Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. Finantiëel. V1 s s c U e r ij. S c li e e p v a a rt. Hanclel. van veerkrachtige, niet over-vermoeide winkel juffrouwen. Toen deze proef een paar maanden geduurd had. bleek zij zoo gunstig te werken, dat de maatregel thans definitief is ingevoerd. De beteekenis, die dit principe op industrieel gebied in de toekomst nog hebben kan, is niet licht te overschatten. Misschien is het niet van belang ontbloot ook een deel van den briefte publiceeten, dien het Bestuur, als antwoord op een verzoek om inlichtingen, ontving. De heer H. geeft daarin de volgende toelichting van de door hem inge voerde arbeidsregeling Geduiende de vele jaren, dat ik rnijne zaak drijf, heb ik de ondervinding opgedaan dat naarmate mijne zaak zich uitbreidde en er dus meer van de winkeljuffrouwen gevergd werd, hare gezondheid achteruit ging. Menigmaal was meer dan de helft or ,"er geneeskundige behan deling. Zeer dikwijls kwam het voor, dat juf frouwen, welke nog niet in betrekking geweest waren, flink en gezond haren nieuwen werk kring aanvingen, zich na eenige maanden moe en zwak voelden en de mij zoo bekende vraag deden a Mag ik morgen ochtend iets later komen om naar den dokter te gaan Heeren medici zullen beter dan ik kunnen verklaren, waaruit die ongunstige \etandering voort kwam. Ik voor mezelvv schrijf die hoofdzakelijk aan tweeërlei ooi zaken toe. 1o. aan de weinige gelegenheid tot zitten. In eenigszins drukke zaken is dat niet te verhelpen meermalen animeer ik de juffrouwen zelf er toe, doch die gelegenheden ziju zóó kort, meestal slechts enkele minuten, dat dit niet in rekening gebracht mag worden. 2o, aan de lange werktijden. Dit laatste euvel te verhelpen was sinds lang mijn streven. Vervroegde sluiting in een stad als deze en in eene zaak als de mijne was niet wel mogelijk. Ik heb het indertijd bepioefd, doch zonder voldoend resultaat. Enkele juf- houwen, wier geste! het minste weerstands vermogen bleek te hebben, had ik reeds ge durende een paar uur per dag vrij gegeven doch hoewel dit dan tijdelijk niet slecht werkte, was het evenmin afdoende en strookte dit ook niet met de zoo hoog noodige orde en regelmaat. Ik heb nu sedert eenigen tijd den normalen werkdag van 8 uur ingevoerd en vermeen zoo de kwestie eenen goeden stap nader ter oplos sing gebracht te hebben. Da sVereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw", waarvan secretaresse is mevrouw II. Bosman-Frank, Plantageweg 97 te Rotterdam, wendt zich riu door middel eener circulaire tot alle magazijnhouders en winkeliers met het diingend verzoek een maatregel als bovengenoemd, zoo mogelijk, ook in hunne magazijnen toe te passen, er althans een proef mee te nem-n. Het spreekt wel vanzelf, aldus heet het daarin, dat de uren, waarop het volle personeel aanwezig moet zijnzich moeten regelen naar de behoeften der zaak. Zij vraagt dit in het belang van de vele personen, wier gezondheid, juist als gevolg dei- onvermijdelijke vermoeienissen, aan de betrek king verbonden, zooveel te wenschen overlaat, een feit dat door allen medici geconstateerd is en dat door verkorten arbeidstijd, meer rust en goedgekozen ontspanning zou ophouden te bestaan. Zij vraagt dit met vrijmoedigheid, daar ze overtuigd is, dat de meerdere arbeidskracht, de groolere opgewektheid van het personeel ook den patroons ten goede zal komen. Tevens verzoekt zij die firma's welke genegen mochten zijn met dergelijken maatregel een proef te nemen en degenen, die den arbeidstijd voor hun personeel reeds op 8 uur ongeveer vastgesteld hebben, haar daarvan kennis te geven, met het oog op een eventueel ep te richten ontspanningslokaal. Dit laatste slaat natuurlijk alleen op Rotter dam. Nachtarbeid van bakkers. Naar Het Vaderland verneemt, is bij de bakkerij van «Eigen Hulp" te 's GravenDage de nachtarbeid weder ingevoerd. Niettegen staande liet aantal leden sedert Juni met 100 is vermeerderd, is het brooddebiet zoodanig verminderd, dat bet een eisch van zelfbehoud wordt geacht tot het vroegere systeem terug te koeren. De werklieden hadden er geen be zwaar tegen. Voor hen, die van de wenschelijftheitl van opheffing van nachtarbeid overtuigd zijn, is dit zeker een zeer ontmoedigend bericht, meent het blad. Blijkbaar is op dit gebied niets te berei ken, zoolang niet de publieke opinie in die mate voor de zaak gewonnen is, dat zij èn werkgevers èn werklieden dwingen kan. I'lanters-vereeniging op Java. Volgens te Amsterdam ontvangen telegram uit Bandoeng werd in een druk bezochte ver gadering een voorstel van een der heeren Kerk hoven aangenomen, ten doel hebbende het vormen van een Plantersvereeniging en het oprichten van fabrieken en den verkoop van Chinine op Java, en heeft zich reeds een com missie daarvoor geconstitueerd. Bij Kon. Besl. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. G. S. Boreel, als hoogheemraad van den Hondsboasche en Duinen tot Petten, provincie Noord-Holland. Tot directeur van het museum Fodor te Amster dam is benoemd de heer C. G. 't Hooft, tbans onder directeur van 's Rijks schilderijenverzameling. (Vad.) De bekende musicus mr. H. Viotta ligt reeds sedert eenigen tijd te Amsterdam ziek. De uitvoering der Wagnervereeniging aldaar, waarvan de kranke directeur is, zal nu plaats hebben onder leiding van onzen vroegeren landgenoot Willem de Haan, tbans iiofkapelmeester te Darmstadt. De eerste opvoering van de Walkure door de Nederlaudsche Opera was door de if, R- Ct. niet bijster gunstig beoordeeld. En zooals het meer gaat; gaarne accepteert de beoordeelde een gunstige recensie, maar al3 de criticus den moed heeft op wonde plekken dan vinger te leggen, dan is het rnis. Met anderen deelt ook de heer van der Linden dit menscbelijk zwak. Hij heeft uu een brief geschreven aan den referent van de N. R. Ct, waarin hij zegt; Terugkomeude van Groningen cn Leeuwarden, waar wij met schitterend succes „Lohengrin" hebben opge voerd, vond ik do mij zeker van uwentwege toege zonden A* Rot/. Courant roet uwe beoordeeliug over „de Walküre-opvoering op jl. Maandag te Rotterdam. Alle eigenwaan is ver van mij cn aangezien uit uw schrijven blijkt, datu zooveel nader bij Wagner staat dan ik, heb ik bij dozen de eer u beleefdelijk uit te noodigeu de tweede opvoering van „de Wal kure" op Donderdag 20 dezer te Rotterdam te willen dirigeeren, opdat ik mij, door uw goed voorbeeld, beter op de hoogte mijner taak kan stellen. Het spreekt vanzelf, dat ik het geheele personeel te uwer beschikking stel, tot het houden van repe tition. Tot gisteren had de heer v. d. L. nog geen antwoord op zijn aanbod ontvangen. Zeer terechtMen kan een uitnemend criticus zijn, maar een pover dirigent. Ter aanvulling van het bericht omtrent de uit spraak in de procedure van notaris Van Wermesker- ken tegen zijne echtgenoote, wordt onder onze aandacht gebracht dat op den eisch van mevrouw Van Wer- meskerken tegen haren echtgenoot, nog geen beslissing gevallen is. Toegelaten tot het leveren van het bewijs der door haar gestelde feiten, is het getuigenverhoor uitgesteld, omdat kort vóór den daarvoor aangewezen dag, 13 April 1897, dc heer Van Wermeskerken van het vonnis in hooger beroep is gekomen. Dit appèl hangt nog voor het gerechtshof tc Amsterdam. Neb. Herv. Kerk. Beroepen: To Elburg, T. Docvendans Wz,to Hoogmade c. a. Bedankt: Voor Blokzijl, door E. G. J. Bal, te Nijeveen. Geref. Kerkes. Beroepen: To Rijswijk (Z.-H0IL), J. H. M. G. Wolf, te Maasland B. Bedankt: Voor Scharendijke en Elkersee (Zeel.), door T. Bouma, te Doorn. Een groote paardenmarkt te Brussel wordt dit jaar gehouden op 2 Februari op de boulevard du Midi et de l'Abattoir. De Maatschappij „Lux" is opgeheven. De heeren G. Peek, Joh. Huysscr, Ign. Rispinck en H. v. d. Masch Spakler hebben hot officieel orgaan overge daan aan de firma D. B. Centen te Amsterdam. Dien tengevolge hebben de heeren Spakler als hoofdredac teur, en J. R. A. Schouten administrateur benoemd dr. J. Doctors van Leeuwen, die zal worden bijge staan door de heeren dr. J. Rombouts, Spakler en Bispinck. He gemeenteraad van Klaaswaal. De gemeenteraad van Klaas-waai heeft met den burgemeester het nieuwejaar weer ouder- wetsch ingezet. Het begon ai over het convocatiebiljet. Het raadslid van der Beek zeide naar aanleiding daarvan lang niet maisch «Mijnheer de Voorzitter. Op het convocatie- biljet voor deze vergadering vind ik behalve ingekomen stukken vermeid onderwijs en af- en overschrijving begrooting j898. Ra Ra wat is dat Ik geloof dat niet één raadslid het er uit begrijpen kan I Het Reglement van Orde dat evengoed voor U verbindend is als voor ons, zegt in art. 7 dat alle onderwerpen op het convocatiebiijet zeer duidelijk moeten worden vermeld en aangezien de door U geschreven convocatiebiljetten reeds meermalen gebaseerd waren op misleiding en bedrog, dat niet geslaagd zoude zijn, indien de convocatiebiljetten waren uitgeschreven zoo het behoorde. Ik zal daarom dan ook trachten aan dergelijke infame handelingen mede een einde te maken, waarom ik het voornemen heb opge vat bij ieder dergelijke bejegening voor testellen, de onderwerpen uit te stellen tot een volgende vergadering, of tot wij weten wat er moet be handeld worden." Een oogenblik later hebben de voorzitter en de secretaris een kleine woordenschermutseling over een stukje vloeipapier. Als de agenda is afgeloopen zegt de voor zitter huiselijk«ziezoo, dan zijn wjj klaar", maar het raadslid Herweijer vraagt nog het woord en zegt: Mijnheer de 'Voorzitter, ik wil U de vraag nog eens stellen, nu 1897 voorbjj is en wij een nieuw jaar z'gn ingetreden, of het U nu nog niet gelegen kromt een dag te bepalen om met den Raad de Secretarie te inspecteeren, die volgens uwe klacht niet in orde is, en waar- 1 van de waarheid is* dat óf Uwe beschuldiging valscli óf dat er wanorde is, welke beide hoog afkeurenswaardig zijn; zoodat het noodig is dat hieromtrent zekerheid worde verkregen. De voorzitter geeft hierop geen antweord, maar vraagt of nog iemand iets heeft mede te deelen, waarop de heer L, Van der Beek tot den voor zitter zegtIk zou nu die vaNche beschuldiging maar intrekken, of anders zeggen, wat ter sec retarie in wanorde verkeert. De voorzitter geeft ook hierop geen antwoord en vraagt of iemand nader iets heeft voor te stellen, waarop de heer L. Van der Beek zegt«Mijnheer de Voorzitter ik wil een afdoend antwoord op mijne vraag." Eindelijk wordt een adres voorgelezen, dat aan den Commissaris der Koningin zal worden gezonden, en waarin de burgemeester wordt gesommeerd zijn beschuldiging in te trekken of anders maatregelen te nemen, waardoor de beweerde wanorde op de secretarie een einde neme'. Dit besluit gelezen wordende, zegt de voor zitter dat het vol «leugens" staat, zonder echter er ééne te noemen, waarna het wordt in stem ming gebracht. Onder de stemming zegt de voorzitter tot het lid A. M. van Drongelen «U is er natuurlijk vóór", hetgeen nu deze met stemverheffing verklaart, terwijl nu de voorzitter tot den heer L. v. d. Beek zegt »en U evenzeer", waarop deze laat volgen Mijnheer de voorzitter het was prijzenswaar diger dat U zich in de vergaderingen netter gedraagdet, waarop de voorzitter den heer L. Van der Beek zijne stem vraagt, die nu deze uitbrengt, met de woorden Ik zie U zooals nu, liever met een nijdig, dan met een sar castisch gezicht, na welke woorden het ontwerp besluit met 5 tegen 2 stemmen, die der beide wethouders, is aangenomenen waarna de vergadering is gesloten na eene nogmaals ge houden rondvraag; als zijnde er niets verder te behandelen. He overvaring. Ons wordt verzocht nog te melden dat bij de aanvaring op het Haringvliet, gisteren ge meld, de betrokken visehschokker geen licht op had. De schuld lag dus niet aan den gezag voerder van de stoomboot Vooruitgang, kapt. A. van Gelderen. (iV. R. Ct.) Mijnongeluk. Eeu ontzettend mijnongeluk is te Gabrze nabij Gleiwitz (Silezië) gebeurd. In de Koningin Louise-mijn namelijk brak eergisteren een brand uit, die spoedig een grooten omvang aannam en op het oogenblik, dat het bericht werd afgezonden nog niet gebluscht was. De verbindingsgangen werden afgedamd. Gisterenmorgen om acht uur brak zich een stroom vergiftig kolengas uit dc schacht waar de brand ontstaan was, een baan naar dat deel van de mijn, waar nog werklieden waren. Van dezen werden verscheidene bewusteloos. Zeven 'mijnwerkers werden gedood en acht zwaar gewond. Men vreest, dat nog 25 man verdoofd of dood in de mijn liggen. Overttroomingen. Uit Spanje en het Zuiden van Frankrijk komen berichten van overstroomingen, door aanhoudenden regen veroorzaakt. In Valencia zijn dertig huizen ingestort. Het verkeer tus- schen Barcelona en Perpignan is gestremd. De toestand werd verergerd doordien de onstuimige zee den afloop der rivieren tegenhield. De prefect der Ooster-Pyreneën is bij Rivesal- tes met zijn secretaris-generaal met groote moeite uit het natte zand, waarin zij weg zonken, gered. Spoorwegongeluk. Verleden Zaterdag 's namiddags om halfzes, werd bij het rangeeren van een goederentrein op een der stations-emplacementen bij Breslau het rijtuig van graaf Pfeil verpletterd. In het rijtuig zaten zijne vrouw en dochter, de eerste werd licht, de tweede zwaar gekwetst. Ook de koetsier werd zwaar gekwelst, doch de paarden bekwamen geene schade. Iniluenza. Overal bijna in Frankrijk heerscht influenza, vooral in het departement der Noorder-kusten. Te Piéls liggen er 300 ziek, te Plénée-Jugon zijn in ééne week 18 menschen er aan ge storven en te Dinau in enkele dagen 6 in één huis. Hlectrische spoorweg op den Mont-JHanc. De bouw van dezen eleclrischen spoorweg is thans verzekerd. De gemeente Les Douches, waaraan bijna de geheele berg toebehoort, heeft vergunning gegeven tot den aanleg, en eene wetenschappelijke commissie zal weldra een ontwerp voor den spoorweg opmaken. In 1899 moet de lijn tot aan Montavert, nabij de Mer de Glacé, op eene hoogte van 2500 meter ge legen, in exploitatie zijn. De lijn GenèveClusesFayet zal van laatst genoemde plaats tot aan Chamounix worden doorgetrokken, en ook voor deze verlenging zal de electriciteit als drijfkracht worden gebezigd, zoodat, wanneer de sectie Cluses Fayet (die in aanbouw is) met hare verlenging tot het liefelijk gelegen plaats Chamounix, waar jaar lijks duizenden vreemdelingen uit alle deelen van Europa samenkomen, is voltooid, en derhalve de Koning van Savoie direct met Genève zal zijn verbonden, de geheele lengte van den elec- trischen spoorweg ongeveer 20 kilometer zal bedragen. De, voor de electrische motoren, benoodigde kracht zal ontleend worden aan de 80 meter hooge watervallen van de rivier de Acre, die gevoed wordt door de reusachtige ijsvelden van den Mont-Blanc. De beide electische fabriekeu zullen een gezamenlijk vermogen krijgen van 4000 paardekracht, waardoor de treinen in staat zullen gesteld worden om de, voor een gedeelte va-J den weg, zeer groote hellingen, 9 °/0, zonder tandradbaan, te kunnen beklimmen. He Loc. Vliegers. De Amei'ikaansehe observatiepost te Blue Hill heeft proeven genomen met een nieuw soort vliegers, die der wetenschap dienstbaar zijn gemaakt en op hun hooge luchtreizen meteorologische toestellen meevoeren. De vlie gers, die wij in onze jeugd lieten opgaan, bereikten een hoogte van laat ons schatten 100 of 150 meter. Die van Blue Hill stijgen 1500, 1600 en 2000 meter. Een der geleerden van het meteorologisch station heeft met trots verklaard, dat zijn vlieger het tot 3380 meter bracht. Zoo wordt op vliegergebied ook al record geslagen Tegengift bij dieren. Vee, dat in de weide ioopt, en zich tegoed doet aan het malsche gras en de sappige bloempjes, krijgt ook wel eens vergiftigde planten in de maag, die op de wei of aan den kant der slooten groeien. Duizeligheid, onzekere gangen verdooving zijn er de kenteekeuen van. Ook staan de oogen der dieren óf mat óf fonkelend; zij hebben een heeten, drogen muil en hunne ademhaling is beklemd. Men geve zulke dieren een zuiverend middel en dan slijmerige dranken en de vergiftiging zal geene gevolgen hebben. Varkens, welke nu en dan op het hof rond- loopen, vinden vaak op de mestvaalt stollen, die niet gunstig op de maag werken. Men geve deze dieren per stuk 3 gram braak-wijnsteen en daarna een afkooksel van havergort of lijn zaad. Eiwit, melk en zeepwater is een goed braakmiddel voor honden, die vergiftigd zijn. Kippen toonen sporen van vergiftiging, wanneer ze pieterseliezaad, bittere amandelen, gebrande koffieboonen of koffiedik gegeten hebben. Door het aanwenden van zure middelen kan men meestal dit euvel verhelpen. Faillissementen. Uitgesproken: 's-Gravenhage, li Januari. A. O. Frohwein, winke lier te Delft, Rechter-commissaris mr. C. Krabbe; cuiator mr. A. de .Stoppelaar Fzn. te Delft. SCHEVENINGEN, 18 Januari. Heden kwamen alhier 3 loggeis met versche viseh voor den walbesommingen f 130 tot '200. Van Nieuwediep werd aangevoerd 300 mand veische viseh. Tarbot gold fa lot 7, tongen iO tot 70 c., griet 73 0 tot f t, kabeljauw doode fl tot 1.73, srhelvisch 25 tot 45 e, rog 50 tot 75 c. per stuk; schol f8 tot 9.50, scharren f 1 tot 4, bolk f2 tot 3, kleinschol f2.75 tot 5, per mand. IJMUIDEN, 19 Januari. lieden waren 8 sloepen aan de maikt met 8001800 groote schelviscb, H00 iUOO kleine id, 1040 kabeljauwen; '12 kottere en loggers met 100-235 tongen, wat tarbot griet, rog en kabeljauw. 212 mandjes schol. De volgende prijzen werden besteedgr rota doode schelviech 40 stuks f 9—11.50, kleine id- it. 30 stuks f3.73—423; groote levende per groolh'.nnerd f 4752, kleine id- ut f2020, levende kabeljauw per stnk f2.90 - 3.25, doode id f 1 231.40, groote tong 7085 c., midi en kleine id. 2540 c, groote tarbot fG8, rog 50 75 c, kleine tarbot f2.254, alles per stuk; groote schol per mand f6 508, kleine id. f35. 53 oogwater te Schiedam. Jan. 21 v.ro. 2.54 n.m. 3 24 22 3.51 4.12 Kon en 5Iaan. Zonsopgang Jan. 21 8.v.m. ondergang 4.24 n.m. 227.59 4.25 Nieuwe Maan 22 Jan. Eerste kwartier 29 Jan. LONDEN, 19 Januari. 4 Tarweladingen aan de kust ten verkoop aangebo den. Aangekomen BERLIJN, 49 Januari. Spiritus. Loco 38.70. PARIJS, 19 Januari. Tarwe. Loopende maand fr 28.30, Febr. fr. 28.45, Maart/April fr. 27.70, 4 mnd. v. Maart fr. 27.75, lusteb Rogge. Loopende maand fr 17.50, Febr. fr. 17.50, Maart/April fr. 17,50, 4 mnd. v. Maait fr. 17.50, kalm. HAMBURG, 19 Januari. Petroleum loco 4.80, brief, dito geld. Spiritus per Jan./Febr. 19l/o, Mrt./Apr. I8I/0. Stemming: 'ast. BUDAPEST, 19 Januari. Tarwe flauw. PETERSBURG, 19 Januari. Tarwe in loco 11.50. Rogge in loco 0.00. BRUSSEL, 19 Januari. Tarwe prijsh. Kansas fr. 20%, Donau fr. 17 a 20, Mais kalm. Amerlkaansche Goederenmarkt. NEW-YORK, 19 Januari. Tarwe. Jan. Febr. Maart. April. Mei. 19 Jan. 101% 97% 93 18 4018/8 99 97% 93 17 1001/2 96% Maïs. 921/s Jan. Febr. Maart. Mei. Juni. 19 Jan. 33 Vs 35% 18 33% 34 17 33% 34%

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6