Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. De stoet werd voorafgegaan door het vaandel der vereeniging en twee tamboers die de dooden- marsch sloegen, terwijl over de kist was uitge- f spreid de Nedeilandsche driekleur waaraan het 1 eeie-metaal was vastgehecht. YL VARDINGEN. kwamen ook voor de drie reserve-9e luitenants bij het regiment grenadiers en jagers. Kroningsfeesten. In de RerTc Ct. wordt het denkbeeld in overweging gegeven: adat op den 31 Augustus 1898, den dag der tioonsbestyging van Koningin YV 11 tse! mi na, in stad en d»rp door het geheele land, des voormiddags te 10 uur, eene open bare godsdienstoefening gehouden wendt, opdat hei gezamenlijke volk terzelfder ure Gods zegen afsmeeke over het hoofd det jeugdige voisiin," De schrijver meent dal dit zou zijn in den geest der Koningin en in overeenstemming met de volkstraditie. Ook De Ilerv. geiooft dat aan zulk een op zettelijke godsdienstoefening een plaats toekomt op het piogramrna der iniiuldigingsfeesten. Plaatselijke Belastingen. Gedeputeerde Staten hebben burgetneesieis en wethouders der gemeenten ia de provincie Zuid-Holland uitgenoodigd, bij het voordragen van plaatselijke verordeningen tot heffing van hoofdelijk omslagen of andere dit ecte belastingen naar het inkomen of de vertei ing. vastgesteld niet inachtneming van de gewijzigde bepalingen der gemeentewet, die redenen aan te geven, die geleid hebben tut de bepaling van het be drag dat wegens noodzakelijk levensondeihoud van liet totaal van liet inkomen of van de vertering is af te trekken, opdat kunn i worden nagegaan in hoeverre gelet is op den plaatselijken toestand, meerdere of mindere eisehen der levenswijze, de pi ijzen van woning en levens middelen enz. Zij voegen hierbij, dat bij het onderzoek van deze verordeningen reeds meermalen gebleken is, dat, behalve de aftiek voor noodzakelijk levensonderhoud, inkomens l<it een zeker ma ximum wot den vrijgesteld. Zulke vrijstelling is alleen toegelaten, wanneer dat maximum oveieenstemt met den toegestanen aftrek, doch dan is zij tevens ovt-rbo iig. Ook op dit punt vvoidt de aandacht gevestigd. Landbonwcomilé Aud de leden van het Nederlasidsch Land- bouwcomité is toegezonden de begtooling over 1898. Daaruit blij kt, dat het totaal der inkomsten bedraagt 114,250, waarvan f 13,500 als bijdrage van bet rijk en f750 als contributie van di verschillende maatschappijen en veremigingen, die zich hebben aangesloten en voor iedere duizend leden f 10 betalen. De voornaamste uitgaveu zijn: t SdOO als traktement van den secretaris, f4200 voor reis- e;i verblijfkosten van de leden van bet comité of van commission daardoor benoemd, en f5370 als onkosten voor het vervaardigen van het Landbouwverslag, dat door de regeeiing aan het comité is opgediagen. reïding bestaat uit de dames jonkvrotnve A. van Hogendorp, mevrouw Steenberghe geb. Bosch van Drakestijn en Mevrouw Gijsberli Hodenpijl van Hodeupijl geb. Wittewael van Wickenburgh, allen Den Haag. Het eere lidmaatschap is aangenomen door mevr. Besier geb. Klercq. O, J. H. Boeke, mevr. Kfercq, geb. v*n Hogemdorp, mej. Krujjf, mej. Rovers, ds. IJ. Pierson, dr. D. Snoeck Henckernans, mr. B. P. baron van Yerschuer, mevr. Voute geb Kruseman. Van anderen die mede aangezocht zyn, woidt nog antwooid ingewacht. Boekhouden. De Vereeniging van luetaren in liet boek houden te Amsterdam schrijft opnieuw de vol gende prijsvraag uit: »Het schrijven van een schets van de ont wikkeling vau het boekhouden bij de verschil lende handeldrijvende volken, van de vroegste tijd tot op lieden."' Behalve de vermelding van de bronnen, waar van bij de samenstelling van liet antwoord is gebruik gemaakt, worden nog de volgende voorwaarden gesteld lo. De antwoorden moeten vóór of op den isten Januari 1899 bij het bestuur zijn inge komen. 2o. Zij moeten duidelijk leesbaar in de Neder- landsche taal uitgeschreven zijn, met eene andere hand dan dia des inzenders en voorzien van een motto. Dit motto moet ook voorkomen op een afzonderlijk verzegeld couvert en den naam des inzenders bevattende. 3o. Het antwoord mag niet meer ruimte innemen dan acht a tien vel gewone druk. 4o. Leden der Vereeniging van leeraren in bet boekhouden te Amsterdam hebben geen recht van mededinging naar de bekroning. 5o. Alleen stukken, welke nog niet gepubli ceerd zijn, worden ter mededinging toegelaten. Go. De opening vau het couvert, behoorende bij het bekroonde stuk, zal plaats hebben in eene algemeene vergadering van de leden der Vereeniging. In diezelfde vergadering zullen de overige omslagen ongeopend worden vernietigd. 7o. Het bekroonde antwoord wordt vanvVëge de Vereeniging uitgegeven, met vermelding van den naam des schrijvers, wien ook de netto voordeden, eventueel aan de uitgave verbonden, toevallen. 8o, De uitgeloofde prijs voor liet bekroonde antwoord is twee honderd gulden, of, naar ver kiezing van den bekroonde, een gouden medaille ter waarde van twee honderd gulden. De beoordeeling der ingekomen antwoorden is opgedragen aan de heeren G. F. Latorf te Amsterdam en C. J. Theunisse te Rotterdam welke bevoegd zijn een derden beoordeelaar fe kiezen, zoo zij dit noodig achten. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 30 December. (Vervolg.) Goedtrekeurd worden de ontwerpen: lo. Suppletoire begroeting buiten!, zaken 1896. 2o. Naturalisatie Hompes c. s. en Cloppenburg e. s. 3o. Bekrachtiging provinciale belastingen, nadat de minister van biunenl. zaken verklaarde, dat de Regeering overtuigd is van de wensckelijkheid der indiening van de wet, door art. 136 2e lid der grond wet voorgeschreven. Doch dat de tijd voor overwe ging ontbroken heeft. 4o. Idem hefting in Overijsel. 5o. Suppletoir begrooting binnenlandsche zaken 1897. Waarbij de min. verklaarde te zullen streven naar vermindering dc kosten tot beteugeling mond en klauwzeor. 6c. Begrooting Landsdrukkerij 1898. 7e. Wijziging van de artt 100 en 102 kieswet. 8e. Afwijking art. 241 gemeentewet omtrent plaat selijke belastingen. Oo. Kredietwet voor marine voor 1898. De minister van oorlog keoft op spoedige behandeling aange drongen met het oog op spoedigs nadere beslissing over vervanging van den zeilloodsdienst door stoom- loodsdienst. lOo. Wijziging art. 40 pensioenwet loodspersoceel llo. Herhaald» verlenging van den duur van wer king der wet tot tijdelijke versterking der nationale militia. 12o. Verhooging van het maximum der bedragen Ind. koperen pasmunt. 13o. Wijziging en verhooging der Indische begroo ting 1896. De minister van koloniën wijst er op dat de verhooging hoofdzakelijk noodig is wegens hoogere Atjehuitgaven. 14o. Suppletoire begrooting Suriname 1896. De minister van koloniën kan geen nadere inlichtingen geven over overschrijding der kosten van de Leprozen- instelling Chatillon. De heer Van Asch van Wijck verklaart,dat do overschrijding niet het gevolg is van onjuiste raming, maar van bijzondere omstandigheden, löo. Verhooging van hoofdstuk X 1896. 19o Voorziening Indisch kastekort 1898. 17o. Begrooting pensioenfonds van weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren voor 1898. De minister van financiën verklaart dat dc Regeering zich nog niet kan uitlaten over de bestemming van het saldo; dat tegen opneming van bijz. onderwijzers in het pensioenfonds groote prac- tische bezwaren bestaan en als er iets voor ben gedaan zou moeten worden, dit in iets anders zou moeten bestaan dan in opneming in dat fonds. 18o. Wijziging der begrooting 1897. 19o. Ontheffing van personeele belasting. 20o. Suppletoire begrooting Nat. Schuld. 21. Wijziging der wet houdend» bepalingen omtrent uitgifte van schatkistbiljetten. De miniiter van financiën verklaart dat juist het doel van het ont werp is uitgifte bij inschrijving mogelijk te maken. 22o. Verkoop grond onder IJsselmonde. 23o. Hoofdstukken I en VII A en Middelenwet der Staatsbegrooting voor 1898. De Kamer is gescheiden tot Woensdagavond 5 Jan te 8'/a uur. B rail a 5 L'bau Christiania i Middlesbrough Drammen 1 Mobile Domsjö 1 Newcastle Galatz 1 Pernau Gefle 3 Revai Grimsby 2 Riga Gnarp 1 Sal is Gothenburg 2 Stockholm Helgoland 1 i Sundsvall Krarnfors 1 Sunderland Lowestoft 1 Windau Van deze voerden de Nederl. vlag 26 j Engelsche vlag Deensche 2 i Noorsche j>" Duitsche 24 I Zweedsche Hieronder zijn niet begrepen 3 zeetjalken, 34 Scheveningsclie bommen, en de haring- loggers die respectievelijk 35 reizen deden. jïa.Van diverse ladingen waren er 29 met graan, 21 hout, 10 steenkolen, 2 straatsteene°n, 14 stukgoederen, 2 haring en 1 ballast. In het jaar 1896 zijn te Schiedam uit zee binnengekomen 57 stoomschepen metende 94.508 M1 netto, en 24 zeilschepen metende 8.973 M1 netto. Onze stadgenoot, ds. H. H. Hoekstra, pre- jdikant bij de Gereformeerde Kerk B. alhier is beroepen tot predikant bij de Gereformeerde Kerken te 's-Gravenhage. 4 2 1 2 17 2 6 1 1 1 16 6 5 Den len Januari zal het 25 jaren zijn dat de heer G. M. Meyer, boekhouder bij de firma H. Jansen Co., in deze betrekking is werk zaam geweest. Jederlundsclio Heidemaatschappij. Den 27sten December werd te Uttechteene buitengewone algemeene vergadering gehouden der Nederlandsche Heidemaatschappij, noodig geworden doordat tegen eene aanvulling dei- statuten, waartoe op eene vorige vergadering besloten was, door den Minister vau Justitie bezwaar was gemaakt. Men besloot aan dezen wenk gevolg te geven, waardoor dan tegen die goedkeuring geen be zwaar gemaakt zal worden. Tevens maakte de voorzitter van deze gelegen heid gebruik om een beknopt verslag te geven van de wetkzaamheden der Maatschappij gedu rende den zomer van 1897. Gemiddeld zyn in de laatste maanden aan 't werk geweest bij de wetkzaamheden onder toe zicht der Maatschappij uitgevoerd, circa 500 werklieden, waarvan pl. in. 200 bij den aanleg van vloei weiden. Hierbij zijn niet gerekend de arbeiders bij particulieren werkzaam, voor ont ginningen op advies tier Maatschappij aange vangen. Werthelm-hulde. De comini«sie vouf hel huldeblijk ter nage dachtenis van wijlen A. C. Wertheini heelt vergaderd ten huize van den heer J. Bossevain, te Amsterdam. staal thans definitief uit de ain, J. F. L. Blankenberg, Boellaerdt tot Herwgnen, mr. C. A. Cosman, Matthias jjujj, x. .au leghen. Jacques Hartog, Aug. Hendrichs, J. Dudok van Heel, dr. H. F. R. Hubrecht, Jonas Ingenohi, mr. D. Lopes de Leao Laguna, mr. J. A. Levy, M. G. L. vart Logliem, mr. H. L. M. Luden, prof. J. C. Matthes, A. May, W. B. G. Molkenboer, mr. XV. H. K. Mouthaan, J. Nienhuys, P. A. L. van Ogtrop, Frits Olie, M. Pam Azn., mr. J. L. V»ltman J. H. Verseef, mr. C. de Vries van Buuren, D. A. van Waalwijk en A. D. Zur Mühlcri. In het dagelijksch bestuur der commissie hebben zitting de heerenJ. Bossevain, voor zitter; dr. II. F. R. Hubrecht, vice-voorzitter; Jonas Ingenohi, secretaris; mr. J. E. Veltman, penningmeester, en J. Dudok van Heel, vice- secretaris. liet secretariaat is gevestigd Heiligenweg 19. VoJks-sanatoria voor borstlijders. Door een centraal comité tol oprichting van Volks-sanatoria voor borstlijders in Nederland, bestaande uil de heeren dr. J. J. Homoet, voor zitter; dr. R. de Josselin de Jong en dr. J. Herman de Jong, secretarissen profs. drs. F, Halberlsma, H. A. Kooyker, W. Nolen, P. K. Pel, dr. G. H. Roessingh, profs. drs. S. S. Ro- senstein, B. J. Stokvis, S. Talma, dr. G. P. van Tienhoven, dr. C. van Wicherefi, prof. dr. C. Winckler en J. A. Wijnhof!, arts, is eene cir culaire verspreid, waarin het doel van het co mité wordt uiteengezet. De eerste taak van het comité zal zyn sub commissies in het leven te roepen, om liet comité te steunen in zijne pogingen en behulp zaam te zjjn in het verkrjjgen van de noodige gelden. Het comité zal zich hiertoe in de eerste plaats wenden lot de inspecteurs van liet ge neeskundig staatstoezicht en tot geneesheereu, verder tot hooggeplaatste personen, tot invloed- lyke mannen van verschillende politiekeu en godsdieustige richting en tot vermogende kapitalisten. Vol vertrouwen op de offervaardigheid zijner landgenooten vraagt het comité aller mede werking. Het hoopt daarbij niet alleen op grootere of kleinere bydragen, die ieder naar zijn vermogen beschikbaar zal stellen, maar ook op den krachtigen steun van den staat. Posterijen. Bevorderd worden met 16 Februari 1898 tot commies der posteiyen 3e lil. de commiezen 4e kl. jhr. J. E. von Büiow, te's-Gravenhage, en J. Lazonder, werkzaam bij het hoofdbestuur. De Prins von Wied heeft in een brochure zyn denkbeelden uiteengezet over de verver- sching van het water der Haagsche giachten door zeewater. Te 's-Gravenhage heeft zich een comité ge vormd .om een blyvende hulde tot stand te brengen aan de nagedachtenis vau den minister van staat mr. J. Heemskerk Az. Openbare zedelijkheid. Bij geli geilheid der Nat. Tentoonstelling van Vrouwen») beid in hel jaar 1898 te houden, zal van 11 13 Juli eene driedaageche samen komst plaats hebben tot bevordering der open bare zedelijkheid. De commissie van voorbe- Bij de regimenten infanterie zyn de miliciens der lichting 1897 die niet voor het blijvend gedeelte zyn aangewezen, in het genot van onbepaald verlof gesteld. QVERSCHTE, 31 Decembembcr. Hedenmorgen om halftien bad de spoeliagbaler J. van Rooijen het on geluk, aan de Lage Brug alhier van zijne met spoe ling geladen schouw te vallen. Gelukkig vrerd het ongeval spoedig bemerkt door de gebroeders Van der Weijden, die den drenkeling weldra uit zijn niet benijdenswaardige positie verlosten en aan boord van zijn vaartuig brachten. Bij Kon. besluit is benoemd tot hooglceraar aan de Polyt. school J. Kraus, civiel-ingenieur te Gronin gen. oud-hoogleeraar in waterbouwkunde aan de universiteit te Santiago. Bij Koninklijk besluit met ingang van 1 Mei 1898 aan den heer H. ran Eek, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het tale- graafkantoor te Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen, en ii benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Amsterdam, II. W. L. Leur, thans in gelijke betrekking te ütrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Barneveld, D. J. G. Boïmer, thans in gelijke betrekking te Ravestein. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Wormervcer, J. Muus Jr., thans in gelijke betrekking te Dieren. Bij Kon. besl. is aan mr. W. C. J. Alpherts, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontilag verleend als lid aan het college van regenten over de ge vangenissen te Breda, onder dankbetuiging Toor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van vermeld college van regenten, mr. C. L. M. E. J. E. baron Speijart van Woerden, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Breda. Bij Kon. besluit is aan M. L. R, F. Prévöt, ge boren te Le Teil (Frankrijk), F. A. Grison. geb. te St. Julien (Frankrijk), F. Wiese, geb. te Berghausen (Duitschlnnd), J. F. Liard, geb. te Doyc (Frankrijk), F. Ehrhard, geb. te Frankfort a/d Main (Duitsch- land), J. H, Heller, geb. te Keulen (Duitschland), R. M. D Maley, geb. te St. Julien Labrouiio (Frank rijk), L, Flamrn, geb. te Utterath (Dnitscbland), J. M. L. Rattaire, geb. te Aiton (Frankrijk, vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs in bet Missiehuis der paters van het Heilig Hart van Jezus, gevestigd te Leijenbroek, gsm. Sittard. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij bet departement vau financien tot hoofdcommies C. E' Lans, A. H. J. Smit en G. H. Tromp, thans commiestot com mies W. G. Denick Patijn, H. Kuhlmann, J. Wald- koetter, A. G. A. Elias Scbovel en J. C. L. 0. van Hnlst, adjunct-commies tot adjunct-commies C. W. L. Arbeiter, H. B. Kips, AV. C. L. de Waal, F. Sonne en 0. J. van Hiele, allen eerste klerktot pakker met rang van bode J. J. Remmerswaal, thans pakker met rang van assistentbode. Bij Kon. besluit is benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. 'Ned. marine-reserve, de heer C. Lieuwen. Door de arrondissements-rechtbank te Tiel is, ter aanvulling van de vacatur# van kantonrechter te te Vianen, opgemaakt de navolgende alphabetischc lijst van aanbevelingmr. H. B. van der Eist, substituut-griffier bij gemelde rechtbankmr. W. Iff. van Haaften en mr. W. Lulofs, griffiers bij de kantongerechten te Siicdrecht en Geldermalsen. i Scheepvaart. Gedurende het jaar 1897 zyn alhier uit zee aangekomen 50 stoomschepen met een inhoud van 77,452 M» netto, en 29 zeilschepen met een inhoud van 11,685 M» netto, uit de navol- de havens. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van A. Berkelaar ter aarde besteld. Aan dezen oud-stiijder tan '30, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis werd de laatste eer bewezen door de afdeeling Schiedam van de vereeniging »Het Vaderland getiouw." Aan de gioeve werd het woord gevoerd door den voorzitter der afdeeling, den heer Akkermans. r Deze wees er op hoe de overledene in zijn jeugd bange dagen had doorleefd toen hij den veldtocht van 1830 medemaakle. Spr. noemde het een plicht vau sliet Vader land getrouw" om de laatste e ;r aan den overledene te bewijzen. Het had spr. gegriefd toen Iny las dat deze oud-krijger zijn laatste dagen had doorgebtacht in een gesticht, door dat de regeering geen pensioen aan de oud strijders had toegekend, zoodat die nu afhingen van de liefdadigheid van familieleden of patroons. Spreker bracht hulde aan de vereeniging voor de vervulling van haren plicht in deze en bracht haar den dank namens de familie. De plechtigheid die door een talrijk publiek werd bijgewoond en in kalme orde plaats had, was hiermede afgeloopen. Met slaande trom werd daarna naar het St. Jacobs gasthuis teiuggekeeid. Aan de firma Ingelse Co. alhier werden wederom verschillende werkzaamheden buiten de stad opgedragen, o. a. de levering der be- noodigde machinerieën etc., alsmede de complete installatie eener roomboterfabriek te Mtll(N.-B.). Verder ook de complete inrichting van een stoomkorenmolen te Assen. Iu de stoombranderij >de Kraton" wordt een ptoef genomen met gas-gloeilicht. Voorloopig bepaalt zich deze tot de fabriek, terwijl by bevredigende resultaten ook de an dere gebouwen eu de terreinen met deze ban ders zullen verlicht worden. Gisteravond waren aan de vi*chmarkt aan gevoerd 2 partijen schel visch de pry zen wat en van f0.47'/s tot f 0.82'/2, leng bracht op f i.00, alles per koop. Heden morgen waren aangevoerd 2 manden schelvisch en een partij voorn, snoek en baars de prijzen waren van f 0.45 tot f 1.55, voorn van f 0.20 tot f 0.50, snoek van f 0.50 tot f 0.82'/s baars f 0.85, alles per koop. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 30 December. T. Pille, 49 jaar, en L. Oost veen, 37 jaar. F. C, Doornhagen, 25 jaar, en D. C. S. Tempelaars, 23 jaar. F. Erkelens, 26 jaar, en O. H. Liihring, 25 jaar. P. H. van der Linde, 20 jaar, en A. van Hoek, 20 jaar. Geboren 29 December. Aleida Maria Lidu'ina, dochter van J. T. Hickendorff en M. A. Kerklaan, Hoog straat. Bernardus Ntcolaas, zoon van H. van der Stoep en P. C. Zaal, Steenstraat. 30 December. Cornelia, dochter van H. van Leeuwen en D. Maltha, Adrianastraat. Overlcdrns 29 December. Hermanus Verstegen, oud 4 maanden, Laan. Hendrikus Arnoldus Nels, oud 10 maanden, Lauronstraal. 30 December. Willielmina van der Touw, oud 1 jaar en 3 maanden, Dam. Op Woensdag 29 December 1.1. vergaderden de verschillende sub-commissiën voor de kro ningsfeesten op het raadhuis alhier, tot benoe ming van voorzitters en secretarissen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2