51"" jaargang. Vrijdag 31 December 1897. N°. 9514. Tweede Blad itEmciimsDiiixsT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. viox* Werklieden, H BINNENLAND. Uit de Staatscourant, Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUS BOTEÏISTRAAT TO, Telcplioon \o. 123. AovrnTENTirpRMF: van 1—5 gewone regels met inbe grip v.m eene Courantƒ0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Dij den GEMEENTELIJ KEN REINIGINGS DIENST te Schiedam kunnen geplaatst worden niet ouder dan 35 jaren, op een vootloopig weekloon van zeven gulden, Aanmelding bij den opzichter van genoemden dienst vóór ot op 3 Januari 189S. Bond ran NedcrJandsche Onderwijzers. II. Ten opzichte der verkiezingen voor het hoofd bestuur werd in de eerste vergadering nog bepaald, dat Noord-Holland ook bij een der districten wordt ingedeeld, maar een afgevaar digde uit dat district mag niet in Amsterdam wonen. De zittingsduur voor elk lid is drie jaar, eik jaar treedt af. Nog enkele bepalingen van ondergeschikten aard werden goedgekeurd. Daarna was aan de orde punt 4: Het strijd plan. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel a van Rotterdam, om de school vergaderingen ook toegankelijk te stellen voor schoolautoriteiten, leden van den Gemeenteraad, Kamerleden en de ouders der kinderen. Eveneens weid aangenomen voorste] b van Rotterdam om de afdeelingen te doen meedoen aan verkiezingen, niet alleen voor de Tweede Kamer, maar ook voor Prov. Staten en Ge- meenteraao, zij het alleen voor zooverre liet betreft het vragen van inlichtingen aangaande het onderwijs, Punt 5, De bezwaren tegen onze huidige onderwijswet. Het hoofdbestuur stelt voor in 't volgend jaar «Onze Bezwaren" tot een brochure om te werken en die uit te geven. Nadat het hoofdbestuur de verzekering heeft gegeven, dat aanneming van dit voorstel niet behoeft uit te sluiten aanneming der voorstel len lo. van Amsterdam som te gelegener lijd den Minister te vvoeken eeu zoodanige her ziening der onderwijswet tot stand te brengen, dat aan de wenschen der onderwijzers, uitge drukt in ïOnre Bezwaren" wordt voldaan en 2o. van Alfen en Omstreken»De Bond dringe zoo spoedig mogelijk bij de nieuwe regeering aan op regeling van de jaarwedden" worden al deze voorstellen, na eenige discussie over het al of met wenschelyke van liet voorop steilen eener partieele wijziging, aangenomen. Ten sloite wordt aangenomen het voorstel- 's-G'ftxenhageAan '1 hoofdbestuur worde op gedragen nogmaals der Regeering dringend te verzoeken de examengelden af te schallen. Daarna wordt de vergadering te cii ca 12 uur gesloten, In de tweede vergadering was allereerst hel woord aan den rapporteur der financieele com- missie om verslag uit te brengen lo. over de Weerstaudskas. Hot kassaldo bedroeg f 1848.89. Aan verplichte heffing en vrij willige bijdragen werd fl90f).97 ontvangen, waarvan f1629.69 werd uitgekeerd aan onder steuning, zoodat de inkomsten f277,27'/s meer bedragen dan de uitgaven. De rekening sluit dus met een batig saldo van f 1848.89 en f277.27'/r, samen f 2126.161/!. Hiervan staat f1703.25 op de Rijkspostspaarbank De comm. ofschoon het saldo niet onbelangrijk achtende, beveelt toch de weerstandskas in den steun der leden aan. Bij mogelijk meerdere aan vragen zou het bedrag toch ontoereikend kun nen z(jn. De uitgaven bedroegen voor de kosten der algemeene vergaderingen f 1689.43Vs,propa ganda 714,07Vs, verkiezing ƒ1723, de Bode ƒ3,201.11 'A, met eenige kleine posten samen ƒ9,925,08. De inkomsten bedroegen ƒ9.925.541/! aan bijdragen, contributie enz De begrooting voor 1898 geeft de volgende cijfersDrukken en verzenden van de Bode f4600, administratie f 000, propaganda 350, verkiezingsfonds f 500, weerstaudskas Vu van de inkomsten f1900. Wat de inkomsten betreft wordt in overeenstemming met het begiwcl naar draagkracht, aangenomen op de alg. ver gadering te 's-Gravenhage, liet voorste! gedaan: Gewone leden betalen 3/io pCt., algemeene leden 7»o pCt. van hun salaris met inachtneming van de volgende bepalingen a. Als salaris geldt hot volle aantal honderd guldens, dat men in dienst van Staat, Gemeente ot schoolbestuur geniet (zonder eenigen aftrek). b. Ongehuwde» betalen over de geheele som. c. Gehuwden betalen nu 80 pCt. van het salaris, terwijl voor ieder inwonend kind be neden 16 jaar de belastbare som 5 pCt. minder berekend woidt, dus 75 pCt., 70 pCt. enz. Den Haag betreurt het, dat het hoofdbestuur altijd met zoo'n magere kas moet werken en stelt daarom voor niet Y,o maar 7, pCt. te heffen. Aangenomen wordt liet voorstel van 't hoofdbestuur. Een voorstel van de afd. Geidermalsen om het jaarboekje af te schaffen werd verworpen. Bij den post: vertegenwoordiging in het buitenland wordt behandeld een voorstel 's-Gra venhage ïHet is wenschelijk, dat door don Bond een onderzoek worde ingesteld naar de 2, g. republikeiicche school in 't buitenland, v.nl. in Zwitserland." Na toelichting van een voorstel van verdere strekking van liet hoofdbestuur, wordt het voorstel-'s-Gravenhage ingetrokken en besloten dat jaarlijks by de begrooting een z-kere som vvonit vastgesteld, waaruit de kosten kunnen bestieden worden voor een afgevaardigde naar een buitenlandsclie alg. vergad. die er tevens, zoo gewenscht, nog een paar dagen kan blijven lot onderzoek óf tot onderzoek van onderwijs- en onder wijzers toestanden in het buitenland. Het voorstel van het hoofdbestuur om ƒ500 uit te trekken voor 't eeiste jaar om een localiteit voor kantoor van der. Bond te huren werd aangenomen. De volgende vergadering wordt te Rotter dam gehouden. De aftredende redacteur van de Bode, de heer J. G. van de Vijver, is herkozen. Aangenomen werd dat geen hoofden lid kun nen zijn van een bond en in verband daarmee werd verworpen liet voorstel Vollenhoven om hen, die lid waren en toen hoofd werden, toch iid te doen blijven. Aangenomen werd ook een voorstel van het hoofdbestuur, dat in bijzondere gevallen afdee lingen vari minder dari 6 leden kunnen worden opgericht en afdeelingen wier ledental beneden 6 daalt, blijven bestaan. Besloten werd de redactie van de Bode recht beeft zooveel vaste medewerkers te assameeren als noodig blijkt. In zake de weerstaudskas is een motie aan genomen, voorgesteld door verschillende leden, van dezen inhoud: »De vergadering, gehoord de debatten over het voorstel-Amsterdam, van oordeel dat splitsing der bestaande weerstands- kas in ondersteuningskas ert weerstandskas zeer gewenscht is; besluit het voorstel Amsterdam aan te houden en draagt het hoofdbestuur op in de volgende vergadering zoodanige regeling aan te bieden. Het voorstel-Apcldoom, de heffing der ver plichte bijdragen voor de weerstandskas tien maal zoo hoog te stellen, wenschte de verga dering niet in behandeling te nemen. Aangenomen is het voorstel-Amsterdam om den Minister, in afwachting algemeene wets wijziging in zake schoolvergaderingen, te ver zoeken zijn invloed aan te wenden, opdat ze algemeen worden. Aangenomen wordende volgende conclusiën, voorgesteld door de afd. Rotterdam. a. de algemeene vergadering, hoewel be- ttenreiide dat de opleiding van 't meerendeel der onderwijzers zeer gebrekkig is, wenschter toch met nadruk op te wijzen, dat de opleid u der hoofden van scholen dezelfde en dus even gebrekkig was en is als die der onderwijzers en de wijze van benoeming tot hoofd geen waarborgen geeft, dat de geschikte persoon voor die betrekking wordt aangewezen b, dat zij dus ook onder de tegenwoordige omstandigheden de regeling der schoolzaken in verplichte schoolvergaderingen alleszins billijk en volkomen uitvoerbaar acht en sterk aan dringt op een herziening der wet n den geest van «Onze Bezwaren". Punt 44 der agenda: Schipperskinderen. Amsterdam stelt voor aan het Hoofdbestuur op te dragen aan te dringen op eene regeling van het onderwijs voor schipperskinderen. liet Ned, Ondeiwjjzersgenootscfmp zal mede werken. Besloten wordt de zaak tot het volgend jaar aan te houden. Punt 16: liet Schooltoezicht. Aangenomen wordt het voorstel Rotterdam. |l3ij het benoemen van leden van het Rijks- schooltoezicht tracht het informatie-bureau in lichtingen te verkrijgen van hun vroegere en tegenwoordige betrekking, om die in Be Bode te publiceeren, teneinde te zien, of du Regeering aan den wensch van den B. v. N. O., om vak mannen aan te stellen, voldoet." Punt 17: Herstellingsoord. Het hoofdbestuur stelt voor om in het vol gend jaar een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het oprichten van een her stellingsoord (in eigen beheer) ten einde aan zieke collega's of leden van ltun gezin de ge legenheid te verschaffen op eene wijze, die hunne draagkiacht riiet te boven gaat, herstel te zoeken voor geschokte gezondheid of ver loren krachten. liet voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Punt 18 Korting voor Bondsleden. Rotterdam stelt voorDe 10 pCt. en andere kortingen aan bondsleden werden door hen niet meer aangenomen, aangezien dit voordeel, den bondsleden gegeven, den werkman wordt ontnomen. Do afdeelingen mogen geen propaganda maken voor bovenbedoelde kortingen. Na eenige gedaciitenwisseling over verkeerd toegepaste coöperatie in het algemeen, die de goede coöperatie schaadt, en deze kortingen in het bijzonder wordt aangenomen een moti*, voorgesteld door het hoofdbestuurslid, den heer J. G. van Kuykhof, strekkende om het hoofd bestuur op te dragen het coöperatieve vraag stuk het volgend jaar te onderzoeken en naar aanleiding daarvan voorstellen te doen. Punt 19: De Parijsche tentoonstelling. Het hoofdbestuur stelt voor om met het N. O. G. samen te zorgen voor eene flinke ver tegenwoordiging van het Lager Onderwijs op de Patysche tentoonstelling van 1900. liet voorstel wordt na eenig debat, waarbij gewezen wordt op de achterlijkheid ia onder wijszaken hier te lande, aangenomen. Evenzoo het voorstel van het hoofdbestuur (punt 20), dat de alg. verg. de wenschelijklteid uttspreke van het houden van een internationaal congres, hetzij in 1899 of in '1901. Punt 22. Voorstel van Deventer: nliet hoofd bestuur diinge aan bij de gemeenten, waar gehandeld wordt in strijd met de zegelwet, of bij de Regeering te handelen volgens genoemde wet", werd verworpen. Wegens het vergevorderde uur werden de overige punten van den beschrijvingsbrief uitge steld tot liet volgend jaar. Bij de gebruikelijke rondvraag worden nog de volgende moties aangenomen lo, van de afgevaardigden P. de Vries Szn. en W. Lodeizen (Amsterdam): »De algemeene vergadering van den Bond van Nedeiiandsclie Onderwijzers, gehoudeu den 28en en 29on December 1897; met instemming vernomen hebbende, dat een welsoatvveip ter regeling van den leerplicht aan de Tweede Kamer ter behandeling zal aangeboden worden; van oordeel, dat die regeling zich moetuit- stiekkeu tot den minstens veertienjarigen leef tijd en gepaard moet gaan met een regeling van verplicht herhalings-onderwijs tot minstens zestien jaar ei kennende tevens de iiooge noodzakelijkheid van het volstrekt verbod van toonenden arbeid voor kinderen tot minstens veertienjai igen leef tijd erkennende dat verstrekking van voedingen kleedmg van overheidswege aan die kinderen, wier ouders dit behoeven, noodzakelijk is, draagt het hoofdbestuur op deze motie met toelichting te gelegener tijd ter kennis te bren gen van de ministers en de leden der Staten- Generaal 2o. van 21 leden De algemeene vei gatlering, enz., gehoord de beraadslagingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal by bet hoofdstuk lager onderwijs, keurt ten sterkte den persoon lijken aanval af vau den heer Mutsaers tegen onzen collega J. A. Bergmeyer, en spreekt nogmaals als haar overtuiging uit, Jat devi'y- heid van den onderwijzer buiten de school onverkort dient te worden gehandhaafd. Daarna werd de vergadering onder de ge wone plichtplegingen gesloten. Faedftgogiek, Gisteren vergaderde te Utrecht de Veroen. voor Pae.lagogiek in 41ste alg. vergadering, onder presideum van den heer H. Bonman, die in zijn openingswoord zijn blijdschap betuigde, over het feit, dat de wetenschappelijke paada-' gogiek niet meer als vroeger het stiefkind is van den onderwijzer. De Vereen, bloeit en neemt in ledental toe. Aan het bestuur werd een crediet verleend van f 30 voor paed. lectuur, te verspreiden onder de leden. Het hoofdbestuur van het N. O. G. blijkt er prijs op te stellen door de Pned. Vereen, omtrent de keuze van lectuur te worden ingelicht. Tot samenwerking in deze werd besloten. Voor deze zaak zal een commissie worden benoemd. Het jaarverslag zal worden uitgebreid tot een jaarboekje, waai in 0. m, aanteekeningen voor bronnenstudie zullen worden opgenomen. De volgende jaarvergadering zal weer te Utrecln worden gehouden, in de Kerstweek. Uil het verslag van de penningmeester, de heer J. Versluijs, dat ontvangen was f 1330.18, en uitgegeven f 330.36, zoodat er een saldo is van f 1029.82, waaronder het saldo des vorigen jaars is begrepen. Tot bestuursleden, inplaats van de aftreden de heeren O. van Riet en J. Th, Schip horst, die niet herkiesbaar waren, werden gekozon, de heeren C. H. den Hertog en F. Godiking, van 's-Gravenhage. De heer A. M. Koliewtjn Nzn. behandelde Vereenvoudiging van spelling en verbuiging in betrekking tot het lager onderwijs. Spr. achtte het de taak van den onderwijzer het jonge ge slacht te leeren spreken zooais het tegenwoordig beschaafd geslacht spreekt. Naar aanleiding dezer inleiding ontstond een uitvoerig debat, dat den geheelen middag in beslag nam. De heer Fabius, inspecteur van het L, O. die de vergadering bijwoonde ver zette zich kiachtig tegen de nieuwe spelling- beweging, evenals de heeren Den Hertog en Laméris, terwijl de heeren Van Nooy en Mulder de voordeelen der vereenvoudiging in 't licht stellen. De voorzitter stelde ten slotte als conclusie dat de vergadering waardeert de pogingen om vereenvoudiging aan de spelling te geven, maar waarschuwt er tegen, dat dit streven in de school wordt gebracht, waardoor de eenheid zal worden verbroken waarmede de vergadering zich onder applaus vereenigde. Wegens het gevorderd uur kon de bespreking der overige punten van de agenda niet plaats hebben. De nieuwbenoemde generaal-majoors jhr, II. Larnan Trip, G. L. Langguth en G. M. Snijders krijgen resp. huti hoofdkwartier te 's-Graven hage, Arnhem en Breda. OVERSCHIE, 30 December. Op Dinsdag 18 Ja nuari 1898 wordt ten raadhuizc zitting gehouden voor de aangifte bij de nationale militie, terwijl er overigens de geheele maand gelegenheid toe bestaat. OVERSCHIE, 30 December. Gisteravond gaf de zangverecniging „Excelsior" alhier in het café „Land en Sebiezicht" een soiree voor leden, donateurs ca slechts een beperkt getal geïntrodueeerden. Aange vangen met ccn quatre-mains, begon men aan de afwerking van het programma, dat rijk was aan nummers van allerlei aard n 1. voordrachten, zang en tooncclstukjosdie ten volle de goedkeuring van het publiek mochten verwerven. Vooral „Joris Goodbloed", „Jongens van Jan De Witt", „Zij moet trouwen", „De werkstakendo dienstmeisjes" cn „Bar bier-brugwachter" vielen zeer in den smaak. Een gezellig bal. onder leiding van den balletmeestcr, den heer C. G. Mulder uit Rotterdam, besloot dezen iu alle opzichten met succes bekroonden avond, zoo dat dan ook allen voldaan huiswaarts keerden. KETHEL EN SPALAND, 2.9 December. Elk jaar wordt in de couranten door de post-administratio verzocht de kaartjes en briefkaarten die op Nieuwjaars dag bezorgd moeten worden, zoo vueg mogelijk op de post te doen; een kruis over het adres zou als kenmerk dienen. Een inwoner van hier voldoet Dinsdag 1.1. aan dit verzoek en werpt zijn kaartjes te Rotterdam in do bus en AVoensdagochtend waren zij reeds bezorgd aan het adres. Bij Kon. besluit is aan tnr. A. M. van Stipriaaa Luïscius. op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van regentcu over dc gevangenissen te 's Gravenhagc, onder dankbetuiging voor de in die betrekking be wezen diensten en zijn benoemd tot voorzitter van voormeld college van regenten mr. Ph. AV. van Heusde, lid van het college, en tot lid jhr, mr. J. F. Schuur- beque Boeije, rechter in de arrondissementsrechtbank te 's Gravenhagc. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7