binnenland. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. U mist en Wetenschap. SPORT. Gemengd Nieuws. de Ameiikann«che «faatssecretam van financiën, <!e hoer Gape, wapens verschil van meening met {uc<k!ent Mc. Kinley, zijn ontslag heeft pevjaamL Lie IVeMdont zou geweigerd hebben hel ontslag te unlecnen. De eoi i e-pondenl \an de Times te New- Yoik meldt evenwel dat de heer Gage nog niet zijn ont'-laa had gevraagd. De Mant'--S'Pt;ret.u is van financiën /nu veiklaaid hebben dat hij be leid K al te treden wanneer ijri heengaan de eensgezindheid kan be tot deren. Datni mil benoemingen. liet hemieiiien niet aanwijzing van een be paal len datum, let wijl de benoemde niet weet of' hij dun vel eervol ont-lag uit zijn tegen- wooidige betrekking zal imbben, geeft vaak tot moeilijkheden aanleiding. Nu weer bevat De Gemeentestem liet vol gende: «Alhier ts benoemd een hoofd der o. 1. school, met bepaling dat hij primo Jjmuuii in functie behooi i te treilen, IJe benoemde neemt debe trekking aan. doch schujft dat hij haar eerst met reluuari kan aanvaarden. De Daad i-. hier mede niet tevreden en handhaaft de bepaling van infunctietreding met Jamun i, tei wijl bij niet- aanvam dmg der betrekking op genoemden ilatum, de beno-mirig wmdt beschouwd te zijn vervallen. »ls de Raad naar Uwe meetdag bevoegd, laatstgenoemde bepaling te maken, en zoo ja, zou dan met succes een ander benoemd kunnen worden, uit de aUdan aan te vullen voordracht? Of zijn de ait. 295 cn \9f der ouder wijs wet hier van toepa--ing?" De redactie antwoordt hierop aldus: sDoor mui zijn bericht omtrent aanneming der benoeming eene voorwaarde toe te voegen, in strijd met liet benoemingsbesluit, kan, naar ons voorkomt, de onderwijzer geacht vvotdetl de gedane benoeming nl. tegen 1 Jan. a.s. te hebben geweigerd, en behoeven dus o. i. te zijnen aanzien de wettelijke regelen omtrent het ontslag niet in acht genomen te was den, maar kan de Raad tot eene nieuwe benoeming overgaan. Lamlliouvveoinité. Aan de leden van het Nederlandsch Land- bouwcomité is toegezonden het rapport der commissie in zake het \oor-tel-Cooien tot bef fing van buitengewone opcenten op invoerrech ten, als maatregel van tetoisie tegenover die landen, welke willekeurig den uitvoer van Inntlbouvvptoducien en vee belemmeren. De commissie bestond uit de beet en II F. Bultman, voorzitten, dr. G. YV. Bruin-ma, \Y. A. Coolen, D. Fontein de Jong, J. L. F. Groneman, A. van Leeuwen, mr, P. H. A. Tydeman eu den secretaiis mr. A. Feif. De voot.-teller heeft in het licht gesteld, dat bij het nemen van retorsiemaatregelen niet moet gedacht v»orden aan protectioni-tische neigingen, maar deze meer moeten beschouwd worden als een dreigement, inz -dei beid tegen België. Vrij van invoerrecht» mden moeten blijven alle goederen die c thans vrijdom genieten en eveneens alle accijr-plichtige goe deren, teneinde den smokkelhandel niet in de hand te wet ken. De commissie kan zich over liet algemeen niet inet het voor-tel veieemgen, niet zoo zeer omdat zij er in beginsel tegen schijnt te zijn, als wei omdat toch niet die goederen getroffen zouden worden, welker belasting België het meest zou schaden, zooals steenkolen, kalk, ijzer, enz. Toch acht de commissie bet dienstig, vooral tegenover België, welk land jegens Nederland' zeer onbillijk is maatregelen te nemen om het desnoods te dwingen, goedgustiger bepalingen voor den invoer van ons vee, onze zuivel- en landbouwproducten te maken. De tegenwoordige toestand wordt onhoud baar en vriendschappelijk overleg tusschen naburige landen dtingend noodig geacht, mis schien ook om internationale maatregelen tot bestrijding van besmettelijke ziekten onder bet vee tot stand te brengen. Dat België en Duitscbiand op den duur het Nederlandsche lokvee zouden kunnen missen, werd betwijfeld en het oogenbiik om met deze landen in oveileg te treden, daarom zeer gunstg geaciit. De commissie in haar geheel komt tot de volgende conclusies a. bet voorstal van den heer Coolen tot liet nemen van retorsiemaatregelen tegenover die lauden, welke den invoer van Nedorlaridsch vee, zuivel- en andere landbouwproducten be lemmeren, niet aan te nemen, doch de regee ring ernstig in overweging te gevenhet nemen van represaille-maatregelen tegenover die landen, welke zij daarvoor geschikt aciit, zij het ook, dat daartoe niet worde overgegaan zonder drin gende noodzakelijkheid; b, de Nederlandsche regeering te verzoeken vooraf alle ter zake dienende middelen aan te wenden om van de nabiuige rijken te ver krijgen invoer van vee, zuivel- en andere land bouwproducten. Als middel om daartoe blijvend het rechtte hebben, is dienstig o.a. het sluiten van trac- taten met de naburige landen, omtrent het ge zamenlijk voorkomen van, optreden bij, en be strijden van besmettelijke ziekten onder het vee. Met ingang van 1 Januari zijn benoemd: tot hoofdcommies bij den pensioenraad voor B. A. - de heer M. L. J. van der Heijden, thans com mies; tot commies dr. W. C. A. baron van Vredenbuich. Naar wy vernemen is aan eene stnatscom- mis-ie de opdracht verleend de traktementen der ambtenaren verbonden aan de departemen ten Yixn algemeen bestuur aan eene herziening te onderwerpen. Deze commissie bestaat uit do herren mr, F. S E, J. graaf van Randwijck en mr. A. C. Elias, respectievelijk secretaris- genei aal aan de departementen van Financiën en Koloniën, en W. van Kempen, referen daris aan het departement van Binnenlandsche Zaken. liet Centrum weet mede te doelen, dat (Ir. Schaapman in zooverre is hersteld, dut hij zijne werkzaamheden wederom heelt hervat. Echter zal hij in het gure jaargetijde nog zeer voor zichtig moeten zijn, en zal zijn geneesheer hem vooreeist niet toestaan, om het vermoeiende wei k weer te beginnen, om overal als spreker op te tieden. Terwijl de vorige week de leden van de Kamer van Koophandel te Rotterdam hunnen aftredenden voorzitter den heer M. M. de Mon- chv, een blijvend aandenken aanboden, hadden inmiddels reeds het bestuur van de kiesver eniging voor bovengenoemde Kamer en eenige mannen van dart handel hel plan besproken om ook namens den handel den heer de Monchy een bewijs te geven, hoezeer zijn groote ijver en toewijding aan de belangen van handel en scheepvaart gedurende de 41 jaren van zijn lidmaatschap op prijs werden gesteld. Op de tot dit doel verzonden circulaire werd in ruime mate sympathie ondervonden. Gistermiddag werd nu door de ondertee kenaars der circulaire aan den| heer de Monchy medegedeeld, dat men hem zijn portret in ciie- veif wenschte aan te bieden. De heer de Monchy was gaarne bereid dit bewijs van sympathie te aanvaarden. Later, zoodra het portier gereed is, zal de aanbieding plaats hebben onder bijvoeging van een album met de namen der gevers. (N. li. Ct.) Door freule E. E. R. Lijcklama a Nïjebolt te 's Gravenhage is aan de Friesehe gemeente Opsterland eene som van f400 toegestaan als bijdrage in den hoofdelijken omslag dier ge meente over 1897. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer A. J. van der Paauvv erkend en toegelaten als consulair agent van Duitschland te Maassluis en Ilock van Holland. Bij Kon. besl. is K, J. Razelius, te Rotterdam, met 1 Januari benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Rotterdam (Zuidelijk.) Bij Kon. besl. is aan den tweede-luitenant bij het korps mariniers J. A. Barrau vergunning verleend tot het waarnemen van eene betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van een jaar, ingaand 1 Januari 1898, onder stilstand van traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Bij Kon. besluit is met 1 Januari benoemd tot eerste-klerk bij de Topographische Inrichting, de tweede-klerk bij die inrichting B. C. van Raamd, en met dienzelfden datum tot klerk bij het Kon. Xederl. Meteorologisch Instituut voor den tijd van één jaar, C. van Dorssen, en tot tijdelijken klerk ,T. 31. Breed veld. Bij besch. van den Min. van van Binnenl. Zaken is benoemd tot assistent aan het rijkslandbouwproef station te Goes, C. F. van der Linden, te Nasirden. Onze dooiien. Het getal stadgenooten, dat wij meenen in dit sombere lijstje te moeten noemen, is niet groot. Hun namen zijn: J. van der Burg, oud-kei kmeester der parochie van den H, Joannes den Dooper. S. J. Zoetmulder, vice-consul van Zweden en Noorwegen en consulair agent van het Duitsche Rijk, cargadoor en brander. I. lloogendam, lid van den gemeenteraad en secretaris van de Kamer van Koophandel. Zuster Bonaventura (mej. H. Westerend), school-zuster aan de Mariaschool. Mej. wed. J. van der Burg, geb. Straathof. Andries Berkelaar, oud-strijder, drager der citadel-medaille. Van liet Oude in het Nieuwe. De oudejaarsavond en -nacht heeft zich weder voorgedaan als vorige jaren. Zeer velen bewogon zich reeds betrekkelijk vroeg langs de straten, die zingende en joelende uiting gaTen aan hun feestvreugde. Toch, het zij hier met vreugde gezegd is de ge- heele nacht gepasseerd zonder ernstige stoornis. Niettegenstaande de groote menschenmassa deden zich slechts een paar kleine schermut selingen voor, die door de politie spoedig weder werden geëindigd. Te twaalf uur weerklonk langs de Maas het gefluit der stoombooten en hoorde men in de verte de schrille fluit der locomotieven die hedennacht dienst deden, allen met hun stoomstem het Nieuwjaar begroetende. De knallende schoten van pistolen en vuurwerk was de groet van het publiek aan den Nieuwen jaarkring. Een paar uur daarna was de gebeele ge meente weder in diepen rust. Zekere T. v. W, viel gisteravond in beschonken toestand in de Lange Haven. Door toegeschoten burgers en politie-agenten werd hij bijtyds gered. Te Delft is een Delftsch Dagblad verrezen. De Maas en Jtkcrlode, een blad dat driemaal in dc week te Maastricht uitkwam, heeft opgehouden te verschijnen. Dc kroonprins van Italië werkt aan een groot werk over de Italiaansche munten, al de in de middeleeuwen cn den nieuwen tijd in Italië geslagen munten cn penningen. Dit Corpus nummoram itali- contm zal tien of vijftien dcelen groot wordon. Kipling kreeg voor een ïi&vellc in Scribner's „Ma gazine" 15tt0 dollars. De novelle had 7000 woorden. Dat is het hoogst honorarium, dat ooit aan een auteur werd betaald. De le wedstrijd in het figunrrijden zal dit sei zoen gehouden worden op 2d Januari 1898 te Gro ningen. 1c prijs verguld zilveren clubmedaillc, benevens een zilveren medaille voor eiken rijder en f 75 voor dc vereeniging. 2e prijs zilveren clubmedaillc en f 45 voor de vereeniging. 3e prijs bronzen elnbmedaille en f30 voor de vereeniging. Inschrijvingen moeten vergezeld gaan van f25, die teruggegeven worden na mededinging. Inschrijvingen sluiten den len Januari 1898 bij den lsten secretaris J. C. Burkeus te Haarlem, die gaarne alle inlichtingen versch ift. 1898. Het jaar dat wij heden intreden, is niet alleen belangrijk als kroningsjaar, maar ook als herdenking-jaar van verschillende feiten uit onze \adetlandsclie geschiedenis. Het is thans: 250 jaar geleden, dat de vrede van Munster gesloten werd (lt>48)100 jaar geleden, dat aan de Bataafscbe Republiek een vrijzinnige Grondwet geschonken werd (1798); 50 jaar geleden, dat de eerste aanzienlijke uitbreiding van kiesrecht tot stand kwam (1848)25 jaar geleden, dat het onderwijs geregeld werd zoo als wij het tegenwoordig kennen ('1873), en ook 25 jaar geleden, dat de Atjeh-oorlog begon. (Arnh.' Ct.) Verduisteringen. In 1898 komen drie zonsverduisteringen voor, die geen van alle in West-Europa zichtbaar zullen zijn. De belanerykste is de gebeele verduistering van de zon, dte op 21 Januati plaats vindt en, behalve in Azië, in Oost-Europa en Oost-Afrika zichtbaar is. Een aantal stervekundigen vooral uit Engeland en Amerika, zijn reeds naar Brilsch-Indië vertrokken om waarnemingen te doen. Een half jaar later, op 18 Juli zal een ring vormige in tiet zuidelijk halfrond (Zuid-Atnerika en Polynesië) kunnen worden waargenomen en in 't eind des jaars 13 Dec.) een gedeeltelijke zoneclips, enkel zichtbaar in de streek van Nieuw-Zeeland. (Australië). De maan wordt driemagl verduisterd ge deeltelijk in den nacht van 7 op 8 Januari en op 3 Juli (van 7 uur tot middernacht). In den nacht van 27 op '28 December oen totale maansverduistering. Alle drie zy'n in West- Europa zichtbaar als de wolken het toelaten. Het lengen der dagen. De dagen worden thans allengs langer, maar dat geschiedt niet op gelijke wijze in den ochtend en in den avond. Al yan 15 Decem ber gaat de zon weder allengs wat later onder, maar zij blijft steeds later opgaan en het verlies is in den ochtend grootse daa de winst in den avond. Dat duurt tot 25 December. Eerst op 29 December gaat de zonsopgang niet verder; zij blijft dan op denzefden lijd tot 5 Januari, maar van 27 December af wint elke dag oen minuut omdat de ondergang iets later komt. Eerst met 6 Januari begint het lengen aan beide zjjden, eerst langzaam en dan sneller. Een serieus raadslid. De raad der gemeente Ameland had volgens raadsbesluit het concept voor een verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag ter beoordeeling gezonden aan Ged. Staten en het van dit college terug ontvangen met een paar op merkingen, waarin gemakkelijk was te voorzien. Thans echter heeft de raad besloten de oude verordening met haar progessie te handhaven, een der leden o. a. had een proef genomen met de berekening van het inkomen van den man van zijn vrouws zuster en was daardoor tot de overtuiging gekomen, dat een nieuwe verordening niet wenschelijk is voorde gemeente. (F. B. Ct.) Jachiongeluh. De jongeheer v. d. B. v. V. te Laren (Geld.) had gisteren het ongeluk op de jacht een dry ver te treffen. Enkele hagelkorrels troffen hem in 't gelaat, waarvan één in 't oog. getroffene heelt zich onder behandeling ges -,j van den oogarts Faber te Deventer. Oudjes Te Lc.nneker is overleden de wed, Tiethof geb. Geuvers, oud 97 jaren, de op één na oudste ingezetene dier gemeente. De oudste ingezetene van Lonneker, de 105-jarige Beren- dina Wiecherinck, is nog vry vlug, waartoe zeker de zachte winter het zyne zal bijdragen. Coöperatieve verkoop van eieren. De lieer mr. A. J. Andreae, te Kalium, heeft aan het hoofdbestuur der Friesehe Maatschappij van Landbouw een schrijven gezonden, waai in wordt gewezen op lut groote nut van den coöperatieven verkoop van eieren. In dat rapport worden eenige middelen aan gegeven om de zaak tot stand te brengen, en op de uitkomsten gewezeu welke le RttUtlu ziin verkregen. Ten slotte woidt de wetisclielijldieid betoogd, dat door de Maatschappij aan deze hoogst bdlaiig! ijke zaak de meeste aandacht gewijd en een krachtige sloot gegeven woide. Het rapport is naar de afdeelingen gezonden om advies. Branden. Te Utriichl werd hedennacht even voor I uur door de militaire wacht aan het Sterrenbosch brand ontdekt in het Bactereologisch Labora torium. De brand was ontstaan in een houten hok, waarin marmotten bewaard werden, dat ver warmd weid door een gastoestel. Door het personeel en de militaire wacht werd het vuur gedoofd, waarna liet door de brandwacht verder werd opgeruimd. [VD.) In de Brusselsche voorstad Ixelles heefteen groote brand de gebouwen der meubelfabriek en het woonhuis van den heer Slabbaert ver nield. De bewoners van liet huis konden nog in tijds vluchtten, hoewel de Heer S. zelf', zijn vrouw en een naaister met moeite door een venster werden gered. De brand, welke groot gevaar voorde buurt opleveide, maakte groote opschudding en het kostte veel moeite, de nieuwsgierige menigte in bedwang te houden. In een oogenbiik van vrij heftig verzet wer den een onderofficier der grenadiers door een nog onbekenden man uit de menigte een paai messteken toegebracht. Niet te vertrouwen. De Fiiesche plattelands-gemeenten zijn uit gestrekt en het meerendeel der belasting schuldigen verschijnt dan ook niet in persoon, om aan den fiscus te offeren. De meeste be- woners der buitendorpen geven liet geld aan den vrachtrijder rrtede, om het af te dragen. Zoo ook deed zekere B., in de gemeente Schoterland in de maand September j.l. Hij moest f 40 hoofdelijken omslag betalen en de vrachtrijder E. H., kreeg dit bedrag mede. Deze week verscheen de gemeente-veldwachter met een sommatie om te betalen. De man keek raar op en toonde het gequiteerde aanslag biljet. De politie-beambte zag al dadelijk, dat de naam van den gemeente-ontvanger niet in orde was en vervoegde zich bij den vrachtrijder. Deze bekende zich het geld toegeëigend te heb ben en het biljet valseheiijk met den naam van den gemeente-ontvanger te hebben onder teekend. Proces-verbaal is opgemaakt (U. D.) Ben weeshuis opgeheven. Te Groningen is door de voogdij van het Groene Weeshuis besloten, den vader en de moedtr te ontslaan en de sWeeshuisschool'* op te heffen, zoodat ook het hoofd dezer inrichting buiten betrekking komt. Karig. Een arbeider in 't Friesehe dorp Kntjpe werkt van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur hij een boer voor f3 's weeks. Hij heeft nu een brief, onderteekend nEenige arbeiders", ontvangen, met last om voor dit loon niet meer te wei ken. De justitie is met dezen brief in kennis gesteld. Vader en Zoon. Zekere Van E., te Meliek, die zich gisteren in de kazerne te Roermond aanmeldde, om zijn straftyd wegens liet niet in orde hebben van zijne équipementstukken te ondergaan, had aan het hoofd eene wonde van omstreeks 10 cM. lang en 3 cM. breed, waarschijnlijk door een forschen houw met een scherp voorwerp toege bracht, zoodat hij terstond naar liet gasthuis moest worden overgebracht, Als verdacht hiervan werd door den brigadier der marechaussee naar de gevangenis te Roer mond overgebracht zijn vader, met wien hij steeds in onmin leefde. Verpletterd. Te Grevenbicht (L.) keerde gistermiddag de 25-jarige knecht uit de brouwery van den heer M. Vencken aldaar, op een met vaten geladen bierkar huiswaarts. Daar een der vaten van*de kar rolde, sprong de knecht onder 't rijdeu van den wagen, doch hij viel daarbij zoo ongelukkig, dat een der raderen hem over het hoofd ging e,n hij on middellijk eea lijk was. Bohenlohe en Hauptmann. De Duitsche rijkskanselier, die wel den tijd blijkt te hebben om nogal eens naar de komedie te gaan, schijnt Hauptmaun's Versunkene GlocJce bijzonder te waardeeren. Hij had het stuk reeds driemaal gezien toen hij dezer dagen plaats liet bespreken voor Halbe's Mutter Erde, dat in denzelfden schouw burg gegeven werd.Er werd teruggetelephoneerd, dat in plaats van Mutter Erde, Die Versun kene Glocke zou worden gespeeld. Des te beter, liet prins Hobenlohe antwoorden, hij wilde dat stuk nog wel eens zien.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 10