BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN, ¥unst eu Wetenschap. H e c h t z a k e ii.- dat Italic geen vrede zal hebben zoolang liet onder ketterschen invloed staat. De Boheemsehe Landdag heeft de discussie 1 oortgezet over de motie, betreffende de taal wetten. De gouverneur verklaart, dat de regee ring liet beginsel handhaaft omtrent de gelijk heid der rechten in Bohemen van deTsechisehe en Dnitsehe talen. Elk bewoner \an Bohemen kan zijn rechten handhaven in hei liuitseh of het Tsechisch de regeering handhaaft het beginsel \an eenheid in het bestuur en zijn corps ambtenaren. Generaal l.ockhart wordt als bevelhebber der troepen aan de Afgliaansche grens ver vangen door 8ir Power Palmer. Bij de overvalling van de expedite ouder kapitein Burns in Mekran zijn door de Be- loedsjen ook 13000 rupiea buit gemaakt. Kononel Mayne heeft bevel gekregen, voordat bij het binnenland intrekt, te Osmara cavalle- rie, artillerie en sappeurs af te wachten. Maarschalk Blanco seinde aan de regeering te Madrid dat hij Zondag met den prefect van Saniaclara daar ter plaatse een kaatsspel bij woonde, toen zekere Picon een revolverschot op den prefect loste. Onmiddellijk werd Picon ge grepen, maar toch wist hij nog eens op den prefect te schieten, die echter niet gedeerd werd. Er heerscht volkomen orde. Ook te Havanna is na de opstootjes der laatste dagen de orde weer hersteld. De Cubaansche minister Go vin heeft bij zijn verblijf in de Yereenigde Staten goede indruk ken gekregen over de plannen der regeering. Hij hoopt met de hulp der regeering te Was hington de oplossing van het Cubaansche comité te bereiken. De inhuldiging in de Nieuwe Kerk. Indien wij wel zijn ingelicht, is thans ge bleken, dat de ruimte in de Nieuwe Kerk niet zal toelaten dat hij de inhuldigingsplechtigheid een orkest en een koor zullen medewerken. De cantate op woorden van Nicolaas Beets, waarvan de compositie aan Bernard Zweers is opgedragen, zou dan niet kunnen worden uitge voerd. (IIll.) Kamp op Amboiim. In afwachting dat er ziel» in andere plaatsen van Nederland eornité's zuilen gevormd hebben met het doel gaven in te zamelen voor de mede-christenen in de Molukken, heeft zich te Nieuwediep een comité gevormd, bestaande uit de heeren J. B. Suethlage, kapt.-luit. ter zee, Hotel den Burg; W. II. C. Hoog, luit. ter zee, Hoofdgracht 82 O. van Lenuep, luit. ter zee, Ankerpark A. J. van Stockum, luit. ter zep, Aukerpaik* 11. de Booy, luit. ter zee, Haven plein, die zicli bereid verklaien gaven te ont vangen en die te zeuden aan den lieer Van Oldenborgh, resident van Amboiua, opdat hij die bestede waar het noodig mocht blijken. Aan de llaagzchê Ct. wordt uit Batavia ge meld »De schade, door de aardbeving op Ambon teweeg gebracht, wordt op ééu millioen geschat." A. C. Wertheim-comhé. Van een 400-tal vrienden en vereerders is de inschrijving ontvangen, terwij! anderen zijn toegezegd. De circulaire is tot nu toe slechts op aan vrage, dus in betrekkelijk beperkten kring verzonden. Degenen die zich alsnog wenschen aan te melden, worden uitgenoodigd zulks te doen vóór "1 Februari e.k., aan het bureau van den secretaris, den heer Jonas Ingenohl, Heiligen- weg 19, Amsterdam. De plannen zullen daarna worden vastge steld, doch reeds nu mag de overtuiging worden uitgesproken, dat eene waardige hulde aan den mensclienvriend zal kunnen gebracht worden, indien bij wat reeds is ontvangen, ook de toe gezegde en verwachte deelnemingen zullen zijn ingekomen. Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Wij hebben het plan der tentoonstelling, naar liet ontwerp van mejuffrouw Malie Jungius, voor ons. En wij moeten zeggen, dat het er kranig uitziet. De geheele lengte van het be bouwde terrein zal 200 meter wezen en beslaat een rechthoek, met twee uitspringende gedeel ten. Het voorste, de groote zaal, die men bin nenkomt na de contróle en vestibule te zijn gepasseerd, is de industriezaal, waar men »Ia morale en action" zal kunnen zien, niet alleen den arbeid der vrouw, maar de vrouw aan den arbeid. Rechts en links van deze zaal zijn berg plaatsen, de machinekamer en eeri zaaltje voor de expositie der Deventer tapijtfabriek. Achter de industriezaal ligt liet eigenlijke tentoonstellingsterrein, een ruimte van 75 bij 48 meter, in een tuin herschapen, langs welks zijden de veranda's der eigenlijke tentoonstel lingsgebouwen liggen. Steeds rechts houdende, vinden wij achter eenvolgens de verschillende lokuien voor zui velbereiding, chemisch onderzoek, ziekenver pleging, hygiëne, de keuken der kookschool, den vegetarischen restaurant (met bijbehoorerule keuken), de West-Indische afdeeliug, 't maat schappelijk wei k, het vertrek voor het bureau der tentoonstelling, de leeszaal. Dan volgt 'n groote restaurant en zijn we verder vlak tegenover den ingang, maar aan de tegenovergestelde zijde. In liet midden is de breede vestibule, die toegang verleent tot de congreszaalter zijde daarvan vindt men garde robes, een telephoonkantoor en wij zijn er bij voorbaat erkentelijk om een bureau voor de peis. Nu zouden we de linkerzijde kunnen nemen, maar dienen eerst op te mei ken, dat ter linkerzijde van de congreszaal nog een afzonderlijk gebouwtje is ontworpen, bestemd voor de historische afdeeling. Teruggekeerd in de iinker-galerij treffen we nu achtereenvolgens aan de zalen voor: schilder en beeldhouwkunst, iiidustrieklassé, textiele kunst, bloemen, Indische afdeeling, huisaibeid, spoit en confectie en de school. Met de droog-, wasch-, strijk-, en nniugelinnchting is de rond gang voltooid. Vad De droogmaking der Zuiderzee. Op voorstel van het bestuur van den Natio- nalen Zuiderzeebond sprak Zateidagavond te Sleeuvvijk, gein. De Werken c.s., voor een zeer talrijk gehoor de heer A. A. Beekman van Schiedam over de plannen tot droogmaking van een gedeelte van de Zuiderzee. Aan het slot zijner rede werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen om toegezonden te worden aan den heer Minister van Waterstaat. »De vergadering, gehouden 15 Januari te Sleeuvvijk, gem. De Werker c. a. gehoord de voordracht van den heer A. A. Beekman over de afsluiting en droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, wendt zich tot Uwe Excellentie met liet eei biedig ver zoek, dat bedoeld werk zoo spoedig mogelijk door de Regeering worde ter hand genomen en een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal worde ingediend." Bij Kon. besluit is de Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant gemachtigd tot liet bijeenroepen van de Staten dier piovincie in buitengewone vergadeiing op Dondeidag 3 Febr. a.s., ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kan er der Staten-Generaal, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheden. De gewone audiëntie van deu minister van Koloniën zal op Vrijdag 21 Januari niet plaats hebben. De Minister van Finamiën maakt bekend, dat op 15 dezer bij de betaalmeesters in kas was en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 its van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van3,073,227.07 Va f 1,849,767.35 Deu lCden December j.l. heeft te Buenos- Ayies de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van het op 7 September 1893 aldaar tusschen Nederland en Argentinië gesloten verdrag tot wederzijdsche uitlevering van misdadigers. (Sict.) Men noemt den oud-minister van buiten- landsciie zaken, jhr. mr. J. Röell, als den ver moedelijk tot lid van de Eerste Kamer voor Zuid-Holland te benoemen opvolger van den heer Sickesz, wanneer deze zal opgetreden zijn als directeur-generaal van landbouw. De gezanten van Italië en Oosten) ijk en de Pauselijke Nuntius bij ons Hof, tevens geaccredi teerd bij het Luxemburgsclie Hof, hebben zich naar Luxemburg begeven. Te Groningen ligt in het academiegebouw een adres aan de Tweede Kamer ter teekening om de afschaffing van den persoonlijken dienst plicht te bevorderen. Voor den vacauten burgemeesterszetel Bever wijk hebben zich meer dan 80 sollicitanten aangemeld. Het Vadj deelt mede dat aan Zola uit Den Haag een brief gezonden is, waarin hem, na een uiticg van sympathie, een middel wordt aanbevolen om voor den rechter Dreyfus' on schuld te doert bewijzen. Gemeenteraad, De gemeenteraad zal eene zitting houden op Dinsdag 25 Januari a.s, des namiddags ten 2 ure. De agenda bestaat uit 1. Voorstellen' van B. en W. tot wijziging der gemeente-begrootingen voor 1897 en 1898, volgens daarvan door hen overgelegde ontwerp besluiten. 2. Voorste! van B. en XV. tot wijziging van art. 271 der pl.directe belasting naar het inkomen. 3. Het door B. en 4V. opgemaakt 2e suppl. kohier der pi. dir. belasting, dienst 1897. 4. Ontwerp-verordening van B. en W. be vattende bepalingen voor den dienst der ge meente-reiniging. 5. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een hoofdopzichter bij de gemeente-reini ging, waarop geplaatst zijn L D. J. Hallink, opzichter bij de gemeente reiniging te Meppel; II. F. StaKoort, id. te Woerden. Praeadvies van B. en W. op het adres van A. B. Osterliolt c. a. om demping en bestra ting van de sloot, grenzende langs hunne per- ceelen aan de Groene laan. Aanbeveling van de Commissie voor het Burgerlijk-urmbe.-tuur ter benoeming van een lid in die commissie, wegens periodieke ai- treding van den lieer J. XI. v. d. Schalk Jr. Op die aanbeveling, waarmede B. en W. zich hebben veraeuigd, zijn geplaatst de hoeren J. J. M. van der Schalk Jr. en II P. Loupuijt. 8. Aanbeveling van regenten van het St.- Jacobs-Gas thuis van eene regentes voor dat gesticht, ter vervulling der Vacature, ontstaan door liet vei leende eervol ontslag aan mevr. de wed. C. J. P. van der Schalk, geb. Maas. Aanbevolen zijn I Mevrouw G. Bakker, geb. Cool. II. G. C. Visser, geb. DelBaere. Burg. en YVetli. hebben zich met die aan beveling vereanigd, 9. Adressen van M. v. d. Bos Sr. e. a. om restitutie van betaalde pi. dir. belasting over 1897. Kiezerslijsten. Zij, die aanspraak maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, worden er in hun eigen be lang aan herinneul, dat het wenschelijl; is hunne nog verschuldigde aanslagen in de Personeele Belasting en de Grondbelasting over het dienst jaar 1897 (en eventueel ook die in de Bedrijfs belasting en de Vermogensbelasting over het dienstjaar 1896/07) vóór den i Februari tt. s. aan te zuiveren. Geschiedt de aanzuivering voor dien datum, dan worden ?y ambtshalve op de lijst geplaatst en dus vrijgesteld van eene mondeling of schriftelijk te doene aanviage voor het geval de betaling later geschiedt. Heden is in deze gemeente een aanvang ge maakt met het uitreiken van invullingsbiljetten aan lien, die als z. g. loonkiezers op de thans nog geldende kiezerslijsten voorkomen. Wij herinneren er aau, dat zij, die zoo'n biljet ont vangen, dit, na liet ingevuld en onderteekend te hebben, zoo spoedig mogelijk ter Gem. Secretarie moeten terugbezorgen, willen zij hun kiesrecht behouden. Zij, die op de Kiezerslijst voorkomen als z. g. huurkiszer, moeten, indien zij op 31 januari a. s. niet meer hetzelfde huis of gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen als 't vorig jaarzich opnieuw, vóór 15 Februari a. s., ter Gem. Secretarie aanmelden. Teu slotte hebben de mannelijke ingezetenen die den 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en de vereischten in de Kieswet genoemd bezitten, zich voor den 15 Februari a. s. eveneens ter Gem. Secretarie aan te melden, om op de Kiezerslijst voor dit jaar te kunnen worden geplaatst. Huldeblijk-Albregt-Engeliuau. Hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeienJ. W. J. van Harwegen den Breems, J. C. tl. Kramers, H. A. M. Roelants Jr., H. W. M. Roelants en J. M. van der Schalk Jr., welke, zoo zij de noodige medewerking ondervindt, zich voorstelt aan metiouvv Albregt-Engelman bij gelegenheid van haar vijftigjarig jubileum als tooneelspeelster een huldeblijk aan te bieden. De overreiking zal plaats hebben op 25 Januari a.s. bij gelegenheid vau de jubileum-voorstelling hier ter stede. Het zal bijna niet noodig zijn onze lezersin het bijzonder op te wekkeu te teekenen op de lijsten, die weidia zullen aangeboden worden om deze goede bekende van vroeger te huldigen. De herinnering aaD vroeger geschonken kunst genot zal voor de meesten aansporing genoeg zijn. Moge door veler samenwerking der eerbied waardige kunstenaresse hier ter stede een onvergetelijke avond verschaft worden, heden over acht dagen. Verliekliugs-tentoonstelliug. De reclame-tentoonstelling die gisterenavond plaats had eri georganiseerd was door den lieer XL v. d. Burgh alhier, heeft zich kunnen ver heugen in een talrijk en belangstellend publiek. En zeker zullen de bezoekers niet teleurgesteld zijn geweest door hetgeen zij daar te bezichtigen vonden. Een groote verscheidenheid van lampjes waren daar geëxposeerd. Men zag er de gewone vet- glazen omgeven doorvan onbrandbaar papier gemaaktegekleurde manchetten lantaarntje.? ter grootte van de vetglazen en vervaardigd van blik dat als een ventilator is opengelegd, terwijl ze voorzien zijn van een schoorsteentje. Deze lantaarntjes, die omgeven zijn door doek of een roos of tulp van dien stof, hebben het voordeel dat zij de vetvlam beveiligen tegen wind en regen. Het vet bevindt zich in daartoe speciaal vervaardigde blikken potjes, die los in de lan taarntjes worden geplaatst. De gewone poijes bevatten een hoeveelheid vet voldoende voor ongeveer 4 uren branden men kan ze echter ook voor korteren en voor langeren duur ver krijgen. Behalve deze lichtjes waren er lampions in verschillende versierde modellen en voorts bollen en halve bollen in verschillende kleuren en transparant. Naast deze veilichtingsapparaten waren er ook figuren, waarin die verlichting moet wor den aangebracht. Een W met kroon, een mand bloemen enz. enz., terwijl een geheele bundel platen een serie teekeningeu bevatten van ver- chillende plein- en straatverlichtingen. Zeer -gemakkelijk was de wijze om de illu minatie te ontsteken. De pitten der verschil lende potjes waren met schietkatoen verbonden waarvan het eene einde met het vuur van een sigaar in aanraking werd gebracht en in ee„ oogenbük de geheel \Y verlicht was. Zeker zal deze tentoonstelling en vuor den exposant én voor de bezoekers autoriteiten leden van feesleornnm-ie en buurteomité's enz' goede resultaten opleven en. Voorde Lat-leii is liet een uitstekenden wenk in welke riehtiu« fraaie illuminatie te verkrijgen is. Binnen een paar dagen za! de heer v. d. BuMi een prijscourant van de verschillende door hein geëxposeerde artikelen pubiiceeren. Ds. Ii, Hoekstra alhier heeft bedankt voor bet beroep bij de Gereformeerde Kerken te 'b-Gravenhage. Hedenmorgen bralt bij het wisselen der loco motief de koppelstang van den wagen der tram. Door dat ongeval werd een oponthoud ver- ooizaakt van 10 minuten. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 15 Jan. Cornelia Claziua, dochter van A. C. de Wolf en J. C. Yerwayen, Lange Achterweg, 16 Jan. Willem, zoon van G. van der Most en M. Pionk, Bloegstraat. Hendrikus Cor nells zoon van C. L, J. Nederpelt eu E. H.M. Louwhoff, Broersvest. Adriana, dochter van *AKok en G. de Vries, Slug el. Hortnanus Johannes, zoon van H. J. Jansen en J. M, C. Beukers, Lange Haven. 17 Jan. Geertruida Wilhelmina, dochter van R van Kutten en W. van Hagen, Hoorder- straat. Antonia Maria, dochter van G. Verver en J. G. Rigter, Lange Hicuwstraat. Overleden: 16 Jan. Jannetje van der Bijl, oud 31 jaar, echtgenoote van 1. van Heeien, Groenelaan. Jacob Cornells van Leeuwen, oud 52 jaar 0 maanden, Jlagastraat. Bij de gisterenavond gehouden aanbesteding voor het bouwen van een Diaconiehuis voor ottde mannen en vrouwen alhier, waren inge komen 7 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: D. L. Baauvv Jacs. Vogel Th. Petermeijer R. Maarlevelu T. Binnendijk J. en C. Deegeling H. M. de Lange Voor het verfweii te Vlaardingen f 2766(5.- - 27600.—. -27300.-. -27100. -. -27100.-, -27150.-. - 26929.—. waarvoor afzonderlijk moest ingeschreven worden was de laagste inschryver ,1 olis-. v. d. Berg Johz. voor f 647,99. BURGERLIJKE STAND. Geboren 16 Januari. Leendert, zoon van C. van Oeveren en A. M. van der Valk, Werfsteeg. Aaltje Neeltje, dochter van B. Brussard en M. Rogge, Westnieuwland. 17 Januari. Arrioldus Pieter, zoon van J. van der Windt en M. Schruijer, Dwarshleekstraat. Elizabeth, dochter van E. van der Linden'en M. van Berkel, Qed. Biervloot. Overleden 17 Januari, Kktzina Lips, oud 59 jaren, Geil. Biervloot. Tot directeur-hoofdredacteur vau de Xieuwe Gro ninger Courant is benoemd mr. P. J. F. H. vande Rivière te Dordrecht. Gisterenavond is mevrouw Allrcgt Engelman ,tci gelegenheid van haren vijftigjarigen tooueelloopbaan te Amsterdam warm gehuldigd. Opgevoerd werden het voor haar jubileum geschreven stuk ,,Oue Sientje" van Justus van Alaurik, gevolgd door „Talent en Geboorte" van Ligouvé. Er kwam geen eind aan de bloemen, de kransen, dc geschenken, dc telegrammen en de kaartjes. Het publiek was zeer warm gestemdde jubilaresse ontroerd. De arrondissements-rechtbank to Rotterdam wees heden de volgende vonnissen L. S., 31 jaar oud, ios werkman te Schiedam, we gens mishandeling, tot 14 dagen gevangenisstraf. J. v. V., F. V., S. V., C. R., M. J. P., J- H. en P. G., die den 2 November 11. verzet tegen de Schie- dainsche politie pleegden; J. v. V. werd vrijgespro ken; J. H. tot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis; de overigen ieder tot 1 dagen gev. straf. XV. P. F. v. H. en H. J~ wegens verzet tegen de Vlaardingschc politie, ieder tot 8 dagen gev. strav. XV. de V. schipper te Schiedam, wegens verzet tegen de politie aldaar, tot 5 dagen gevangenisstraf. F. S. zeevisscher te XHaardingen, wegens mis handeling van \\r- P. F. van Haren door hem in het rechteroor to bijten tot f boete subs. 3 dagen hechtenis. De arrondissements-rechtbank behandelde beden de volgende zaken. J. M. 62 jaar oud, zadelmaker van beroep, die den 21 Augustus 1897 te Scb.'pbroek uit de schuur van J. Baars een paardentuig met broek ontvreemde en voor f6.in het Zwaans hals te Rotterdam verkocht. De verklaringen der getuigen bevestigden dc aan klacht. Het O. 31, eisehte 2 jaar gevangenisstraf wegens diefstal bij recidive. Bekl. heeft reeds 27 jaar in de gevangenis door gebracht en moet nog enkele jaren ondergaan hem door de Rotterdainsckc rechtbank opgelegd wegens dergelijke diefstallen. Daarna stond terecht A. de G., 27 jaar oud, sjouwer man te Vlaardingen, wegens desertie als schepeling van een Nederlandsch zee visscbers vaartuig. Bekl. had f35 ontvangen na zich aangemeld te hebben

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2