STADSNIEUWS. TL AARRIN OEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. dien brief niet aan de vrienden van Dreyfus gegeven. Matbieu Dreyfus verklaarde dien van Bernard La/are te bebben gekregen, die boni van Zadoc- Kabn, den opperrabijii van Frankrijk, lmd. De directeur van het agentschap in de /'«?- sage Jc V Opéra 'erkiaart, dat door zijn bureau de dreigbrief van uit Lyon is gezonden. Die brief was bezorgd 'oor een grooten man met een 7,waren knevel, vge/eld door een kleinen man. Het was niet E. De zitting werd nu verdaagd en na in raad kamer beraadslaagd te bebben, besloot de krijgs raad de verdere behandeling der zaak te doen geschieden met gesloten deuren. De voornaamste getuige, kolonel Piequaril, werd nu geboord. Alleen aan generaal de Pellieux, majoor de Villeroehe, kolonel de Pastel la, majoor Gallois en majoor Cbampeudry werd vergund het pro ces verder bij te wonen. 's Avonds ve* riet allereerst kolonel Picquard bet gebouw, en even later werd E. door een officier der republikeinsche garde naar de ge vangenis du Cherrhc-MiiU overgebracht, waar hij geïnterneerd wordt gedurende het proces. De straal was door de politie afgezet. Gemengde Medcdecllngcn. De Matin vertelt dat Dreyfus eerst door den k.iijgsraad was vrijgesproken. Toen waren ge heime stukken ter tafel gebracht, en daarop was zijn veroordeeling gevolgd. Generaal Weyler verklaart een conflict tus- schen Spanje en de Yercenigde Staten mogelijk te achten. Weyler moet een aanschrijving van den kapitein-generaal hebben ontvangen, waar schijnlijk om zich aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Do staat van beleg te Praag is opgeheven. De Landdag werd gisteren geopend. De grootgrondbezitters stelden voor een commissie te benoemen ten einde voorstellen te doen voor een reglement aangaande het gebruik der twee talen. De liberalen stelden voor de taalver ordening te doen vervallen. Do Norddeutsche verneemt, dat het pacht- verdrag tussehon Duitsehland en China over Kiautschau volgens inmiddels ontvangen be richten voor 90 jaar is afgesloten. Uit Hongkong wordt gemeld, dat volgens waarschijnlijke geruchten er een regeling tus- sehen Engeland en Rusland is getrolïcn over Korea, liet Engelsche eskader keert naar Hong kong terug, met uitzondering van de kruiser Powerful. De iV.-Y, Ilerald verneemt uit Montevideo dat Cuestos zich tot dictator beeft geprocla meerd. Een revolutie dreigt uit te breken. „Euterpe". Men heelt »Des Slingers Fluch" met nog eenige andere werken uit Schurnanns muzikale D nalatenschap iu vroegere jaren eene ziekelijke creatie genoemd, waarin de syntuneri van de krankzinnigheid des grooten toondichters reeds duidelijk te bespeuren zouden zijn. Het lieden- daagsch geslacht kan die uitspraak nauwelijks meer begiijpen, omdat het voor dien tijd barokke zich gemakkelijk bij onze moderne muziek aan sluit. Ons muzikaal gehoor heeft zich aan we! andere klanken gewend. Dientengevolge vol doet «Des Slingers Fluch" het moderne kunst gevoel ontegenzeggelijk meer dan «die Kreuz- fahrer" van Gade, welke muziek den geest ademt van Mendelssohn. Daarom ware hat beter geweest, al was de volgorde op het programma van chronologisch standpunt overigens wel te verdedigen, eerst het werk van Gade te geven. «Des Slingers Fluch" is een prachtig weik, maar ging kennelijk de krachten van «Euterpe" te boven. Wat de solisten betreft, van dezen spande mej. G. Melcbers bij verre de kroon. Deze zangeres beschikt over een vol uitgeluid van zeer fraai timbre. Haar voordracht is warm en innig en onberispelijk zuiver; wij wensclten «Euterpe" geluk met deze keuze. Van mej. Kloppenburg kan niet betzelfde worden gezegd. De beste van bare muzikale eigenschappen zijn, dat baar sopraangeluid helder en buigzaam is en dat zij zuiver zingt en dus blijkbaar een goed muzikaal gehoor bezit. Maar met al deze goede kwaliteiten is men nog geen concert zangeres. Het skunstlerische" ontbreekt nog te veel. Zoo wordt, wat betreft de liederen, die zij tijdens de pauze ten gehoore bracht, voor «Abendgebel" meer vroomheid, voor de «Pas- tornie" meer koketterie, voor «Wiegelied" meer nnigheid vereischt. Wij zouden meer zelfver trouwen, meer passie, meer dictie, in één woord betere voordracht van haar verlangen. Dau eerst zal hetgeen in de salon waarschijnlijk allerliefst zal klinken, ook iu de concertzaal voldoen. Intusschen, mej. Kloppenburg is nog jong en heeft dus nog den tijd bet ontbrekende aan te leeren. Immers aan technische middelen ont breekt het haar nieteen helder, buigzaam geluid, dat zich, te oordeelcn naar den fraaien triller aan liet slot der Pastorale van Biset, in het hijzonder voor coloratuurzang leent. De heer Van Erven Dorens, bariton van de Nederlandsche Opera, handhaafde zyr. reputatie van goed zanger, maar bij was slecht gedispo neerd evenals in nog meerdere mate de tenor de heer Jan Dijker. Ook liet de samen wei king van deze solisten, zoowel onderling als met het geheel, dikwijls te wenscher» over, vooral in no. 2 van «Des Slingers Fluch" (het zéér moeilijke duet van Harfrier en Jüegling), waai de taak voor de pianiste bovenmate zwaar werd m het verband tusscben beide zangers te bewaren. De lieer Van Beektim vertolkte de overigens niet heel dankbare partij van den koning op zeer voldoende wijze. De koren verdienen allen lof; zij bewezen opnieuw, dat het aantal executanten, althans in een kleine zaal, niet groot behoeft te zijn om een voldoend effect te weeg te brengen. De piani-te, mej. Beukers, weerde zich dap per, maar bet gelukte baar niet alle moeilijk heden aan hare taak verbonden te ovei winnen. Hier en daar bleet liet een en ander acl i tenvege, doch wij erkennen gaarne, dat zij haar taak over het algemeen hoogst verdienstelijk vol bracht. Het is waarlijk geen kleinigheid alléén de begeleiding van twee oratoria op zich te nemen, waaronder de transcriptie van een zeer belangrijke harppartij Ook de lieer Brandts Buijs breugen wij gaarne hulde voor de wijze waarop het geheel door hem werd geleid. Ten slotte spreken wij den wensch uit, dat «Euterpe" een volgend jaar nog eens en dan iets bete-, voorbereid, wat de solisten betreft »Des Slingers Fluch" of een ander werk van dat gehalte op het programma zal plaatsen. Specialileilen-gezelsclinp. De heer Posthuma en de verdere «speciali teiten", die gisteravond hun eerste voorstelling gaven in de zaal der Olficieren-Vereeniging, zullen zeker niet ontevreden zijn geweest over het onthaal, dat hun in Schiedam is ten deel gevallen. Een zeer talrijk publiek, dat niet karig was met zijn toejuichingen een goede recette dus en een succes, waarvan de zaal zoo nu en dan daverde, wat zou een impressario meei begeeren De krachttoer van den lieer Posthuma met zijn, of liever eens Schiedarnscheu vracliti ijders, paarden is dan ook de moeite waard. Gister avond wilde de lieer Posthuma wel en bij kon ook wel, maar een der paarden vond blijkbaar al die drukte weinig aangenaam. Laat ons voor den heer Posthr ma hopen, dat het bewijs van zijn groote spierkracht hedenavond ten volle worde geleverd. Wij twijfelen er niet aan. Ook de oefeningen met gewichten van master Anton Mercey waren niet gewoon. De worstel partij met Posthuma zal hedenavond ten over staan eener jury worden gehouden. Yermelden wij verder dat mej. Sophia een aardige soubrette is, dat de heer Hanri zicli een goed komiek toonde, schoon soms wel wat plat, en dat mr. Marino ijzingwekkende toeren uitvoerde op een stoelenpyrarnide. Over verrichtingen met kleine kinderen, zoo als de heer Serierse met zijn dochter vertoont, spreken wij liever niet. Voor dat genre kunnen wij geen waardeering voelen. In het schattingsdistrict Schiedam is dooi den Minister van Finantiën benoemd tot voor zitter der commissie voor de werkzaamheden betreflénde de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, de hoer R. A. Verploegh Chassé, burgemeester van Vlaardingen. De kaderbond K.K. Scherpschutters en Schut terij vierde gisteren zijn 10-jarig bestaan in een der benedenlokalen van de St.-Joris-Doele, dat daarvoor sierlijk was gedecoreerd. De majeor- ccmmandant en de le luitenant-adjudant ver eerden deze vergadering met hunne tegenwoor digheid. De majoor-commandant schonk der vereeniging een beker, die bij den president moet berusten. Bovendien werd deor den pre sident in naam der leden, den secretaiis, die 10 jaar deze functie had vervuld, een cadeau in zilver aangeboden. De heer A. II. van der Most alhier, behaalde in den doorloopenden wedstrijd van het korps koninklijke scherpschutters te Rotterdam over de maand December, de 10de medaille met 52 punten. Hedenmorgen brak de ketting van boei 3 waaraan het stoomschip Hermann gemeerd lag. Het schip zwierde dientengevolge om. De boei is naar binnen gebracht om te worden hersteld, Hedenmorgen was aan de vischmarkt aan gevoerd één mand schel visch de prijzen waren van fO.GO tot f l.— alles per koop. Gevonden voorwerpen. o. Aanwezig aan het commissariaat van politie: een kinderschoentje, het onderstuk van een gouden oorbel met rood steentje, een zwart schortje, een kindersokje en kousje, het onder stuk van een gouden oorbel, een portemonnaie met f0.49, een kinderschort, een blauw schort, het deksel van een dtinkensblik, een hameren een zweep. b. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een trap van een molenwagen, bij Tim mermans, Broersvest 102; een kindermof, bij Schot, St. Pietersteeg 2een kip, bij Ilrner, Kreupeistraat 6; een R.-K. Kerkboekje, bij Dekker, Broersvest 3-2; een schaats, in het Brugwachtérshuisje aan de Spoorbrug over de Schie; een gouden oorknopje, hij Prein, Lange Kerkstraat 11 en een bruine trekhond, bij v. d. Kruit, Polder--lraa 185. B TJ R G E R L IJ K E S T A N D Geboren 9 Jan. Nathalie, dochter van M. van Deventer en S. Nielsen, Lange Haven. Overleden 9 Jan. Leonardus Gerardus Lambertus de Vette, oud 8 jaar, V Gravclandsche polder. Andreas van den Akker, oud 42 jaar, Singel- kerJestraat. Johannes Ilubeitus Pauls-^en, oud 37 jaar, Vilias/raat. 10 Jan. Joseph Johannes Cornells Feelders, oud 10 maanden, Verbrande Erven, oefeningen en een paar groepen zijn hulde aan de feestvierende vereeniging bracht. Door den heer Boerdam, voorzitter van «Varia", werd voor de blijken van belangstel ling bedankt. Nog enkele oogenblikken bleef men bijeen, en zelfs een dansje werd niet ver geten. Naar wij vernemen, is door den Minister van Binnenland,<chc- Zaken krachtens machti ging van de Koningin-Regentes, aan den heer A. H. C. M. J. IJzermans en diie andere leden van den raad der gemeente Vlaardingen, als beschikking op hun verzoek om vernietiging van de tweede benoeming van 7 leden van de schoolcommissie aldaar en handhaving van het eeiste benoemingsbesluit, te kennen gegeven, dat er voor tusschenkom-A der Regeering in neze geene termen bestaan. „Varia". Gisterenavond had de wedstrijd plaats in het voordragen, uitgeschreven door de tooneel- en lettei bevende vereeniging «Varia" alhier, ter gelegenheid van haar 25-jaiig bestaan. Deze openbare feestviering kan alleszins ge slaagd genoemd woiden. In het strijd pi rk traden zeer geoefende lief hebbers, die zich op hoogst loffelijke wijze van hun taak kweten en die der juiy baie taak zeer moeilijk maakte, zooals de lieer Akker huis, vooizilter der jury, dan ook bij de uit spraak verklaarde. Een zeer talrijk publiek" vulde de zaal «Har monie" geheel en al, zoodat velen zicli met een staanplaats moesten behelpen. De heer Verploegh Chassé, burgemeester, eere-voorzitier der regelings-commissie, opende dezen avond niet een toespraak, waarin hij verklaarde met geno-gen het eere-voorzilter- schap te hebben aanvaard niet enkel uit sympathie voor de feestvierende vereeniging, maar in hoofdzaak uit ingenomenheid met de wijze, waarop zij dit jubilee vvenschte te vieren. Spr. noemde dezen wedstrijd een gelukkige keuze, omdat elk middel om de beoefening der Nedei landscbe taal op te wekken toejuiching verdient. Waar in deze dagen een strooming is om onze schoone Nederlandsche taal te wijzigen naar de spreektaal, daar is liet noodig dat de wetenschappelijke taal door beoefening blijve gehandhaafd. De taal is het volk, en spr. hoopt dat de tegenwoordige vereenigingen mei hetzelfde succes zullen strijden als de vroegere rederijkerskamers, die zooveel hebben bijgedra gen om nieuw leien te brengen in de beoefe ning der taal en der kunst. Spr. noemt voort-- het scluijven der taal rooals die gesproken wordt, eeri enormiteit, die slechts ten gevolge kan hebben de verdelging dar taal. Deze rede, die met de grootste belangstelling werd gevolgd, werd iu de toegejuicht. Maar met niet minder belangstelling werd tevens de vreedzame strijd gevolgd, die menig uur aanhield en die do volgende resultaten had. Afdeeling Ernst. Eerste pi ijsEen massief zilveren medaille met diploma, aange boden door liet Plaatselijk Bestuur van Vlaardingen, Jac. Wilson te Hoorn. Tweele prijs: Een zilveren medaille met diploma, aangeboden door de dames der werken de leden van «Varia", M. Dauvillier Jr. te Utrecht, Derde prijs: Een zilveren medaille met diploma, aangeboden door de lepskring «Eensgezindheid". W. J. H. Verbon Jr. te Utrecht. Afdeeling Luim. Eerste prijs: Een massief zilveren medaille met diploma, aange boden door den EdelAcinb. lieer R. A. Ver ploegh Chassé, burgemeester te Vlaardingen, Joh. Ilaus te Den Haag. Tweede prijs: Een zilveren medaille met diploma, aangeboden door de Gymnastiek- en Schermvereeniging «Leonidas", Joh. Wilson te Hoorn. Derde prijs: Een zilveren medaille met di ploma, aaageboden door de Zangvereeniging «Euterpe," Jan O. v. d. Grijp te Den Haag. Prijs bij uitnemendheid Afdeeling Ernst. Een massief zilveren medaille met diploma, aangeboden door H. M. de Koningin-Regentes, M, Dauvillier Jr. te Utrecht. Afdeeling Luim, Een massief zilveren medaille met diploma, aangeboden door H. M. de Koningin Wilheimina, Joh. Ilaus te Den Haag. Na afloop van den wedstrijd hield een geani meerd bal het grootste deel der aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. De balletmeester, de heer Gerard Gaillard, wist als gewoonlyk weer groote afwisseling te brengen in de figuren eener cotillon, waardoor I een opgewekte stemming onder de aanwezigen heerschte. Zooals wij reeds in den aanvang zeiden, deze avond kan alleszins geslaagd genoemd worden en de feestvierende vereeniging zoowel als de regelingscommissie en het publiek zullen de meest aangename herinnering ervan bewaren. Zondagavond jl. vierde «Varia" haar 25-jarig bestaan in gezelligen kring. De leeskring «Eensgezindheid", de gymnas tiek- en schermvereeniging «Leonidas", de zangvereeniging «Euterpe" en de harmonie- vereeni&iDg «Concordia", vertegenwoordigd door al hare leden, en vereenUden zich om de oudste zustervereeniging een hulde te brengen. Door de zangvereeniging «Euterpe" werd allereerst «Varia" een welkomstlied toegezongen, vervolgens deed de harmonie-vereeniging «Con cordia" zich hooren, terwijl eindelijk de gym- nestiek-vereeniging «Leonidas" door eenige De zaak tot nog toe gedreven ornler de firma W. J. van der Boor is in handen overgegaan van een Naamlooze vennootschap, onder directie van den heer W. J. van Dusseldorp, tot no°- toe eigenaar. Iu de statuten van de vennoot schap is de bepaling opgenomen dat 15 °/Q van de overwinst aan bet personeel ten goede zal komen. Verder zullen de belangen van de werk lieden zooveel mogelijk worden verzorgd en is in het plan opgenomen de oprichting van een pensioenfonds, van een ziekenfonds, van spaar kassen, het geven van onderwijs aan jongens en meisjes, herhalingsonderwijs voor ouderen, Toynbee-avomlen. Reeds hebben verschillende beerjn en daaronder mannen van naam zich bereid verkiaaid om van tijd tot tijd verschil lende onderwerpen met en voor de werklieden te bespreken. De nieuwe vennootschap stelt zich dus al dadel;., k op den grondslag van de nieuwere denkbeelden omtrent de verhouding tiis^chen patroon en werkman en wy mogen niet andeis doen dan dit toejuichen. (iV. VI, Ct.) BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 10 Jan. Arie van der Krans en Katharina Koster. Overleden 9 Jan. Neeltje van Vliet, oud 79 jaren, Westnieuwland. Bij Kon. besluit is aan 31. J. Janssen, kapelaan te Veil bij Venray. toegekend de zilveren cerepen- ning, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschappelijke en kunstverzamelingen, betoond door het verleenon van vele en goede diensten ten behoeve van 's Iiijks archief in Limburg. Tc Roermond is op 60-jarigen leeftijd overleden mevrouw A. C. Th. Alberdingk Tkijrn, eehtgenootc van dr. P. J. Ff. Cuypers, eene zuster van wijlen den heer J. A. Alberdingk Thijni, eene indertijd niet onbekende zangeres. Niet Alma Tadema zelf, zijn dochter Laurence is onlangs in Engeland genaturaliseerd. Reeds in '73 kort na zijn vestiging in Engeland heeft Alma Tadema „brieven van burgerschap" van koningin Victoria gekregen: hij is dus ongeveer 25 jaar En- gelsehman. Laurence Alma Tadema, de schrijfster wordt wel eens meer met haar vader verward, vermoedelijk door de overeenstemming van beider voornamen; onlangs werd in een Engelsch tijdschrift een boek van de dochter besproken, als ware het van den vader. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam stond heden terecht L. S., 31 jaar, los werkman te Schiedam, die den 12 November 11. A. Gordijn eene snede over het aangezicht had toegebracht en bloe dend verwond. Get. Gordijn, schipper van beroep, wilde op be- wnsten avond te Overschielossen, toen oneenigheid met bekl. ontstond en deze de verwonding toebracht. De getuigenverklaringen bevestigden de ten laste legging. Het O. 31. eiscktc 1-1 dagen gevangenisstraf. Bekl. vroeg oplegging eener kleine geldboete. Vervolgens stonden terecht J. v. V. 33 jaar oud, zeeman te Egmond a/zee, F. V. 23 jaar oud, zeeman te Hindeloopea, S. V. 22 jaar, zeeman te Hindeloopen, C. R. 22 jaar, zeeman tc Scheveningcn, 31. J. P. 28 jaar, varensgezel te Schiedam, J. H. 63 jaar, kleer maker te Schiedam, P. G. 24 jaar oud, zeeman te Egmond a/Zee, die den 2den November II. op dc openbare straat te Schiedam, toen de survcilleerende agent van politie B. Schoei omdat een hunner in kennelijk beschonken toestand verkeerde dien aan greep om hem naar de politiewacht over to brengen, de een meer de ander minder daartegen hadden verzet. De zeven beklaagden, waarvan zes ter terecht zitting aanwezig, hadden op den bewusten avond to Schiedam een groot spektakel gemaakt, waarop twee politie-agenten den belhamel trachtten te arresteeren, waartegen de anderen zich verzetten. De eisch tegen ieder hunner was 14 dagen. Daarna stonden terecht W. P. F. v. H., 17 jaar oud, schippersknecht te Vlaardingen, H. J., 21 jaar, huzaar in garnizoen te Amersfoort, die zich den 16en November 1.1. te Vlaardingen tegen de agenten van poli tie H. Hayenburg en A. L. Vunderink, die zekeren 31. v. d. P., die door schreeuwen, vloeken en rumoer maken de orde verstoorde, iu het belang der open bare rust van de straat wilden verwijderen, met geweld hadden verzet. De verklaringen der heide politiemannen bevestig den de ten laste legging. Het 0. 31. eischte tegen v. H. 7 dagen en togen don huzaar J. 14 dagen gevangenisstraf. Het O. 31. eisebte voor den militair een zwaarder straf, omdat deze in de eerste plaats de politie be hoorde behulpzaam te zijn. Vervolgens stond terecht W. de V. 59 jaar, schipper te Schiedam, die zich 16 Nov. II. aldaar tegen den agent J. W. H. Braskamp ver zet heeft toen hij in konnelijken staat naar de politiewacht werd overgebracht. Bekl. gaf zijne ontevredenheid te kennen dat hem de paternosters waren aangelegd, het bleek echter

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2