51"" jaargang. Vrijdag 7 Januari 1898. N°. 9519. Eersfe Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FBXJILLETOlSr. DE JONG-E WEDUWE. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS, BUITENLAND. Wn'i' j - tjjr. ABOSKEMEirrsPEijg voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU J BOTEBSTKA .1T TO, Telophoon Xo. 123. ADvrr.TKNTinpp.iJS: van 15 gewono regels met inbo- grip van cene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. rggya g--v»?*3gjmi jure Algemeen overzicht. Schiedam, 6 Januari '98. Bij onze zuidelijke naburen staan par- tieele verkiezingen voor de deur, in de provin ciën Luik, Limburg, Henegouwen, en Oost- Ylaanderen. Met het oog op die verkiezingen, maar ook op die van '1900, zal te Brussel eerstdaags het zesde vooruitstrevende congres worden gehouden Het vijfde congres van dien aard was dat van 25 Maart 1894, evenals het liberale con gres van 8 April daaraanvolgende, ten doel hebbende de voorbereiding van de algemeene verkiezingen in October van dat jaar, de eerste volgens het meervoudig kiesrecht en waaraan de nieuwe kiezers deelnamen. Men mag aannemen, dat ook bij de volgende stembus-campagnes de strijd krachtig zal wor den gevoerd, en het is een verblijdend teoken, dat er een neiging bestaat onder liberalen en radicalen, zoo al niet één groote partij te vormen, dan toch bij de verkiezingen gezamen lijk in den strijd te gaan. De heer Paul Janson wil intusschen meer. Hij wenscht een samengaan van liberalen, ra dicalen en sociaal-democraten op het programma: strijd tegen de clerieale regeering, proportio- neele vertegenwoordiging en afschaffing van het meervoudig kiesrecht. Hij wil dat het program van ieder der par tijen door dit verbond intact wordt gelaten. Ingeval evenwel die coalitie niet mocht tot stand komen, dan wenscht hij aan de locale vereenigingen over te laten de voorwaarden voor den verkiezingsstrijd vast te stellen, en hij zelf neemt dan als plateforme aan: strijd tegen de clerieale partij afschaffing van meer voudig en invoering van proportioneel kiesrecht hervorming der belastingen, met name der in komstenbelasting verzekering van de arbeiders tegen ongelukken, ziekte en ouderdomaf schaffing van plaatsvervanging en loting in het leger met verkorting van diensttijdonderzoek door een militair-parlementaire commissie naar de reorganisatie der weermiddelen. Het zal interessant zijn na te gaan, wat er van dezen hoed van Janson terecht komt. Volgens de Ind. Beige is Emile Vander- velde, de bekende socialistische leider, zoo min als het groote liberale blad, gediend van een coalitie op den voet als door Janson wordt gewenscht. Men weet wellicht, dat ook in 1894 van zulk een verbond niet veel is geworden. De socialisten gaven er de voorkeur aan op eigen gelegenheid den strijd te voeren. Terwijl men in België bezig is de liberale ROMAN DOOR HANS WACHENHOSEN. 30) Op dit oogenblik reed het rijtuig der prinses voor. Maximinia greep zijn arm. sWeet ti, waar de prins heen is gereden 1" sik hoorde hoe hij den koetsier den naam van een hotel toeriep." sWil u met mij meegaan Ieder seconde van uw tijd zal ruim vergoed worden." Zij trok hem mede. Een harer bedienden stond reeds aan het portier te waehten en zag met ver bazing hoe de armoedig gek!e»de man eerbiedig tegenover de prinses plaats noen en den koetsier toeriep waarheen hij moest rijden. Voor het hotel gekomen, zag Maximinia twee bedienden staan, die een druk gesprek in het Russisch voerden. «Zijn jullie in dienst van Wladimir Ostrowski riep zij ben in dezelfde taal toe. Zij had van Leo gehoord dat zijn vriend daar logeerde, sis prins Kontschakow bij hem «Hij was hier", antwoordde een van hen onder danig. sEen kwartier geleden zijn beiden wegge reden." Waai heen Beiden zwegen alsof het hun verboden was iels te zeggen. partij nieuw leven in te blazen, ziet Hongarije een zijner partijen in het parlement in bungen doodsstrijd. De strijd tegen het ontwerp van een voor- loopig vergelijk met Oostenrijk, met groote volharding door de onafhankelijkheidspartij tegen de regeering van baron Banlïy gevoerd, is geëindigd met de overwinning der laatste. Niet alleen dat de regeering ten slotte, ondanks het obstructionisme der independenten, een regeling tot Mei a.s. heeft weten tot stand te brengen, om intusschen, wanneer de toestand in Oostenrijk verbeterd is, een nieuw vergelijk te kunnen uitwerken, maar de strijd tegen de regeering heeft de partij der onafhankelijker! zelve aan den rand van den afgrond gebracht. De partij, die eens gold als de draagster van het ideaal van het echte magyarendom, levert thans een beklagenswaardigen aanblik op. Gedurende den strijd tegen het ontwerp- vergelijk heeft zij allengs de eene concessie na de andere aan de regeering moeten doen in de hoop, de Kroon op haar beurt tot concessies te bewegen. Zonder iets tot eigen voordeel te hebben tot stand gebracht, heeft zij mede de verantwoor delijkheid te dragen van de ongrondwettige positie, die Hongarije thans tegenover Oosten rijk inneemt. Een der uitnemendste leden der partij, Ga briel Ugron, is het politiek geknoei moede. Hij wil zich, althans in den eersten tijd, uit het openbaar leven terugtrekken. Vooral is men ontevreden op Franz Kossuth, die onder verdenking staat, achter de partij om, afspraakjes gemaakt te hebben met baron Banffy. Het is waarschijnlijk dat de scheuring in de partij ook hierdoor nog grooter zal worden. Een Maandag j.l. gehouden vergadering moest tot gisteren worden verdaagd, maar de over- groote meerderheid had zich niet de moeite gegeven deze conferentie bij te wonen. Tusschen Duitschland en China is het thans tot een regeling gekomen. Het Tsurrg-li-Yamen heeft Dinsdag j.l. ver gaderd en een besluit genomen in zake Kiautschau. De Reichsanzeiger deelt dienaangaande mede, dat bij deze door de Duitsche en de Chineesche regeeringen getroffen schikking aan Duitschland voor langen tijd wordt verpacht een gebied van eenige vierkante mijlen aan de Kiautschau-baai. Voor den tijd dier overeenkomst staat China zijn souvereiniteitsrechten over dat gebied aan Duitschland af. Ingeval Kiautschau niet geschikt blijkt voor Duitschland, zal China aan dit rijk een ander deel der kust afstaan. Terwijl aldus aan Duitschland zeker grond gebied wordt afgestaan, al heet het ook alleen verpacht te worden, meende men dat ook Engeland eenige vergoeding zou eischen. ïHonderd roebels voor wie de waarheid zegt." Zij zagen elkaar vragend aan. x>Jullie komen in mijn dienst, als je ontslagen wordt." Zij noemde haar naam, en beiden bogen onderdanig, terwij! een van hen haar de verlangde inlichtingen gaf. ïKent u die plaats? vroeg Maximinia Bernard. ïEen do'-p in de buurt. Ik zal naast den koet sier gaan zitten." Meldt je bij mij aan! En jij, rijd zoo hard als je kont," riep zij den koetsier toe. sMijnheer zal je zeggen waarheen." Bernard was op den bok gaan zitten, cn bet rijtuig vloog over den weg Een kwartier later was het dorp bereikt. Twee huurrijtuigen stonden aan het uiteinde van het dorp voor een uitspanning aan den straatweg. ïlloe lang zijn jullie hier?" riep Bernard de koetsiers dier rijtuigen toe. ïEn wie hebben jullie gereden?" nik ben hier eerst vijf minuten, liij is al langer hier," was het antwoord. sWij hebben ieder twee heeren hierheen gebracht Zij zijn daar de kloof in gegaan." nVooruit 1 Al vallen de paarden er bij neer riep de prinses Bernard toe, na een viuchtigen blik op het tamelijk steil dalende, dicht begroeide pad, en in galop vloog het rijtuig door de rotsachtige kloof. XXV. De wielen van het rijtuig liepen gevaar te breken, en de paarden struikelden over den ongebaanden weg. De koetsier keek om en schudde zwijgend het hoofd. Maar aan de Press Association werd officieel verzekerd, dat het bericht, als zou de Engelsehe regeering bij China aandringen op afstand van grondgebied, volkomen ongegrond is. Wat er waar is van de onderhandelingen, die China te Londen iieeft aangeknoopt voor liet sluiten eener leening, is evenmin met zekerheid gebleken. Het denkbeeld van zulk een leening, met garantie der rente, wordt wel inde Citi/algemeen goedgekeurd, en niemand twijfelt aan de juist heid der berichten dienaangaande. Van verschillende zijden dringt men er op aan, dat de regeering zulk een leening zal bevorderen en, zoo noodig, een rente garantie toestaan. De Globe spreekt die meening openlijk uit; de Times doet het meer bedekt door er op te wijzen, hoe indertijd de aandeeien van het Suez-kanaal zijn opgekocht, waarbij het blad de aansporing voegt, om een dergelijke gele genheid in ieder geval niet te laten voorbijgaan, zonder nauwkeurig te overwegen, of niet het doel den prijs waard is, De Standard geeft sub rosa, maar niettemin zeer duidelijk, een gelijke meening te kennen. Zelfs het voornaamste orgaan der oppositie, de Daily Neuissluit zich bij het denkbeeld aan, met de opmerking, dat lord Salisbury, indien hem deze aangelegenheid is voorgelegd en hij de mogelijkheid ziet om door hot Britsche crediet de positie van sir Robert Hart in China te versterken, voor zijn politiek vermoedelijk allerwege waardeering zou vinden. Intusschen kondigt de Evening News reeds de afsluiting aan eener Chineesche leening van 16 millioen p. st., onder garantie der Britsche regeering. Het zal nog moeten blijken, of dit bericht niet wat voorbarig is. «ïcmcngde McdedecIIngen. Kardinaal Vauglian, de katholieke aartsbis schop van Westminster, heeft een open brief gepubliceerd over den strijd in het machine vak, dien hij diep betreurt. Hij stelt voor, door een scheidsgerecht den strijd te doen beslissen. Hot denkbeeld is reeds vroeger geopperd, maar de uitvoering er van is niet gemakkelijk. Gisteren is te Bristol het jaarlijksch congres van mijnwerkers geopend. 332.000 arbeiders waren er door 54 afge vaardigden vertegenwoordigd. Aan verschillende mijnen in het Belgische district Charleroi zijn werkstakingen uitge broken. Op een plaats trachtte men de rust te verstoren, wat evenwel door de gendarmes voorkomen werd. Volgens het Petit Journal komen onder de getuigen, die gehoord zullen worden in de zaak- Esterhazy, ook voor Mathieu Dreyfus en 20 officieren van den generalen staf. Bernard liet stil houden, sprong van den bok en hielp de prinses bij het uitstappen. Met moeite gingen zij voort door de smalle en steil dalende kloof. Eensklaps slaakte Maximinia een kreet van vreugde. Voor hen breidde zich een da! uit. Uit geput bleef zij staan en greep Bernard's arm. ®Kijk!" riep zij uit. En opnieuw ijlde zij voort, met opgeheven arm haar zakdoek zwaaiend. Zij hei kende graaf Alban, die juist aan een anderen heer een pistool overgaf. Ook Leo en Wladimir Ostrowski zag zij, die met den rug naar haar gekeerd stonden. »Leo, houd op riep zij, terwij! zij naar hem toesnelde. Giaaf Emmerich en Elehrmann herkenden haar met verbazing, en de eerste liet zijn arm zakker,. Intusschen hadden ook Leo en zijn vriend zich omgewend en Maximinia gezien. Ostrowski trad beleefd achteruil, toon zij op haar man toeliep en hem omhelsde. ïDe Hemel zij gedankt!" riep zij uit. sDoor dezen man heeft hij mij een boodschap gezonden Daarbij wees zij op Barnard. Jij zelf hebt destijds de getuigen den mond gesloten. Maar hij mocht spreken, en hij heeft nog te rechter tijd ge sproken." Leo reikte Ostrowski het pistool over en legde zijn arm om haar schouder. nik kon hen niot meer ontslaan van hun eere- v.oord. De beleediging van de zijde van graaf Alban was al gebeurd. Nu mag ik die vergeven. Ik ben er toe bereid, wanneer luj verzekert dat hij ïNiet meer, Leo 1" vleide Maximinia, hem stuee- kend in het gelaat ziende en op zijn arm leunend. Men zegt, dat een instructie is begonnen om \ast te stellen, of de familie Dreyfus de dupe is geweest \an af/.etters. Scheurer-Kestner, die naar den Elzas is ge weest, houdt in een brief aan »een senator" zijn overtuiging staande. De president van bet hof van cassatie te Parijs, Quesnay de Beaurepaire, heeft tot den minister van justitie het verzoek gericht, een eere-jurv te benoemen, voor welke hij zich zal kunnen verantwoorden over de beschuldi gingen, die in de Panama-commissie tegen hem zijn uitgebracht. Naquet heeft bericht, dat hij zich tusschen 18 en 25 Januari a.s. ter beschikking der Fransche justitie zal komen stellen, om zich te verantwoorden in de zaak-Arton. De gemeenteraad van Berlijn heeft met groote meerderheid besloten een gec'enkteeken op te richten voor de strijders van 1818. De regeeringspresident van Brandenburg moet nu aan den burgemeester hebben kennis gege ven dat dit besluit den Keizer zeer mishaagt, reden waarom hij hoopt dat de burgemeester van zijn recht zal gebruik maken door het be sluit van den raad te vernietigen. Te Madrid zegt men dat het hoog militair gerechtshof generaal Weyler niet verantwoor delijk heeft verklaard en een voor hem gunstig vonnis heeft uitgesproken. De Porte heeft in alle stilte drie Bulgaarsche bisschopsberats toegestaan, nl. voor Monastir, Debre en Strumnitza. Delyannis is van meening, dat een ministe- rieele verandering zal r. eten plaats vinden, zoodra de Kamer bijeenkomt. Het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de Kamer zal worden ontbonden. Het rapport der commissie voor de finantieele controle over Griekenland kan spoedig te gemoet worden gezien. De Grieksche Kroonprins keurt in een rap port, dat voor een deel aan de enquètc-com- missie zal worden voorgelegd, de houding van verscheiden hoogere officieren, vooral van de cavalerie, sterk af. De Grieksche regeering heeft zich bereid verklaard 200.000 pond op de oorlogsschatting af te betalen. Officieel wordt verzekerd, dat de vorst van Montenegro zich verzet tegen de benoeming van Petrovitch tot gouverneur van Kreta, om dat hij als souverein van een Balkan-staat zich niet wil moeien in het streven van een der landen van den Balkan, en omdat de mogend heden hem niet over deze candidatuur hebben gei aadpleegd. Aan don gezant van een der mogendheden te Athene is opgedragen, koning George te uMijnheer Bernard, zeg graaf Alban alles, wat ik u bidden mag." Bernard gaf bereidwillig gehoor aan tiaar verzoek en ging naar Emmerich toe, die wrevelig over deze stoornis met de armen over elkaar geslagen naast Hehrmann stond. Zwijgend luisterde hij naar Bernard, »En het is geen fabeltje, wat u mij daar vertelt, mijnheer?" vroeg hij trotsch. »Ik ben oud en levensmoede", antwoordde Ber nard met een droef lachje. »Ik verwijt mij alleen, dat eerst deze treurige geschiedenis mij lot spreken heeft gebracht. Prins Kontschakow heeft zich be reid verklaard den getuigen hun eerewoord terug te geven; ook zij zullen kunnen zeggen wat hun tot- nu toe niet geooiloofd was." Zijn blik viel op een ruiter die uit de kloof was komen aanrijden, van het paard sprong eu zich tot Leo wendde. vZirkow I" riep Hehrmann uit. »Een dier ge tuigen 1 Je vindt het toch goed vroeg hij Emmerich, die hem begreep en knikte. Ilahrmann trad naar voren, maar bleef op de helft van den afstand, als een parlementair, staan. sik mag dus spreken vroeg Zirkow met een gebaar, dat Leo begreep Daarop ging hij Hehrmann tegemoet en wisselde eenige afgemeten woorden met hem. sDan neem ik uit naam van graaf Alban de door mij uitgesproken beleediging terug." Hehrmann reikte Zirkow de hand en deze nam ze ain. Vergun mij evenwel, ook uit zijn naam, een vraag: waarom heeft prins Kontschakow nu zeif dit duel verlangd, terwijl luitenant Kurovski een duel in den ge- bruikelijken vorm om eer. eed moest weigeren Zirkow glimlachte. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5