ONGELUKKENVERZEKERING BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Kerlc en School. Ned. Herv. Kerk. Landlbouw en Veeteelt. der hel. De edelste vreugde heb ik steeds ge vonden in de hartelijke vriendschap en de aan hankelijkheid van vele uitgelezen mannen en vrouwen. Wanneer iemand, die denkt en zich zelf gadeslaat, zicli vergelijkt met anderen, die naar hetzelfde of een soortgelijk doel streven, dan komt hij daardoor op den weg tot rijpheid. In mijn vaderstad vertoef ik gaarne (zie boven')ik heb mij tot taak gesteld, daar althans liefde voor muziek en tooneel op te wekken of wakker te houden, te doen groeien en te ontwikkeien. En sedert pogingen van vrienden mijn medeburgers mijn literair stre ven hebben doen begrijpen, ondervind ik zoo veel liefelijks, dikwijls aandoenlijks, dat ik niet dan dankbaar aan mijn Lubeck mag denken. Natuurlijk ontbreekt het niet aan eenige vijand schap. maar die zou ik juist niet graag willen missen, want boe luidt het ook weer op ons oud Schippershuis? »AUen te behagen is on mogelijk.'' Zoo glijdt het leven voort, zacht en gestadig als het zand in een zandlooper. Of er nog veel zand in de bovenste helft van mijn glas is En als het afgeloopen zal zijn. hoe weinig, ach hoe bescheiden weinig heb ik dan ten slotte tot stand gebracht. Volgens het verslag, bij den Duitschen Rijks dag ingediend door hetReiehsversicherungsambt over de werking van de ongelukkenverzekering in 1896, werden in dat jaar in liet geheel 351,789 ongelukken aangegeven, tegen 310,139 in 1895. Vergoeding werd toegekend voor 85.272 ongevallen, waarvan G989 met doode- lijken afloop. 1524 die blijvende geheele, 44,373 die blijvende gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken, en 32,386 die tijdelijke ongeschiktheid tot werken ten gevolge hadden. Het getal der verzekerde personen is niet niet juistheid te bepalen, omdat rnet betrekking tot personen die zoowel in de nijverheid als in den landbouw' werkzaam zijn, dubbeltellingen in niet onbelangrijke mate voorkomen. Bij de Berufsgenossenschaften, die, zooals men weet, de meeste verzekerden omvatten, klimmen de uitkeeringen van -44,923,020 mark in 1895 op 51,320.783 mark in 1896, de admi nistratiekosten van 0,735,321 mark op 7,014,944 mark, en de kosten tan onderzoeken der onge vallen. scheidsgerechten, en voorkoming van ongelukken \an 3.100.522 op 3,086,975 mark. Terwijl derhalve de jaarlijksche uitgaven met ongeveer 7 millioen mark stegen, vermeerderden de ontvangsten met niet meer dan 4-Va millioen. Bij de ongelukkenverzekering worden de premiën volgens art. 10 der wet uitsluitend dooi' de patroons betaald. De totale kosten dezer verzekering hebben in de eerste elf jaar van haar bestaan 492 millioen mark beloopen, waarvan 300 millioen aan de verzekerden of hunne rechthebbenden is uitgekeerd. In Denemarken is thans ook een gedwongen ongelukkenverzekering tot stand gekomen. Zij omvat alle werklieden wier inkomen 2400 kronen niet te boven gaat, met uitzondering van die in den landbouw werkzaam zijn. De werklieden ontvangen na 13 weken (gedurende welke zij ziekengeld genieten) tot zij hersteld zijn of blijvend invalide worden verklaaid, een daggeld ten bedrage van '/s van het dagloon, met dien verstande, dat het niet meer dan 2 en niet minder dan 1 kroon mag bedragen. Bij gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken ver mindert deze uitkeering. Bij blijvende invaliditeit ontvangen zij een geldsom die met het loon verband houdt, namelijk bij volledige ongeschiktheid bet zes- voud van het jaarloon, doch n:et minder dan 1800 en niet meer dan 4800 kronen. Ingeval het ongeluk den dood ten gevolge heeft, wordt een som van 50 kronen uitgekeerd, en ont vangen de rechthebbenden bovendien het vier voud van het jaarloon dat de overledene genoot, doch niet minder dan 1200 en niet meer dan 3200 kronen. Geschillen wordt berecht door een verzeke ringsraad van zeven leden, waarvan twee werklieden gekozen door de ziekenkassen, twee werkgevers en drie leden die door de regeering worden benoemd. Re Koninginnen in den Schouwburg De Bruilojt van Kloris en Roosje werd gisteravond in den schouwburg te 's-Graven- hage door het Nederlandsche Tooneel vertoond, in tegenwoordigheid van Hare Majesteiten de Koninginnen en prinses van Waldeck en Pyr- mont. De vorstelijke bezoeksters verschenen in de Koninklijke loge tijdens de opvoering van het tooneePpel Niemand sterft van blijdschap. Zij werden door het zeer talrijk publiek op de gebruikelijke eerbiedige wijze begroet. Hare Majesteiten waren vergezeld van een klein gevolg, terwijl enkele leden der hofhouding vóór de komst der Koninginnen in de hofloge hadden plaats genomen. De burgemeester jhr. mr. De Beaufort was ook tegenwoordig. Het oud- Hollandsche kluchtspel werd met bijzonderen entrain opgevoerd en door het hooge gezelschap met zichtbaar genoegen gevolgd. Die gedeelten in den door mevrouw Pauwels-Van Biene als Peternel en den lieer Claus als Thomasvaer voorgedragen Nieuwjaarswensch, welke eene hulde bevatten aan Hare Majesteiten, werden door het publiek met buitengewone geestdrift toegejuicht, een enthousiasme dat het karakter aannam van een ware ovatie aan beide Vorst innen. Bij de herinnering aan de spontanen juich kreet sLeve de Koningin", tijdens de openings- zittmgs der Staten-Ganern.il, werd vooral zeer warm en langdurig geapplaudisseerd en niet minder bij den door mevr. Pauwels Van Biene met vee! gevoel voorgedragen lieihvensch op Hare Majesteiten, waarbij een Koningin Wil- bi'lmina kracht wordt loegewensoht om haar zware plichten te betrachten bij de aanvaarding van het bewind en hulde werd gebracht aan de Moeder-Vorstin voor de wijze, waarop zij de leidsvrouw der Koningin was tot aan bet hoogst gewichtig jaar. Kroniugsfeesten. Door de Holland-Ainerika Lijn wordt in de Vereenigde Staten werk gemaakt van één of meer excursion naar ons vaderland ter gelegen heid van de kroningsfeesten in September a.s. Met het oog op de Hollanders, die in het "Westen van Amerika verblijf houden, is voor- loopig speciaal de aandacht gevestigd op excur sieplannen voor 2e en 3e klasse passagiers. Blijkt de belangstelling ook bij het Ie klasse reizend publiek groot genoeg, dan zal ook daar voor excursie-gelegenheid worden verschaft, Borneo. Naar wij vernemen, is de heer G. W. W. C. baron van Höevell benoemd tot resident der Wester-afdeeling van Borneo, ter vervanging van den onlangs overleden resident S. W. Tromp. (HU.) Volkssanatoria voor teringlijders. Naar aanleiding van de klacht in De Tijd dat geen enkel Katholiek geneesheer is op genomen in de commissie die zich ten doel stolt bovengenoemde sanatoria op te richten, deelt dr. I. J. Homoet te Arnhem ons mede hoe die commissie tot stand kwam iln de vergadeiing van den Geneeskundigen Raad van Gelderland en Utrecht, gehouden te Utrecht den 4den December 1896, besprak prof. HaSbeitsma de wensche'ijkheid van de oprichting van sanatoiia voor teringlijdeis in Nederland er werd een commissie benoemd om deze zaak nader te overwegen. In de ver gadering, gehouden te Arnhem den 2ien Juni 1897. bracht zij haar verslag uit, na eene uitvoerige bespreking werd beslotenIe dat de G. R. bereid is, zijn medewerking te verleenen tot liet oprichten van Sanatoria voor onbe middelde teringlijders in Nedeiland 2e dal de G. R. zich zal aansluiten aan het comité te 's-Gravenhage, »Den 27sten Juni hield de commissie uit de Gen. Raad een bijeenkomst te Utrecht met eenige Haagsche geneesheeren, die door den lieer Plantenga uit Davos waren opgewekt voor het zelfde doel werkzaam te zijn. Men kwam overeen zich tot een voorloopig comité te vereenigen en de Hoogleeraren van de inwendige kliniek aan onze Universiteiten te verzoeken, zich bij heu aan te sluiten. Nadat al deze Hoogleeraren met de meeste bereidwilligheid aan dit verzoek had den voldaan, werd den 3den October met hen een vergadering gehouden te Utrecht, en toen uit de aldaar aanwezige heeren het definitief Centraal-Comité gevormd. »Uit de door dit Centraal-Comité opgemaakte circulaire blijkt, dunkt mij, voldoende dat wij niet met een geest van uitsluiting bezield zijn, integendeel, dat wij onze zaak tot een volkszaak wenschen te maken, dat wij om liet heerlijk doel te bereiken, de hulp van iedereen, van welke 'richting ook, inroepen. In de sub com missies, die de voornaamste plaats voor ons werk zullen innemen, willen wij, behalve ge neesheeren, invloedrijke personen van ver schillende politieke en godsdienstige richting op nemen. sOp het oogenblik zijn wij bezig in alle deelen van ons land deze sub-commissies op te richten, haar aantal zal ruim 50 bedragen. Wanneer de namen der leden bekend worden zal men zich kunnen overtuigen, dat daarin alle rich tingen vertegenwoordigd zullen zijn. Hbl Het Kerkschip. Aan het bestuur der depulaten voor het Kerk- sclno is een dankbetuiging gericht door eenige schippers van bommen en loggers, allen dezen zomer Lerwick op Shettland aangedaan heb bende, waarin zij hun ingenomenheid te ken nen geven met het uitzenden van een leeraar ter verkondiging des Evangelies. »Wij, zee lieden. zijn er van overtuigd, dat de toestand, zooals die daar tal van jaren was, moet ver anderd worden. Onze Hollandsche vloot heeft, zoo langen lijd op zee zwalkende, geestelijke en medische hulp noodig. Overdreven zou het zijn, daarover in bijzonderheden te treden. Schade aan de vis- scherij, zooals enkelen het noemden, bracht ons bezoek aan Lerwick grenen deele toe, daar wij dan alleen de baai binnenliepen, wanneer het ongelegen of stormweder was, om wanneer de eer«te gelegenheid zich daartoe aanbood weer zee te kiezen. Aan den handel bracht het aanwezig zijn van den leeraar voordeel aan, daar een ieder, die haring op de boot had te doen, ten einde die naar Holland te verzenden, in de groote moeite daaraan verbonden, door dezen werd bijgestaan." Zedelijke achteruitgang. »Een werkman" uit Leiden schrijft ons: »Veel wordt er gesproken en geschreven over zedelijken achteruitgang en toeneming van misdaden. De eene richting wijt het hieraan, de andere daar aan. Dr. Kuvper onlangs b.v. in de 2e kamer aan de openbare school enz. enz. Maar aangenomen dat van dien ach teruitgang wat waar is (ofschoon ik veel voor 't tegendeel zou aan kunnen voeren) meen ik dat de oorzaken die daar schuld aan hebben meer de volgende zijn, en die ik juist nog niet heb hooren bespreken, en er daarom hier even de aandacht op wen«ch te vestigen. Eerstens b. v. de uitstallingen in boekwinkels somtijds en vooral in sigarenwinkels. De reclameplaten welke men vooral in de laatsten dikwijls ziet, passen dunkt mij beter in een bordeel. Maar de voornaamste is, meen ik, het tegen woordig met kwistige hand verspreiden in de volks- en achterbuurten van allerlei sensatie romans, opgevuld met liefdesgeschiedenissen en moorden, en op welke men dan kan inteekenen voor 5 of 10 ets. p-er week. met nog de kans er bij van een extra cadeau of zoo iets. Zoo kwam ik onlangs thuis en daar zat een aankomend m"i-je van mij, te lezen in een paar proefalleveringen van bovenstaande pro ducten, welke even van te voren in mijn huis ter inzage waren geworpen, en waarvan de illustratie's, vrijage en moord, aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten. Ik nam ze direct af en deponeerde die pruilen in de kachel. Maar helaas, in 't algemeen worden ze met graagte gelezen en te veel door de ouders toegelaten. En juist, acht ik die dingen ver derfelijk en zedebedervend vooral voor jonge menschen." Vooruitgang Alg. Ned. Gelicei-Onfhondersbond, Den 2Sen Dec. It. heeft zich te 's Gravenhage geconstitueerd een «Algemeene Nedei landsche Geheel Onthoudersbond", waaruit zich al dadelijk eene afdeeiing Den Haag heeft gevormd. De bond is geheel neutiaa! en staat buiten elke staatkundige of godsdienstige richting, zoodat de verklaring, dat men geheel-onthouder is, vol staat voor de toetreding tot het lidmaatschap. Het hoofdbestuur van tien bond is samen gesteld uit de.heeren: prof. J. van Rees, voor zitter; M. Valk (Loosduinen) le secretarisMenno Huizinga Jr. (Amsterdam) 2e secretaris; P.M. Wink, (Gorinchem) penningmeester en dr. S. Birnie. Als secretaris van de Ilaagsche afdeeiing is opgetreden de heer Joh. Beliufante. Doofst ommen. Zondag 9 Januari a. s. zal het »Te Huis" ïoordoofstomrnen. Westermarkt 10, Amsterdam, uitgaande van de vereeniging »Door Liefde Saanagebracht" in gebruik worden gesteld. Des morgens zal de plechtigheid aanvangen met eene godsdienstoefening in gebarentaal, des middags zal aan de arme doofstommen een gemeenschappelijk maal worden bereid, terwijl des avonds eeti gezellige bijeenkomst zal worden gehouden, waarbij eveneens aan ben, die zulks behoeven, eene uitdeeiing zal plaats hebben van kleedingstukken, eetwaren en eenige kleine versnapetingeri. Opzichters van het stoomwezen. De minister van vvatetstaat, handel en nijver heid brengt in de S/.-Ct. ter kennis van be langhebbenden, dat in de maand Maart dezes jaai'S aan lien die op 1 April e.k' den dertig jarigen leeftijd nog niet zullen hebben over schreden en voor eene benoeming tot opzichter der 2de klasse voor het stoomwezen in aan merking wenschen te komen, aan welke betrek king eene jaarwedde is verbonden aanvankelijk van f 909, gelegenheid zal worden gegeven om ten overstaan van een door den Minister te benoemen commissie blijken te geven van eene voldoende practische kermis van stoomtoestellen. Zij die daaraan wenschen deel te nemen, zullen vóór 15 Februari e k. zich bij gezegeld adres hebben aan le melden bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, onder opgave van hunne woonplaats en onder overleg ging van eeue geboorte-akte, en zoo mogelijk van diploma's en verdere stukken, waaruit kan blijken, waar zij hunne kennis hebben verkregen en aan welke inrichtingen zij practisch werk zaam zijn geweest. De Eclair (Parijs), gedagteekend heden, bevat het volgende particuliere telegram uit Londen: Een telegram uit Berlijn aart de Daily Mail zegt, dat keizer Wilhelm II regelingen heeft getroffen om tegenwoordig te zijn bij de kroning der Koningin van Holland. Daar de jonge Koningin binnenkort een echt genoot zal moeten zoeken, staat de komst van Wilhelm II zeer waarschijnlijk met dit feit in verband. Als Wilhelmina een Duitschen prins nam, zou Duitscldand eensklaps in het kleine konink rijk eeri enormen invloed krijgen. Men ziet het, 'toude chapiter. De N. Arnh. Ci. meldt dat de opschorting van de goedkeuring der begrooting van Arnhem, dienst '1898, door Ged- Staten van Gelderland, volstrekt niet in verband staat met de bekende beslissing van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betreffende het afzonderlijk beheer van bepaalde gemeente-inrichtingen te Zutphen. Het uilstel der goedkeuring is alleen te wijten aan liet feit, dat de gemeente-rekening van een vorig dienstjaar nog niet is bekrachtigd en hier van is door Ged, Staten aan het Arnhenwche gemeentebestuur mededeeling gedaan. Hier fe lande is een nationaal comité ge vormd voor het ÏNe Internationaal Congres voor Hygiëne en Demografie, dat in April te Madrid zal bijeen komen. Het bestaat uitmr. H. troeman Borgesitis, minister van binnen landsche zaken, voorzitter; J. F. W. Coniad, dr. A. van der LoefT, prof. Th. H. Mac Gillavry, prof G. van O verbeek de Meyer, dr. W, P. Ruijsch, prof. B. J. Stokvis en dr. G. P. van Tienltoven. Voor de oprichting eener industrieschool voor meisjes te Zwolle heeft zich eeri voorloopig damescomité gevormd, bestaande uitmevr. C. A. WelckerDe Wit, mej. A. Julius, secre taresse: mevr. Fraekers, mevr. v. d. Kasteeie, mej. v. Nes v. Meerkerk, mej. Tjeenk Willink en mevr. Van Wij he. In verbinding met een lieerencomité, bestaande uit dr. J, II. Gunning, mr. C. F. KaempfT, mr. C. baron de Vos van Steenwijk en J. J. Tij), zullen thans pogingen in het weik gesteld worden om tot liet doel te geraken. OVERSCHIE, 8 Januari. Bij de Gereformeerde Gemeemte alhier, is beroepen tot predikant dc heer J. Gispen, candidaat van do Theologische school in Kampen, te Amsterdam. Burgerlijke Stand van Orerschie. Geboren: 3. Hermijntje, d. v. E, K. Collcr en ■T. Nobel. 1. Gcertruida Adriana, d. J. Bos en C. Vermooten. Overleden.* 1. N. van Baarle 64 j. cehtg, van 31. J. van der Plas. 5. W. Geneugelijk 32 j. wed. W. van Bremen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het college voor de visscherijen, dc heer G. A. ten Houten, te Rotterdam. Bij Kon. Besluit is aan mr. Th. L. 31. H. Borrct, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend lid der hoofdcommissie, tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men, en is benoemd tot plaatsvervangend lid der zelfde commissie, mr. I. B. van Berckel, te 's Gra- venhage. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot heemraad in het polderdistrict de Slarseh,Lede cn Ondewaard, C. van Ommeren Jz. tot idem van den polder, de Generale Dijkagio van Stellendam, C. A. Vogel; tot dijkgraaf van den polder Lagehoek onder Hoogwoud cn Opmeer N. Laan; tot heemraden van de Uitwaterende sluizen in Kenncmerland en "Westfriesland, jhr. mr. P. v,in Forecst en K. Kaaskooper; tot heemraad van den polder Eijerland, B. Dros; tot dijkgraaf van het waterschap de Zwartewatcrs- en Yeehtdijken, prov. Overijsel, W. C. Tobias. Beroepen: to Snatneer, Joh. Oosterhnis, tc Sua- woude; te Wierden, P. J. Kromsigt, te Scherpcnisso te Doesburg, E. J. W. Posthumus Mcijjcs Jz., to Heinenoord tc Hei- en Boeikop, 31 31. dc Lint L. Cz., tc Leimuiden en Kalslagen. Aangenomen: naar Oene, door H. J. Bispc- rink, te Waspik, Bedankt: voor Dordrecht, door D. G. Postma te Zaandam. Het Januari-llaandbericht van het Nederlandsche Zendelinggenootschap deelt mede, dat het bestuur half December bericht kreeg, dat bij den thesaurier der missiekas op Celebes, Br. J. H. HiebinkRooker, voorloopig aan feestgaven uit dc 3Iinahas.su was in gekomen het bedrag van f5T?3.82>/'. Uit verscheiden ressorten worden ginds de gaven nog verwacht. IIoogeb Onderwijs. Leiden. Geslaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer Visser. Bevorderd tot arts dc heer Ph. E. Maier cn toe gelaten tot het eerste gedeelte van het artsexamen dc heer A. van Voortimijzen. Te Brcslau wordt een gymnasium voor meisjes opgericht. Lager Onderwijs. De uitgave van School en Studie, tijdschrift voor onderwijzers, dat jarenlang bij den heer D. Hijs, te Tiel, verscheen eu voor honderden onderwijzers een goede en welkome gids is geweest, is met 1 Jan. gestaakt. In de Gemeentestem wordt door »Een land bouwer" de aandacht gevestigd op de uitge breidheid van het Landbouwverslag, waarvoor thans vragenlijsten zijn verzonden aan de burge meesters, met niet minder dan 2220 vragen er op. 'tls dan ook niet te verwonderen, schrijft hij, dat in vele uitgestrekte gemeenten de tel- cijfers meer en meer plaats maken voor taxatie- cijfers Als men de vragenlijst inziet, staat men ver baasd over de onmogelijke vragen, die geen land bouwer zou weten te beantwoorden, als b.v. hel aantal kilo's boerenkool, knollen, klaver, spurrie enz. geoogst, producten die vermoedelijk nimmer gewogen zijn. Wie kan ook de hoeveelheid ge produceerde boter en kaas nagaan Ook een der langrijkste zaken der statistiek, n.l. de beteelde oppervlakte met de verschillende gewassen, zal wel op de bureau's gefabriceerd worden, daar dit in eenigszins uitgestrekte gemeenten niet op le nemen is wegens onbekendheid der landbouwers met de oppervlakte hunner beteelde gronden. In een gemeente van 17000 hectaren werd door ondervraging der landbouwers naar de bestemming hunner gronden een onderzoek ingesteld en toen bleek dat, alles samen opges teld en vergelekea met de kadastrale opper vlakte, er niet minder dan 1200 hectaren ont braken 1 Ook de belangrijke veestatistiek zal wel in vele gemeenten bij taxatie gefabriceerd worden. Bij den schr., die byna 40 jaren een

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6