HstIdsiïieüws. VL AARDINGEN. Kunst eu Wetenschap. Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. de godsdienstoefening bij in de Groote Kerk onder liet gehoor van ds, Cramer. 13 If- MM. de Koninginnen veigezeld van Prin ses EINabeth van uldeck-Pyi mout, woonden gisteren de Godsdienstoefening bij in de Fran- sche beik. I'nrijselio tentoonstelling. De Centrale Commissie voor de Parijsche tentoonstelling zal den lüden Januari te 'a-Gra- venhage in alaemeene veigaderirig bijeen komen. Na afloop daarvan \eieenigl do algemeerie voorzitter, baron Michiels van Verduijnen, de leden der centrale commissie eu hare oud-leden, de ministers Pieiaon, L"ly en Cremer. aaneen maaltijd. i'ersoonlijke Dienstplicht. Aan do Tweede Kamer der Staten-Geneiaal wordt het volgende adres gericht door de heeren C. van Lennep c. s. Geven met verschuldigd en eerbied te kennen, ondergeteekendeii, behoorende tot Neèrlafids jon gelingschap, die aan de loting voor de Nationale Militie reeds hebben deelgenomen of eerlang daaraan zullen deelnemen dat zij met de meeste ingenomenheid de toe zegging hebban vernomen van een wetsontwerp tot afschaffing der dienstverre».ging dat zij het stelsel van afkoop van dienstplicht verderfelijk achten voor de belangen van den Staat en van liet individu; dat bedoelde alkoop, die zelfzucht stelt boven bet Staatsbelang, strijdt met het eer- en het plichtgevoel, dat de jongelingschap moet bezitten en bezielen dat zij het hoogst onrechtvaardig achten dat de verdediging van den Vader]aml>chen grond op de schouders wordt gelegd van de armen, die de middelen tot afkoop missen, die bij het behoud van den geboortegrond het minst belang hebben en die den strijd van 't leven op de moeilijkste wijze moeten voeren dat zij gevoelen verplicht te zijn een goed voorbeeld te gevpn, door hun plaats in de ge- ledeien in te riemen naast de minder bevoor rechten en minder ontwikkelden, om waar noodig de rechten en de eer van 't Vaderland, troon, altaar en huisgezin te handhaven eu te verde digen tegen vreemd geweid Dat zij overtuigd zijn dat de dienst in de ge lederen weldadig zal werken op de vorming van het karakter, op de kracht van den wil, op het gevoel van eigenwaarde, op de frischheid en kracht van lichaam en geest; dat zij diep beseffen hoezeer het dFnen in de gelederen van het leger door de zonen der in vloedrijke en meer bevoorrechte ingezetenen de belangstelling in alles wat het leger beti eft zal doen stijgen en zoodoende daaraan een relief geven, dat algemeen wordt gewemcht; dat de afkoop van dienstplicht de kloof in stand houdt, die er bestaat tusschen zonen van hetzelfde vaderlandde belangstelling in het leger van de zijde der regeerende klassen onder mijnt. en zoodoende het zedelijk bewustzijn van het beste deel der natie schaadt; dat met allendie hot leger door eigen ervaiing kennen, zeer zeker ook de ruim 400 vrijwilligers, die het reservekader nu reeds telt, kunnen getuigen hoe doeltreffend in het leger tucht, ordezin, geest en lichaamskracht worden ontwikkeld dat de bezwaren, tegen het persoonlijk ver vullen van don dienstplicht aangevoerd, veelal mogen worden beschouwd als voorwendsels tot plichtverzaking dat zij geheel overeenkomstig het gevoelen van wijlen piofessor Buijs hel in volkomen overeenstemming met onze waardigheid achten, wanneer Hare Majesteit de Koningin, bij de troonsbestijging, de regeeririg kan aanvaarden over een volk, dat met het ontmannende, ver nederende en ontzenuwende stelsel van afkoop van dienstplicht gebroken heeft. Redenen waarom zij CEdelmogenden eeibiedig verzoeken, in het belang van liet ons allen dier baar vaderland, te willen medewerken om be doeld wetsontwerp tol wet te vei heffen. Zij die met de strekking van dit adres in stemmen kunnen als blijk daarvan een briefkaart of naamkaartje zenden aan den lieer C. van Lennep, te Wageningen. Yoikssanatorium voor Dorstlijders. In een vorig nummer is opgenomen een cir culaire van de heereri dr. J. I. Horneet c. s., waarin het denkbeeld wordt ontvouwd, in NedeiLmd volkssanatoria voor boistlijders te stichten. Naar het Kil. verneemt, heeft dit comité zich gewend tot het Wertheim-Comité, om dit in overweging te geven voor de stichting, die het tot aandenken aan den grooien philan- throop in het leven wil roepen, de keus te vestigen op bovenbedoeld plan en aan het eerste sanatorium den naam van A. C. Wertheim te verbinden. Melasse nis veevoeder. Over de waarde en bruikbaarheid van melasse als toevoegsel tot het gewone veevoeder loopen de meeningen nog zeer uiteen. En dit onderwerp is nu te meer van belang, omdat de melasse- prijzen voortdurend dalen en dus een greoter verbruik van melasse als veevoeder Hierin eenige verandering zou kunnen brengen. De wijze, waarop de melasse aan het vee gevoederd wordt, loopt zeer uiteen. Vooreerst kan men haar op zichzelve gebiuiken, doch veelal heeft eene vermenging plaats met andere stoffen zooals turf, palmkoekmeei, uitgeloogde «nijsels, de aardappelenpulpe der zetmeelfahrie- ken, enz. Door dr. Ramm werden in het afgeloopen jaar proeven eenornea op koeien, ten einde de voe dingswaarde van melasse in elk der bovenge noemde vormen vast te stellen..Vooreerst weid zoogenaamd melasseturfmeel beproefd, bestaande uit een mengsel van '20 deelen,turf en 80 deelen melasse; aan deze voedingstof wordt dikwijls bijzondere waarde toegekend, omdat door de vrije hurnuszuren van de turf de poUv-chzouten van de melasse geneutraliseerd worden. Verder wordt een mengsel gebiuikt, bestaande uit gelijke deelen palmkoekmeei en melasse, in de derde plaats een gedroogd mengsel van aardappeipuipe en melasse, door een zetmeelfabriek geleverd ten vierde snijdsels, die met melasse verzadigd en daarna gedroogd waren. Ter vergelijking werd tevens gevoederd met enkel gerstemeel en palm- koek van gemiddelde kwaliteit. Bovendien kregen alie koeien hooi en uitgeloogde snijdsels vermengd met stroo. De Tolgende resultaten werden ver kregen. lo. De koeien verbruikten dagelijks gemiddeld 8 Kgr. melasse per 1000 Kgr. levend gewicht. Alle mengsels van melasse, evenals deze op zichzelve werden door de koeien met graagte gegeten; alleen het mengsel van aardappeipuipe en melasse maakte hierop eene uitzondering, daar de koeien hiervan niet meer dan hoogtioo- dig was, aten. Verder toonde een der dieren een grooien afkeer van melasse met bovenge noemde stoffen vermengd, terwijl melasse zonder bijmenging van vreemde stoffen zonder weerzin werd vei bruikt. Ook werden enkele dieren na bet gebruik van melasse vermengd met turf of palinmeel licht ongesteld. 2o. Gedurende liet gebruik van melassevoeder nam bet gewiciit der proefdieren een wemigaf; met uitzondering van de uitgeloogde snijd.se Is met melasse verzadigd, waardoor het gewicht dier dieren belangrijk toenam. 3o. Met betrekking tot de koeien, die met gerstemeel gevoederd werden, bevatte de melk der koeien, die melassevoeder ontvingen, veel meer vetstoffen. 4o, Indien gelet wordt op de hoeveelheden en de kwaliteit der melk, dan verdient pulpe met rnelassse verzadigd den voorrang, doch werden met melasse alleen bijna even gunstige resultaten verkregen. Met de andere soorten melassevoeder werden wel goede doch niet zulke gunstige resultuten verkregen. Ook bleek, dat eene zeilde hoeveelheid suiker als in de mela«se bevat is, als zoodanig aan de dieren gevoederd niet dezelfde werking uitoefent als de melasse, zoodat de zouten, die daarin voorkomen, mede een rol .schijnen te spelen. Het suikergehalte van de melk werd door liet gebruik van melasse niet bcogerdau gewoonlijk, in maximum was liet verschil 0,44 pCt., ook behielden de melk en de boter geheel en al haar goeden smaak en reuk. In het algemeen kan dus uit deze proeven liet besluit getrokken woiden, dat melasse eeu zeer goed veevoeder is. De meest guostige resul taten werden verkregen met snijdsels met me lasse en met onvermengde melasse, terwijl turf en palinmeel minder geschikte bijmengingen zijn. Aardappeipuipe is geheel en al ongeschikt, daar de dieren tegen dit mengsel een bepaal den weerzin hadden. 2nd. Mercuur. Yee-nitvoer. In den laatsten tijd is in de Rijnprovincie een vrij sterke beweging ontstaan tegen de Viehsperre" voor Nederland. Bewijzen daar voor zijn de rnotiën, aangenomen in verschil lende Rijnlandsche steden, 't laatst te Kempen, waar niet minder dan 6 kreitzen waren ver tegenwoordigd motiën, alle van ongeveer gelijke strekking, nl. openstelling der grenzen voor Holland onder dezelfde voorwaarden als voor Denemarken. In beide landen tocli heerschen veeziekten hier mond en kiruwzcer, ginds tuberculose. Beide landen bezitten uitstekend vee, en is De nemarken door zijn geographische ligging de aangewezen leverancier voor Noord-Duitscliiand, om dezelfde reden was Nederland dat steeds voor 't westen van dat rijk. De laatste jaren echter verkeert de Rijn landsche boer in een zeer ongunstige positie tegenover zijn mededinger in het noorden, want 't fokvee dat hij door de sluiting onzer grenzen thans uit Denemarken moet betrekken, kost hem per beest 30 ft 50 mark meer dan toen de aanvoer uit Nederland plaats had. Het bestuur van den Rijnschea Bauernverein, een der grootste landbouwvereeriigingen van Duitschland, heeft dan ook den afgevaardigde graaf Von Hoensbroech opgedragen de Vieli- speire-quaestie in liet Piuisische Huis van Afgevaardigden ter sprake te brengen en er op aan te dringen dat de billijke wenschen der Itijnsche boeren worden vervuld. Graaf Hoensbroech is een Rjjnsch agrariër en heeft onder de boeren der Rijnprovincie giooten invloed. Tegenover den Bauernverein staat echter in dit geval de nog machtiger vBund der Land- wirthe", die zijn leden vooral telt in het noorden en oosten van Duitschland. De Deutsche Tages- zeitung, zijn hoofdorgaan, zegt nl. het volgende: nis dat niet (de opening der Holl. grenzen) den duivel uitdrijven door Beëlzebub Hebben de Rijnsche boeren verleden jaar niet gevraagd enkel de sluiting der Deensche grenzen? Nu zeggen ze, als we Deensch vee krijgen, dut ons tuberculose brengt, hebben we in plaats daarvan liever Hollandsch vee, dat misschien meer aan acute infectieziekten, zooals mond en klauwzeer, Ijjdt. - "Wij meenen echter, dat de openstelling der Hollan Ische grenzen naast de Deensche een voudig beteekent het eene kwaad bij het andere voegen. Wij meenen daarom verder, dat een algebeele sluiting der grenzen moet worden doorgezet en dat, als invoer van vee voor een bepaald doei vvoidt toegelaten, dit alleen mag geschieden onder toepassing van strenge qua rantaine maatregelen." De JSijm. Ct. merkt hierbij op, dat bet streven van den Bauernverein van andere zijde hevige tegenwerking zal ondervinden, en dat uit de beweging die thans in de Rijnprovincie bestaat, volstrekt niet mag worden afgeleid, dat de Duitsche markt eerlang voor onze veefokkers weer zal worden geopend. Yoortaan zal een premie worden toegekend voor het aanbrengen van gewezen gegradueerden, die zich voor den kolonialen militairen dienst verbinden en zuüen in het a'gerneen de bepa lingen omtrent het toekennen van aanbreng- premiën voor den genoemden dienst zoo mild mogelijk worden toegepast. OVERSCHIE, .3 Januari. Toen gisterenmiddag schipper Honstcdc zich met een kolenscbuit door de Rotterdamscbe Schie liet jagen, brak de stok, waar aan de lijn was bevestigd, met het ongelukkig ge volg, dat de man achterover in het water werd geworpen. Het ongeval werd nog juist bijtijds opge merkt door de bemanning van het stoombootje der Reederij ,.de Schie", die den reeds bejaarden schip per met een haak op den wal bracht. Burgerlijke Stand van Overschie. Ondertrouwd: 30 December. N.Bosman,jm., 28 j. en J. Kox, jd., 26 j. Geboren: 27 December. Marinus, z. van C. Martija. 29. Antje, d. van J. Laniens en E. Boin. Overleden: 28 December. M. K. v. d. Berg, wed. van E. Ruisbroek, 68 j. Sterftecijfers. De Staatscourant bevat eene statistiek der geboorten en der sterften naar den leefiijd en de oorzaken van den dood in Nederland over October 1897. Daaruit blijkt, dat bet aantal ovei ledenen met levenloos aangegevenen op 1000 inwoneis per jaar naar de maand October gerekend was voor het geheele rijk 15.37, voor de provincie Zuid-Holland 13.G9; voor de gemeente Schie dam 19.09. Vergeleken bij andere plaatsen van ongeveer gelijke grootte, hadden eeri lager sterftecijfer Delft 12.50, Leeuwarden 13.41, Deventer 14.70, Breda 15.91, Dordrecht '10.37, Helder 17.40; en hooger den Bosch 19.50, en Gouda 28.07. Te Gouda was het sterftecijfer dus bijna 27° maal zooveel als te Delft. Te Rotterdam was het sterfteprocent 17.70. Op heden, 4 Januari, herdenkt onze oud- stadgenoot, da heer C. J. Jufferinans, den dag, waarop hij voor l'Ji/s jaar door mgr. C. J. M. Bottemanue, bisschop van Haarlem, benoemd werd tot secretaris van het bisdom. D.'n 2en Januari herdacht de heer A. van der Zee den dag waarop hij een tijdperk van 25 jaren op het kantoor der fiima P. Loopuyt Co. is werkzaam geweest. Zoowel van zijn patroon als van collega's mocht hij zich verheugen in de ontvangst van hartelijke blijken van sympathie, waai bij stoffelijke bewijzen waren gevoegd, terwijl hij bovendien ook van vrienden menig hartelijk bewijs van belangstelling en vriendschap mocht ondervinden. De kolenmeter K, van Ooslerhoud herdacht den In Januari den dag waarop hij voor 45 jaren deze betrekking aanvaardde. BURGERLIJKE STAND. Geboren 30 Dec. Elisabeth Cornelia, dochter van L, H. Vredenbregt en E. Loog, Singel. 31 Dec. Petrus, zoon van P. Groenendaal en A. J. Vredenbregt, Broersvest. Cornelis Johannes, zoon van T. H. van Etten en G. F. Hoendt mp, BroersvestApolonia, dochter van A. Wuisman en H. van der Hoeven, Ileerenslraat. Overleden: 31 Dec. Adriana van der Velden, oud 69 jaar, wed. van B. G. Yerkaaik, Buitenhavenwig. 1 Januaii. Arend Gagestein, oud 70 jaar, Broersvest. Voor het afbrengen van het benoorden Wijk aan Zee gestrande vischsloepscbip VL, 173 Vooruit (zie ons vorige nummer) is een contract gemaakt met de Nieuwe Berging-maatschappij, te Amsterdam en Rotterdam. Blazers en gereedschappen liggen te IJmulden gereed om direct bij handzamer weêr met de werkzaamheden aan te vangen. Voor de versche visch is te JJmuiden f 519, netto besomd. Gisteren meldde men ons: De nabij Castricum gestrande stalen bunsloep Voorwaarts VL 173 is in den afgeloopen nacht door de nNieuwe Rotterdamscbe Bergiug-Maat- schappij" af- en hier binnengebracht. Het schip is volkomen dicht en heeft oogenschijnlgk niets geleden. Woensdag 5 Januari zal de eerste der vier Volkslezingen gehouden worden, die van wege de Chr. Jongelingsvereeniging dezen winter zul len plaats iiebben, »ln jiLiefde en Vrede" zal a.s. Wopnsdag optreden ds. J. de Lind van Wijngaarden, predikant te Utrecht met het onderwerp »Een kind Gods op weg naar het Vaderhuis". Vrijdagavond 7 Januari zal de heer Aiken- bout Schokker, directeur te Rotterdam van het filiaal van het Metereologisch imtituufj voor de Visschers-vereeniging in het lokaal sLiefde en' Vrede," eene voordracht houden over kompassen. Dit zeer belangrijke onderwerp voor de scheep vaart zal zeker vele belanghebbenden en belang stellenden aansporen deze lezing te gaan liooren. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 Jan. Willem Frederik, zoon van D. L. Baauw en A. van der Vlis. Zandstraat. Johannes, zoon van A. Brons en J. Maat. Oed, Waal. 2 Jan. Jakob, zoon van A. J. den Admirant en J. Brediu'-. Eendrachtstraat. 3 Jan. Johannes Bastiaan, zoon van H. van Wezel en N, M. Nuchteren. Afrol, Overleden: 3 Jan. Elizabeth Visser, oud 8 maanden. Ged. Biersloot. Prof. mr. M. W. F. Treub is met 1 Januari als eenig redacteur van het Sociaal Weekblad opgetreden. De door De Nieuwe Muziekhandel te Amsterdam te ondernemen concerten, te geven door het uit 800 personen bestaande „Scottish Orchestra" directeur Willem Kes, zullen plaats hebben op dc volgende data: Utrecht 1 Febr. in TivoliAmsterdam 2 Fcbr. in het Concertgebouw's-Gravenhage, 3 Fcbr. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen; Arnhem, 4 Febr. in Musis Sacrum; Dordrecht, 5 Febr. in Kunstmin (middagconcert)Botterdam, 5 Febr. in „de Doele"; Haarlem 6 Febr.. in de „Vereeniging." Als solist zal aan de concerten medewerken de violist Kosman, vroeger concertmeester van het orkest van Lamoureux te Parijs Te Amsterdam bestaat het plan om er nog een schouwburg te bonwen. g De heer Chrispijn zou artistiek directeur worden. Te Tilburg zal binnen enkele dagen een dagblad verschijnen onder den naam van: Het Tilburgsch dagblad voor het Volksbelang, Roomscli-kntholiek nieuws- en advertentieblad. Te Zwolle verschijnt een nieuw weekblad: het Zwohchc Weekblad, met vaste medewerking van de bh. J. Hoven, D' de Herder, J. J. Dikker en C. van Wielink. Ger. Kerken. Blijkens het „Handboek" der Geref. kerken be draagt het aantal kerken in ons land 685, bediend door 486 predikanten; 1 predikant is in Indie. Een zestal predikanten (rustende) stellen zich weder be roepbaar, even zooveel candidaten, terwijl eveneens 6 candidaten zich nog beroepbaar stellen. Het aantal emeriti-predikanten bedraagt 53. Het aantal vacante gemeenten '213. De jaarlijksche gewone Bondsvergadering van het Ned. Gymnastiek-verbond zal worden gehouden op Zondag 30 Januari, te Amsterdam, 's morgens 1QI/S uur. Het Bondsbestuur stelt voor het N. G. V. to doen deelnemen aan de inhuldigingsfeesten in September 1898. Voorts zal behandeld worden een voorstel van het Bondsbestuur, om in de wet op te nemen de overeenkomst, gesloten tusschen de Europcesche Turnbonden. Een groote gift. Door een lid der Nederduitscb Hervormde gemeente te Utrecht moet een gift van f 150,000 geschonken zijn aan de diaconie en diaconio- scholen dier gemeente. Wraak, Op Oudejaarsavond is bij den heer J. Hede- man te Almelo, den broeder van den fabrikant Hedeman, met een revolverkogel door een ruit geschoten, gelukkig zonder ongelukken te ver ooi zaken. De justitie doet onderzoek, maar totnogtoe zonder resultaat. Een schutterij-incident te Botterdam. In liet Beursgebouw te Rotterdam was Zondag middag het le bataillon der dienstdoende schut terij aangetreden om het brandpiket over te nemen gedurende de maand Januari. De opkomst van officie: en, onderofficieren en manschappen was ditmaal buitengewoon groot, daar aan een 12-tal leden van liet korps dienslmedailles zouden worden uitgereikt door den kolonel-commandant J.J. M. Blankenheijm, hetwelk gewoonlijk met eenig militair eerbetoon gepaaid gaat. Toen de vier compagnieën, die liet bataillon uitmaken, aangetreden waren, vroeg een der schutters, zekere Koning, op hoogst ongema nierde wijze aan zijn 2e luitenant Moens om een sslokkie", waarop hij door voornoemden luitenant op zqn onbeschofte handelwijze ge wezen werd. Door meerdere onhebbelijkheden wekte de schutter K. de ergernis van zjjn superieur op.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2