Uit de Staatscourant. STADSNIEUWST VLAAIiDINGEN. blijkt, dat Dreyfus' veroordeeling alleen op het borderel is geschied. En aan de echtheid der in de Siècle ge publiceerde akte wordt niet getwijfeld, schoon men zich in gissingen verdiept over de vraag, hoe het blad aan die akte is gekomen, waarvan slechts twee exemplaren bestaan. Eén bezit Dreyfus' advocaat, mc. Demarige, die beslist ontkent iets van de publicatie der Siècle af te weten het tweede exemplaar be rust verzegeld op bet ministerie van oorlog. Het gerucht liep dat een instructie zal wor den geopend tegen de Siècle wegens deze open baarmaking, rnaar de officieu-e Temps meent te weten, dat het parket alléén op verzoek van den minister van oorlog een onderzoek zal be ginnen. De Tempi veronderstelt zelf. dat deze publicatie afkomstig is van do regeering, en vindt het eigenaardig dat deze openbaarmaking juist nu komt na de buitengewoon duidelijke en krachtige ontkenning van elke medeplichtigheid van den kant van Duitschland aan de zaak- Dreyfus, waarmede bedoeld is het bekende artikel van de Kuln. '/Ag. Grooten indruk heeft intusschen de zwakheid der gronden, waarop Dreyfus is veroordeeld, op alle belangstellenden gemaakt, en met kiem eischen de voornaamste bladen, ook de Tcmps en de Liberie, die beide in connectie staan met de regeering, dat het nieuwe proces zoo open baar mogelijk worde gevoerd. Of die wensch bevredigd zal worden? Vrij dagavond is op het bureau van den gouverneur van Parijs lang beraadslaagd over deze quaestie. Het genomen besluit is niet met zekerheid bekend maar men meent te mogen verzekeren dat generaal Saussier een volkomen geheime zitting van den krijgsraad wenscht. Esterhazy heeft zich intusschen gisteravond aangemeld bij den krijgsraad en zich daarna ter beschikking gesteld. Cemengde Mededeellngen. Volgens de Evening Standard loopt het geruchtdat de Engelsche regeering recht- streeksch, zonder een uit te geven leening te garandeeren, zelf 1G millioen p. st. aan China zal leenen. Generaal Zurlinden, oud-minister van oorlog, wordt genoemd als de opvolger van generaal Saussier als gouverneur van Parijs. Generaal Thomas, vroeger bevelhebber van Parijs, is gistermorgen overleden. Het Vaticaan verklaart iedere verzoening met de Italiaansche regeering onmogelijk, zoo lang niet Borne wordt teruggegeven overeen komstig het historisch schrijven van Leo XIII aan kardinaal Rampolla. Deze verklaring dient als antwoord op ver zoeningsgezinde plannen, die in de laatste dagen in verschillende bladen aan den Paus werden toegeschreven. De leden der financieele commissie hebben aan hun regeeringen het ontwerp gezonden, waarin een regeling wordt voorgesteld met de schuldeischers van Griekenland. Aan de Dailg Mail wordt uit Capetown geseind, dat de Transvaalsehe regeering een categorische weigering van Chamberlain heeft ontvangen als antwoord op haar voorstel om de punten van geschil met Groot-Britanniü aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Een telegram aan de Jleraldo zegt dat president Mc. Kinley de Spaansche regeering zal aanmanen om binnen een ltort tijdsverloop een eind te maken aan den oorlog op Cuba. Een gerucht, dat maarschalk Blanco aan de hoofden der opstandelingen op Cuba vredes voorstellen heeft gedaan, wordt tegengesproken. De maarschalk rekent er op dat hij de noo- dige soldaten en geld zal ontvangen om gestreng op te treden tegen de vreemdelingen en avon turiers die den strijd volhouden. Do secretaris van den president der Cubaan- sche republiek, de heer Quiros, heeft zich onder worpen. Uit Uruguay komt het bericht dat president Cuestos een "besluit beeft geteekend, waarbij vijf bataljons van de nationale garde worden opgeroepen. Men gelooft dat hij de leden van de Kamer, die hem vijandig gezind zijn, zijn candidatuur wil opdringen. Een telegram uit Montevideo aan N.-Y. He rald meldt dat de president zicli tot dictator heeft geproclameerd. Een omwenteling staat op het punt uit te breken. Kadicalc Bond. Onder presidium van den heer C. V. Ger ritsen werd gisteren te Utrecht, de gewone jaa lijksche vergadering van den Radicalen-Bond gehouden. Vertegenwoordigd waren 28 afdeelin- gen, terwijl een zestal afdeelingen bericht van verhindering hadden gezonden. De voorzitter opende de vergadering met de herinnering aan een jubilee in dit jaar, het tien jarig bestaan der Kiesvereeniging «Amsterdam." Spr. stelt in het licht hoe de beginselen, die tot de oprichting dier kiesvereeniging hebben geleid, de beginselen zijn van de politiek van heden. Uit voldoening werd geconstateerd, dat het getal radicale kamerleden bij de jongste ver kiezingen verdubbeld was. Een nieuwe afdeeling, Nijmegen, is gesticht. Spr. waarschuwde tegen verslapping in den strijd en eindigde met eene opwekking voor de bloei der radicale partij. Ingekomen was een schrijven van Amsterdam V om het H. B. in een vergadering met ge sloten deuren te interpelleeren. waarvoor de voorzitter gaarne de gelegenheid zou geven. De penningmeester de heer P. W. van Hos sel deelde mede dat ontvangen was f 4-77.30 u it croste v.» p f418.86, zoo lat er een saldo is van f 58.80. De heer Kuvper betinnenle er aan dat het II, B. vóór de verkiezingen met een verzoek is gekomen om geldelijken steun (het vormen van een z. g. n. potje); hij verwonderde er zich over dat de ingekomen bedragen onder liet kleine saldo waren begrepen. De voorzitter antwoordde dat de verkiezingen heel wat hadden geko.-t. De rekening werd gesteld in handen eener commissie van twee leden. Aan de orde punt 3: Aanwijzing van de plaats voor de volgende alg. vergadering. Het hoofdbe stuur stelde voor Arnhem, terwijl door de ver gadering nog genoemd werden Leeuwarden of Groningen, Nijmegen, Den Haag, Zaandam, Zwolle, Utrecht en Amsterdam, De bepaling der plaats wordt daarna aan het hoofdbestuur overgelaten. Men vraagt voor de bestuursverkiezing de besloten vergadering voor de interpellatie voor «Amsterdam V1'. De vergadering gaat over in geheime zitting, waarin ue voigende motie werd aangenomen nDe vergadering van den Radicalen Bond verklaart, ten einde den indruk weg te nemen also! het blad De Vooruitgang het orgaan zou zijn van den Bond, dat dit blad geenszins als zoodanig door haar wordt aangemerkt.'' Nadat de zitting heropend was, kwam aan de orde punt 4: Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren rnr. Z. v. d. Bergh, C. V. Gerritsen en P. Nolting, die niet, en de heeren C. de Goede Hzn, en H. A. v. d. Houveri die wel het kiesbaar waren, en in verband daarmede punt 0Voorstel van Delft, tot wijziging der statuten, in dien zin, dat aftredende bestuursleden terstond her kiesbaar zullen zijn. Het voorstel Delft werd in stemmen gebracht en aangenomen met 30 tegen 10 stemmen. Alsnu zou worden overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter, onder bepaling dat de ge kozen voorzitter tevens gekozen is nis bestuurs lid. De heer Trosee stelde voor den heer Gerritsen hij acclamatie te herkiezen. Deze verklaarde echter absoluut geen herbenoeming te zullen aanvaarden. De heer Kouvcld bedankte even eens voor het voorzitterschap. Ter voorkoming van verwarring werd nu eerst gestemd over 5 bestuursleden. Gekozen werden de heeren Th. M. Ketelaar, F. Mol, dr. J. O. Eringaard en W. P. Zeilmaker (Nij megen), terwijl een herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren J. Schinkel van Dijk, P. Nolting en C, V. Gerritsen. De eerste wenschte zich voor den heer Nolting terug te trekken. De uitslag was, dat gekozen werd de heer J. Schinkel van Dijk. Het bestuur zal uit zijn midden een voorzitter kiezen, en dit voorna melijk omdat vele afgevaardigden reeds ver trokken of vertrokken waren. Besloten werd voorts de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering vroeger en in meer exemenplaren rond te zenden, om door lezingen en artikelen in de bladen van de be ginselen van den Bond te propageeren. Met algemeene stemmen werd nog besloten art. I der statuten te lezen als volgt: sZonder te streven naar den gemeenschap pelijken eigendom der productiemiddelen, tiet privaat bezit te beperken door: de beperking van liet erfrecht, het streven naar landnatio nalisatie, het niet meer en niet weder verleenen van concession". Ten slotte werd door verschillende leden een woord van hulde gebracht aan den afgetreden voorzitter. „Nederliuidsche Drogisten-Bond." In het Café ïDe Roode Leeuw" te Amsterdam werd gisteren de jaarl. algem, vergadering van den ïNederlandschen Drogisten-Bond" gehouden. AVegens afwezigheid van den voorzitter, den heer E. Boelen, die wegens familie-omstandig heden verhinderd was de vergadering bij te wonen, werd de bijeenkomst geleid door den secretaris, den heer H. II. Johanns. Het bestuur deed eenige mededeelingen over het aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden request, waarin verzocht wordt wijzi ging van de artikelen der wet, betreffende den verkoop van geneesmiddelenvoorts over de brociiure-Sant, waarin »de toestand der wet ten opzichte van de drogisten, zooals die is en zoo als die wezen moet, wordt uiteengezet". Blijkens het verslag ovei het 5e jaar van het bestaan van den Bond, bleef het aantal leden vrjjwel stationnair en bedraagt dit thans 80. Leedwezen wordt in het verslag uitgedrukt over het verschijnsel, dat nog zoo weinig drogisten in het land zich bij den Bond aansluiten. De vergaderingen werden goed bezocht. Aan de commissie, die het bovengenoemde request en de brochure opstelde, wordt in 't verslag voor haar bemoeiingen dank gebracht. De inkomsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 346.10, de uitgaven f 200.44l/s, zoodat het batig saldo over't afgeloopen jaar f 145.65V2 bedraagt, wat met het batig saldo van vorige jaren en de rente van de op de Rijkspostspaarbank ge stelde geldeu een batig slot vormt van f 781.55. Bij het punt der agenda «Ballotage" kwam Thans wordt in E. e. A. een redacteur voor dat blad gevraagd; sollicitanten worden uitge- noodigd zijn (haar) socialistisch standpunt uiteen te zetten. Uit die bewoordingen blijkt dat men ook vrouwelijke adspiranten verwacht. OVERSCHIE, 10 Januari. Toen men van morgen om ongeveer 6 uur op den Delftshavcnscben weg aan het laden van varkens was, sprong een der dieren, toebehoorende aan L. Vecnman, uit den wagen eu liep weg, ten gevolge waarvan het in de Schie terechtkwam. Na veel moeite en getob, waarbij ver schillende personen hun diensten verleenden, slaag de men er eindelijk in, het weerspannige heest aan den overkant bij den molen van W. Treurniet op den wal te krijgen. OVERSCHIE, 10 Januari. Door een defect aan de machine kon gisterenavond het laatste bootje van den 's-Gravenhaagschen stoombootdienst, dat om 9.20 naar Overschie vertrekt, zijn reis niet volbrengen, waardoor de passagiers zieh genoodzaakt zagen, met de tram van half tien en half elf naar huis te gaan. de vraag ter sprake, of den nieuwen leden al, dan niet, eerst een exatneo zal worden afge nomen. «Rotterdam" vei klaarde zich beslist tegen zulk een examen daarentegen werd de mee- ning geuit, dat nauwlettend toegezien moe-t worden op het moreele gehalte der nieuwe leden. Ook werd gezegd, dat, nu verzocht werd inwilliging van zekeie wenschen, een groot aantal leden meer gewicht in de schaal zou leggen dan een gering getal, waartegen van andere zijde werd opgemerkt, dat integendeel het gehalte den dooivlag zou geven, nu «erken ning van den stand van drogisten" wordt ver zocht. De meerderheid was evenwel de zienswijze toegedaan, dat het toch maar het beste is, met een groote ledenlijst te kunnen verschijnen en met minder scherp geformuleerde eischen voor'" den dag te komen. Het resultaat der bespreking was, dat be.sloten werd eene commissie te be noemen, die de eischen voor toelating als lid van den Drogisten-Bond zal vaststellen. Het ligt in de bedoeling, dat bijzondere com missies van de afdeelingen zullen toezien, of de adspirant-leden aan die eischen voldoen. Aan de orde kwam thans de verkiezing van bestuursleden. Tot vice-president werd gekozen de heer C. II. Smits, tot vice-secretaris de heer J. B. M. Schipper, tol penningmeester de lieer H. Vos, tot commissaris de heer L. Steenhuis Lzn., tot vice-penningmeester de heer G. Velden. Enkele der laatstaanwezende functionarissen hadden zich niet herkiesbaar gesteld. Als plaats voor de volgende zomervergadering werd Am sterdam aangewezen. Na nog eenige besprekingen werd de verga dering gesloten. Sloom-travrlvissclierij. Op het voorbeeld van Engeland willen de heeren AV. van Voorst eu G. Dekker te IJrnui- den oprichten de Maatschappij tot uitoefening der Stoom-Trawlvisscherij «Keiinemei land". In een rondschrijven zetten zij de vuordeelen dezer visscherij uiteen en deelen o. a. mede dat, aangemoedigd door de schitterende uit komsten die de reeders vari den tot dusverre eenigeu stoom-trawler in Nederland met hun stoomschip behaalden, èn te Amsterdam èn aan den Hoek van Holland, reeds pogingen worden aangewend om Maatschappijen tot exploitatie van Stoom-Trawlers in het leven te roepen. In eene voorloopige bijeenkomst, den 22slen Dec. gehouden, hebben de heeren Van Voorst en Dekker zich onder overlegging van officieele gegevens omtrent de exploitatie uitkomsten in het buitenland, met eenige belangstellenden verstaan, omtrent de grondslagen waarop eene tot dit doel op te richten maatschappij zou be lmoren te berusten en hadden zij de voldoening, ruim de helft (f 40,000) van liet benoodigde kapitaal te zien toegezegd. Zij willen de zaak op den meest bescheiden voet aanvangen, door voorloopig slechts éen enkelen stoom-trawler in exploitatie te brengen. Eerst wanneer den aan deelhouders proefondervindelijk zal zijn gebleken dat de onderneming inderdaad is eene ruim winstgevende, stellen zij zich voor, hun de keuze tot uitbreiding te laten. Het voornemen bestaat, zoodra mogelijk eene algemeene vergadering van belanghebbenden bijeen te roepen, ten einde de definitieve vast stelling der statuten teregelen. Inmiddels hou den zij zich aanbevolen elke ge wenschte nadere inlichting te verschaffenterwijl ook de heeren P. van Vliet Kz., cargadoor, en P. Roggeband, lid van den Gemeenteraad te IJmuiden, die zich ais commissarissen beschikbaar stelden, alsmede de beer C. W. II. Eygeuraam, te Dordrecht, daartoe bereid zijn. De groote najaarsmanoeuvres zullen dit jaar in de maand September gedurende 8 dagen worden gehouden op het zuidelijk gedeelte der Veluwe; daaraan zal worden deelgenomen dooi de staven der 2e en 3e divisie infanterie, zoo mede door het le, 2e, 3e, 5e, Ge en 8e reg. inf., het Ie en 2e reg. huzaren, het Ie en 3e reg. veld-art., 2 compagnieën genietroepen, detachementen hospitaalsoldaten, trein en mare- chaus-é. Naar aanleiding van zijne in de laatste dagen opgedane ondervinding heeft de lieer Smeenge, lid van de Tweede Kamer, het voornemen, om zoodra de Kamer weer bijeengekomen is, te verzoeken den minister van waterstaat te inter pelleeren over de slechte dienstregeling op de spoorwegen en bepaaldelijk over het gemis aan behoorlijke aansluitingen van de treinen dei- beide spoorwegmaatschappijen. NE. Ct.) KETÏÏEL EN SPALAND, 10 Januari. De gewone jaarlijksche vergadering van de werklieden-vereeni- ging „Ondersteuning bij Ziekte" bad Zaterdagavond plaats. Met een uieuwjaarswensch voor de bloei der ver- eeniging opende de voorzitter deze vergadering waarna hij der vereeniging een pracktigen naamlijst der leden aanbood, welke in de vergaderzaal zal worden opgehangen. Uit de rekening en verantwoording bleek dat op de rijkspostspaarbank een bedrag staat van f 341.46 cn dat aan ziekengeld is uitgegeven een bedrag van f92.40. Het geheele bestuur werd herkozen en goed ge vonden om voor de vereeniging rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Met een woord van dank voor do goede opkomst werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is dr. H. R. F. Hubreeht herbe noemd als lid der commissie, belast met het afnemen der consulaire examens. Bij Kon. besluit is de heer G. J. Corey erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Amerika, tc Amsterdam. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester: van Dieden e. a. P. M. van Vorst, van Oud- en Nieuw-Gastel A. G. J. Mastboom, van Melick en Herkenbosch C. Schmitz, secretaris dier gemeente; van Limbricht J. C. Nelissen, van Vlodrop P. Maessen, van Alblasserdam jhr. V. H. de Villeneuve. Bij Kon. besluit is aan jhr. G. S. Boreel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee eu Duin. Bij Kon. besluit is de kolonel J. C. v Scherm beek, commandant van bet 6e reg. infanterie, op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld. Telegraaf. Gedurende het jaar 4897 zijn door het rijks telegraafkantoor verzonden 171G5, en ontvangen 27762, totaal 41927 telegrammen. Bij Kon. Besluit is aan dr. K. Heeringa eervol ontslag verleend als eerste-luitenant bij de d.tl. schutterij alhier, onder gehoudenheid, dat fiij de op hem uit kracht der wet nog rusten de verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge. De heer G. A. Slagmolen, candidaat alhier, heeft liet beropp aangenomen naar de Ilerv. gem. te Herkingen (Flakkee). Mevrouw Albregt-Engelman, die dezer dagen haar gouden jubileum als tooneelspeelster viert, zal hier ter stede den 25sten Januari op haar jubileum-tocht door het gansche land, optreden. Gelijk men weet is mevrouw Albregt thans verbonden aan de Frascati-schouwburg te Am sterdam. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 8 Januari. Notaris: II. W, M. Roel.ynts. Een huis, bestaande in een beneden en boven woning, open plaats en erve, aan den Dam uo. 34, groot 8G centiaren, in veiling f4800, verkocht voor f 1960 aan den heer S. IJijman. Een woonhuis met open grond, erf en wat-r aan de Dammelaan no. 49/21, groot 137 centi aren, in veiling f950, verkocht voor f1050 aan den heer J. Keuzenkamp. Notaris: W. J. A. P.oi.danus. Zestien huizen met open grond en erven, staande en gelegen alszes aan de Maasstraat, nrs. 32, 34, 36, 38, 40 en 42, vier aan de Dwarsstraat, nrs. 47, 45, 43 en en zes aan de Gasstraat, nrs. 43, 41, 39, 37, 35 en 33, kadaster sectie L nrs. 801 tot en met 81G, groot 7 aren 31 centiaren, in veiling 1. f670, 2. f620, 3. f650, 4. f690, 5. f640, 0. f670, 7. f900,8. f760, 9. f700, 10. f 810,11f 650, 12. i 650,13. f 660,14. f 660,15. f 680,16. S 080, Daarvoor verkocht. NotarisII. B. E. Bi.aisse, Een huis met overdekte plaats, Roterstraat 74, kad. sectie B no. 1381, groot 54 centiaren, met de daarnaast gelegen overbouwde gang, in vei ling f1650. Een pakhuis met 3 zolders achter perceel I gelegen, uitkomende aan de Schie, zijnde ge deelte van het kad. perceel sectie B no. 1382, in veiling f 1330. Gecombineerd verkocht voor f 3225 aan den heer W. Drektraan. Een winkelhuis, open grond en loods aan de Lange Achterweg no. 36, met bovenwoning, kad. sectie B no. 1041, groot 1 are 84 centi are, in veiling f1480, verkocht voor f1705 aan den heer T. Stolk. Correspondentie. Den heer v. d. V., alhier. Plaatsgebrek noopt ons Uw ingezonden stuk met ons antwoord daarop in het nummer van heden niet op te nemen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 Dec. Franciscus Theodorus, zoon van W. 8. van der Teems en J. C. Dinkelaar, Oro/laan, Overleden 8 Dec. Arie van der Sloot, 3 weken, O as- straat. BURGERLIJ KE STAND. Geborens 10 Jan. Wilhelmina, dochter van J. van Keulen en C, E. Gruter, Bijkestraat.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2