BINNENLAND. STADSNIEUWS. Rechtzaken. INGEZONDEN. van Italië zullen deelnemen aan de feesten ter eere van keizer Frans Jozefs gouden regeerings- jubileum. Mme. de .loulfroy d'Abbans, die beweerde de Jigesluierde dame" te kennen, is in hechtenis genomen wegens een poging tot afdreiging. Volgens een bericht uit Cadix heeft een troep wcrkloozen te Sari Lucar en Saraineda magazijnen en molens overvallen. Verscheiden personen zijn gearresteerd. De Engelsche bladen verteilen, dat de aan- voerders der Kretenzische insurgenten de mogendheden zullen srneeken een eind te maken aan hun ellende door prins George tot vorst van Kreta te benoemen, onder garandeering der feitelijke autonomie. Mocht hierover geen eenstemmigheid worden verkregen, dan viagen zij dat kolonel Cherm- side tot gouverneur-generaal worde benoemd met de bevoegdheid onmiddellijk een Nationale Vergadering bijeen te roepen. De Daily News verneemt, dat de Derwischen gebrek hebben aan transportmiddelen. Er wordt beweerd, dat Omdurman beschermd wordt door 40.000 Derwischen, terwijl zich 20.000 bevin den te Metemineh en Shandi. Naar Egypte zijn van uit Woolwich een rnillioen patronen en 400 ton levensmiddelen verscheeptduizend ton levensmiddelen en een rnillioen patronen zijn reeds verzonden. Een telegram uit Rome aan de Daily News zegt, dat er Italiaansehe troepen aan land zijn gezet te Raheta aan de Roode Zee. liet volgende sensationeele verhaal brengt de Globe: De opperbevelhebber van de Engelsche strijd macht in Zuid-Afrika is in liet bezit gekomen van het phm da campagne der Boeren, dat gereed was gemaakt voor de eerste maanden van 1890, en waarvan de uitvoering alleen verhinderd werd door de veepest. Het uitlekken van dit plan is wellicht de aanleiding geweest, dat onlangs weer versterkingen naar Zuid-Afrika zijn gezonden. liet plan was, om onverwacht onder Het een of ander voorwendsel den oorlog te ver klaren en zich binnen 48 uren meester te maken van Kimberley, Naauwpoort. Bushmans- hoek en Newcastle, en die plaatsen bezet te houden totdat de verlangde voorwaarden waren ingewilligd, waardoor de Engelsche factor in Natal en de Kaapkolonie zou verdwijnen. Te Berlijn wordt officieus verklaard dat Duitschland er voorloopig niet aan denkt van Kiautsehau een oorlogshaven te maken. Het doel der bezetting gold alleen Duitschland's handelsbelangen. Gonzalez Munoz, de nieuw benoemde gouver neur van Portorico, is bij zijn aankomst over leden. Amboina. De nNederl. Handelmaatschappij" ontving liet navolgende telegram ïOp den 6en Januari is de stad Amboina door een vreeselijke aardbeving geteisterd, waarbij alle gouvernements- en particuliere gebouwen ingestort zijn, ook de vesting. De inwoners vluchtten, doch een groot aautal Europeanen werd ernstig gewond, 60 inlanders werden gedood, terwijl 200 hunner ernstig gewond werden." De vreeselijke ramp, die, blijkens de gisteren ontvangen telegrammendit schoone eiland heeft getroffen, roept de herinnering terug aan de aardbevingen, die in den loop der tijden aldaar reeds plaats hadden. Den 12 Mei 1644 viel daardoor het for t Victoria gedeeltelijk in puin. In 1671 tot '73 en in 1674 hadden er hevige anrdschuddingen plaats. By de laatste kwamen 2322 menschen om, waaronder 31 Europeanen, het stadhuis en het hospitaal werden verwoest. Den 28 Maart 1830 had er een hevige aard beving plaats, die 20 seconden aanhield. Die van 4 November 1835 was nog krachtiger, een der kazernen binnen het fort Victoria stortte in en begroef 58 menschen, die daarbij den dood vonden, terwijl er nog 36 personen ge kwetst werden. De schade beliep een half rnillioen gulden. Den 21 Januari 1837, 16 December 1842, in 1843 en in 1845 geroeide men daar opnieuw hevige aardschokkeu. Den 28 Mei 1849 scheurde de rivieroever nabij Ulat, den 8en October 1850 werd de be volking opnieuw door een hevige beving, ge paard met zwaar gedreun, opgeschriktden 25sten November 1852 was dit opnieuw het geval, gepaard aan een zee-beroering, waarbij het water in de baai by na 2 meter steeg. Op den 13 April 1853 en den 7en September 1864 waren de schokken minder hevig. De bevolking van het geheele eiland telt ruim 30,000 zielen, over 47 negorijen en 11 kampongs verdeeld. De stad Amboina of Ambon had in 1892 een bevolking van 8063 personen, nl. 788 Europeanen en daarmede gelijkge- stelden, 696 Chincezen, 361 Arabieren en vreemde oosterlingen en 6218 inlanders. Prof. v. d. Lith zegt in zijn Nederl. Oost- Indië »Bij uitstek schoon is de ligging der hoofd plaats Ambon, aan het strand op eene vlakte gebouwd, die door de liefelijke heuvelen van Batoe Gadjah en Soja begrensd wordt. Men nadert haar door de schoone en zeer diepe baai, die tot ver landwaarts in zich uitstrekt en, aan den ingang ongeveer een geographi-clie mijl breed, alleng^kens nauwer wordt, terwijl zij aan beide zijden door het lachend heuvelland wordt inge-doteu. dat meestal met steile hel lingen naar die zee afdaalt, maar op sommige plaatsen welbebouwde vlakten openlaat. Dien tengevolge is de reede van Ambon eene wel beschutte ligplaats voor schepen, zelfs van het grootste kaliber, die de plaats tot liet ver uit gebouwde zeehoofd kunnen naderen. Er is hier ruimte genoeg voor eeri geheide vloot die echter, zoo'arig de handel op Ambon niet aanmerkelijk toeneemt, wei tot de vrorne wenschen zal b'eliooren. Ambon wordt door dr. Van Rijckevorsel (Brieven uit Insuliride, 's-Grav. 1878) bepaald leelijk genoemd; een gedeelte der plaats wordt door een groot, dor plein in genomen, terwijl hel foi t Nieuw-Victoria, dal alleen tegen een Inlandschen vijand bruikbaar is, tusschen het plein en de baai ligt. De plaats beslaat uit de eigenlijke stad, met nauwe Stiaten, waarop kleine huizen uitkomen, en die hoofdzakelijk door Europeanen en hunne afstammelingen bewoond wordt: uit de Chi- neesche wijk en voorts uit een aantal wegen, welke elkander rechthoekig kruisen en door hagen van bloeiende heesters worden afgesloten, waarachter hutten van inlanders en Europee- selie landhuizen onder dicht geboomte verscholen zijn. Gebouwen van beteekenis woiden er niet aangetroffenliet residentiehuis munt alleen door zijn schoone ligging te Batoe Gadjah uit. E'»n uitstapje in het gebergte Soja is aan bevelenswaardig én om de stalactietengrot Batoe LoFlatig, én om het bij uitnemendheid schoone gezicht, dat men van het heuvelland op de stad, de baai en het liooge land van Hitoe geniet en dat ons ongeveer aldus door dr. Bleeker geschilderd wordt: »0e baai doet zich aan onze oogen voor als een meer, overal door groenend heuvelland en door gekarteld gebergte van Ui toe ingesloten, welks hoekige toppen scheip uitkomen in de thans r,og on benevelde lucht. De grootere en kleinere vaar tuigen ter reede, langs bet strand der hoofd plaats geschaard, zijn allen met het bloote oog zichtbaar. Hel fort en de Europee.-clie en Cliineesche wijken, onbescbaduwd als zijn, vertoonen er hare naakte daken, terwijl de woningen dei' itilandsclie bevolking grootendeels verscholen zijn in bet lommer barer vruchtboomen. Blikt men van de heuvels naar de landzijde dan stuit het oog op hooger heuvelland, door breede ravijnen ol kleine valleien van de lagere toppen gescheiden en grootendeels gestoffeerd door een schrale vegetatie en de witbepleisterde graven der Cliineezen, maar meer op den achter grond ook door hooger geboomte en kajoepoetih- aanplantingen en in de ravanijnen inet een krachtig en frisch planlenkfeed." in 1893 schreef de heer C. A. M. van Vliet in zijn brochure over Banda en omliggende eilanden het volgende: nlndien de Regeeriug kon besluiten, de ver schillende eilanden Banda, Amboina, Timor, Ternate, benevens de belangrijke plaatsen op Celebes, Menado en Kemn, telegraphisch te verbinden met Makassar en daardoor met het wereldriet, dat zou niet alleen de handel en nijverheid zeer gebaat zijn, maar ook het Gouvernement zou daarvan zeer vee! dienst hebben, vooral bij verwikkelingen metinlandsche stammen en mogelijk onverhoopt met vreemde mogendheden. »Men zou daarvoor niet meer behoeven te wachten tot de veertiendaagsche stoomer kwam, maar direct in de gelegenheid zijn om hulp van Amboina of Makasser, alwaar steeds mari neschepen in station liggen, aan te vragen. Bij groote ongevallen, als zware aardbevingen of uitbarstingen van vuurspuwende bergen, zou men in staat zyn veel spoediger hulp te ver kenen en daardoor dikwijls duizende personen van een anders wissen dood kunnen red len." liet Vad. wyst er op, dat door de tele grammen nu wel bekend is dat de hoofdplaats Amboina geleden heeft, doch wij weten niets van het dichtbij gelegen Banda, alwaar de oven staat, nl. de sGoenong Apie" die bijna dagelijks de geheele Banda-groep doet scliuddenj Men weet nu volstrekt nieis er van of die »Goenong Apie" aan het werken is geweest en of er geen zeebeving heeft plaats gehad, zooals in 1852, toen half Bauda verwoest weid en honderden menschen indegolven omkwamen. Men heeft alleen bericht van Amboina, dank zij de aanwezigheid van een gouvernements scheepje De Arend. Was dat bij toeval op reis geweest naar andere plaatsen, dan zou men te Makassar eerst na 14"dagen bericht hebben gekregen en vandaar hulp kunnen bieden, en dan eerst weder na 14 dagen te Amboina zou kunnen zijn. Met het oog op de zeer groote belangen die het Gouvernement en duizenden particulieren thans in den Moltikschen archipel hebben, acht Het Vad. het zeer te wenschen, dat men toch eindelijk tot een telegraphische verbinding overga, waarvan de kosten snel terug zouden worden gevonden en waardoor én Gouvernement èn particulieren daar niet zouden staan voor het geval, dat men van onheilen van zoo ern- stigen aard eerst na 14 dagen nadere bijzonder heden kan weten. Het Bisdom Haarlem. Op de Nieuwjaars-receptie van de r.-katho- lieke geestelijkheid van Haarlem bij haren bisschop beeft naar De Tijd uit bet ver slag van het weekblad Sint-Bavo ontleent i de vicaris-generaal eene toespraak gehouden, waarin zijn hongeerw., een terugblik werpend op bet afgeloopen jaar, den uiterdijken eri innerlijken bloei van bet katholiek leven in liet bisdom in herinnering bracht en daarin een waarborg vond voor de vervulling zijner heilvvensclien. De vijftigste kesk, zoo ongeveer sprak de vicaris, is verleden jaar door u geconsacieerd, monseigneur; te 's-Gravenbage staat een pas voltooide pirocliiekerk wachtend op uw conse cratie; te Amsterdam woiden ijverige pogingen in het werk gesteld om voor een nieuw opge richte parochie de zoo noodige kei k te bouwen te Rotterdam had dezer dagen de aanbesteding plaats voor een nieuwe keik, en terwijl hier in uw stad van de eene zijde met wijze voor zichtigheid voorbereidende maatregelen worden getroffen, om in de geestelijke behoeften der zich uitbreidende katholieke bevolking door het stichten van een kerk te voorzien, nadert aan de andere zijde een aanzienlijk gedeelte uwer kathedraal, monseigneur, die tevens parochie kei k wordt, baar voltooiing. Bij dit alles zoo vervolgde Z. II. E. zien wij verblijdende teekenen van innerlijken bloei en krachtig katholiek leven. De Bond der Roomsch-Katholieke Werklieden, eemnaal door uzelf een tier schoonste vruchten van uwejiis- copaat genoemdde Sint-Vincentius-Vereenging waardoor de rneergegoeden uwer tliocesanea toonen, dat zij hun geluk zoeken en vinden in de ware naastenliefde; de door u ingestelde altijddurende aanbidding, waardoor liet geheele bisdom voortdurend zegeningen afsmeekt over uwen arbeid; de nieuw opgerichte kathedrale kweekschool te Doorn, die een keurbende gaat vormen van mannen, die onze jeugd in de ware katholieke beginselen zal helpen opleiden; een groot gedeelte uwer diocesanen, door u in een broederschap vereenigd, die zich ten doel stelt, dagelijks God te bidden voor de bekeuring ori/er niei-katliolieke lan-lgenooten, dit alles, mon seigneur, vervult ons zeker met rechtmatige vreugde, maar doet ons tevens met vertrouwen de toekomst tegemoet zien en geelt hechter steun aan de verwachting, dat ons aller har telijke wenschen voor bet nieuw begonnen jaar door God zullen vervuld worden. Hierop antwooidde de bisschop het volgende: Ik zeg u mijn liartelijken dank, hoog-eerw. vicaris, voor de wenschen, die gij mij namens allen hebt aangeboden. Wat mijn peisoon aan gaat, moet ik naar waarheid getuigen, dat ik voor dit leven geen wenschen meer heb. Zeker, de toenemende bloei van het bisdom verheugt mij ten zeerstemet blijdschap zie ik zooveel nieuwe kerken verrijzen, maar wat mijzelven aangaat al zou zelfs het weidia voltooide gedeelte der nieuwe kathedraal door mijn opvolger moeten ingewijd worden, ik zon er even goed mede tevreden zijn. De uiterlijke en innetlijke bloei van het bisdom, is zeker groot; maar door hierop te veel te lellen en hierop wilde ik heden bijzonder de aandacht vestigen verliezen wij zoo gemakkelijk uit het oog hoeveel zede lijke en lichamelijke ellende er nog in het bis dom schuilt; ook onder Katholieken maakt het ongeloof nu en dan zijn slachtoffers. De tijds omstandigheden brengen mede, dat vooral de geringere klasse door dit gevaar wordt bedreigd: En daarom, eerwaarde beeren, wilde ik u heden nadrukkelijk vermaneD, uwe zorgen te besteden aan de armen. Het is waar, onze goddelijke Zaligmaker ging ook de woningen der aanzienlijken binnen, mac als een teeken Zijner goddelijke zending voerde Hij aan '.pauperes evangelizantur, saan de arrnen wordt het Evangelie verkondigd." Arbeidt daarom vooral onder de geringen en misdeelden dezer aaiden; en niet alleen voor de belangen hunner ziel, maar tracht ook zooveel mogelijk hun stoffelijk welzijn te bevorderen. Mij dunkt, ik meen gerust te mogen zeggen, dat ik u hierin een voorbeeld geefreeds dertig jaar geleden heb ik alles wat ik bezat weggeschonken, en wat mij, als bisschop, wordt aangeboden en wat ik meer bijzonder bet mijne mag noemen, wordt door mij voortdurend besteed voor gods dienstige en liefdadige doeleinden. Mijn nalatenschap zal dan ook zeer gering zijn, misschien niet eens toereikend om de kosten mijner begrafenis te dekken. Zeer zeker, ik weet het, gij schiet hierin niet te kort, maar er dreigen toch altoos zekere gevaren. Sommigen bedriegen ons of maken misbruik van onze milddadigheid het getal van dezen wordt steeds grooter, zoo groot, dat wij er den moed bij kunnen verliezenmaar geven wij wat wij kunnen, en als gij niet bij machte zijt, behandelt hen altijd met liefde, zoodat zij in u een vaderhart ontdekken. f Vierde Nutslezing, F De roep van een aangenaam causeur teziin was den heer mr, G. Brantsma uit Arnhem, 'den spreker van gisteravond in het »Nut", blijkbaar vooruitgesneld naar onze stad. Althans de groote zaal van sMusis was ge heel gevuld met belangstellende toehoorders. De voorzitter van het Departement, de heer A. A. Beekman, opende de vergadering met een verwijzing naar de eerstvolgende vergadering, die gewijd zal zijn aan de viering van het 100-jarig bestaan van het Departement alhier. Een gelukkig 1898 werd van de bestuurs tafel alle aaanwezigen toegewenscht. Hierop kreeg mr. Brantsma het woord, en al spoedig was het publiek onder de bekoring van de eenvoudige eri geestige wijze, waarop de spreker causeerde zeker in dit geval liet rechte woord over het Fransche looneel eu het Fran«ehe café-concert. Een uitvoeiige humoristische ciitiek werd daarbij geleverd op het deshabille, dat van liet café-eonceit overgegaan naar het tooneel, daar nog steeds in eere is, terwijl anderzijds in het calé-conceit, vooral door den invloed der cabarets artistiques. de poezie haar intocht heeft gedaan. Met verscheidene chansons bracht de heer Brantsma zijn publiek m kennis. Zijn sobere dictie, zoo geheel in overeenstemming met inhoud en toonzetting, verdient een wooidvan hulde. Als vei blijdend verschijnsel, dut hoop geeft op een hei loving van f.et Fi arische tooneel, wees spreker ten slotte op de p-rduiten van jongere tooneelschrijvers, als De ever, Cy rano de Bergerac enz. Een warm applaus beloonde den neer Brant sma herhaaldelyk voor zijn vaak geestige, steeds boeiende causerie. Na de pauze werden eenige voordrachten van of a la Willem van Zuijleu ten gelioore gebracht, die eveneens ten zeeiste in den smaak vielen. Op aangename wijze hield de heer Brantsma den ganscheu avond de aanwezigen bezig. Het woord van dank, waarmede de voor zitter van liet Departement de vergadering sloot, vond dan ook algemeens instemming. Te Leiden is gisteren tot doctor in de reelits- wetenschnp bevorderd onze stadgenoot, de lieer F. J. C. van der Schalk. De commissie voor de versiering van Dam en Koito Dam heeft zich genoodzaakt gezien baar mandaat neer te leggen wegens de ten eenen male onvoldoende bijdragen, die der commissie waren toegezegd. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 2 manden spieringile prijzen waren van 1 0.25 tot f'0.40, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 10 manden scholde prijzen waren van 1 0.40 tot f 0.G5, alles per koop. BURG E R L LI K E STAN D. Gehuwd 13 Januari. F, Erkeiens, 26 jaar, en C. H. Lühring, 25 jaar. Geboren 11 Januari. Catharina Cornelia Willielmina, dochter van W. F. Kühler en C Kettenis, Groenelaan. Maria, dochter van C, J, van der Meer en .1. E. Zagwijn, Grofbaan. 12 Januari. Anne, zoon van N. van Albada en T. Smidt, Prinsensteeg. Ilendrikus, zoon van J. Polak en F. de Dood, Stationstraat. Lamberdina Margaretha, dochter van W. Post en H. Hindriks, Zijlstraat. «verleden: 10 Januari. Gijsbertha Peereboom, oud39jaar, echtgenoot van M. Lemmers, Polderstraat. 12 Januari. Gerrit van Sou, oud 1 jaar en 4 maanden, Groenelaan. Aleida Liduïna van Ingen, oud 1 jaar, Houtstraat. Het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank eischte beden 5 jaar gevangenisstraf tegen F. Dries, 21 jaar oud, letterzetter van beroep, die tot viermaal toe ia uC R. K. kerken te Rotterdam diefstal mot insluiping en braak pleegde. Telkens ontvreemde bij gelden uit gesloten kasten en offerbussen. Bekl. bekende de ten laste legging, zeggende de triten gepleegd te hebben, wijl hij verkeering had met een meisje, dat bevallen moest. 7oor het ontvreemde geld had hij twee horloges gekocht, voorts bovenkleederen, en kindergoed van dc(ti) a. s. wereldburger. Mijnheer de Redacteur 1 Uit uw antwoord op mijn ingezonden stuk van eergisteren, blijkt nu duidelijk, dat U van een ver keerde veronderstelling uitgaat, juist waar gij den nadruk legt op het gemis van elke toelichting, die de cijfers verklaart. Voor beide gemeente-inrichtingen toch, voor Gasfabriek en Waterleiding, wordt jaar lijks een begrooting bij B. en W. ingediend, waarop de geraamde ontvangsten en uitgaven specifiek voor komen, met een nadere toelichting voor die posten, waarop vermeerdering of vermindering van eenige beteekenis voorkomt. Verder zie ik verlangend het vervolg van Uw artikel tegemoet, waarin het verderfelijke van het door U z. g. potjesstelsel zal worden aangetoond. Nog slechts een paar opmerkingen, naar aanleiding van uw wenseh hieromtrent, om meer licht.Unieent dat hierin alleen de zoogenaamd „ingewijden" „hun nieuwsgierige neuzen" in de zaken steken, en anderen volstrekt niet weten hoe de eigenlijke toestand der onderneming is. Moge dit elders alzoo zijn, hier niet. Het reservceren geschiedt hier ten gevolge van raadsbesluiten. Elk kan dus weten hoeveel jaarlijks moet worden gereserveerd, en daar dit fonds afzonder lijk op de balans voorkomt, is de stand daarvan gemakkelijk tc volgen. Bovendien worden degelden gedeponeerd hij do Gemeente, die deze zelf belegt, en vloeit de hierdoor gekweekte rente rechtstreeks, buiten Gasfabriek en Waterleiding om, in de ge meentekas. En ten slotte, mag do praktijk, volgens Uw be weren, in de door U aangehaalde plaatsen mijn bezwaar weerspreken, ik geloof niet dat U van dnar zal durven getuigen, dat de winsten constant zijn. Thans acht ik van mijn kant voorloopig de zaak genoeg toegelicht en rest mij slechts U beleefd dank

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2