BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDINGËN. Britsehe politiek niet streeft naar verkrijging van nieuw gebied, maar behoud van vrije markten. Willen wij ons zeiven handhaven zeide Chamberlain, dan moeten wij ons ver laden op eigen kracht en niet op de gunst van hen, die wij vergeefs getracht hebben tot onze vrienden te maken. Wij moeten ons nauwer hechten aan de koloniën, en bij haar de kracht en den steun zoeken die wij nooit zullen vinden bij vreemde natiën. Wat betreft den achteruitgang van West- Indië ten gevolge van de uitvoeipremiën op suiker, zeide Chamberlain dat de kanselier der schatkist aan het Parlement een zeer groot krediet zal vragen om die koloniën ter hulp te komen totdat de uitvoerpremiën zijn afge schaft. De Pall Mall Oaz. verneemt dat de toestand van Gladstone, J'e thans te Cannes vertoeft, reden geeft <jt zeer groote bezorgdheid. Der familie van der; beer Gladstone is even wel niets hekend wat de verontrustende be- berichten over dien* gezondheid zou rechtvaar digen. Wel lijdt Gladstone sedert zijn aankomst te Cannes aan zenuwpijnen. In antwoord op de kennisgeving van de in trekking van den eisch betreffende de invoering van den achtuursvverkdag, heeft de Engelsche Patroonsbond den werktuigmakers doen weten, dat alle werkplaatsen den 24en Januari zullen worden heropend, mits de verbonden vak verenigingen, genoegen nemen met de voor waarden betreffende het beheer der werkplaat sen, overeengekomen op de conferentie van verleden maand. De koningin van België deed Dinsdagnamid dag te Brussel een wandelrit toen een dei- paarden van haar rijtuig op het asphalt uitgleed, en viel. De Koningin sprong op straat en hielp zelf haar lakeien orn het paard weer op de been te helpen. Terwijl de Noorsche Storthing de apanage van den Kroonprins met 50.000 kronen ver minderden, wordt thans in de Zweedsche be grooting voor die apanage een gelijk bedrag meer uitgetrokken. Te Praag is het ten gevolge van de laatste zittingen van den Landdag weer erg onrustig. Patrouilles doorkruisen de stad, en de politie heeft krachtige maatregelen genomen om de orde te handhaven. Volgens de Message ro wil Visconti-Venosta, die in korten tijd zijn schoonvader en zijn vijftienjarigen zoon door den dood verloor, aftreden als minister van buitenlandsche zaken van Italië. Di Rudini doet al het mogelijke om hem van dit besluit af te brengen. Indien Visconti-Venosta aftreedt, acht men een ministerieele crisis onvermijdelijk. Na zijn onderhoud met koning Alexander is de leider der anti-dynastieke radicalen in Servië Tauschanowitch uit het hoofdbestuur der radi cale partij getreden. De correspondent der Köln Ztg. geeft als reden van dit besluit op, dat de koning zou ver klaard hebben, dat Tauschanowitch en andere openlijke tegenstanders der dynastie het hem onmogelijk maakten, voeling te zoeken met de radicalen. Duitschland en Oostenrijk verzetten zich krachtig tegen de candidatuur van prins George van Griekenland voor het gouverneurschap van Kreta. De Sultan heeft aan den Russischen gezant geantwoord dat die candidatuur strijdig is met de wenschen van het Turksche volk en niet geschikt om de integriteit van het Turksche rijk te verzekeren. De Sultan zal daarover een nota richten tot den Czaar. De jonge man, die op Korfu twee priesters aanviel, moet krankzinnig zijn. De inlandsche troepen van Kassala hehben zich meester gemaakt van Mugatta aan de Atbara. De Duitsche bladen hebben melding gemaakt van een invasie van Britsehe troepen in de neutrale strook, ten westen van de Duitsch- Afrikaansche kolonie aan de Togo. Volgens de National-Zeitung wordt er tus- schen de kabinetten van Berlijn en Londen sedert geruimen tijd onderhandeld om tot een definitieve regeling dier neutrale strook te komen. De inhuldiging. Naar aanleiding van een bericht, onlang in een der dagbladen geplaatst en van een buiten- landsch correspondent afkomstigbetreffende een vertrouwelijke circulaire, verneemt de Amst. Ot. uit de beste bron, dat de minister van bui tenlandsche zaken de Nederiandsche vertegen woordigers in het buitenland heeft aangeschre ven om scherp toe te ziendat dergelijke vertrouwelijke mededeelingen in het vervolg niet onder de oogen komen van personen, die niet in offlcieele betrekking tot de legatiën of consu laten staan. Naar men ons mededeelt, is door de architecten Ed. Cuypers en W. Kromhout Czn. een plan ontworpen voor de versiering van den weg, die door H. M. de Koningin by Haar intocht te Amsterdam zal gevolgd worden. Het plan mocht de goedkeuring van het cenlraal-comité wegdragen alleen de buurt-comité's moeten er nog hun sanctie aan hechten, aangezien de verschillende buurten ook bun deel in de ver- sieringskosten zullen moeten bijdragen. Bedoeld worden hier natuurlijk de straten en grachten tusschen Weesperpoortstation en Dam. {HU.) Krooninsigniëii van het Oranjehuis. In de Amsterdamsche Courant van 28 Novem ber 1850 zijn ze als volgt beschreven De Kroon, door de heeren M. Bonebakker Sc Zn. te Amsterdam, zoo sierlijk als kunstig gewerkt, is op de volgende wijze saamgesteld. Eene rood fluweelen toque dient om de Kroon rondom het hoofd te doen passen deze toque is omvat door den gouden band, welke met edelgesteenten van onderscheidene fonkelende kleuren als saphiren, smaragden en andere omzet is; de rand van den bandeau is geschulpt en geeft zestien punten, van welke acht door een fraaien parel bekroond worden, terwijl de acht andere zich door gedreven gouden bladen vereenigen met achtgebogen gouden bandelieren, die de eigenlijke kroon uitmaken en, ïich boven aan dezelve vereenigende, aldaar gevat en be kroond worden door eenen gouden wereldbol, met een gouden kruis op denzelven. Deze aciit bandelieren, van onderen breed doch allengs smaller toeloopende, zijn bezet ieder met negen paarien, die deze zelfde evenredigheid volgen, waar de bandelier breed is, groot zijn en waar die smaller wordt, allengs kleiner worden. De bandelieren zelve zijn van raat goud en de randen van dezelve van glad en gepolijst goud. De Schepter, vervaardigd door den hofleveran cier Meijer te 's-Gravenhage, muDt door nette en smaakvolle bewerking uit. Dezelve is van zilver, zwaar in het goud verguld, met palmettes a. ['antique. De schepter is eene Ned. el lang, behalve den zich daarop bevindenden appel. Het kapiteel daarvan, waarop de Rijksappel met liet kruis geplaatst is, is naar de Ivorinthische orde vervaardigd, De Rijks-appel, mede door den hofleverancier Meijer vervaardigd, is insgelijks van zilver, zwaar in het goud verguld. Dezelve is naar den antie ken smaak ingericht, en met schitterende ge kleurde steenen, die een fraai aanzien opleveren, omgeven. De Grondwet is ingebonden door den hot- boekbinder Carbenter te 's-Gravenhage. Dezelve is in royaal kwarto formaat, prachtig en kost baar in rood fluweel en verguld op sneê ge bonden. A%n beide zijden staat 's Rijkswapen, verguld. Van onderen is dit prachtige exemplaar der Grondwet met gouden kwasten versierd. Het Rijks-zwaard is een antiek zwaard de greep is bekleed met rood fluweel en met ge steenten versierd. De Standaard van het Rijk hangt aan een vergulde speer. De grond van het vaandel is van witte gewaterde zijde, waaraan franjes en kwasten van goud en blauwhet aan het kunst- penseel van den heer Van Hove te danken Nederlandsche wapen levert een uitmuntend effect op. De leeuwen zijn majestueus en met kracht voorgedragen. De grondwet en de standaard behooren niet tot de insigniën, maar waren bij de inhuldiging van Willem II, die op 28 November 1840 plaats had, op de zoogenaamde credenztafel voor don troon in de Nieuwe Kerk nedergelegd, zoo ook op 12 Mei 1819, toen Willem III werd inge huldigd. Burgeineesters-Vereeniging, Onlangs meldden w§ dat deze vereeniging eene commissie had benoemd, om demogelijk heid te onderzoeken van het oprichten van een pensioenfonds voor politie-dienaren en veld- wachteis; deze heeren (mr. Rasch, Calkoen en Groskamp) hebben thans tot de verschillende burgemeesters een schrijven gericht, en opgave gevraagd van het aantal politie-beambten, hun leeftijd, diensttyd enz. Belastingen. Op 1 Jan. was de indeeling der directies, inspectiën, contróles en kantoren van de directe belastingen, het kadaster, den waarborg enz., als volgt2 hoofd-inspecteurs, 9 directeurs, 9 hfd.-com. en comm. ter dir., 38 klerken ter directie; 81 inspecteurs, 13 adj.-inspecteurs 108 klerken der inspectie432 ontvangkan toren met 498 sub-kantoren 61 commies-ont vangers 45 surnumerairs268 boekhouders en ryksklerken, 700 klerken, 506 statïonne- menten, met 95 hfd.-verif. en verificateurs 134 comm.-verif. en adspir.-verificateurs42 hoofd-commiezen2180 commiezenen 80 com miezen te water; 20 seheepmeters van zee schepen, 50 seheepmeters van binnenschepen 132 deurwaarders en ass.-deurw.182comm.- deurwaardersK. ouitengew, waker; 19 con troleurs dei directe belast, en van het kadaster; 5 adj.-controleurs id.20 klerken ter contr. idem; 11 ingen.-verif. van het kadaster; 175 landmeters van 't kadaster12 boekhouders van het kadaster42 kantoren van den waarborg 46 ambtenaren van den waarborg en 15 aide- essaieur1 adviseur voor scheik. zaken2 scheikundigen; 22 betaalmeesters; 16 boek houders; 4 surn. bij 's ryks schatkist8 ambt, bij het agentschap1 landsadvocaat11 rijks advocaten en 3 plaatsv. id. Cadettenschool. Het schriftelijk gedeelte van het examen voor toelating tot de cadettenschool te Alkmaar zal dit jaar te 's-Gravenhage, Breda en Arnhem worden afgenomen en wel op 7 en 8 Juli. Het mondeling gedeelte wordt te Alkmaar afgenomen waartoe de adspiranten pleegsgewijze zullen worden opgeroepen. Posterijeu en Telegrafie. Vacante directies Post- en telegraafkantoor Oosterbeek. Jaar wedde f1800 en vrije woning. Pensioensgrond slag f2200. Borgtocht f 10.900. Post- en telegraafkantoor Sneek. Jaarwedde f 2900 en vrije woning. Pensioens-grondslag f3300. Borgtocht f5100. Ofschoon aan de ambtenaren van de beide dienstvakken vrij beid wordt gelaten om zich aan te melden, hebben toch ingevolge de be palingen van het Kon. besluit van 21 Maart 1894 no. 47, de postambtenaren voor eerstge- melde en de telegraafambtenaren voor laatstge- melde directie den voorrang. Sollicitaties in te zenden vóór 25 dezer. Benoemd 1 Febr. tot adsistent te 's-Graven- hage, C. J. Janknecht, thans kantoorknecht aldaar. Verplaatst 1 Febr. de klerken der posterijen en telegraphie, 2e fel. A. Govers, van Amster dam (telegraafkantoor) naar Nieuwediep en J. Elaasesz, van liet telegraafkantoor n./h. post kantoor te Groningen. Ingetrokken de verplaatsing op 1 Febr. a.s. van de klerk der posterijen en telegiaphie 2e kl. rnej. G. A. Bos, van het telegraafkantoor naar het postkantoor te Groningen. Eervol ontslagen 4 Jan. de klerk der poste rijen en telegraphie 2e kl. rnej. M. J. Geraerds Thesingh te Amsterdam (telegraafkantoor)1 April de brievengaarders W. W. Hoogterp te Ferwerd en P. Stam te Het Zand (N.-H.), In verband met de vestiging van een Rijk<- telegraafkantoor met telepttoondienst te Over- veen is het postkantoor aldaar aangewezen oor de behandeling van lelegrafi-che postwissels. Bijkspvstspaarbank. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat het saldo ter belegging bij de Rijkspost spaarbank over het eerste tijdvak van het loopende jaar, 1 10 Januari, een som be draagt van f550,000. Een zoo hoog bedrag kwam nog nooit voor. Bij Kon. Besluit is toegekend de eere-medaiile van de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan W. van Keulen, bootsman op West-Terschelling, in dienst der Noord- en Zuid-Holland'che Re.l- dingmaatschappij. H. D. H. Prinses Elisabeth van Waldeck neemt gedurende haar verblijf te 's-Graven hage eenige dagen les in het teekenen ten Paleize van II. M. de Koningin-Regentes, zijnde het gebouw aan den hoek van de Heulstraat en den Kueuterdijk, vroeger bewoond door wijlen Willem van Oranje. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de dienstdoende schutterijen voortaan slechts ééne soort geweren, namelijk M. 71, met welk wapen zij bij eventueele mobilisatie zullen uit rukken, in gebruik zal worden gegeven. In een gedeelte onzer oplaag meldden wij gisteren, dat de Tweede Kamer vermoedelijk eerst in Maart weder zal bijeenkomen. Dit staat in verband met eene restauratie van de anti-chambre van dat gebouw. De vergaderingen onzer volksafgevaardigden schijnen dan wel onbelangrijk I Tot gemeente-secretaris van Doesburg is be noemd de heer J. Frieswijk, commies ter secretarie, aldaar. Naar het Illld. verneemt, onderging prof. Van Hamel gisteren wederom een operatie. De toestand is naar omstandigheden goed te noemen. Te Alkmaar circuleert onder de ingezetenen een adres om een gemeentelijk abattoir tot stand te doen komen. Een voortreffelijk plan! Door een aantal Amsterdamsche journalisten is een telegram van hulde verzonden aan den heer Zola te Parys, wegens zijn moedig optreden tot verkrijgen van ïmeer licht" in de treurige Dreyfus-zaak. Eenige leeraren en advocaten te Alkmaar hebben een telegram van sympathie verzonden aan Zo'a, KETHEL EN SPALAND, 20 Januari. Toen onze lantaarnaansteker gisterenavond bet licht voor des burgemeesters woning had aangestoken en zich nog boven op den ladder bevond, kwam er in snelle vaart een tilbury aanrijden. Juist ter hoogte van de ladder wilde de bestuurder een hondenkar voorbij rijden, doch reed de ladder aan, zoodat onze lichtverschaffer naar beneden stortte en zich erg bezeerde. De wagen reed door. KETHEL EN SPALAND, 20 Januari. De land bouwer L. Hijdra reed gisterenmiddag van zijn woning naar bier; ter hoogte der R. K. kerk viel het paard op eens dood ter aarde. Hedennamiddag ten twee ure werd door Burgemeester en Wethouders aanbesteed de levering van bouwmaterialen voor de gemeente werken over 1898 in 12 perceelen en wel: perceel I Keien; perceel II Hardsteenen trot toirbanden; perceel III Vlakke waalstraatklin kers perceel IV Getrokken waalstraatklinkers perceel V Waalhardgrauw; perceel VI Eiken hout; perceel VII Eiken ribhout; perceel VIII Iepenhout; perceel IX Dennenhout perceel X Greenenhoutperceel XI Vurenhout, en perceel XII IJzeren voorwerpen. Ingekomen waren de volgende inschrijvingen en wel voor perceel IJ. B. Petit te Breda f63,42, f95,— en f89,H. J. Bosman te Rotterdam f56,38, f85,en f 85,56; Maat schappij tot vervaardiging van bouwmaterialen voorheen de Erven H. Trip te Rotterdam f56.74, f 85,11 en f75,50; Dezelfden f66,98, f 100.47 en f 86,44E. Jansen en E. Soupart te Jmik f57,f95,70 en f83,50; Sociélé anonyme des grès, marbre et petit granits d'Yvoir te Yvoir f73f iü8,32 en f82,88 allen per mille. Perceel IISociété anonyme des grès, marbre et petits granits d'Yvoir te Yvotr f 11 en f2,34 gefijnd en f 2 en f2,25 ongelijndL. Gollin te Luik f 2,09, f 2,68 en f 2,78H. J. Bosman te Rotterdam f 2 en f 2,25E. van de Wall te Rotterdam f 1,975, f2,10 en f2.35; Maatschappij tot vervaardiging van bouwmate rialen voorheen de erven H. Trip te Rotterdam (1,94, f2,23 en f2,52, alles per Meter. Perceel III: H. Wolff Co. te Amsterdam f 17,44; K. Peters te Lobith fl7,6o; W. C. Burgers Co te Weurt f 16,90; W. de Haas te Dode waard f 15,99; F. Ter windt te Doornen burg f 16,65, per mille. Perceel IVW. C. Burgers Co. te Weurt f 16,90; W. de Haas te Dodewaard f 15,99; H. Wolff Co. te Amsterdam f 17,44; K, Peters te Lobith f 17,35 en F. Ter windt te te Doornenburg f 16,65 per mille. Perceel V: W. C. Burgers te Weurt f 14.90; W. de Haas te Doderwaard f 14,50 en F. Ter- windt te Doornenburg (17,75 per mille. Perceel VI. F. W. van der Eist Co. te Schiedam f1597; Ambachtsheer en van der Meulen te Amsterdam f 1805.04; J. K. van der Vooit te Udenhout f 1477.26; P. J. van Hoeken te Leiden f 1637.70 Eindstroom &Zoon te Zwolle f 1704.72; gebrs. Maslener Go. te Leidschendam a f 88. per M*. Perceel VIL Eindstroom Sc Zn. te Zwolle f1095, J. C. van der Vourt te Udenhout f725,44; Ambachtsheer eu Van der Meulen te Amsterdam f 1231,92 M van der Voort te Udenhout f 677,51 J. Bastiaanse te Girmeken f 737,50; Gebr. Madlener te Leidschendam a f85 per M3. Perceel VIII. C. Blijlevens te Made f714,26; J. C. van der Voort te Udenhout f654; L. F. Mol te Breda f 600Ambachtsheer van der Meulen te Amsterdam f960,27; F. W. van der Eist Co. alhier f 709; Gebrs. Madlener Co. te Leidschendam a f52 per ML Perceel IXF. W. van der Eist Sc Co., alhier f827.Eindstroom Zn. te Zwolle f884.52; B. Loos Sc Zn. te Blokzijl a f31.per M8; P. J. van Hoeken te Leiden f524.Am bachtsheer Sc Van der Meulen te Amsterdam f 917.28; en K. van der Torren Jz., te Wad- dinxveen f832. Perceel XEindstroom Sc Zoon te Zwolle f845.13!'2; Ambachtsheer van der Meulen te Amsterdam f686.69, K, van der Torren Jz. te Waddinxveen f 583.en F. W. van der Eist Co. alhier f582.—. Perceel XIEindstroom Zn. te Zwolle f 546; F. W. van der Eist Co. alhier f 498,50; K. van der Torren Jz. te Waddinxveen f506; Ambachtsheer Van der Meulen te Amster dam f597; B. Loos Zn. te Blokzijl f432. Perceel XII: Joh. de Bakker te Oosterhout f79,50 per stuk (10 stuks); Post Co. alhier f 1073,92 en de Machinefabriek »Reineveld" te Delft voor f1273. De gunning zal later worden medegedeeld. Gisterenavond waren aau de vischmarkt aan gevoerd 2 manden schelvisch en spiering; de pryzen waren voor schelvisch van f 0.50 tot f0.65, spiering van f 0.27 !/s tot f 0.30, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 3 partijen spiering, scheivisch, voorn en een lengde prij zen waren voor spiering van f0.20 tot f0.30, toorn van f0,20 tot f 0.70, schelvisch van f 0.50 tot f 1.127», en een leng f5, alles per koop. Correspondentie. Wy verzoeken vriendelijk aan vereenigingen hier ter stede en te Vlaardingen tydige opgave van eventueele vergaderingen, feestuitvoeringen enz, opdat wy datum en uur in onze agenda kunnen opnemen. Ook met het oog op het opnemen van een verslag verzoeken wij de verschillende vereeni gingen ons bovenbedoelde kennisgeving testuren. BURGERL IJ KE STAND. Gehuwd t 20 Januari. P. A. P. Vermeulen, 27 jaar, eri A. C. Dijkman, 19 jaar. Meldden wy in een vorig nummer, dat de maatschappij Toor uitoefening der trawlvisseherij door middel tan stoomschepen niet tot stand was gekomen, dit bericht was niet geheel juist. De maatschappij is tvel degelijk opgericht maar zal haar werkzaamheden op bescheidener schaal beginnen dan eerst was aangekondigd. De maat schappij is gevestigd te Amsterdam, directeur de heer G. Vuurhard, onder-directeur de heer G. F. Haak. Ze heeft een in aanbouw zijnde stoomtrawler aangekocht, die kortelings te North-Shields tan stapel liep. Van dezen stoom-

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2