BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Gemengd Nieuws. het thans wordt gevierd, bij de Germanen niet bekend was, maar dat het heidenrche voorge slacht een groot herfstfeest vierde, dat tot aan den winter werd gerekt. Volgens anderen evenwel bestond er wel de gelijk een winterfeest bij de Germanen, en wat uit die oude tijden tot in onze dagen zou zijn overgebleven, zijn dan niet de spijzen alleen. Het .lui-feest was een feest des vredes, want sJul" beteekent vrede. Dan rustte elke strijd; dan legde men voor de altaren der goden ge loften at van vrede en rechtvaardigheid. Reeds toen ontwaakte in de diepte van het gemoed een gedachte aan liefde en verzoening, en de latere eeuwen hebben alleen de erfenis der voorvaderen ontwikkeld door het Kerstfeest te maken tot den hoogtijd der liefde. De Koninginnen. Men seint ons uit 's-Gravenhage De Koninginnen woonden met pi inses Elisa beth gisterenavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen hel fee^tconcert bij ter viering van het veertigjarig bestaan der Nationale Zangschool. De president, de lieer Siniet, vertolkte de gevoelens der school en hare leden, handwei ks- lieden, voor de Regentes, de Beschermvrouwe, de geliefde Koningin en liet Vaderland. Deze gevoelens voimden ook den grondtoon van de feestcantate welke door den directeur der schooi, den heer van de Vblde, op woorden van dr. P. H. Ritter, is getoondicht. Op eeu passend oogenblik, tijdens de uitvoe ring, biactitee de aanwezigen aan de Vorstinnen een indrukwekkende belonging. De Koninginnen betuigden daarvoor haren dank en lieten zich het bestuur en dr. Ritter voorstellen. Aan dr. Ritter werd het eere-lidmaatschap der school aangeboden. De directeur ontving een lauwerkrans. Kroningsfeesten. Op verzonk van het Centraal Comité voor de In huidigi n g'feost en te Amsterdam zal van 15 Januari at de Vereenigiug tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer een speciaal bureel it richten ten behoeve van vreemdelingen, alwaar men alle mogelijke infornuitiën zal kunnen bekomen omtrent: logies, plaatsen voor in- en optocht en verdere bijzonderheden ge durende die dagen. Het bureel wordt gevestigd iri het gebouw van het Algemeen Handelsblad N. Z. Voorburg wal, Amsterdam. Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord-Hoiland zullen Dinsdag vergaderen tot het vei kiezen van een lid der Eerste Kamer (vacature- Wertheim). Herfjk De herijk der maten en gewichten in de prov. Zuid-Holland zal in 1898 plaatshebben: te Deltt, eiken werkdag van 23 Mei tot en met 21 Juni; te 's Gravenhage, eiken werkdag, be halve Zaterdags, van 17 Januari tot en met 9 Mei; te Hof ran Delft, 26 Mei te Delft; te Rotterdam: de ongebruikte maten en gewichten, die bestemd zijn om verkocht te worden inde geheele gemeente en de in gebruik zynde maten en gewichten in de eerste en de vierde politie- afdeeiing, op eiken Maandag, Woensdag en Donderdag geen algemeen erkende Chiisle- lijke feestdag zijnde van 3 Januari tot 28 Apiil en 12 September tot 30 November, op liet ijkkantoor aan de Nieuwe Markt; in het tot de tweede politie afdeeling beboerende ge deelte, dat laatstelijk de gemeente Charlois uit maakte, op 22. 23, 25, 26, 27, 28 en 29 Juli te Oud-Cliailois; te Leiden 4, 5, 6, 7, 8, 11, •12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 25, 26 en 27 Ja nuari, 1, 2. 3, 8. 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 22, 23, 24 en 25 Februari, 1, 2, 3, 4, 8, 9, 10, 11, 14, 15 en 16 Maart; te Dordrecht, van 4 Januari tot en met 30 Maart, op Dinsdag, Donder dag. Vrijdag en Zaterdag van iedere week te Scheveuingen op II, 12, 13, 14, 16, 17 en 18 Mei. Gerechtelijk Statistic k overlag. Bij de aanbieding van het jaarlijksch verslag wijst de minister van justitie er op, dat deze jaargang voor 't eerst wat het aantal en den omvang van de tabellen betreft, belangrijk van de vorige jaargangen onderscheidt. Tengevolge toch van de invoering van het stelsel der telkaarlen ter bewerking van de ge- rechterlijke statistiek in strafzaken, in zooverre deze bedoelt te zijn een zuiver crirnineele sta tistiek, alzoo betreffende in de eprste plaats het misdadige individu en niet het rechtsprekende orgaan, is niet alleen het aantal uitgebreid, maar zijn ook de reeds voor dit doel ten deele be stemde tabelllen met tal van nieuwe gegevens vermeerderd. Inzonderheid is de uitbreiding ten goede ge komen aan de statistiek der recidive, welker op gave in vroegere jaargangen uitermate sehaarsch mochten worden genoemd. Ten aanzien van de bewetkitig dezer telkaarten, van de betee- kenis der daaruit veikregeu gegevens en van de verhouding dier gegevens tot het overige statistische materiaal, wordt by de behandeling der tabellen zelve in bijzondei heden getieden. In de tweede plaats is in dezen jaargang gevolg gegeven aan de toezegging betreffende het èn in de Nederl«nd--che èn tu de Fransche taal vermelden der opschriften en hoofd«n van de statistieke tabel. Zooveel mogelijk is daarbij naar een juiste en duidelijke vet taling gestreefd en is in de eerste plaats de terminologie der Finosche wetgeving en statistiek in acht ge nomen. Een nieuwe staat bedoelt een overzicht te geven van de om zoo te noemen opjectieve cri minaliteit van elk jaar, door het gezamelijke bedrag der gedurend elk jaar onherroepelijk veroordeelden te verdeelen naar de jaren, waarin hee feit of de feiten door hen wei den verpleegd. Als onderverdeeling van de onderscheidingen tiaar den tijd van liet delict komt de verdeeling naar de plants in aanmerking. Voorloopig betreft zij slechts de drie grootste en belangrijkste gemeenten: Amsterdam, Rot terdam en 's-Gravenhage. Beschouwingen of gevolgtrekkingen kunnen eerst in het volgende verslag worden neergelegd. Uiteen eenvoudige opsomming van cijfers blijkt dat 11,791 ver oordeelden het feit of de feiten in 1896 pleegden, waarvan 642 te Amsterdam, 283 te Rotterdam en 932 te 's-G raven Itage. Het hooge cijfer voor de gemeente 's-Gra venhage is een gevolg van het groot aantal bedelaars en landloopers, tegen wie by de eerst genoemde gemeenten zeer weinig vervolgingen voorkomen. Onze burgerlijke rechtspleging. Het Paleis van Justitie geeft deze week de volgende justitieele aardigheid Zitting der Arrondissement:-Beeldbank te Amsterdam van Kamer van (HISTORISCH.) De deurwaarder leest de rol en roept uil de zaak A. ca. B. Het woord is aan den procureur des gedaagden. De procureur varr den gedaagde: »Ik verzoek een termijn van veertien dagen om van ant woord te dienen",- De piccureur des eischers: »Ik kan daartoe slechts acht dagen toestaan." Waarnemende president tot den procureur des gedaagden: j Volhardt u bij uw verzoek?" Procureur des gedaagden: »Ja President.', President tot den procureur des eischers: ïEn u mijnheer?" Procureur des eischers sik volhard bij myn weigeiing". President tot beide procureurs: r> Willen de heeren dan maar de stukken overleggen, dan zal de rechtbank beslissen". Beide procureurs »Wij hebben die stukken nu niet bij ons wij kunnen toch niet op elke zitting ons heele kantoor medebrengen." President: sDan zullen wij de zaak acht dagen aanhouden om stukken te fourneeren op dat de rechtbank in staat zij overeenkomstig de weL te beslissen, of den gedaagde voor zjjn conclusie van antwoord een term(ju van acht dan wet van veertien dagen zal worden toege staan." Tableau Geldigheid van retourkanrten. Omtrent de geldigheid van retourkaarten op de Staatsspoorwegen met ingang van 1 Januari a.s. (reeds kortelyk door ons bericht) kan als nog het volgende worden medegedeeld Met ingang van dien datum z(jn de retour- kaarten lo. in binnenverkeer S.S./N. C. S. 2o. iu verkeer met de op Duitsch grondge bied gelegen S.S. stations (inclusief Kleef); 3o. in verkeer tusschen de op Duitsch grond gebied gelegen stations Elten en Emmerik onderling 4o. in rechtstreckscb vet keer met H. S. M. 5o. in rechtstreekse!) verkeer met de op Ne- derlandsch grondgebied gelegen N. B. D. S. stations 6o. in reclitstreeksch verkeer met de Gelder- sche Stoomtramweg-Maatschappij (via Dieren), alsmede 7o. in binnenverkeer H. S M.; eene maand geldig. Deze bepaling geldt niet voor het verkeer tusschen de op Belgisch grondgebied gelegen stations der Staatsspoorweg-Maatschappij onder ling, noch voor het verkeer tusschen op Neder- landsch grondgebied gelegen stations eenerzjjds en bedoelde Belgische stations anderzijds. Onder ééne maand wordt ten deze verstaan het tijdsverloop van af den dag van afgifte der retourkaait tot en met den dag. die in de vol gende maand een datum draagt, die éen lager is dan de datum van afgifte. B. v. een retourkaait afgegeven 5 Januari is geldig tot en met 4 Februari, of, eene retour- kaart afgegeven 28 Februari is geldig tot en met 27 Maart, of eene retourkaart afgegeven 31 Mei is geldig tot en met 30 Juni. Een tetourkaart afgegeven op den eersten eener maand is geldig tot en met den laatsten dierzelfde maand, eene retourkaait 30 Januari afgegeven tot en met 28 Februari in een schrik keljaar tot en met 29 Febr.) ett eene retourkaart afgegeven 31 Junuan eveneens tot en met 28 resp. 29 Februari d. a v. De retourkaarten, die voor sommige relaties worden afgegeven tegen lagere vrucht dan de normale en die thans een korteren geldigheids duur hebben behouden dien korteren geldig heidsduur. Zij zijn o. de eendaag-che retouikiavten tusschen Bunde en Geulle eener- en Maastricht anderzijds. b. de eendaagsche tetourkaai ten, marktkaai ten van Hekendorp naar Gouda, Rotterdam en Utrecht c. de driedaagsche retourkaarten fl. S. M. tusschen Amsteidam en de stations der lijn Rollet damRoseridaal. Naarmate de voorraad der bestaande retour kaarten uitgeput taakt, worden zij vervangen door nieuwe, waarop de geldigheidsduur van eene maand is vermeld; tot zoolang blijvende bestaande retourkaarten in gebruik en zijn zij dus ééne maand geldig, ook al is daarop een kortere geldigheidsduur (2 of 4 dagen) vernn-ld. Visitekaartjes. Nu Nieuwjaar nadert, is het goed eens te wijzen op de dwaasheid dat de eene burger den ander op dien dag een kaartje pleegt toe te zenden, tot groot ongerief voor den goeden loop van het Postwezen. Of is het geen dwaasheid, dat iedereen aan iedereen op den eersten dag des jaars een kaartje zendt, om hem te herinneren, ja, aan wat? Eigenlijk eenvoudig aan zijn bestaan, want wie zou durven beweren, dat ieder kaartje, of ook zelfs maar de grootste helft van de massa, het symbool is van de heilwenschen, die de afzender koestert voor den ontvanger? En deze laatste moet wel een onverbeter iijke optimist zijn, als hij dit gelooft ten opzichte van de vele, soms onverschillige namen, die de post hem de eerste dagen van Januati in huis brengt. Ieder mag voor zichzelf de noodige restricties maken, maar over het algemeen is het zenden van Nieuwjaarskaartjes niet veel meer dan een mode; een sleurgewoonte, waarmee we maar zoo spoedig mogelijk moesten breken Zoo spreken wij nu. Maar na Kerstmis zijn we dit alles weer zoo wat vergeten, en dan beginnen we maar weer getroost een lijst te maken van vrienden en bekenden, die in de termen vallen om een nieuwjaatskaarije te ont vangen. Want och, iedereen doet het, en deze en geene zou het kwalijk kunnen nemen, als wij het nalieten, en men wordt niet graag voor onbeleefd gehouden, enz. enz. En de postambtenaars moeten maar weer werken, zoo noodig achttien uren achtereen. En zoo gaat het van het eene jaar op het andere, tot ja, dat zullen we moeten af wachten. „Arbeid Adelt.'' Het 27ste jaarverslag van de vereeniging Eenigon tijd daarna hoorde ik eenigo lichte voet stappen in de zijkamer en het geroep van eene dame Marie I Marie I" Wat een zachte en heldere stem Zeker de stem van mijne schoonzuster. Martel,., Zte eens... Wat io dat voor een valies En die muts van astrakan En O. een overjas... Wat vreemdsooi tigen overjas Er is iemand binnengegaan zeker »Ik heb niemand gezien Dan is iemand in uwe afwezigheid binnenge komen Waarschijnlijk een Pool die hebben ook jassen met tressen Marie, ga mama roepen," Komaan, dacht ik, ik wist niet, dat de schoon moeder van Maurice bij hem inwoonde Maar misschien logeert zij maar een paar dagen bij hem De deur ging open Een mooio, blonde viouw verscheen op den drempel, slaakte een kreet en hield zich aan den deurpost vast, om niet te vallen. Ik liep op haar toe en wilde haar juist vertel len wie ik was, toen het jonge meisje baar armen ie—am—ia—11 uitstrekte, als om mij terug te stoeten en luide riep nMama papa een dief! !k deed een pas naar voren. »Dood mij niet!... Raak mij niet aan!" God is mijn getuige, dat ik baar iri 't geheet geen kwaad had willen doen ik dooden Ik die mooie jonge vrouw vermooiden Ik zou haar veel eerder verdedigen willen Zag ik er dan uit als een moordenaai Helaas, zonder mij den tijd te laten mijn naam te noemen, viel de arme vrouw in onmacht. Ik had nog juist den tijd haar in mijne armen op te vangen. Zij had een prachtigen blanken hals, hare blonde baren waren losgeraakt en hingen over hare schou ders Ik had haar wel willen kussen Maar zij was mijne schoonzuster. Ik bedwong mij. Plotseling verschenen er drie personen in de zijkamer: de meid. een oude dame met een peig noir aan en oen groote dikke heer, die bezig was zijn bretels vast te maken. »Mijn dochter", riep de oude dame uit. »Mijn dochter in de armen van een Kozak I" brulde mijnheer. iMurie, ga de politie halen. En gij, ellendeling, dief, moordenaar, laat mijne dochter los, versta je!" sMaar mijnheer, maar mevrouwI" De moeder wierp zich op mij en trok hare dochter, die weder begon te kermen, uit mijne armen. Te vergeefs vertelde ik, wie ik was. De dikke heer werd er nog woedender door, vMijnbeer, ik vraag u vergiffenis Er had een misverstand plaats! Ik heet Pierre Taxis en ben bij het consulaat te Buda-Pest werkzaam." zSchurk!" riep de heer des huizes uit. De meid kwam met twee agenten aangeioopen. Iedereen schreeuwde en vertelde, dat ik het ont bijt van een zekeren mijngeer Prévaily opgegeten had, dat ik zijn tabak gerookt en zijne dochter omhelsd had. Ik veronderstelde, dat mijnbeer Prévaily dezelfde man was, die mij zoo slecht behandelde. Eindelijk hoorde ik temidden van al dat leven een bekende stem. ïMaar het is Pierre, mijn jongste broeder die van de reis komt en zich waarschijnlijk, in de deur vergist heeft." »Arbeid Adelt" is, eerrige dagen geleden, aan de leden en donateurs rondgezonden. In het verslag wordt medegedeeld, dat de vereeniging een legaat heeft gekregen van wij len mejuffrouw A. D. Boomer te Haarlem, groot f 24.000 welk geld op het Grootboek is ingeschreven, Dat deze gift met grooten dank is ontvangen, blijkt uit de openingsrede van de presidentp, mevr. C. J. MeulmanRupe, op de 27ste Alg. vergadering in het Vondel park te Amsterdam, 26 Mei. Verder blijkt uit het verslag, dat de Veree niging zich voortdurend mag verheugen in de bijzondere belangstelling van HH. MV1. de Koninginnen. Er zijn thans 2332 leden en donateurs met 229 werksters. Aan verkochte goederen en afge leverde bestellingen werd in het afgeloopen jaar ontvangen de som van f 30.572 en aan werk loon werd f15.225 uitbetaald. De rekening en verantwoording van het jaar 1896/97 sluii met een voordeelig saldo van f 2328, benevens een kapitaaltje van f 10C0 nominaal, in 10 aandeelen der 3 pCt. Premie- leening Amsterdam. Blijkens een telegram van den gouverneur genet aal van Ned.-Indië, van 23 dezer, wordt de gouveruements-koffie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 479,000 pikols. Stct De correspondent van de N. B. Ct. te Batavia seint De hoofdingenieur van het mijnwezen Fen- nema is in liet Poso meer op Celebes verdronken. OVERSCHIE, 2-1 December. Gistermorgen hadden twee jongens, dio zich met een handwagen in den Rijweg alhier bevonden, het voornemen opgevat, de sterkte van het ijs in dc aangrenzende slooten te beproeven. Ecu van beiden zakte er door, en werd door den ander met moeite gered. Zonder verder naar het ijs om te zien, werd de terugreis naar Rotterdam aanvaard KETHEL EN SPALAND, 23 December. Gisteren avond hield de ijsclub alhier haar gewone jaarver gadering. Achttien leden woonden deze vergadering bij. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en na eenigo wijziging goedgekeurd. De punten van behandeling waren .- lo. Rekening en verantwoording; daaruit bleek dat ten vorigen jare in kas was de som van f6,01 en thans een van f56,14; 2o. Verkiezing van bestuursleden: de heeren Ver- speick en Bregman werden beiden herkozen; 8o. Ingekomen stukken. Deze stukkeu iu de openingsrede des presidents reeds ter tafel gebracht als gewone medcdcelingcn, maakten op het eind nog een punt van behandeling uit. Toen werd besloten aan het verzoek der Z. H. IJ. te voldoen om een plaatsvervangend afgevaardigde te kiezen ter bijwoning der vergadering te Den Haag. Daartoe werd benoemd de heer Th. de Vette. Daarna werd door het bestuur een maximum-bedrag aangevraagd tot het aankoopen eener tent, zoodra zich de gelegenheid voordoet. Dit verzoek werd toegestaan. De heer C. Schep zoide van eenige Schïedamsche* leden de opdracht te hebben het bestuur dezer ver eeniging, te verzoeken, om zoodra de banen be rijdbaar waren, dit in Schiedam te publiceeren. Ook aau dit verzoek zal gevolg gegeven worden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Dongen, W. P. C. van Heuven, thans te Asel; te Grouw, A. Potjer, thans te Colijnsplaatte Hulst, K. A. J. van Gor- cum, thans te Meerssen. Bij Kon. besluit lo is ontheven van de functie in den militieraad in de provincie Zeeland, de kapt. der inf. Opstelten, en 2o. is benoemd tot plaatsvervan gend militair lid van dien militieraad de kapt. Ber- nelot Mocns, van het 2e reg. inf. te Middelburg. Bij Kon. besluit is de lo luit.-kwartiermeester W. R. Goslings, van het le reg. inf., op non activiteit gesteld. Eene oude gewoonte. In 't dorp Katlijk wordt nog altijd eene zeer oude gewoonte in eere gehouden, n.l, het St. Thomas luiden, dat ook nu weer is aange vangen en tot de Kerstdagen duurt. Jongelin gen en ouden van dagen luiden de beide klok ken, die naast de kerk hangen, soms nachten dag door. Er zijn van overheidswege we! eens pogingen aangewend, om dat luiden te beietien doch dan volgde verzet van de Katlijkers. In geen geval willen ze van dit oude ge bruik afstand doen. Sommige personen hebben Het loven hnorendp, dat er gemaakt werd, was mijn broeder, die werkelijk op de vierde verdieping woonde, eens komen zien wat er gaande was en bet kostte hem niet vee) moeite mijn onschuld te bewijzen. Gij begrijpt zeker wel, dat ik mij in de verdie ping vergist had. Maar het is en blijft toch een feit, dat ik bij onbekenden binnengegaan ben, hun chocolade gegeten en hun tabak gerookt heb; wat hunne dochter betreft, ik heb haar niet omhelsd, jammer genoeg. Het gevolg van dat avontuur was, dat ik zeer goede vrienden werd met de Prévally's en eenige maanden later hun schoonzoon. III. Men lachte. De consul besloot zijn verhaal met de woorden iHoe vreemd kan het toch in de wereld toe gaan.... Ik zou nooit mijne lieve vrouw gehuwd hebben, als ik mij toen niet in de verdieping vergist had."

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6