DE TERING IN BELGTE. IÏINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Ingezonden Mededeclingen Tv mist en Wetensclmp. Reehtx a k e 11. Kcrk en Schooi. Gemengd Nieuws. gespoord om de oude grenzen van AethiopiS te heroveren. Het blad zegt. dat de Fransche expeditie Bouehamps te Fashoda is, en dat Menelik met hem zal optrekken naar Khartoum om de Engelschen voor te zijn. Uit Bombay wordt bericht, dat kolonel Maine met troepen in de vallei Orinara is aange komen, waar de militair-wetenschappelijke expeditie onder kapitein Burn is vermoord. Alles was er rustig. Sergeant Walher, die gevangen was hij de Afridi's, is in vrijheid gesteld. Twee stammen der Burnewale's hebben zich on ierworpen aan de Britsch-Indische troepen. Het schijnt dat de Afrikaander partij weer goede vrienden wil worden met Cecil Rhodes. Sir J, Sivewriglit zou dan een coalitie-kabinet vormen naar den geest van Rhodes. Lloyd verneemt uit Perim, dat de Engelsche stoomboot Dundnm Vrijdagavond een Duitsch oorlogsschip heelt gezien, dat niet in staat was zijn weg te vervolgen. Sopliia-Kinderziekeiihuis te Botterdam, Van 11 tot 14 Mei a.s. zal in de groote zaal der sociteït Harmonie te Rotterdam een bazaar gehouden worden ten bate van het Sophia-Ktn- derziekenhuis en de Pleegzuster-vereeniging aldaar. Het Sophia-Kinderziekenhuis dat wel haast 35 jaren zal hebben bestaan, behoort voor zeker tot de meest populaire philanthropische instellingen dier gemeente, terwijl liet Zeehos pitium te I.oo-duinen mede zijn goede diensten aan zieke en gebrekkige kinderen bewijst. Te betreuren i« liet daarom dat een dergelijke nuttige iristelling steeds met financiëele moeilijk heden te kampen heeft, zoodanig zelfs dat tot middelen als het houden van een bazaar met ioteiij moet worden overgegaan om de financiën in evenwicht te kunnen houden. Ieder die dus iets gevoelt voor het zieke kind en mitsdien waardeert de zorg aan zijne ver pleging besleed, zal gaarne de gelegenheid thans geboden aangrijpen van zijne belangstelling te doen blijken, door het zenden van voorwerpen van kunst en smaak. Eerepresidentie der commissie is mevrouw 's.TacobTemplemanvan der Hoeven, presidente mevr. Van HobokenDe Monchv en secretares sen de dames Schalkwijk Dunlop en Pit Milders. De Minister van Marine verwittigt belang hebbenden, dat door hem in den regel eiken ■Vrijdag, te beginnen met Vtijdag 21 Januari a.s., des voormiddags te 11 uren aan het Departe ment van Marine te 's-Gravenliage, zullen wor den ontvangen degenen die hem over zaken, gezegd Departement betreffende, wenschen te spreken. St.-Ct De commissie voor de diplomatieke examens ter bevordering tot gezantschaps-seeretaris 2e klasse heeft toegelaten de gezantschapsattaché's \V. L. F. C. Ridder van Rappard, mr. J. P. graaf Van Limburg Stirum en jhr. mr. A. G. Scliinimelpenninck. Door den beer C. II. A. van der Myle, arts te Smilde, is een beweging op louw gezet om aan Emile Zola een telegtam te zenden als huldebetooging voor zijn houding in de zaak- Dreyfus. Ook eenige firma's en particulieren te Rotterdam hebben Zondag, naar men ons mededeelt, een telegram van sympathie ge zonden aan Emile Zola voor zijn optieden in de zaak Dreyfus. De heer Corneille L. Landré, secretaris van de «Algemeene Maatschappij van Levensver zekering en Lijfrente" te Amsterdam, is volgens de VerzekeringsloJe door commissarissen be noemd tot wiskundig adviseur van de uNeder- landschc Pensioenvereeniging voor Werklieden". OVERSCHIE, 17 Januari. Sedert de Gereformeerde Kerk alhier is gevestigd, v het den Kerkeraad niet mogen gelukken een eige. wedikunt te bezitten. Thans evenwel heeft de beroepen predikant, de heer J. Gispen, candidaat te Amsterdam, zijne beroeping naar hier aangenomen. Bond van Nederlandsche Onderwijzers, afdeeling «Schiedam". Deze vereeniging hield Zaterdag den 15en Januari des avonds te 8 uur hare jaarvergade ring in het «Volkshuis" aan de Lange Haven. Na opening werden de notulen van de vorige buitengewone vergadering voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. De heei J. de Wil voelde zich gedrongen ee« woord van dank te brengen aan den 2en secretaris, den heer W. Sterk, voor diens uitgebreide en nauwkeurige notulen. Medegedeeld werd le. Dat de heer Tak, om de werkzaamheden der vereeniging niet te vertragen, ontslag ge nomen had, als lid der propaganda- en pers commissie. 2e. Dat de onvoltallige, maar overigens hoogst ijverige propaganda-commissie het aantal leden met 2 vermeerderd had. Nu werd een der leden het woord gegeven, om verslag uit te brengen van de werkzaam heden der propaganda-commissie in 1897. Deze schetste de eigenaardige moeielijkheden, waar mede zij te kampen had, doch wees toch met voldoening op de beste resultaten. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording. De boeken werden in orde bevonden, en een woord var, dank van den voorzitter had de lieer Van Roon ruim-xhoots verdiend, in aanmerking nemende zijne uitge breide administratie. De voorzitter bracht als afgevaardigde ter Algemeene Vergadering verslag uit. Het voor naamste hiervan was reeds in tal van bladen gepubliceerd. Door de. periodieke aftreding van de iieeren A. de Wit enjL Valkenburg moest er eene verkiezing plaats hebben. Beiden werden herkozen, doch de laatste kon onmogelijk zijne veeljarige functie weer waarnemen. In diens plaats werd nu tot lsten secretaris gekozen de heer A.Smit en tot lid der perseommissie de heer A. Noordyk. liet voorste! van een der leden tot oprichting van eene Debatingclub, gaf, hoewel nauwkeurig toegelicht, aanleiding tot eene aangename dis cussie. Het bestuur, meenende eene oplossing gevonden te hebben, deed nu het voorstel, om eene lijst le doen ciiculeeren, waarin zoogoed mogelijk het streven van zoo'n club aangegeven zou worden. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Ue Voorzitter besprak de mogelijkheid en wenschelijkheid van een Correspondentieblad voor de Afdeeling. Een voorstel tot het in 't leven roepen van zoo'n blad werd in beginsel aange nomen en in vei band daarmede ook de aan- sciiaffing van eene Oiograaf. Bij de rondvraag vroeg een der leden eenige inlichtingen over den cursus voor de hoofdakte. Niet alleen sprak hij uit naam van verscheidene openbare onderwijzers, maar ook van eenige bijzondere, die, inziende, dat leiding bij hunne studie zoo goed als onmisbaar is, reikhalzend het tijdstip tegemoet zien, waarop de lang ver wachtte cursus een aanvang zal nemen. De lieer Van Roon gaf antwoord op de vraag tot welke resultaten de commissie voor vacantie- kolonies gekomen was. De mededeeling, dat de Commissie voor de soiree ontbonden was, werd met verwondering aangehoord. De leden van den B. v. N. O., die dee! van die commissie uitgemaakt hadden, werden bedankt voor de diensten in dien tijd bewezen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de ver gaderirig gesloten. Morgen, den 18en Januari, zal het 40 jaar geleden zijn dat Aart de Groot in het wijn- pakhuis der firma Visser Co. alhier, onafge broken is wetkzaam geweest. BURGERLIJKE STAND Geboren 15 Jan. Theodora Catharina Maria, dochter van J. J. Schafthuizen en J. M. van der Kooi, Verbrande Erven. Susanna Margaretha Maria, dochter van A. H. de Leur en M. C, Th. Engering, Kethelstraat. Overleden: 15 Jan. Roelofina Lecluse, i jaar 17 maanden, Polderstraat. Nicolaas van der Touw, 4 maanden, Grofbaan. 16 Jan. Anna Adriana Luduïna Koot, 3 maanden, 's Gravel, polder. De Directie der Dogger-Maatschappij alhier is voornemens een tweede stoomschip te doen bouwen ter uitoefening der Haring- en Beug- visscherij. Naar wij vernemen is het vormen van een maatschappij voor uitoefening van stoomtrawl- visscherij te Amsterdam niet gelukt. Vrijdagavond, werd op initiatief der Schilders- patroons-vereeniging alhier, iri het lokaal der Jongelingsvereeniging Hofjesstraat eene bijeen komst gehouden, waartoe alle beoefenaars van het Schilders- en Glazeumakersvak waren uit- genoodigd ter bespreking tot deelname aan den optocht van Vak-vereenigingen alhier te houden op 31 Augustus a.s. De vergadering werd door ongeveer 50 per sonen bezociit, terwijl velen, die de bijeenkomst niet konden bijwoien, hunne instemming hadden betuigd. De vergadering werd geleid door den lieer S. A. Maarleveld, De aanwezigen betuigden allen hunne instem ming om het Schildersvak iu den optocht te vertegenwoordigen, waarna allen teekenden voor een bijdrage tot bestrijding van kosten. Nadat een klein reglement was vastgesteld werd overgegaan tot het kiezen van eene com missie van uitvoering, waartoe werden gekozen de patroons: S. A. Maarleveld, J. C. van den Berg en A. Roodenburg en de gezellen: G. van IJperen, J. van Tricht ea G. Bot. De heer G. N. Itz, directeur der gemeente werken alhier, maakt deel uit van de jury van beoordeeling van eene prijsvraag voor een tee- kening inet bestek van een villa in het Aikmaar- derhout. Uit het jaarverslag van den Protestantenbond blijkt dat de afdeeling alhier bestond uit 272 leden. Er werden in liet afgeloopen jaar 56 godsdienstoefeningen en 4 godsdienstlezingen gehouden. De Zondagsschool werd geleid door een onderwijzer en 42 onderwijzeressen en bezocht door 140 leerlingen. Het bestuur bestaat uit de heeren J. C. van Buuren van Heijst, voorzitter, W. .T. van Dussel- dorp, secretaris, .1. F. van der Plaat, penning meester, C. Moerman Jr., J. J. van Haalt en D. Verboom, lede». Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Dec. ingelegd f 2375.50: terugbetaald f 2017.14. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1765. BURGERLIJKE STAND. Geboren 15 Jan, Diik, zoon van D. van Toor en A. Pronk, TVestnieuwland. 17 Jacob, zoon van J. Borsboom en G. Borst, Falckslraat. Helena Ludovica, dochter van A. L. Verduijn J. L. Koeleveld. Overleden: 15 Jan, Frans Barneveld, oud 38 jaar, Hoog straat. Sijbren Gerkema, oud 78 jaar, we duwnaar van VVieske Groeneveld, Liesv. laan. 16 Jan. Arie Drop, oud 31 jaar, echtgenoot van Cornelia Oversluizen, Gedempte Biersloot n 30 cis. per regel. Brussel, den 16en Januari. Even als bij alle andere Europeesche volken, betaalt ons land ieder jaar, een ineer en meer verergerend getal slachtoffers aan longziekten en tering. Niettegenstaande alle aangewende po gingen om de vooruitgang daarvan te belem meren, was er tot over eenige jaren niemand in gelukt daartoe een geneesmiddel te vinden. Fransche Doctors, dezelfde die aan het hoofd staan van het geneeskundig Instituut Drouet te Parijs, hebben eindelijk dat redmiddel ont dekt en men mag zeggen dat ditmaal de leer lingen den meester hebben overtroffen. Werkelijk, door het gebruik van het Anti- phymique geneesmiddel is de tering in zijne oorsprong en uitwerking overwonnen en een aantal veroordeelde zieken hebben zonder vrees tot terugkeering daatvan, de gezondheid weder gevonden. Zoo is onder duizenden het geval van Mej Grannée te Hédenge, die sedert jaren in den hoogsten graad aan tering leed. Zij was tevens lijdende aan bloedspuwingen en borstpijn. Alle eetlust en slaap was verdwenen, de ademhaling was onregelmatig en piepend, zij lioeste en iluimde verschrikkelijk. Bij de inrichting van het hulpgesticht Drouet te Brussel, was deze juffrouw écne der eerste die hare toevlucht nam tot de geneesheeren daarvan. Het lezen van het blad voor teringlijders dat gratis gezonden wordt aan iedereen die liet vraagt, had haar volkomen vertrouwen inge boezemd nopens de krachtige werking van het Aniiphymique en. aangezien het onnoodig is zich tot het bekomen eener raadpleging te verplaatsen en alle zorgen des Doctors schrifte lijk kunnen verkregen worden, besloot zij al spoedig zich daaraan te onderwerpen. En gelukkig voor haar: Na eenige wekende geneeskuur gevolgd te hebben, schreef zij: «Ik ben volkomen genezen, uwe uitmuntende voorschriften hebben mij de gezondheid terug gegeven. «Dat deze verklaring medewerke om U te helpen nog verscheidene nieuwe genezingen te bewerkstelligen, is mijne dankbare wensch.'" Men is gelukkig dergelijke feiten door de drukpers te vernemen, teri einde de hoop bij de wanhopigen te zien ontstaan. Dat zij zich tot hot Instituut Drouet wenden en zij zullen er genezing vinden van eene ziekte die tol heden ongeneesbaar geacht werd. Een prijsvraag. Teylers Tweede Genootschap te Haarlem publiceert het volgende Sedert de kunstgeschiedenis meer beoefend wordt en in het bijzonder het leven en de werken vau»de voornaamste beeldende kunstenaars onderworpen zijn geworden aan nauwkeurig onderzoek en critiek, is, van de Hollandsche meesters der 17e eeuw, Item- brandt het meest bestudeerd en beschreven. En bepaalden in vroegere jaren de meesten doner kunst geleerden zich daarbij vooral tot de beschrijving en de beoordeeling zijner etsen, uit den lateren tijd verdienen C. Vosmacr, wegens zijn: Rembrandtsa vie et soa oeuvre, Dr. W. Bode, om zijnStudiën zw Geschichte der Holliindisehc Malerie, Dr. A. Bredius, om zijn artikelen in Oud-Holland en Em. Michel, wegens zijnRemhrandt, sa vie, son oeuvre et son tempsin de eerste plaats genoemd te worden onder ben, die, bun taak breeder opvattend, den grooten Meester iu zijn leven en werken schetsen. De reeds vroeger in lichtdruk verschenen repro- ductiën van etsen van Rembrandt gevolgd door de uitgave van 200 zijner teekeningen, onder leiding van Dr. Fr. Lippmann, Directeur van bet Prenten' kabinet te Berlijn, en nu onlangs door die van 500 hciiographische reproductiën zijner schilderijen, onder leiding van Dr. W. Bode, hebben de kennis van Rembrandt's werken in hooge mate mate bevorderd. Toch zijn er, behalve genoemde reproductiën zijner teekeningen en die, welke voorkomen in de uitge breide lijst, door Em. Michel, aan zijn werk toege voegd, nog vele teekeningen, in openbare en parti culiere verzamelingen, die minder bekend en niet veel beschreven zijn. Het zou dan ook, ten einde een zoo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen van de vruchtbaarheid en de kracht van den genialen Meester, gewenscht zijn, dat er een beschrijvende catalogus in het licht verscheel? van alle meer en minder bekende teekeningen. 2o. Om aan dien wensch meerdere kans van vervul ling tc geven, heeft Tevler's Tweede Genootschap in overleg met Heeren Directeuren van Teyler's Stichting besloten, als prijsvraag voor bet jaar 1898 waarop de antwoorden vóór den Ion April i9oo worden ingewacht, opdat zij voor den len 3Iei 190j kunnen beoordeeld worden, de volgende uit te schrijven. lo. Een zoo volledig mogelijke, naar tijdsorde gerangschikte, beschrijvende catalogus van de teekeningen van Rembraudt, zoowel van die welke reeds in lichtdruk of op andere wijze zijn gereproduceerd, als van de minder bekende die zich in openbare en particuliere verzame lingen bevinden. Een juiste beschrijving van de voorstelling van de wijze van uitvoering met opgave van de afmetingen en van bet onderling verband, dat cr bestaat tnsscben de teekenio<j cn andere teekeningen, etsen of schilderijen" zoo mogelijk ook met vermelding van den tijd' waarin zij is vervaardigd, van de verzamelin» waarin zij zich thans bevindt en vroeger heeft bevonden, en van de reproductiën, die ervan gemaakt zijn. Aan dezen catalogus moet voorafgaan een inlei ding, die handelt over Rembrandt's wijze van teckenen in zijne verschillende perioden cn over de voornaamste verzamelingen, waarin, iu den loop der tijden, teeke ningen van zijue hand zijn voorgekomen. De prijs voor het best en voldoend antwoord be staat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van f400, waarbij, als buitengewone toelage, eene som van f400 zal gevoegd worden, tot tegemoetkoming in de onvermijdelijke kosten, die aan een juiste beant" woording van de vraag verbonden zijn. De verhandelingen moeten in de Fransche taal, vooral goed leesbaar, gesebreven zijn, door een andere hand dan die des schrijvers. Ook moeten zij op den bepaalden tijd in haar geheel worden ingezonden geen antwoorden, waarvan eonig gedeelte bij dé inlevering ontbreekt, zullen tot bet dingen naar den prijs worden toegelaten. Aüe ingezonden stukken blijven het eigendom des Genctschaps, dat de bekroonde verhandeling in zijn werken opneemt, zonder dat de schrijvers anders dan met toestemming van de Stichting, die mogen uitgeven. Ook behoudt het Genootschap aan zich het recht om van de niet bekroonde stukken zoodanw gebruik te maken als bet raadzaam zal oordeeleip hetzij zonder, hetzij met vermelding van den naam des schrijvers; in het laatste geval echter niet zonder zijne toestemming. Ook worden gecuc afschriften van de niet bekroonde stukken aan de schrijvers verleend, dan ten bunnen koste. De antwoorden moeten, zonder naam en alleen mot een spreuk ondertcckcnd, vergezeld van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerende en van binnen des schrijvers naam en woonplaats behelzende, gezonden worden aan bet Fundatiebuis van wijlen den beer P. Teylervander Hulst te Haarlem. De Kroniek zal niet geregeld iedere week een plaat meer geven. Daarcntegeu zal dc aard der platen meer in overeenstemming komen met de gansche uitgave. Volgens een Deenscb blad zal Ibsen's volgend stuk hecten De Iïattenkindercn. Het is echter nog ver van af en do titel kan dus nog wel eens veranderd worden. In een plechtige openbare zitting van de Arroni- Rechtbank te Rotterdam onder presidium van inr. J. van Heukelom had hedenmiddag dc plechtige instal latie plaats van den nieuwbenoemden rechter-plaats- vervanger Mr. W. van Rossem, directeur der Rotter- damsehe Hypotheekbank van Nederland. Nadat de nieuwbenoemde door den griffier Mr. J.W, Alting Mees was binnengeleid las de off. van justitie Mr. O. K. B. Boot bet kon. besl. voor en requireerde de installatie. De president mr. van neukilom wensebto daarop den nieuwbenoemde geluk met de onderscheiding hem te beurt gevallen, en bracht tevens hulde aan den ambtsvoorganger mr. J. C. Reepmaker, die wegens koogen leeftijd zijn ontslag bad aangevraagd. Spr. bracht hulde aan de toewijding en bereidvaardigheid door mr. .1. C. Reepmaker steeds betoond waar zijne hulp werd ingeroepen. Een brander te Maastricht, die door de rechtbank aldaar en door het Hof te 's-Hertogenbosck tot f 1000 boete of 3 maanden hechtenis werd veroordeeld we gens het niet aangeven van bet nestaan of tot stand brengen in eene branderij van eene gemeenschap met andere panden die klaarblijkelijk bestemd is en gediend beeft tot het ongeoorloofd wegvoeren van gedistilleerd, is beden deswege door den Iloogen Raad ontslagen van allo rechtsvervolging. Requirant had tegen een twee meter boogen muur, dienende tot afscheiding van zijne branderij en dis tilleerderij, in de branderij een trap geplaats gehad; was over dien muur van uit dc distilleerderij ge klommen en langs dc trap in de branderij afgedaald; en had vervolgens over den muur aan iemand in de distilleerderij flesschen gedistilleerd aangereikt cn nog andere gopoogd aan te reiken. De Hooge Raad nu besliste, dat bedoelde gemeen schap niet is wat de wet daar onder verstaat cn ten aanzien waarvan zij het niet aangeven strafbaar stelt, daar deze daaronder alleen bedoelt gemeenschap teweeggebracht door de aanwezigheid van een vast, voortdurend verbindingsmiddel cn tevens bestemd althans geschikt om hot eene erf of pand uit het andere te bereiken, doch niet een oogenblikkclijko tijdelijke en voorbijgaande verbinding. Ned, IIkrv. Keek. Beroepen: Te Pesse en Kuinre (tocz.) JB. Moorrees, cand. te Aalst. Aangenomen: Naar Koedijk, door II. Bnijskool, cand. Bedankt: Voor Streefkerk, door E. W. J. Post humus Mcijjes Jz., te Heinenoord. Do hoer dr. C. G. von Roeken, quaestor-generaal dor Synode van dc Ncd. Hcrv. Kerk, is zeer ernstig ziek. Gek. Keekex. Bedankt: Vinkcvecn, door G. Wiersma, te Finkum en Hijum. De Aanzienlijk legaat- heer Jobn Morton, de Eugelsche groot-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2