wiSu SCHWEIZEB Co., Licern, (ScbweiL) v,™n5§rr' 8ol™»»> Zwitsersche Zijde STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Ingezonden Mededeel ingen is de Beste! Knust en Wetenschap. pondenten, daar de pers in den regel veel doet voor de vermelding der fuits et gestes van vorstelijke landgenooten afgevaardigd of nitge- noodigd ter bijwoning van luisterrijke feesten in liet buitenland, welke haar anders niet aan trekken. Tel. Het N. v. d. D. bericht nog: Zooals ik u bereids seinde, wenscht Haie Majesteit de Koningin geen vreemde vorsten bij Hare kroning te ontvangen. Ik kan u wat meer uitvoerig hieromtient berichten en wel, dat aan al onze vertegen woordigers een schrijven namens il. M. is ver zonden, inhoudende den last aan de regeering, waarbij de betrokken gezant is geaccrediteerd, uitdrukkelijk te doen weten, dat 't geenzins in de bedoeling van Hare Majesteit ligt van de plechtigheid Harer kroning een buitengewone gebeurtenis te maken, grooter en officieeier dan die van wijlen Koning Willem II en Koning Willem TIL H. M, wenscht Hate kroning beschouwd te zien als eene plechtigheid die alleen plaats heeft tm-schen Haar e:i het Nedeilaudsche volk, en geeft daarom den wensch te kennen dat de regeeiingen noch door haar vorsten, noch door buitengewone gezantschappen bij deze plech tigheid vertegenwoordigd zullen zijn. Oordeel over Tan Kol. Het eerste artikel, dat deze maand in «De Indische Gids" voorkomt, is van sAlex" en handelt over de socialisten en het Atjehdebat. In den aanhef van dit artikel wordt liet volgende gezegd Toen in den avond van den 24en Augustus jl. bekend werd, dat de heer II. II. van Kol gekozen was tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor bet hoofd kiesdistrict En schedé, hebber, velen, ook al deelen zij in menig opzicht niet de politieke en sociale denkbeelden, die door den beer Van Kol worden voorgestaan, zich verheugd over die keuze. De heer Van Kol toch had zich reeds geruimen tijd doen kennen als een veelzijdig begaafd man, die over veel werkkracht en energie beschikt en die door zijn veeljarig verblijf op Java goed op de hoogte is van vele Indische toestanden. Hoewel wij niets willen afdingen op de kunde en be bekwaamheden van ben, die in de Tweede Kamer voor «Indische specialiteiten" gelden, kon toch met eenigen grond verwacht worden, dat de heer Van Kol in dat opzicht voor die Kamer eene groote aanwinst mocht worden genoemd. En die verwachting is, blijkens de bij de be handeling van de Indische begrooting voor het dienstjuar 1898 gehouden debatten, niet be schaamd. Wij volstaan met te verwijzen naar de ge voerde debatten en vestigen slechts de aandacht op de door hem, men kan het noemen, gevoerde pleidooien voor erbetering van de verloskundige hulp in Indië, de verbetering van de drinkwater voorziening van Soerabaja en de voortzetting van de werken ten behoeve van de irrigatie van de Solo-vallei. Het is een genoegen de woorden naar aan leiding van die ouderwerpen, door den geachten afgevaardigde van Enschedé gesproken, te lezen en te herlezen. Wat een steun, een machtige steun kan van dezen afgevaardigde worden verwacht, waar het geldt dringende en hoofdzakelijke verbeterin gen in don toestand van den inlander in de eerste plaats en in dien van de overige bewoners van Nederlandsch-Indië in het algemeen aan te brengen. Gelet op dit alles, is het jammer, dubbel jammer, dat dit bekwame Kamerlid zulk een eigenaardig standpunt inneemt ten opzichte van het Atjeh-vraagstuk. Liefdadigheid. In het Soc. Weekblad wordt het volgende, een greep uit de ervaring van den heer J. II. Gunning Jr. te Utrecht, als waarschuwend voor beeld medegedeeld Een vrouw vroeg mijn vrouw te spreken. Ze huilde danig. Ik vroeg wat ze wilde en haar vuilen omslagdoek wegtrekkend, toonde ze mijhaar bloote lijfDe arme stakkert had «geen enkel hemdje" meer, en «dat in die barre kou 1" Ik vroeg haar naam en adres, en zeide te zullen informeeren, maar begreep best, dat zij met zulk een tactiek bij de goedgeloovige, niet onderzoekende dames een stapel hemden zou oploopen. Natuurlijk gaf ik haar niets. Maar ik begaf mij naar haar woning, die ik na lang zoeken vond, en waar een brutale meid van 12 13 jaren onmiddellijk vóór een kast ging staan, zoodat ik terstond begreep, dat daar iets verkeerds was. Ik heb de vrouw, die nog uit was, rustigjes afgewacht, en met een echten buit beladen zag ik haar thuis komen. Niet minder dan zeven splinternieuwe hemden bracht zij mee, benevens koek, kaas en een flesch brande wijn; terwijl ze, op mijn dreiging dat, als ze mij niet alles liet zien, ik de politie zou halen, de bovengenoemde kast open deed, waar ge- heele stapels hemden, broeken, borstrokken enz. lagen opgeborgen. Wat was de zaak Gewetenlooze opkoopers kochten die kleeding- stukken voor 10 a 15 cent van haar op; en zéóveel haalde die «arme ziel zonder hemdjes" op van de dwaze geidwegsmijtende burgeressen, dat zjj eiken dag een overvloed van eten en drinken in brasserij en dronkenschap te ver teren had. De vrouw is weg, zoodat zij haar kunsten hier niet meer vertoooen zalmaar dat zij navolg sters hebben zal, dat verzeker ik u. Het baantje van bedelaarster is in onze goedgeefsche stad te winstgevend! Zal men nu eindelijk wijs worden Zal men uu eindelijk alle aanvragen weigeren (een stuk brood uitgezonderd), en onder geen voorwendsel iets geven zonder onderzoek En laat men dan de diaconie en Armenzorg dubbel en driedubbel geven, opdat die kunnen helpen, waar echte nood is, en niet langer geslepen, sluwe, gemeene slampampers met zoovele bonderden en duizen den guldens weggaan. Nachtarbeid voor Bakkers. Door den lieer Geert de Jonge, redacteur der Ned. Bakkers-Courant, wordt in eene bro chure: Is afschaffing van nachtarbeid in bet bakkersbedrijf mogelijk?" deze afschaffing be streden. Schr. acht de afschaffing uit een raen- scbelijk oogpunt wel wenschelijk, maar niet noodig; zegt, dat uit een medisch oogpunt da conclusie niet mag getrokken worden dat de afschaffing noodzakelijk is; betoogt dit het positief onwaar is, dat de nachtarbeid fiet gevolg is der concurrentie, wel de dagarbeid en noem als gevolgen van den maatregel verhooging der productiekosten, duurder worden van het brood, minder debiet, vernietiging van het depothou- dersbedrijf en miuder werk voor den bakkers gezel. N'ederl. Jongelingsverbond. Het jaarboekje van dit verbond zag dezer dagen voor de 25e maal het licht en is voor deze gelegeuheid in een feestkleed gestoken. Zoowel voor het verbond zelf als voor do ver- eenigingen daarbuiten bevat het veel belang rijks. Zoo nemen wij daaruit over, dat er in Nederland 851 j. v. bestaan met 18987 leden. Daarvan telt het N. J. V. 253 afd. met 7087 leden en 73833 boeken. Aan 17622 kinderen en 3306 knapen woidt onderwijs gegeven. Hel verbond heeft 152 correspondentschappen en 23 eigen uitgaven. Over het algemeen behoort beoefening der sport tot de uitzonderingen en zijn de gymnastieklokalen van afd. spoedig geteld. Van de gravures trof ons vooral die tegenover net titelblad, voorstellende H.M. de Koningin, in kroningscostuum, onder eene draperie van de Uondsvlag. Eenige hoofdbestuurders, oa.de li.ii. A. J. Iloogenbirk en B. J. Gerretson, zorgden voor aangename afwisseling in den Inhoud. De iotelingen der lichting 1898 zullen tus- sclien '1 en 12 Maart a.s. bij de verschillende korpsen van het leger worden ingelijfd; zij die bij de bereden wapens worden ingelijfd zullen op 1 October d. a. v. voor eerste oefening onder de wapens komen. De lieer I. M. van Eiken te Dordrecht heeft met 1 Januari zitting in liet bestuur der »Ver- eeniging tegen de Kwakzalverij" genomen, ter vervanging van mr. L. Zegers Veeckens, die zich niet weer herkiesbaar had gesteld de heer Guldensteeden Egeling heeft hel voorzitterschap aanvaard. Vrijdag overleed te Nijmegen op 79-jarigen leeftijd baron J. A. Mulert tot de Leemkule, oud-luit.-kol. der artillerie. Bij het onlangs te 's-Gravenhage gehouden examen voor aspirant-verificateur bij de dir. belast., ïnvoerr. en accijnsen, is o. a. ook ge slaagd de heer J. H. S. Vernède te Bussuin. OVERSCHIE, 15 Januari. Gisterenavond waren in liet café van den Heer J. Braat een groot aantal uit de ingezetenen bijeengekomen oin de houding to bespreken, die het gewcnscht is in deze gemeente aan te nemen bij de inhuldiging van Koningin Wilhel- rnina. Als voorloopige plannen werden in de ver gadering, die door den Burgemeester, den heer J. Bos, werd geleid, genoemd een kinderfeest, het hou den van één of meer optochten, volksspelen en vuur werk, welke feestelijkheden waarschijnlijk over den verjaardag en den inhuldigingsdag der Koningin zullen verdeeld worden. Burgerlijke Stand van Oversell!#. Getrouwd: 13. N, Bosman jm. 28 j. en J. Kox jd. 27 j. Geboren: 7. Christiaan Willem, z. v. H. W. Wichert en S. Schümacker. Burgerlijke Stand van Kethel «n Spaland. Geboren: 2. Adriana Jaapje d. v. P. Hooger- brngge en A. Bodenburg. Overleden: 3. C. d. Hoedt Ij. 8. Cornelia Borsboom 46 j., eehtg. van J. v. d. Broek. f Bevolking. I Aan het bureau Tan den burgerlijken stand 'en de bevolking alhier zijn gedurende het jaar 1897 aangegeven Geboren. Mannelijk geslacht 489 Trouwelijk 464 waarvan 11 tweeling- en 2 drielinggeboorten (wettig); hiervan waren bij de aangifte in leven: Mannelijk geslacht 13 T .q Vrouwelijk s 6 1 lotaal 19 en levenloos Mannelijk geslacht9 Onecht. Overleden} Totaal 953 Totaal 84 1 Ongehuwden j - J Totaal 262 J Vrouwelijk 120 J f, j Mannelijk 60 1 ,A^ Gehuwden 1 \r -i ,<-> lotaal 10^ l Vrouwelijk 43 J r Mannel. 26 In wedinvenstnal Vrouw. aS Gescheiden van echt Vrouwelijk Burgerl, Stand onbekend j y' j J Totaal 2 Levenloos aangegeven (wettig). tiann0liikL1 Totaal 37 Vrouwelijk12 j Onecht Mannelijk I Totaal 1 Huwelijken lusschen Jonkmans enjongedochters 178 i weduwen 3 L, !93 VV eduwnaars jongedochters 7 weduwen 5 J Echtscheidingen 2. Woonplaats-veranderingen. Inschrijving in het bevolkingsregister: Mannelijk55S Vrouwelijk599 Afschrijving uit het bevolkingsregister Totaal 1157 665 Totaal 1395 Mannelijk Vrouwelijk730 Landverhuizingen naar Noord-Amerika of andere overzeesche gewesten Vrouwelijk 1 naar Pretoria. Bevolking op 31 December 1897: 26884. Kamer van Koophandel. Nadat in de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, de eerste in liet ingetreden jaar, door den voorzitter, den heer J. J. G. Nolet, de wensch was uitgesproken, dat liet jaar 1898 voorspoedig mocht zijn voor de leden der Kamer eu voor de Schiedamsche handel en industrie, werd overgegaan tot de benoeming van een voorzitter en een vice-voorzitter der Kamer. Als zoodanig werden hei benoemd de heeren J. J. G. Nolet en mr. VV. H, Jansen. Het vaststellen der reke ning werd uitgesteld tot de volgende vergade ring. Vervolgens kwam aan de orde een verzoek van de Redactie der Schiedamsche Courant om de vergaderingen voortaan in liet openbaar te doen plaats hebben. Men merkte op, dat ineer dan eens vroeger deze aangelegen heid was ter spiake gekomen, doch dat op dergelijke verzoeken steeds afwijzend was be schikt. Als hoofdreden voor het houden van vergaderingen met gesloLen deuren werd aan gevoerd, dat de Kamer is een adviseerend lichaam, en dus niet bevoegd was zelf publi citeit aan hare adviezen te geven, betgeen in strijd zou kunnen zijn met de bedoeling van den geadviseerde. Op den algemeenen regel, dat niet hij die adviseert, maar alleen de ge adviseerde over de publiciteit van het advies te beslissen heeft, behoort de Kamer van Koop handel heen uitzondering te maken. Daartegen over werd aangevoerd, dat de Kamer van Koop handel niet alleen adviseerend, nutar dikwijls ook zelfstandig handelend optreedt, in welke gevallen zij alleen over de publiciteit aan hare handelingen te geven, heeft te oordeelen. Daaren boven worden de vergaderingen van de meeste Kamers in het openbaar gehouden en kunnen, wanneer hel algemeen belang bet vereisclit, de deuren worden gesloten. Deze meening, om de vergaderingen openbaar te maken, werd behalve met het zooeven genoemde hoofdargument, be streden met eenige argumenten ontleend aan omstandigheden van practischen aard, waarna met algemeene stemmen besloten werd den bestaanden toestand te handhaven en dus af wijzend op het verzoek der Schiedamsche Cou rant te beschikken. Naar aanleiding van een desbetreffend schrij ven van burgemeester en wethouders van SchieJam werden uitvoerige beraadslagingen gevoerd over de middelen, die zouden kunnen worden aangewend ter bescherming van onze havenwerken tegeri den golfslag, veroorzaakt door het snel voorbijvaren van groote stoom schepen. De gevolgen van de dienaangaande genomen beslissing zullen nader worden gepubliceerd. Ook de bekende melasse-kwestie kwam nog maals ter sprake naar aanleiding van het in België genomen K. B. tot het leggen van een invoerrecht op de van het buitenland ingevoerde gist. Besloten werd tot den Minister van Bui- tenlandsehe Zaken een vei zoek te richten, om het daarheen te leiden, dat onze gist door het bedoelde K. B. niet zou worden getroffen en, zoo dit onvermijdelijk ware, faciliteiten te ver krijgen met betrekking tot de controle der douane. De vergadering werd daarop door den Voor zitter gesloten. Onder de slachtoffers van de aardbeving welke het eiland Amboina heeft getroffen, behoort ook een vroegere bewoner dezer gemeente, Dirk Jaose, dienende als kanonnier tweede klasse aldaar. Door tusschenkonast vau den burgemeester dezer gemeente werd, namens den Minister van Koloniën, tan de moeder van den omgekomene, van dat overlijden mededeeling gedaan. Hedenmorgen te 10 ure heeft een proef plaats gehad met het sleepbootje «Mentor",/Jat thans is ingericht voor stoombrandspuit. Daarbij waren tegenwoordig de wethouders, de heeren Visser en van Harwegen den Breems, benevens de directeur van gemeentewerken, de heer Zoetmulder, terwijl voorts als vertegen woordiger van de reederij aanwezig was de lieer P. Leis. De proef beeft de meest bevredigende resul taten opgeleveid. Uit een straalpijp van 24 ir.M. doorsnede spoot de straal tot op een afstand van 45 meter, zoodat bij een eventueele brand deze stoomspuit do grootste panden kan oversproeien. Voorts zijn nog aan booid aanwezig 50 nieters slangen die nog van gemeentewege kunnen veilengd worden met een gelijke boeveelheid. Behalve de genoemde autoriteiten waren een aantal belangstellenden bij deze proef tegenwoordig. BURGERL LT IC ESTAND. Geboren 13 Jan. Hendrika Maria, dochter van J. W. Jansen en II. Brouwer, in een vaartuig. Jolian Heinricli, zoon van J. Koning en J. Slavenburg, Kreupelstraat. 14 Jan. Johannes, zoon van II. Oranje en M. L. C. Gomiïiel, Dwarsstraat. Overleden: '1 i Jan. Cornelia Gijsberia van Gerven, oud 6 maanden, Kamp. Johannes Fredericus Schooi, 74 jaar en '1 maand, Korte Kerkstraat. Men schrijft ons uit Ylaardingen De Watersteeg tusschen de Havenstraat en de Hoogstraat alhier, is bij avond geheel en al onverlicht, zoodat de passage, zoowel voor volwassen personen als voor kinderen, die allicht onder den voet zouden gei aken, zeer gevaarlijk is. Reeds meermalen heeft er dan ook al een botsing plaats gehad, gelukkig zonder onge lukken te hebben veroorzaakt; doch dat komt ook wel eens. Dit euiel zou echter rnet eene kleine wijzi ging in de straatverlichting aldaar, weg te neemen zijn, door n.l. de lantaarn, die tegen het pand van W. Roodenburg bevestigd is, te plaatsen togen liet huis van J. Pleijzier. De steiger blijft alsdan zijn licht behouden. Het is te wenschen dat de bevoegde autori teit het verplaatsen van bovenbedoelde lantaarn Gisterenavond bad alhier in de zaal «Har monie" de 3e volksvoordracht in dezen winter plaats. Bij afwezigheid van den voorzitter opende de heer O. A. van Guuren van Ileijst de vergade ring en gaf het woord aan don heer ds. XI, van Kieeff uit Leiden, die voor het talrijk opge komen publiek (velen moesten zich met een staanplaats behelpen) voor de pauze op zeer geestige wijze schetsen voordroeg uit den vomau »Het jaar 2000" van Bellamy. Na de pauze werd door den spreker nog voorgedragen »De Sandwichman" van Fr. Coppée, en »Ue dorpsbegrafenis" van dr. E. Laurillard, welke beide stukken zeer in den smaak vielen. Door den heer C. A. van Buuren van Ileijst werd den spreker hartelijk dank gezegd voor den leerrijken en aangenamen avond. Hedenavond wordt eene veigadering gehou den in het hotel Bellevue door de werklieden- kiesvereeniging «Volksbelang". BU RGERLIJ KE STAND. Geboren 13 Jan. Bastiaan, zoon van B. van Haare en G. Boshuizen, Waalstraat. Adrianus, zoon van J. van Osnabrugge en I., Beijers, Achter straat. a 30 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot 13.50 per Meter. Specialiteit: Nieuwste Zljdenstoffen voor Damcstollefjcs. Directe verkoop aan Particulieren. Wij zenden de gekozen Zijdenstoifen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPÖRT. Naar wij vernemen, is de benoeming van kapelaan Thompson tot hoofdredacteur van De Maasbode dit maal geschied door don bisschop van Haarlem, op verzoek van de eigenaars der courant, die gaarne eenen geestelijke aan het hoofd hadden. Dc benoemde is de zoon van den aftredcndcu redacteur. Door den heer D. Couwenhoven, directeur van do kapel van het 8o regiment infanterie tc Arnhem, is als zoodanig ontslag gevraagd. De heer Van 't Kruys geeft v.b. week te Groningen met zijn Zangverecniging o. a. Benoit's „Rubens-can tate". Benoit zal de uitvoering bijwonen, maar niet dirigeeren; dat is hem te vermoeiend. Albert Carré, directeur van den Vaudeville-schouw burg, is benoemd tot opvolger van Carvalbo als directeur van de Opéra-Comiy ne te Parijs.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2