stadsnieuws! BINNENLAND, YL AARDINGEN. It e c li t z a k e 11. vrouwenarbeid, van "11 tot 43 Juli a. s. een driedaagsehe bijeenkomst tot bevordering der openbare zedelijkheid voorbereidt, van welke commissie wij reeds vroeger melding maakten, zijn benoemd en hebben die benoeming aange nomen mevr. Besier, geb. Klercq, te Iiaarlem de beer I. II. Boeke, doopsgez. pred. en voorz. der ver. tot steun van verwaaid, cn ge all- te Amsterdam mevr. douairière Ivlerck, pre.-ddente van den Ned. vrouwenbond tot verhooging van bet zed. bow., Oen Haag; mej. J, 11. Kruyf, directrice van het Asyl Steenbeek te Z-tfen dc beer H. Pierson, voorz. v. d. Ned. vereeni- ging tegen de prostitutie te Zetten mej. Rovers, directrice van het doorgangshuis Veldzicht te Apeldoorndr. D. Snoeck Heiikemans, arts, Den Haagmr. B. P. baron Van Verschuer, oud-rechter te Arnhem; mevr. Voute, geb. Kru- seman, te Amsterdam. Van anderen wordt nog ontvvoordt ingewacht. (Fad.) Bij Kon, besluit is benoemd lot hoogleeraar aan de Polytechnische School dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, thans tijdelijk lector aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Woensdag 26 Januari aanstaande niet plaats hebben. OVERSCHIE, 22 Januari. De loterij vereeniging, die alhier gevestigd is in het café „de Oranjeboom aan de Lage Brug en welke uit 20 leden bestaat, had gisteren een niet onaardig buitenkansje. Op haar nummer (een vijfde lot) viel namelijk de 25000. Burgerlijke Stand van Overschie. Geboren: 14. Jobina, d. v. S. Bosgieren en T. Smits. 16. Johannes z. v. H. Bok en JJ Krist. 19. Johanna Catbarina, d. v. J. v. d. Bergen J. Limens. belasting naar bet inkomen te bepalen voor 1898 op 3'/io°i!, ten einde aldus de geraamde belastingopbrengst van f 53100 te verkiijgen. Belasting. B. en W. stellen, gevolg gevende aan de tot hen gerichte uitnoodiging door den gemeente raad, voor om art. 26 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen te lezen als volgt: »Peze verordening wordt herzien vóór 31 December '1898". Demping eener sloot. Door de lieeren 11. van der Diift c.s., eige naars van gedeelten sloot langs de Groenelaan, was aan den gemeenteraad in lmt einde van 1896 een verzoek gericht om die sloot te dem pen, voor zoover het de gedeelten betrof, grenzende aan bedoelde pereeelen en om deze laatstgenoemde kosteloos aan het gemeentelijk riool aan te sluiten. Hunnerzijds wilden adressanten afstand doen van hun recht op de helft der sloot. B. en W. hebben naar aanleiding van dit adres een onderzoek ingesteld en zijn tot de couclusie gekomen, dat een desbetreffende regeling alleen mogelijk was, wanneer alle eigenaren van bedoelde sloot bereid waren mede te werken. Deze medewerking is verkregen, zoodat de tijd voor het nemeu eener beslissing gekomen is. In overleg met de commissie voor de ge meentewerken, stellen B. en W. thans aan den gemeenteraad voor om aan adressanten te berichten, dat de gemeente bereid is, over eenkomstig haar verzoek, de sloot langs hunne panden te dempen en geleidelijk over te gaan tot bestrating van de Groenelaan; docli dat veigunningen tot aansluiting aan het gemeente riool alleen gegeven kunnen worden onder de gebruikelijke voorwaarden. heb een onbegrensd vertrouwen in de veerkracht van het Auglo-üaksische ras. «Ofschoon de horizon niet vrij is van wolken," ning hij voort, «ben ik zonder vrees wat betreft v.ti verdeeldheid der partijen. »De regöering kan altijd rekenen op het patriotisme van alle burgers van bet Yereenigd Koninkrijk." Inderdaad is de Oostelijke horizon lang niet onbewolkt. Het intrigeeren en kuipen, vooral van Rus land en Engeland, brengt de Jhineosche re- geering in hoogst moeilijke omstandigheden. Uit Peking wordt gemeld dat dc Russische zaakgelastigde Woensdag 1.1. bet Tsung-li- Yamen zou hebben gedreigd met represaille maatregelen tegen China en het ontzeggen van Kusland's steun, indien Ta-Lien-Wan, zooals Engeland wil, tot vrijhaven wordt gemaakt. China, al erkent het dat de voorstellen van Engeland de meeste waarborg aanbieden tot behoud der ongeschondenheid van het Ilemel- sclie Rijk, aarzelt nu begrijpelijkerwijze die voorstellen aan te nemen. Anderzijds zijn de Engelschen niet bereid eenige concessie ten opzichte van Ta-Lien-Wan en Nanking te doen. De Times verneemt voorts dat in officieele kringen wordt gezegd, dat Duitschland van Kiautschau een vrijhaven wil maken. Intussehert loopt te New-York het gerucht dat het Britsche eskader in den Stillen Oceaan hevel heeft gekregen zich gereed te maken om op het eerste sein naar de wateren van China te kunnen vertrekken. Zooais een telegram uit Yokohama reeds meldde, neemt ook de Japansche regeering krachtige maatregelen. Cfemcngde Mcdedeelltsgcn. Met groote plechtigheid is gisteren Charles Pelham Vhliers ten grave gedragen. In de St. Pauls-Knthedraal werd een lijkdienst gehouden- De Koningin en de prins van Wales hadden zich doen vertegenwoordigen. Met 67 tegen 27 stemmen en 2 onthoudingen besloot de Belgische Kamer gisteren tot tijde lijke uitsluiting van de socialist Demblon wegens beleediging van den voorzitter Beernaert. Daar Demblon weigerde de zaal te verlaten, werd de zitting gesloten. De Boheemsche Landdag heeft de motie aangenomen van baron Bucquoy, strekkende aan den Landdag de benoeming op te dragen eener commissie, die een wetsontwerp zal uit werken voor de regeling der taalquaestie in Bohemen. Bij politie-besluit is te Praag verboden in signes of vereenigingskostuums te dragen. De meeste Italiaansche bladen zeggen thans dat Visconti-Yenosla als minister van buiten- landsehe zaken zal vervangen worden door Brin. Admiraal Canevaro zal dan in diens plaat.-- de portefeuille van marine nemen. Tusschen Spanje en de Vereenigde Staten be staat zeer groote spanning. In het Amerikaansclie Iluis van Afgevaar digden is weer zeer nijdige taal tegen Spanje gevoerd, en nu wordt uit Washington bericht, dat de Spaansche gezant daarover ongerust, zeer ongerust is, alsmede over liet feit dat de kanonneerboot Helena, van Funehal op weg naar Azië zijnde, last heeft gekregen om Lissa bon aan te doen. Men denkt dat dit oorlogsschip in telegra fische gemeenschap moet blijven met Washing ton en zich wellicht gereed moet houden generaal Woodford, den gezant te Madrid, aan boord te nemen. Ook andere bewegingen van Amerikaansclie schepen wekken in Spanje ongerustheid. Juan Masso, een aanvoerder der Cubaansehe rebellen, heeft zich met zijn bende, 120 man sterk, onderworpen aan generaal Aguir, die een vaderlandslievende toespraak hield. De Emir van Afghanistan heeft zich bij de Britsch-Indische regeering beklaagd over de sluiting van den Khaibaipas, waardoor de Afghaansche handel groote schade lijdt. Kamp te Amboinn, Hare Majesteiten hebben een bedrag van duizend gulden doen toekomen aan den Resident van Amboiria ten bate der slachtoffers van de aardbeving op Ambon. Ouderlijke macht. Naar wij vernemen, wordt eerstdaag" het •wetsonlweip tot regeling der ouderlijke macht en der voogdij weder bij de Tweede Kamer ingediend. Een dergelijk ontwerp van het vorige ministerie is met alle andere aanhangig ge bleven wetsvoorstellen, ingetrokken. Het nieuwe, gewijzigde ontwerp zal, als wij wel zijn ingelicht, ook de gevallen waarin het onderzoek naar het vaderschap wordt toegelaten, aanmerkelijk uitbreiden en in verband daarmede voor de wette lijke voogdij van natuurlijke kinderen nieuwe regelen stellen. (MIL) Nat. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Tot eereleden van de commissie, die bij ge legenheid der nationale tentoonstelling van Reinigingsdienst. Door B. en W. is aan den gemeenteraad aangeboden eene verordening bevattende be palingen voor den dienst der gemerntereiniging, welke verordening noodig is geworden, nu de gemeente den reinigingsdienst in eigen beheer genomen heeft. De verordening luidt als volgt: Art. 1. liet ophalen van haard- en koolasch en vuilnis, mits zooveel mogelijk afzonderlijk ge houden, geschiedt kosteloos door den leinigings- dienst. De asch en vuilnis moeten in bakken of tonnen worden gereed gezet, zoodia door ratelen of schellen de nadering van den ophaler wordt kenbaar gemaakt. Art. 2. Het ophalen van haard- en koolasch en vuilni=, welke niet worden gereed gezet, alsmede van bouwstoffen, afbraak, puin, ballast, afval van fabrieken, beschadigde ladingen van schepen of dergelijke stoffen of voorwerpen, uit- en afgegraven grond en zand, geschiedt, op aan vrage van belanghebbenden door den reinigings dienst, voor zoover de dienst net toelaat en tegen betaling der kosten. Deze kosten bedragen vijf en dertig cents per karvracht «n twee gulden dei tig cents per praamvracht, gedeeltelijke ladingen als volle te rekenen. Voor beu afhalen van groote hoeveelheden van die stoffen, kunnen op verzoek van belang hebbenden door de Commissie voor gemeente- ieiiiiging bijzondere regelen worden getroffen. Art. 3. Het ledigen van beerputten of andere ver zamelplaatsen van faecale stoffen geschiedt kosteloos door den reinigingsdienst op schrif telijke aanvrage van belanghebbenden. Het openen en dichtmaken van beerputten of verzamelplaaisen geschiedt vanwege den aanvrager. Indien de lediging meer dan eenmaal in de twee jaren verlangd wordt, worden de kosten door belanghebbenden betaald. Deze kosten bedragen van vier tot tien gulden per beerput of verzamelplaats en per keer, naar gelang van de werkzaamheden daaraan ver bonden en door den hoofdopzichter te bepalen. Art. 4. Het ledigen en verwisselen van tot verzame ling van faecale stoffen bestemde tonnen ge schiedt kosteloos door den reinigingsdienst en in den regel driemaal per week. Voor het gebruik van tonnen door den rei- niginsdienst verstrekt, wordt door belangheb benden betaald twee gulden vijftig cents per ton en per kalenderjaar. Gedeelten van een jaar worden voor een geheel gerekend. Art. 5. De betaling moet geschieden bij de aanbie ding der kwitantie of ten kantore van de gemeente-reiniging. -Aan hem, die hierin naïatig is, worden, onverminderd zijne verplichting Lot betaling, geen diensten, waarvoor betaling van kosten is bepaald, meer bewezen, voordat het ver schuldigde is voldaan. Inkomstenbelasting. In verband met de verwerping van het voor gestelde belastingontwerp in de raadzitting van 28 December j.l. stellen B. en W. voor ten einde het verbroken evenwicht tusschen inkom sten en uitgaven te herstellen, de gemeente- begrooting voor zoover noodig te wijzigen en het heffingspercentage der plaatselijke directe Concierge van het Gymnasium. Met het oog op de meerdeie diensten, die door den concierge van het gymnasium in het tegenwoordige gebouw moeten gepraesteerd worden, stellen B. en W. aan den gemeente raad voor diens jaarwedde te rekenen van 1 December j.l. te verhoogen met HOO en al zoo te brengen op f600. De kosten voor schoonmaken van het gebouw zullen voor rekening van den concierge komen, zoodat de toelage daarvoor vervalt. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de gisteren gehouden vergadering der Kamer, eigenlijk cane voortzetting van die dei- vorige week, werd tot commissaris van de Beurs hei benoemd de heer H. R. M. A. van Gent, zoodat ook dit jaar liet college van com missarissen van de beurs, tevens commissie voor den graanhandel, bestaat uit de heeren 11. R. M. A. van Gent, J. H. Houtman en D. F. Yvr. Prins. De Voorzitter noodigt daarop de heeren B. R. M. A. van Gent, D. F. W. Prins en J. II. Houtman uit om met den Secretaris uit te maken de commissie voor het Verslag dei- Kamer over 1897. Deze opdracht wordt door genoemde heeren aanvaard. Vervolgens werd de rekening der Kamer over 1897 vastgesteld in ontvangsten f 651,24, in uitgaven 539,53, tot een batig saldo alzoo van f 111.71. De heer Lageiweij deelde ten slotte mede, dat hij tot zijn leedwezen niet geweten had, dat de kwestie omtrent de openbaai heid ai of niet van de beraadslagingen der Kamer in de vorige zitting zou worden behandeld. Wanneer dit punt op het convocatie-biljet ware vermeld geworden, dan zou hij den Voorzitter gevraagd hebben de vergadering tot een Interen dag uit te stellen, daar hij dien dag verhinderd was tegenwoordig te zijn. Spreker zegt, dat hij de openbaarheid dei- vergadering gaarne zou hebben bepleit en dan althans had voorkomen, dat het besluit tot af wijzende beschikking op liet verzoek tot open baai heid der vergaderingen met algemeene stemmen werd genomen. Evenwel stelt hij zich voor op deze zaak terug te komen, wanneer de herziening van het reglement van orde ter tafel zal komen. Niets meer aan de orde zijnde werd de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Door den heer P. S. Engering was aan den Raad een verzoek gericht om in eigendom of huur te mogen bekomen een stukje gemeente grond, gelegen voor zijn woonhuis aan het Westerhavenhoofd. Daar B. en W. meenen, dat de gemeente bedoelden grond te eeniger tijd zelf' zal noodig hebben, maken zij bezwaar dezen in eigendom af te staan, doch stellen zij aan den gemeente raad voor, dezen voor don tijd van 10 jaren tot wederopzeggens te verhuren a f 5 per jaar. Ten gevolge van het breken van den voet steun viel hedenmiddag te 5 uur ongeveer de koetsier Jac. v. d. M., in dienst der heeren Gebr. Hoek, op de Nieuwe Haven nabij de Laurensstraat van de zandkar, waarop hy leed. Door den schrik en den schok als versuft, werd hij binnengebracht in het nabij gelegen pakhuis, waar hij kort daarna weer zoover her steld was, dat hij weder op den bok kon plaats nemen en zijn tocht vervolgen. BURGER LIJ Kif STAND. •Geboren '19 Januari. Pieter Nicolaas, zoon van J. F. Scheffer en J. van der Most, Singel. 20 Januari. Jannetje, dochter van H. Hamer, slag en A. Kraaijenbrink, Ilelenastraat. S. Johanna Dilia, dochter van J. van Pelt en A C Schiller, Groenelaan. 21 Januari. Neletta Catharina, dochter va„ W. de Bie en G. C. Nauman, Ëuitenhavenwen Apolonia Antonetla, dochter van L. G. Haruw en A. van der Zalm, Eortlandsiraat. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot om- vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Vlaardingen c. a. A. Beyerinek ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Alpben c. a. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer A. J. M. Zoetmulder, consulair agent van Duitschland, te Schiedam, in gelijke hoedanig heid erkend en toegelaten te Vlaardingen. Naar wij vernemen bestaat bij de zangver- eeniging sEuterpe" alhier het voornemen, half Februari a.s., eene uitvoering te geven, waarbjj ook weder een solist zal optreden. Bij het examen dat vanwege de handelsbe- diendenvereeniging »Mercurius" te Rotterdam is gehouden, slaagden o. a. voor de acte boek houden onze stadgencoten dc heeren H. Borst en N. J. van He ijst, ieeiüngen van mej. E. van der Brugge, alhier. Vanwege de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs alhier zal op Woensdag 26 Januari a.s. des avonds te 8 uur in het lokaal der Christelijke Jongeiingsvereeniging »L;eh)e en Vrede" op de Ged. Biersloot een openbare samenkomst en bidstond worden gehouden. Als voorganger hoopt daar op te treden dr. L. H, Wagenaar, predikant te Arnhem. De toegang is vrij, alleen voor lieden boven de 16 jaren. Bij de Timmertieden-Vereeniging «Arbeid Adelt" alhier be-taat het voornemen om op 25 Jan. a. s., des avonds te 8 uur, een verga dering te houden met timmerlieden-patroons eri gezellen, ten einde te trachten een Oranje- vereeniging op te richten, met het oog op de a.s. inhuldigingsfeesten. Correspondentie. Slechts die ingezonden stukken wordendoor ons opgenomen, waarvan de naam van den schrijver aan de redactie bekend is. BURGERLIJKE STAND. Cieftorcn 21 Jan. Willem, zoon van B. Visser en A. Moerman, Achterstraat. Kornelis Hugo, zoon van J. Rietdijk en A. Storm, Zandstraat. 22 Jan. Krijn, zoon van M. Boerdam en J. Groene veld, Oallenhurr/straat. Spoontcgdiefst allen. In don laatsten tijd kwamen herhaaldelijk, ook ia Noord-Brabant diefstallen op de spoorwegen voo: zonder dat het aaa de politie mocht gelukken dc vermoedelijke daders op het spoor te komen. Ten aanzien van twee was zij echter gelukkig, want tegen hen vond zij belangrijke aanwijzingen van schuld en zoo hadden dnn twee beklaagden zich gisteren wegens spoorwegdiefstalleu voor do recht bank te 's-Hcrtogenbosch te verantwoorden. Een van hen, conducteur bij de Noord-Brabantsch* Duitschc Spoorwegmaatschappij, wonende te Boxtel was beklaagd van diefstal van twee kanarievogels. Door de tinna de wed. P. van den Brand te St. Oedenrode, waren op 15 Nov. 1897 van uit Schijndel met de N.-Brab.-Duitscke 40 kanarievogels aan een koopman tc Amsterdam gezonden, die cr echter mast 38 van in zijn bezit kreeg; de beide andere waren gevlogen. Een paar veldwachters gingen er an op uit om te zien, waarheen deze twee lieve diertjes zich begeven hadden. Spoedig kwamen zij tot de ontdekking, dat doo' den bekl. twee kanarievogels naar zijne zuster to Goeh waren gebracht. Zij ondervroegen hem toen daarover en hij gaf hun op, dat die bij hem waren uitgebroed. Dit laatste geloofden zij niet cn ziï gingen daarom naar Goeh om te zien of de kanaries van ds wed. Van den Brand zich daar ook mochten bevinden. Als politiedienaren konden zij te Goeh natuurlijk niet optreden en daarom werden zij opkoopers van kanarievogels, zoodra zij de Pruisische grenzen ge passeerd waren. Te Goeh aangekomen gingen deze twee nieuwbakken kooplui in kanarievogels naaruc zuster van den bekl. en vonden daar werkelijk twee van die beestjes in eene kooi. Zij zagen weldra aan de vleugels daarvan, dat daaronder het merk van de wed. P. van den Brand stond en vroegen daarom aan bekl.'s zuster ze van haar te mogen koopen, want in beslag nemen mochten zij zo in Pruisen niet. Zij vroeg cr veel geld voor, doch dat was voor hen, om de bewijzen van den diefstal in handen te kunnen krijgen, niet te veel en zoo werden zij do" koopers van de twee kanaries. Met dien buit beladen trokken zij nu weder naar Schijndel. Onderweg zagen zij den bekl. op den spoorweg dienst doen. Zoo gauw waren zij niet weder op Holland'™ grondgebied of zij veranderden van kooplieden m veldwachters cn namen den bekl, over do beide kana rievogels geducht onder handen. Tegenover die levende overtuigingsstukken vol; koude,dat zij bij hem waren uitgebroed, kon bij niet lang, daar hij zelf begreep, dat er bij hem gMno vogels Èoudcn getm-en, die den naam der firma *uu den Brand op do slagpennen haddon staan. Hij viel dan ook weldra door de mand en zoo stond hij heden wegens diefstal van kanarievogels terecht. Togen hom vorderde het Openbaar Ministers eene gevangenisstraf van acht maanden met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming, dit laatste met het oog op de mogelijkheid, dat bekl. na het ver nemen van den oisch zich naar hot buitenland zoude begeven, waar hij familie had wonen.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2