51"° jaargang. öonderdag 16 December 1897. N„. 9502. Eersle Blad. De plaatselijke directe belasting*. DE JONGE WEDUWE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. m. FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. De voor- en nadeelen van het ontwerp. BUITENLAND. isosuBHBSTSPBua voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 m omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 COURANT. BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Telephoon Wo. 123. AlDvehtertiïprijs van 16 gewone regels met inbe grip tan ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. "Wij hebben gisteren enkele bez\varenevan overwegenden aard ontwikkeld, welke wij t gen het ontwerp op bovengenoemde belasting hebben. Men zal misschien de opmerking hebben ge maakt, dat terwijl boven het artikel van giste ren en ook van heden als tweede opschrift staat de voor- en nadeelen van het ontwerp, men nog slechts van de fouten, die het aan kleven, heeft hooren gewagen. Wij verzoeken echter nog eenig geduld. In de artikelen, welke wij naderhand zullen wijden aan het ontwerp, zal men ook de voordeelen, voor zooverre die bij eene dergelijke heffing kunnen bestaan, in het licht zien treden. Het systeem is juist, slechts hapert het aan de wijze van uitvoering. Voor het oogenbük houden wij ons dus nog bezig met de bezwaren, die, zal het ontwerp voor ons aannemelijk worden, dienen uit den weggeruimd. En allereerst bespreken wij het principieele bezwaar van den niet-aftrek voor kinderen. Men heeft bij het onderhavige ontwerp in het oog te houden, dat het bij aanneming zal in de plaats treden voor tweeërlei belasting, nl. voor een Inkomstenbelasting en wat wij, zij het ook niet volkomen juist, kortheidshalve eene Verteringsbelasting willen noemen, n.l. de oude plaatselijke directe belasting naar grondslagen. Nu gedoogt de thans ten doode gedoemde Inkomstenbelasting niet alleen een degressieve remissie voor de kleinere inkomens, iets waar mede in het ontwerp geen rekening is gehouden, maar staat zij ook een niet onbelangrijke ver mindering toe in aanslag aan hen die kinderen hebben. Hiermede is nu o. i. in het ontwerp, dat wij thans bespreken, ten eene male geen rekening gehouden. Waar het ontwerp, behoudens grondslag D, de aanslagmethode van de Personeele Belar 'ing op den voet volgt, daar kunnen wij ons noch wel begrijpen, noch het goed keuren, dat net belangrijke instituut uit de Personeele Belasting, de remissie voor kinderen, niet wordt overge nomen. Bij de Personeele Belasting kan die vermin dering in aanslag wegens het hebben van kinderen en daarmede gelijkgestelden zeer be langrijk zijn, gelijk uit den volgenden staat kan blijken, waarbij men in het oog te houden heeft, dat de vermindering geldt van de hoofd- ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 19) »Doe dat. Op mij rust nog de onaangename taak om de villa te verkoopen ik verwacht daar voor een makelaar. Ik wil vrij zijn. Mijn bekenden verwachten mij ook reeds op de badplaats. Ik voel mij niet prettig, ais mij de gewone omgang ontbreekt." I>eo glimlachte, alsof hij begreep wat zij meende. Hij leunde met den elleboog op de knie, liet zijn lichtbruine snor door zijn vingers glijden en keek nadenkend, blijkbaar in blijde gedachten verzonken, voor zich uit. «Ik heb alles zöo geregeld, dat ik naar welge vallen in Duitschland kan blijven. Mijn ontslag uit den dienst heb ik, en ik heb hier in het hotel een apartement gehuurd, dat aan mijn tegenwoordige positie past, schoon ik hier onder dan naam Kurovski cef. Twee rijtuigen en de noodige bedienden heb ik meegebracht aan mijn geluk, dat zonder haar riet kan bestaan, ontbreekt dus nog maar één ding. Als ik er aan denk, hoe wij eens volkomen één van hart en van geest waren Ik ben dikwijls boos op haar geweest, nadat zij mij had vergeten- »Word nu niet sentimenteelspatte zij. aVer- toon je in al den glans en de ridderlijkheid von je positie en je persoon. Je weet niet, wat erin het hart eener vrouw, en vooral bet hare, omgaat. Ik som der drie eerste grondslagen (huurwaarde, haardsteden, mobilair.) Maximum huurprijs. Reductie voor elk kind. f 247.50 12 pCt. - 335.00 10 - 422.50 8 - 510.00 6 - 597.50 4 - 085.00 2 daarboven 0 Ons is een geval bekend van iemand, die geen belastbare dienstbode noch paarden hou dend, aldus door remissie voor kinderen in het personeel f3.G0 betaalt, terwijl anders zijn aanslag ongeveer f75 zou geweest zijn, een be drag dat door dezen belastingschuldige vrijwel cnmogel ij k zou kunnen worden opgebracht. Wij nemen dit strekkende voorbeeld" om in het licht te stellen, hoe een nuttige remis sie gelijk het Personeel kent, en die, zij het ook in mindere mate onze oude Inkomsten belasting die wij overigens met hare wijze van heffing, gelijk die was voorgeschreven, niet verdedigen kende, ten eenenmale door het ontwerp wordt gederfd. Om nu aan te geven op welke wijze alsnog in de dreigende leemte is te voorzien, ligt op den weg van den ontwerper der belastingver ordening, niet op den onze, al zu'len wij straks de middelen om tot verbeterin te geraken grosso modo aangeven. Om niet te veel van het geduld onzer lezsrs te vergen, moeten wij onze opmerkingen, voor zooverre die den aanslag in velband met de drie eerste grondslagen van het Personeel be treffen, eindigen. Het zij ons vergund alsnu een enkel woord te wijden aan de bespreking van grondslag D. Volgens dezen grondslag worden, naar luid van het ontwerp, getroffen de gebouwde en onge bouwde onroerende eigendommen en gedeelten daarvan, gelegen zoo in als buiten de gemeente, die niet getroffen worden door grondslag A met dien verstande, dat de gebruiker, niet de eigenaar, worde getroffen. Lof verdient het, dat zoowel van gebouwde als van ongebouwde eigendommen het dee- lingscijfer der waarde om tot den aanslag te geraken 20 bedraagt, terwijl dit vroeger res pectievelijk '10 en 20 bedroeg, doch ook ondanks deze belangrijke verbetering, hebben we zeei gewichtige bezwaren tegen dezen grondslag. Reeds gisteren hebben wij uiteengezet, dat omtrent het welvaren grondslag D hoegenaamd geen maatstaf geeft; men heeft inkomens van f 10,000, f 20,000, f 100,000 zelfs, die naar dezen grondslag niet worden getroffen, terwijl er van f 1000 enz. zgn, die wel naar dezen grondslag belast worden. Waar in den aanhef van het ontwerp staat, dat de voorgestelde belasting is eene belasting naar het inkomen naar grondslagen, daar verwerpen wij de waarheid van dezen consi- heb genoeg voor je gepleit, en ik zeide je reeds, dat zij je niet heeft veigeten. Toon je er dankbaar voor dat zij zoo lang op je heelt gewacht. Je kunt toch wel begrijpen, dat een mooie, rijke weduwe niet door de mannen uit het oog wordt verloren, ook al verbergt zij zich in de grootste afzondering. »De bediende, dien zij hier heeft achtergelaten om het huis te bewaken, verwacht haar overigens ieder oogenbük terug. De rest is j o u taak, en terwijl je vroeger zoo intiem met haar hebt otnge gaan, kan die je niet zwaar vallen. Een vrouw van de wereld biedt niet zoo licht weerstand aan een vorstelijken diadeem, vooral niet wanneer die haar wordt aangeboden door hem, dien haar hart reeds eens heeft gekozen." Leo, die nog steeds voorovergebogen had zitten peinzen, hief het hoofd opzijn oogen fonkelden. >Neen, neen! Laat dat maar aan mij over I" riep hij geestdriftig uit, terwijl hij opsprong en haar hand kuste. sMaar iaat mij zien waar zij heeft gewoond, terwijl ik zoo vaak met berusting aan haar dacht." Hij ging den salon binnen, en zij volgde bem langzaam, leunend op haar stok. Van de ene kamer liep hij naar de andere; eindelijk bleef hij staan voor het levensgroote schilderij van een dame in wit baltoilet. sZij!" riep hij met eerbiedige bewondering uit, terwijl de gravin in den deurpost bleef staan. Het was Maxiroinia's portret, door Winterhalter zelf te Parijs geschilderd, in de eerste dagert van haar huwelijk, stralend van jeugd en schoonheid, en met een glimlach van geluk om den lieven mond. Het haar en de borst waren met dezelfde diamanten getooid, als zij op het groote vredesbal te Parijs had gedragen. derans, voor zooverre zij grondslag D betreft. Niet de eigenaar, die door bezittingen zijn inkomen ziet stijgen, maar de gebruiker, die uit de gehuurde bezittingen van een ander een misschien karig bestaan put, wordt getroffen, terwjjl, wat te meer klemt, slechts die eigen dommen worden getroffen, die voor ieder zicht baar zijn, weiden, boerenhoeven, fabrieken, huizen enz. terwijl datgene wat niet zicht baar is: de effecten, de aandeelen in maat schappijen enz. aan eiken aanslag ontkomt. "Wij zullen aan ieder onmiddelijk toegeven, dat het aanslaan van dergelijke inkomsten- schaffers uiterst moeilijk gaat en naar grond slagen schier onmogelijk is, wij voor ons vindiceeren dan ook het recht om te zeggen: het ontwerp voldoet niet aan den eisch, die het zich zelf in artikel 1 stelt, van n.l. te zijn eene heffing naar het inkomen. Wij zien er van af in het korte tijdsbestek, dat ons van 1 Januari 1898 (datum, waarop de verordening moet zijn vastgesteld) scheidt, een billijken maatstaf aan te geven, waardoor elk bezit wordt getroffen, doch wij zouden zeer beslist als ons oordeel willen geven, liever geen althans voorloopig niet belasting te heffen voor eigendommen als nu in grondslag D staat te gebeuren, dan eene die zoo volstrekt onzuiver drukt. Met een enkel voorbeeld zij dit nog in het licht gesteld. Huurt men een branderij, men zal als g e- bruiker der branderij worden belast. De eigenaar der branderij, de man, die het kapitaal bezit, loopt vrij. Exploiteert de laatste daaren tegen zelf zijn branderij, hij wordt weer aan geslagen, maar belegt hij zijn geld niet in branderijen, maar in effecten, dan ontspringt hij den dans. Koopt hij echter voor zijn kapi taal geen effecten maar weiden, die hij zelf uitweidt, hij betaalt weerverhuurt hij zijn weiden echter, dan gaat de gemeenteontvanger zijn deur voorbij. Men ziet het, eene absoluut willekeurige heffing. Men is aarts-millionair en men loopt vrij men heeft een keuterboerenplaatsje, dat men zelf bestiert, en de fiscus trekt u bij de ooren. Wanneer wij nu resumeeren, dan stellen wij als eischen, wil ons de ontwerp-verordening voldoen 1°, zuiverder verdeeling der belasting, zoo dat niet de aller-rijkstcn worden ontlast en de middenstanden meer dan vroeger worden belast; 2". reductie voor kinderen, tot een zeker be drag naar grondslag A; 3°, billijker regeling van grondslag D of, blijkt dit onmogelijk, schrapping van dien grondslag. In een slotartikel zullen wij de middelen aan de hand doen die met behoud van het principe van het ontwerp o. i. tot verbetering zullen voeren. Zoo stond zij voor hem, de gestalte eener fee, in koninklijke houding, glimlachend en zich bewust van haar zegepralende schoonheid. En in dien aan blik verzonken, met neerhangende armen en gevou wen handen, staarde Leo op haar beeld, totdat hij eensklaps de oogen neersloeg en een wolk over zijn gelaat trok. Voor wien was toen die glimlach bestemd ge weest 'l Ihj zag op het schilderij een hand, in wit glacé gestoken, die op den achtergrond een portière weg schoof, een jeugdig mannelijk gelaat met een vollen donkeren baard, dat met een trotsch glim lachje op de gestalte voor den spiegel zag, als wachtte hij op haar. nllij!" Dat korte woord kwam over Leo's lippen. Somber en plotseling verbleekend wendde hij zich af. De gravin zag het, sKonT', zside zij, tik zal je een ander beeld laten zien." Zij leidde hem naar een étagère en wees op een photografie in kabinetfurmaat in een lijst van zwart zilver. tZoo was zij, toon Herinner je je nog dien Lohengrin-avond Het is uit dien tijd. Ik zie je nog als zwanenridder in het water ploffen 1 Waar is je dolle overmoedigheid van toen, waarover je oom steeds klaagde 1" Het kostte Leo geen zelfoverwinning haar te toonen, dat hij nog dezelfde was gebleven. Zijn gewaarwordingen wisselden elkaar snel af. Lachend greep hij het portret en bracht het naar zijn lippen, en op denzelfden overmoedige» toon uit zijn jeugd riep hij uit: «Zij za' de mijne wordenDat zweer ik l" Algemeen overzicht. Schiedam, 15 December '97. De uitslag der stemming van de leden van de Britsche vakvereenigingen, betrokken bij de werkstaking der Engineers, over de voor stellen der patroons was Maandagavond vol ledig bekend. Ruim 53000 stemden tegen en slechts 500 voor de voorstellen. Zij zijn dus, gelijk wij reeds melden, verworpen met een overweldi gende meerderheid. Wat daarvan de gevolgen zijn, zal wellicht nog heden blijken, als de resultaten bekend worden van de bijeenkomst die gisteren is ge houden. In een redevoering, welke de minister van koophandel, de heer Ritchie, Maandag ge houden moet hebben, zou deze verklaard heb ben dat de conferentie van Dinsdag een eind lou maken aan de werkstaking. Waarom werd er niet bij vermeld. Waarschijnlijk vel niet, omdat de werklieden zouden toegeven. Er staan voor hen rechten op het spel, die hun heilig zijn. Zij hebben reeds maanden lang met bewonderenswaardige op offeringen den strijd daarvoor volgehouden en nu wellicht hun middelen uitgeput raken, ont vangen zij verschillende zijden steun in geld. Ook hebben de stakers een belangrijken zedelijken steun gekregen van de zijde van Oxford College. De voornaamste vertegenwoor digers van deze hoogescbool hebben in een protest tegen het ultimatum der patroons ver klaard dat dit ultimatum een volstrekte ont kenning van de wettige rechten der »trade- unions" is. De zaak der stakers schijnt dus nog niet zoo heel slecht te staan. Zouden de patroons dan wellicht hun eischen willen terugnemen? Terwijl de krijgsraad te Parijs haar onder zoek is begonneD, houden de bladen zich nog, steeds in afwachting van de beslissing, bezig met tal van vermoedens en verzinsels, het een nog dwazer dan het ander. De meeste er van zijn der vermelding niet waardig, slechts een hoogst enkele verdient gememoreerd te worden. Zoo deelden wij reeds het terstond door de Agence Havas weersproken verhaal van de Intransigeant mede. Het socialistisch blad heeft niettemin zijn onthulling over de sgeheime stukken" staande gehouden, hetgeen tot een tweede officieeie démenti van de zjjde der regeering aanleiding heeft gegeven. De regeering houdt zich ernstig bezig met de campagne die door middel van verdichtsels in de bladen wordt gevoerd. Het gouvernement heeft besloten, indiendie campagne in de bladen voortduurt, met mede- De gravin vatte, lachend om zijn vervoering, zijn arm en trok hem met zich mede. »Kom," zeide zij, sik moet vanm id dag immers nog oen makelaar bij mij krijgen. Ik wil eerst toilet maken. Je kunt me naar de stad rijden, waar ik eenige oude bekenden moet bezoeken ofschoon ik overtuigd ben, dat ik ze niet meer vind." iGoed!" Leo drukte haar de hand. iGa maar, en laat mij dien makelaar ontvangen, U zal zien dat ik een mooien prijs voor de villa beding XI. lederen middag hield de met drie vurige paarden bespannen troika voor de villa stil, die Maxirainia eenige dagen had verlaten om in gezelschap van haar vriendin, mevrouw von Zirkow, een zoo vroo- lijke, levenslustige dame, haar treurige gedachten te vergeten. Toen zij met het kind terugkeerde, hoorde zij van den beliende dat gravin Lubienoff er geweest was, alleen om de villa te verkoopen, en nadat haar dit bijzonder spoedig was gelukt Berlijn weder bad verlaten, alleen een groet voor gravin Alban achterlatende. De jonge weduwe was ten zeerste ontstemd over dit nieuwe bewijs van liefdeloosheid; maar zij schikte zich in de omstandigheden en voelde zich zelfs verlicht door de gedachte, dat zij nu wel gedwongen was een plaats te verlaten, die haar aanvankelijk een uitkomst, maar later zoo onaan genaam was geweest. Het had haar vriendin niet veel moeite gekost haar natuurlijke opgeruimdheid, waarvan het ver lies haar bestaan zoo ondragelijk ba I gemaakt, te doen herleven. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1