x N°. 9506. 5T'e jaargang. Dinsdag 21 December 1897. sik" FEUILLETON. DE JONGE WEDUWE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROET ANTS. Onze Industrie in de Tweede Kamer. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 li n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommersq/)2 BCTEEAU: BOTERSTRAAT «O. Tcleplioon lïo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewono regels inet inbe grip yan eene Courant0.S3 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. i. "Wij hebben in ons Kamerverslag de afgeloo- pen week medegedeeld, welke belangrijke woor den er, zoowel door de Regeering als door de Volksvertegenwoordiging gesproken werden bij de behandeling der Staatsbegrooting, betreflende de Schiedamsche industrie. Opdat mea een goed overzicht moge ver krijgen van wat gezegd werdgeven wij hier woordelijk hetgeen in de Handelingen voorkomt, als zijnde gesproken door den Minister van Finantiën, den heer Pierson en den afge vaardigde van Schiedam, den heer Van Lim burg Stirum. Hoewel wij het offieieele verslag van de zitting van Donderdag reeds Vrijdagavond in ons bezit hadden, hebben wij met de publicatie van hetgeen de heer van Limburg Stirum dien dag sp™k, gewacht tot ook het antwoord des Ministers, Vrijdag uitgesproken, in de Hande lingen verschenen was. Nu dit is geschied, laten wij de respectieve redevoeringen volgen, voor zooverre zij in be trekking staan met de gist- en meiassequaestie. De heer van Limburg Stirum dan zeide •woordelijk: titl is in overleg met u, Mijnheer de Voor zitter, en met uwe instemming en goedkeuring dat ik bij dit artikel twee punten zal bespreken en dit niet gedaan heb bij de algemeene be schouwingen over hoofdstuk I dear zij be treffen de fmancieele politiek der Regeering noch bij de algemeene beschouwingen over dit hoofdstuk der begrootAg. Nu wil ik gaarne bel ennen dat, na de ver klaring die bij de algemeene beschouwingen over dit hoofdstuk ons de Minister heeft ge geven, mij de moed wel een weinig in de schoenen is gezakt, maar ik zou mij toch niet verantwoord achten, indien ik niet een enkel woord zeide over twee takken van Nederlandsche nijverheid van denzelfden boom wier bestaan ernstig wordt bedreigd. Hel eerste punt betreft de gist. Ik heb bij de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche Zaken van een ander stand punt een enkel woord over deze quaestie gezegd. Ik heb toen aan den Minister van Buitenlandsche Zaken de behartiging van de belangen der gisthandelaren aanbevolen van een internationaal standpunt. De financieele zijde der zaak bij dat hoofdstuk ter sprake te brengen, was niet doenlijk. Ik moge dit dus nu even doen. Gelijk ik toen reeds zeide, ben ik op het punt van vrijhandel en bescherming absoluut ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 23) Drie dagen lang hadden zij nn in Bernard's bij zijn naar diens systeem gespeeld. Den eersten dag was het systeem voortreffelijk gebleken; den tweeden hadden zij, brutaal ge worden, stoute slagen gewaagdmaar nu scheen het plotseling verlamd te zijn. Den derden dag, heden, hadden zij een besliste nederlaag geleden. Wellicht omdat Bernard er niet bij was, die 's middags met een rijken Zweed naar de bank van Nauheim was gegaan om daar een slag te slaan. Triomfeerend voegde Bernard, een klein, onooge- lijb mannetje, zich bij de dames. Zij ontvingen hem koelBernard sprak over zijn geluk bij Nauheim, waar hij de croupiers het angstzweet op het voor hoofd had gejaagd. Hij noodigde de dames uit zich te overtuigen van het geluk, waarmede de Zweed nu spoelde; maar alleen gravin Kisseleff volgde hem. Gravin Lubienoff hulde zich dichter in haar sortie. lEen bedrieger m e e r 1" mompelde zij. nik heb tnijn domheid duur betaald. Sedert die nare go schiedenis hier heb ik geen geluk meerLeo schrijft mij allerlei onzin, en zooeven meende ik Hehrmann te zien voorbijgaan, meteen anderdie.,." »Het zal wel zinsbedrog zijn, maar ik heb mijn witte verloren. Ik raak den koers kwijtAls ik geen doctrinair. Het is voor rnij eene quaestie van opportuniteit. v»aunecr -de ons omringende landen onze industrie door heffen van invoerrechten bena- deeien, haar indirect beletten hare producten uit te voeren, dan meen ik dat ook onzerzijds zeer goed een recht kan gelieven worden van die producten welke door het buitenland wor den getroffen. Ik zie volstrekt niet in waarom onze nijvetheid altijd de dupe van de historie zou moeten zijn. Ik beveel daarom -den Minister van Financiën zeer ernstig aan om, indien werkelijk de Neder- landsche gist-industrie, door het in het buiten land heffen van een invoerrecht in haar bestaan wordt bedreigd zooals men beweert dat in de toekomst het geval zal zijn represaille maatregelen te nemen, opdat die industrie hier te lande niet te gronde ga. Ik kom nu tot het tweede punt. De heeren weten wat melasse is. Tot nu toe werd de melasse, de n iet-kris tal liseerbare suiker, voor het grootste gedeelte naar Frankrijk uit gevoerd. Van die melasse werd ben ik wel ingelicht in Frankrijk alcohol gestookt. Sedert er nu op melasse een invoerrecht in Frankrijk wordt geheven, is de afzet daarvan in dat land feitelijk onmogelijk geworden. De suikerfabrikanten hier te lande stoken nu zelf uit de melasse alcohol en het spreekt van zelf, dat zij, die om alcohol te verkrijgen graan bezigen, door die concurrentie groote schade lijden. De Minister weet zulks uit een adres van de sVeroeniging tot verbetering van den toestand van den moutwijnhandel" dat te dezer zake Zijne Excellentie is aangeboden. Dat de beetwortel-suikerfabrikanten op veel voordeeliger voorwaarden alcohol uit melasse kunnen bereiden, dar. zij die daarvoor graan bezigen is het gevolg van de premiën welke de suikerfabrikanten genieten. Nu is het de wensch van adressanten, gelijk de minister weet, dat het uit melasse bereid gedistilleerd, voor zoover dit hier te lande ver bruikt wordt, door een hooger accijns worde getroffen. Daardoor zal de nadeelige positie waarin op dit oogenblik verkeeren zij die uit eene andere grondstof dan melasse het gedistil leerd bereiden, verdwijnen. In de stukken die ik hier voor mij heb, staat dat dezer dezer dagen wederom eene fabriek en drie branderijen te Schiedam voor afbraak werden verkocht en dat het aantal tot 50 zal moeten komen der voor afbraak verkochte fabrieken nl. wil men het sniveau" wederom bereikt hebben, d. i. het niveau, waarop voor de overblijvende fabrieken met voordeel alcohol uit graan kan bereid worden. De heer Heldt valt mij in de rede met ssluit Schiedam 1" Mijnheer de Voorzitter indien men met »sluit Schiedam" bedoelt het tegengaan van het misbruik van sterken drank, dan zal niemand in Schiedam het mij kwalijk nemen wanneer ik verklaar, dat ik gaarne tot mij niet bedrieg, heeft Leo ook de villa met toebe- hooren gekocht. Hij weet niet wat hij met al zijn geld moet beginnen, en hij beeft vrienden te Berlijn Langen tijd zat zij in gedachten verzonken, tot eindelijk haar vriendin terugkwam. nEen bedrieger, die Bernard! Decidemeni riep deze boos uit. »De Zweed verliest ook. Hij kost mij twintigduizend francs. Ik zag zooeven zelf hoe hij, toen hij voor den Zweed inzette, een bankbiljet in zijn mouw liet glijden Maat de Zweed beeft zich gewroken. Hij beeft hem bij de kiaag genomen en hem een schop gegeven De bank duit zulke lui; want die biengen haar haar offers Kom, laten wij gaan soupeeren." Eenige minuten later zocht een klein mager mannetje op dezelfde plek zijn toevlucht. Het was Bernard. nOok dat mislukt", fluisterde hij. nHedenavond zou mijn systeem door een consortium woiden onderzocht, dat mij een miilioen had beloofd wan neer liet drie avonden achter elkaar gelukte. Ik zag mij zelf reeds als een rijk man, omringd door mijn kinderen, die vol verlangen op tijding van mij wachten. En wat kreeg ik een schop van dien brutalen kerel! Mijn kinderen lijden honger, en als mijn systeem, waarmede ik toch hondetd proeven heb genomen, ook nu mislukt, dan rest mij niet anders dan te doen, wat ik reeds eens in het eenzame boschje van plan was: mij het leven te benemen." Dieper zonk zijn kin op zijn borst. Maar eindelijk vermande hij zich. vliet uur der beslissing is daar!" riep hij uit. alk moet gereed zijn om te strijden voor het iets dergelijks wil medewerken. Maar Schiedam brengt ook iets anders voortSchie dam brengt ook gist en spoeling voort, en dart zeg ik, in tegenstelling met den geachten afge vaardigde uit Amsterdam, den heer Ileldt, in dit verband en voor dit geval nietsluit Schiedam 1 maar helpt Schiedam 1 Aan het mij telkens in de rede vallend gelach van vele heeren heb ik gemeend te bemerken, dat men mij verdenkt van eene oratio pro domo te houden. Welnu dit is zoo maar ik wil et- gaarne bijvoegen: ik heb dit nooit met meer genoegen en meer instemming gedaan. De Minister van Finantiën antwoordde hierop het volgende: Mijnbeer de Voorzitter I Ik heb nog te ant woorden op eenige opmerkingen die gisteren aan het einde van den dag tot mij zijn gericht, op eenige vragen, die tot mij zijn gekomen. In de eerste plaats is een zeer belangrijk onderwerp ter sprake gebracht door den ge- achten afgevaardigde uit Schiedam, den heer van Limburg Stirum. Hij heett namelijk ge sproken over het stoken van alcohol uit melasse. Dit is inderdaad een zeer gewichtig onderwerp, en ik begrijp zeer goed, dat de geachte afge vaardigde zich geroepen acht de aandacht van de Stuten-Generaal daarop te vestigen. Het is met deze zaak aldus gelegen. De melasse werd vroeger meerendeels uitge voerd, voor een jreot gedeelte naar Frankrijk. Ten gevolge van fiscale maatregelen die men in Frankrijk genomen heeft, is de uitvoer be moeilijkt en de prijs van de melasse gedaald. Nu spreekt het vanzelf, dat de beetwortel- suikerfabrikanten en de raffmadeurs een uitweg zoeken voor de melasse. Die uitweg wordt hun geboden door de omstandigheid, dat ui' melasse alcohol kan worden gestookt. Er is eene suikerfabriek, voor zoover ik weet niet meer dan één, die alcohol uit melasse stookt, maar bovendien is er een groote gistfabriek in het land, die in den laatsten tijd zich uitsluitend op de vervaardiging van alcohol uit melasse heeft toegelegd. Nu is den branders uit Schie dam, naar mij gemeld werd, ongeveer 250 in getal, de schrik om het hart geslagen. Men zou kunnen vragen waarom maken die dan ook geen alcohol uit melasse? Maar hunne fabrieken zijn daar nu eenmaal niet op inge richt. Daarom vragen zij dat liet stoken van alcohol uit melasse bemoeilijkt zal worden door het beflen van een extra accijns van f2 voor alcohol, die op deze wijze is vervaardigd. Maar daarin ligt eene groote moeilijkheid. Men spreekt dikwijls van de pacificatie van 1889 op het gebied van het onderwijs, maar er is dit jaar nog een andere pacificatie tot stand gebracht, dat is de pacificatie op het gebied van de suikerwetgeving. Ik bedoel de wet van 29 Januari. Wanneer men een extra accijns ging heffen van f2 van alcohol gestookt uit melasse dan bestaan van vrouw en kinderen 1Diie moeilijke uren Ook die Lewin wordt verwacht, die met zijn systeem al eens fiasco heeft gemaakt en dus mijn natuurlijke vijand is. Tegen hem gaat de strijd." Plotseling kromp hij ineen; hij staarde voor zich uit, maar wendde het hoofd af, toen zich twee gestalten in het iichtviak van de trap naar de eetzaal afteekenden. sEen slecht voorteeken I Een profetische herin nering aan dien tijd van mijn eerste wanhoop steunde hij. sliet is het laatste wat ik kan ver dragen Toen gravin Lubienoff 's avonds in haar hotel was teruggekeerd, zat zij nog lang in gedachten veizonken, met de vreemdenhjst, die zij zoo gaarne dooi las, op den schuot. Ten laatste sloeg zij een blik op de lijst, bracht die toen dichter bij haar oogen en staarde op een naam. zGraaf Alban, Australië," las zij tot baar ver bazen. sAls ik mij niet bedrieg, dan sprak Alban of Mariminia mij eens over een broeder, die in Australië verdwenen en als een nietswaardig mensch onterfd wasDat ontbreekt er nog maar aan, dat ik met hem kennis maak Toch wil ik wei eens weten of hij hot is Weer die naam juist hier Ik zal Bernard opdragen eens te onderzoeken wat men wel van dien naam zegt. Voor een douceur doet de man alles Zij bracht een slechten nacht door; de naam Alban spookte haar voortduiend door het hoofd. Toch een noodlottige plaats hier! Dat verlies met het spel moest er nog maar bijkomen. Het was wel gedekt door de koopsom van de villamaar rij voelde zich toch niet op haar gemak zou dit eene inbreuk zijn op die pacificatie daardoor zou aan de suikerfabrikanten een ge deelte van de premie worden ontnomen, die hun is toegekend. Ik heb aan deze quaestie veel aandacht ge geven, vele conferentiën met belanghebbenden en belangstellenden daarover gehouden, manl ik moet bekennen, dat ik eenvoudig geen uit weg weet. Intusschen kan liet een en ander gezegd worden, dunkt mij, dat wel niet den ernst van het gevaar geheel doet verdwijnen, maar toch er op wijst, dat men dien ernst zou kunnen overschatten. Ik heb eenige becijferingen ge maakt en ben daarbij uitgegaan van het denk beeld dat al de melasse, die in Nederland wordt voortgebracht, omgezet werd in alcohol, dus dat er niets tot andere doeleinden werd gebezigd. Bij die berekening is aangenomen dat er alcohol gestookt wordt van eene sterkte van 50 pet., waarnaar gewoonlijk gerekend wordt. Men zegt mij, dat er per fabriek gemaakt worden ongeveer 400,000 kilogram melasse, dat is voor 30 fabrieken 12,000,000 kilogram. De raffmadeurs moeten ongeveer 5,000,000 kilo gram leveren. Dat maakt te zamen 17,000,000 Ik kan voor deze cijfers niet instaan, maar ik kan verklaren dat zij mij verstrekt zijn door iemand, die ik beschouw- als een deskundige. Hoeveel alcohol kan nu daaruit worden ge stookt Men neemt aan dat uit 10,000 kilogram me lasse ongeveer 56 a 60 kilogram (aldus in de Handelingen, de Minister bedoelde hecto liters, Red. S. Ct.) alcohol worden ver kregen; nemen wij het middelcijfer, 58 kilo gram (bedoeld is ook hier hectoliter), dat geeft dus, in de onderstelling dat alle melasse tot alcohol wordt verwerkt, eene productie van 98,000 hectoliters. Dat is eene zeer groote hoeveelheid, maar de productie van alcohol in Nederland is meer dan 600,000 hectoliters, terwijl de consumtic hier te lande 420,000 hectoliters bedraagt. Daaruit volgt dat het gevaar wel niet gering is, maar toch niet zoo groot als sommigen zich voorstellen en dat van een geheel verdringen der alcoholproductie uit graan door alcoholproductie uit melasse op het oogenblik geen sprake behoeft te zijn. liet is waar, eene andere mogelijkheid be staat, en dat is invoer van melasse van buiten afmaar daartegen te waken door een extra accijns zou inderdaad niet gerechtvaardigd zijn, want men mag een fabrikant niet beletten om zijne grondstof te nemen waar die het goed koopste is. De motiveering van het hoogere recht is hierin gelegen dat de suikerfabrikanten hier te lande zekere protectie genieten, maar dit argument geldt niet ten opzichte van aan gevoerde melasse. Intusschen kan ik mede- deelen, dat van aanvoer uit het buitenland voor dat doel tot dusver nog niet gebleken is. Hetgeen ik gezegd heb, zal den geachten afgevaardigde uit Schiedam en vooral de be langhebbenden zeiven wel niet volkomen kunnen XIV. Den volgenden morgen zat de gravin reeds vroeg, zooals zij gewoon was, voor het kurhaus een kop thee te drinken. Zij had reeds een boodschap naar Bernard gestuurd, maar die was 's nachts niet in zijn woning geweest. Daar kwam Bernard, bleek ais eon doode, met wild vertrokken gelaat, de bieede zandsteenen trap opwankelen. sWat was er van uw dienst, gravin?" nik zie dat je niet gelukkig bent geweest, Bernard." «Neen, niets dan dcvcine," steunde hij. sDat heb ik aan dien Lewin te danken. Hij bracht mij den eenen slag na dett anderen too. Prachtige coups, de onfeilbaarote combinaties gelukten mij, maar ten slotte vereenigden zich allen tegen mij, en ik was verloren, ondanks mijn moeite en berekening." Hij liet het hoofd in de trillende handen zinken, 's Nachts bad bij eenzaam rondgedwaald. i>Troost je, Bernard". Haar stem verried ten minste eenig medelijden, nik heb je een kleinen dienst te verzoeken. Er is hier een graaf Alban aangekomen uit Australië. Je weet misschien niet dat mijn dochter met een graaf Alban is getrouwd geweest; zes jaar geleden is hij gestorven. Voor zoover wij weten is er niemand van dien naam meer. Je gaat door voor oen wandelende vreem- denlijst; Je moet mij dus eens zien in te lichten over dien heer." Bernard zag verstrooid op en staarde toen weer voor zich. oHonderd francs," voegde zij er bij, ea dat gal vaniseerde den ongelukkige. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1