BUITENLAND. STADSNIEUWS. B e c li t z a k e h. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Staten-Generaal. bevredigen. Hel bevredigt mij zelf niet vol komen maar wij staan iiier voor een probleem, dat ik niet voor oplossing vatbaar acht. Ook op de gist productie heeft de geachte spreker gewezen en gezegd, dat wij, waar buitenslands de gist belast werd, retorsie maatregelen moesten nemen om te zorgen dat de aistproductie niet te gronde ging. Daarvan, Mijnheer de Voorzitter, is echter op ditoogen blik nog geeno sprakeonze giatindustrïe loopt nog niet gevaar te gronde te gaan; derhalve heeft het onderwerp vooralsnog slechts een zuiver theoretisch belang. De heer Van Limburg Stirmn repliceerde hierop nog als volgt: Mijnheer de Voorzitter! Ik zal het kort ma ken. De Minister heeft zeer te recht ondersteld, dat zijn antwoord mij niet zou bevredigen maar zeer merkwaardig is bovendien, dat hij zelf verklaart, dat het ook hem niet bevredigt. De Minister zegt er geen uitweg op te weten maar, wanneer een toestand scheefis, wanneer door zekere verhoudingen personen worden benadeeld, dan behoort de Minister, en niet ik of de Kaïner, naar een uitweg te zoeken waar voor hebben wij anders zoo'n knappen Minister van Financiën, aan wiens kennis ik gaarne alle hulde breng? Hij is er voor, om een uitweg te zoeken. Nu zegt de Minister: zij die uit graan alcohoi stoken, verlangen dat de fabricage van alcohol uit melasse worde bemoeilijkt. Mijnheer de Voorzitter, dit ligt allerminst in hunne bedoe ling; zij verlangen geene bevoorrechting, maar recht. Ik heb hier twee couranten voor mij, een liberale en een katholieke ik wil de Kamer niet vermoeien door haar de artikelen in qur.estie voor te lezen dien (aldus in de Handelingenbedoeld is waarschijnlijk d i e i n) de politiek tegenover elkander staan maar ten opzichte van deze zaak zijn zij het absoluut eens. De Minister zegt, den ouden schoolstrijd memoreerend: gij zult op ander terrein een soortgelijken strijd doen herleven; wrij hebben nu rust gekregen, na de aanneming van de Suikerwet, en gij wenscht nu den strijd te heropenen. Mijnheer de Voorzitter De bescherming aan de suikerfabrikanten verleend wordt geschon ken om de suiker en niet om de melasse. Al zit er wellicht ook wat suiker in de melasse, de bedoeling der bescherming is nimmer ge weest om het gemakkelijk te maken uit eene andere grondstof dan graan alcohol te bereiden. Ook wordt, bedrieg ik mij niet, de premie aan suikerfabrikanten verleend niet liet oog daarop dat de bcetwortelsuiker in het buitenland beschermd wordt. En nu vragen de belangheb benden die alcohol stoken uit graan, niet dat de alcohol uit melasse gestookt, nog meer accijns zal moeten betalen, wanneer hij naar het buitenland gaat, maar wel wanneer hij in het land blijft. Ik voor mij acht dit een zeer billijke eiseh. Wat de gist betreftblijf ik bij mijne mee ning, dat wanneer een product van nijverheid, dat ons land kan uitvoeren naar liet buiten land, wordt gedrukt door een invoerrecht in het buitenland, wij dan ook absoluut gerechtigd zijn om van soortgelijke buitenlandsehe pro ducten een invoerrecht te heffen. Ik meen hiermede te kunnen volstaan en beveel de zaak verder in de belangstelling van den Minister aan, die blijkens zijne rede wel symphathie gevoelt voor de svenschen dei' branders Algemeen orerxiebt. Schiedam, 20 December '97. Rodays neemt in de Figaro voorloopig af scheid van zijn lezers als hoofdredacteur. Hij motiveert dit aftreden hierdoor, dat de publieke opinie in de zaak-Dreyfus niet met de Figaro is geweest, waarschijnlijk omdat hij zich slecht heeft uitgedrukt. Daarom trekt hij, Rodays, zich voorloopig terug en laat aan zijn mederedacteur Perivier, die zich niet met de gebeurtenissen heeft bemoeid, de leiding van het blad over totdat de zaak-Dreyfus is afgedaan. Rodays beschrijft den loop der dingen sedert liet optreden van Scheurer-Kestner, die hem zijn dossier heeft medegedeeld, en hij verzekert dat hij noch Mathieu Dreyfus noch diens familie kent en dat hij de brieven van Esterhazy eerst heeft gepubliceerd toen hij zelf werd beticht van omgekocht te zijn. Na het optreden van Scheurer-Kestner heeft hij niets meer geschreven omdat er niets meer te zeggen viel, nadat het onderzoek door een krijgsraad was begonnen. Scheurer-Kestner is een onberispelijk, eerlijk en vaderlandslievend man, en de toekomst zal leeren, of hij zich heeft vergist en de Figaro roet hern. Maar Rodays wil zich zonder aarzelen buigen voor redenen van staathij verwijt echter de regeering dat zij niet vroeger heeft gesproken. De opzienbarende verklaring van den hoofd redacteur der Figaro wordt natuurlijk in de Fransehe bladen besproken. De bladen die voor Esterhazy, of wel alleen rnaar tegen Dreyfus zijn geporteerd, laten niet na er het eerste teeken in te zien van de sdébücle" der vrienden van den verbannen ex- kapitein. De aandacht trekt ook de tegenstrijdigheid van Rodays' verklaring met de bewering van Scheurer-Kestner, dat hij in geen betrekking iieeft gestaan tot eenig blad. Provost de Launay zal vermoedelijk de zaak in den Senaat ter sprake brengen. De Echo de Paris verwacht intussclien dat tegen Donderdag of Vrijdag het rapport van majoor Ra vary, den regeeringscommissaris, in handen van generaal Saussier zal zijn. In Italië ziet men met spanning de Kamer zittingen, die heden weer beginnen, te gemoet, daar de opposiiie van plan schijnt te zijn, on middellijk het nieuwe kabinet te bestrijden. In de kringen der afgevaardigden worden reeds berekeningen gemaakt, die niet voordee- lig voor de regeering uitvallen. Men is vrij algemeen van oordeel dat de meerderheid der regeering na de jongste crisis kleiner is geworden. Door zijn reorganisatie heeft het kabinet geen nieuwe vrienden gewon nen, maar wel verscheiden oude verloren. De meerderheid, waarover de regeering te beschikken heeft, wordt thans op niet meer dan 20 a 30 stemmen geschat. Van alle liberale groepen, behalve die van Zanardelli, mag men veilig aannemen dat zij tegen de regeering zullen stemmen. Bij hen voegt zich dan nog de geheele uiterste linker zijde (radicalen en socialisten) en de uiterste rechterzijde onde.' Prinetti. Dat de ontevredenheid der liberale elementen in de Kamer over de reorganisatie van het kabinet zoo groot is, valt gemakkelijk te be grijpen. Reeds in den laatsten zomer zijn nl. Zanardelli, Giolitti, Sonnino, Fortis en Baccelii overeen gekomen een groote partij der gauche te recon- strueeren, en nu heeft Zanardelli, door in het conservatieve ministerie-Rudini te treden, ver raad gepleegd jegens zijn vrijzinnige vrienden. Een een ander maakt de positie van het ka binet weinig benijdenswaardig. De Spaansche regeering aldus verklaarde een der ministers in een interview heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat de wetgevende macht der Vereenigde Staten geen enkel besluit zal treilen, dat Spanje onaange naam zou kunnen zijn. Aan eventueele verklaringen en voorstellen van jingo-afgevaardigden rnoet men geen waarde hechten. De Spaansche regeering weet dat in offici- eele kringen te Washington het bericht, dat de Pailippijnen tot rust zijn gebracht, met vol doening is ontvangen, en dat men dit feit als gunstig ten opzichte van Cuba beschouwt. Volgens een oflicieuse nota der Amerikaan- sche regeering moet er ook geen politieke be- teekenis worden gehecht aan de wintermanoeu- vres van een Amerikaansch eskader in de golf van Mexico. In den winter is daar alleen goede gelegen heid voor het houden van manoeuvres, en de regeering weet dat de Spaansche gevoeligheid er niet door kan worden gehinderd. Ook de geruchten over versterking der Spaan sche vloot zijn overdreven. Men wil alleen, volgens de plannen, eenige jaren geleden door een commissie onder voorzitterschap van Cano- vas ontworpen, een eskader der vloot voltallig maken. Intussclien is er weer een onaangenaam incident voorgevallen. Een Amerikaansch vaar tuig der kustbewaking heeft zes Spaansche schepen, zoogenaamd wegens sluikhandel in brandewijn, opgebracht. Op Cuba tracht maarschalk Blanco door tussehenkomst van de autonomisten hetzelfde succes te bereiken als op de Philippijnen. Hij onderhandelt n.l. met verschillende aanvoerders der rebellen over hun onderwerping. Maximo Gomez en Calixto Garcia beproeven daar een stokje voor te steken door alle be trekkingen met de Spanjaarden op doodstraf te verbieden, De kapitein-generaal van Porto-Rico heeft zijn ontslag aangeboden wegens de moeilijk heden die hij ondervindt bij zijn pogingen om de verschillende partijen tot overeenstemming te brengen, ten einde de autonomie te kunnen invoeren. De Daily Chronicle heeft haar beklag inge diend bij het ministerie van buitenlandsehe zaken, omdat de correspondent van het blad op Cuba, volgens een telegram uit New-York, door de Spaansche autoriteiten is gevangen genomen en in gevaar verkeert. CScmengde Wedcdeellngcn. De Duitscbe Rijksdag beeft Zaterdag de eerste iezing van het ontwerp tot herziening van het militair strafrecht geëindigd. Er is groote tegenstand tegen het ontwerp Prins Heinrich van Pruisen zal op zijn tocht naar China waarschijnlijk te Osborne een be zoek brengen aan koningin Victoria, naar een Fransen blad vermoedt, om aan de Koningin i.iededceling te doen van de ware bedoeling der expeditie. In katholieke en rechtzinnig-protestantsche kringen in Duitschland, ook op het Vaticaan, is een zeer slechte indruk teweeggebracht, door 's prinsen woorden, dat hij, uit naam des Kei zers, het Evangelie zal prediken ook aan hen, die het niet willen hooren. In den Rumeenschen Senaat verklaarde d minister-president Sturdza, dat Rumenië op goeden voet staat met het Drievoudig Verbond en evenzeer sympathie gevoelt voor het Twee voudig Verbond, die beide den vrede willen. Rumenië is geen Balkan-Staat maar heeft zich een geachte positie in de Europeesche Statenfamilie weten te verschalfen. Volgens een bericht uit Britsch-Indië zijn de Orakzaï's onderworpen, doch duurt te tegen stand der Afridi's voort. Daarom verwacht men, dat de expeditie niet vóór Maart zai geëindigd zijn. Te Berlijn verzekert men dat Rusland en Duitschland het eens zijn geworden over beider optreden in het verre Oosten. Een telegram aan de Ilamb. Börsenhalle, dat wel bevestiging behoeft, zegt dat liet Rus sisch eskader de haven van Port-Arthur is binnengeloopen om de stad te bezetten. Volgens de Russische Telegraphen Ageniur zal het eskader er alleen, met toestemming der Chineesclie regeering, overwinteren, en is er geen sprake van bezetting. Engelsche bladen/verzekeren, datde Franschen in "West-Afrika een dorp op Engelsch gebied hebben verbrand. Met toestemming van Burgemeester en Wet houders zal door hel Leger des Heils alhier een open schaalcollecte gehouden worden op Dins dag, Woensdag en Donderdag a. som van de opbrengst aan de meest behoeftige kinderen uit deze gemeente, onverschillig ian welken gods dienst, op 2en Kerstdag een warm middagmaal te verschaffen. Met ingang van 1 Januari 1898 wordt de rijksklerk bij de administratie van 's-rijks be lastingen J. W, Boer alhier overgeplaatst naar Amsterdam en wel aan het entrepot en zulks in plaats van den heer G. Holtkamp, boekhouder aldaar die met ingang van dien datum eervol uit 's rijks dienst is ontslagen. De heer Boer is reeds naar zijn nieuwen werkkring vertrokken. Pastoor J. M. Daniels van de parochie van den 13. Joannes den Dooper hoopt den 15 Augustus e.k. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren de II. Priesterwijding ontving. Naar wij vernemen werd onze stadgenoot S, C. van Waalwijk van Doorn Jr. op de dezer dagen te Utrecht gehouden 4e internationale tentoonstelling van pluimgedierte, vanwege de Utrechlsche vereeniging ter bevordering der liefhebberij voor pluimgedierte sOrnithophilia", bekroond met den len prijs en 2 eervolle ver meldingen voor zijn inzending nZwarte Minorca- kippen". Hedenmorgen te halfacht uur is het reeds in gevorderden staat van ontbinding verkeerend lijkje van deu 7-jarigen Martïnus Weber, die sedeit den 17en November werd vermist, in de Buitenhaven drijvende aangetroffen door den schipper tiend tik Mastenbroek wonende in de Yrischersstraat en varende de aak Nooit gedacht. Nadat hij de politie daarvan in kennis had gesteld, heeft deze het lijkje opgevischt en naai de stadswerf aan de Gerrit Verbooristraat doen vervoeren. Merkwaardig is dat ook dit lijkje is opge haald ter plaatse waar men reeds dadelijk ver moedde, dat het kind verdronken was, en dit niettegenstaande er meer dan een maand tus- schen ligt, in welke een paar malen hoog water gepaard met storm heeft plaats gehad. Zooals dit met bijna alle R. K. kerken en andere R. K. gebouwen het geval is, is ook de kerk O. L. V. van den II. Rozenkrans geassu reerd bij de Onderlinge Brand verzekering maat schappij »St. Donatus". Zooats wij echter uit vertrouwbare bron vernemen, zal de schade, veroorzaakt door den brand van vóór eenige dagen, niet door die maatschappij worden vergoed, omdat zij niet was in kennis gesteld van het bouwen en in werking stellen van het verwarmingsgebouvv, waarin de brand is ontstaan. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 18 December. NotarisH. W. M. Roelants. Negen woningen, erven en open grond, aan de Stationstraat, nrs. 18, 16, 30s, 30', 30s, 30 33, 35 en 37, kadaster sectie I nrs. 1286,1287, 1188, 1291, 1290, 1289, 302, 303 en 304, te zamen groot 4 aren 71 cent., in veiling 1 f780, 2 f 780, 3 f 780,4 f 780, 5 f 780, 6 f780, 7 f820, 8 f820, 9 f820. Niet verkocht. Zes woningen en erven, aan de Poldetstraat, nr. 38, 40, 42, 361, 36s en 307, kadaster sectie I, nrs. 509, 510, 511, 513, 514 en 516, te zamen groot 1 are 42 cent., in veiling 1 f270, 2 (280, 3 f280, 4 f280, 5 f280, 6 f280. 1, 2 en 3 verkocht voor f 840 aan W. Bos- selaar, 4 verkocht voor f 280 aan R. Hoogen- raad te Rijswijk, 5 en 6 verkocht voor f 560. BURGERLIJKESTAND. «Geboren 20 Dec. Maartje, dochter van G. Verwol en A. Leeflang, Vilt «straat. Door den rechter van instructie te Rotterdam wordt nog steeds het onderzoek voortgezet in zake de moedwillige versperring van den spoorbaan nabij Ketbel en spaland in den avond van den 24en Novem ber 11. toen de Noord-Exprcstrein in aantocht was. De spoorwegwaebter J. L. Esbeukman, die het feit constateerde en volgens zijn beweren handgemeen is ge «veest met een drietal onbekende pesonen, is reeds verscheidene malen gehoord, zoomede andere Spoor- wegamtenaren. Vrijdag werden weder een drietal nieuwe getuigen in deze zaak gehoord. Van de personen, die volgens E. hem bedreigd zouden hebben, is tot heden geen spoor te ontdekken. Het Friesche Volksblad meldt, dat in de zaakge- broeders-Hoogerhuis als getuigen opgeroepen en ter plaatse verschenen zijnHermanus do Jong van Berlikum, Eeltje Ringia van Beetgum, Jan'Sinnema van Engelum, Klaas Stienstra van Beetgum, en zijne moeder, de wed. Stienstra. Het onderzoek duurt steeds voort. R.-K. Kekk. Te Venlo overleed in den ouderdom van 61 jaar de heer G. H. A. Roerseh, oud-pastoor van Beek; te Oirschot de heer W. L. van Baar, in den ouderdom van ruim 73 jaar. Volgens de Pol. Corr. is thans beslist, dat het eerstvolgende Consistorie in den loop der maand Januari zal gehouden worden. De Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 18 Dee. in de kapel van het Seminarie te Warmond de vol gende HH. Wijdingen toegediend; Het H. Diakonaat aan de heerenP. Bonnet, J. Clavao, L. Dolle, H. Heijtveldt, P. de Kok, A. Pieper en L. SpoormaD. Het H. Subdiakonaat aan de heerenJ. van Bla- rienm, J. Rosmans, L, Boogmnns, C. van Erven Dorens, P. Groenen, A. Huf, J. Huibers, H. Koevoets, Th. v. d Laar, H. Quant, G. Rengs, J. Saulenn, A. Schraag, J. Vasse, Th. Vlek en J. v. d. Wal. Hoogbr Ouderwijs Amsterdam. Door de geneeskundige staats-com- missie zijn bevorderd tot arts de heeren C. C. v. d. Heide Jr. en A. Bakels, beiden geb. te Amsterdam; en H. R. G. J. Brongersma geb. to Leiden; en toe gelaten voor het le gedeelte W. J. Vetter, C. J. der Kinderen en M. Heijers. Candidaats-examcn in de rechten N. R. Hora Siccamadoctoraalexamen in de rechten L S. G. de Hartog; doctoraalexamen in de geneeskunde A. Bogers; theoretisch geneeskundig examen S. H. Brongersma. Leiden: Theoretisch apothekersexamen G. J. van Iloohverff. Lagek Ouderwijs. Voor de verkiezing van een lid van het Hoofd bestuur, van het Ned. Onderwijzersgenootschap, woon achtig te Amsterdam, ter vervanging van den heer G. Kappeaburg Pz., moet eene herstemming plaats hebben tusschen de hb. L. Nooter, met 718, en C. E. A. Zernike, met 897 van de bij tweede vrije stemming uitgebrachte 1939 geldige stemmen. Bij de herstemming tusschen do hh. J. J Dikker en H. Wuite is eerstgenoemde met 1193 st. gekozen, tegen 1118, op den heer Wuite uitgebracht, De Vereeniging „Zuid-Holland, ter bevordering van do kennis van het Onderwijs in Handenarbeid" hield Zondagmorgen een vergadering in een der bovenzalen van het hotel Ooomans te Rotterdam. De heer J. Stout, hoofd eener School, hield een boeiende rede over het nut van Schoolwandelingen. Zeer duidelijk toonde de inleider de noodzakelijkheid en de groote voordeejen er van aan. Erkende dat er bezwaren aan waren verbonden, doch dat deze niet opwogen tegen de vele voordeden, die zij aan boden. Bij het debat bleek dan ook, dat er geen principcde tegenstanders waren. In dezelfde vergadering werden in de plaats van de aftredende en niet terstond herkiesbare bestuurs leden de heeren A. Groenevdd en H. H. Kleersnijder de heeren W. Bronkhorst te Rotterdam en A. van Waart te Schiedam gekozen. Blijkens bericht in de Monitcur Beige van 47 dezer, zal de invoer per spoorweg van voor de slachtbank bestemd Nederlandsch rundvee en schapen, langs het tolkantoor Visé (station) van den 24sten e. k. af, moeten geschieden des Dinsdags en Zaterdags van zonsopgang tot 12 uur. Ditzelfde geldt ook voor den invoer van paarden, tenzij 24 uur van te voren den met liet toezicht belasten veearts van het voornemen tot invoer kennis is gegeven. Blijkens bericht als boven zal het invoeren van paarden, rundvee en schapen van Holland- sche herkomst, toegelaten zijn den 24sten en 31 sten December 4897, op de gewone uren, in stede van den 25sten December 4897 en 4sten Januari 4898, langs de hiernavermelde tolkantoren en hulpkantoren Zelzate (station). Zandvliet, Esschen (station), Esschen (dorp), Poppel, Achel (station), Vise (station), Welkenraedt (station), Momignies (station) en Meenen (station). {St Of.) TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 18 December. Staatsbegrooting. (Vervolg.) De heer Troelstra bespreekt de belangen der militaire kleermakers bij de centraio magazijnen te Arasterdam, Delft en Woerden. De Iooncn zijn to laag, hun werk is niet vast, zij hebben geen recht op pensioen. Spr. dringt op voorziening aaD. De Minister meent dat ingrijpen hier niet in 't belang is der betrokken personen. De heer Troelstra vraagt bij art. 57 verbete ring van de loonen der oppassers hij 's rijksgarni- zoens-kleedingmagazijnen en bij art. 94 bespreekt hij het wapen der marechaussee. Hij vindt de hiervoor uitgetrokken kostenonnoodige geldverspilling; daarbij

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2