BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDIINGEN. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. waarom Engeland den Russischen liandel zou bestrijden, wanneer die zich daarheen richt waar het hem lust, altijd vooropgesteld, dat Engeland er niet door wordt verdrongen. Gemengde Medcdecllngen, Een groot aantal machinewerkers te Glasgow hebben veivoelit weer aan het werk te mogen gaan op de werven van Fairfield. De Fransclie Kamer is gisteren bijeengekomen. Er deed zich niets bijzonders voor. Bris«on werd tot voorzitter herkozen. De Senaat zal morgen zijn bureau kiezen. De Pruisische Landdag werd gisteren door prins von liohenlohc met een troonrede geopend. De prins von "Wied, voorzitter van het Hoe renhui», bracht een »Hoch" op den Koning uit. De minister-president van Oostenrijk, baron von Gautsch, heeft aan de T«echische afge vaardigden verklaard, dat een vertegenwoordiger der regeering hare meening over de taalver- ordeningen en de middelen, waarmede zij de opwinding der Duitschers wil kalmeeren, ter kennisse van den Rijksraad zal brengen. De afgevaardigden antwoordden den minister, dat, als het beginsel van gelijkheid der twee talen en van de eenheid win Bohemen niet strikt gehandhaafd wordt., de Tsechische afgevaar digden alle betrekkingen met het Kabinet zullen verbreken. De beperkende bepalingen omtrent het sluiten van hotels tn café's te Praag zijn bij politie verordening afgeschaft; de woningen moeten evenwel nog om negen uur des avonds ge sloten zijn. Silvela en Pidal, heiden oud-ministers, zullen een manifest uitvaardigen, om de noodzakelijk heid te betoogen van een reorganisatie der conservatieve partij in Spanje. De officieuze Italia zegt in een lang artikel, dat Italië geen belangen te verdedigen heeft in het Verre Oosten. Daarom is liet zenden van een eskader of zelfs van een enkel schip onnoodig. Te Palermo herdenkt men thans met groote feesten de omwenteling in Januari 1848, tegen den absoluten koning, Ferdinand II van Bourbon. De prins en de prinses van Napels zijn met een schitterend gevolg Maandag te Palermo aangekomen om de feesten hij te wonen. De directeur en een redacteur van het te Athene verschijnende Kairot hebben voor de correctioneele rechtbank terechtgestaan wegens beleediging van den Kroonprins, door dezen te verwijten dat hij den Goeden Vrijdag niet had gehouden, en dat daaraan de nederlaag bij Larissa te wijten was. De rechtbank verwees de zaak naar de assisen. Naar uit Havanna wordt bericht, zijn de op standelingen onder aanvoering van Maximo Gomez bij Santo Spiritu met verlies van twaalf man en 200 paarden verslagen. De Times verneemt uit Panama, dat 3500 arbeiders werken aan de voltooiing van het kanaal. Men acht de afmaking van het werk waar schijnlijk. De Koninginnen op hot Casinobal. De eigenaar van het Hótel «DenOuden Doelen" te 's-Gravenhage, de heer Van Santen, weet, hoe veelvuldig de jaarlijks terugkeerende Casino's in de prachtige zalen van dit eeuwenoude huis aan het Tournooiveld ook zijn, steeds afwisselends, iets anders dan op het bal van het voorafgaande jaar, te brengen in het uiterlijk van het terrein voor het feest der üaagsche aristocratie. Toch waren de salons voor de eerste partij van het sCasino" in dit seizoen, gisteravond luislterrijker dan ooit. En met reden, want het was het 80ste jaar van het bestaan van dit gezelschap, dat in den loop van dit tijdvak menigmaal de eer ontving ook vorstelijke per sonen in zijn midden te zien. Het bezoek door Hare Majesteiten de Koninginnen verleden jaar aan het sCasino" gebracht, werd gisteravond herhaald en tegen 10 ure deden de Koninklijke gasten, vergezeld van Prinses Elisabeth van Waldeck en de dames en heeren van den Hof dienst, Haar intrede, binnen de men mag wel zeggen vorstelijk ingerichte en tooverachtig verlichte drie volgzalen vnn de bel-ëtage, een groote ruimte welke een bekoorlijk effect teweeg bracht door de kronen met bougies van elec- trische gloeipitten, en ryken en overvloedigen plantensier hier en daar omgevende vergulde beelden, dragers van lusters waaruit veel licht tegen het donkere groen straalde. De danszaal met haar spiegelgladden parket vloer, bevatte de zetels voor de vorstelijke bezoeksters, voor wie plaatsen waren gereed gehouden op canape's of stoelen met het teeken der vorstelijke waardigheid een gouden kroon op de ruggen, eerezetels die vooral hun karakter bewaarden tegen een reuzenspiegel in een even hoog reikenden wand van allerhande gewassen. Boven den hoofdingang van het hotel tee kenden twee nationale vlaggen de aanwezig heid van het Hof daar binnen en op het voor plein had een nieuwsgierige menigte post gevat om, zooals gewoonlijk, het afstappen en ver trekken der Koninginnen te zien. Hare Majesteiten en de prinses werden ontvangen door de commissarissen van het ïCarino", baron De Smetli van Deurne, jhr. "Van Loon, baron Taets van Amerongon, graaf "Van Bylarrdt en graaf Van Lynden. Bij het binnentreden van de salons, werden aan de vorstelijke bezoeksters baltuikers aange boden en weerklonk het "Wilhelmus. 11. M. de Koningin droeg een rose-klourig kleed, de Regentes een gebloemde robe en de prinses en licht toilet. Bijna liet geheeie corps diplomatique woon de de soiree bij, benevens enkele onzer minis ters, departementshoofden. Hare Majesteiten hadden liet voornemen tegen 12 ure ten paleize terug te keeren, terwijl prinses Elisabeth aan het souper, waarmede het Casino besloten werd, bleef deelnemen. Het sCasino" weid door ongeveer 200 dames en heeren bezocht. II. M. de Koningin danste de eerequadrille met den voorzitter van 't sCasino", L. R. baron Taets van Amerongen, kamerheer van wijlen Z. M. den Koning en hofmaarschalk van wijlen Z. K. 11. Prins Hendrik. Aardbeving. Volgens te Rotterdam uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegrapliisch bericht heeft eene aard beving plaats gehad op het eiland Amboina ten oosten van Celebes. Een ontzaglijke verwoes ting is aangericht. Het aantal dooden wordt op 300 geraamd. Nederlandsclie bakkerij in 1900 te Parijs. De besturen van den Bond van brood-, koek en banketbakkers en van de Banketbakfcers- vereeniging hebben eenige maanden geleden een bespreking gehad met het bijzonder Neder landse!'. comité voor groep X en XV der Wereldtentoonstelling in '1900 te Parijs te houden. Het comité noodigde hen uit eens met hunne leden van gedachten te wisselen over de vraag hoe men op de beste wijze de Neder- landsche bakkeiij in 1900 te Parys zou ver tegenwoordigen. Al dadelijk bleek, dat, zoo het plan al verwezenlijkt mocht worden, in ieder geval de broodbakkerij en de banketbakkerij afzondei lijk zouden inzenden. [let eerste denkbeeld van bet comité was een tweetal in werking zijnde bakkerijen op de tentoonstelling te openen. Dit verviel echtei spoedig omdat men de kosten te hoog vond. VoGr een collectieve inzending in een flinlce kiosk (één voor de brood- en één voor de banketbakkerij) had men in het eertt wel ooren, maar toch blijkt dat plan, ook alweer om de hooge kosten, weinig succes te hebben. Maandagavond had er n.l, een ledenvergade ring van de Banketbakkersvereeniging plaats, waarin het plan verworpen werd, hoewel men verzekerd was dat de standplaats vrij zou zijn, de Regeering eenige subsidie mu geveu en andere voordeelen waren toegezegd. De Biood- koek- en banketbakkersbond heeft nog niet beslist. In het begin van Februati kan eerst een beslissing verwacht worden. Naar wij vernemen heeft het bestuur er wel ooren naar, vooral omdat ons land verschillende eiger aar dige koeksc-ortcr, enz. ten toon kan stellen, die wel tegen een verblijf van 6 maanden op een tentoonstelling bestand zijn. Voor de banket bakkers was dat moeilijker, aangezien hun pro ducten van tijd tot tijd vernieuwing zouden eisehen. Jhr. uir. Verheijen. f Na een korte ongesteldheid is te Loon op Zand overleden jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en inspecteur van het lager onderwijs in de le inspectie. Ned. Zouavenbond. In een Zondag te Utrecht gehouden verga dering van Centraalbestuur en afgevaardigden van den Ned. Zouavenbond is met algemeene stemmen besloten de jaarlijksche protestmeeting dit jaar te Amsterdam te houden in de maand October. Oorspronkelijk was reede vroeger Helmond hiertoe aangewezen, doch door onvoorziene om standigheden kan dit jaar de meeting daar niet plaats hebben. Naar wij vernemen, komt de gep. vice-admi- raal jhr. Roëll zeer in aanmerking voor minister van marine. (IV, 22. CL) PERNIS, 12 Januari. De heer J. Zwct, onderwij zer alhier staat op de voordracht voor hoofd der Christelijke school te Oostburg. Sophie en Johanna Heijmann. Les absents ont eu tort, kan men getuigen ten opzichte van het concert van gisterenavond, want het gai veel te genieten. De dames Heij mann behooren tot het virtuozendom, dat op de bewondering van velen, op de belangstelling van allen kan rekenen. Sophie Heijmann is ongetwijfeld eene zangeres van beteekenis en eenigszins te vergelijken met Dyna Beumer. Zij betoovert door hare trillers, staccato's en chromatische toonladders, die zij in weelderigen overvloed in de concertzaal uitstort. Nochtans schittert zij meer dan zij roert. Dit laatste schynt dan ook allerminst hare bedoeling te zyn, althans te oordeelen naar de keuze van hetgeen zij ten gehoore bracht. Haar programma bevatte de namen Rossini, Massé, Zarzycki, Taubert, Verhuist, Bohm, en Eckert, allen componisten van grootere of min dere beteekenis, maar op het gebied vasi zang grootheden van den tweeden rang. En de corypheën van liet lied? Geen enkele! Mogen de schimmen van Schubert en Schumann liet haar vei gaven. Intu»»ehen, wellicht gevoelt mej. Heijmann dat haar talent zich op het gebied van den meer gedragen zang niet beweegt en dan mag men baar daai toe niet drijven. Ieder vogeltje, zegt het spreekwoord, zingt zooals het gebekt is. »Als war' ich ein Vogel hn Walde." sTiw, tik, tak, durili, heis»t meine Melodie", zingt mej. Heijmann en in ierdaad met deze en dergelijke melodiën weet deze zangeres haar auditorium in te pakken en tot oprechte be wondering te brengen voor baren ontzettenden, onnavolgbaren zang-techniek. In technische capaciteit doet Johanna Her mann voor baie zuster niet onder en als kunste nares staat zij hooger, kunst praesteerende van beter gehalte. De sVariationen" van Schubert, waarmede het conceit werd geopend, gaven van deze eigen schappen reeds dadelijk het bewijs eu al het volgende versterkte dezen gun«tigen indruk. Behalve een minder gelukkige behandeling van het pedaal bij bet Andante van Chopin, ten gevolge waarvan de akkoorden herhaaldelijk zich dooreen mengden en ongewenschte klank verbindingen ontstonden, zouden wij r.iets op haar voortreffelijk spel weten af te dingen. Er valt bier slechts te bewonderen en te prijzen. Met groot gemak vervulde mej. Heyrnann haar in hooge mate zware taak, die afsluitende het toegiftje van Chopin daar gelaten met de aan d' Albeit, Paderewski en het gansehe virtuosendom geliefde halsbrekende sTarautelle Napoli" van Lrszt. Het concert van gisterenavond was een waar kunstgenot voor de bezoekers en een onver mengd succes voor de beide dames Heyrnann. Dit succes is wèl verdiend. Beiden behooren tot de eersten op hun gebied; Johanna Heijmann is daarenboven eene artiste van groote distinctie. Tn een vergadering van bewoners der Broers- vest is een commissie benoemd voor de ver siering van de Broersvest, bij gelegenheid van de Inhuldigingsfeesten in dit jaar. Deze com missie bestaat uit de heeren J. C. Sander, voorzitter, A. Wijsbroek, secretaris, M. L. Uonnerlage Grete, penningmeester. Gisterenavond had het 2e optreden plaats van liet specialiteiten-gezelschap waarvan het nummer-Posthuma the great attraction was. Was bij het optreden den vorigen a >ond een der paaiden niet boeid om mede te werken bij dat nummer, ditmaal waren beide dieren bereid orn de proef tot een go°d einde te brengen. Een daverend applaus werd er door opvwekt en het was allen onbegrijpelijk boe Posthuma dezen toer verricht. Het overige van liet programma werd weder als den vorigen avond vertoond en oogstte ook nu weder den welverdienden bijval. Men herinnert zich dat tijdens de kermis in de beide concurrent-caroussels van de heeren Wncken en Teewe een bloemen-corso werd gehouden, waarbij speenvarkentjes werden ver loot. Deze beide varkentjes werden toen van de winners gekocht door den landbouwer Van der Velden, die ze thans beeft verkocht. Zij zijn gewogen op de stadswaag waar bleek dat het varken afkomstig van Vincken een gevLcht bad van 85 kilo, terwijl het andere een gewicht van 75 kilo bereikte. Gisterenavond aan de vischmarkt aangevoerd 2 manden schelvischde prijzen waren van f 0.50 tot f 0.70, alles per koop. Hedenmorgen aan de vischmarkt aangevoerd een partij voorn en 2 manden schelvischde prijzen waren voor voorn van f0.30 tot f 0.45, ioor schelvisch van f 0.55 tot fl.45, alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Oehoird 12 Jan. P. H. van der Linden, 20 j. en A. van Hoek, 20 j. F. C. Doornhagen, 25 j. en D. C. S. Tempelaars, 23 j. Geboren 10 Jan. Johannes, zoon van II. Wesse! en A. G. Tettelaar, Hoofdstraat. Johannes Cornelis, zoon van A. A. 'Beulingen H. Schouten. Spoorstraat. Gijsbertus, zoon van H, van den Heuvel en R. W. van Gameren, Hieuw- sticht. Aan hot bureau van politie alhier zijn ais gevonden gedeponeerd Een parapluie en een sehoenmakersmaat. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld politie-bureau. BURGERLIJ YË"ST AND. Gehuwd s 12 Jan. Fulps Poot en Helena van Halewijn. Geboren 11 Jan. Arie, zoon van A. D. Hartman en Ab. Pleijsier, Qed. Biersloot. Overleden! 11 Jan. Anna Bakker, oud 80 jaren, wed. van J. Goudappel, Willem Bsz. straat. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 12 Januari 1898. Wegens openbare dronkenschap J. A. te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hech tenis. T. S. te Schiedam, tot f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (2e herhaling): J. L. v. G. te Schiedam, tot zes dageu hechtenis. Wegens overtreding der spoorwegwet A. B. te Schiedam, tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens politie-ovcrtreding J. v. d. V., A. Q. K., J. H. J. I., J. d. J., A. F. v. L. en C. J. v. A., allen te Schiedam, ieder tot fl boete sub. 1 dag hechtenis. Wegens op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder eenige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen II. D. B. te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoer: F. v. d. B. te Schiedam, tot f 1 boete subs. Idag hechtenis. Behalve de reeds genoemden stond gisteren nog voor de Rotterdamsche rechtbank terecht T. S., 18 jaar, zeevisscher te Vlaardingen. In den avond van ir> Juni had beklaagde op de openbare straat te Vlaardingen, na eerst met zekeren W. P. F. van Haren een woordenwisseling te hebben gehad, dezen in het rechteroor gebeten. Eisch f5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Koninklijke onderscheidingen. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor inenscblievcnd hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan: L. Leijendekker, brugwachter te 's Graven- liage, wegens de met gevaar voor eigen leven volbrachte redding van een meisje uit de gracht aan den Noordwal aldaar; II. J. Bouwmeester, gemeente-straatmaker te Amsterdam, wegens de levensgevaarlijke redding van een knaap uit het water aan de Boom sloot aldaar; G. M. Acronius, student te Amsterdam, we gens de met levensgevaar volbrachte redding \an een knaap uit de Singelgracht bij het Weteiingplantsoen aldaar; D. van Egten, brandmeester, en J. H.I.van der Bom, hoofdbrandwacht, beiden te Amster dam wegens de met levensgevaar verrichtte redding van twee menschen uit het brandende perceel !e Jan. van der Heudenstraat no 29: P. J. Serno, werkman te Amsterdam wegens de met levensgevaar verrichte redding vaneen jongen uit het water aan de Stadhouderskade aldaar, en van twee knapen uit het waterpan do Marnixkade, aldaar. II. Pil. Breek, timmerman te Amsterdam, wegens de met gevaar voor eigen leven verrichte redding van een knaapje uit het water aan de Jacob van Lennepkade, aldaar. Kalenders. Van de firma Amand te Amsterdam, stoom- steendrukkers, ontvingen wij nog een in stem mige kleuren gedrukten wnndkalender, een fraai stukje lithographisch werk, met in moder nen stijl gehouden rand. Boven de twaalf maand- blokken vindt men het devies »de tijd gaat snel, gebruikt hem wel,"een herinnering,eiken nieuwen ochtend weder van nut. Als kalender is dunkt ons, des heeren Amand's werkstuk niet sprekend genoeg. Twee slachtoffers der ellende. Onder bovenstaanden titel geeft het Handels blad het volgende droeve verhaal Groote deernis boezemt bet drama van ellende in, dat gisteren in de Westerstraat te Amster dam tot ontknooping is gekomen. In perceel 11 woonden reeds vijf jaar twee oudjes, broer en zuster. Hij, 72 jaar, was schoenmaker van zijn ambachtzy, 68 jaar, zorgde voor het huishouden. De buren merkten weinig van het tweetal; zij leefden stil hun kamertjesleven, bijna zonder met de buiten wereld in aanraking te komen. Elke week kwam de huisheer zijn huur penningen halen zonder fout was eiken Maan dag het verschuldigde betaald. Maar de laatste weken was het anders ge worden. De buren hadden reeds gemerkt dat er wat haperde. De oude man scheen te suk kelen, het weinigje werk, dat hij hier en daar opliep, leed er onder en ook de huisheer, dien eenige malen om uitstel van betaling was ver zocht, vermoedde dat in bet huishoudentje ar moede en kommer bun intrede hadden gedaan. Toch klaagden geen der twee oudjes. Hulp hadden ze niet noodig, steun van de buren werd met een vagen hoofdknik afgewezen. Neen, neen, ze hadden werkelijk geen hulp noodig. Eergisterochtend ging de dochter van den huisbaas .hij zelf was .verhinderd te gaan naar boven, 't Was weer Maandag en er was nog achterstallige huur te voldoen boven dien. Op haar kloppen werd de deur door de zuster opengedaan. In de opening van de deur sprakeu zeEr was nog geen geld, of men toch maar geduld zou willen hebben, later, later zou 't wel ia orde komen Het. oude vrouwtje, klein, ineengedrongen, gebogen en verschrompeld als een verwaarloosde plant, stamelde moeilyk het verzoek om uitstel

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2