BIyNENLAm 2 Atjeli. Kunst en Wetenschap. R e c h t z a k e n. SrORT. Gemengd Nieuws. Katholiek Socialisme. Dr. Nolens bespieekt in het Centrum nog verder des heeren van Houten's artikel in de Avondpost. De heer Nolens zegt met gerustheid de encycliek «Iterum Novarum" tot uitgangs punt aan te nemen. Volgens sommigen is deze Encycliek, wat de staatstusschenkomst betreft, alleen van toepassing voor die sta'en, die volkomen naar de beginselen der katholieke kerk bestuutd worden, waarvan èn bevolking èn bestuurders niet alleen katholiek, maar ook in alles trouwe zonen der Kerk zijn Velen, en natuurlijk van katholieken geldt dit evenzeer als van anderen, kunnen zich slechts met moeite of wel geheel en al niet ontworstelen aan de opvattingen, die ze nu eenmaal uit hunne om geving, opvoeding, zelfs universitair onderwijs heb ben overgenomenin casu de individualistische opvatting, op economisch gebied en de Romeinsch- rechterlijke over verkrijging en beschikking van goederen, over loon-contract enz. Geen wonder dat deze als hun niet een nieuwe, maar de oude leer wordt voorgehouden, aan de consequentie trachten te ontkomen. En in dit geval, waar die herinnering aan de oude leer plaats heeft voor katholieken door hun hoogsten kerkehjken gezaghebber, to ontkomen door aan diens woorden eene verklaring te geven die hunne tot dusver ge volgde zienswijze niet in den weg staat. En dan vervolgt de schrijver: Maar nog eenskan men daarom die Encycliek niet met gerustheid als uitgangspunt van beschouwin gen aannemen? Is ook niet b. v. onze grondwet voor verschillende uitleggingen vatbaar Wie zou het echter wraken, dat men zich op die grondwet beroept Het mag mr. Van Houten eene illusio schijnen, «dat alles wat dr. Nolens uit de Encycliek voor de practijk afleidt, algemeen door zijne partijge- nooten zou worden gesteund", mij wil het daaren tegen voorkomen, dat het hem te gelegener tijd zal blijken, dat het bij dien schijn blijft. Het komt er hoofdzakelijk op aan, wat men mij uit de Encycliek voor de praktijk laat afleiden. Daar zijn er toch geweest, die in mijne be schouwingen het recht op arbeid meenden te lezen; en mr. Van Houten zelf haalt er uit een neisch van levensonderhoud." Overdrijving kan ook'nog andere gronden hebben dan die, waarvan het bekende spreekwoord gewaagt: l'exagéiation est ie mensonge des honnètes gens. Bij het gisteren door ons medegedeelde offi- cieele telegram omtrent de vervolging vau Toekoe Oemar teekent de N. B. Ct. aan Het is te betreuren, dat aan Toekoe Oemar de pas niet kon worden afgesneden in het kleine stukje vlak SawalUerrein, waaraan Djantoi op de kaart van Thompson Aloer Lintang ge naamd gelegen is. Volgens Snouck Hurgronje is Djantoi een van de zelfstandige moekims, ressorteerende onder de 22 moekims, gelegen aan een zijtak van de Atjeh-rivier tegen den voet van den Goudberg. Dit laatste blijkt nu onjuist te wezen. Die vlakte is niet meer dan een paar kilometers breed en wordt aan beide zijd'n ingesloten door enkel met alang alang en gras begroeide heuvelruggen, waartusscheu de Atjeh-rivier stroomt. Wij betwijfelen of onze colonne hem nu nog veel nadeel zal kunnen toebrengen. Hij zal haar met zijn achterhoede weten op te houden en als al onze soldaten na zware vermoeienissen op het zoo sterk ge accidenteerde terrein bij Reung Reung in de vallei der Selimoen-rivier of bij Pantja mochten uitkomen, dan zit hij waarschijnlijk reeds bij zyn vriend Panglima Polim of bij den pretendent sultan. Onze colonne is niet sterk genoeg en ook zeker niet voldoende uitgerust om hem op dien langen weg te volgen. Zij zal onverrichter zake moeten terugkeeren en dan is het te verwachten dat wij spoedig weder wat anders van onze vijanden hooren. Hoe eerder met hen kan afgerekend worden hoe beter. Aanvallen ligt meer in de tradities van ons Indisch leger dan verdedigen. Als wij aanvallen worden wij gevreesd, ais wij ons «Natuurlijk. Reken op mij." De dag voor do voltrakkmg van mijn huwelijk bepaald, was aangebroken. Of neen hij was ai voor een goed deel voorbij, mijn huwelijk was ai voltrokken, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik er niet met bait en ziel bij was geweest, 't Was of de duivel er mee speelde, maar die kerel, die Scrooge, was mij geen oogenblik uit de gedachte. En nu ging het naar huis terug. Ik met mijn vrouwtje voorop. Da anderen volgden, Kemble was er natuurlijk ook bij, Kemble, die zich op en top als een gontleman had gedragen en bovendien de bruid een diamanten halssieraad had aangeboden ter waarde van eenige duizenden. Thuis d. w. z. in het huis van mijn schoon vader - trok een vreemd gezicht mijne aan dacht. «Dat is hij!" fluisterde ik Kemble toe. «Pas nu op dat is hij 1" «Onzin I" lachte Kemble, «dat is een van do detectives." «Weet u dat zeker?" «Heel zeker." «Zoo, dat stelt me gerust." «Wat scheelt er aan, George?" vroeg Ellinor. «Ge zijt zoo afgetrokken. Den ja niet gelukkig?" «Zeker, zeker die Scroogeneen ik ben nameloos gelukkighoe kun jo dat vra gen maar intusschen kromp ik van angst ineen. «Daar dat vreemde gezicht dat is hij verdedigen worden wij geminacht. En zoolang de Aljeher ons niet vreest, zal iiij wachtea met zich te onderwerpen. De -verkiezing te Rotterdam. Gisteravond hield district IV der liberale kiesvereeniging «Rotterdam" een vergadering in verband met de a. s. herstemming voor de Tweede Kamer. Daar de keuze tusschen een oud-libeiaal en een anti-revolutionnair niet twijfelachtig zijn kon, stelde de voorzitter namens het bestuur voor de candidatuur-Mees krachtig te steunen. Onverdeelde instemming vond het voorstel niet. De heer Frans Netseher, erkennende dat dit ministerie op het gebied van openbaar onder wijs en vrijhandel steun van den heer Mees had te wachten, betwijfelde of dit op andere punten, met name sociale politiek, wel het geval zou zijn. Daartegenover werd er ook op gewezen dat de heer Mees voorstander is van leerplicht en persoonlijken dienstplicht, terwijl zijn lauge parlementaire loopbaan getuigenis aflegt van zijne meegaandheid. De heer Frans Netseher gaf geen kamp. Meegaandheid was in den tegenwoordigen tijd geen aanbeveling. Gelet op de angstvallige voorzichtigheid van den heer Mees, is moeilijk te beslissen of hij de man van Rotterdam kan zijn. De heer Van Ascli van Wijek acht het niet beneden zich in het openbaar van zijn denkbeelden te doen blijken. Aan de overzijde zal de lieer Plate als schildknaap van den heer Mees optreden. Spr. had er de voorkeur aan gegeven als de heer Mees zelf zich had doen hooren, dan was hier het stellen van vragen onnoodig geweest. Hiermede was de discussie uitgeput. Met ip twee na algemeene stemmen werd het be stuursvoorstel aangenomen. De voorzitter gaf de toezegging niels onbeproefd te zullen laten om de candidatuur-Mees te doen slagen. De vergadering, waarin mr. T. A. J. van Asch van Wyk gisteravond als spreker optrad, werd druk bezocht. Spreker lichtte op zeer uitvoerige wijze het program van actie dei- antirevolutionairen toe, om vervolgens als zijn meening uit te spreken dat, blijkens het in Juni uitgebiachte totaal aantal stemmen, de antirevolutionairen recht hebben op een afge vaardigde van Rotterdam. Voor zichzelf meende hij daarop aanspraak te mogen maken, wijl zijn sympathie voor Rotterdam groot is. Daarom nam hij indertijd van alle gescluiften op den Waterweg be trekking hebbende, inzage, terwijl hij in 1891 van uit Suriuame teiegraphisch solliciteerde naar het burgemeesterschap. Werd bij gekozen thans, niets zou hem aan genamer zijn dan zich nog meer op dehoogle der Rotterdamsche toestanden te stellen. Viel hij, niets weerhield hem desniettemin den wensch uit te spreken dat Rotterdam mocht blijven gioeien en bloeien. Zckerheidsstelling van ambtenaren. Er is een wetsontwerp bij den Raad va i State aanhangig, om de zekerheidsstelling gevraagd aan burgerlijke staatsambtenaren en aan militairen, niet rneer uitsluitend te doen bestaan uit Inschrijvingen op het Grootboek van Nationale Schuld. Daarvoor zou tot nieuwen grondslag worden genomen het beginsel van gemeenschappelijke verzekering, zoodat het tekort, onstaan in liet beheer van een enkelen, gedekt zou worden door al da anderen. Aanleiding tot deze her vorming is gevonden in het feit, dat de totale som der borgtochten overmatig groot is tegen over het zeer geringe bedrag der tekorten in het geldelijke beheer der staatsambtenaren. In hoofdzaak is zulks verklaarbaar door de goede trouw der Nederlandsche ambtenaren, maar ook voor een deel in de omstandigheid dat in den regel een tekort aangezuiverd wordt door de familie van den betrokken ambtenaar. Het beginsel is in sommige andeie Europee- sche Staten reeds in toepassing. Vrij Railverkeer. De vereeniging sliet Vrije Ruilverkeer" houdt «Nonsenslachte Kemble weer, «dat is ook een detective." «Weet u dat zeker «Natuurlijk 1" «Goddank 1" De huwelijksgeschenken waren door al de gasten met belangstelling bezichtigd. Prachtige geschenken. Geen wonder ook bij een Rockefeld. Plotseling evenwel daar kwam Kemble haastig naar mij toe. «Weet ge wat er gebeurd is Ik werd doodsbleek. «Scrooge stamelde ik. «ia lachte Kemble. «Scrooge heeft zijn slag geslagen en alle dia manten gestolen. Maar hij zit opgesloten en twee detectives bewaken hem. «Ah en waar is hij." «Waar hij is In uw schoonvaders werkkamer. Hahaha 1" Onmiddellijk snelde ik daarheen. «Vertel mij toch eens hoe dat in zijn werk is gegaan I" zeide Edinor intusschen, Kemble staande houdend. «Dat kan ik nu werkelijk niet doen, mevrouw, ik moet er heen" en hij snelde weg na haar eerst hartelijk de hand te hebben geschud. «Maak toch geen gekheid, Kemble, maak de deur open 1" hoorde ik uit mr. Rockefelds werkkamer roepen. De detectives, die de deur bewaakten, lachten hare algemeene vergadering Zaterdag 29 Jan. e. k., te 3 uur, in Diligentia, te 's-Gravenhage. Aan de orde komen o. a.het jaarverslag over 1897 en de benoeming van twee leden van het bestuur, wegens het aftreden van mr. N. G. Pierson (die zich niet herkiesbaar stelde) en J. L. T. Gronemari. „Sehuttevaer", Op de vergadering van liet hoofdbestuur der Schippersvereeniging Sehuttevaer, gehouden te Amsterdam op 20 dezer, is besloten dat de algemeene vergadering te Oude Tonge zal plaats hebben op 17 Februari. Bij de perodieke aftreding van twee leden van bet hoofdbestuur, de heeren J. Varekamp en D. Buisman, zijn op de voordracht geplaatst: 1. de heeren J. Varekamp en H. A. Schnaai te Rotterdam; 2. de heeren D. Buisman enJ. Houwinck te Sneek. Zola. Aan den oproep van den heer Van der Myle was gisteren door 701 personen gevolg gegeven. Gisteravond te halfzeven is het telegram aan Zola verzonden. Behalve de namen werden ook de woonplaatsen en qua'liteiten geseind. Mochten nog meerderen zich aanmelden, dan zullen hunne namen worden nageseind. Heeswijk. Onze correspondent te 's-Hcrtogenbosch schrijft ons: Naar aanleiding van het ook hier mcgedeelde von nis, in zake de erfenis van den overleden eigenaar van Heeswijk gewezen, heb ik hedenmorgen een onder houd gehad met den bewindvoerder, Mr. Van Zin- nicq Bergmann. Deze verklaarde mij, dat voorloopig alles blijft zooals het is. Het kasteel en het museum blijven voor het publiek gankelijk. Of de bewindvoerder of wel do tegenpartij in be roep zullen komen van het vonnis, kon bij mij nog niet zeggen, daaromtrent was nog niets beslist. (X. li. Ct.) Aan de Koninklijke muziekschool in Den Haag is tot leeraar in solfège benoemd de heer W. Renaud, tc Voorburg. Dc Koninklijke Ncderlandsehe Fabriek van Muziek instrumenten firma M. J. H. Kessels te Tilburg, gaf dit jaar wederom gratis een Muziekkabnder uit voor hare clientèle en begunstigers. Het is een handig boekje in een smaakvollen gelitografeerdcn omslag 't bevat een lótal portretten der eerste Nederlandsche toonkunstenaren, alseen groep van den heer neinzc tnet wijlen diens echtgenootc eene mnzieale bespreking houdende, een groep van het Nederlandsche vocaal kwartet en derg. Behalve den gewonen almanak, vindt inen er nog een kalender, waarvan iedere datum den geboortedag van een of meer toonkun stenaars aangeeft, verder eenige beknopte mcdedec- iingen omtrent verschillende beroemde musici, tal van muzikale anecdotes, nouvelles enz. enz., cn last not least eene gratis premieverloting ter waard" van f500. Iedereen ontvangt het boekje met lat voor dc gratis premieverloting togen inzending van tien cent in postzegels franco per post. Tc beginnen met 1 Februari e. k. zal in Re Amsterdammer, Weekblad voor Nederlandeen wekelijkschc oeeon-fmancicele rubriek, onder redactie van den heer D. Stigter, worden opgenomen. Dc Tïoogc Raad heeft uitgemaakt, dat een koop contract niet rechtsgeldig is wanneer de prijsbepaling aan don kooper wordt overgelaten. De rechtbank te Leeuwarden had de rechtsgeldig heid van een koopovereenkomst in zoodanig geval aangenomen op grond, dat de bepaling van den koopprijs ook tot stand, komt als de verkooper er in heeft toegestemd dat de kooper den prijs bepalen zou. De Hooge Raad achtte die beslissing echter in strijd met de wet, daarbij o. a. overwegende, dat het voorschrift van art. 1501 Burgerlijk Wetboek (dat voor de rechtsgeldigheid van het koopcontract de koopprijs moet bepaald worden), deze beteekenis heeft, dat de koop stellig en onafhankelijk van den wil van eene der partijen moet zijn vastgesteld, zooals ook in het Romcinsche en in het Fransche recht was aangenomen. Het Uitvoerend Comité, dat zich heeft geconstitueerd elkander vergenoegd toe. De vogel zat in de knip. Kolonel Kemble kon over hen tevreden zijn. Thans was ik de deur genaderd. «Waar was hij?" «Daar en zij wezen op de deur. «Laat toch die ongepaste gekheden, Kemble!" riep van binnen weder eene ongeduldige stem en tevens werd er woedend op de deur gebonsd. Triomfeerend sloot ik de deur open. «Nu, wat moet die ongepast aardigheid ver beelden riepRockefeld, want hij was het op woedenden toon. Half wezenloos staarde ik hem aan. «U u is het?" stamelde ik. «Ja, wie moest het dar, anders zijn snauwde hij mij toe. «Wie? Scrooge! Scrooge, die de diamanten i an mijne vrouw heeft gestolen." «Wat? de diamanten gestolen?" En als een loopend vuur verbreidde zich dat gerucht en ieder kwam aansnellen om te komen zien wat niet meer te zien was. Ja, zij waren weg en een kreetMijne vrouw stiet hem uit en viel in onmachtook van haren arm en hare hand waren juweelen armband en juweelen ringen verdwenen. Sprakeloos staarde ik de ons omringenden aan. Op hetzelfde oogenbhk evenwel bracht een der bedienden een brief. Kolonel Kemble had hem dien gegeven. met het doel om den A. N. W. B. een nieuw vaan del aan te bieden in plaats van het te Sonsbeek verbrandde, is thans als volgt samengesteld Jhr Mr. W. Roell, voorzitter; G. Gerlings, secretaris penningmeester; J. P. Crommelin. C. Gebel, Jhr. p R. Grocnix van ZoelenH. Th. Wilkens Jr. Door deze heeren zal uit iedere afdeeling één bondslid worden nitgenoodigd met hen het hoofdcoraitê tc vormen. {Kamp.) Aanbrengpremie. De minister van oorlog heeft bepaald dat ook aanbrengpremie mag worden betaald voor vrijwillig dienende militairen, die van de korpsen van het leger hier te lande bij de koloniale troepen worden overgeplaatst. Cijfers. Arnhem had op 1 Januari 55.859 inwoners Enschedé 21.795. Aangereden. De ambtenaar bij 's rijks belastingen Ten Hoven, te Hoek tan Holland, is hedennacht bij dikken mist naar huis gaande, op den over weg bij het station door een locomotief over reden, waardoor hem een been verbrijzeld werd. Zijn toestand is zorgelijk. De spoorbaan over den weg geeft enkel ver binding met de draaischijf. Ben dure belofte, In de gemeente Baarderadeel is voor den tweeden keer eene loting voor de nationale militie gehouden, omdat de eerste maal een abuis had plaats gehad. De burgemeester der gemeente had de jongelieden die voor de eerste maal een vrij nommer trokken en bij herlctin<* niet, de toezegging gedaan, dat zij door zijne tusschenkomst een nummerverwisselaar zouden bekomen. Thans blijkt dat hij voor 6 lotelingen een nummerverwisselaar zal moeien stellen, waarvoor f 2400 noodig zal zijn. Ben zeldzaam geval. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden dat een gemeentebestuur geld te veel heeft. De gemeente Kantens (Gron.) stelt f 3700 als 1ste hypotheek op landerijen beschikbaar. Verloren, maar teruggevonden. Een Duitscher vervoegde zich Woensdagavond op de secretai ie te Beerta. Hij had trouwplannen. Toen hij de noodige gegevens ontvangen en verstrekt had en huiswaarts keerde, maakte hij kennis met een paar ingezetenen van Beerta. Daar werd op gedronken en geklonken, een maal, andermaal, derde maal misschien. Ónder «lie bedrijven raakte onze Duitscher zijn beurs inet omstreeks dertig gulden kwijt. Hij ver dacht een zijner vrienden in spe era blijkbaar terecht, want de politie vond het vermiste op de borst van een hunner. Hoe liet daar ver zeilde, zal nader worden ondei zocht. Andrée's Noordpooltocht. Onder «Aardrijkskundig nieuws", lezen wij in liet pas verschenen nummer van het Tijd schrift van het K. NAardrijkskundig Genoot schap het volgende De Noorsche expeditie, die o.a. met Bjórvig aan boord, uit Tromsö vertrokken is, heeft op Spitsbergen Andrée en zijn metgezellen niet teruggevonden. Het was ook meer dan onwaar schijnlijk. Eenige walvFchvaarders meenden hulpkreten gehoord te hebben, bij Piins-Ivarels- Vooriand. De mogelijkheid was volstrekt niet uitgesloten, dat daar in de buuit schipbreuke lingen waren, maar de kans was gering dat men met fucSfschipbreukelingen te doen had. Geen sferveling die op dit oogenblik zeggen kan, waar Andrée en de zijnen zich thans bevinden. Dat hun ballon hier of daar nog zwevende gezien zou zyn, zooals herhaaldelijk, soms door ambtelijke personen, gemeld is daar behoeft men geen oogenblik bjj stil te staan. De ballon is den lldeti Juli opgestegen, en zoo zij al niet reeds enkele dagen later voor goed neergedaald is wat schrijver dezes al «Kolonel Kemble 7" Haastig brak ik hem open om, na hem gelezen te hebben, als vernietigd op een sofa neer te vallen. Want de brief bevatte het volgende «Beste Vriend l Dat ik op uwe bruiloft zou komen, had ik U verzekerd. Maar op één punt veigiste ik mij. Ge hadt mij persoonlijk uitgenoodigd. Voor het overige kunt ge mij niets verwijten. Voor «Kemble" heb ik U altijd gewaarschuwd. Van die diamanten kan ik vijf jaar op fatsoenlijken voet loven. U en uwe lieftallige vrouw zeg ik hartelijk dank. Den trouwring zend ik hierbij terug. Met vriendehjken groet, t. a. v. kolonel Kemble." N. B. Ge zult nog wol eens van mij hooren en wij zien elkaar weer". Ja, voor den duivel! wij zullen elkaar weer zien, want ik zal mijzelven geene rust gunnen vóór ik hem heb gevonden.

Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6