BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Reclitzahen. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. polsen over de benoeming van prins George van Griekenland tot gouverneur van het eiland. Uit Ka'iro wordt bericht, dat generaal Kit chener zich met zijn --laf nog steeds te Wadv- Halfa bevindt. De regeering heeft verscheiden booten be vracht. Gisteravond zou de eerste afdeeling troepen naar Berber vertrekkende rest van het regi ment zal in het laatst dezer week daarheen worden gezonden. In zekere kringen te Kairo beweert men, dat de BiiGdie regeering de inneming van Omdurman als pleister wil leggen op de wond, aan de Engelsehe IJdelheid in Jndiii en China toegebiacht. Volgens de New-York World wacht Maximo Gomez kalm af of Spanje door verkoop of door een ooi-log met de Yereenigde Staten Cuba zal verliezen. Het aantal Cubaan«che opstandelingen zou 30.000 bedragen, waarvan er 10.000 zich in het oostelijk gedeelte van het eiland bevinden. üoogere Krijgsschool. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar voor toelating tot de floogere Krijgsschool worden opengesteld voor het leger hier te lande 13 plaatsen, en voor dat in Nederlandseh-Indig 9 plaatsen, welke plaatsen als volgt worden verdeeld: A. Leger hier te lande: a. Krijgskundige studiën; G voor officieien van het wapen der infanterie 1 voor officieren van het wapen der cavalerie'2 voor officieren van het wapen der artillei ie en 1 voor officieren van het wapen der genie. I. Studiën voor deo intendance- dienst 3 plaatsen. B. Leger in Nederlandsch-Indië: a. Krijgs kundige studiën: 3 voor officieren van het wapen der infanterie; 1 voor officieren van het wapen der cavalerie; 1 voor officieien van het wapen der artillerie en 1 voor officieren van het wapen der genie. b. Studiën voor den intendance-dienst 3 plaatsen (St. Gt.) Koloniale Reserve. Bij de koloniale reserve werden in 1897 aan genomen 285 man voor G, 29 voor 4 jaren en 25 bij het vaste personeel van de reconvales- centen-afdeeling te Zutfen voor G maanden. Bij genoemde afdeeling werden 408 militairen, wegens tijdelijke ongeschiktheid uit O.-Indië teruggekeerd, ingedeeld. Uit O.-Indië keerden mede terug 115 reser visten wegens eind van diensttijd of tijdelijke ongeschiktheid. Aan 78 man werd paspoort verleend 204 verlieten het korps met gagement, varieerende tusschen f '109 en f 50022 werden wegens aanhoudend slecht gedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en 45 over leden in O.-Indië. In 1897 vertrokken 4 detachementen te zamen sterk 416 onderofficieren en soldaten naar Indië, zoomede 32 vreemdelingen van de reconvales- centen-afdeeling. Op 1 Januari 1898 was de koloniale reserve sterk 2251 onderofficieren en soldaten, van wie 1404 gedetacheerd in O.-Indië. Uitgeleverd. De Rcgeering heeft de uitlevering gelast - - in strijd met de adviezen van de RoUerdamsche rechtbank en den verdediger mr. E. S. Hollander van den 43-jarigen landverhuizersagent Antonio Gergolet te Genua, die volgens een mandat d'atrèt verdacht werd van tromperie in zijne betrekking als chef eener transatlantische stoomvaart-maatschappij te Genua tot een be drag van circa f 2000. Te Rotterdam was hij den 25 September 1.1. in het hotel Allard aan de Nieuwe Ila ven gear resteerd. Gisteren is hij naar Italië getransporteerd. Melasse. Tot nu toe werd het in de abattoirs ver zamelde bloed gebruikt voor de vervaardiging van aibumine en daaruit gemaakte preparaten. Nu evenwel deze industrie in den laatsten tijd door den lagen stand der prijzen bijna niet meer loonend is, hebben de Deensche apothekers Claussen en Friedrichsen een procédé aanbe volen, waarmede uit het in groote hoeveelheid aanwezige bloed in de slachthuizen een voor treffelijk veevoeder bereid kan worden, door het bloed met melasse en zemelen te vermengen. Tot ambtenaar aan de Gemeente-Secretarie (afd. Alg. Zaken) is door Burgemeester en "Wethouders benoemd de heer J. W. van Oordt, thans ambtenaar ter Secretarie te Groesbeek. Door de Commissie voor de Gemeentereini ging zijn tot arbeiders bij die reiniging be noemd B. van Harmeien, P. van de Water, P. vari der Hoeven, B. Berkel en A. Klaassen. Hedennamiddag te twee uur had door Burgemeester en Wethouders ten raadhuize bij inschrijving plaats de verpachting voor 5 jaren van 3.34 II.A. griend, achter den strekdam tegenover Pernis. Ingekomen waren de volgende nsehrijvicgenJoost Kraaijenvelt te Baren- ilrecht f GG.80A. Schippers te Oud-Beierland 168.74 en C. Kalis Pz. te Puttershoek f72.10 voor de massa. De toewijzing zal later geschieden. Ten gevolge van een bericht voorkomende in enkele bladen loopt hier ter stede het gerucht dat wederom een kind wordt vermic t, dat ver moedelijk zou zijn verdronken. '"ij kunnen dit bericht gelukkig zeer stellig teg< napreken. De zaak is deze. Den eersten dag na de vacaritie hadden een drietal knapen blijkbaar geen vol harding genoeg om een geheelen dag op de --choo! door te brengen, waarom zij des middag de voorkeur gaven aan wandelen. Twee van hen waren reeds des middags te 5 uur thuis, terwijl de derde des avonds door de politie op straat werd aangetroffen en naar huis geh- i lit. Men ziet dus, van vermissing of verdrinking is gelukkig geen sprake. Hedenmorgen te ruim 7'/s uur had de onge veer 70-jarige G. tl., wonende Proveniershuis, het ongeluk om bij het aan boord gaan van een kolenaak, waarop hij als kolenmeter moest gaan werkeu, mis te stappen en in het water te vallen. Dit werd opgemerkt door C. Voogd, die hem met behulp van eenige zakkendragers spoedig op het droge wist te helpen. Hedenmorgen geraakte de kleine wagen van de tram bij het wisselen op de Koemarkt io een put, die daar tusschen de raift is ter herstelling van den weg. Met veel moeite slaagde het personeel, ge holpen door de omstanders, er in den wagen weer in de rails te krijgen. Het ongeval veroorzaakte een oponthoud van 20 minuten. Door het omvallen van een petroleumlampje, dat op een brandend fornuis terecht kwam, ontstond hedenmorgen brand in pand Cl1 aan den Singel. Een paar luiers en kousjes die daar te drogen hingen, zijn verbrand; verdere schade werd niet aangericht, daar te hulp geroepen buren het vuur dadelijk konden blusschen met een emmer water. BURGERLIJ KE STAND Gehuwd .- G Jan. B. Vrolijk, 25 jaar, en J. M. Huisdier, 27 jaar. Overleden 5 Ian. Jan van den Hoek, oud 4 maanden, Zalmstraat. „Varia". Thans is verschenen het programma van den declomatie-wedstrijd, welke Maandag 10 dezer door de tooneel- en letterlievende vereeniging sVaria", alhier zal gehouden worden ter gele genheid van haar vijfentwintigjarig bestaan. De jury is samengesteld als volgtL. Akker huis, hoofd eener school te Schoonhoven W. J. van Dusseldorp, fabrikant alhier, en M. van Kleeff, predikant te Leiden. De prijzen zijn de volgende: Afdeeling Ernst. Eerste prijsEen massief zilveren medaille met diploma, aange boden door het Plaatselijk Bestuur van Vlaar- dingen. Tweede prijsEen zilveren medaille met diploma, aangeboden door de dames der werkende leden van sVaria". Derde prijs Een zilveren medaille met diploma, aangeboden door den leeskring b Eensgezindheid". Afdeeling Luim. Eerste prijsEen massief zilveren medaille met diploma, aange boden door den KdelAchtb. Heer R. A. Ver- ploegh Chassé, burgemeester van Vlaardingen. Tweede prijs: Een zilveren medaille met di ploma, aangeboden door de Gymnastiek- en Scherm vereeniging »Leonidas". Derde piijs: Een zilveren medaille met diploma, aangeboden door de Zangvereeniging Euterpe". Daarenboven voor den prijs bij uitnemendheid Afdeeling Ernst. Een massief zilveren medaille met diploma, aangeboden door 11, M. de Koningin-Regentes. Afdeeling Luim. Een massief zilveren medaille met diploma, aangeboden door H. M. Koningin YVilhelmiua. In den wedstri,d bij uitnemendheid, aan welke de zes prijswinners gehouden zijn deel te nemen zijn de verplichte verzen: Atdeeling Ernst: »Aan Neêilands Prinsesje op haar tienden verjaardag" van F. D. Ilenny. Afdeeling Luim: »Een lachles" van dr. Laurillard. Het programma bestaat uit: Afdeeling Ernst: No. 4. nDe zoon van den loods", L. van den Broek, voor te dragen door den heer Fd. Stutterheim, lid der vereeni ging «Hollrtndia" te Vlaardingenno. 2. »De Schepp'ng", J. J. L. ten Kate, (a. »De Slang", uit hei 5e tafreel, b. i>De Steenkool, uit het 3e tafreel, e. »Het Onweder',, uit het 2e tafreel), voor te dragen door den heer Joh. de Jager Jr., lid der vereeniging »Bogaers" te Kmg-Zaandijk no. 3. Verhaal van een werk man", A. Beilinfante Jr., voor te dragen dooi den heer Jacs. Wilson, lid der vereeniging ïWest-Frisia" te Hoorn no. 4 sDe werksta king, L J. Wertheim, voor te dragen door den heer Henri Vlasboom, lid der vereeniging jVreugdendal" te Breda; no. 5 tGodenscheme- ring" (slottafreel met voorwoord), Marcellus Emanta, voor te dragen door den heer W. J, II. Verbon Jr., lid der vereeniging sApollo" te Utrecht; no. 6. »Bij den rechter", W. C. Gote ling Vinnis, voor te dragen door den heer M. Dauvillïer Jr., lid der vereeniging »Kunstliefde" te Utiecht. Afdeeling Luim: No. I. sNapoleon Bonaparte", P. II. van der Horst, voor te dragen door den lieer J. II. Gualzatta, lid der ver eeniging sAndcilja" te Vlaardingen; No. 2. Du hoed", Jan C. de Vos, voor te dragen door den heer Jan C. van der Grijp, lid der ver eeniging sNieuvvland" ie den Haag; No, 3. »Een vers dat als een nachtkaars uitgaat", dr. E. Laurillaid, voor te dragen dooi den heer P. J. van Hees, hd der vereeniging sThalia' te Schiedam; No 4. »De Boterham en de Goudzoeker", mr. J. vanLennep, voor te dragen door den heer Joh. Haus, lid der vereeniging »A. D. O." te den HaagNo 5. »Een Kermis tocht", dr. E. Laurillard, voor te dragen door den heer André A. F. Ulfers Jr., lid der ver eeniging sExcelsior" te den Haag; No. 6. »Bij oen studentenrnaskerade", dr. E. Laurillard, voor te dragen door den heer Joh. Wilson, lid der vereeniging West-Fiisia" te Hoorn. Na ier vernemen wij, dat door de Tooneel- vereeniging Varia" Zondagavond te voren in de zaal Harmonie feestelijk ontvangen zullen wol den de diverse Vereenigingen, die doorliet aanbieden van medailles als anderszins blijken van synipa'hie betoonden, als: de leeskring Eensgezindheid", de gymnastiek- en sclierm- vereeniging «Lconidas", de Harmonie-Vereeni ging sCuncordia" en de Zangvereeniging »Eu- terpe". Ook bestaat het voornemen bij sEu- terpe" om een welkomstgroet en een paar nummers van haar bundel len beste te geven: »Concordia" harerzijds door een ouverture, enz., terwijl »E>'nsgezindheid" zich door toe spraak en het voordragen van een paar novellen of iets dergelijks en »Lconidas" door enkele nummers uit haar programma mede zullen werken tot een recht feestelijken avond. Door den kerkeiaad der Ned. Herv. gemeente is lot oudeilmg herkozen de heer 8, deBiujjn en gekozen de heer A. Brouwer. De heeren Ph. van der Kooy en P. Biouwer werden her kozen als diakenen. De lezing vari den heer Arkenbout Schokker zal te half acht aanvangen. De aanbesteding van het bouwen van een Diaconie-mannen- en vrouwenhuis van wegede Ned. Ilerv. Gemeente alhier, zal 17 Januari aanstaande plaats hebben. De voorgevel zal een breedte helmen van circa 24 meter, achtergeve! 26de oostelijke zijgevel en lengte van 23 meter en de weste lijke ruim 18. Het zal bevatten kamers voor directie en bestuur, zit- er. slaapkamers voor mannen en vrouwen, ziekenkamers, kamer voor een wijk zuster, vervolgeus eetzaal, badkamers enz. enz.; het gebouw dat aan beide zijden met topgevels wordt opgetrokken zal aan de oostelijke zijde 3,52 M. vooi uitspringen met een breedte van 6,27 M. Het zal door een net hekwerk van de straatzijde gescheiden worden. lieden is op de werf vau den scheepsbouw meester I. S. Figee alhier de kiel gelegd voor een stalen bunvisehsloep voor de haring- en verschelvischvangst bestemd. Het schip zal genaamd worden Betsy, en is voor rekening van den fleer A. van Daelen te Antwerpen, het zal varen onder boekhouderschap van den Heer C. P. de Jong en zal uitgerust worden evenals de in October 1,1. voor dezelfde firma afgeleverde sloep Suzanna met de laatste verbeteringen, zooals paalkompas, stoomspi! enz. De verlichting aan boord zal in plaats van met petroleumlampen door cera-was geschieden. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd Een zwarte wollen doek, een eau-de-cologne ffacon, een pluchen doekje, een zilveren ramme laar met ketting, een kinderzakje met twee zakdoekjes. De rechthebbenden kunnen zich terterugbe- koming vervoegen aan gemeld polilie-bureau. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 5 Jan. Jakob Breedervelt en Elizabeth van Embden. Gehuwd 5 Jan, Nikolaas van Deventer en Arendje van Wezel. Dirk van Straten en Cornelia Zwars. Geboren 5 Jan. Adrianus, zoon van A. van der Windt er. A. Plomp, Afrol. Jan, zoon van H. Maarleveld en W. J. van der Slikke, Riddei straat. De Petit Bleu deelt mede dat onze landgenoot door geboorte Alma Tadema thans door naturalisatie Engelsch burger is geworden. In 1870 vestigde Tadema zich, na zijn huwelijk met een dochter Albion's, te Londen en in 1873 reeds verkreeg hij „deniration" (beperkt burgerschap). Sedert 1879 is Alma Tadema lid der Koninklijke Academie van Schoone Kunsten te Londen. Professor Zacharjin, lijfarts van czaar Alexander III -a hoogleeraar aan de universiteit te Moscou, is jdaar overleden. Zacharjin, een zeer zonderling en zeer orthodox man, werd als medicus uitecnloopcnd beoordeeld. Dc Rotterdamschc rechtbank veroordeelde heden den 15 jarigen P. C'. H. die in de Zandstraat te Rotteidam den Engelschman Frédéric Lewis door een messteek om het leven bracht, tot 3 jaar gev. met in mindering brengen der preventieve hechtenis. De medeplichtige S. de R. die den Engelschmnn tegen den grond stompte, werd tot 2 jaar veroordeeld. De rechtbank gaf last tot onmiddellijke in hechtenis neming van de R. die zich tot heden op vrije voeten bevond. De commissie, die in 't vorig jaar de land- bouw-examens heeft afgenomen, schrijft aan liet slot van haar verslag: »De gunstige invloed van de cursussen, die door de Rijkt-landbouwleeraren worden gegeven, was bij het examen duidelijk merkbaar. Die cursusseri geven richting aan de studie op het omvangrijk veld der landbouwkunde en hare hulpwetenschappen, en het was te be treuren, dat verscheidene candidaten deze niet tot het einde toe hadden bijgewoond. Maar som mige hadden zich blijkbaar eene verkeerde voor stelling gemaakt van de strekking dier cursussen. In plaats van het daar gegeven onderwijs te beschouwen ais leiddraad bij eigen studie, hadden ztj in den cursus hun opleidingsschool ge/ien en zich beperkt tot hetgeen daar wordt behandeld. De bedoeling kan niet zijn op de curssen alles te geven wat voor het examen wordt vereisehi, hetgeen ook hieruit blijken kan, dat de programma's riiet overal dezelfde zijn. »De wenk, door vorige commission gegeven, om meer aandacht te schenken aan de land- bouwpractijk, was door de candidaten ter harte genomen. Doch menigeen gaf blijk, dat de landbouw in de omgeving niet in den waren zin des woords was bestudeerd men had dik- wijl» zich bepaald tot oppervlakkig waarnemen." Brand te Amsterdam. Hedenmorgen ongeveer 7 uur, brak een zware binnenbrand in het glaspakliuis der fii ma II. C. Heybroek YVz. Co., Keizersgracht 248, te Amsterdam, uit. De magazijnktiechls kwamen met een licht in aanraking met de makkelijk ontvlambare verpakking van het glas. liet stroo vlamde dadelijk op en aan blus schen viel niet te denken. De beide hoogste verdiepingen aan de achterzijde van het huis brandden geheel uit. Met eenige slangen op de Vechtleiding wist de brandweer verderen voortgang van het vuur te stuiten. Assurantie dekt de schade. Kwartjesvinders. Gisteren (zoo meldt het Dagbladlegden weder twee bekende leden van dit berucht gild uit Rotterdam, hun gewone wekelijksche bezoeken te 's-Gravenhage af. A! vrij spoedig hadden ze op straat een klein burgertje in 't oog, die zijn koetjes op 't droge heeft en die op weg was naar zijn bankier om enkele coupons te verzil veren. Aldra werd hij aangeklampt door een hunner, 't Gesprek liep over het koopen van huizen, waarop volgde een uituoodiging om een huis in de Nassaulaan te gaan bezichtigen, dat een der kwartjesvinders zich voorstelde om te koopen. Onze burgerman was daar wel voor t.e vinden, evenals voor de uituoodiging om eerst een kop koffie te gaan gebruiken in een koffiehuis op den Dennenweg. Onder een gezellig pi aatje werd een kaartspel voor den dag gehaald en werden door den kwartjesvinder daarmede ver schillende kunstjes vertoond. De tweede kwartjesvinder, die zich op straat op eenigoQ afstand had gehouden, tieedt nu ook de tapperij binnen. Van toeschouwer bij de vertooning van de kuntjes met de kaarten wordt hij deelnemer er aan, bewerende die kunstjes oolc wei te kennen. De kunstjes ont aarden tusschen de beide kwartjesvinders weldra in 't bekende valsche kaartspel vanseen, twee, drie", en dan raden naar schoppenaas. Er wordt gewonnen en ons burgermannetje wordt ver lokt tot deelneming aan 't spel. Zijn klinkende munt is weldra verdwenen in de zakken van de kwartjesvinders. Hij wordt geprikkeld over 't feit dat hij zoo weinig geld bij zich had en dit niet kunnende verdragen, haalde hij te voorschijn drie Italiaansche Spoor- wegobligatiën, te zamen vertegenwoordigende een waarde van 1500 franken. Van dit oogen- blik af was hij een verloren man. De kwartjesvinders stelden daartegenover een kleine hoeveelheid bankpapier. Daar gaat 't: neen, twee, drie", en onze burgerman heeft zijn obligatiën verloren. De beide handlangers laten hem in den steek en spoeden zicli voort naar Rotterdam. De burgerman kwam eindelijk tot bezinning en liep naar de politie. Deze liet de telegraaf werken, en de RoUerdamsche politie ontnam op verzoek van die in Den Haag, de kwartjes vinders, die zich reeds als heeren en meesters van hun buit beschouwden, de op zoo bedrie- gelijke wijze verkregen waarde. Ken aanranding. Te Amsterdam heeft in de Lepelkruisstraat, een zijstraat van de Nieuwe Prinsengracht, een soort aanranding plaats gehad, die echter in

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6