RINNENLAm Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINUEN. ¥.uust eu Wetenschap. Rechtzaken. De regeering denkt er niet aan zich te laten verleiden tot een ontijdigen aanval op de troe pen van den khulif te Otndunnan. -Renter's bureau te Kanton meldt dat bij het plaatsje Langtlien de zendeling Homeyer van het station Nam-jung der Berlijnsehe missie is beroofd en gekwetst. Na de tusschenkomst van den 1) uitschei! consul te Kanton nam de gouverneur-generaal maatregelen om voldoening te verschatten. De fmancieele commissie te Washington heeft met 8 tegen 5 stemmen besloten, bij den Senaat een rapport in te dienen ten gunste van het voorstel van den senator Teller, waarin wordt verklaard, dat de bonds" der Vereenigde Staten betaalbaar zullen zijn in goud of zilver, naar verkiezing der regeering. Te Ilavarma is het verder rustig gebleven. De directeur der Iieconcentrado is in hechtenis genomen. Verkiezing te Rotterdam Reeds per bulletin hebben wij den uitslag der gisteren te Rotterdam gehouden verkiezing medegedeeld. Ingeleverd werden 2793 biljetten. Geldig uit gebrachte stemmen 2772. Volstrekte meerder heid 13S7. Uitgebracht werden op de heeren dr. R. P. Mees 1308 stemmen, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijk 948, W. P. G. Uelsdingen 284 stemmen en G. van Herwaarden 232. Zoodat een herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren Mees en Van Asch van Wijk. Kamers van Arbeid. liet Staatsblad no. 2. bevat het besluit van den 3en dezer, tot vaststelling van het formu lier, bedoeld in het tweede ltd van art 22 van de wet op de Kamers van aibeid, (Eetiig ar tikel Wanneer in eenig bedrijf een geschil dreigt te ontstaan of ontstaan is en partijen of eene daarvan de tusschenkomst van eenen verzoeningsraad inroepen, dan behoort dit te geschieden door het invullen en inzenden van liet navolgende formulier enz.) Het Staatsblad no. 20 bevat het besluit van den Oen dezer, tot vaststelling van een kies reglement voor de Kamers van arbeid. Het Staatsblad no. 23 bevat het besluit van den Sen dezer, houdende bepaling van den dag, waarop de wet op de Kamers van arbeid in werking treedt, (nl. den len Februari 1898). Vermogens-belasting. De Haagsuhe Sprokkelaar van het VD. ver zekert, dat de ^scherpe resolutie", waarover men 't eenigen tijd geleden in de Eerste Kamer zoo druk had, de aanschtijving van den minister van financiën, om bij ontdekking van Vermogensbelasting-ontduiking na overlijden (uit de memories van successie) de gesmokkelde belasting alsnog van de erfgenamen op te vragen, onder opmerking dat de administratie er anders tot haar leedwezen een proces over zou moeten beginnen, in den latei en tijd al verscheidene malen tot na-storting van niet onaanzienlijke sommen moet hebben geleid: een feit, dat vermoedelijk verklaart, dat de Vermogensbelasting gaandeweg meer opbiengi, ofschoon de rente-stand zeker niet stijgt en menig kapitaal verliezen leed. Stoom-trawI-Maatschappij. Uit IJmuiden wordt gemeld lo de eerste vergadering der aandeelhoudeis in de nieuwe Stoom-travvi-maatschappij onder directie iFr heeren G. Dekkeren W. ran Voorst bleek, dat er voor meer aandeden ingeschreven was dan men beschikbaar had, zoodat de onder neming in vooverie uitstekend geslaagd is. Men zal zoo spoedig mogelijk met de visscherij aan vangen. Afschaffing van den nachtarbeid. Door den heer Geert de Jonge, redacteur van de Ned. JSahkers-Ct., is zooals wij reeds in het kort meldden, een biochure in 't licht gegeven, getiteld sis afschaifing van nacht arbeid mogelijk 7" De schrijver stelt de volgende vragen 1. Is afschaffing van nachtarbeid noodig uit een menschelijk oogpunt 2. Is afschaffing van nachtarbeid wenschelijk uit een medisch oogpunt? a. Welken iuvloed heeft de nachtarbeid op den bakker? I. Welken invloed heeft het gebruik van versch brood 'l 3. Is afschaffing van nachtarbeid in Ue prac- tljk mogelijk? 4. Het vraagstuk van de ftnaneieele zijde be schouwd en conclusie. De conclusie luidt: Afschaffing van nachtarbeid staat gelijk aan duurder brood. Bij de laatste verkiezingen is gebleken dat de meerderheid was tegen duurder brood, als gevolg van protectie van den landbouw. Aangezien protectie ten bate van den land bouw en die ten gunste van den bakkersgezel bescherming van gelijken aard is (individueele bescherming), zoo mag gerust worden aange nomen, dat de meerderheid ook is tegenstander van duur brood, ten behoeve van afschaifing van nachtarbeid. Bij meerderheid van stemmen wordt dus de afschaffing van nachtarbeid verworpen. Loon van particuliere bakkersgezellen. Als gevolg van de interpellatie van den lieer Ti oei s tra in de Tweede Kamer, omtrent de loonen der militaire bakkers, wordt thans dooi den commandant der stelling Amsterdam een onderzoek ingesteld naar de loonen der particu liere bakkeisgezellen. (Ned. (Ba7:7c. Ct.) Klerken bij de Registratie eu Romeinen. Door den Bond van Klerken, werkzaam bij de Registratie en Domeinen iu Nedeiland is een circulaire tot leden en donateurs geiiclit van dea volgenden inhoud: Droeve tijdingen kwamen tot het Bestuur. Enkele h.h. inspecteurs hebben aan hunne klerken medegedeeld, dat zij naar eene andera betrekking moeten omzien, wijl ze uiterlijk tegen het einde van dit jaar zullen woi den ontslagen. Bij Min. aanschr. d.d. 11 Jan. 1898 No. 51 is dien betrokken inspecteurs medegedeeld, dat eerlang de Surnumerairs van hunne inspectiën geheel zullen worden losgemaakt en zullen dus de h.h. Inspecteur», die vroeger een Surnume rair aan hun kantoor hadden, voortaan met hun klerk alleen het werk der vermogensbelasting moeten afdoen. De klei ken nu, die aanzegging tot outslag ontvingen, zijn, naar het oordeel der resp. Inspecteurs, niet bekwaam om voortaan, wan neer de Surnumerairs er niet meer zijn, hen naar hun wenseh te dienen. De Inspecteurs i. c. gronden hun besluit tot ontslag op genoemde Min. aauschr., hoewei bedoelde klei ken tot beden steeds naar belmoren hun plicht deden en de hun opgelegde taak met ijver vervulden. Naar aanleiding dier treurige tijdingen ver gaderde het Boridabestuur en besloot aan alle leden-inspecteursklerken te vragen of er meer zijn (wat niet te hopen is) die ook in 't boven vermelde lot zullen moeten doelen, hun ver zoekende, hetgeen wij doen bij deze, om vóór 23 dezer daarvan kennis te geven aan onzen secretaiis of wel tegenwoordig te willen zijn op de buitengewone algemeene vergadering, te houden te Amsterdam op Zondag 23 Jan.'1898, des namiddags 2Vs uur iu het café-restaurant »De Karseboom", Ivalveistraat 23'25, tot bij woning waarvan wij alle leden en donateurs uitnoodigeu. Gebroeders Hoogerhuis. In de Soc.-Dem. deelt de heer Troelstra mede dat hij in staat is met het getuigenis van meer dan 20 personen het jui idiek bewijs te leveren dat Allard Dijkstra, Paulus van Dijk en Sybout Alberda de inbraak op St. Nicolaasnacht 1895 hebben gepleegd. sHebben de personen, wier verklaiingen mij die overtuiging schenken, gelogen? Zoo ja, dan is voortaan ieder mensch, hoe eerlijk hij spreke, hoe trouwhartig hij schijne, voor mij ongeloof waardig, »Maar zij worden thans verhoord, naar alle waarschijnlijkheid eerlang onder eede en dan is het toch niet aan te nemen, dat er personen zijn, die zonder hoop op een cent voordeel hunne beste vrienden in en andere verdere van ben af staande personen uit de gevangenis zullen willen halen en voor die onverklaarbare liefhebberij des noods een paar jaar gevangenis straf wegens meineed over hebben". Zooals rnen weet, heeft mr. Troelstra zijn hoop gevestigd op een vervolging van den ge tuige Haitsma, wiens woning dezer dagen is afgebrand. Die brand wordt algemeen aan kwaad willigheid toegeschreven. )iWanneer liet de toeleg mocht zijn geweest Haitsma in den rook te doen stikken of in de vlammen te laten verbranden, dan is het voor de Hoogerhuizen maar gelukkig dat die toeleg niet is gelukt Immers dan ware de gelieele zaak tegen Haitsma vervallen en ons dit wapen, om de ware schuldigen te doen ontdekken, uit de haud geslagen. »Wie weet, welk nieuw licht uit deze vlam men zal opgaan. Het is te hopen, dat de brand stichters want blijkbaar is de brand moed willig aangestoken zullen worden ontdekt, al mochten ook de mantien van het lijdelijk verzet en van de individueele vrijheid (ook otn brand te stichten daarover tranen met tuiten schieieri". Belastingwezen. De jaargang 1898 is verschenen van het ^Jaarboekje voor de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten eo accijnzen, van het kadaster, den waarborg" enz. De redacteur, de heer C. Middelkoop, hoofdcommies bij het departement van Financiën, heeft wederom met groote nauwkeuiigheid de organieke bepa lingen verzameld, betreffende benoeming, be vordering enz. van alle ambtenaren van die dienstvakken, de naam-, rang- en ancienniteits- hjsten bijgewerkt, het doel eu de samenstelliug van alle ambtenaarsvereenigingen, bonden en fondsen omschreven en vermeld, en in zijn Mengelwerk" tal van nuttige zaken verzameld, die deze ambtenaren hebben te weten. Niet zonder gewicht is de beschouwing van den heer Middelkoop over de bevoegdheid van ambtenaren van 's Rijks belastingen om bij de uitoefeoing van hun dienst ook te waken tegen ontvreemding of diefstal van goederen, welke niet met 's Rijks rechten of accijnzen in verband staan. Hij meent dat zij behooren tot de ïdie- naren van de openbare macht" en dus steeds handelend kunnen optreden, zoowel in als buiten dienst, mits hun eigen dienst niet verzakende. Dit geschiedt trouwens reeds ten aanzien van het constateeren van overtredingen der wet tot regeling der jacht en visscherij. De heer Middelkoop heeft nu onder dit Mengel werk opgenomen 17 wetten, buiten het vak der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, waarbij toch ook de ambtenaren dier middelen zijn genoemd als bevoegd of verplicht om proces-verbaal op te maken van de door hen ontdekte overtredingen. Uit eene ben-king in het Jaarboekje voor komende, blijkt o. a. dat de uitgaven voor de administratie der dienstvakken, warop het boekje betrekking heeft, op de Staatsbegrooiing geraamd zijn op f 5.250.242. Sleel. Bij liet afdeelingsonderzoek der Slaatsbegroo- ting voor 1898 werd de klacht vernomen, dat de Nederlandsche regeering onze nteelicdustrie niet heeft welen te verdedigen tegen den invoer van slecht meel en den verderfelijken invloed, door die industrie ondervonden van de toepas sing der Fiansche douanereglementen. Men drong er op aan, dut de regeering in dezen als nog met kiacht moge optreden, zoo noodig dooi de beffing van compensatierechten en met keu ring bij den invoer in het belang der volksge zondheid. H ijkskweeksckolen. De minister van binrienlandsehe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Meie. k. bij de rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht en bij de rijkskweek school voor onderwijzeressen te Apeldoorn, kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid eu aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, oi die. elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daar van door de ouders of voogden der aspiranten worden melding gemaakt. Zij die voor plaatsing in aanmerking willen komeo, moeten zich voor 1 Maait 1898 aan melden bij den directeur of de directrice dei- rijkskweekschool die zij wenschen te bezoeken. Voor nadere bijzonderheden zie men de Stct. Surnumerair posterijen en telegraphie. In den aanstaanden zomer zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair der posteiijeri en telegraphie. Het aantal beschikbare plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. De adspiranten behooren zich vóór 16 Mei a.s. bij een eigenhandig geschreven adres tot deo directeur-generaal der posterijen en telegraphie te wenden. Verzoeken na dien datum inko mende, worden buiten aanmerking gelaten. Voor nadere bijzonderheden zie de St.-Ct. no. 15. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 21 Januari en die van den minister van Binnenlaridsche Zakeri op Zaterdag 22 Januari a.s. niet plaats hebben. St.-Ct. Het voornemen bestaat om in Augustus of September 1898 het examen vojr surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn- sen (tweede gedeelte) te houden voor lien, die iu 1895 met gunstig gevolg het examen (eerste gedeelte) hebben afgelegd. De beer Van der Mijie, arts te Smilde, bericht dat hij van veie kanten ondubbelzin nige blijken van sympathie heeft ontvangen met zijn plan om aan Emile Zola per telegraaf een betuiging van hulde te zenden. Wie daar aan alsnog wil meedoen, zende zijn kaartje aan den heer Van der Mijie met vermelding van quaiileit en woonplaats, alsmede 60 cents voor de kosten van overseining. Tot gemeente-bouwmeester te Zierikzee is benoemd de heer L. C. Dumont, bouwkundig ingenieur te Utiecht. KETÏÏEL EN SPALAND, 19 Januari Bij den vee houder D. v. d. Eyk alhier heeft zich miltvuur voor gedaan. De koeien zijn reeds onder politie toezicht begraven. Bij kon besluit is benoemd bij het wapen der genie, tot eerste-luitenant bij het korps genietroepen, de tweede-luitenant A. Gobce, van het korps. Door Burgemeester en Wethouders is met ingang van heden ontslagen J. Hartkamp, opzichter over plantsoenen, aardwerken enz. der gemeente. Gisteren herdacht Aart de Groot den dag waarop hij vóór veertig jaren in dienst trad bij de firma Visser Co., wijnhandelaren alhier. Die dag is voor De Groot tot een waren feestdag gestempeld. Namens zijn patroon werd hem een ten allen tijde bruikbaar cadeau aan geboden, waarbij tevens was gevoegd een fraai en blijvend souvenir. Voorts ontving de jubi laris nog een stoffelijk bewijs van vriendschap van liet kantoorpersoneel en een van het perso neel der distilleerderij van de firma Daniël yisser Zoon. Iu hartelijke woorden werden de trouwe diensten erkend, die hij gedurende die 40 jaren heeft bewezen. In den huiselijken kring werd verder op recht feestelijkeo wijze het jubileum gevierd! Terwijl hedenmorgen te ongeveer 12 uur L. van der Net koffie voor zijn vader bracht in den fabiiek van G. J. Vincent 5c Co, had hij het ougeluk bij bet openen van het keteltje de kokende koffie in het gelaat te krijgen. Hij werd onmiddellijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Rotterdam. Zuid-Beierland. De volgende brieven, geadresseeid aan onbe kenden, zijn gedurende de tweede helft der maand December aan het postkantoor alhier ontvangen: Brieven." 1. P. W. Stortenbeker, 2. Dames Levinson, Bi iefkaart. 1. C. Wellers, Rotteidam. Gisterenavond waren aan de visclimarkt 4 manden spiering de prijzen waren van f 0.22% tot f 0.3t)alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 5 manden schelvisch en leng; de prijzen waren voor schelvisch van f0.45 tot fl.3214, en len" van f2.60 lot f265; alles per koop. Rectificatie. Wij namen gisteren in ons blad op het be richt, dat de gemeenteraad Dinsdag a.s. zou vergaderen. Echter vormt de iijst der door ons opgenoemde punten niet de agenda, doch zijn daaronder vermeld de stukken welke o.a. ter behandeling aan de orde zullen worden gesteld in <le vergadering. Voorts is bij punt 2 geen sprake van wijzi ging van ait. 274 der iiet inkomen, maar van art. 26. dir. belasting naar Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan liet commissariaat van politie: een koperen 5 hectogram. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen: een gouden broche met zwarten steen, bij Kleis, Raam 8; een gulden, bij van Noort, Niéuw- straal 43een portemonnaie met 11.80, bij Jongman, Slop van .Makkers 3; een grijsbonte bok met hoorns, bij van Os, Lange Haven CO; 4 sleutels aan een touwtje, bij Bergmans, Zee straat 11, en een ring met 4 sleutels, bij Vol, Nieuwe Haven 292. BURGERLIJKE STAND. Cteboren 16 Januari. Lucas, zoon van N. J. Touw en J. Hoogenboom, Lange Achterweg. O verlof en: 17 Jartuaii. Johannes Gerat-dus Post, oud 1 jaar en I I maanden, Lange Achterweg. Maandag 24 Januari a.s. zal door de Plaatse lijke Schoolcommissie op het Raadhuis zitting gehouden worden tot aanneming van leerlingen op de kostelooze school aan den Broekweg alhier. BURGERLIJKE STAND, dïeboren 19 Jan. Johanna Kornelia, dochter van J. Hoevenaar en J. K. van Rooijen, Kortedijk. Margaretha, dochter van P. Poot en L. van Gelder, Weslnieuwland. De heer P, Ifol te 's-Gravcnhage, lid van het hoofdbestuur der Nederl. Volkspartij en lid van het hoofdbestuur van den Radicalen Bond, is toegetreden tot de commissie van medewerker aan het weekblad Vooruitgang De 7de jaargang van de Gevleugelde Pen, orgaan van de Stolze-Wery-stccographen, is in grooter for maat verschenen dan zijn voorgangers. Werkstaking, drama in drie bedrijven v«n 0. P- Brandt van Doorne, ter opvoeding door het Lees- comité van het Nederlandsch Tooneelverbond aanbe volen, zal nog dit seizoen opgevoerd worden, zoowel door de Nederl. Tooneelvereeniging als door het go- zelschap van den Rotterdamschen Tivoli-Schouwburg. De Tooneelvereeniging speelt het stuk te Amsterdam, de heer Erfmann en do zijnen geven het tc Rotterdam, beide gezelschappen zijn vrij het in de provincie op te Toeren. Het tijdschrift Taal en Letteren zal een uitbreiding ondergaan. Het wordt voortaan uitgegeven bij do Haagsche Boekhandel en Uitgeversmaatschappijjen zal in plaats van om de twee maanden den lóen van iedere maand verschijnen. De redactie blijft de zelfde; zij bestaat uit de heeren: dr. P. Buitenrust Hettema te Zwolle, J. H. van Bosch te Gouda, dr. R. A. Kollewijn te Amsterdam, J. Koopmans te Dub beldam, Joh. A. Leopold te Nijmegen, Pol de Vont te Antwerpen, J. G. Talen te Zwolle en prof. J. Vercoulle te Gent. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting van 19 Januari 1898. JVegcns straatschenderij A. V, te Schiedam, vrijgesproken. J. D. H. te Schiedam, tot f5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens verwekken van nachtrumoer A. v. d. B. en L. G., beiden te Schiedam, ieder tot f8 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens in het openbaar een voor de eerbaarheid aanstootelijke toespraak houden: Ph. S. te Schiedam, tot f8 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap O. P., P.' v. d. G. en B. B., allen te Schiedam, ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenisA. v. d. K. te Schiedam, tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. Overtreding der Wapenwet J. v. d, S, te Vlaardingen tot f 5 boete subs, o

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2