BINNENLAND. STADSNIEUWS. 2o. voor of tegen de arbeidsweek van 51 uren. TL AARDINGEN. Ranst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Comely, de politieke redacteur der Gaulois, komt aan de Figaro. Hij wordt zelf aan de Gaulois vervangen door baron de Ciaye, den hoofdredacteur van de Moniteur Universal. Het gerucht ging, dat Italië aan Duitschland zou hebben toegestaan, een bij overeenkomst aangewezen plaats op Sicilië eventueel voor kolenstation te gebruiken. De Nordd. Allg. Ztg. spreekt het bestaan van zulk een overeenkomst tegen. De uiterste linkerzijde in de Hongaarsche Kamer wil een vergelijk met Oostenrijk op de basis van vorming van een autonoom tol-gebied. De minister-president, baron Banffy, heeft daarop verklaard dat er geen sprake is van een nieuw vergelijk. Heden vindt de uitwisseling der krijgsge vangenen tusschen Griekenland en Turkije plaats. Koning George van Griekenland heeft het vonnis bevestigd, waarbij de ingenieur Anasta- sios, wegens het torpedo-schandaal uit het leger wordt verwjderd. Het is wel mogelijk, dat er een proces wordt begonnen tegen de Ethnike Hetaeria. In Tripoli heerscht een ernstige agitatie onder de Arabieren tegen de Turksche regeering. Een telegram uit Ka'iro aan de Daily News spreekt van een schermutseling tusschen Der- wischen en Egyptische troepen. Zoo spoedig mogelijk zal de expeditie naar Khartoum oprukken. Uit Manila wordt bericht, dat verscheiden honderden rebellen en duizenden inlanders zich reeds vóór den bepaalden tijd onderwerpen. Aguinaldo zal een manifest uitvaardigen, waarin hij de souvereiniteit van Spanje erkent. l)e Nnfs-Bewaarscholen. M Door directeuren der Departementale Nuts- "Öewaaischolen is eene circulaire rondgezonden, waai bij met het oog op den niet florissanten toestand dier scholen, bijdragen worden verzocht. Waar verschillende baten van vroeger in de laatste jaren zijn weggevallen of verminderd en de concurrentie met de bijzondere bewaar scholen scherper is geworden, is het dringend noodig, wil men de Nuts-Bewaarscholen in stand kunnen houden, dat wie daartoe in staat is, zijn hulp verleent. Sedert eenige weken hebben eenige bewoners der Emmastraat herhaaldelijken grooten over last ondervonden van een onbekenden kwaad willige, die er vermaak in schept 's avonds op tjjden, variëerende van half elf tot een uur 's nachts, met steenen ta gooien, met het gevolg dat reeds verschillende malen ruiten werden verbrijzeld De vreemdste geruchten hebben er reeds geloopen over dit sgeheimzinnigsteenen-gooien", en waarschijnlijk hebben die geruchten grond gevonden in het inderdaad merkwaardige feit dat de dupen van deze misplaatste grap zjjn drie zwagers, wonende resp. Emmastraat 7, 9 en 13, terwijl no. 11 gespaard blijft. Een streng onderzoek is ingesteld, en de omtrek is door wakers en politie 's avonds bezet, die ondanks hun nauwkeurige nasporiugen den dader niet hebben kunnen ontdekken. De laatste avonden is er zelfs wacht gehouden op de daken. De politie heeft verschilende personen ge hoord, tot nog toe zonder resultaat. Ook naar een aanleiding tot deze lafhartige handelwijze zoekt men tevergeefs. Opgemerkt dient nog te worden, dat de dader zich bij lichte maan blijkbaar niet veilig achft Althans, dan blijkt alles rustig. bedoeld te beschouwen. En men overweegt, dat, zooals de Times zich uitdrukt, sRusland be langrijke en steeds afwisselende belangen in Mandsjoerije te verdedigen heeft, terwijl het onderhouden van vriendschappelijke betrek kingen, om niet te zeggen van den overheer- schenden invloed te Peking, een conditio sine qua non is voor de vervulling der taak die Rusland zich heeft gesteld." Te Parijs schijnt men in waarheid door het binnenloopen der belangrijke Chineesche haven door de schapen van den bondgenoot overvallen te zijn. Men weet er eigenlijk nog niet hoe men met de zaak aan moet. Men mag natuurlijk Rusland niet afvallen, maar dient toch ook zijn eigen belangen in 't oog te houden. Voor ernstige verwikkelingen is de Figaro niet bang. Rusland bljjft natuurlijk in Mand sjoerije, Korea en Port-Arthur, en wanneer de Duitschers bereid zijn Kiautschau te ontruimen, dan zullen zij zich daarvoor in de plaats wel een ander punt laten geven. Ook de Britten zullen dan wel aanspraak maken op die zeestad, waaraan zij het meeste hebben. Iedere natie zal zich haaslen, met het oog op toekomstige gebeurtelijkheden, stelling te nemen in het Hemelsche Rijk. Wat zal Frank rijk nu doen, wanneer het »Polen van het Verre Oosten" gedeeld wordt Voorloopig versterkt ook Frankrijk zijn eskader in het Oosten. De kruiser Jean Bart heeft bevel gekregen zich naar de Chineesche wateren te begeven. Eindelijk moet nog rekening worden ge houden met Japan, dat waarlijk niet als een quantité ne'gligeable mag worden beschouwd. Men herinnert zich zeker, dat de Japansche vloot in den oorlog met China zich van Port- Arthur had meester gemaakt, maar na den oorlog moest het dit zeer belangrijke punt aan China teruggeven, dank zij de tusschenkomst van Frankrijk, Duitschland en Rusland. Nochtanc mocht Japan We'i-Haï-Wei behou den als onderpand voor de door China te betalen oorlogsschatting. Zal thans, nu de mogendheden van het Wes ten zich gereed maken om hun rechten bij een verdeeling van China te laten gelden, Japan niet ook zijn deel in den buit opeischen Rusland heeft Japan tan minste niet over 't hoofd gezien, maar aan de regeering te "Yoko hama officieel kennis gegeven van de bezetting van Port-Arthur. Een sterk Japansch eskader heeft daarop Na gasaki verlaten. Het nieuwe ministerie-liudini heeft Maandag in de Italiaansche Kamer niet schitterend ge debuteerd. Integendeelvijandig ontvangen door de oppositie en koel door eigen partijgenooten, heeft het Kabinet een Pyrrhus-overwinning behaald. Slechts met 16 stemmen meerderheid en 10 onthoudingen wist de regeering zich te hand haven. Achtereenvolgens traden tegen de regeering in het krijt de republikein Andreis, de socialist Turati, Crispi's vriend Fortis, de oud-ministers Sonnino en Giolitti, Cavalotti en Colombo. Waar de aanval zoo hevig was, en de re geering alleen verdediging vond bjj Macola, moest het zich hooren toevoegen, dat men de homogeniteit van het Kabinet ontkende en het niet in staat achtte om een organiek program op te stellen. Intusschen zijn er, die juist omdat de oppo sitie zoo sterk was, aan de stemming groote waarde hechten als een overwinning van Di Rudini. Diens vrienden spreken dan ook zoo krachtig mogelijk de meening van sommigen tegen, dat de dagen van het ministerie geteld zijn. Inmiddels is de Kamer, na eenige kleinere wetjes te hebben afgedaan, tot 25 Januari ge scheiden. Gemengde Mededeellngen. Prins Heinrich van Pruisen is Zondag te Osborne te bezoek geweest en heeft daar over nacht. j Maandag is hij met prins Lodewijk van Battenberg naar Londen gegaan, waar hij een conferentie van een uur had met den Duitschen gezant. Hij heeft nagelaten een bezoek te brengen aan den prins van Wales. Dinsdag is de prins te Portsmouth aan boord van de Deutschland teruggekeerd. Te Berlijn is overleden prinses Hohenlohe, de gemalin van den Rijkskanselier. De prinses, een geboren prinses Marie von Sayn—Wittgenstein-Berlebourg, was den 16 Februari 1829 g_ i en en trad den 16 Februari 1847 te Fiankfort am Main in het huwelgk met Chlodwig Karl Victor von Hohenlohe Schillingsfürst. Zij was Dame honoraire van de Beijersche orde van Theresa en Dame van de Oostenrjjk- sche orde van het Sterrenkruis. De Londensche bladen zeggen dat de ma chine-arbeiders moeten stemmen over deze punten lo. voor of tegen de voorstellen der patroons wat betreft de leiding in de werkplaatsen en fsbneken 5 Men zegt dat de meerderheid dar werklieden den strjjd wil voortzetten. Hofberichten. Den 3den Januari heeft er een gala-bal ten Hove plaats. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen a. s. Donderdagavond het le gedeelte bijwonen van het feestconcert, te geven door de Koninklijke Nationale Zangschool. Den 28en en 29en December zal te Soestdijk een jachtpartij gehouden worden voor leden en oud leden der Hofhouding. Inhuldiging van H. M. de Koningin. Door de heeren Van Karnebeek, Van Gijn, Bastert, Roessingh, P/jnacker Hordijk, Van Vlijmen, Dobbelman, Smeenge, Michiels van Verduijnen, Geertsema, De Boer, Verhey, Tyde- man, Van der Kun, Van Limburg Stirurn. Pyt- tesen, F. van Bijland, Seret, Kuyper, 't Hooft, Van de Velde en Donner is bij amendement voorgesteld een nieuw art. 7bit op de begrooting van Hoofdstuk X (Koloniën) in te lasschen, voor kosten van de ontvangst van inlandsche grooten en andere personen uit Nederlandseh-Indië bij gelegenheid der inhuldiging van H. M. de Koningin en alle verdere daarmede in verband staande uitgaven, en wel tot een bedrag van f 75000, aangezien het h. i. duidelijk is, dat het op de begroeiing van binnenlandsche zaken uilgetrokken bedrag ad f 50000, voor kosten der inhuldiging, niet groot genoeg zal zjjn om daaruit te kunnen voorzien in hetgeen noodig is, om indien Indische Torsten hunne hulde aan H. M. de Koningin, bjj de aanvaarding der regeering, komen aanbieden, hun alsdan hier te lande gastvrijheid te kunnen bewijzen, iets wat de voorstellers in dat geval-echter aanbevelenswaardig achten. Stemfondralen. Naar aanleiding van het denkbeeld door dr. Kuyper geopperd, om stemglaasjes in te voeren, verneemt het H. blad dat een oazer industrieelen een toestel heeft uitgevonden, waardoor de kiezer geheel mechanisch kan stemmen, en v?aarb(j alle waarborgen gegeven worden tegen ver gissingen of fraude. De uitvinder laat de toe stellen in Engeland aanmakenbinnen korten tjjd zal een proef plaats hebben, die door den lord mayor van Londen en verschillende autori teiten zal worden bijgewoond. S. W. Tromp, f Volgens een particulier telegram heeft Indië een groot verlies geleden door het overlijden van den heer S. W. Tromp, resident van de Westerafdeeling van Borneo. Hij overleed te Pontianak, op 49-jarigen leeftijd. Insulinde wjjdt een woord aan z'gn nagedachtenis. Van het oogenblik dat Tromp in 1870 de Indische Instelling verliet tot zjjn dood, ligt een tijdvak van zeven-en-twinlig jaar. Het blad herinnert een en ander, waaruit bljjkt, dat zjjn werkzaamheid zich ook naar buiten in de weten schappelijke wereld uitte. Ten slotte herdenkt Insulinde Tromp als den man, die den krachtigen stoot gegeven heeft aan de Borneo-eipeditie van Molengraaf!, Biittikofer en Nieuwenhuys. Zjjn verdiensten in dezen zijn nog dit jaar op het Natuur- en Ge neeskundig Congres te Delft erkend bjj de uit reiking der Borneo-medaille door prof. Stokvis. Aan den aftredenden voorzitter van de K. v. K. te Rotterdam is gisteren door de leden en den secretaris dier Kamer een huldeblyk aange boden, bestaande in een bronzen groep »Gloire au Travail". Hedenmorgen waren aan de visclimat kt aan gevoerd twee partijen schol en een mand bot; de prijzen waren voor schol van f 0.35 tot f 0.70, bot van f0.35 tot f0.72l/s, alles per koop. BURGERLIJKESTAND. Geboren 19 Dec. Petrus Johannes, zoon van A. Vering- meier en C. J. Baumhoër, Oosterstraat. 21 Dec. Willem, zoon van W. van Noortwijk en N. Brussaard, Nieuwe Haven. Overleden; 20 Dec. Petrus van Pinxteren, oud 68 jaar en 14 maanden, Faam. 21 Dec, Petronella Ploojj, oud 74 jaar en 6 maanden, Oude EerTchoj. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering houden op Vrijdag 24 December des n. m. te 2 uren. Op de agenda komt voor Benoeming van 2 onderwijzers a/d Tusschen- school. Rapport van B. en W. op het verzoek van het hoofd der Burgerschool orn hem tijdelijk eene andere woning aan te wijzen of hem blijvend eene vergoeding voor het gemis van vrije woning toe te staan. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een perceeltje gem. grond aan G. v. d. Windt. Idem aan R. Ommering en C. v. d. Burg. Rapport van de Commissie i/z. gem. werken op het nader verzoek van Gebr. Kijne om éen jaar ontheffing van de betaling van erfpacht enz. Mem op het verzoek van A. van Dorssen om wijziging van erfpachtvoorwaarden. Idem op het verzoek van Jac. Vogel, als voren. Idem op het verzoek van de wed. A. M. van Dusseldorp-Varkevisser, als voren. Idem op het verzoek van J. van Dussel- dorp A.Mz., om gemeentegrond in erfpacht. Idem op het verzoek van C. H. Hummelinck, als voren. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der Vlaardingsche IJsclub zjjn tot bestuursleden herkozen de heeren K. S. van der Brugge; H. P. van der Drift en A. Dorsman. Gisteravond had in de zaal sHarmonie" het concert plaats ten voordeele van de vereeniging ji Hulp in Nood." Een met zorg gekozen programma werd -op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, en de verschillende nummers voldeden blijkbaar uitstekend. Na afloop sprak de bujgemeester, de heer R. A. Verploegh Chassé, een woord van dank aan mej. v. L. JJ d, H. en aan de heeren execu tanten, niet alleen voor hetgeen zjj ten gehoore hadden gebracht, maar ook voor het doel waar voor zij hun tijd hadden opgeoflerd. Gisterenmiddag om 4 uren, bjj 't uitgaan der school in de Emmastraat alhier, geraakten twee jongens aan 't vechten, met het treurig gevolg dat één hunner, Theunis Man in 't Veld ge naamd, zjjn rechterbeen brak. Men bracht den knaap naar de ouderlijke woning aan den Broekweg, vanwaar hjj om 7 uur naar het Ziekenhuis werd vervoerd. Een jaar geleden heeft dat jongetje, hetzelfde been gebroken. Hedenmorgen om 8Vs uur geraakte het paard van den kleerbieeker v. d. Knaap alhier, ge spannen voor een wagen op den Maassluischen- dijk op hol en kwam in vliegende vaart tegen het raam der woning van de wed. de Zeeuw; de pooten van het dier stonden tegen de tafel. Nadat de strengen losgesneden waren, kon men bet paard wegvoeren. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 22 December. Louwe Post en Catliarina Mat- thaea Blokker. Pieter van Beveren en Henderina van Ree. Hendrik Niemands verdriet en Anihonia van der Kuijl. Geboren 17 December. Philippus Wouterus, zoon van J. F. Ruizenaar en W. Streefkerk, Nieuwelaan. 18 December. Gerrit Johannes, zoon van II. van der Slot en T. Kornaat, Hofjesstraat. 19 December. Laurentius Theophilus Theo- dorus, zoon nan B. G. Holtzer en M. E. H. Ko- nings, Callrnlurgstraat. Christina Klazina, dochter van J. Best en A. Groot, Oosthavenkade. 20 December. Johannes, zoon van A. Swane- veld eri K. P. Rosman, Gedempte Waal. 21 December Margaretha, dochter van C. A. van der Schaft en L. Maan, Vaariiceg. Overleden: 19 December. Bnrginus Barendregt, oud 6 maanden, Touwsteeg. In de serie „Klassieke Schrijvers" van den uitgever S. L. van Looy te Amsterdam verschijnt o.a. binnen kort Plutarchus' „Caesar", door dr. B. H. Steringa Kuyper, conrector van het gymnasium alhier. Yonniaaen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 22 December 1897. Wegens straatschenderij A. II. tc Schiedam tot f0.50 en fl boete subs. Smaal 1 dag hechtenis. Wegens verwekken van rumoer waardoor de nacht rust kon worden verstoord W. B., A S. B., beiden te Overschie, ieder tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (le herhaling) G. v. M. te Schiedam, tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (4e herhaling twee maal gepleegd) J. D. te Vlaardingen tot 2maal 21 dagen hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van drie maanden. Wegens openbare dronkenschap en nachtrumoer: 51. v. d. P. te Vlaardingen tot 2maal f3 boete subs. 2maal 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap en politie-over- treding W. d. V. te Schiedam tot 2maal fl boete subs. 2maal l dag hechtenis. Wegens overtreding der drankwet: A. D, te Vlaardingen, tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. Wegens overtreding der vogelwet: Th. J. v. E., W. H. D., beiden te Schiedam, ieder tot fl boete subs, 1 dag hechtenis. Wegens overtreding der Vogelwet en een valschen naam opgeven: H. C. C. R. te Schiedam, tot 2 maal f4 boete subs. 2 maal 4 dagen hechtenis. Wegens overtreding der arbeidswet N. v. B. te Vlaardingen tot f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. Wegens overtreding van het Provinciaal Reglement C. K. te Overschie, en H. D. te Schiedam, iedor tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens Politie-overtreding: L. r. d. M. te Overschie, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens Politic-overtreding H. L. S., P. J. V., P. D., P. K., B. O., N. R., J. A. v. G., allen te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hechtenis. Th. J. M., G. M., Th. K., allen te Schiedam, ieder tot f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. Th. v. N. te Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hechtenis. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam ver oordeelde in hare sitting van gisteren J. A. V., 26 jaar oud, logementhouder te Vlaar dingen, beschuldigd van beleediging van den agent van politie C. Blijleven, werd vrijgesprokenTh. J. vleesehhouwer te Schiedam, wegens opzettelijke wei gering aan ambtenaren der rijkspolitie tot controle zijner gewichten in zijne vleeschhouwerij tot 7 dagen gev.straf. Nbd. Hert. Kerk. Beroepen: Te Stavenisse (Zeel), M. M. de Lint, te Leimuideo. Te Zuidwolde (Dr.) en Hoogebein- tum (toez.). A. H. Scholte, cand. te Ottburg. te Standdaarbuiten. J. Janso, te Gasselte. te Dirks- land, J. H. W. Kalkman, te Woerden. Aan ge nomen Naar Oosterhaule, door J. J. Boi- man. cand. Naar Heumen en Malden door W. do Vries, te Assendelft, Naar Zoclmond, door P. H. Hugenholtz, cand. te Apeldoorn. Bedankt: Voor Nieuw-Beierland, door H, H. Unzonides H.Uz., cand. to Stedum. Voor Oost- wolde c. a. (Fr.), door A. H. Scholte, cand. te Oost- burg. Voor Renessc en Noordwelle (Zeel.), door Th. H. Ph. Papenrecht, cand. te Dordrecht. Voor Harderwijk, door J. Hoekstra, te Heteren. Gerep. Kerken. Aangenomen: Naar Dokkura A. door W. de Jonge, te Loppersum. R.-K. Kerk. Volgens den provincialen almanak van Limburg voor 1898 worden in die provincie thans gevonden 101 kloosters en 4 missiehuizen. Het derde eeuwfeest van Petrus Canisius wordt te Nijmegen met bijzonderen luister gevierd. Zondag ochtend is een plechtige Hoogmis opgedragen door pater P. P. J. Duffel» uit 's-Gravenhage des avonds plechtig Lof met feestpredicatie door pater Celestinus uit Venraai. Maandag- en Dinsdagochtend werden weder plechtige Hoogmissen opgedragen, terwijl ook gisteren- en hedenavond feestreden werden gehouden.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2