""mijThoelogéT" 5r jaargang. Vrijdag 21 Januari 1898. N°. 9531. TweedeBlad. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. KENNISGEVING. K e n n i s g e t i it g. KAMERS TAS ARBEID. BINNENLAND." Aboskbkentspeijs vost Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. 1.05 i, franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke aommerso.02 BIJREAÜJï 1ÏOTEKSTJRAAT ÏO, TelepHoon S?o. 123. ADVEnTENTrEPRus: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. if. De Burgemeester en wethouders van Schiedam doen te weten dat door den raad dier gemeente in lijno vergadering van 21 December 1897 is vastge steld de volgende verordening; VERORDENING regelende de bouwpolitie en de verplichtingen van eigenaars var. na burige et ven te Schiedam, dat deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Hulland volgens hun bericht van den !7/18den Januari 1898, R no. 970 (2e afd G. S. no. 13, in afschrift is medegedeeld, en dat hiervan afkondiging is geschied waar het behoort, op heden den 'iüsten Januui 1898. Burgemeester en Wethouders loornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, «charïe «1 hinder Hunnen veronrzaken. BURGMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gezien het vei zoek van Th. C. MELCHERS, om vergunning tot uitbreiding zijner sfoomhranderij aan den Nooidvestsingel no lot, kadaster sectie 11 no. 97, met 4 stoomvaten tot het koken en opvoeren van vloeistoffen. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld vei zoelt met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 3den Februari n.s., des na middags ten 2 ure, ten iaadhuize gelegenheid za! worden gegeven om bezwaren togen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór liet tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan vvoiden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 20sten Januari 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG, De secretaris, VERNÈDE. Van de wet tot oprichting van Kamers van Arbeid, die in het vorig jaar (2 Mei 1897, Stbl. no. 141) is afgekondigd, zegt het laatste artikei, dat het tijdstip waarop de regeling in Schets van Mark Twain. Mijn mooi nieuw horloge had andeihalf jaar ge gaan, zonder vóór of na te loopen en zonder dat ergens een deel ven de machinerie gebroken was. Ik hield ten slotte zijn aanwijzing van tijd en nur voor onfeilbaar en zijn lichaamsgesteldheid en beenderenbouw voor de beste, waarop ooit een horloge had kunnen roemen. Maar op een avond vergat ik het op te winden. Ik schrok, toen ik het 's morgens bemeikte, war.t ik zag er de aankondiging in van een groot on geluk, dat mij treffen moest. Lang duurde het eer ik mij zooverre hersteld had, dat ik het ongeveer gelijk kon zetten en uit kon gaan om den eersten den besten horlogemaker te verzoeken en hot naar tijn officieelen tijd te zetten. gaat vier minuten na, de regulator moot ver schoven worden, zei de kerel. Ik beproefde hem terug te houden, hem begrijpe lijk te maken, dat het horloge volkomen regel matig liep. liet was te vergeefs. De dolkop bleef volhouden, dat het horloge vier minuten naliep mi dat de regulator verschoven moest worden en terwijl ik angstig hm hem heen liep en trachtte hem te bewegen het horloge met rust te laten, volbracht hij kalm de schandelijke daad. Mijn horloge begon vóór te loopen. Eiken dag liep het meer voor. In de eerste week kteeg het hevige koorts en zijn pols steeg tot 150 slagen in «a minuut. In minder dan twee maanden tijd had «et alle tijdaanwijzers van de stad ver achter zich gelaten en was ongeveer dertien dagen de kalender vooruit. Het was al in November en ver werking treedt, nader bij koninklijk besluit wordt bepaald. Alvorens dit kon geschieden moesten eenige maatregelen worden vastge steld, welke de wet aan de Regeering had overgelaten. Thans zijn die regelingen gemaakt en is bij besluit van 8 Januari jl. bepaald dat de wet op 1 Februari e.k. in werking treedt. Bij een besluit van 0 Januari is het Kies reglement voor de Kamers van Arbeid vast gesteld. De inhoud daarvan is, in hoofdzaak, als volgt Elk jaar vóór 15 Jan, zendt het hoofd of de bestuurder van een bedrijf, waarvoor een Kamer van Arbeid is opgericht, aan Burgem. en Weth., volgens model dat B. en W. hem in December toezenden, een lijst of lijsten van de personen die irx zijn bedrijf als patroons of als werklieden werkzaam zijn of in het laatste jaar geweest zijn. en Nederlanders boven 25 jaar zijn. Zij, die niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd gedurende het jaar zijn werkzaam ge weest, kunnen zich vóór 15 Jan. bij B. en \V. der gemeente waar zij 't laatst hebben gewerkt, aanmelden om op de kiezerslijst te worden gebracht. Uit die gegevens maken B. en W. twee kiezerslijsten op, één van patroons en één van werklieden, leggen die op 15 Febr. voor ieder ter inzage en stellen afdrukken of afschriften tegen betaling der kosten verkriigbaar. Bezwaren kunnen bij Ged. Staten worden ingediend met beroep op den Koning. Voer het kiezen van leden der Kamers van Arbeid, die voor telkens 5 jaren worden ge kozen, en wel op een door den minister van waterstaat te bepalen dag, zendt de Burge meester aan elk kiezer een oproeping met ge stempeld stembriefje. De verkiezing heeft plaats van 8 tot 0 uur, bij een stembureau van 3 leden, door en uit den gemeenteraad te be noemen, evenals de plaatsvervangers. De bepalingen der kieswet worden voor het stemmen in hoofdzaak overgenomen, maarniet die over candidaatsielling en stemming aan een afgeschutte» lessenaar. De stemming ge schiedt dus als volgens de vorige kieswetten, door toezending van een stembriefje, dat men ingevuld medebrengt en in de stembus steekt. (Zou hiermede wel voldaan zijn aan het voor schrift van art. 10 der wet., die o.a. voorschrif ten verlangt ninzonderheid tot verzekering van liet geheim der stemming" Van onwaarde worden verklaard stembriefjes die aan de achterzijde niet de (gestempelde) handteekening van den burgemeester bevatten, die onderteekend of niet ingevuld zijn, of voor zoover zij een persoon niet duidelijk aanwijzen. Onmiddellijk na den afloop der stemming behoudens schorsing wordt de bus geopend en de stemmen geteld. Is er meer dan één heugde zich in sneeuw en ijs, terwijl het Öctobor- Inof der boomen noch ruischte in don wind. Het sleurde deri termijn voor betaling van huishuur, jarrekeningon en andere pijnlijke dingen op zoo snel rnïneerende tot mij, dat ik het niet langer rustig kon aanzien. Ik bracht het naar den horl ogemaker om hot te laten regnloeren. Deze man vroeg mij, ol het al oens gerepareerd was. Ik ontkende neen, het was nooit ziek geweest. Een glans van boos aardig genoegen lichtte in zijne oogen, sriel opende hij de kast, schoof een soort glas in zijn oog en morrelt in de machinerie. IIij zei, dat het schoongemaakt en gesmeerd moe t worden en dan gereguleerd. Binnen een week zou het klaar wezen. Nadat mijn horloge schoongemaakt en gesmeerd en gereguleerd was, ging het zoo langzaam, dat het tikte als een groote kerkklok. Ik begon den trein te verzuimen, op alle afspraakjes ta laat te komen en mijn diner mis te loopen mijn horloge verlengde de drie uitsteldagen tot vier en liet mij mijn wissels protesteeron, verder en verder kroop ik in den dag van gisteren terug, toen in eergisteren, toen in de vorige week en al heel spoedig leefde ik in do idee, dat ik gansch alleen in het verleden ronddoolde en de wereld uit het oog verloren had. Ik begon in mij iets kameraadschappelijks te gevoelen voor de mummiën in het museum. Toen liep ik weder naar den horlogemaker. Hij nam terwijl ik er geduldig bij stond, het horloge geheel uit elkaar en zei, dat de cylinder suitgezet" was. In drie dagen, beloofde hij, kon hij, dat is de cylinder, niet do horlogemaker weder tot zijn normalen omvang gereduceerd we/en. Na deze genezing ging het horloge, door elkaar genomen, goedmaar dat was ook alles. Soms liep het een halven dag lang als de mer.sch-ge- bureel, dan wordt de uitslag den volgenden ochtend te 9 uur opgemaakt door het bureau in de gemeente waar de K. v. A. is gevestigd. Zoo noodig heeft herstemming plaats. De benoemde moet binnen 8 dagen na de dagleekeing van den geloofsbrief aan den burgemeester verklaren of hij de benoeming aanneemt, en zendt die binnen 30 dagen met andere noodige stukken aan B. en W., die ze onderzoeken en over de toelating beslissen, behoudens beroep op Ged. Staten en van deze op den Koning. Wordt een Kamer van Arbeid opgericht, dan stelt het besluit van oprichting tevens de termijnen vast voor de eerste verkiezing van leden. Wie in een bedrijf waarvoor een K. v. A. bestaat werkzaam is geweest, is desgevraagd verplicht aan den Minister. Ged. Staten of B. en W. op te geven welke personen met hem in dezelfde inrichting zijn werkzaam ge weest, en inlichtingen te verstrekken over aard en duur der door die personen verrichte werkzaamheden. Het besluit bepaalt tevens dat voor de vol gende bedrijven, die niet het geheele jaar door worden uitgeoefend, voor een kalenderjaar geldt het tijdvak, achter elk opgegeven de aardappelmeel- en stroopfabricage 9 maanden de beetvvortelsuilcerfabricage 3 het bloembollenkweeken 7 het bokking drogen en het bokking en vischrooken3 het bouwvak7 de garnalenvisscherij9 het nettenboeten3 het bedrijf der olieslagerijen 8 de steen-, pan- en estrikfabricage 5 y> het verduurzamen van lev ensmiddelen 7 het zwingelen van vlas 6 s de zeevisscherij met uitzondering der garnalenvisscherij5 Eindelijk is nog bij het besluit van 3 Jan. vastgesteld het formulier, dat moet worden inge vuld, wanneer in eenig bedrijf een geschil dreigt te ontstaan en partijen of éen daarvan de tusschenkomst van een verzoeningsraad inroepen. Volgens de wet, voor de oprichting van elke Kamer van Arbeid is een koninklijk besluit noodig. In den loop van dit jaar, en waarschijn lijk reeds spoedig, zullen dus dergelijke besluiten verschijnen. Generaal Speelman, f Gisteren overleed in Den Haag de gepenrion- neerde genoraaI-majoor der artillerie jhr. C. J. A. Ridder Baronet Speelman. In 1838 werd de heer Speelman als cadet op de Koninklijke Militaire Academie geplaatst worden boosheid en blafte, kuch te, niesde, snoof en snorkte dat ik mezelf niel verstaan knn en dat stellig gééti horloge in de gansche wereld zon hebben nagedaan. Maar de rest van den dag verlangzaamde zijn loop weder en het veiloor dan zooveel tijd, dat bet alle uren, die bat eerst vonruifgiiijld was. weder gelegenheid, had gegeven nader te komen. En zoo liep het telkens na 24 uren precies goüjk met de torenklok. Door elkaar genomen gaf het dus den j'uisten tijd aan en ik zou zéér onbillijk geweest zijn, als ik beweerd had dat het zijn plicht niet deod. Mair een correcte doorsneê-tijd is in een hor loge slechts een twijfelachtige deugd en daarom bracht ik het naar een anderen horlogemaker. Die professor verleide me, dat de veer gesprongen was en toen zei ik, dat ik heel bh] was, want ik had me op iets ergers vooi bereid. Ik had om de waarheid ie zeggen, geen flauw idee ei van wat een veer was maar tegenover dien man wilde ik niet onwetend schijnen. Hij lepareerde de veer-, maar wat het hoi loge nu iti een opzicht gewonnen had, verloor het weer in een ander. Het liep een poosje en' bleef dan weer een poosje staan, weer liep het oen eindje, bleef weer staan, enz., waarbij liet do tusscheiiruhnte naar eigen believen regelde. En el.knn keer als bet voor uitging, knalde het als een musltelgoweer. Eenige dagen droeg ik watten op de birst, toen bracht ik het horloge naar een andeiren deskundige. Deze plukte het in enkel khjine stukjes, draaido zijn pi iern en zijn glas hoen en weer en zei dat het aan de slagveer lag. Hij repareerde dat ding en zette het horloge in beweging. Nu was het uitstekend, behalve dat van tijd tot tijd do wijzers zzich als een dichtge knepen schaar samenvoegden en vervolgens lustig bij de artillerie hier fe lande, bij wrik wapen hij tot officier werd aangesteld in 1842. In 1801 werd de heer Speelman tot kapitein en in 1873 tot majoor bevorderd. Na in 1876 benoemd te zijn tot luitenant-kolonel bij de veld-artillerie, wrd hij in 1878 tot regiments-commandant en in 1881 tot kolonel benoemd. In 1884 werd de overledene gepensionneerd. Behalve het onderscheidingsteeken, toegekend voor lang- durigen dienst, was de heer Speelman comman deur in de orde van de Eikenkroon, hem in 1880 geschonken. Den lln Mei 1889 werd den heer Speelman de rang verleend van generaal-majoor. De heer Speelman werd 5 Januari 1823 ge boren en beieikte alzoo den leeftijd van 75 jaar. Winkelbedienden. Het vraagstuk der winkelbedienden bestaat al sedert lang. Hoe aan deze nuttige mensehen- groep een zoo dragelijk mogelijk leven te ver schaffen. Een winkelbediende, zoowel een mannelijke als vrouwelijke, moet tegenover de cliénteele een vriendelijk gezicht zetten, en soms kan hij niet staan van vermoeienis. Te Schie dam bpstaat natuurlijk de winkelbedienden- quaectie in veel mindere male dan in het naburige Rotterdam met zijne groole magazijnen. De »Vereeriiging ter behartiging van de be langen der Vrouw" heeft zich de zaak aange trokken, en met groote belangstelling heelt zij kennis genomen van een proef, ingesteld dooi de firma M. Hartogs Jaczn., Weste Wagenstraat te Rotterdam gencmen. In het middaguur vereischt deze zaak een groot aantal juffrouwen; morgens en 's avonds, wanneer het minder druk i«, kan met minder personeel voKlaan worden. In verband met deze omstandigheid ec daar het ook zijn ondervinding was, dat de slechte gezondheidstoestand van vele winkeljuffrouwen het gevolg H van te langen afmattemlen aibeid, is het den eigenaar dezer zaak na lang zoeken gelukt een arbeidsregeling te vinden, waarbij zijn zaak niet lijdt en de winkeljuffrouwen in hooge mate gebaat zyii, terwijl de maatregel slechts geringe fiuanciëele offers vraagt. 11 ij heeft namelijk zijn personeel, behalve eenige regelingen van ondergeschikten aard, in twee ploegen veideeld. De ééne ploeg heeft vroegen dienst, komt om half negen bij het openen van het magazijn en vertrekt om vijf uur. De andere ploeg heeft laten dienst, komt 's middags om half twee en blijft lot liet maga zijn 's avonds tien uur gesloten wordt. Deze ploegen wisselen elkander geregeld af, zoodat de juffrouwen 14 dagen achtereenvolgens de morgenuren, dan weer veertien dagen de avonduren vrij hebben. En toch wordt in weer wil daarvan het magazijn in de drukke middag uren bediend door een volledig personeel en wel hun plicht deden. De oudste man op de wereld had zóó'n horloge nooit gezien, de beste reken meester kon me, zelfs met en oneindige reeks ver gelijkingen niet bewijzen wat de kop en wat de staart van den dag was. En zoo ging ik weer heen om bot ding te laten repareernn. Het individu, waarbij ik nu terecht kwam, zei, dat het kristal verbogen en de ketting gerekt was. Ook meende hij, dat een deel van bot werk verroest moest wezen. Op mijn beleefd verzoek bracht hij deze kleinigheden voor me in hot reine en toen werkte mijn tijdmeter al heel bijzonder. Hij liep bijvoorbeeld acht uren rustig en dan begon plotseling zijn geheele innerlijk op de mrest woeste manier te rammelen en de wijzer vloog zoo snel over de plaat, dat ik dikwijls aan mijn bestaan begon te twijfelen. liet rammelde de ove rige zestien uren in zes of zeven minuten af en bleef dan met een knal staan. Met een moe hoofd, uitgeput en wanhopig ging ik weer naar een horlogemaker om toe te zien hoe hij liet ding uit eikaar nam. Ik bereidde mij er op voor een streng kruisverhoor te ondergaan, want nu begon bet geval hoogst ernstig te worden. Het horloge had oorspronke'ijl; tweehonderd dollar gekost on twee of drieduizend, geloof ik, ha l ik aan reparatie betaald. Terwijl ik wachtte eu toezag, beikende ik in den hoilogemaker een ouden bekende, een voor- maligen machinist van een rivierboot. Zorgvuldig on lei zocht hij al de deelen van liet miiwerk, pre cies zooals de anderen liet hadden gedaan en dan gaf hij bet me terug. Hij zei Je maakt te vee! stoom je moet den rnonkoyschroefsleutel aan de veiligheidsklep hangen! Ik sloeg hem op de plaats de hersens in en liet hem voor mijn rekening begraven. Het horloge gaf ik aan mijn oudsten zoon cadeau.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 5