51'- jaargang. Zondag 19 en Maandag 20 December 1897. N°. 9505. Eersfe Blad. ferschïjnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Verplichte HengstenkeurTüg, FEUILLETON. DE JONGE WEDUWE. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. STIERENKEURINGEN. BUITENLAND. Ab oskemenï sprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 a omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0 02 BUREAU t BOTERSTRAAT 70, Telcplioon Ufo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland, Maken bekend dat ingevolge het door de Provinciale Staten vastge steld Reglement ter bevordering van de paaidenfokkeiij in de Provincie Zuid-Holland, geen andere dan overeen komstig de voorschriften van dit ïeglement goedge keurde, minstens driejange hengsten tot dekking van merrien m deze Provincie mogen worden gebezigd, tenzij de hengst en de rneine minstens tien dagen in vollen cn onvoorwaardelijke!! eigendom bij een en den zelfden persoon zijn geweest en tijdens de dekking nog zijn dat bij overtreding van dit verbod de eigenaai, houder of hoeder van don hengst zal woiden gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden en de eigenaar, houder of hoeder van de merrie met eene geldboete van ten hoogste tien gulden-, dat telken jaie vóór I Maart eene keuring der bovenbedoelde hengsten zal plaats hebben door eene keurnigs commissie van vijf leden ten overstaan eener regelings-comtnissie van negen leden, en dat deze com mission in 1 898 voor bedoelde keuring zullen zitting houden te Oud-Rei)erland op Woensdag 9 Febr., 'sm. te 10 u. Dirhland Donderdag 10 11 iïieuweduü (Heenvliet) «Vrijdag 11 10 Gorinchem Woensdag 16 i CO i Gouda «Vrijdag 18 »10Kj» Leiden Zaterdag 19» 11 Rotterdam Woensdag 23 10 In herinnering wordt gebracht dat de keuringen in '.897 verricht, krachtens art. 5 van het Reglement, niet langer gelden dan tot de nn aangekondige keu ringen in 1898 'sGiavenhage, den 14den December 1897. De Gedeputeerde Staten voornoemd F O C K, Voorzitter. F TAVENRAAT, Griffier De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, maken bekend dat ingevolge art. 1 van het op 21 .luli door de Provinciale Staten vastgesteld en hij Koninklijk be sluit van 2 September 1896 no. 28 goedgekeurd Reglement ter bevordeiing der veefokkerij in de Pro vincie Zuid-Holland, tot het toekennen van premien voor stieren boven den leeftijd van ly. jaar en voor pinkstieren beneden den leeftijd van l'/s jaar, jaarlijks keuringen zullen worden gehouden dat voor deze keuringen de Provincie is verdeeld in 14 districten en voor elk di'triet 1 premie van f 150 voor een stier boven den leeftijd van 1 jaar en 3 premiën van f100 voor pinkstiei en beneden den leeftijd van ll/g jaar beschikbaar zijn gesteld, met dien ver stande dat slechts voor uitmuntende stieren premien mogen worden toegekend en dat de toegekende premiën slechts worden uitbetaald indien de bekioond» eren van af de bekroning tot 1 September J .araa.iz—^ende in de Provincie Zuid Holland tegen een springgeld van hoogstens fl beschikbaar zijn geweest; ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 22) Beiden verlieten het huis. Emmerich had geen blik voor de omgeving, waarin hij zijn jeugd had doorgebracht. Hij en Egon hadden het, ondanks hun verschillend karakter, steeds goed met elkander kunnen vinden. We! was hij in zijn wrok jegens zijn vader ook toornig geweest op zijn broeder, toen hij in het verre land roet gebrek worstelde, maar de vertelling van den predikant had hein wachter gestemd en het treurig einde van zijn broeder bracht hem nader tot zijn hart. Al wat hem omringde, ook al had hij er geen blik voor over, oefende immers haar invloed op hem uit. Bijna voelde hij zich zelfs verzoend roet wat door eigen schuld zijn deel was geworden. foen hij later van de pastorie, waar de dominee hem onder een sober ontbijt alles nog eens nauw keurig had verhaald, en daarna het afschrift van bet testament uit het kerkelijk ai chief had opge zocht, nog eens terugkeerde naar het vaderlijk huis, vond hij den rentmeester aan tafel. Hij praatte met hem en verzocht hem, nog eens voor het laatst alle kamers ven het groote huis dat in elk district rieehts de stieren kunnen mede dingen mei Standpoints luimen het district is gelogen, tenzij in bijzondere gevallen door Gedeputeerde Staten, volgens ait. 5 van het Reglement, hiervan aan een of meer stierenhouders voor een of meer stieren afvvijkin is toegestaan; dat de Gemeente Schiedam behooit tot liet I4de district samengesteld uit de gemeenten Maardingen, Kettiel en Spaland, Schiedam, Ylaar- dingeiarnbacht, Maassluis, Maasland cn Ruzrnbuig, en dat de keuring in dat District zal plaats hebben te 7'hardingen op Donderdag den 2isten Maait 1898 des morgens ten 11 ure. 's-GRAVENHAGE, den 7den December 1897. De Gedeputeerde Staten voornoemd F 0 C K, Voorzitter, TAVRNRAAT, Griffier. Algemeen overzicht. Schiedam, 18 December '97 't Is merkwaardig eens een blik te slaan in de Engelsche bladen van gisteren en heden zij leveren een waarlijk vermakelijke collectie oneerbiedige spotternijen op den Duitschen Keizer op. De rede door "Wilhelm II gehouden bij het vertrek van het Duitsche eskader naar China doet John Buil den buik vasthouden van het lachen. Men weigert te Londen doodeenvoudig 's Keizers woorden ernstig op te nemen. Of zij conservatief dan wel liberaal zijn, alle Londensche bladen, met uitzondering alleen van de Morning Post, drijven er geducht den spot mee. De ernstige Times is niet minder vroolijk dan de doctrinaire Daily News. Het laatste blad merkt bijv. op, dat prins Henri naar China vertrekt als een missionaris die eigenlijk slecht op de hoogte is van het doel zijner taak. Welk evangelie moet-hij daar gaan verkondigen Niemand weet het, en daarin ligt iets dreigends. Toch gelooft liet blad niet aan dreigend gevaar. De Tiines is nog sciptischer. Men heeft zich vaak afgevraagd of de Duitschers goed bij 't hoofd waren, zegt het groote City-orgaan. Men zou die vraag onherroepelijk met nrteen" kunnen beantwoorden, indien niet geheel Duitschland van Noord tot Zuid glimlachte over de keizerlijke rede te Kiel uitgesproken. De beoordeelingen der andere bladen zijn in denzelfden geest. De Standard meent dat de Keizer zelden zooveel patriotische en godsdien stige vervoering heeft doen blijken, maar dat prins Heinrich door de omstandigheden ge dwongen is zich vreedzaam te gedragen. Daily Telegraph meent dat Duitschland zich belachelijk maakt. En zoo gaat het voort in alle bladen. Men make zich geenerlei illusie over deze ironie der Engelsche bladen. In den grond der zaak verbergt die spot, die luide overmoedige lach slechts kwalijk den te mogen zien, en de rentmeester voerde hem bereidwillig rond. Dat was een droevige wandeling. Hier hingen nog de groote purtreiten zijner ouders, daar zag hij weer andere herinneringen aan vroegere tijden, en in de kamer, die hij eens met zijn broeder had bewoond, hing nog zijn por tret naast dat van Egon. Hij, de ondanks zijn jeugd reeds zoo vet harde man, was diep ontroerd. Genoegdacht hij eindelijk. »Een tehuis is het toch niet meer voor je. Hier, waar sedert het sterven van je moeder nooit een wooid van liefde tot je is gesproken, is alles dood voor je. Alleen je ongelukkig gestorven broeder eischt nog een plaats in je gedachten." Met een handdruk nam hij van den rentmeester afscheid. ïDien had ik mij ook anders voorgesteld, na al wat de dominee mij had verteld." De man zag hem hoofdschuddend na. »Ik was gekomen om, nu ik er trotsch op ga een aandeel in een claim te hebben verworven, mijn vader vergiffenis te vragen." Smmerich wierp nog een blik op het dorp aan zijn voeten, terwijl het rijtuig hem wegvoerde. nik deed wat de strenge man zoolang tevergeefs had verwacht. Hij heeft intusschen dit codicil ge maakt, waaraan niemand gewicht heeft gehecht, daar men mij als dood beschouwde. Maar mijn broeder wilde niet, zooals de dominee mij ver telde, dat de rechtbank mijn vermoedelijk over lijden uitsprak. Ik treed dus in mijn volle erfdeel, wauneer ik bewijs dat ik verstandig ben geworden, en daarvoor draag ik mijn bezitstitel bij mij. Ik moet dus tweeërlei doen; mijn aanspraken doer. irmigen spijt, die de Engelschen gevoelen, nu zij Duitschland zien verschijnen op liet torneel van liet Oosten, waar Engeland's overwicht eens door niemand werd betwist. Sedert den oorlog tusschen China en Japan is er kentering gekomen in den toestaud. Rusland heeft zich vastgezet in Korea en beheerscht het Noordelijk gedeelte van het Aziatisch vasteland. Frankrijk heeft in het Zuidwestelijk gedeelte een flinke positie ingenomen en eischt voor zich de onverdeelde heerschappij over Indo- Chitia. En nu rijst Duitschland in het midden op met plannen, die nog niet volkomen duidelijk zijn. Maar zooveel is er zeker uit te begrijpen, dat aan de Engelsche suprematie in China een ernstige slag wordt toegebracht. Maar niet minder ziet Rusland zijn belangen bedreigd. Op merkwaardige wijze geeft prins Uchtomski, die nog dezen zomer belast is geweest met een buitengewone zending naar het Chineesche hof, daarvan blijk in de Petersburgskia Wedomosti. Deze vriend en vertrouwde van Nienlaas II, die vaak 's avonds een uurtje bij den Czaar gaat praten over politieke koetjes en kalfjes, ziet in Duitschland's optreden een nieuw be wijs van het trouwelooste beleid van het Ger- manendom jegens het Slavendom. Rusland wil evenwel de billijke eischen van Duitschland steunen. Wat zeggen intusschen de Duitsche, wat de Fransche bladen van 's Keizers rede? De Figaro en de Eclair bespreken 's Keizers rede niet onwelwillend. Zij zien in den persoon van den Keizer de belichaming der nieuwe Duitsche politiek, die men aldus kan inkleeden: Wij hebben een vloot noodig om onze kooplieden en zendelingen te beschermen. Deze formuleeringmerkt de Figaro wee moedig op, zou ook de onze hebben kunnen zijn. En de Eclair meent, dat de rede van keizer Wilhelm deze beteekenis heeft: de keizerlijke macht eicht macht ter zeede eene is on bestaanbaar zonder de andere. De Duitsche bladen slaan alle het oeconomisch belang van de Duitsche vestiging in China hoog aan. Ook de Oostenrijksche bladen, als het Frem- denblatt en het Neue Tageblatt, zijn tevreden over 's Keizers redevoering. Het eerste blad merkt op, dat er in China plaats genoeg is voor alle naties; men kan hopen, dat Duitschland, Rusland, Frankrijk en Engeland zullen pogen samen te werken, om China open te stellen voor de Europeesche beschaving. Men is te Madrid zeer verheugd over de pacificatie der Philippijnenen dit is zeer begrijpelijk. gelden, en de schande van een zelfmoord niet langer op mijn broeder, die zich edel jegens mij heeft gedragen, laten rusten. nik zat Hehrmann opzoeken, en ook Egon's weduwe. Te oordeelen naar wat de dominee mij vertelde, is zij een vrouw van hooge geboorte, die met verbazing een onbekenden zwager, over wien Egon misschien nooit heeft gesproken, zal ontvan gen, een man, die de wereld zoo gansch anders vond als hij zich haar in zijn jeugdige onervaren heid voorstelde. Zij zal wel verwondeid zijn over mijn bezoek, en nog meer over de reden daartoe; maar ik kan het haar niet besparen." In zijn hotel aangekomen, las hij nog eens het codicil door, en begaf zich daarop naar het station. XIII. Twee bejaarde dames zaten op een eenzaam piekje op het terras te Homburg. Terwijl de groepen aan de overige tafehjes óf in levendig, vroolijk gesprek waren óf naar de muziek luisterden, waren de beide dames, gravin Lubienoff en haar vriendin, gravin Iiisseleff in een ernstig gesprek verdiept. Zij bespraken de kansen van den afgeloopen dag aan de speeltafel. En die waren dikwijls a! heel wonderlijk. Een Amerikaan, bezitter van talrijke plantages, die eerst heden was aangekomen, had de bank een zoo gevoelige nederlaag toegebracht, dat zij, iets wat zelden voorkwam, om een pauze van een uur had moeten verzoeken, ton einde den strijd te kunnen voortzetten. De beide dames bespraken gewoonlijk met elkaar de kansen van het spelmaar vandaag ging het over een nieuw systeem, dat naar de sche-pzin- Wel zijn de Spaansche troepen er niet in kunnen slagen door wapengeweld den opstand geheel te onderdrukken, maar /ij hebben de insurgenten toch zulke gevoelige slagen toege bracht. dat deze het hoofd in den schoot heb ben gelegd. Generaal Primo de Ri\ eira seinde aan de regeering, dat hij niet zeker was of hij welde hoofden van het revolutionaire gouvernement zou te pakken krijgen. Evenals hij oordeelden zijn generaals evenwel, dat de nu voorgestelde vrede de eer van Spanje ongeschonden liet. Daarop heeft Sagasta den kapitein-generaal, met zijn gelukvvenschen, gemachtigd de onder werping op de gestelde voorwaarden aan te nemen, daarbij de opdraciu voegende die on derwerping zoo spoedig en zoo ruim mogelijk te publiceeren. In den kabinetsraad heeft gisteren do minis ter van koloniën nog medegedeeld, dat hij, zoodra eenmaal de vrede op de Philippijnen is hersteld, belangrijke besluiten zal voorleggen aan den ministerraad om het bestuur der Oost-Indische koloniën te rcorganiseeren. De Spaansciie regeering heeft bovendien aan al hare vertegenwoordigers in het buiten land eene circulaire gezonden, waarin mede- deeling wordt gedaan van het feit, dat van de Philippijnsche eilanden het gelukkig nieuws is ontvangen der onderwerping van de hoofden der opstandelingen aan de Spaansche autori teiten, waardoor kan worden te gemoet ge zien de volledige pacificatie van den Spaanschen Archipel. Op Cuba gaat men slechts langzaam vooruit. Niet alleen dat er nog van geen onderwer ping der insurgenten sprake is, maar de regee ring heeft ook nog te kampen met den tegen stand van verschillende partijen. Op het oogenblik zijn het vooral nog de conservatieven, die zich tegen de autonomie verzetten. De hervormingspartij is nu, naar maarscha'k Blanco aan de regeering en aan den Spaanschen gezant te Washington seinde, samengesmolten met de partij der autonomisten. Frankrijk loopt in den laatsten tijd weer erg te koop met zijn werkelijk ruim gesorteerde col ectie vuile wasch. Eerst Panama, toen Dreyfus, later het tweede bedrijf van Panama, toen nog Dreyfus-Ester- hazv, ruim voldoende om de corruptie in Fran sche kringen bloot te leggen, meer dan voor den Franschen trots aangenaam kan zijn. In de Dreyfus-zaak is nu een stilstand inge treden. De regeeringscommissaris, majoor Ra- vary, zet zijn onderzoek kalm voort, en naar de verkregen resultaten waagt men nauwelijks te gissen. Het gerucht liep, dat Ravary reeds Donder dagavond zijn rapport aan generaal Saussier had uitgebracht. De Courrier du Soir twijfelt evenwel aan de waarheid van dit gerucht, schoon het blad nigste berekeningen alle banken moest doen springen. Zulke systemen doken er destijds periodiek tel kens weer op; na lange en moeilijke berekeningen had een of andere professcur da jeu er een ge vonden, die dan als tegen-bankier optrad, en zijn aanhangers recruteerde onder de rijke spelers of de speculanten die in korten tijd groote winst wilde makeri. Maar die aanhangers moesten hun vertrouwen steeds met zware verliezen betalen, want de be rekening waarop de speelbank berust, is door Satan zelf uitgevonden. Ditmaal was het een Franschman, monsieur Bernard, die jarenlang als een jakhals om de speel tafels had rondgezworven, om door raadgevingen aan lichtgeloovigen een klein winstje te maken, totdat hij ten laatste een volledig, onfeilbaar sy steem meende gevonden te hebben. De beide dames hadden ooren gehad voor zijn uiteenzetting, ook zijn proeven aan de roulette en de tronie ct quarante bijgewoond en zijn systeem bijna onfeilbaar bevonden. Gravin Kisseleff bezat te Homburg zooveel grond bezit, dat een straat naar haar werd genoemd. Zij was ontzaglijk rijk en bezat een teugelloozen harts tocht voor het spel. Gravin Lubienoff van haar zijde had haar bezittingen in Rusland en ook haar villa bij Berlijn voordeelig verkocht, zoodat zij over oen groot bair vermogen beschikte. Monsieur Ber nard hail haar in zijn netten weten te verstrikken wel niet gemakkelijk, want de dames waren ervaren speelsters. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1