Cuba zijn ont scheept. Intusschen wil de partij van don Carlos een volksbeweging in Spanje tegen de Boodschap van Mc. Kinley op touw zetten. Van Cuba goede tijding. De Morning Post heeft een bericht ontvan gen uit Havana, waarin wordt medegedeeld, dat de opstandelingen, die werden aangevoerd door Maximo Gomez, zijn verslagen in het district Santo Spirito, een onderdeel der pro vincie Santa Clara. Gemengde Redcdccltngen. De regeeringscommissaris bij den krijgsraad te Parijsmajoor Ravary, heeft Woensdag Matheu Dreyfus en majoor Esterhazy gehoord. Markies Di Rudini onderhandelt nog steeds over de hervorming van zijn ministerie. In goed onderrichte kringen te Rome wordt thans baar in beslag hadden genomenmaar nu wilde zij zich weer in de wereld bewegen. De vriendin greep naar een Russische courant, die zij juist had zitten lezen. ïJa, dat weet ik," zeide zij, »de bezittingen van je vader verkocht en aan denzelfde, die je herinner je 't je nog? destijds op het bal bij den groothertog zoo ijverig het hof maakte. Wat er toch uit een arm garde-officier kan groeien 1" Zij zag hoe de jonge weduwe bloosde. ïAIs bij je niet vergeten heeftl... Mijn man kent hem, want hij staat ook bij de garde. Hij vertelde mij, welk een ontzaglijk vermogen die Kurovski beeft geërfd. Ja, je moest eigenlijk nog om je man treurenmaar een schoone, jonge weduwe dat duldt de wereld niet, en ik zie, je wilt weer in de wereld veikeeren. Ik wensch je geluk met dat besluit! Jammer, datje niet eer bont gekomen wij maken ons juist klaar voor een badreis. Sluit je bij ons aan! Mijn man houdt van jonge en mooie vrouwen en ik ken geen jaloezie. IIij zal een ridderlijk beschermer voor je zijn en je behoeden voor elke verzoeking, als je dat althans verlangt Daar valt mij iets in je kent toch zekeren mijnheer von Hehimann? Mijn man heeft in de ciub kennis met hem gemaakthij heeft ons een bezoek gebracht. Hij is toch bij je geweest?" Maximinia schudde zwijgend het hoofd. Weer een naam, die haar aan de droeve beteekenis van dezen dag herinnerde. nDat begrijp ik niet. Hij vertelde ons toch dat hij familie was van gtaaf Alban. Misschien was hij bang, herinneringen bij je op te wekken. Hij en Rudorf ontmoetten eikaar op een kleine soiree verteld dat de heer Zanardeüi zich bereid verklaard heeft om de portefeuille van justitie aan tc nemen. De ministers Brin (marine) en Luzzatti (schatkist) zullen hun portefeuilles behouden. Verder wordt verteld dat markies Visconti Venosla zwarigheid maakt om opnieuw als minister van buitenlandsche zaken op te treden, liet gerucht verdient voorloopig niet onvoor waardelijk geloof, maar al ware het zoo dan zou daaruit geen verandering in de buiten- landsche staatkunde van het koninkrijk volgen. Zoolang Di Rudini aan de regeering blijft, zal de richting der buitenlandsche politiek een en dezelfde blijven, verzekert de Frankf. Ztg. Van Kreta komen weder berichten van strijd. De opstandelingen hebben de vesting lvissamo beschoten en de Turksche bezetting beant woordde het vuur. Het vuurgevecht duurde een uur. De oproerlingen iti Kandia beproefden zich meester te maken van het vee der bewoners, maar werden op de vlucht gedreven. Een duizendtal rebellen van Sphakia hebben het Christendorp Parivolaki aangevallen om een moord te wreken. Er werd verwoed ge vochten, met welken uitslag weet men nog niet. Een Reuter-telegram uit Venezuela meldt, dat de plaatselijke besturen tegen 15 dezer zijn bijeengeroepen voor de verkiezing van senatoren. De financieele toestand verbetertde benoe ming van Jorge Uzlar tot minister van financiën draagt er veel toe bij om het vertrouwen te herstellende douane-inkomsten vermeerderen. Op goed gezag wordt gemeld, dat de voor naamste buitenlandsche verplichtingen door de regeering in Januari zullen betaald worden. De voornaamste kooplieden te Caracas heb ben der regeering drie millioen geleend, onder garantie van den gekozen president Andrade. Geheelonthouding. i In het verenigingslokaal aan de Broersvest had gisteravond een openbare bijeenkomst plaats van de Chrislelijk-geheelonthoudersvereeniging afd. Schiedam. Deze bijeenkomst, die slechts matig bezocht was, werd geopend met het zingen van Ps. 843 waarna door ds. van den Broek een gebed werd uitgesproken. Daarna las deze voor Ps. 125, waarna door een gemengd koor een lied werd gezongen sTe wapen". Daarna leidde ds. v. d. Broek de vergadering in met een kort woord. Spr. wees er daarin op hoe in een der meest bekende museums van België een schilderij hangt, waarop Napo leon is afgebeeld omgeven door zijn slachtoffers die hem rekenschap vragen voor hun bloed dat hij heeft doen stroomen. Zoo ook zou een beeld kunnen woiden gemaakt van het drankmisbruik, en hoe veel talrijker zouden daar de slacht offers bij zijn! bij ons, maar Hehrmann scheen volstrekt niet aan genaam verrast, toen hij Rudorf s naam hoorde Maar wil je a! weg? Dat gaat niet. Je moet met mij uit. Ik begrijp ja niet, als ik er aan denk, hoe wij te Petersburg te zumen letter lijk zijn opgeleid om hooge eischen aan de wereld te stellen. Ik leef in een stroom van vermaken. Als ik wat God verhoede I mijn man moest verliezen, dan zou ik hem oprecht beweenen. Maar om zoo lang het hoofd te laten hangen als jij, daaartoe heb ik niet genoeg berusting, en men zou er mij ook den tijd niet toe gunnen. Een arme weduwe, dat be grijpt men; maar een rijke en voorname zooals jij heeft alleen maar vei lof om zich terug te trekken gedurende het rouwjaar. Wat heeft men mij niet al over je te Parijs verteld," ging zij vooit. »Je bent ais een ster van den hemel komen vallen. Dat Alban zoo plotseling en op zoo droevige wijze is gestorven, is te be treuren. Maar moet jij daarvoor boeten met je jong leven Spreek het niet tegen, je weet, ik heb recht op je vriendschap. Ik heb je nu, en ik laat je niet weer los. Ik wil furore met je maken. Je gaat eerst met ons naar een badplaats, en dan in den herfst naar de Pyreneeen of naar de zee. Mijn man krijgt verlof" zij lachte Maximinia schalks toe ien de rest komt vanzelf. Voor van middag ben je mijn gast. Wij maken een paar visites bij bekenden, die dikwijls naar je gevraagd hebben, en van avond brengt mijn man je naar je cel terug. Je ziet, hoe ik je vertrouw Wordt vervolgd.) f '•fll A fff», t £-§>

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1