SCHffEIZER&Cfl,Liera,(SÉwelz.) Zwitsersche Zijde STADSNIEUWS" VLAARDIÏÏGEN. Ingezonden Mededeelingen is tie Beste! Ranst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. den Duitschen handel en ik zou wel willen dat de Fransche regeering hieraan een voor beeld nam en ijverig haar plichten nakwam, die ook zij in die streken heeft te vervullen. »De Duitsche marine neemt reeds haar vlucht vóórdat nog de toerusting ter zee is voltooid, die voor haar onontbeerlijk is, wil zij haar taak ten einde brengen maar die volmaking zal zij in een niet te verre toekomst deelachtig worden. sDe expeditie zal allereerst deze uitwerking hebben, dat zij de Engelsche dictatuur, zoo niet in de Middellandsche Zee, dan toch in het Verre Oosten ondermijnt." En daarin heeft Whist natuurlijk erg veel pleizier. En evenveel genoegen scheppen de Duitsche bladen, die de vlootplannen der re geering steunen, in deze beschouwing van hun Franschen collega. Minder zijn wij het natuurlijk eens met wat de Guulois schrijft. Dit conservatieve blad wil van een Duitsch diplomaat, die over Rome naar Parijs is ge reisd, vernomen hebben, dat men zich op het Vaiikaan afvraagt of niet juist deze Duitsche expeditie aanleiding zal geven tot nieuwe ver volgingen der Christenen in China. De Paus heeft gisteren het Heilige College ontvangen, en bij die gelegenheid sprak de Kerkvorst als volgt »De maatschappelijke vrede is gebaseerd op inachtneming der wet. De voorbeelden, door den Verlosser gegeven, zijn vergeten, en daarin ligt de oorzaak der troebelen en rampen, waar onder het tegenwoordig geslacht lijdt. sDe volkeren zijn dan ook niet bij machte de begeerten te beteugelen en het wantrouwen weg te vagen. Zij kunnen dit alleen door de Wet van Christus te herstellen en gehoor te geven aan de roepstem der Kerk, die niet alleen een godsdienstigen arbeid verricht, maar ook beschavend werkt door alle natiën te roe pen tot eenheid des geloofs." De Paus betreurde voorts, over Italië spre kende, den strijd tusschen den Staat en den Heiligen Stoel. «Onpartijdige geesten," aldus ongeveer sprak hij, «wenschen den vrede, want dit conflict is in strijd met de herinneringen en de gevoelens der Italianen, die voor het meerendeel dien strijd haten. sHet is verkeerd hen te kwetsen, omdat zij inzien, dat de politipke eenheid niet voldoende is voor hun voorspoed, en omdat zij de onaf hankelijkheid van het Pausdom en het herstel van zijn rechten eischen." «liet is een fout geweest dat men de Itaii- aansche zaak in conflict heeft gebracht met de rechten van het Pausdom. Wanneer evenwel is het een Staat onwaardig geweest, den rechtvaardigen weg in te slaan van herstel van rechten?" De Paus genoot een uitstekende gezondheid. Gemengde Jlededcellngen. Gisteren is te Londen een invloedrijke ver- eeniging opgericht, waarin alle voorname be langhebbenden bij den Engelschen en Kolonialen suikerhandel vertegenwoordigd zijn, met het doel de afschaffing te verkrijgen van de uitvoer- premiën. De president zeide, dat de vooruitzichten voor de aanvulling van dien wensch hoopvol zijn. Duitschland en Frankrijk zijn beiden geneigd te onderhandelen over de afschaffing der uit- voerpremiën. "Dit Berlijn wordt tegelijk bericht, dat te Brussel waarschijnlijk de suiker-conferentie zal worden gehouden, waar deze afschaffing als mede het vaststellen van een maximum-pro ductie voor ieder land zal worden voorgesteld. Tegen het laatste voorstel moet Frankrijk sterk gekant zijn. De Belgische Kamer heeft na hevigen tegen stand van de linkerzijde met 77 tegen 26 stemmen, de dotatie voor den niet zeer be minden graaf van Vlaanderen goedgekeurd. De zittingen van Kamer en Senaat van Frankrijk zijn gisteren gesloten. Generaal Gonzalez Nunez is benoemd tot kapitein-generaal van Porto-Rico; volgens een ander bericht echter tot dezelfde waardigheid op de Philippijnen. De Times verneemt uit ICassala, dat een detachement van 900 man Egyptische troepen Woensdag 1.1. een kamp heeft betrokken buiten de muren, en dat de Egyptische vlag naast de Italiaans ihe is geheschen. Het Iialiaansche garnizoen zal Zaterdag het fort verlaten, dat dan onmiddellijk door de Egyptische troepen zal worden bezet. Te Praag hebben weer 15 personen in den nacht een school aangevallen. De politie moest tusschenbeide komen. De Berlijnscbe correspondent der Standard meentdat de candidatuur van Petrovitch voor het gouverneurschap van Kreta is opge geven, en dat nu weer Frans van Batten berg in aanmerking komt. Den 20sten Januari zal het hof van appèl te Philippopel de zaak van ritmeester Boïtcheff, den moordenaar van Anna Simon, in hooger beroep behandelen. Zoowel het Openbaar Ministerie als de be klaagde hadden appèl aangeteekend. De Po-polo Romano raadt het kabinet-Rudini de Kamerzitting te sluiten, om van de oude wetsontwerpen er eenige te laten vallen en een geheel nieuw arbeids-program op te maken. Andere ministerieele bladen verzekeren echter dat de regeering daaraan niet denkt. In Januari gaan koning Umberto en koningin Margherita naar Sicilië. Gil Bias publiceert een brief van kapitein Marchand, wiens expeditie onlangs heette ver moord te zijn. In dezen brief, gedateerd van 17 Juni, schreef Marchand, dat alles wel was en de grootste moeilijkheden overwonnen waren. De Cubanen geven als reden van den dood van kolonel Ruiz op, dat deze in het kamp der insurgenten was doorgedrongen om de voor naamste aanvoerders te dooden. 146 Martina Johannes- 71 Johannes, i 64 Corntlis. In de Nieuwehaven liggen de bom SCH 13 Drie Gezusters. s 14 Vriendschap en Oefening. 19 De vier Gebroeders. j> 158 Jacob. Winter. Eindelijk is het winter geworden. De lauwe lentewarmle is heengevloden voor den ruwen adem tan den wintervorst, en zij houdt zich schuil om straks op haar beurt den strengen heerscher van den troon te stooten. Kerstmis en ferme vorst, kan het beter voor wie er genoegen in schept met het ge wiekte staal onder den voet voort te snellen over de ijsvlakte Daar buiten is het ysvermaak reeds in vollen gang. Ginds aan den Overschieschen wegkrast ijzer op ijs, daar haalt de borst ruimer adem en wordt spier en zenuw gestaald. 't Is een vroolijk gezicht de talrijke rijders en rijdsters zich te zien vooitrappen, en zeker zal met de Kerstdagen de schare nog veel grooter zyn. En wat een groot voordeel is, alle gevaar i-> buitgengesloten. Ook wie dan leeftijd van schaatsenrijder voorbij is, zal er gaarne eeu kijkje nemen. Een echt lachend wintertooneel Sollicitanten worden opgeroepen voor de be trekking van 2en brugwachter aan de Hoofdbrug en Willemsbrug. Leeftijd tusschen 23 en 35 jaren. Aanmeldingen bij den Burgemeester voor 4 Januari a.s. Onze stadgenoot de heer G. L. Ritman, slaagde heden voor het praktisch apothekers examen. Morgenavond te 6 ure zal, evenals vorige jaren, het Kerstfeest van wege de afd. Schiedam van den Ned. Piotestantenbond, met de kin deren gevierd worden in de zaal der Ofücieren- Vereeniging. Op droevige wijxe is gisterenavond de 64- jarige P. Wetsteijn, koetsier bij de firma J. C. van Deventer Co. alhier, wonende Nieuw- sticht Zz 11, om het leven gekomen. Naar wjj vernemen was de toedracht aldus. Ongeveer half acht was een bestelling afge leverd by de firma Blankenhe'ym &Nolet, aan de Zalmhaven te Rotterdam. Bij het keeren steigerden de twee paarden, die voor den wagen waren gespannen, achter uit, zoodat de wagen te water ging, ofschoon de beide voorwielen nog aan den walkant bleven hangen. Wetstejjnl die op den bok zat, viel in het water, en schoon hij reeds twee minuten later door ijlings toegeschoten voorbijgangers op een vlot werd getrokken, waren de levensgeesten reeds geweken. Wij hoorden, dal een ter hulp geroepen ge neesheer van meening was dat de dood reeds als gevolg van den plotseüngen schrik was in getreden, voor dat de ongelukkige nog in het water te recht kwam. Een jongen, die achter op den wagen slond, had er tijdig af weten te springen. De wagen is later met de paarden geheel te water geraakt, waarbij een der dieren verdronk. Bij het fanfare-gezelschap jExcelsior alhier, is een afdeeling voor mannenzang opgericht ook deze afdeeling staat onder leiding van den heer Abr. Jordaans. Volgens een in de Engelsche bladen gepubli ceerd telegram uit Washington heeft de Japansche gezant de Amerikaansche regeering medegedeeld, dat Japan zich niet meer zal ver zetten tegen de annexatie van Hawaï. Telephoon, Het centraal-bureau der Ned. Bell Telephoon- maatschappij is vooi taan op Zon-en feestdagen, behalve de overige uren, ook open van 12.30 tot 1.30 nam. (spoortyd) evenals het Rijks- telephoon-bureel, zoodat in dien tijd aansluiting kan worden verkiegen voor intercommunale gesprekken. w Onze Vloot, Te Schiedam liggen in de Buitenhaven te over winteren de volgende schepen: driemastschoerier Zeemeeuw. schoener Quintus. kotter Waterlelie. Noordster. Cosmopoliet. i> Maria. b GY 907 Jacob Kreme.r. GY 960 Blue Rillon. logger SDM 12 De Schie. 11 De Rijn. 15 De Mans. SCH 250 L. R. Koolemans Beijnen. b 167 Jan v. d. Toorn. 224 Dirk van Duijnen. b 223 Geeriruida. b <>313 Jacobus. b 307 De Hoop. bom 345 Adriana. B 182 Ar ie Oornelis. 164 Corntlis en Margaretha. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 4 partijen schol, spiering en schelviscli de prijzen waren voor schol van af 0.30 tot j 0.75; spiering van f0.20 tot fü.42"g; schel- visch van f0.30 tot f0 55, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 4 partijen schol en sehelvischde prijzen waren voor schol van f0.15 tot f0.57'/3, sehelvisch van f 0.40 tot f 1.alles per koop. BURGER L IJ KESTAND Ondertrouwd 23 Dec. B. Vrolijk, 25 jaar, en J. M. Hul- scher, 27 jaar. Geboren s 23 Dec. Tobias, zoon van J. L. Ritman en J. van der Sloot, Grofbaan. Overleden 22 Dec. Maria Adiiana Oosthoorn, oud 64 jaar, T ange Singelstraat. 23 Dec. Sophia Cornelia Vooshuijzen, oud 1 jaar en 1 maand, Boterstraat. Adiiana Krommenhoek, oud 65 jaar en 5 maanden, weduwe van M, J. Koniug, Kreupelstraat. - Gemeenteraad, In de lieden gehouden zitting van den ge meenteraad werdpn benoemd tot onderwijzers de heeren T. Duhen aldaar ea P. Masteridijk te Zwartevvaal. Na uitvoerige discussie naar aanleiding van een nader adres van Gebr. Kijne werd het voorstel van B. en W. op hun adres angeno men met 10 tegen 2 stemmen. Op het verzoek van den heer Vosbergen werd besloten overeenkomstig het vooistei van B. en W. Kroningsfeesten. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Kroningscommissie alhier is besloten vijf subeommissiën te benoemen en wel a. voor de inzameling van gelden, b. voor den optocht, c. voor de muziek, d. voor de versiering, e. voor het eventueele kinderfeest. Tot leden der subeommissiën werden benoemd a. voor de inzameling van geldende heeren K. S. van der Brugge, P. van Dusseldorp, J. van Hee, J. C. van Buuren van rieyst Jr., A. Hoogetidijk, S. van Kampen, Hubr. Kikkert, C. Moerman, A. Pot, A. W. Schippers, F. van der Tas en A. 13. C. M. J. IJzermans. b. voor den optochtde heeren P. H, van Abshoven, Ph. van den Berg, J. Poerdam, K. S. van der Brugge, C. J. de Bi uijn, J. Drappert Pz., W. C. van Dusseldorp Jz,, J. J. J. de Groot, C. van 'tHoff, Hendrik Kikkert. D. van der Knoop, P. van Leeuwen, S. A. Maarleveld, H. G. Odijk, J. Schippers, Y. Schuitmaker er F. van der Tas. c. voor de muziek: de heeren P. H. van Ab>-hoven, P. van Dusseldorp, A. Hoogendyk, C. II. Hummelinck, Hendrik Kikkeit, J. Schip pers, Y. Schuitmaker eri G. A. J. M. Vriens. d. voor de versieringde heeren Ph. van den Berg, L. J. van Gelderen, J. C. van Buuren van Heyst Jr., H. T. Hofstee, G. N. Itz, S. A. Maarleveld, A. K. Poortman, D. van der Valk, A. II. C. M. J. Yzermans en J. M. Zembseh. e. voor het eventueele kinderfeestde heeren K. S. van der Brugge, J. Buters, W. C. van Dusseldorp Jz., J. J. J. de Groot, J. van Hee, C. M. Hoogenboom, S. van Kampen, C. Kor- pershoek A. K. Poortman, A. W. Schippers, A. F. Stolk en J. M. Zembseh. Aangenomen werd voorts een algemeen plan, volgens hetwelk de subeommissiën zullen werken. Aan het Postkantoor alhier zijn benoemd, tot kantoorknecht de brievenbesteller J. Bouw man, met ingang van 16 December 1.1. en tot brievenbesteller de postbode van Vlaardinger- Ambacht G. J. Verburg met ingang van 4 Januari 1898. Het Kerstfeest der Zondagsschool van de Afdeeling var, den Ned, Prot, Bond alhier, zal a.s. Zondagavond ten 6 uur, in het lokaal aan de Hoflaan worden gevierd. Dit jaar zal er geen kerstboom zyn, doch de kinderen zullen iets anders te zien krygen. In het lokaal van bet Leger des Heils zal een Kerstboom worden geplaatst. Het plan is den kinderen versnaperingen aan te bieden en hun kleederen uit te reiken. Voor die kleinen zal het een prettig Kerstfeest zyn. Woensdag a.s. zal van wege het Leger des Heils een byzondere samenkomst in de zaal „Harmonie" gehouden worden. Zij zal worden geleid door Mevrouw Kolonel Consandeij, Staf- kommandant Bondam en ensigne Ketelaan, verder zullen nog vele andere Staf- en Veld- officieren tegenwoordig zijn. Het doel dezer bijeenkomst is hoofdzakelijk de bespreking der kindervoeding alhier. Heden waren wij in de gelegenheid de drie medailles te bezichtigen, welke de verschillende vereenigingen alhier aan de tooneelvereeniging BVaria" zullen aanbieden bij haar te houden wedstrijd op 10 Januari e. k. Zij zien er keurig uit. De afwerking laat niets le wenschen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 23 Dec. Dirk van Straten en Camelia Zwars. Petrus Hendricus Brouns en Maanje van der Brugge. Geboren 23 Dec. Lamberlus, zoon van W. Borsboom en K. H. Huijser, Vleersteeg. Maarten, zoon van L. de Snaijer en H. van Delft, Eendracht- straat. a 30 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot ƒ12.50 per Meter. Specialiteit: Nieuwste Zijdenstoflen voor Oaniestolletjes. Directe verkoop aan Particulieren Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gevvent-chte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPORT. Léon Daudet zal een biograpbie van zijn vader schrijven. De „Soeiété des Gens de Lettres" heeft het initia tief genomen om een monument voor den overledene op te richten. De rechtbank te Amsterdam heeft heden vonnis gewezen in de zaak van den bernehten brand in de Staalstraat aldaar. L. F. te Boekhorst, Sytske Bijker en H. E. van den Dool werden 7r ij ges proken wegens gebrek aan bewijs dat zij Nicolaas Extc* brand hebben doen stichten in het perceel Staal straat 12. De rechtbank overwoog, dat niet wettig en over tuigend is aangetoond dat benzine in huis is gebracht ec dat Ester, wiens aanwezig zijn op het oogenblik van den brand wel als bewezen werd aangenomen, benzine heeft aangestoken. De mogelijkheid van een gasontploffing was niet geheel uitgesloten. Op grond hiervan moest, terzijde latende andere overwegingen, vrijspraak volgen. Beroepen: Te Nieuwerkcrk a/d. IJBel, F. W. C. L. Schultc, te Oothen; te Sirjansland, H van Essen, cand. te Zier.ksec; te Gastmeer en Nijhuijzen, H. Prinsen, te Oo.twold; te Hoornsterszwaag, D, van Lonkkuijzcn, cand. te Heteren; te Eierland, J Pot, te Oosterbierura c. a A angenomen: Naar Hilvarenbeek, door G.J. van Lakerveld, te Helmond; naar Ankerveen, door B. Kooijman, te Peperga (beiden als hnlppr.); naar Wijdenes, door J. H. Heep, cand. Bedankt: Voor Lcllens, door K. J. Mulder, te Loppersum; voor Oere (.cl. Harderwijk), H. J. Bis- perink, te Waspik; Voor Garijp, door J. A. van Tuinen, te Nijkerk. Geref. Kerke». Bedankt: Voor Kamerik, door W. Mulder, te Giesen-Oudkerk. K.-K. Kerk. Bij de dezer dagen in het Vaticaansche Seminarie gehouden prijsuitdeeling mocht een onzer landgenoo- ten, een pater Carmeliet uit het klooster te Zenderen bij Almeloo, het genoegen smaken, niet minder dat) zes medailles, allen eerste prijzen, te behalen. Hoooer Ouderwijs. Groningen. Bevorderd tot arts de heer C. T. van Valkenburg, docts., geboren te Winschoten. Apothekersexamen.. De Staatscommissie te Amsterdam heeft in do eerste zitting, van de eerste groep der candidaten, heden het diploma van apotheker uitgereikt aan de heeren: F. van Dijk, geb. te Deutichem; P. H. E. Huppcretz, geb. te Gulpen; H. W. Sneltjes, geb. te Haarlem; J. W. de Waal, geb. te Leeuwarden. Te Utrecht slaagden voor het pract. apoth. examen de heeren; C. J. 51. van den Braak, te Schoonhoven G. A. GasciUe, te Zieriksee; J. H. Kok, te Neer langbroek; J. Oudenampsen, te Gorsel;J. SlisWzn.. te Oudetonge; W. L. A. Warnier, te Kampen. Lager Ouderwijs. Naar de Zw. Ct. verneemt, hebben een 50 tal leden van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap allen hoofden van scholen, zich tot een „hoofdenvereemging" aaneengesloten. De ministers van binnenlandsche zaken en financiën brengen ter algemeene kenDis dat in hunne gemeenschappelijke beschikkineen van 19/23 October 1897 (Stct. van 27 October no. 252) betreffende den in- en doorvoer uit Groot-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2