Woensdag 5 Januari 1898. N°. 9517. 51 "<e jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever" h. j. c. roelants. Kennisgeving. FEUILLETON. DE JONGE WEDÜWR BUITENLAND. Abonnemertsfrub voor Schiedam, per kwartaal 1 f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart - 1.05 franco per post, p. kwartaaL - 1.80 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREktlBOTEK8TRAAT 70, Telephron Ufo. 123. Advertentieprijs: Tin 15 gewone regels met inbe grip van cene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het 1e suppletoir-kohier der plaatselijke directe Belasting naar het inkomen, dienstjaar 1897/98, den'listen December 1897 door den gemeenteraad vastgesteld en den 27sten December daaraanvolgende door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. IVorder.de voorts een ieder aangemaand zijnen aan slag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 4den Januari 1898. Burgmeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 Januari '98. De Japansche gezant te Parijs heeft zich door een verslaggever van de Eclair laten inter viewen over het Verre Oosten. De gezant verklaarde dat de vrede voor Japan en de gezonde ontwikkeling van zijn handel en industrie volstrekt noodzakelijk is. Japan zou daarom geen incidenten uitlokken, •waardoor de gebeurtenissen overhaast zouden kunnen worden. Wat een verbond met Engeland betreft, verklaarde de gezant, dat te dien opzichte bij de Engelsche pers de wensch wel de vader der gedachte zou zijn. Zeker, er zijn in Japan zoo goed als in Enge- lard politici, die een gezamenlijk optreden der beide staten aanbevelen, ging de heer Kurino voort. Maar het is nog geen voldongen feit, en men zou te ver gaan, indien men beweerde dat een bondgenootschap staat gesloten te worden. Tot zooverre de gezant. Uit de te Londen ontvangen Japansche bladen blijkt intusschen, dat de bezetting van Kiautschau groote op schudding in Japan heeft teweeggebracht. In een buitengewonen ministerraad is be sloten aan de vertegenwoordigers van Japan in Duitschland, Engeland, Frankrijk en Rusland instructies te zenden om de volgende vragen te beantwoorden lo. Of de bezetting van Kiautschau het gevolg is eener entente tusschen Duitschland en Rus land; 2o. Of die bezetting blijvend zal zijn; 3o. Welke de ware beweegredenen voor die ROMAN DOOR HANS WACHENHUSEN. 34) Eindelijk vond mevrouw von Zirkow haar vriendin wanhopig in haar slaapkamer, bleek en machteloos uitgestrekt op den divan. Zelfs haar kamenier was niet bij haar. De courant lag naast haar. Zij wist dus dat zij haar vriendin geen nieuws kwam vertellen. Maar spreken moest de jonge vrouw toch. sWat is dat toch voor een onzinnige geschie denis l" riep zij uit, elk kan mij voorstellen hoe het je te moede is. Iedereen spreekt over jou en je man. Men wilde nog vee! meer weten dan in dat schendblad staatMaar begrijpen doe ik de zaak toch ook niet. Leo krijgt, den schijn van een ruw, ongevoelig man en jij van zijn offer te zijn. Maar men kan niets tegenspreken, indien men niet weet, hos de vork eigenlijk in den steel zit. Ik verklaar je, dat ik verschrikkelijk opgewonden ben." «Breng mij niet tot vertwijfeling," smeekte Maximinia met een moê gebaar, nik ben du onge lukkigste vrouw ter wereld Ik heb je toch wel eens gesproken van de schaduw die mij vervolgde 7" «Onzin Je bent te veel alleen geweest, wat geheel tegen je aard was." «Ik moet Leo zienl" Maximinia stond driftig op. Hij moet mij alles zeggen." bezetting zijn4o. Welke houding Engeland zal aannemen. Er moge aldus zekere neiging zijn èn in Engeland èn in Japan tot een verbond, het schijnt daartoe nog niet gekomen te zijn. De Daily Graphic, die na een beschouwing over den toestand in het Oosten tot de conclusie komt, dat Duitschland klaarblijkelijk een ge- isoleerde positie zal innemen in de wateren van China, deed daarom beter de hand in eigen boezem te steken. Het blad verklaart gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat er geen entente tusschen Duitschland en Rusland bestaat betreffende de gebeurtenissen in het Verre Oosten. De Russische regeering was niet officieel verwittigd van de bezetting van Kiautschau, die te St. Petersburg ook een slechten indruk heeft gemaakt. Aangezien Rusland, aldus gaat het blad voort, de bezetting van Kiautschau afkeurt, behoeft men niet meer bevreesd te zijn voor ontbinding van het Hemelsche Rijk noch ook voor een tegen Engeland gekeerd verbond. De crisis is alleen te danken aan een plaatse lijke twist. Inmiddels is de verhouding tusschen Rusland en Engeland al zeer gespannen, zóo zelfs dat de Londensche bladen als een te Plymouth circuleerend gerucht mededeelden, dat de En- gelsche admiraal in -de Chineesche wateren bevel zou hebben gegeven op een Russisch oor logsschip te schieten. De bladen voegen er evenwel bij, dat noch op het Foreign Office noch op de admiraliteit eenïg bericht is ontvangen dat aanleiding zou geven geloof te hechten aan die geruchten. Meer geloofwaardig schijnt hetgeen de Lon densche bladen uit particuliere depêches van Peking ontleenen. Uit deze door een jhooggeplaatst" persoon te Londen ontvangen berichten blijkt dat de Engelsche regeering al het mogelijke doet om China er toe te bewegen Port-Arthur tot vrij haven te verklaren. Het is te begrijpen dat Rusland, voor wien aldus het verkregen voordeel te loor zou gaan. zich daartegen krachtig zal verzetten. Volgens den correspondent der Times te Pe king worden de onderhandelingen met Rusland over een leening krachtig voortgezet. Indien die onderhandelingen een goed resul taat opleveren, voegt het City-blad hieraan toe, dan zal Rusland het recht hebben toezicht te houden op de inning der belastingen en zich te doen vertegenwoordigen in alle rijksraden. Over de quaestie van het toezicht op de Koreaansche financiën schrijft de Notuoje Wremja »Op Brown (den Engelschen ambtenaar) let natuurlijk niemand zooals op de Engelsche vlag, «Blijf toch kalm I" Haar moeder trad ook juist de kamer binnen. «Leo is weg, en ook Zirkow moet zooeven het hotel verlaten hebben. Ik wilde dat u mij maar niet mee hierheen had genomen", wendde zij zich tot mevrouw von Zukow «Maar ik had toch geen lust om mijn dejeuner te laten bederven, en heb dus voor ons driëen laten dekken. Waarschijnlijk zijn de heeren naar het parket om een aanklacht in te dienen wegens laster, of misschien ook wel naar het bureau der courant om den schrijver van het artikel te tuch tigen Kom, mevrouw. Minia zal intusschen wel kalmeeren." «Maak wat vooit," vroeg mevrouw von Zirkow Miximinia smeekend. «Je moet niet zooveel alleen zijn. Wij wachten je in de eetzaal." Maximinia waagde nauwelijks de bedienden onder de oogen te komen. Zij verzonk weer in somber gepeins. XXIII Leo, die Iaat placht op te staan, was nauwelijks wakker, toen majoor von Zirkow zich liet aan dienen. Deze wachtte dus ongeduldig, maar al spoedig werd een andere heer binnengelaten, wiens kaartje door een bediende bij prins Kontschakow werd binnengebracht. Zirkow stond in gedachten verzonken uit het venster te staren en wendde zich eerst om, toen bij Leo hoorde binnenkomen. Tot zijn vernissing zag bij toen baron Ilehrmann, die met een koele, maar beleefde buiging den prins groette. ïIJw Hoogheid heeft op mijn kaartje gelezen, in wiens naam ik kom", begon Ilehrmann. Geen spier vertrok in Leo's gelaat. Hij kruiste de armen over de borst. in een veroverd gebied geheschen. Hij is een voudig beambte in dienst der Koreaansche regeering. »Op last der laatste bestuurt Brown de douane, en Alexieff (de Russische vertegen woordiger) zorgt voor de financiën van Korea. «Ongetwijfeld zijn de financiën een hoogere sfeer dan de douanemaar wij gelooven dat Brown verstandiger zal zijn dan de Engelsche pers, en zeker de middelen zal vinden om mede te werken tot verbetering der hem opgedragen aangelegenheden, ook onder Alexieff s functie aan het Koreaansche ministerie van financiën". Bij de nieuwjaarsuitdeeling van ridderorden heeft Koning Victoria aan Brown het komman- deurskruis der St. Michaël- en George-orde verleend. Dat Esterhazy voor den krijgsraad wordt gebracht, is thans zeker. In den loop ran den dag van gisteren heeft generaal Saussier daartoe besloten. De krijgsraad zal den lOen Januari bijeen komen. De Jour weel dienaangaande nog te vertel len, dat er vermoedelijk vier zittingen zullen gehouden wordenwaarvan twee voor liet hooren der getuigen en een voor het houden der pleidooien. Esterhazy zelf is reeds verwittigd, dat hij naar den krijgsraad is verwezen. Over de behandeling dezer zaak wordt nog vernomen, dat de krijgsraad van geen enkel nieuw stuk zal kennis nemen. Alleen de stukken, die reeds door generaal de Peltieux en majoor Ravary zijn onderzocht, zullen een punt van behandeling uitmaken. Generaal Saussier zal dus nog juist dit zaakje kunnen opknappen. Den lGden Januari nl. treedt hij af als gou verneur van Parijs wegens zijn Imogen leeftijd. De generaal zal vóórdat hij van zijn ambt scheidt, nog eens het geheele garnizoen van Parijs inspectceren. Engeland schijnt zich voor te bereiden om nog eens met kracht op te treden tegen de heerschappij van den Mhadi. Belangrijke troepenversterkingen worden naar Egypte gezonden, en het Anglo-Egyptische leger wordt allengs vooruitgeschoven naar het Zuiden. De voorposten staan thans bij Eddamer dicht bij de plaats, waar de Atbara in den Nijl stroomt. Vier kanonneerbooten bevinden zich iu de nabijheid. Zaterdag LI. zijn eenige kanonneerbooten, die een verkenning in de richting van Shandy en Metemneh deden, op een gegeven oogenblik van beide zijden der rivier aan een levendig vuur blootgesteld geweest. liet geschut bracht het vuur der Derwischen «En waarmede kan ik den graaf van dienst zijn?" vroeg hij. «Hij verlangt opheldering en rekenschap over een duel van zijn broeder met u, dat ondanks de aanwezigheid van secondanten den onmiddellijken dood van graaf Alban tengevolge heeft gehad onder omstandigheden, die strijden tegen de eer." Leo klemde de lippen opeen. «En wanneer ik geen lust gevoel die te geven «Dan is mij opgedragen, u van een lage daad te beschuldigen." Leo verbleekte, maar terstond herwon hij zijn bedaardheid en wendde zich tot Zirkow: «Je zult we! zoo goed zijn, het verdere met dezen heer te regelen". Met die woorden wilde hij ilehr mann den rug toekeeren. «Het spijt mij dat ik geen genoegen kan nemen met deze opdracht aan mijnheer Von Zirkow", ant woordde Hehrmann. «En met welk recht?" vroeg de majoor naderbij komend. «Omdat mijnheer Von Zirkow", aldus ging Hehr mann, tot Leo gericht voort, «tot de getuigen van dit met de eer strijdige duel heeft behoord en dus medeschuldige is." Er heersclite een oogenblik stilte. sU heeft ook die opdracht van den graaf ge kregen?" riep Zirkow driftig. «Uitdrukkelijk I" «Dun zal ik hem dwingen, ook mij genoeg doening te geven!" antwoordde Ziikow woedend. «Eerst wanneer graaf Alban u die waardig keurt! Ik verwacht intusschen de keus van een anderen getuige, nog van morgen. Graaf Alban wenscht zijn rekening op eervolle wijze af te egenwel spoedig tot zwijgen, waarop de kanon neerbooten hun verkenning nog 32 mijlen naar het Zuiden, voortzetten en 4 schepen prijs maakten. De zending van troepen naar Wady-Halfa is volgens de laatste berichten meer defensief dan offensief. De aanleiding er toe zou gezocht moeten worden in het opdringen der DerwLehen naar het Noorden. Gemengde ÏHededeelingcn. Volgens de Daily Nnos zijn de gematigde patroons in het machine-vak geneigd de fabrie ken te heropenen op de basis van den status quo ante. De seei'etaris van de werklieden-associatie verklaarde Zondagavond in een bijeenkomst, dat de strijd zal voortduren totdat de patroons besloten hebben den achturigen werkdag in het geheele Vereenigde Koninkrijk toe te staan. Nu weer loopt te Berlijn het gerucht, dat Bismarck zich in den laatste» tijd zoo moeilijk beweegt, omdat hij aan lichte waterzucht in de voeten lijdt. Prof, Schweninger hoopt die evenwel weer spoedig te kunnen doen verdwijnen. By de gebruikelijke jaarlijksche hulde aan Gambetta in diens sterfhuis te Jardies is door Waldeck-Rousseau een merkwaardige rede uitge sproken over Gambetta's invloed op de lieden- daagsche politiek. Romero Robledo heeft een feestmaal gegeven ter eere van generaal Weyler, waarbij beide heeren elkaar duchtig in de hoogte hebben gestoken. De president der Hongaarsche kamer heeft een schrijven medegedeeld van baron Ranffy; kennis gevende van de handhaving van het tegenwoordig vergelijk met Oostenrijk door keizerlijk besluit. Op ve i ïek van den minister-president werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Een iradó van den Sultan beveelt de Turksche admiraliteit om van den vertegenwoordiger van Armstrong Co. beramingen, plannen enz. te vragen voor den bouw van een eerste-klasse gepantserden kruiser. Het blijkt, dat er geen formeel voorstel is gedaan om prins George van Griekenland te benoemen tot gouverneur van Kreta. Wel is zijn naam genoemd voor dat ambt. Menelik van Abessinië zou er over denken de Fransche expedities in aequatoriaal Afrika, en speciaal de plannen van Leontielf, door een leger te ondersteunen. Aldus zou den minister van buitenlandsche zaken van Italië uit Engelsche bron zijn ge meld. sluiten, en daarvoor heeft hij betrouwbare getuigen noodig." Zirkow's gelaat kleurde zich donkerrood, terwijl Hehrmann een afgemalen buiging maakte en het vertrek verliet. «Hoe komt die zaak zoo in eens uit de lucht vallen?" vroeg Leo na eenige oogenblikken. «Heb je dan de courant nog niet gelezen?" Verwonderd schudde Leo het hoofd. «Lees! Hier is het!" Leo las. Hij verbleekte. «De zaak moet spoedig afgedaan worden," zei hij vastberaden. «In een uur kan het gebeurd zijn. Wacht mij hier!" «Blijf nog even, Leo!" Zirkow trad hero in den weg. «Wij hebben de zaak overijld. Dit tweede duel met een Alban had vermeden kunnen worden, wanneer je gesproken hadt. Jij alleen kunt het Laai ra ij spreken I" vroeg hij met aandrang. Leo staarde voor zich uit. «Te laat!" zside hij. «De beleediging was op zettelijk I" «Ook die had voorkomen kunnen worden." «Onmogelijk I Rudorf, die mij om Maximinia haat, zou mij nu een lafaard noemen." «Maar het schandaal I Denk er nog eens over na, ter wille van onze vrouwen. Laat mij spreken I" «Te laat, zeg ik je. Men zou ons beiden lafaards noemen." «Misschien is er nog een uitweg te vinden." «Dien mag ik niet meer zoeken. De naam Alban is mij noodlottig. Wladimir Ostrovvski zal mij ganrno ten dienste zijn I" Hij snelde naar buiten. Vordl vervolgd

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5